MAANDAG 1 APRIL 1935 VOETBAL LEIDERSDAG D.H.V.B, District Noord-Holland Medische sportkeuring als noodzakelijk onderdeel van de huidige organisatie „De plaats van de principieele voetbalbeweging in de opvoe ding van den katholieken jongen" BILJARTEN HOF VAN HOLLANDBEKER J. Steffers (D.E.S.) winnaar Een serie van 110! D.H.V.B.-uitslagen GYMNASTIEK R.K.G.V. Winfried Wedstrijd HaarlemRest K.T.K. SCHERMEN Sabelkampioenschap DAMMEN De R. K, damclub „St. Bavo" De R. K. damclub „Gezellig Samenzijn" SCHAKEN De schaakcompetitie W. L. „St. Bavo" R.K.A.V. „HOLLAND" 30 K.M. Jubileum-marsch op op 14 April 1935 HOCKEY BloemendaalM.H.C. 21 Teekens voor snelheidsvermindering VRAGENBUS UIT DEN OMTREK R. K. Schoenmakerspatroons Rijkstuinbouwschool voor bloembollenteelt BENNEBROEK HAARLEMMERMEER Officieele Mededeelin&en SPAARNDAM SPAARNWOUDE HALFWEG ZANDVOORT Levering van steenen en nog wat In het Retraitenhuis te Bergen (N. H.) werd Zondag de leidersdag van het district Noord- Holland van den D. H. V. B. gehouden. Na de H. Mis, door den districtsadviseur, pastoor A. P. C. Konijn uit Hoogkarpel in de kapel van het re traitenhuis opgedragen, verzamelden de deelne mers zich in de aula, waar de voorzitter, de heer G. Kruyver, Zaandam, allen welkom heette, speciaal de sprekers pater Levelt SJ. en Dr. Bonke Spr. verheugde zich over de goede op komst op dezen Studiedag van het district. Spr. constateerde een groeiende belangstelling in èn buiten sportkringen voor de R. K. Sportbeweging als element in de jeugdbeweging, waarvoor de leiders een groote verantwoordelijkheid dragen. Spr. hoopte, dat deze studiedag tot nauwere samenwerking mocht leiden. Dr. J. J. Bonke arts te Amsterdam hield een inleiding over Spr. begon met te wijzen op den achterstand, dien de R. K. sportbeweging ten deze bij de neutrale beweging heeft in te halen. Medische keuring voor sportbeoefenaars acht spr. noodzakelijk: de organisatie heeft op dit punt groote verantwoordelijkheid. De medicus keurt den sportbeoefenaar lichamelijk en geeste lijk; ook dit laatste is vooral bij senioren noodig omdat bij 't wedstrijdwezen noodzake lijkheid van samenwerking en onderwerping noo dig is. Opdat de opgroeiende jeugd niet teveel van zyn physieke krachten eischt, is controle noodig; zwakken van hart of van longen kunnen niet aan voetballen doen zonder hun gezondheid te schaden; dit geldt ook voor toevallijders en lichamelijk nog onevenwichtigen. Een le>; kan niet oordeelen over de al dan niet geschiktheid; deze kan b.v. niet zien, of de voetballer zwakke beenderen heeft, die gauw breken. In Amsterdam werken 9 R. K. medici gratis mee aan de keuring. Bij keuring van 386 jongens bleek, dat 12% pet. ongeschikt was voor de sport, die z{j wilden beoefenen. De keurende medicus moet zelf van den tak van sport, waarvoor hij keurt, verstand hebben. Voorts moeten voor de R. K. sportbeweging gees telijk ongeschikte elementen geweerd worden. De ouders van junioren moeten er voor waken, dat hun jongens met een volle maag of na 'n ziekte gaan spelen, dat zij 's winters voldoende gekleed zijn enz. De besturen kunnen in hun vereeniging de verplichte keuring invoeren en zoodoende veel schade aan de gezondheid van hun leden voor komen. Ook met de training heeft de dokter te maken en medische contróle bij training is noodig voor gelijkmatige en doelmatige sport beoefening. Voor leiders, scheidsrechters en besturen is een cursus in E. H. B. O. ook een noodzakelijk iets om bij eventueele ongevallen te kunnen helpen. Tenslotte moeten de leiders toezien dat zoo wel senioren als junioren direct na den wed strijd hun gezondheid in acht nemen. Extra aan dacht moet ook gewijd worden aan spelers van kampioens- en andere zware wedstrijden. Een en ander zal leiden tot grooteren bloei van de R. K. sportbeweging. Pater L. Levelt S.J. sprak in de middagver gadering over Spr. voelde zich als den leider van leiders, 't Gaat allereerst over den jongen, den Katholieken Jongen, ove zijn opleiding in het gezichtspunt van de voetbalbeweging. Met dit laatste bedoelt spr. den geest onder de voetballende jeugd van de R. K. organisatie, de principieele. Na enkele algemeene beschouwingen over sp>el en sport, waarbij spr. onderscheid maakte tusschen beroe pasport en amateurisme, wees spr. op de consequentie van de voetbalsport, het Bcndsverband