Een geheim rapport der N.S.B. IBIS SHAG M. Dobbelmann lekker... man! VAN ZEELAND ZEGEVIERT UW NIEUWE HOED 'N Het licht dat terug kwam HUISVESTINGSPLAN VOOR DEN LEIDER NOG EEN AUTO TE WATER DE GOUDEN STANDAARD GEHANDHAAFD Kerkelijk Leven MAANDAG 1 APRIL 1935 Historische Binnenhof gebouwen te Den Haag en het Rijksmuseum te Amsterdam aangewezen Bescheiden karakter der Kroon Den Haag Amsterdam De bestuurder verdronken Zijn stiefvader gestoken „Als hij gestoken is, zal ik het wel gedaan hebben" BEZUINIGINGEN BIJ DE SPOORWEGEN Een jaar de macht De f 20.000 op 1044 EEN BOTSING NA DE MATCH Drie slachtoffers naar 't ziekenhuis BRAND OP DE „TABIAN' Tabaksbroei de oorzaak KLAAS VAN URK OVERLEDEN Bekend schipper van de N.Z.H. Reddings Mij. TARWE-SMOKKELARIJ Zware straffen geëischt in het Land van Kleef MALARIA-DAG Nieuwe afdeeling voor Gezond heidstechniek BIJZONDERE LEERSTOEL TE UTRECHT 63-JARIGE MAN DOOD GEREDEN Reeks oude diefstallen opgehelderd „Alles wel" Lastige kranten- en buff et jongens 102-jarige overleden Korps politietroepen Een honderdjarige Wreede teleurstelling van een blindgeborene, die plots zien kon Een tragisch geval AFSCHEID VAN SCHIPPER Hoogeerw. Pater A. Broeken Moet ernstige operatie ondergaan BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem WÜ hebben inzage gehad van een rapport eener N. S. B.-commissie, uit leden van den Algemeenen Raad samengesteld, welk rapport zich bezighoudt met het „Huisves tingsplan". Aanvankelijk hebben wij dit rapport terzijde gelegd. Maar in een werkpauze dit rapport eens doorbladerende, steeg direct onze belangstelling tot het uiterste, want het rapport bleek voor etellen te bevatten ,die aan den Leider wer den voorgelegd, voorstellen der huisvesting van den Leider zelf en der staven van zijn weer- baarheidsafdeelingeri direct na het in bezit ne men der staatsmacht. In het rapport wordt er op gewezen, dat men natuurlijk op alle eventualiteiten dient voorbe reid te zijn, temeer,'daar men kan verwachten, dat, nu de N. S. B.-steen eenmaal aan het rol len is, ook in Nederland eenzelfde soort lawine achtig snelle ontwikkeling zal intreden als by de zusterpartij in Duitschland het geval is ge weest. Dit overw'egende is het van het grootste belang, dat de kwestie der huisvesting van den Leider en zijn lijfwacht tevoren reeds in haar geheel wordt geregeld. Het rapport, dat zeer lijvig is, doet uitgebrei de voorstellen voor die huisvesting in alle hoofd steden der provincies. In een kort bestek kan daarop niet worden ingegaan. Het meest inte resseeren natuurlijk de plannen omtrent Den Haag en Amsterdam. In voorbereidende conferenties met den Leider werd ampel de kwestie onder het oog gezien, of na het in bezit nemen der staats macht, 's-Gravenhage of Amsterdam de hoofd stad des Rijks zal worden.. Besloten werd deze kwestie hangende te houden. De meerder heid der Commissie was vóór Amsterdam, maar met het oog op de enorme kosten, die het stich ten van nieuwe .departementale gebouwen in de hoofdstad zou medebrengen, werd het besluit genomen, om, althans voorloopig, Den Haag als regeeringsstad te handhaven. Den Leider Werd met eerbied in overweging gegeven, om op het geëerbiedigde voetspoor van zijn doorluchtig voorbeeld, Adolf Hitler, die zijn woonstede steeds verlegt tusschen Berlijn en München. ook zijn woonstede beurtelings te kiezen óf te Den Haag öf in Amsterdam. In aansluiting met dit voorloopig besluit, werd de kwestie der huisvesting van den Leider on der het oog gezien. Samenhangend met de plan nen der commissie, moest vooreerst aan den Leider de vraag worden voorgelegd, of het in zijn bedoeling lag, na het inbezitne^ien der macht, evenals in Duitschland en Italië, een schijnparlement in het leven te houden. Na de zekerheid te hebben verkregen, dat hij dit voor Nederland onnoodig achtte (aangezien in ge noemde landen