regeeringsprogram de Kamer in Eden bij Stalin De „Zeta-straal werkt Kabinetscrisis in Spanje Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden miwcDvse-j- KLEINE MEERDERHEID VERWACHT Titoelescoe te Parijs DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 30 MAART 1935 Ochtendblad Verdeeldheid onder kath. en liberalen Groote Katholiekendag in Praag Een auto-vliegtuig Eden vandaag de gast van Litwinof Het Weeri Dunikowski de man die goud maakt Berlijns herbewapening Gil Robles' tijd nog niet gekomen Afschuwelijke misdaad BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: <roor Haarlem en Agentschappen per yeek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM - TELEFOON 13866 NEGEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 19262 Socialisten in Kamer en Senaat zullen eensgezind met de regeering meegaan PARELVISSCHERS VERMIST Het onderhoud duurde een uur en was zeer interessant Stalin 99 De eerste goudfabriek ter wereld begint voor 75 millioen franken v goud te maken Washington ingelicht Een geestigheid Nieuwe regeering zal waarschijn lijk weinig van de vorige verschillen Eerste onderhoud met Laval; beide ministers zijn het op alle punten eens Met het vlaggeschip der K.N.S.M. KNSM Wat precies nog mag! POOLSCHE EXPOSITIE TE BERLIJN In tegenwoordigheid van Hitier geopend BARUCH VRIJGESPROKEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ie s r 4 Onze - Brusselschecorrespondent seint ons d.d. 29 Maart: In een speciale Kamercommissie, waarin een eerste onderzoek werd ingesteld naar het muntontwerp van deregeering. is dit ontwerp aange nomen met 1 4 tegen 9 stemmen en een stem blanco, terwijl het t vol- machtsontwerp wérd aangenomen met 16 tegen 8 stemmen en even eens een stem blanco. Inhet wetsvoorstel tot verlenging van de volmachten tot 1 April 1936 wordt thans ook voorzien, dat mag worden overgegaan tot een wijziging van het muntstatuut en dat alle wettelijke bepalingen betreffende den munt- omloop in België mogen worden gewijzigd of aangevuld. Tevens zou aan de regeering bü aanvaarding van dit ontwerp de macht worden toegekend om alle wettelijke bepalingen te wijzigen, welke de werkzaamheden der banken betreffen. Door artikel 6 van de vólmachtenwet zou de regeering tevens de macht ontvangen om een dienst voor economisch herstel, een nationaal hypothecair instituut en een herdisconteerings- en waarborgdienst op te richten. Volgens het nieuwe muntontwerp zal de honing,, op voorstel van d«n nrtnirterrastff, zee- dra de omstandigheden het zullen toelaten, een nieuwe goudpariteit van den frank vaststellen. Déze pariteit zal echter niet lager zijn dan 70 'pet. van de pariteit, vastgesteld door het vroegere statuut. De koning stelt de wisselkoersen vast, tegen welke de verhandelingen van koop en verkoop van vréemde deviezen zullen geschieden door de Nationale Bank tótdat het nieuwe gehalte aan goud van den frank bepaald! zal zijn. Tót het vaststellen en handhaven kan de koning een egalisatiefonds der wisselkoersen oprichten. Vérder voorziet het muntontwerp, in af wachting van de bepaling van het nieuwe goudgehalte van den frank, dat de Nationale Bank van België haar incasso in goud en de viezen op 29 Maart zal herschatten op basis van 75 pet. van de vroegere pariteit. De toeneming van activa, welke het gevolg zal zijn van de revalorisatie van het goud incasso en van de deviezen op de Nationale Bank van België, zal de schatkist ten goede komen. De koning zal deze toeneming der activa be stemmen voor het egalisatiefonds der wissel koersen. Tijdens de Kamerzitting van dezen namiddag werd gezegd, dat de