STADSNIEUWS KWIEK EN VIEF wild Haarlem, 1 April MAANDAG 1 APRIL 1935 TENTOONSTELLING PARO CHIE ST. JAN RONDOM FLORA Amerikaansch bezoek op z'n Amerikaansch De drukste Zondag Het Koninklijk bezoek VOORJAARSBEURS GESLOTEN „GOUDHAARTJE EN DE TROUBADOUR" In den Schouwburg Jansweg NED. Door den burgemeester ESFERANTOVEREENI- GING ,La Estonto Estas Nia" FRITZ HIRSCH-OPERETTE St. Christoffel Jubileum bij de Spoorwegen Hamburger Thalia-Theater N uts-Spaarbank VERKEERSEXAMENS VOOR DE JEUGD Doeltreffend en nuttig Vereeniging voor School- en v Werktuinen Personalia Kindervoeding de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Doortrekking Pijnboomstraat BURGERLIJKE STAND 30 Maart: G. Groeneveld, 69 j„ Osttadestraat. 199 Meer dan 40 stoffen geven den smaak aan de koffie Worst en brood-avond I Gevonden dieren en voorwerpen AGENDA 2 April RONDOM FLORA UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE IJMUIDEN ZAANDAM KOOG AAN DE ZAAN Zaterdag vond de opening van de tentoonstel ling van het jeugdwerk van de parochie van St. Johannes den Dooper in het jeugdgebouw Teylerplein, plaats. De zeereerw. rector Van de Ven, Centraal- praeses van de St. Jozefgezellen, sprak eenige inleidende woorden, waarbij hij vooral den na druk legde op het oorspronkelijk doel der ten toonstellingen. n.l. het aanmoedigen van het maken van vakwerk. Spr. betreurde het, dat niet meer inzendingen waren binnengekomen, doch hij meende, dat dit wel was te wijten aan de tijdsomstandigheden. Kapelaan C. Verheyen, de directeur van de K. J. C., dankte rector v. d. Ven voor zijn vriendelijke woorden en gaf daar na den algemeenen indruk van de jury weer. Deze commissie (die bestond uit de heeren Venten, Kersten, De Groot en Voorveld) was van oordeel, dat de inzending van de Verken ners verreweg de grootste was, hierom zijn ook in deze afdeeling de meeste prijzen gevallen. Er viel dan ook werkelijk het een en ander, speciaal op Verkennersgebied te bewonderen. Er was b.v. een toren, geheel uit hout en touw ver vaardigd. Deze is een nauwkeurige copie op 1/10 van de ware grootte, van een seintoren, die in het kamp kan worden gebouwd. Ook de andere K. J. C.-afdeelingen zonden mooi werk. Dat de S. Jozefgezellen niet zooveel inzendingen inleverden was inderdaad te wijten aan de tijdsomstandigheden, doch niet zoozeer aan de moreele depressie, dan wel aan 't gebrek aan geld en tijd. De zeereerw. heer pastoor P. Roovers, die hierop het woord voerde, verklaarde zeer ver heugd te zijn over het gepresteerde. Hij prees kapelaan Verheyen als den onvermoeibaren werker voor de tentoonstelling en met hem allen die tot het slagen der expositie hebben meegewerkt. Hij eindigde, met te wijzen op de „Ziekenhuis-stilte" die op de tentoonstelling nü heerschte en die volgens spreker te wijten was aan het slachtoffer van een ongeluk, dat zwaargewond, doch reeds geholpen door Ver kenners, midden in de zaal lag! Het doel hiervan was te demonstreeren hoe de Verkenners de eerste hulp bij ongelukken be oefenen. De tentoonstellingszaal was in drie gedeelten verdeeld: Een voor de Verkenners, dat alles te zien gaf wat er in het verkennersleven voor valt. De Kruisvaart en de St. Jozefsgezellen hadden ook ieder een eigen afdeeling waar zeer goede inzendingen te bewonderen waren. De afdeeling St. Jozefsgezellen was onder leiding van deskun digen opgezet. De tentoonstelling, die Zondag van twaalf uur af te bezichtigen was, heeft veler belangstelling getrokken. Een bijzondere attractie was, dat des avonds de trekking van de loterij plaats had, waarvoor een groo't aantal parochianen zich interesseerde. De organisatoren kunnen met voldoening op de tentoonstelling terugzien. De Internationale Bloemententoonstelling Flora te Heemstede is Zaterdag bezichtigd door den Gezant van Argentinië en den revuekomiek Buziau en voorts door bijna honderd Amerika nen, passagiers van de „Statendam," die te Rotterdam ligt en 24 uur in Nederland vertoeft. Dit korte oponthoud was echter voor de Amerikanen voldoende om nog even de Flora te bezoeken, waar zij ook de lunch hebben ge bruikt. Het bezoek aan de Internationale Bloemen tentoonstelling Flora te Heemstede is Zondag, niettegenstaande het druilerige weer en den in ternationalen voetbalwedstrijd Nederland-België, buitengewoon druk geweest. Het is Wel de druk ste Zondag geweest, welke Flora heeft gekend. Van half 3 tot half 8 werd er zelfs queue ge maakt voor het Bloemenpaleis. De uitstekende verkeersregeling heeft echter gezorgd dat alles vlot verliep. De parkeerterreinen waren telkens geheel bezet. Men verzoekt