de schijnparlementen toch zul len worden opgeheven met verloop van tijd), kon de commissie direct haar plannen ontvou wen. De parlementsgebouwen op het Binnenhof komen dus leeg te staan. De Ridderzaal is dus niet meer noodig voor opening der Staten- Generaal door de Kroon. Zij wordt receptiezaal voor den Leider. De gebouwen der Eerste Ka mer en de daarbij aansluitende ministeriën voor Waterstaat en Binnenlandsche Zaken (die verplaatst worden), alle met prachtig uitzicht op den Hofvijver (een nieuwe passende uaam wordt gezocht) worden ingericht als paleis voor den Leider. De gebouwen aan den overkant, thans in gebruik van de TWeede Kamer, worden ingericht tot kazerne der lijfwacht en der Weerafdeelingen. Het front naar het Prinsenhof wordt ingericht voor representatieve doelein den. Het Buitenhof biedt ruimte voor huldigen de menigten en fakkeloptochten. Boven den ingangspoort van het Binnenhof aan de zijde van het Buitenhof wordt een huldigingsbalkon voor den Leider aangebracht. Het prachtige carré van het Binnenhof is geschikt voor pa rade der lijfstandaarden. Het Binnenhof is ook daarom gekozen, omdat het de veiligste verblijfplaats is en het gemakkelijkst is te ver dedigen. Naar den vijver kunnen een paar kanonneerbooten worden overgebracht. Het strategische voordeel van het Binnenhof (met zijn als het ware drie achterdeurtjes, poort Buitenhof, poort bij het Mauritshuis en poort bij het Spuisteegje) springt direct in het oog. De Algemeene Raad zal worden ondergebracht in de te onteigenen „Nieuwe Literaire Sociëteit" (De Witte). Deze sociëteit wordt opgeheven, zijnde een broedplaats van parlementariërs en ministers. Eenige leden der commissie meenden, dat door de pralende huisvesting van den Leider de Kroon eenigermate in verdrukking zou komen. Namens den Leider werd er op gewezen, dat de Kroon, na de machtsaanvaarding van den Lei der, zich meer en meer in de eenzaamheid van het Loo zal terugtrekken. Na deze mededeeling namens den Leider verklaarde zich de geheele commissie vóór de boven aangegeven plannen. Méér hoofdbrekens voor huisvesting van den VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Leider kostte Amsterdam. Het plan om het oude Raadhuis op den Dam voor den Leider in te richten, werd direct verworpen. Ten eerste werd de bewoonbare ruimte in het paleis voor den Leider en zijn staven te klein geacht en ten tw'eede was men van oordeel, dat de aan te wijzen N. S. B.-opperburgemeester van Am sterdam noodzakelijk in het oude Raadhuis moet resideeren. Direct daarmede in verband staat de kwestie van een eventueel nieuw Ko ninklijk paleis in de hoofdstad. Eenige com missieleden meenden, dat, in verband met 's Leiders mededeeling over het zich terugtrek ken van de Kroon naar het Loo, deze kwestie geen kwestie meer was en vonden een nieuw Koninklijk verblijf derhalve overbodig. Andere leden waren van meening, dat men zekere his torische gevoeligheden moest ontzien. Na am pele beraadslaging kwam de commissie tot het besluit, om het Prinsenhof (dat leeg komt te staan tengevolge der opheffing van den Ge meenteraad) ter beschikking te stellen aan de Kroon. Men twijfelde er niet aan, of de Kroon zou grif op dit voorstel ingaan, gezien haar voorliefde voor verblijfplaatsen met weinig op vallend, bescheiden karakter. Nu bleef echter de groote vraag, waar de I ider waardig was te huisvesten. Men zag af van het geopperde plan, om een grootsch nieuw paleis voor hem te bouwen, omdat in de bin nenstad er geen ruimte voor is en de buiten wijken niet in aanmerking komen, te ver af zijnde voor huldigingen en optochten. Een der commissieleden kwam op een allergelukkigste gedachte, welke de geheele commissie staande voets met groot enthousiasme overnam. Dit lid wees er op, dat het Rijksmuseum eigenlijk van meet af ongeschikt was voor schilderijen wegens het gemis