en de competitie. Spel en sport hebben eerst dan waarde, als we het innige verband in het oog houden tus schen natuur en bovennatuur. Het Katholieke ideaal is niet meer het allesbeheerschende ele ment in de menschelijke samenleving. De be langstelling voor het lichamelijke is in de tegen woordige wereldbeschouwing buiten alle pro porties gegroeid. Het Katholieke ideaal eischt, dat het boven natuurlijke nummer één is en het natuurlijke daaraan ondergeschikt. De leider de opvoe der moet naar dezen norm de opvoeding beïn vloeden. Onjuist is de term: de jeugd moet zich zelf opvoeden. De opvoeder moet zich richten naar een ideaal, niet naar eigen nukken. De voetbalsport leidt tot vorming van de wils kracht tot het goede, mits de leiders die wils kracht in goede banen leiden. Men moet het kampioenschap niet nastreven om de eer, maar om het clubverband te ver stevigen. De voetbalsport bevordert de collegialiteit, die goel is als in het vereenigingsleven het boven natuurlijke wordt nagestreefd. Vooral echter leidt de "oetbalsport tot occupa tie van denken en spreken van de jongens in hun puberteitsjaren. Alleen daarom is de R. K. voetbalbeweging van onberekenbare waarde in de R. K. opvoeding. Willen de Katholieke leiders hun taak naar behooren opvatten, dan zullen zij eerst zelf lee- ren volgzaam te zijn en volgelingen van onzen eenen Leider Christus. Die onzichtbaar is, maar den priester als zichtbare leider boven ons ge steld heeft. Eerst dan zullen wij onzen taak als leider goed volbrengen en eens in dankbaarheid tot onzen Leider-Christus kunnen opgaan. (Ap plaus). Na zeidf inleidingen volgde gedachten wisse ling. Met een Lof werd de leidersdag besloten. AFDEELING ZUID le Klasse A St. Lodewijk 1—D. H. L. 2 3—4 Vrijdagavond werd onder groote belangstel ling het tournooi om bovengenoemden beker in café-rest. „Hof v. Holland", aan de Groote Markt, voortgezet. De uitslagen zijn: A. de Goede 219 28 29 7 82 H. v. d. Heyden 250 28 36 8.81 A. Moolhuysen 250 35 68 7.14 I. Davidson 197 35 26 5.62 P. J. Bos 118 16 37 7.37 A. Moolhuysen 250 16 48 15.69 A. de Goede 208 38 25 5.47 F. v. d. Berg 250 39 29 641 De opname van de Haarlemmers Steffers (D. E.S.) en P. v. d. Berg (Haarl. Noord) in dit sterke „bekergezelschap" blijkt ten volle ge rechtvaardigd te zijn. Bij de voortzetting van de wedstrijden op Zaterdag j.l. in „Hof van Hol land" a. d. Groote Markt maakten zij eenige fraaie partijen en de laatste had zelfs nog kans op de eerste plaats. Hieronder de resultaten van Zaterdag: pnt. brt. h.s. gem. H. v. d. Heyden 175 22 27 7.95 P. v. Someren 250 23 35 10.85 J. Steffers 250 30 62 8.33 I. Davidson 160 29 22 5.51 P. v. Someren 250 21 55 11.90 P. J. Bos 108 20 17 5.40 H. de Goede 167 26 29 6.42 I. Davidson 250 27 29 9.25 A. Moolhuysen 140 23 25 6.08 F. v. d. Berg 250 24 44 10.41 J. Steffers 250 26 110 9.61 P. J. Bos 139 26 14 5.32 Zondagmiddag werd het tournooi vervolgd met de onderstaande partyen: F. v. d. Berg 243 40 38 6.07 I. Davidson 250 40 41 6.25 A. Moolhuysen 225 24 52 9.37 P. v. Someren 250 24 41 10.41 F. v. d. Berg 250 29 40 8.62 P. v. Someren 185 28 40 6.60 J. Steffers 250 9 82 27.77 A. de Goede 61 8 35 7.62 J. Steffers 250 24 47 10.41 H. v. d. Heyden 220 23 56 9.56 P. J. Bos 250 38 26 6.57 I. Davidson 177 37 19 4.78 Zondagavond waren vele biljartliefhebbers getuige van de belangrijke slotpartijen. De re sultaten waren: pnt. brt. h.s. gem. H. v. d. Heyden 197 38 45 5 18 A. Moolhuysen 250 38 35 6.57 H. de Goede 250 29 24 8.62 P. J. Bos 185 29 33 6.37 F. v. d. Berg 135 25 27 5.40 H. v. d. Heyden 250 25 38 10.— J. Steffers 250 28 66 8.92 P. v. Someren 239 27 30 8.85 De eindstand is thans als gew. verl. AFDEELING NOORD Reserve le klasse A V. V. A. 2— A. D. O. 2 AFDEELING CENTRUM 4—1 Reserve le klasse A Lisse 2—De Meer 2 Ar—0 2e Klasse B H. B. C. 3—S. J. C. 2 2—2 Reserve 2e klasse A V. I. C. 2—V. V. A. 3 St. Martinus 2—The Unity 2 3e Klasse A S. V. O. 1—O. D. A. 1 Reserve 3e klasse B Constantius 2—V. D. O. 2 Reserve 4e klasse C De Meer 5St. Martinus 5 Wilskracht 6—V. D O. 3 K Lisse 5—H. B. C. 5 Santpoort 5—O. I. V. 3 06 62 0—1 5—0 3—5 6—3 5—2 3—1 1. J. Steffers 5 2 2. P. v. Someren 5 2 3. A. Moolhuysen 5 2 4. H. v. d. Heyden 4 3 5. F. v. d. Berg 4 3 6. I. Davidson 2 5 7. P. J. Bos 2 5 8. H. de Goede 1 6 volgt: pnt. brt. 1711 173 1674 180 1625 195 1592 188 1619 221 1380 216 1250 202 1345 183 h.s. gem. 110 9.89 55 9.30 68 8.33 63 8.41 44 7.32 38 6.38 37 6.18 60 7.34 Met een toepasselijk woordje reikte de voor zitter van D.E.S., de heer v. Terwisga, den fraaien beker en de mooie prijzen uit. Donderdag 28 Maart 1.1. hield bovengenoemde vereeniging haar jaarlijksche ledenvergadering in het clubgebouw St. Josephburgt, Bagijnhof 3. Om half 9 uur opent de voorzitter de verga dering. Hierna geeft hij het woord aan den se cretaris die de notulen voorleest en de inge komen stukken behandelt. De jaarverslagen van den secr.