ons mede te deelen dat het be zoek morgenochtend aan de tentoonstelling van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana geen beletselen voor het publiek veroorzaakt. Dezelfde toegangsprijzen blijven gelden en het publiek heeft op de gewone wijze overal toegang. Mussolini van de tentoonstelling" en besloot met een „tot weerziens in het volgende jaar". Na deze officieele plechtigheid bleven de standhouders nog tot laat in de zijzaal genoege- lijk bijeen. Zondagmiddag was de Schouwburg aan den Jansweg tot in den nok bezet met een publiek van alle leeftijden. Kinderen van drie zag men er zoowel als oudjes van zeventig of nog ouder. En allen hebben een middag gehad van genot voor oog zoowel als oor met de opvoering van de kinderoperette .Goudhaartje en de Trou badour" door de operetteclub van de afdeeling Speeltuinwerk Haarlem-Oost der Haarlemsche R.K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Wat hier gegeven werd, mag zeer verdienste lijk tooneel- en zangspel genoemd worden, dat temeer uitblonk nu onder de uitvoerenden nog zeer jonge meisjes waren en degenen die het zware en moeilijke werk van de leiding hadden, hoewel reeds veel ervaring op dit gebied heb bend, toch niet dagelijks den tooneelvloer onder zich hebben. Het ongedwongen, rustige en vrije spel getuigde van degelijke en herhaalde studie en de zang, bij 'n operette vanzelfsprekend zeer voornaam, verried dat ook hier kundige leiding was gegeven. Daar gaf bovendien de piano begeleiding het bewijs van, die bij mej. De Klerk in bekwame handen was. Bewondering dwongen ook af de dansen welke de meisjes uit voerden, vooral het menuet in het laatste be drijf, waarbij vorm zoowel als rhythme zeer te loven vielen. Hoe schilderachtig was ook menig tafereeltje in dit boeiend verhaal, dat kinderen en grooten steeds vol levendige belangstelling houdt. Hier bij was de kleuren-belichting met schijnwerpers van veel effect en maakte de toch reeds bonte kleederdracht der dorpsmeisjes en de overige fraaie costuums tot een waar kleurenspel, dat in de goed getroffen grime en het welverzorgde kapwerk een prachtige omlijsting had. Het gegeven zelf is van te algemeene bekend heid dan dat wij dit op den voet behoeven te volgen. Wij volstaan daarom met deze alge meene bespreking en voegen er nog aan toe, dat onder de meisjes uitstekende speelstertjes waren en ook heel mooie stemmetjes vielen te beluisteren. Laten we echter niet den schijn wekken, dat het speeltuinwerk in Haarlem-Oost des winters alleen meisjes bezig houdt. Neen, ook den jon gens wordt in hun vrijen tijd afleiding bezorgd, daar werd dezen middag het bewijs van ge leverd door de gymnastiekclub. Prachtige staal tjes van gymnastiek mochten de jongens toonen en hun leider, de heer B. Ronde, oogstte daar mede welverdiend succes. Het spreekt vanzelf, dat de aanwezigen, ouders zoowel als onderwij zend personeel, eenige eerw. broeder-onderwij zers alsmede de zeereerw. heer pastoor Roovers, kapelaan Van Diest en de bondsvoorzitter, de heer Van Liemt, gul waren met applaus voor dit schitterende werk. En nog meer begrijpelijk is, dat de voorzitter van het speeltuinwerk, de heer J. Felix, een allen uit het hart gegrepen dankwoord sprak tot hen, die zich aan dit jeugdwerk geven; aan de dames C. Stavenuiter en M. de Klerk een fraaien bloemenruiker aan bood en een propagandistisch woordje sprak ter bevordering van moreelen en financieelen steun aan het zoo nuttige speeltuinwerk. Nog zij vermeld, datr de weleerw. heer kape laan Van Diest in zijn openingswoord reeds den loftrompet stak over hetgeen geboden zou worden en daarbij groote waardeering uitte je gens de leiding voor het ontzaglijke en moei lijke werk, dat reeds verzet was vóór dezen middag. Zaterdagavond is de Derde Haarlemsche Voorjaarsbeurs in het Gemeentelijke Concert gebouw officieel door den burgemeester van Haarlem gesloten. Mevr. C. J. Cohen Tervaert-Koch, presidente van de afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, hield een toespraak, waarin zij zeide dat allen met voldoening op deze beurs kunnen terugzien. Zij was den burgemeester erkentelijk voor zijn belangstelling, welke op hoogen prijs gesteld wordt door bestuur en standhouders en bracht hulde aan de stand houders voor de getoonde energie en doorzet tingsvermogen, in het bijzonder aan eenige met name genoemde firma's. Ook dankte spr. de firma's, die cadeaux hadden beschikbaar ge steld en roemde de organisatietalenten van den heer v. d. Burg. De heer A. H. Fikkert, vertegenwoordigende v. d. Laan's Modemagazijnen, las hierna de uitslagen