aan licht. Hij herinnerde aan de cri- tiek, vjjftig jaren geleden op het gebouwde ge oefend. Vooral, qua museum, lijkt het wel een katholieke kathedraal. Dit karakter kan het gemakkelijk verliezen door eenige, weinig kost bare verbouwingen. Zoo ongeschikt het gebouw is voor museum, zoo geschikt kan het worden als paleis voor den Leider. Het gebouw staat geheel vrij, zoodat het uitstekend bewaakt kan worden en waar het den Leider betreft moet het eerste beginsel blijven „safety first". Maar vooral is dit gebouw' zoo geëigend voor paleis van den Leider wegens het front van den achter gevel. Daar strekken zich uit het weidsche Museumplein en het IJsclubterrein. Deze ter reinen zijn bijzonder geschikt voor de meest grootsche huldebetuigingen en fakkeloptochten en massademonstraties. Er is zelfs plaats ge noeg, om er een kolossale hall op te bouwen, een soort nationaal-socialistischen tempel (wij dingshuis), zooals ook Adolf Hitler in Neuren berg voor zich laat oprichten. Het ligt in de be doeling de zoogenaamde „puist" van het Mu seum in te richten als loggia, vanwaaruit de Leider de betuigingen van liefde en trouw zijns volks in ontvangst kan nemen. Dit terrein moet dét worden, w'at voor Berlijn de „Lustgarten" is. De commissieleden waren overtuigd, in den geest van den Leider te handelen door zooveel mo gelijk alles op Duitschen voet in te richten. Het in gebruik nemen van het Rijksmuseum als Leiderspaleis kan ook als voorwendsel van werkverruiming worden gebruikt. Er zal name lijk een nieuw museum gebouwd moeten wor den. Die bouw zal echter „ad calendas Graecas" Worden verschoven. Eenige bekende doeken der oude Hollanders zouden weer in het Trippen huis kunnen worden geëxposeerd, omdat de thans daar resideerende Koninklijke Academie der Wetenschappen toch, als zijnde liberalis tisch, zal worden opgeheven. Tot zoover het rapport. Wij zouden nog duizend en één ding kunnen citeeren uit het rapport. Plaatsruimte laat het niet toe. Memoreeren we alleen, dat de prach tige oude patriciërshuizen in de bocht der Heerengracht, thans hoofdzakelijk in handen van niet-Arische bankiers en handelslui, zullen worden onteigend voor de verschillende staven en lijf stand aarden en dat van die beroemde bocht af de N. Spiegelstraat tot het Rijksmu seum, dan paleis, zal worden verbreed tot een „via triomphalis", waardig voor het optrekken der lijfwacht des Leiders. En tenslotte memo reeren 'wij nog, dat het Malieveld in Den Haag particulier vliegveld voor den Leider zal worden, terwijl in Amsterdam zujk een particulier vlieg veld is geprojecteerd op de open vlakte tus schen de Stadionkade en het kerkhof te Buiten- veldert. Voor belangstellenden ligt het origineele rap port op onze bureaux ter inzage. De nieuwe luchtverbinding RomeMilaanLonden zal worden onder houden met Savoia Marchetti-toe stellen, die een snelheid van 318 KM. per uur Je unnen ontwikkelen Hedenmorgen omsreeks half acht is te Appel scha een personenauto, bestuurd door den heer Agelo uit Kortezwaag, op onverklaarbare wijze in de Compagnievaart gereden. Behalve de be stuurder waren in den auto gezeten de heer Wapstra, hoofd der school te Kortezwaag en diens echtgenoote. Door het kordaat optreden van den heer J. Dorprichter, chauffeur te Oos- terwolde, die toevallig passeerde, mocht het ge lukken den heer en mevrouw Wapstra te red den. Hoewel dr. Lojenga, geassisteerd door de Reddingsbrigade, nog pl.m. anderhalf uur kunstmatige admehaling toepaste, mocht het niet gelukken de levensgeesten van den heer Argelo op te wekken. Waarschijnlijk is de heer Argelo onwel ge worden, aangezien het anders onverklaarbaar is, dat de auto op den rechten breeden weg zoo pardoes te water kon geraken. Zaterdagavond omstreeks half twaalf is het in de Karrenstraat te 's Bosch tot een ernstige vechtpartij gekomen tusschen den 42-jarigen