-penningmeester en T. C. gaven een goed overzicht van de Vereeniging en werden alle onder dankzegging goedgekeurd. By de bestuursverkiezing welke vlug verliep, werden alle drie de bestuursleden bij acclamatie herkozen. Onder leiding van den heer J. M. Berrevoets zal vermoedelijk op Donderdag 18 April de gym- nastiekwedstrijd HaarlemRest K.T.K. worden gehouden in het voormalig Zander-Instituut. De onderdeelen voor dezen wedstrijd zijn: een vrije oefening, een paardsprong (in de lengte met tremplin voor heeren, in de breedte met lage plank voor dames), paardvoltige, ringen (stil of zwaai), hoogbrug (dames mogen ook laagbrug nemen), en voor heeren hoogrek. De ploegen werden als volgt samengesteld: Haarlem: de dames A. HeemRookhuijzen, J. Kumt, B. Heerschop, C. Wehrle, T. Kapteijn, S. Smit (allen van Concordia), D. Smal en C. de Liefde (beiden van Bato), en de heeren P. de Vries, J. Timmermans, ir. Silvis, J. Verkes, H. Stoffer, S. v. Looij (allen van Tumlust H.), C. Smal en H. Smal (beiden van Bato). Rest K.T.K.: de dames Z. Slagveld, T. Rol- lema, C. v. d. Mije, C. v. Koningsbrugge (allen van O.S.S.), A. v. d. Voort, H. v. Driel, D. Klees (allen van Turnlust B.), E. Michel (Sparta), en de heeren J. Dibbets (Turnlust B.), A. v. Za del, R. Beek (beiden van de Bloemendaalsche G.V.), M. Castien, J. Brink, O. Brink (allen van O.S.S.), J. v. Duffelen (S.S.H.), J. Sauer (T.V.IJ.). De junior-schermvereeniging Haarlem heeft haar finale van het sabelkampioenschap ver schermd in de schermzaal „Brasslnne", alhier. Deze wedstrijd welke door vele leden en intro- ducé's werd bijgewoond, had een spannend en sportief verloop. De einduitslag was als volgt: 1 M. Witsenburg met drie gewonnen partijen; 2 H. de Jonge Mulock Houwer met twee ge wonnen partijen; 3 H. Zwartveld met twee ge wonnen partijen; 4 H. van Oosten met efn ge wonnen partij. Men verzoekt ons het volgende te publicee- ren. Dezer dagen werd in de pers bekend ge maakt dat „St. Bavo" niet aan de nederlaag wedstrijden van T. E. P. zou deelnemen. Dit nu schijnt onjuist te zijn, daar „St. Bavo" reeds vroegtijdig haar deelneming mondeling had toe gezegd en de meening koesterde, dat dit vol doende zou zijn. Het T. E. P.-bestuur was echter van meening nog een schriftelijke bevestiging te krijgen omtrent de deelname van „St. Bavo". Zoodoende ontstond een vergassing, die thans gelukkig is opgelost. De datum van den wedstrijd T. E. P. 1St. Bavo 1 zal zoo spoedig mogelijk worden vastgesteld. Aan de door de R.K. Damclub „Theorie en Praktijk" wegens haar 20-jarig bestaan uitge schreven nederlaagwedstrijden, zal „Gez. Sa menzijn" met het hierna volgend tiental deelne mers. Bord 1 P. Heilig, 2. P. v. Buren, 3. G. Ha ver, 4. L. Haver, 5. J. Speet, 6. J. Gomes, 7. P. Balm, 8. G. Meyssen, 9. B. Gjertsen en 10 J. Jasperse. De wedstrijd zal plaats hebben Maan dagavond 1 April in het gebouw van de St. Jo- sephgezellenvereeniging „Haarlem I" aan de Jansstraat. Aangevangen zal worden om half 8. Voorts deelt men ons nog mede, dat evenals voorgaande jaren ook thans weer voor de leden gongwedstrijden worden georganiseerd, waarvoor als prijzen eieren beschikbaar worden gesteld. Een en ander heeft plaats op 15 April in de bovenzaal van het café „Royal" aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden. Bovengenoemde competitie is thans geëindigd. Na een zeer spannenden strijd is het den heer Puts mogen gelukken als nummer 1 te eindigen. Aan de hand van dit feit gaf genoemde heer een simultaan-seance waaraan 19 spelers deel namen. Het resultaat hiervan was dat de heer Puts 12 partijen won, 3 remise speelde en 4 verloor. Voorwaar een mooie prestatie! De win naars waren de heeren C. Heesakkers, B. v. Kessel, A. en C. Erbrink. Naar