revalorisatie door de mar ge van 5 pet., welke gelaten werd voor de de finitieve vaststelling van de goudpariteit, on geveer vijf milliard franks zal opbrengen. Deze maatregelen zullen de Belgische re geering tevens in staat stellen haar invloed te doen gelden bij eventueele internationale be sprekingen met het oog op een algemeene inuntstabilisatie. Voor en tijdens de gewone Kamerzitting, welke te vier uur werd hervat, zijn de politieke fractiebijeenkomsten gehouden, teneinde zich tót te spreken over het program der regeering. Na deze fractievergaderingen kan men den toestand als volgt samenvatten: Jn Hollywood is een nieuwe filmcamera uitgevonden, welke het model van een revolver heeft. Bij het overhalen van de haan rolt de film af De socialisten zullen in de Kamer en Se naat nagenoeg eensgezind voor de regee ring, voor het nieuwe muntstatuut en voor de verlenging der volmachten stemmen. De Katholieken zijn verdeeld en zullen dezen nacht nog een nieuwe vergadering houden voor de eindstemming. Men ver wacht, dat er een kleine meerderheid van de Katholieken voor de regeering is. De houding der liberalen is onzeker. Er zijn vermoedelijk evenveel voor- als tegen standers van de regeering en voor het pro gramma-Van Zeeland. De partij van Vlaamsche Nationalisten zal tegen stemmen. Tot nu toe zijn in de Kamerzitting slechts enkele sprekers aan het woord geweest. De Waalsche Katholiek Sinzot en de Antwerp- sche Katholiek Koelman spraken zich uit te gen devaluatie en tegen de algemeene lijnen van het nieuwe economische program. De Waalsche liberaal Jennissen besprak de voordeelen van devaluatie en de Waalsche so cialist Matthieu ontlastte zijn geweten, zooals hij zeide. De partijdiscipline dwong hem voor de regeering te stemmen en hij was zich bewust van den ernst van den toestand. „Of wel, moet de frank springen, ofwel de banken. Er is geen andere uitkomst in België. Er zijn echter lan den," zeide spreker, „o. a. Duitschland, waar men de banken liet springen en de munt heeft gered." Te negen uur begon de nachtzitting van de Kamer, welke onafgebroken zal worden voortge zet, totdat de stemming over de motie van vertrouwen en over de regeeringsontwerpen zal hebben plaats gehad. Men verwacht, dat het Zaterdagmor gen vijf uur of nog later zal worden, voordat tot stemming zal kunnen wor den overgegaan. Vermoedelijk zal de re geering een kleine meerderheid behalen. PRAAG (K.W.P.)Naar het Comité voor den AJgemeenen Katholiekendag te Praag mede deelt worden bij deze groote katholieke demon- stratté, dië ift Jüni Van dit- jaar gehouden wordt, meer dan 100.000 vreemdelingen ver wacht. De Aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Vèrdier en de Aartsbisschop van Weenen, Kardinaal Inntzer, zullen bij deze gelegenheid de reis naar Praag ondernemen. PHILADELPHIA, 29 Maart (V.D.). Direc teuren van de Autogiro Company hebben van daag medegedeeld, dat een combinatie van een automobiel en een vliegtuig haar voltooiing nadert. Het eerste model zal worden verkocht aan de regeering der Vereenigde Staten. PERTH (Wést-Australië), 29 Maart (Reuter) 20 parelvisschersschepen met een bemanning van in totaal 120 koppen worden sedert ver scheidene dagen vermist. Men vreest, dat de booten het slachtoffer geworden zijn van den zwaren storm, die de Westkust van Australië heeft geteisterd. Ook het Tsjecho-Slowaaksche leger wordt gemotoriseerd. Oefeningen van de veldartillerie MOSKOU, 29 Maart. (Reuter). De lord-geheimzegelbewaarder Eden heeft hedenochtend weer een bespreking van anderhalf uur ge had met den volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof over de economische en politieke aspec ten van de Britsch-Russische betrek kingen. Reuter meent te weten, dat dé twee minis ters tot hun voldoening hebben kunnen vast stellen, dat er in deze relaties een verbetering valt te constateeren en dat zij de methoden hebben besproken, om die verbetering te doen aanhouden. Ook is vastgesteld,' dat het' stand punt der beide landen elkaar nadert. Bij de besprekingen van heden zouden de» problemen betreffende het Verre Oosten een groote rol hebben gespeeld. De moeilijke toe stand aldaar en de integriteit van China zijn problemen, die de Engelsche en Russische staatslieden in gelijke mate interesseeren. Men vermoedt, dat bij de heden besproken economische problemen een crediet voor Rus land een rol gespeeld heeft. Verder zou het verdrag van Ottawa besproken zijn, dat groot effect heeft gehad vooral op den Russischen handel in lang hout. In tegenwoordigheid van Molotof, Lit winof, den Sovjet-Russischen gezant te Londen, Maiski, en eenige Britsche auto. riteiten vónd hedenmiddag te vier uur een onderhoud plaats tusschen Eden en Stalin. De conferentie duurde een uur. Eden verklaarde aan de persvertegenwoor digers, dat de bespreking interessant was geweest. In aansluiting hierop bezichtigden de En gelsche gasten het Kremlin. Zaterdag is Eden met zijn gevolg de gast van Litwinof, op wiens landgoed nabij Moskou ir intiemen kring een lunch wordt aangericht. De Parijsche bladen volgen met aandacht de besprekingen te Moskou, welke volgens de mee ning der bladen reden geven tot een zeker optimisme en vooral tot de hoop, dat Engeland meer dan ooit overtuigd zal worden van de noodzakelijkheid Sovjet-Rusland op te nemen in een Europeesch veiligheidssysteem. Daar naast constateeren de bladen echter ook de groote wijziging, die Rusland in den laatsten tijd heeft ondergaan. Zoo merkt de Liberté cp, dat de Sovjetpers tot dusverre Engeland be schuldigde van anti-bolsjewistische kuiperijen. Thans is deze opwinding voorbij en niemand is verrast geweest, toen Litwinof op het diner ter eere van Eden een toast uitbracht op den Engelschen koning. =j VERWACHTING: Meest matige Noor- delijke tot Noordwestelijken wind, ge- deeitelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig ÊI |j of geen neerslag, aanvankelijk' iets kou- der. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk H krimpende wind. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind Vrijdag te 19.55 aan alle pos- ten; „Attentiesein neer." Een jaar of dertien geleden verscheen er te Parijs een jonge Poolsche chemi cus, die niets meer of minder be weerde, dan dat hij goud kon maken, en die niet dadelijk als een dwaas werd afge- stooten, omdat hij aanbevelingsbrieven had van Paderewski, den beroemden musicus, die toen President der jonge Poolsche Republiek was. De jonge chemicus kreeg een kans om zijn kunnen te demonstreeren, en slaagde niet. Hij verdween en eenige industrieelen en bankiers die zijn proef nemingen hadden betaald, beschouwden hem als een bedrieger. Jaren later keerde hij naar Frankrijk tefug. Hij wist weer eenige financieele belangstelling voor zijn vinding op te wekken. Experimen teerde. Slaagde niet dadelijk. Werd aange klaagd wegens oplichting. Zat een half jaar In voorarrest. Bracht twee jaren in de gevan genis door en nauwelijks in vrijheid gesteld, toonde hij ten overstaan van vele getuigen en deskundigen aan.... dat hij nooit gelogen heeft: dat hij geen bedrog pleegt; dat hij inderdaad goud maakt! De eerste goudfabriek ter wereld staat aan de Italiaansche Riviera, te San Remo. Zij is ondergebracht, niet in een marmeren