P. Kooien en zijn 30-jarigen stiefzoon L. v. E. Het boterde reeds lang niet tusschen de twee en toen zij elkaar Zaterdagavond in een café aan de Karrenstraat ontmoetten, kregen zij ru zie. Van E. werd buiten gezet, maar wachtte daar zijn stiefvader op. Hij stak hem met een mes in buik en borst. Kooien zeeg ineen en werd door de politie naar het Groot Ziekengasthuis gebracht. Zijn toestand bleek levensgevaarlijk. De politie kon hem een kort verhoor afne men, waarin de man verklaarde, dat zijn stief zoon hem gestoken had. v. E. werd daarop gearresteerd en hij verklaar de: „Als mijn stiefvader gestoken is, zal ik het wel gedaan hebben." Hij is ter beschikking van den Commissaris van politie ingesloten. De toestand van het slachtoffer was Zondag morgen veel verbeterd. Het onmiddellijk levens gevaar kon geweken worden geacht. Oorzaak van de twist is minnenijd. Om ook bij den dienst van weg en werken tot bezuiniging te komen, zullen, behalve de sa menvoeging van de beide diensten (Weg en Werken met Nieuwe Werken) onder één hoofd n.l. hoofdingenieur Ch. H. J. Driessen, ingaan de 1 April de eerste en zevende afdeeling onder één hoofd, den afdeelingschef F. J. Arnoldt, sa mengevoegd worden, terwijl ingaande 1 Mei a.s. de derde en zesde afdeeling bijeen gevoegd zul- ien worden onder den chef van het Seinwezen, Ir. G. J. de Vos van Nederveen Cappel. De jonge katholieke Belgische premier Van Zeeland heeft in den Senaat het pleit voor zijn gedurfde monetaire en economische politiek gewonnen met een zóó sterke meerderheid, dat hij zich vast genoeg in het zadel voelt zitten om zijn voorgenomen rit uit de crisis voort te zetten. Het heet, dat de koning na de stemming in de Kamer, waar de regeeringsverklaring uitsluitend door de so cialisten vrijwel unaniem werd goedgekeurd, maar waar zoowel de katholieken als de libe ralen van een ernstige verdeeldheid blijk gaven, zijn prestige in de weegschaal heeft gelegd ten gunste van het nieuwe kabinet en den nieuwen koers, welken het wil inslaan. Mede daaraan zou het te danken zijn, dat Van Zeeland zulk een succes in den Senaat behaalde. Indien dit juist is, zou koning Leopold II de traditie van zijn vader hebben voortgezet. Immers koning Albert heeft onder moeilijke omstandigheden door zijn persoonlijk prestige bij herhaling drang uitgeoefend in een bepaalde richting. Dat de omstandigheden van België op het oogenblik uitermate moeilijk zijn daarvan zijn de nieu we premier en zijn mede-ministers ten volle overtuigd. De thans afficieel geworden deva luatie van den Belgischen franc draagt geheel het karakter van een noodsprong, welke onver mijdelijk geworden was om althans te probeeren aan de dreigende economische catastrophe te ontkomen. Op hoop van zegen heeft Van Zee land het roer omgegooid, dat door de vorige regeeringen onwrikbaar was vastgezet. Hij meent, dat het handhaven van den ouden defla- tie-koers uiteindelijk naar den ondergang zou hebben gevoerd, en hij hoopt, dat zijn devalua tie-politiek, waarvan hij de risico's allerminst onderschat, uiteindelijk zal blijken uit te komen op het bereiken van vasten grond onder de voeten. Van twee kwaden heeft hij het zijns inziens geringste gekozen. Dat hij de devaluatie prin cipieel als een kwaad beschouwt, valt duidelijk op te maken uit de wijze, waarop hij zijn voor. stellen in het parlement heeft verdedigd. Er is geen andere uitweg meer, en daarom volg mij, zoo ongeveer was zijn redeneering. België zal hem thans volgen. Hij beschikt over vol machten voor één jaar. Een inflationist is Van 2eeland aller minst. Hij houdt vast aan het beginsel van den gouden standaard. Daarom heeft hij onmiddellijk de met 28 pet. in goud- waarde verminderde Belga weer vastgekoppeld aan het goud, dat nog altijd de meest stabiele waardemeter is gebleken. Hij zal alle mogelijke maatregelen treffen om te voorkomen, dat