aanleiding van het feit dat boven staande Vereeniging in Mei as. haar 10-jarig bestaan viert, wordt op 14 April a.s. een 30 K.M. jubileum-maTsch georganiseerd. Deze tocht zal gaan door de mooiste streken van Bloemendaal en Aerdenhout, dwars dooi de natuur en langs bollenvelden. De deelname staat open voor alle R.K. wan delaars vanaf 14 jaar. Inschrijvingen kunnen geschieden bij: M. Her ben, Acaciastraat 64 Haarlem en H. Coblens, Liedschestraat 56R Haarlem. Uitstappen: het einde van den rit Het portier gaat open voorzichtig Ianders is het uit met de vreugde. Want het roekeloos openen van het por tier kan f 150,— boete kosten I pen autodeur en voorzichtig Na een spannenden strijd is de eerste wed strijd ten gunste van loemendaal beslist, alhoe wel beide partijen elk twee zuivere dóelpunten maakten. Bloemendaal was volledig met v. d. Mandele, die goed voldeed, op de links-back plaats. De Musschen misten Pliester wegens zijn tegen Victoria opgeloopen verwonding. De op stelling moest geheel gewijzigd worden, waar door Brand op de spil-plaats speelde, Brusse linksbinnen en J. Mulder middenvoor. Deze op stelling voldeed niet en in de 2de helft speel de Brand middenvoor en Scheffer mid-half, hetgeen een belangrijke verbetering bleek te zijn. In de 1ste helft had Bloemendaal dat be ter plaatste en beter positiespel te zien gaf het beste van het spel. De meerderheid werd dan ook door een buitengewoon fraai doelpunt van A. de Roos uitgedrukt. In de 2de speelhelft waren de partijen vol komen aan elkaar gewaagd, met momenten waarop van een Musschenoverwicht gesproken kon worden o. a. het 1ste kwartier en de laat ste 10 minuten. In de e2 helft maakte Brand na een kwartier spelen uit een strafcorner ge lijk. Even jaarna kreeg de M. H. C. na fraai werk van Reus een prachtkans voor de leiding, doch drie Bloemendalers zaten Schmeink op zijn huid. De aanvallen van Bloemendaal met Gunning en Versluys als goede vleugelspelers en de Roos Jr. als een tactisch middenvoor, waren wel iswaar minder snel dan van de Musschen, doch beter van opzet. 10 minuten voor tijd ontstond na een aanval van Bloemendaal een scrimmage voor het Mus- schendoel. Salomons veroorzaakte een straf- bully die door de Roos Jr. benut werd. De stand 2—1 bleef ongewijzigd. De wedstrijd was rijker aan spanning dan aan fraaie spelmomenten, een gewoon verschijnsel in dergelijke ontmoetingen, waar zooveel voor beide partijen op het spel staat. Deze eerste wedstrijd heeft intusschen wel bewezen dat Bloemendaal en M. H. C. elkaar in kracht wei nig of niets ontloopen. Het zal Bloemendaal ze ker niet gemakkelijk vallen op 14 April te Verkeer, dat den;Verkeer, dat den agent van voren j agent van achteren nadert, moet snel-j nadert, moet snel heid verminderen. heid verminderen. Heemstede een volledig M. H. C. te slaan, al hoewel de kansen voor Bloemendaal thans zeer gunstig staan om het 1ste klasse-schap te be houden. Een gelijk spel is al voldoende. Vraag: 1. Op wiens naam staat het wereld record 10.000 meter schaatsenrijden en hoeveel bedroeg zijn tijd? 2. Op wiens naam staat het wereldrecord 1500 meter schaatsenrijden en hoeveel bedroeg zijn tijd? 3. Op wiens naam staat het Nederlandsch record 5000 meter schaatsenrijden en hoeveel bedroeg zijn tijd? Antw.: 1. 10.000 M. Staksrud (Noorwegen) in 17 min. 49.5 sec. 2. 1500 M. Ballangrud (Noorwegen) in 2 min. 23.4 sec. 3. Ons niet bekend. Wend u zich hiervoor tot den heer W. A. v. Laer, seer. v. d. Ned. Schaat- senrijdersbond te Amsterdam. Vraag; Ik ben vast arbeider en reeds 4 jaar in dienst bij denzelfden patroon. Nu ben ik ziek. Mijn vrouw gaat naar mijn baas om mijn loon en krijgt 10.met de woorden 3 wachtdagen er af. Mijn eigenlijk loon is ƒ16.50. Is mijn ziekteloon juist? Antw.: Indien uw werkgever bij den Raad van Arbeid is aangesloten, dan had u 13.20 moeten ontvangen. Is uw baas echter bij een ander bedrijf aangesloten, dan kunnen wij U niet nader inlichten. Vraag: Mijn schoonzuster is overleden en laat eenig geld achter. Zij was ongehuwd, zoo dat haar erfgenamen bestaan uit: 2 zusters en 7 (half) broers en zusters. Hoe is nu de ver deeling van de nalatenschap? Deelen wij allen gelijk op of wordt de nalatenschap in twee helften verdeeld? Antw.: Zijn er halfbroers en halfzusters en volle broers en zusters, dan splitst men de na latenschap in twee 'helften. De volle broers en zusters deelen in de beide helften, de halfbroers en halfzusters alleen in een der helften. Vraag: Er is laatst een boek uitgekomen, han delend over typografische kunst. Kunt u mij hiervan titel, prijs en uitgever noemen, of waar voorhanden? Antw.: Ons niet bekend. Wendt u eens tot een goeden boekhandelaar. Vraag: 1. Gaat bij pandoeren zwabber boven polka? 