paleis, doch in een paar armelijk kale vertrekken aan den Corso degli Inglesi. Want dat is wel het meest onverwachte en tevens het meest tra gische dezer heele geschiedenis: dat de man die het geheim waarnaar de wereld ongeveer zoo lang als zij bestaat, gezocht heeft, eindelijk ontdekte, straatarm is, zijn gezin bijna ziet verhongeren en zelfs nog lichtelijk verminkt is door een trap, welken hij, midden in zijn ge zicht, van een gevangenbewaarder gekregen heeft! Wat men voorloopig in dén „man, die goud maakt," vooral bewonderen moet, is min der zijn vinding, dan zijn onverwoestbaar door zettingsvermogen. „De man, die goud maakt" wij noemden zijn naam reeds eerder heet Dunikowski. Eigenlijk mogen wij niet eens zeggen, dat hij goud maakt, want hij zelf houdt niet op te protesteeren, dat hij geen alchimist is, geen toovenaar, geen kwakzalver. Evenals wie ook, kan hij geen willekeurig metaal in goud ver anderen. Hij is slechts chemicus en heeft een uitvinding gedaan, den „Zeta-straal", die „sn enkele oogenblikken doet, wat de natuur slechts in tientallen eeuwen bewerkt". Met den Zeta-straal kan hij geen goud maken, doch alleen maar goud afscheiden, waar dit werke lijk aanwezig is. De Zeta-straal scheidt echter goud af, waar andere systemen hoogstens goud constateeren, doch het niet kunnen afscheiden Bovendien werkt de Zeta-straal veel goedkoo- per. Het goud kost op het oogenblik honderd- zeventig gulden per ons, Dunikowski produ ceert een ons goud tegen de zuivere onkosten vandertig gulden. De uitvinder is vol moed. In den kelder van zijn huis heeft hij 's werelds eerste goudfabriek ondergebrachten dezer dagen plechtig ge opend, Tot nu toe werkte hy'met een smelt kroes boven een kolenvuur. Thans heeft, zijn zoon Georges drie ovensgemetseld, waarin de goud-houdende aarde tot veertienhonderd graden zal worden verhit. Dunikowski: is ook niet van plan door te gaan. met het afscheiden van goud uit gewone aarde, die slechts enkele milligrammen van het kostbare metaal bevat. Hij wil op grooter schaal gaan werken en „rijken grond" betrekken uit de goudmijnen. Van heinde en verre stroomen de boeren aan met zakken vol steenen, waarin.... een jaar stukjes mica glinsteren! Ook de post brengt dagelijks pakken vol „monsters". En ten slotte, waarom zou men het ook niet eens probeeren? Vrage kost ook aan de Riviera niets! Dunikowski is voor geen kleintje vervaard. Hij wil binnen den kortst mogelijken .tijd al zijn vijanden en ook alle twijfelaars schaak mat zetten door voor vijf en zeventig mil lioen franken aan goud te produceeren. Hij zal dit verkoopen tegen den prijs, welken hij reeds thans vraagt aan enkele juweliers, die het resultaat van zijn arbeid overnemen, en die honderd-tien gulden per ons bedraagt Op die manier verdient hij tachtig gulden per ons en blijft toch nog zestig gulden onder den marktprijs. Voorts heeft Dunikowski zijn uit vinding- te koop aangeboden aan de Fransehe regeering. En dit bewijst, dat hij niet alleen een knappe chemicus en een onvermoeide werker is, doch bovenal een man, die weet te vergeven en te vergeten. WASHINGTON, 29 Maart. (Reuter). Luther, de Duitsche ambassadeur, heeft een onderhoud van een half uur gehad met minister Cordell Huil, wien hij de redenen van Duitschlands herbewapening uiteenzette. Een officieele mede- deeling' werd niet gedaan. BERLIJN, 29 Maart. (V.D.) Voor de eerste maal sedert het bestaan van het rykslucht- wapen heeft Hitier gisteren in zijn eigenschap van opperbevelhebber van de weermacht een bezoek gebracht aan de Duitsche luchtstrijd krachten. Hij werd begeleid door den rijks minister, van