de devaluatie in een inflatie ontaardt en dat de saneerende werking van de devaluatie door speculatie, prijsopdrijvingen enz. weer zou worden te niet gedaan. Erg ge makkelijk zal hem dit niet vallen, want het Belgische volk, dat uit ervaring weet, wat waardevermindering van de munt in de prac- tijk beteekent, heeft onmiddellijk gereageerd op de koersverandering en zijn toevlucht ge zocht in roerende en onroerende goederen en de neringdoenden hebben op slag hun prijzen verhoogd. Het blijft vooralsnog een open vraag, of de doortastende premier, die onder de hui dige omstandigheden alleen nog maar heil ziet in een „Planwirtschaft" iè, Ia Roosevelt, in zijn opzet al dan niet zal slagen. Zijn experi ment zal ook voor ons land in hooge mate be langwekkend en leerrijk zijn. In politiek op zicht is het buitengewoon merkwaardig, dat in België thans juist door de medewerking en steun der socialisten een financieel en econo misch regime gaat heerschen met tot op zekere hoogte dictatoriale bevoegdheden, terwijl in andere landen in het bijzonder de socialisten beschouwd worden als het meest onbruikbare element voor het vestigen van een sterke, ge zaghebbende regeering. WETTIG GEDEPONEERD De prijs van f 20.000 in de tweede klasse der Staatsloterij, is gevallen op nummer 1044. Zondagavond heeft tengevolge van menig vuldige factoren, waarbij de drukte na de match Nederland—België en een stilstaande auto de hoofdrol speelden, op den straatweg tusschen Halfweg en Haarlem een gecompliceerde aanrij ding plaats gehad. Om tien uur 's avonds stond ongeveer 100 me ter voorbij de Liedebrug aan den kant van den weg met den kop in de richting Halfweg een auto, waaraan men bezig was eenige reparaties te verrichten, doch waarvan het roode achter licht brandde. In den wagen zaten de 38-jarige heer Van Z. uit Amsterdam met zijn vrouw en twee kinderen, terwijl de chauffeur juist om den wagen heen liep om weer in te stappen. Juist op dit oogenblik kwam uit de richting Haarlem een two-seater den wagen achterop rijden. Deze two-seater werd bestuurd door den 35-jarigen heer O. uit Utrecht, die zijn vrouw naast zich 'had. De heer O. schijnt het achter licht niet gezien te hebben en reed pardoes op den wagen in, die een eind werd voortgeduwd, half het rijwielpad op. Tengevolge van den schok werd de chauffeur van den eersten auto tegen den grond geslingerd en aan het gezicht gewond. De heer O. had behalve eenige schaafwonden ook een pols gebroken, terwijl mevrouw O. ten gevolge van de botsing eveneens wonden aan het gelaat kreeg. De ongevallendienst in Haarlem werd ge waarschuwd en verleende de eerste nulp, waar na de drie slachtoffers per ziekenauto "an Ma- thöt naar de Mariastichting te Haarlem werden overgebracht. Daar de aanrijdende two-seater dwars over den weg stond en in de nabijheid daarvan da andere auto, die voor een deel in het zand was weggezakt, onstond er een ongelooflijke ver keerschaos. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, heeft de politie v. Haarlemmerliede en Halfweg eenige orde trachten te scheppen, daarin bijge staan door chauffeurs van wachtende wagens. Het duurde nog geruimen tijd voor een en ander was opgeruimd en het verkeer weer normaal kon passeeren. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake den brand in een partij tabak aan boord van het motorschip „Tabian" gedurende de reis. De Raad is van oordeel dat deze brand is veroorzaakt door broeien, ontstaan in de in onderruim II geladen krossok-tabak. Hulpmaatregelen hebben niet meer mogen baten en ten slotte is men over moeten gaan tot het onder water zetten. De Raad spreekt de hoop uit, dat ook uit dit geval weer de noodige leering mogen worden getrokken, opdat eindelijk de eenig juiste me thode worden gevolgd: afsluiten van het ruim, poging tot verstikking van broeien of brand en vooral