2. Mijn Aaronskelk bloeide voor 2 jaar goed. Het vorig jaar kwam een kelk uit, die ver droogde en nu is er nog steeds geen bloem te zien, overigens doet de plant het goed. Wat kan de reden zijn van het niet bloeien? Antw.: 1. Indien polka bij het pandoeren in- gelascht wordt, gaat het boven zwabber. -2. Waarschijnlijk groeit uw plant te weel derig. Dit kan oorzaak zijn van het niet bloeien. Goed mesten, 's zomers buiten zetten. Vraag; Mijn zuster was gedurende 3 weken in betrekking voor 4 dagen per week. zy ont ving haar loon wekelyks, maar was eigenlijk aangenomen voor een zeker bedrag per dag. Op den tweeden dag van de vierde week, werd zij ziek. Denzelfden dag werd hiervan melding gemaakt by haar mevrouw. Zaterdags daarna ontving mijn zuster bericht, dat zy was ont slagen, terwijl haar maar een dag over drie weken werd uitbetaald. Heeft zij nu geen recht op meer uitbetaling? Zoo ja, moet dan betaald worden door haar mevrouw, of zoo zy ver zekerd is, door een ziekteverzekering? Antw.: U schrijft er niet by, wat voor soort betrekking het is. Wendt u tot een R.K. Bureau voor Arbeidsrecht. Vraag: 1. Hoeveel sterrenbeelden zy'n er en hoe heeten die? 2. Waarom wordt Duitschland het Derde Ryk genoemd? Antw.: I. Het antwoord hierop is te uitvoe rig; raadpleeg een leerboek over sterrenkunde. 2. Niet Duitschland wordt het Derde Ryk ge noemd, maar de Regeering van Hitier wordt aangeduid als het Derde Rijk. Vraag: Hoe krijg ik levertraan uit een zyden japon? Het is een roodekoolkleur en is een week oud. Antw.: Een schoon propje watten doopen In benbol en daarmede de vlek wrijven. Niet te nat, anders krygt u kringen. Vraag: Ik woon in Anna Paulowna en heb een inkomen van f 700 per jaar. Aan inkom stenbelasting betaal ik f 20.70 over het jaar 19341935. Ik ben ongehuwd. Aan gemeente fondsbelasting betaal ik f 11.70 en voor opcen ten f 9. Is deze aanslag juist? Antw.: Neen, dien een bezwaarschrift in. Maar misschien hebt u boven uw loon vryea kost en inwoning. Ook dat is loon en komt voor aanslag in de belasting in aanmerking. Vraag: Mijn echtgenoot, gepens. spoor weg-ambtenaar, overleed op 7 December 1934. waardoor ik zelf vanaf 8 December het weduwe pensioen geniet. Nu ben ik bezig met de be handeling van de boedelscheiding, le Ben ik voor het my toekomende pensioen ook nog successierechten verschuldigd? 2. Of alleen voor het pensioen van myn echtgenoot over de maand December wat aan de nalatenschap toe kwam? Antw.: 1. Neen; 2. Neen. Vraag: Ik bezat drie poesjes. Nu is gebleken, dat de buren 2 diertjes doodgemaakt hebben. Een van die poesjes heb ik op hun erf gevon den, met het kenmerk, dat het beest is dood geslagen, terwijl de andere poes. nog niet gevonden hebben. Kan ik hierop nog verhaal zoeken? Tot wien moet ik mij dan wenden? Antw.: Wendt u tot de politie in uw ge meente- Vraag: 1. Ik ben invalide en niet in staat om te werken. Op hoeveel geldelijken steun heb ik recht? My'n huisgezin bestaat uit: man, vrouw en 2 kinderen, resp. 7 en 4 jaar oud. Ik verwoon f 5 huishuur, en heb verder geen geldeiyke inkomsten, ook niet in natura 2. Ik wil een brief schrijven aan de ko ningin. Hoe is de aanspraak? Hoe is het adres van Hare Majesteit? 3. Ik heb in 1930 2% H.A. land gepacht, voor den tyd van 6 jaar. Nu ben ik door 'on gesteldheid niet meer in staat om op het land te werken. Moet ik er van af of niet? 4. Zoo ja, op welke manier en waar moet ik dan informaties inwinnen? Antw.: 1. U hebt nergens recht op, tenzij u verzekerd waart tegen invaliditeit. Indien u echter in behoeftige omstandigheden komt te verkeeren, zal Maatschappeiyk Hulpbetoon u wel helpen, maar hoeveel steun u zult krygen. kunnen wy u niet zeggen, omdat zulks af hangt van allerlei factoren, o. m. van de ge meente, waarin u woont; 2. Een brief aan H. M. kunt u adresseeren als volgt: Aan Hare Ma jesteit de Koningin, te Den Haag De aanspraak is: Mevrouw of Majesteit. 3 en 4. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeidsrecht, Dinsdags avonds in het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat. De Gewesteiyke R. K. Schoenmakerspa troons- en Schoenwinkeliersvereeniging, ge vestigd te Lisse, hield haar jaarvergadering in het K. S. A.-gebouw te Sassenheim. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen wy aan, dat de vereeniging, met 19 leden be gonnen, thans 22 leden telt, en dat een cursus voor diploma A is gehouden. De wensch werd geuit, dat alle R. K. vak- genooten het volgende jaar lid mogen zijn der R. K. organisatie. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in totaal hebben be dragen 165.17 en de uitgaven 154.58. Bij dé verkiezing van bestuursleden wegens periodiek aftreden van den voorzitter en den tweeden secretaris werden beiden herkozen. Besproken werd een reisplan, waarvoor veel animo bestond. Aan het bestuur werd opge dragen dit verder uit te werken en op de vol gende vergadering met definitieve plannen te komen. De reis zal zoo mogehjk in 't laatst van Juni worden georganiseerd. By het eindexamen der Rijkstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse werd het diploma der school toegekend aan: C. O. A. Driehuizen, Lisse, met aanteekening voor En- gelsch, Duitsch, Fransch en Zweedsch; C. de Vink, Lisse, met aanteekening voor E., D., Zw. en Steno; H. W. Kaatman, Haarlem; P. v. d. Most van Spyk, Leiden; M. H. de Reede, Lei den, met aanteekening voor Zw. en St.; Th. J. Meyer, 's Gravehhage, met aanteekening voor E., D., Fr., Zw. en Mach.schr.; K. A. Scharpff, Heemstede, met aanteekening voor Zw.; J. A. Slingerland, Sassenheim, met aanteekening voor E, D., Zw., St. en M.; W. A. Philippo, Sas senheim, met aanteekening voor E. en M. Aan één leerling kon het diploma niet worden uitgereikt. Van klasse I naar klasse II zyn bevorderd: N. J. M. By voet, Haarlem; H. Groet en M. Mon- tagne, Lisse; D. L. Kromhout, Oegstgeest; L. F. Stoutenbeek, Hillegom.C. P. v. Went, Noordwijk. Voorwaardelyk, met herexamen in één of meer vakken, Th. Osterman, Sassenheim. Niet bevorderd één leerling. Van klasse II naar klasse III zyn bevorderd: H. J. den Beider, Haarlemmermeer; G. A. Bosch, Leiden; J. C. A. de Brabander, Hille gom; E. Engelberts, Arnhem; J. P. de Groot, P. Laven en W. M. Liefferink, Noordwijk; O. M. v. d. Mey, L. F. v. d. Mey, K. F. Tromp en Th. E. A. v. Werkhoven, Lisse; W. A. Philippo, Heemstede; N. F. Roozen, Haarlem. Niet bevorderd werden twee leerlingen. R. K. gymnastiekvereeniging ,0. B. K." In de laatst gehouden ledenvergadering is door het bestuur besloten over te gaan tot het op richten yan een „wandelclub", als onderafd. van de gymnastiekvereeniging. Maandag 1 April des avonds 8 uur zal er een speciale vergadering plaats vinden in het R. K. Vereenigingsgebouw. Op deze vergadering zal dan een definitief bestuur gekozen worden. Belangstellenden zijn welkom. Gemeenteraadsverkiezing Door B. en W. alhier werd besloten dat de verkiezing voor den gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 19den Juni a.s. van des v.m. 8 uur tot des n.m. 5 uur. JONGENS GEVRAAGD. Voor het verrichten van lichte werkzaam heden in verwarmde lokalen en tegen behoor lijk jongensloon, kunnen vanaf heden een der tigtal jongens van veertien tot zestienjarigen leeftyd worden geplaatst in de omgeving van het stoomgemaal „De Cruquius". Wie daarvoor in aanmerking wenscht te ko men, behoort zich ten spoedigste aan te mel den op de Arbeidsbeurs te Hoofddorp. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: een muts, een belastingplaatje, 'n nummerbord en eenige knotten sajet. Verloren: eenige belastingplaatjes, 'n dames armbandhorloge, een taschje inhoudende f 10. en belastingplaatje. Weggeloopen: een hond (bouvier). Hoofddorp, 28 Maart 1935. De Burgemeester, Mr. A. SLOB Vergadering „Nova Zembla" Vorige week hield de yselub „Nova Zembla" een algemeene vergadering in het café van den heer v. d. Putte. De heer Tiggelman, voorzitter, zette den stand van zaken over het afgeloopen seizoen uiteen. De aftredende bestuursleden, de heeren Bult huis en Handgraaf weiden herkozen. In de vacature van den heer Agricola werd benoemd de heer Van Beieren, die zyn benoe ming aannam. Hierna volgde het verslag van den penning meester. De inkomsten bedroegen dit jaar met inbe grip van saldo vorig jaar en