van de modeshows voor en overhan digde de presidente een groot bloemstuk als blijk van dank voor de gelegenheid om de shows te mogen houden. De uitslagen luiden als volgt: Mevr. D. v Swieten-van Son te Heemstede is winnares van de eerste, mevr. J. Eibink-Pieters te Haarlem van de tweede, mevr. J. Smlt-Bogaardt te Santpoort van de derde en mej. J. H. Verbeek te Haarlem van de vierde show. Nadat nog andere uitslagen waren voorgele zen, huldigde mevr. N. Dyserinck-van Gilse v. d. Pais, vice-presidente, de presidente voor het succes van de beurs, mede aan haar leiding en energie te danken, aldus spr., die een prachtige fruitmand aan de presidente aanbood. De pre sidente dankte voor dit geschenk, waarna het woord was aan den heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem, die de ervaring had op gedaan dat de beurs uitstekend geslaagd was. Spr. feliciteerde het bestuur met dit succes, dankte de standhouders voor de getoonde ener gie en initiatief en hoopte dat de vermoeienis sen Van de dames in de stands slechts gediend zullen hebben voor de bevordering van de slan ke JêÉÊÊÊt. hoopte ook, dat het succes van de cces in zaken voor de standhouders e den heer v. d. Burg. „den Zaterdag werd te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de Ned. Esperantistenvereeniging. Om acht uur opende de voorzitter, de heer Baars, de vergadering, waarna hij het woord gaf aan den heer Wolf ,die namens het Loka Kon- gresa Komitato de congressisten, ten getale van 250, hartelijk welkom heete. In de zaal waren aanwezig de heeren H. v. d. Weyer, inspeceur L. O. en J. H. T. Pfaff, di recteur post- en telegraafkantoor, beiden namens het eere-comité, benevens eenige buitenland- sche Esperanisten uit Japan, China, Zwitser land. Frankrijk, Polen, Duitschland en Tsjecho- Slowakije. Vervolgens werden woorden van welkom ge wisseld door mej. Bauduin uit Genève, mej. Marg Saxei uit Berlijn, prof. Assay uit Japan, en de heer Kuperman uit Polen. Namens de Ned. Esp. afd. spraken mej. Visser uit Hilver sum, de heer Koutijs uit Utrecht en de heer Kummer uit Leeuwarden. Een Esperantiste uit Portugal had schriftelijk haar gelukwenschen doen toekomen. Daarna sprak de heer S. Grenkamp-Korn- feld, journalist te Parijs, over: Esperanto kaj jurnalismo (Esperanto en journalistiek). Volgens spr. komen er veel misverstanden door verkeerde weergave uit de vreemde taal in de eigen taal. Esperanto heeft reeds haar betrouwbaarheid als vertaaitaai bewezen. Es peranto is een levende taal geworden en heeft een zeer rijke origineele literatuur. Spr. meen de, dat Esperanto vooral dienst doet als hulp taal voor talen van kleinere staten als Estland, Finland e.d. en vooral ook t. o. v. de literatuur van het Oosten. De vertaalster, mej. Meenink uit Almelo, wist zeer vlug te vertalen uit het Esperanto. Vervol gens werd een voordracht gehouden door den heer O. Kuperman, een Pool, die sprak over het onderwerp: „De pers en Esperanto." Nadat een dameskoortje zeer mooie Esperanto-liederen had gezongen, begon spr. eenige bijzonderhe den te vermelden over het begin van den in vloed van Esperanto op de pers, uitgegaan van Engeland in de jaren na den oorlog. In Enge land verschijnt thans de „Daily Herald" geheel in het Esperanto. Ook in Nederland schijnt de pers, hoewel schoorvoetend, iets voor Espe ranto te gaan voelen. Na deze voordracht, die ook zeer in den smaak viel, gaf de heer Grenkamp nog een lezing met lichbeelden over Polen. Vervolgens werden eenige dansen door da mes uitgevoerd, die door hare ongepaste klee ding en hooding aan het programma zeer veel afbreuk hebben gedaan en welke dansen ge heel niet in het kader lagen van dezen avond! Het tooneelstuk „Bijna voor niets" had zeer aardige momenten. Zoetestraat 1167 porties, Overtonstraat 1341 porties, Byzantiumstraat 765 porties. Boven dien werden dagelijks aan de scholen voor Bui tengewoon L.O. 115 porties verstrekt. „Mejn Liebclien wohnt am Donau- strand". Operette in een voorspel en 3 acten van Bermann Feiner en Bruno Hardt Warden. Muziek van Walter Kollo. r" Deze operet'e is er een met een „gebruiksaan- wijzing" en verschilt dus ook wat dit betreft met alle voorgaande Fritz Hirsch operetten. Die toelichtingen zijn echter zeker geen overbodige weelde, als men in aanmerking neemt, dat men, ir. den tijd, dat men haar ziet een periode van een kleine vijftig jaar aan zijn oogen voorbij ziet gaan, waarin de wederwaardigheden van drie opeenvolgende geslachten worden behan deld Het eerste geslacht zit in geldnood en daarom moet een meisje tegen haar zin trou wen met