niet openen van een luik om naar den broeihaard te zoeken. Zondag is op 66-jarigen leeftijd overleden Klaas van Urk, de oud-schipper van de motor reddingsboot „Brandaris" van de Noord-Zuid- Hollandsche Reddings-Maatschappij. Klaas van Urk was een bekwaam en moedig schipper, die heeft meegeholpen aan het redden van 289 schipbreukelingen. Hij maakte 113 red dingstochten van de „Brandaris" mee en was een van onze zeer beroemde redders. Van 1911 tot en met 1920 maakte hij deel uit van de bemanning van de „Brandaris I", die in 1921 met man en muis is vergaan. In 1923 werd Klaas van Urk benoemd tot schipper van de nieuw-gebouwde reddingsboot „Brandaris II", welke functie hij tot 1930 bekleedde. Het was al geruimen tijd bekend, dat in het land van Kleef door handelaren en door grens bewoners misbruik gemaakt werd van den in- en uitvoer van granen, waarop uitvoerpremies werden geschonken. Uit onderzoek van Duitsche douane en politie is gebleken, dat een consortium handelaren gebruik maakte van een transito-handel in de haven te Kleef om groote hoeveelheden tarwe, die uit Duitschland z.g. naar Nederland ver zonden zouden worden, te onttrekken aan de contróle der grensbeambten. Het moet gebeurd zijn, dat graan uit Nederlandsch grensgebied, in z.g. grensboerderijen geteeld, van Holland naar Duitschand werd gevoerd en omgekeerd weer geëxporteerd werd. Het mes sneed zoo doende aan twee kanten; men ontdook belas ting en inde uitvoerpremies. Hoe lang dit com plot gewerkt heeft, kon niet vastgesteld wor den, maar zeker is, dat er goede zaken ge daan zijn en de tarwe werd vervoerd tot in het Roergebied toe. Ten slotte is men achter de fraudes gekomen en werden kooplieden, die voor dezen z.g. tarwehandel vijf auto's in ge bruik hadden en geregeld losten aan de Kleef- sche haven, en landbouwers uit het grensgebied gearresteerd. Oe kooplieden, die uiterst slechte tijden doorgemaakt hadden, vielen weldra door de mand en bekenden. Eenige grenshandela- ren en grensboeren, w. o. B., H., G. en V. hiel den hun onschuld vol. Deze „Schieberei in het groot werd dezer dagen behandeld voor de Rechtbank te Kleef. De Dfficier van Justitie hield een scherp requisitoir tegen de verdach ten en eischte gevangenisstraffen van één tot drie jaar en groote geldboeten. Naar wij vernemen is een gevangenisstraf ge- eischt voor alle verdachten tot een totaal van 40 jaar en ongeveer 40 millioen Mark boete. Te 's-Gravenhage is de eerste vergadering van de nieuw gestichte afdeeling voor Gezond heidstechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs gehouden. Het Bestuur werd als volgt samengesteld: Voorzitter W. F. J. M. Krul, secretaris ir. A. A. Meijers, commissarissen Dr. ir. W. F. de Bruijne, ir. H. van Kaa, ir. H. H. Kessener, ir. H. W. de Kruijff, ir. C. A. E. van Leeuwen, prof. dr. J. J. van Loghem, J. van Oldenborgh, Dr. J. Smit, prof. ir. A. J. Ter Linden, ir. N. .G Winkel. Prof. dr. N. H. Swellengrebel, hoogleeraar te Amsterdam en rapporteur der Malaria-commis sie uit den Gezondheidsraad, hield een voor dracht over Malaria in Westelijk Nederland in verband met he.t zoutgehalte der polderwate ren, waarna mevr. dr. N. L. WibautIsebree Moens, biologe te Amsterdam, een inleiding hield over de vraag „Blijft het polderland in Noord-Holland brak?" Tenslotte werd een kort overzicht van de verwachtingen ten aanzien van het toekomstig zoutgehalte van den Haarlemmermeerpolder door ir. J. G. Bijl, van Delfland door ir. A. C. Kolff en van den Wieringermeerpolder door ir. J. P. Mazure gegeven, waarnd een geani meerd debat volgde. Aan het Genootschap voor Volkshygiëne is door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen vergunning verleend om aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bijzondere leerstoel in het vak der hedyphagetica op te richten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Deumschen