rentelooze voor schotten 1647.85. De uitgaven waren geweest 1635.32. Daar de loopende uitgaven echter nog ongeveer 80 bedroegen, is dus, mede door den ysloozen winter, een tekort voor de vereeniging ontstaan. De penningmeester werd gedéchargeerd. Door den penningmeester werd nu nog een kleine begrooting gegeven voor het volgend jaar. Een belangryk punt was, dat de inhuring en onderverhuring nu op zeer gunstige wijze aan gegaan zyn voor drie jaar, wat jaarlyks 114 voordeeliger is. Ook het dijkje naast de baan is op zeer gunstige voorwaarden voor kosten van de ijsclub overgenomen. Eucharistische filmavond Zondagavond is op initiatief van de tooneelvereeniging „St. Ja cobus" alhier, filmavond gegeven in het Vereenigingsgebouw ten bate van het Studie fonds der parochie. Des middags werd een voorstelling gegeven voor de schoolkinderen, welke druk bezet was. De jonge organist der parochie, Cor Dykzeul, verzorgde op goede ma nier by de film, welke handelde over het 28ste Intern. Euchar. Congres te Chicago, het muzi kale gedeelte. Ook werd nog gedraaid een film over het natuurschoon in de Beiersche Alpen. Des avonds was de opkomst zeer groot te noe men. Ditmaal werd het muzikale gedeelte ver zorgd door de Haarlemsche organist, den heer J. Nibbering, met een solozanger. De film in 't geheel gaf een machtigen indruk door de geweldige menschenmassa's en de groote pracht en luister waarmee dit congres gehouden is. Zeer mooie momenten waren op den filmband vastgelegd, en zoo vormde én film én begeleiding een indrukwekkend geheel. Na afloop werd de verloting gehouden die mede aan den avond verbonden was en „St. Jacobus" heeft weer een prachtige avond' op godsdienstig gebied verzorgd. Verloting O. B. K. De trekking van de ver loting van de R. K. Mondaccordeonclub O B K heeft plaats gevonden. No. 81 is de gelukkige pryswinnaar. Deze kan den prys, bestaande uit een fraaie klok, afhalen by den koster. R. K. Staatsparty. De afdeeling „Zwanen burg der R. k. Staatspartij houdt heden Maan- dag 1 April s avonds half acht een vergadering in de koffiekamer bij den koster. Alle katholieken van Halfweg," Zwanenburg en omstreken worden dringend uitgenoodigd. In het Handelsblad en de Oprechte Haar- lemsche Courant komt een bericht voor be treffende een aankoop van steenen door het gemeentebestuur van Zandvoort. Daar het ech ter van belang is over gemeentezaken juist in- geücht te worden, kan het geen kwaad den wer- kelyken gang van zaken eens na te gaan. Na onze informaties ingewonnen te hébben kwamen we tot een eenigszins andere lezing van het geval. 6 In de begrooting 1935 kwam een post voor waarby goedgekeurd werd een kwantum steenen te koopen, verhoogd met een aantal dat voor aanleg van nieuw straatwerk noodig was. Het gevolg was, dat aan den dienst van Publieke Werken opgedragen werd dezen aankoop ter hand te willen nemen. De administratie van dezen dienst noodigde dertien firma's uit om monsters m te zenden met den daarvoor door hen te be rekenen prys. Aan deze aanvraag werd door alle firma's voldaan, doch by zending van monsters bleek, dat allerlei soorten en kwaliteiten van steenen waren gestuurd. Verder waren behalve deze soorten en kwaliteiten van een en dezelfde soort en kwaliteit nog monsters gezonden, die men betitelt met 1ste, 2de en 3de keus. Na keuring der ingezonden monsters werd een keuze gedaan en deze viel op de 2de keus steen van een bepaalde fabriek. Nu was er nog een monster 2de keus gestuurd, doch dit werd als niet zoo goed niet voorgedragen. Het ras verschil tusschen deze twee 2de keuzen was 70 cent per 1000, dit maakte op het benoodigde aantal van 224.000 steenen een bedrag van 156.80 uit. Dit prysverschil werd niet belangrijk genoeg geacht om het eerst aangewezen monster niet te nemen, te meer daar gebleken was, dat de uitgezochte steensoort op de her- of nieuw bestrate wegen uitstekend voldeed. In het col lege van B. en W. werd bezwaar gemaakt tegen dit prysverschil en de voorzitter wenschte de levering aan de firma met den lageren prys te gunnen. Hiertegen werd aangevoerd, dat de ge meente het risico niet mocht loopen een min dere kwaliteit aan te schaffen, daar de gekozen steen overeenkwam met de reeds geleverde stee nen. die zich buitengewoon goed houden. Het zelfde lid van het college wenschte echter een nader advies van de