een of anderen rijkaard. Die rijkaard is Fritz Hirsch, die door een handigheidje van zijn vriend, Ladislaus (Paul Harden) toestem ming van het meisje weet te krijgen. Had dit droevige voorval in 1849 plaats, de volgende acte speelt dertig jaar later, waarbij de gelukkig gehuwde graaf van ziin landgoed is verdreven, door achterstallige belastingen en met zijn drie dochters ergens op een binnen plaats van het vroolijke Weenen een bescheiden doch gezellig leven leidt. De drie dochters, res pectievelijk Martha Wagner, Maria Eisner en de kittige Claire dairy, ziet men successievelijk verliefd worden en heel toevallig is de geliefde van het meisje, Beate, de zoon van den voor- maligen verstooten aanbidder van de moeder van het meisje. De rollen zijn nu omgedraaid, want de jongeman is rijk en lost onder een schuilnaam de schuld op het slot af. Eenige maanden later zit de oude graaf met zijn doch ters weer in het slot en dan herhaalt zich weer de historie, doordat de boezemvriend Ladislaus door een truc de toestemming van Beate weet te verkrijgen voor een huwelijk met een Prins. Andermaal vertrekt -de teleurgestelde aanbid der, doch dan verraadt men aan den vader dat juist de afgewezen jongeling het slot heeft teruggekocht. Weer een tiental jaren later vindt men den ouden graaf en zijn dochter terug als eigenaars van een costuumverhuur-inrichting en daar vol trekt zich tevens het slot van de historie, om dat nu de oude graaf zelf het geluk van zijn dochter ter harte heeft genomen en zijn vriend Ladislaus als intermediair terzijde heeft ge schoven. Zoo is eindelijk een gelukkig paartje in het geslacht van den graaf tot stand gekomen, tot groote voldoening van alle aanwezigen, die het ongetwijfeld van harte gunden, daar Albert May en Maria Eisner, zoowel door spel als zang aller sympathie hadden weten te winnen. De operette zelf, die ordentelijk lang is, doch heel veel goede vondsten en aardige momenten biedt (niet in het minst was de revue van be kende componisten in de laatste acte een voor treffelijk staaltje van grime en aankleeding) werd door het ensemble weer met de bekende flair en met groot enthousiasme voor het voet licht gebracht. Sappige melodieën, koddige en sierlijke dansen, solo- en koorliederen wisselen elkaar weer met de regelmaat van een uurwerk af. En al moge soms een enkele maal het ver langen naar een meer moderne, pittiger Fritz Hirsch operette bij het publiek opkomen, zeker is, dat deze rose-kleurige stijl ook zijn beko ring heeft, al was het alleen maar door de cos tuums, waaraan dezen keer weer een buitenge wone zorg was besteed. Het publiek was blij en enthousiast en uitte dat op ondubbelzinnig hartelijke wijze. V-t. De Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizi gers en Handelsagenten „St. Christoffel" afd. „St. Paulus", Haarlem, houdt een vergadering op Vrijdag 5 April, des avonds om half 9, in hotel Royal". De agenda vermeldt o.a.: Behandeling be schrijvingsbrief en bespreking excursie naar Flora. Heden herdenkt de heer A. de Klerk, com mies Nederl. Spoorwegen aan het goederen station alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad. Hij heeft zich ongetwijfeld door humanen omgang met collega's en een streng doch recht vaardig optreden jegens ondergeschikten op zijn diverse standplaatsen: Uithoorn, Aalsmeer, Hoofddorp, Barneveld en Haarlem, vele vrienden verworven. Het zal hem heden zeker niet aan belang stelling ontbreken. Het Hamburger Thalia-Theater (dir. Paul. Mundorf en Erich Kühn), dat onder auspiciën van impresario Ernst Krauss begin April te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam Shakes peare's „Wintermarchen" ter opvoering zal brengen, zal ook een enkele voorstelling in den Stadsschouwburg te Haarlem op Zaterdag 13 April geven. Het vergelijkend overzicht over Maart 1935 1934 is als volgt: Aantal behandelde posten 13652 v. j. 13838, aantal inlagen 8999 v. j. 8817, aantal terugbetalingen 4653 v. j. 5021, ingelegd f 452.921.19 v. j. f 484.580.35, terugbetaald f 453.764.70 v. j. f 596.013.20, minder ingelegd f 843.51 v. j. minder f 111.432.95, aantal nieuwe boekjes 274 v. j. 284, aantal afbetaalde boekjes 138 v. j. 181, spaarbusjes op 31 Maart 1935 in omloop 3563, geledigd in Maart 1935 268 busjes met totaal inhoud van f 4827, aantal verhuurde kluisloketten op 31 Maart 1935: 498. Maandagmorgen zijn de verkeersexamens voor de jeugd begonnen. Een lange rij genummerde schoolkinderen stond te wachten op het Rozen- hageplein, omgeven en geleid door onderwijzers en politieagenten. De route, die de voetganger- tjes