dijk te Helmond de 63-jarige J. v. Berlo, woonachtig te Helmond, door een personenauto, bestuurd door den heer E. D. K. uit Deurne, overreden en op slag gedood. Van B. is eenigszins doof en heeft den auto niet bemerkt. Zijn stoffelijk ovenschot is naar het St. An- toniusziekenhuis overgebracht. Vermoedelijk treft den bestuurder geen schuld. In den loop van 1934 werd ten nadeele van den heer H. te Maastricht een bedrag van plm, ƒ400.ontvreemd. Tevens werden diverse goe deren vermist. Door toevallige omstandigheden kwamen deze diefstallen eerst in den loop dezer week ter kennis van de politie, die aanstonds hieromtrent een onderzoek instelde. Als medeplichtige aan deze diefstallen werd daarop gearresteerd de Duitsche dienstbode P. B„ terwijl daarna bleek dat de dader van deze diefstallen, M., reeds voor andere feiten gedeti neerd was in het Huis van Bewaring te Maas tricht. Bij verder verhoor van M. bleek dat deze ook schuldig was aan den diefstal met braak in de woning van W. te Sittard gepleegd en waar als- toen 700.ontvreemd werden. Het verdere onderzoek van dezen diefstal werd in handen gesteld van de Kon. Mare- chaussée te Sittard. Een uitgebreid onderzoek leverde nog het re sultaat op dat diverse goederen afkomstig van den diefstal konden worden inbeslag genomen. De commandant van de K XVHI seinde 30 Maart: Ware plaats 32 gr. 12 min. Z., 10 gr. 52 min. O., geen bijzonders, alles wel. Deze jongens schijnen het den reizigers nog als eens lastig te maken door onnoodig ge schreeuw en opdringerig aanbieden van hun waren. Ook gebeurt het dat zij op de ruiten van de rijtuigen tikken om de aandacht van het publiek te trekken. De directie der Ned. spoorwegen heeft daarom het toezicht hebbend personeel aangemaand, ter voorkoming van klachten en met het oog op de goede orde tegen dusdanig optreden ernstig te waken en ten aanzien van hen, die zich mis dragen, maatregelen te nemen. De oudste inwoner van Oude Tonge en van Goeree en Overflakkee. de heer J. de Koning, die op 24 Februari jJ. 102 jaar werd, is in den In een legerorder wordt ter uitvoering van het te dier zake bepaalde in het K. B. van 21 Maart jJ. medegedeeld, dat de inspecteur der Ko ninklijke Marechaussee met ingang van heden eervol is ontheven van zijn bemoeienissen met het Korps politietroepen en de commandant van het Korps Politietroepen van heden af rechstreeks ressorteert onder den minister van Defensie. Onder veel belangstelling heeft de heer G. Jochems te Maasniel Zaterdag zijn honderdsten verjaardag gevierd. Een jonge jongen, ergens in Wales, was blind geboren. Hij kreeg het onderricht der blinden. Zijn vingertoppen die de oogen zijn van den blinde, betastten de knoppen van het braille-schrift, gleden langs de om- melijnen van wassen figuren, streelden de stoffen welke hem den indruk moesten ge ven welken een ziende ondergaat wanneer hij kleuren ziet. En intusschen leefde de jonge Brit in een groote verwachting. Eens toch zou eindelijk de dag komen dat men hem opereeren kon, dat men de sluiers weg zou nemen die hem dompelden in een nacht zonder dageraad en misschien, mis schien zou hij dan kunnen zien wat thans zijn verbeelding als in den mist van een sprookje om hem heen schiep. De verbeide dag kwam. Hij werd overgebracht naar Londen. Ergens in een kliniek sneed een vaardig lancet de vliezen voor zijn pupillen weg. En hij kon zien! Doch de stralende gouden zon waarvan hij gedroomd had en waarvan hij soms de warmte had gevoeld, was er niet. De fiere, moedige mannen en de fee-mooie, blij offervaardige vrouwen waarvan hij, tastende over de knop pen van het braille-schrift, gtelezen had, wa ren er niet. De wereld die hij zich als een lachende lusttuin had ingeprent, was een ru moerig grootestadstation vol krioelende, haas tige, onverschillige menschen. „Mijn indrukken, nadat ik