luchtvaart, generaal Goering, en van den -.tot luitenant-generaal benoemden staatssecretaris van luchtvaart, Milch. Bezich tigd werd de in Doeberitz liggende groep'van het jaehteskader Richthofen. LONDEN, 29 Maart. (Rfeuter). Het grapje, dat te Londen de ronde doet, dat Simon schor is geworden van het luisteren naar Hitier. heeft in politieke kringen veel vroolykheid verwekt. Het wordt echter door niets gerecht vaardigd, aldus wordt ^te Londen verklaard, want verre van voortdurend te hebben geluisterd, heeft Simon bij zijn bezoek aan Berlijn even veel gepraat als Hitier. MADRID, 29 Maart (Reuter). Minister president Lerroux heeft hedenmiddag zoo- ais we reeds in een gedeelte onzer vorige oplage meldden den staatspresident het af treden van het geheele kabinet ter kennis gebracht. Waarschijnlijk zal de nieuwe regeering in partijpolitiekopzicht in min of meer dezelfde samenstelling terugkeeren. Reeds daarom alleen wordt in uitgebreide kringen ae crisis overbodig en voor Spanje schadelijk genoemd, Een diepe ren zin zou zij pas kunnen hebben, wanneer Gil Robles, de leider der Accion Popular, zou be sluiten de regeering zelf te formeeren en de meerderheid van de ministers voor het nieuwe kabinet zou aanwijzen. Volgens tot dusverre ontvangen berichten echter schijnt Gil Robles het moment nog met gekomen te achten. De begenadiging van den Asturischen rebel lenleider Pena en 20 andere opstandelingen, die ter dood waren veroordeeld, neeft de ministers, aie behooren tot de partyen der Accion Popular, der agrariërs en der liberaal-democraten, ertoe doen besluiten onmiddeliyk bekend te maken, dat zy uit de regeering traden. De premier Lerroux, die zich hierdoor zooveel medewerkers zag ontvallen dat zijn regeering daardoor niet meer in staat is haar taak te vervullen, zag zich dus gedwongen het collectief ontslag in te dienen. Onze Rom. corr. schrijft ons: In haar zitting van Dinsdag 1.1. heeft de Ri- tencongregalie kennis genomen van een twee tal nieuwe zaltgverklaringsprocessen ft.!. Van Dom Placido Riccardi O. S. B. en van Zr. Ma ria van Jesus, stichteres der congregatie van de Kleine Zusters der Tenhemelopneming. Verder behandelde de Ritencongregatie het onderzoek der geschriften van Zr. Maria Ve ronica stichteres der Fransehe Zusters Vic- times du Sacré Coeur, van Don Nicola Barré, van de beide broeders D. Angelo en Marco Cavanes, stichters van de Congregatie der Scholen van Liefde en van Cielia Barbieri. Tenslotte werden het misritueel en het offi cie goedgekeurd van de nieuwe heiligen Ber- nadette Soubirous, Giuseppe Pignatelli en Maria Pelletier. PARIJS, 29 Maart. (Reuter) sche minister van Buiten landsche Za ken Titoelescoe is hedenmorgen in gezelschap van zijn echt- genoote te Pa rijs aangeko men. Titoeles coe zal onge veer twee da gen te Parys blyven. De Roemeen- Heden heeft de Roemeen- sche ministei met Laval den politieken toe- Titoelescoe stand bespro ken. In aansluiting op dit onderhoud ontvin gen de beide ministers de vertegenwoordigers der pers. Titoelescoe wees er op, dat hetgen hij zeggen zou, misschien als byzaak zou be schouwd worden. Onder de huidige omstan digheden heeft het echter een zeer groote pdli- tieke beteekenis: De Fransehe minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, en ik zijn het namelijk op alle punten eens. Titoelescoe zal tydens zyn verbiyf te Parys ook met Flandin een onderhoud hebben. Mor gen zal te zijner eere aan den Quay d'Orsay een déjeuner gegeven worden. WARSCHAU 29 Maart. (Reuter). In de om geving van Tarnow is een afschuwelyke misdaad gepleegd. Een vader van 9 kinderen sneed, ter- wyl de moeder met 4 kinderen afwezig was, den overigen 5 kinderen het hoofd af. Na de kin deren volgens leeftyd op een ry te hebben ge legd, gaf de man zich bij de politie aan, waar vastgesteld werd, dat de man bezeten was door den angst zyn bestaansmiddelen te verliezen. naar de OOSTZEE 27Juni- 9Jull 12-daagsche reis van hei m/s „COLOMBIA" naar Hamburg, Kopenhagen, Zoppot- Danzig, Stockholm en Visby, PASSAGEPRIJS v/a F. 9».