te volgen hadden was: van het Rozenhage- plein den Kloppersingel op in Oostelijke rich ting, dan de Vrouwehekstraat in, die halverwege een bocht maakt, de Patrimoniumstraat in en terug naar het Rozenhageplein. Aan het einde van de Fatrimoniumstraat stond op een verhoo- ging een verkeersagent waarschijnlijk om het verkeersprobleem aldaar op te lossen en de kin deren aldus het oversteken te vergemakkelijken. Wij volgden een der candidaatjes op haar examentocht. Een inspecteur met een chrono meter startte haar. Met 'n stevigen pas stak ze, angstig nauwlettend, den Kloppersingel over en liep met nog steyiger pas langs het water van den singel. Bij het oversteken bij de Vrouwehek straat keek ze. zooals het ook behoort, eerst links, dan rechts. De daar geposteerde agent gaf haar een bemoedigend knikje en verdel ging ze, eiken zijweg keurig overstekend. Edoch, bij de Patrimoniumstraat liep ze verkeerd en ging rechtuit. Een 100 M. verder, haar fout ont dekkend, rende ze hijgend terug naar de Patri moniumstraat, even glurend naar de controleurs en dan hard naar den volgenden post. Zou ze geslaagd zijn? Laten we 't hopen! De wielrijders hadden, uit den aard der zaak, een lastiger probleem. Zij volgden achter elkaar dezelfde route. Bij de kruising van de Vrouwe hekstraat en de Rozenhagestraat, dook telkens plotseling van rechts een heimelijk verborgen agent-per-fiets, voor den verbaasden deelnemer op. Niet alle candidaatjes lieten den agent voor gaan. Anderen wel, maar sommigen verleenden een toevallig volgend burger weer geen voorrang. Bij den verkeersagent maakten velen min of meer ernstige fouten. Daar moesten ze stoppen achter de streep, en bij het verder rijden de hand uitsteken. Een extra goedkeuring kregen degenen, die 't teeken gaven van langzaam rijden of, indien noodig, belden. De commissaris van politie en de hoofdinspecteurs gaven bij het examen „acte de présenee". Wil men ook eens gaan kijken, (het is aardig om te zien, hoe de jeugd de theorie in de prac- tijk brengt), dan kan dat nog op 2 April op het Rozenhageplein. Van 3 tot en met 5 April op het Marnixplein. 8 en 9 April op de Schalkwijker- weg, 10 en 11 April in de Buitenrustlaan en 12 April in de Van Oosten de Bruynstraat. Men schrijft ons: Het is van algemeene bekendheid, dat deze vereeniging te Haarlem 2 tuinen, n.l. aan de Mamixstraat en aan de Van Oosten de Bruin- straat, en een tuin te Heemstede aan den Heerenweg, onder haar beheer heeft Ieder kind kan daar een tuintje krijgen van ongeveer 20 vierk. meter, waar het onder be kwame leiding leert zelf groenten en bloe men të kweeken. Het is inderdaad een lust om te zien, wat de kinderen gedurende het zomerseizoen en in den nazomer met stralend gezicht wegdragen naar huis, want niets is aangenamer, dan te mogen oogsten, wat men zelf gezaaid heeft. De ouderen stellen ook veel belang in dit werk en op Woensdag- en Zaterdagmiddag ko men velen, daar de tuinen vrij toegankelijk zijn, naar het werk der kinderen zien Het behoeft geen betoog,- dat het werk van deze vereeniging van groote paedagogischi. waarde is. Behalve, dat de kinderen op de vrije middagen van 2 tot 4 uur van de stras,1 worden gehouden, wordt er ook door tuin- arbeid gewerkt aan de ontwikkeling van lichaam en geest. Van dit werk zullen de kinderen hu., geheele leven lang de goede vruchten pluk ken. Per week wordt het geringe bedrag van 10 cent betaald, gedurende den tijd, dat er ge werkt wordt, doch daar staan tegenover de groote voordeelen, van zelf een tuintje te mo gen hebben, dit zelf te mogen bezaaien en zelf te mogen oogsten. Ook dit jaar gaven zich reeds vele kinderen op en wie van zoo'n tuintje wil profiteeren, moet zich voor 15 April aanmelden bij den hoofdleider, den heer D. van Waard, Haitsma Mullierstraat 23, Haarlem-Noord. Te Leiden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Enkele onderzoekingen over goud-bismuth en verwante legeeringen" de heer T. Jurriaanse, geboren te Haarlem. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte In De nieuwaangelegde straat tusschen de Alge meene en de R. K. Begraafplaats te Haarlem- Noord, welke straat gelegen is tusschen 't Soen- daplein en den Achterweg, heeft van B. en W. den naam gekregen van „Pijnboomstraat". De nieuwe straat ligt in het verlengde van de reeds bestaande Pijnboomstraat. Ondertrouwd: 30 Maart E. P. Ebeling en J. M. Wardenburg. Geboren: 28 Maart: A. M. Hopman—v. Ave zaath d. 29 Maart: A. Hessling—Koene d; V. A. M. L. KorzeliusSimonovics z; C. C. van Weert Crum z. Overleden 28 Maart: J. de BlazerHoore- man, 90 j„ N. Kerksplein; T. Adam, 58 j., Kle verlaan. 