voor het eerst van mijn leven had kunnen zien?" vertelde hij aan een journalist. „Ik ben vreeselijk ge schrokken! Ik dacht dat alle menschen mooi waren en goed en vriendélijk en gulhartig. En daar ontdekte ik dat er maar heel weinig mooie menschen zijn. De gezichten die ik tot nu toe gezien heb, waren bijna allemaal lee- lijk, triest, zuur en dikwijls ook gerimpeld! Ik vind een gerimpeld gezicht afschuwelijk en had nooit beseft dat zoo iets mogelijk was." Wat den jongen droomer uit het land van Wales vooral wreed teleurstelde, dat was het uiterlijk der vrouwen. „Ik weet niet precies hoe ik mij een vrouw voorstelde. Het is vreemd, maar vanaf het oogenblik dat ik weer zien kon, vervaagden en veTdwenen al de geestes beelden waarmee ik vroeger zoo vertrouwd was. Ik had mij de vrouw echter gedacht als iets oneindig liefelijks, zachts en bovenal geheim zinnigs. Een vrouw, dat was voor mij iets als donkerblauw fluweel met duizend stralende lichtjes." Het is ongetwijfeld niet zeer vleiend voor de verpleegsters der kliniek waar de blinde geopereerd werd, doch hij heeft zijn op vattingen over de vrouwen grondig gewijzigd en vindt ze nu oppervlakkig, gevoelloos en on beduidend. De teleurstelling welke de verpleegsters hun patiënt bereidden, had intusschen ook nog een zeer tragischen kant. De jonge man die zijn leven lang door zijn moeder werd verpleegd, kon plots de gedachte niet van zich afzetten dat zij die hij zoo lief had, misschien ook zou zijn als de anderen. Hij wilde daarom het beeld van zijn moeder in zijn geest bewaren dat in de jaren zijner blindheid zijn verbeelding van haar had gevormd. Hij heeft nog steeds ge weigerd zijn moeder te zien.... Het eenige wat dezen beklagenswaardigen gevoelsmensch een groote voldoening schonk, was de wondere verscheidenheid en kleuren pracht der bloemen. „Ik had ze mij voorge steld als groote en kleine kelken in verschillen de kleuren op lange, harde stengels, precies als de wasfiguren welke men mij vroeger in de handen drukte." De te Hollum (Ameland) gestationneerde reddingsboot der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij heeft Zaterdag een oefentocht gemaakt, waarbij het commando voor de laatste maal berustte bij schipper H. D. Visser, aan wien met ingang yan I April eervoi ontslag als zoodanig is verleend. De functie werd daarna overgedragen aan den nieuwbe- noemden schipper B. Ney. De scheidende schipper werd te zijnen huize gehuldigd, waarbij de voorzitter van het plaat selijk bestuur, J. B. W. Bolomey en de voorzitter van het hoofdbestuur Tegelberg, woorden van waardeering en dank voor de diensten aan de Maatschappij bewezen, uitspraken, terwijl hem als stoffelijk blijk van waardeering 'n leunstoel met inscriptie werd aangeboden. Schipper Visser heeft ruim 100 menschen- levens gered en heeft 38 jaar deel uitgemaakt van de bemanning der reddingsboot. De hoogeerw. pater A. Broeken, Provinciaal der Missionarissen van het H. Hart, is opge nomen in het Ziekenhuis te Tilburg om een enstige operatie te ondergaan. Gedurende zijn ziekte wordt zijn functie waargenomen door den z.eerw. pater W. Wou denberg, Overste van het Missiehuis te Tilburg. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot pastoor te 'sGravenhage (H.H. Mart. v. Gore.) den weleerw. heer P. van der Burg; tot pastoor te Egmond a. d. Hoef den wel eerw. heer R. Nieveen van Dijkum, thans kape laan te Leiden (O.L.Vr. Hemelv. en H, Joseph); tot kapelaan te 'sGravenhage (H.H. Engelb.) den weleerw. heer H. Remmer; tot kapelaan te Rotterdam (H. Familie) den weleerw. heer M. van der Togt; tot kapelaan te Waddinxveen den weleerw. heer J. de Wit; tot kapelaan te 'sGravenhage (H. Jeroen) den weleerw. heer P. van Vliet; tot kapelaan te Wervershoef den weleerw. heer P. J. Roessen, thans kapelaan te Schagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5