commissie van P. W. Dit advies kwam, dat onder meer luidde, dat een lid het met den voorzitter eens was, een lid hét prijsverschil van zooveel belang achtte, dat men z.i. wel tot aankoop van 't tweede mon ster zou kunnen besluiten en het derde lid, er kennende er geen verstand van te hebben, advi seerde daarom maar met den laagsten prijs te doen. Deze zienswyze bracht geen verandering in de meening van den voorzitter der commissie, den wethouder van publieke werken, doch de com* missie gaf per saldo in overweging te overleg gen met den hoogeren inschryver om tot eeh lageren prys te geraken. Inderdaad werd aan dien inschryver kenbaar gemaakt, dat de prijs wel wat hoog werd geacht. Hierop werd een tweede offerte gedaan, welke 50 cent per 1000 minder was, dus toch nog 20 cent duurder dan de laagste. Nu was het prysverschil nog slechts in totaal 44.80. Intusschen zou nog een op zending van de monsters naar een proefstation plaats vinden, hetgeen echter door verschillende omstandigheden niet doorging, wat niet aan de wethouders kan worden geweten. Aangezien de gevraagde adviezen nu binnen waren, werd op voorstel van den wethouder van P. W. tot aan koop besloten. Tegen dit genomen besluit maakte de voor zitter bezwaar, daar hy meende, dat het in stryd was met fatsoeniyk zaken doen. Ook de laagste inschryver moest een kans hebben. By den wethouder ging he echter om de bepaal de steen en die zoo goedkoop mogeiyk te ver krijgen. Het protest van den voorzitter by Gedepu teerden had echter geen andere uitwerking, dan dat het college er op attent werd gemaakt, dat voor iedere onderhandsche aanbesteding vooraf de goedkeuring van Gedeputeerde Staten wordt vereischt. Ook de voorzitter was hiervan niet op de hoogte, hetgeen blykt uit het feit, dat door hem informaties zijn ingewonnen by en kele firma's omtrent den prys van een te leveren autobrandspuit, welke zaak reeds zoover haar be slag had, dat de voorzitter voorstelde aan een bepaalde firma de leverantie te gunnen, waarop en zeer terecht door de wethouders werd aan gevoerd, dat ook voor dit geval de goedkeuring van Ged. Staten noodig was. Om geheel volledig te zyn, mag worden me degedeeld, dat het by den betrokken wethouder er uitsluitend om ging een goede kwaliteit steen en dan tegen een matigen prys en dat hy, ge zien de Zandvoortsche financiën geen experi ment met de straatklinkers wil beginnen. Ook waren er nog andere monsters met pryzen be langryk lager, dan de pryzen waar het nu om gaat. Als nu de door Ged. St. voorgeschreven houding wordt gevolgd en voor alle leveringen, die onderhands geschieden, toestemming moet worden gevraagd, zal dit wel eens een vlotte behandeling in den weg kunnen staan. Volgens den wethouder had deze zaak reeds twee maanden geleden haar beslag kunnen heb ben, doch nu zal het wel weer midden voor seizoen worden, alvorens begonnen kan worden. Dan wordt er weer gemopperd, doch nu kan men weten, dat de dienst van Publieke Wer ken, zoomin als het hoofd er van hier eenige schuld aan heeft. Hoewel het niet de gewoonte is een kwestie voorkomende in het college open baar te maken, willen we niet altyd voorgelicht worden, alsof het aan de wethouder (s) ligt. Was over deze zaak door geen enkel blad iets ge meld, dan paste ons ook het zwygen, maar een voorstelling van zaken, waarbij de waarheid wordt geblinddoekt, ten koste van hen, die men niet mag, is minder gewenscht, vooral als het tegen de verkiezingen loopt! Hotel d'Orange blijft gesloten Eenigen tyd geleden was er ernstig sprake van, dat het reeds jaren gesloten zynde hotel d'Orange aan de Burg. Sngelbertstraat, dit seizoen wederom zou geopend worden. Thans kan als vaststaand worden aangenomen, dat het hotel ook dit jaar niet zal worden geëxploiteerd wegens de te hooge kosten, verbonden aan het bedrijf- klaar maken. „Kees" dit jaar Weer op het Tramplein. Naar we uit zeer goede bron vernemen, hebben de gezameniyke crediteuren van de N.V. Kerk- mans' consumptieys besloten, in te gaan op de voorwaarde door de gemeente Zandvoort gesteld, waardoor dit jaar de ystent op het Tramplein wederom door „Kees" zal worden bediend. De openstelling zal dan kunnen plaats hebben op op 5 April a.s. Het is echter nog lang geen „ijs"-weer, zoodat het wel iets later kon worden l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 11