29 Maart: M. Nieuwjaar, 62 j„ Hazepaters- laan. laan 112; jongenspet, Koeienmans, Leidscheplein 37r.; portemonnaie m. i„ bur. v. pol., Smede- straat; kinderparapluie, Kuik, J. Haringstr. 82; rijwielbeïastingplaatje, Mooy, Haarlemmerliede- straat no. 8; rozenkrans, Schotman, Spaamho- venstr. 22; ruitenwisschers, Wichers, 2e Hooger- woerddwarsstraat, n. 43; rijwielbeïastingplaatje, Ferwerda. Tamarinde 4; bloemstruiken, Koning, v. Zeggelenstraat 74; kinderschoen, v. Leeuwen, Zomerkade 61; mouwvest, v. Leeuwen, H. v. Alphenstr. 36. „Utrecht?!Utrecht?!zegt ie Utrecht? En ik moet het Noorden in, naar Overijsel, over Amersfoort." „Utrèêêêcht! Richting Den Bosch overstap pen." „Conducteur, ik zit in den verkeerden trein. Ik moet naar Overijsel." „Vlug overstappen, meneer. Hard loopen naar den overkant. Dan pakt u waarschijnlijk den Groninger nog." Inderdaad pakte meneer den Groninger nog en kwam waar hij wezen moest, zonder al te groote vertraging, al was het gedeeltelijk langs een anderen weg. Toen ik, al weer heel wat jaren geleden, voor ons Studiehuis in Tilburg benoemd werd, ge voelde ik mij eenigszins als dien verdwaalden reiziger: „Tilburg!Tilburg!.... En ik moet via Afrika naar den Hemel!" En de conducteur, in dit geval de overheid, zeide ook zoo iets van hard loopen. En wat moest ik?Ik liep, en soms hard ook. En nu ben ik al in Hoorn aangeland. Zal ik nog eens moeten overstappen? Ik weet het niet. Zoo ziet men alweer: de mensch wikt en God beschikt. Ik dacht groote scharen negers te- bekeeren en moet nu' u bekeeren tot een steeds grooter offervaardigheid jegens dit Mis siehuis, dat nu mijn Afrika geworden is. Daar ik nog nooit negers bekeerd heb, weet ik niet of ze minder of meer toeschietelijk zijn dan u. FATHER LEPEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Men wordt stichter (es) van dit Missiehuis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. Men schrijft ons: Waarom smaakt een kopje koffie toch zoo lekker? Hoe komt het, dat de koffie dat heer lijke gevoel van welbehagen veroorzaakt? Deze vragen heeft menigeen zich wel eens gesteld, maar het juiste antwoord heeft vrijwel steeds ontbroken. Feitelijk is ook thans een volledige beant woording nog niet mogelijk. Wel weten wij, dat het de aromatische oliën, de z.g. caffaonen zijn die, door het branden der ruwe koffieboonen tot activiteit gekomen, den smaak van de koffie veroorzaken en het gevoel van welbehagen en het genot teweegbrengen, Met het noemen der calleonen als smaak, en aroma-verwekkers rijst echter onmiddellijk de vraag: Wat zijn de caf- feonën? Waaruit bestaan zij? De beantwoording uezer vragen is minder ge makkelijk. De wetenschap is thans zoover ge vorderd, dat wij weten, dat een groot aantal chemische stoffen tezamen het smaak- en aro- magevend bestanddeel vormen, maar wij ken nen slechts 40 dezer stoffen, terwijl een ander gedeelte nog niet nauwkeurig kon worden be paald. Eén feit is echter met zekerheid vastgesteld: de coffeïne is alleen een bijkomstigheid. Zij heeft met den pittigen smaak en het heerlijke aroma van de koffie niets uit te staan. Het bewijs hier voor is de coffeïnevrije Koffie Hag, die alle aan gename eigenschappen van de koffie bezit, echter zonder de nadeelige werking der cof feïne. De Brabantsehe Vereeniging hield Zaterdag avond een Worst-en-brood-avond in café-res taurant Brinkmann. Een groot aantal leden was opgekomen. Enkele leden van de Bossche Re vellers luisterden de bijeenkomst met muziek op. De avond had een prettig en gezellig verloop. Er is besloten ook de Limburgers bij de Bra- bantsche avonden uit te noodigen. Nadere in lichtingen hieromtrent zijn te verkrijgen Jan Haringstraat 16, Haarlem. Handschoenen en ceintuurs, bur. v. pol., Smedestraat; boek, bur. v. pol., Smedestraat; gewicht, bur. v. pol. Smedestr.; hond, James, Farklaan 15; handmof, Mensing, Amsterdam straat 3 b; hond, Rijkers, Boeresteeg 28; kat, kennel Fauna; mantel, Stokman, Dubbelebuurt 1 alpinomuts, Huson, Stuyvesantplein 6; por temonnaie m. i., Bloemen, Schoterboschstraat 20; rijwielbeïastingplaatje, bur. v. pol., Smede straat; damesring, Vastello, Papentorenvest 54; rijwielbeïastingplaatje, Schoen, Spoorwegstraat 24r.; rijwielbeïastingplaatje. de Winter, Scheep- makersdijk no. 6 rood; sleutel, bur. v. pol., Sme destraat; schooltasch m. i„ Stokvisch, Flores- straat 60; vulpotlood, Preyer, Barrevoetestraat 9r.; zwempak en badhanddoek, v. Ooyen, Ruys- daelstraat 26 r. Handschoenen en ceintuurs: Politiebureau, Smedestraat 9; Beursje met 80 cent: Leeveld, Drappenierstraat 9 rood; Drie brieven: Politie bureau, Smedestraat 9; Linnen boord: Stroes, Peeasusstraat 50; Postduif (no. 919),, Verloop, Wicherstraat 3; Auto-dop: Drupsteen, Flores straat 31. Witte duif: Joselin de Jong, KI. Hout weg' 101; Gewicht van i K.G.: Politiebureau, Smedestraat 9; Honden: Dierenasyl, Ridder straat 11; Motorhandschoenen: De Vries, spruyt en Boschstraat; Hondenzweep: Hartendorp, Schouwtjeslaan 13; Hangslot: Moerkerk, Zonne- bioemstraat 52; Handbeschermer: Politiebureau, Smedestraat 9; Katten: Dierenasyl, Ridderstr. 