- .Prachtige autotochten in de aanloophavens JLen omgeving o.a. naar: de oude Hanzestad Lübeck, Blcinkenese, Ratzeburg, de Deen- WW "he Riviera (Kronborg, Fredensborg, Fre- Jftmy derïksborg) het historische „Ordenschloss SUK Marienburg", Uppsala, Drottningholm, etc. SOU KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT-MIJ. AMSTERDAM Agenten en Reisbureaux Het regeeringsprogram van Bélgië's nieuwe kabinet in de Kamer besproken. Kleine meer derheid voor de regeering verwacht. Van officieele zijde wordt bevestigd, dat de Duitsche staatspolitie in tal van kloosters een onderzoek instelde. Eden heeft een uur met Stalin geconfereerd. Een Duitsche lezing over de affaire-Jacob. Titoelescoe te Parijs; onderhoud met Laval. De kabinetscrisis in Spanje; Gil Robles acht zijn tijd nog niet gekomen. De minister-president, dr. H. Colijn, heeft een lichte operatie ondergaan; de doktoren zijn over den toestand tevreden. Meening van den inspecteur voor de Scheep vaart te Amsterdam over den verkoop van schepen aan het buitenland. De Amsterdamsche rechtbank zal 2 Mei behan delen den moord in den Grooten IJpolder. Reorganisatie bij den landbouw; benoeming van inspecteurs te wachten. Nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst in de meubelindustrie. De Veehouderijcentrale zal overgaan tot het uitsmelten van in vrieshuizen opgeslagen var kens. New-Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, verder verloop kalm, slot verdeeld. Al te veel is menigeen geneigd zorgzaam uit te zoeken wat nu pre cies nog wel mag. Zeker, het is goed de grenzen te kennen waarbinnen men bepaalde handelingen kan stel len maar de gemakzucht en de eigen zinnigheid zijn er vaak op uit om precies tot het randje te gaan. Het verbodene lokt en men wil tot het uiterste profiteeren van wat nog wel geoorloofd is. Dom. Want men maakt het zich daardoor in werkelijkheid zelf moeilijker. Zoo heel gauw is de grens overschreden als men deze zoo dicht nadert. En waarom zich in ge vaar te stellen? Laten we wat veili ger door het leven gaan en niet steeds op 't randje van een afgrond loopen. Waarom ons hoofd te breken over de vraag of iets in bepaalde gevallen nog geoorloofd is, indien we ook net zoo goed anders kunnen en een veiligen weg kunnen kiezen. Laten we doen wat zeker goed is en ons niet aan het gewaagde overgeven. BERLIJN 29 Maart. In tegenwoordigheid van Hitier, benevens van tal van op den voorgrond tredende personen is hedenmiddag alhier een tentoonstelling geopend van Poolsche kunst, die door de Poolsche regeering tezamen met de Pruisische Academie der Kunsten georgani seerd is. Uit beide landen waren hooggeplaatste diplomaten aanwezig. WASHINGTON, 29 Maart. (V.D.). Na het verhoor door den Senaatscommissie van onder zoek naar den wapenhandel heeft deze com missie den bankier Baruch vrijgesproken van elke verdenking, dat hij een ooiiogswinstmaker zou zyn geweest. De Commissie heeft integen deel gemeend hem te moeten prijzen voor „zyn edelmoedige, vaderlandlievende diensten". tl r\ 'i V\V\V\ lil in Hf mi s Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 769 Vorige stand: 767.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1