11; Zilveren ketting: Van Norden, Voorzorgstraat 82 rood; Pakje, waarin gele jas; Tanis, Smede straat 17; Portemonnaie met inh. Strack van Schijndel, Fonteinlaan no. 4; Portemonnaie z. inh.: Oudman, Kinderhuissingel 54; Portemon naie z.inh.: Horn, A. L. Dyserinckstraat 39; Rij wiel tasch: Walkers, Barteljorisstraat 35; Ring met steentje: Schaap, L. Annastraat 46; Sempel van een vereeniging: Akersloot, C. Schoonstr. 14; Shawl: Van der Steur, Gr. Houtstraat 24; Taschje: Koning, Schouwtjeslaan 39 zwart; Vulpen in éui: Van Diest, Julianalaan 26, Over- veen. Handschoenen en ceintuurs, bur. v. pol., Smedestr.; autoped, Homans, Bastiaanstr. 22; ceintuur, Roest, Bastiaanstr. 19; hond, Brun- veld, Hagenstr. 45 r.; hond, v. d. Ben'. Hout- vaartpad 48, Aerdenhout; jongensjas, Timmer mans, Leidscheplein 29 r.; étui m. i„ bur. v. pol., Smedestr.; muts, v. Vliet, Olmenstr. 23; oorknop, Heuvenkamp; Zochérstr. 34; parkiet, Bouwens, Oudeweg 2; pet, Brouwers, Gasthuis- Café Brinkman, Houtplein Reddingsbri gade voor Drenkelingen, kwart over 8. Gebouw „St. Bavo" Retraitefonds 8 uur, R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Schouwburg Jansweg, „De kleine stem", 7.3( uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23 Tentoon stelling van 10 tot half 1 en van 2 tot 6 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Federatie Groenten- en Fruithandelaren, i; Rechtskundig bureau, 8 uur Cursus r. k. Volksbond, 8 uur Bestuur Meubelmaker: uur Kappers, half negen Afdracht Grafi sche bond, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Haarlemsche Bachvereeniging, 8 uur. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23 Tentoon stelling van 10 tot half 1 en an 2 tot 6 uur. R. K. Leeszaal Tentoonstelling van werken over planten en bloemen, dagelijks van 105 en 79 uur. Flora Bloemententoonstelling lederen dag vat» 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Kunstzaal Reeker Bloemschildertjen van Haarlemsche schilders. lederen dag van 107 uur. Alleen op Zondagen van 24 uur tot en met 14 April. Tcyler-Muscum Bloemschildertjen van Haar lemsche schilders. lederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 13 uur en 5 Mei van 14 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, lederen werkdag v, 104 uur. Zondags van 103 uur. Overgeplaatst Onze dorpsgenoot, de heer A. van der Linden, ambtenaar bij. de Rijks telefoon met standplaats Haarlem, is met in gang van 1 Aug. a.s. als zoodanig overgeplaatst naar Leeuwarden. Zilveren ambtsjublieum Heden, Maandag 1 April, herdacht de heer F. B. P. Goossens, aoj. boekhouder bij het gas-, water- en elec- triciteitsbedrijf den dag dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij deze bedrijven. Des mor gens werd de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen in de feestelijk versierde directie kamer ontvangen. Hier was, behalve den bur gemeester, Jhr. J. P. W. v. Doorn en den direc teur der bedrijven Ir. W. J. A. Duijnstee bijna het geheele ambtenaren- en beambtencorps aan wezig. Namens het gemeentebestuur sprak hier, allereerst de burgemeester een hartelijken ge- liikwensch uit, waarin hij memoreerde, hoe de arbeid van den jubilaris met het bedrijf was samengegroeid. Namens het bemeentebestuur bood de burge meester een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den directeur der bedrijven, ir. Duynstee en den boekhouder, den heer R. G. de Winter. De directeur overhandigde den jubilaris een fraaien rookfauteuil. Tenslotte sprak de jubilaris woorden van dank voor de hem gebrachte hulde. Bijzonder dankbaar was spr. voor de harte lijke woorden en de stoffelijke blijken van be langstelling van het gemeentebestuur en per soneel. Vervolgens werd den jubilaris persoonlijk door het personeel geluk gewenscht, waarmede deze huldiging eindigde. Stemmen in een andere gemeente Zij die op de kiezerslijst voorkomen en in een andere gemeente in Noord-Holland willen stemmen voor de Provinciale Statenverkiezing, worden in de gelegenheid gesteld op Dinsdag 2 April ook nog des avonds van 8 tot 9 uur zich daar voor persoonlijk aan te melden cp het raadhuis te Heemstede. Vischopbrengst. De in de maand Maart in de Rijksvischhallen verkochte visch heeft ƒ500.223 opgebracht, of ƒ103.615 minder dan verleden jaar in die maand. In de eerste drie maanden bedroeg de opbrengst 1.625.236 of ƒ216.046 minder dan verleden jaar. Voor de schoolvoeding. Sinds de laatste verantwoording mocht de penningmeester der commissie voor de schoolvoeding 646.35 ont vangen, waarvan ƒ367.28 van het comité voor de uitvoeringen der kinderoperette „Als de kin deren slapen". In totaal is nu ƒ4139.82 ontvan gen. St. Jan-ziekenhuis In de plaats van Dr. Cn. Mendes de Leon, die tot directeur van het zie' kenhuis „Calvarieberg" te Maastricht is be noemd, is aan het St. Jan-ziekenhuis tot arts voor inwendige ziekten benoemd Dr. E. F. J. H. Falger thans nog assistent aan 't O. L. V. Gasthuis te Amsterdam. Wegens toename van het aantal patiënten en het vermeerderd aantal bezoekers van de pclikliniek kon niet meer worden volstaan met een consulteerend specialist en is het bestuur er toe overgegaan een vasten internist aan het ziekenhuis te verbinden, die dus geregeld daar aanwezig is. GemeenteraadsverkiezingHoewel op de laatst gehouden vergadering van de R. K. kies- vereeniging „Recht en Plicht" aandrang op het bestuur is geoefend om voor de aanstaande raadsverkiezing geen politiek advies uit te ge ven, heeft de adviescommisie besloten dit wel te doen. Het politiek advies dat bij de stemming voor de groslijst aan de kiezers zal worden voorge houden luidt als volgt: 1. J. F. Kamphuys; 2. J. J. de Vries; 3. P. F. Ranshuysen, $llen aftre dende leden; 4. J. Wiens; 5. A. v. Dilshuizen;' 6. W. Bouwmeester, 7. A. Hapio. Rotspark Het Czaar Peterplantsoen aan de Czarinastraat zal veranderd worden in een rotspark. Door de ophooging van de bestrating was het plantsoen te laag komen te liggen, waardoor men voor de keuze stond het geheele terrein op te hoogen of er een rotspark van te maken. Met het oog op de kosten is men tot het laatste overgegaan. Voor de omgeving beteekent deze gedaante- verwisselen een beduidende verfraaiing. Uitbreiding Waar het in dezen tijd meer regel is dat inkrimping van zaken plaats heeft, is het een bijzonder feit dat uitbreiding aange kondigd wordt. De firma Verkade alhier, heeft een aanbeste ding uitgeschreven voor uitbreiding van de be staande biscuitfabriek met een gebouw ter grootte van ongeveer 1000 M2. Opleving in de Zaansche haven Zaterdag morgen is te Zaandam in de Nieuwe Haven binnengekomen 't stoomschip „clan Macfadye" met een diepgang van 84 decimeter en komende van Rangoon, met een lading rijst. Dit ig de eerste graanboot voor de Zaansche haven van dit jaar en beteekent weer opleving in de Zaan sche haven na een stille periode van drio maanden. Geboren: Jan, z. van B. van Briemen en A. Stolp; Hermanna Alida, d. van K. Dekker en J. J. siemmer; Anthonia osephina Gesina, d. van C. van Doom en A. C. Verhoeven; Alida Maria, d. van P. Visser en M. IJskes; Cornelis, z. van G. Fraaij en W. van Wijn gaarden; Onno, z. van H. de Kruüff en N. Bouwknegt; Petrus Nicolaas, z. van N. Jonker en H. Sier; Marinus, z. van J. Segveld en R. H. Slager; Klaas, z. van K. Pel en E. Wezel. Ondertrouwd: J. P. Schot en K. Groot; D. Schaap en M. A. H. Bakker; L. Kramer en B. Bremer; J. J. van den Bos en A. Zijdewind; B. Poelstra en B. Buüs; G. Battem en E. A. Wolfrat. Gehuwd: J. Sikkes met J. van den Ende; H. J. Bosshardt met D. Haarman; j. Zwart met L. M. Stratmann. Overleden: Gerard Smit, oud 17 j., onge huwd (overl. te A'dam)Engel Kesselaar, oud 35 j., geh. met E. van der Meü; Grietje Ouweltjes, oud 61 j., geh. met W. Schermer (won. te Wormer); Cornelis Teeling, oud 69 j., geh. met A. van der Spoel; Jan Altman, oud 66 j„ weduwnaar van G. Bankersen; Trijntje Kars, oud 67 j„ weduwe van E. Koomen; Boukje Koffeman, oud 32 j„ geh. met L. post; Johanna de Jonge, oud 70 j„ weduwe van K. Kok; Jan aan 't Goor, oud 50 j„ geh. met G. Visscher; Abraham de Vries, oud 83 j„ geh. met F. W. Ninaaber; Antoinette Geertruida Fust, oud 72 j„ ongehuwd (won. te Zaandijk); Grietje Bakker, oud 79 j„ geh. met T. Mans. Samenvoeging Zaangemecnten De gemeen teraad van Koog aan de Zaan heeft met 5 tegen 4 stemmen het denkbeeld van samenvoeging der Zaangemeenten afgewezen. Als raadslid bedankt De heer J. Gruijs heeft wegens droeve familieomstandigheden als lid van den gemeenteraad bedankt. Zijn plaa,ts zal bezet worden door den heer P. Jonker. is onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2