De werkloosheid in Frankrijk HET WANTROUWEN IN EUROPA Eden's bezoek te Warschau Het nieuws van heden Vrouw en kind verbrand OORLOGSTOERUSTINGEN Hevige explosie in Korea DE CRISIS CIJFERS ZIJN SOMBER DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 2 APRIL 1935 Avondblad ZESTIGSTE JAARGANG No. 19267 5 Malaïse-maatregelen in Amerika Tarweverbouw en werk verschaffing Keizer Kang Teh naar Japan Frankrijk vormt een luchtleger van 37.700 man met speciale voorrechten Activiteit bij Krupp Zeven dooden en 44 gewonden. Velen vluchten naar de bergen Geen Egyptenaren in Italië's dienst De pers protesteerde Zoutrecht verlaagd in Br. Indië Henderson naar Genève NIEUW LUCHTSCHIP IN SOVJET-RUSLAND Het Weeriiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimj Generaal Weygand Frankrijk neemt het probleem zeer ernstig op en treft maatregelen De cumulatie wordt bestreden Valschemunters geknipt te Essen Zij wilden Nederlandsch geld namaken Het Scottsboro-proces Twee negers nog niet op den electrischen stoel WOLVEN IN MANDSJOEKWO Polen wenscht het Oostpact in zijn huidigen vorm niet te onderteekenen Havas over de houding van Moskou Een saluutsalvo davert Slachtoffers der zee Aantal dooden in de Adriatische Zee vermoedelijk meer dan 60 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Moeilijke reddingspogingen slaagden niet Japansche vliegbooten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Aan het Vrijheidsbeeld te Rotterdam wordt jaarlijks op 1 April een krans gehangen. De met vlaggen getooide jeugd bij de plechtigheid de valsche bankbiljetten over de Nederlandsche grens te smokkelen en ze daar in omloop te brengen. De beambten wisten de schuilplaats der valsche munters te ontdekken en vonden er een goed geoutilleerde valsche-munterswerk plaats. De arrestanten hebben reeds een vol ledige bekentenis afgelegd. WASHINGTON, 2 April (Reuter). De Agri culture Readjustment Administration heeft den boeren toegestaan, de met voorjaarstarwe be bouwde oppervlakte te verhoogen tot 65 pro cent van het gemiddelde der periode 1928/32. Zoo noodig zullen de boeren echter verplicht zjjn de bebouwde oppervlakte weer in 1936 met dezelfde proportie te verminderen. Op verzoek van Roosevelt heeft het Huis van Afgevaardigden het wetsontwerp inzake werk- loozensteun aan de commissie teruggezonden, opdat de bepaling worde geschrapt, dat een deel van de 4880 millioen dollar slechts voor bepaal de bouwdoeleinden mag worden gebruikt. Hier mee is de afdoening van de wet opnieuw uit gesteld. Een speciale verslaggever van de „Times", die Eden op zijn rondreis vergezelt, meldt uit Warschau, dat Polens houding tegenover het Oostpact den indruk wekt, dat het met Duitsch- land hand in hand gaat. Dat is de voornaam ste belemmering aldus het blad voor het succes van de Engelsch-Fransche voorstellen van 3 Februari. Warschau neemt een sleutel positie in en de definitieve beslissing van Polen hangt naar de meening van vele waarnemers af van de mate van Britsche ondersteuning van het Oostpact. De „Times" schrijft dat volgens een klaar blijkelijk van hooger hand geïnspireerd artikel in een der Warschausche bladen Polen het Oostpact in zijn huidigen vorm niet zal on derteekenen. Naar de bijzondere correspondent van Havas weet te melden, zou Moskou het sluiten van een militair bondgenootschap slechts willen aanvaarden als een slechts noode te volgen uitweg. Moskou rekent op den invloed der En- gelsehe diplomatie bij de Europeesche kanse larijen, om dezen uitweg onnoodig te maken en onder een of anderen vorm het beginsel van den onderlingen bijstand te doen zegevieren. TOKIO, 2 April Reuter). De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft verklaard, dat Japan aan geen enkel verbond met Duitschland kan denken. PARIJS, 2 April. (Reuter). In de Fransche Kamer werd gisteren afgehandeld een wetsontwerp, dat een aanvulling vormt van het reeds in 1933 begonnen werk tot schep ping van een Fransch luchtleger. Hierdoor werd de basis gelegd voor het gisteren aangenomen ontwerp, hetwelk de totale sterkte van de kaders en effectieven voor het luchtleger bepaalt op 37.700 man. De wet stelt het vliegende personeel in het genot der voorrechten en bevorderingskansen, die in overeenstemming zijn met het gevaar, dat aan hun wapen is verbonden. Ingeval van oorlog zou immers het vliegend personeel tegen den vijand moeten optrekken. Mussolini inspecteert de Italiaansche luchtstrijdkrachten SEOEL, 2 April (V. D.) Te Konan in de Ko- reaansche provincie Varkyonando is gisteren middag een groote tank met waterstofgas van een stikstof-kunstmestfabriek in de lucht gevlo gen. Zeven arbeiders werden gedood en 44 ge wond, terwijl naderhand ongeveer 500 personen met gescheurde trommelvliezen zich onder me dische behandeling moesten stellen. Alle ruiten in de geheele stad werden vernield en tal van huizen werden beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester en velen vluchtten in hun angst naar de bergen buiten de stad. CAIRO, 2 April. (V. D.) Het voornemen tot Uitzending van Egyptische arbeiders naar de Italiaansche kolonie Erythrea heeft in Egyp tische bladen een zoodanigen storm van ver ontwaardiging doen opgaan, dat de regeering besloten heeft in te grijpen en de uitzending van arbeiders heeft verhinderd. ROME, 2 April. (Reuter). Het stoomschip „Campidoglio" is naar Italiaansch Oost-Afrika vertrokken met 1500 manschappen en veel ma teriaal aan boord. De gouverneur van Somaliland heeft den standaard, die door de Abessiniërs werd ver loren bij het incident te Oeal Oeal, aan Musso lini overgedragen. Het vaandel zal in het ko loniaal museum worden bewaard. NEW-DELHI, 2 April (Reuter) De oppo sitie heeft in de Wetgevende Vergadering een overwinning behaald, doordat de motie van de Congrespartij, om den accijns op zout te. ver lagen van 20 anna's per maand tot 12 anna's, met 63 tegen 55 stemmen werd aangenomen. Voorafgaande pogingen dit recht geheel af te schaffen, hadden geen succes, alhoewel het verschil in stemmen zeer gering was. Die deelen van het luchtleger, die speciaal aan gevaar zijn blootgesteld, zullen een bij zondere positie innemen. Naast dit vliegende corps bestaat het lucht leger uit een corps vliegeringenieurs en vlieg tuigmonteurs. De wet in zake de recruteering voor het luchtleger sluit aan bij de bepalingen, welke dienaangaande voor het landleger en de marine gelden. ROME, 2 April. (Reuter). Generaal Valle, de Italiaansche onder-staatssecretaris voor de luchtvaart, heeft tijdens zijn rede in den Se naat,' waarin hij er op wees, dat de Italiaan sche luchtvloot in 1937 geheel vernieuwd zou zijn, o.a. nog verklaard: De Alpen en de zee beteekenen geen hinder palen meer voor de moderne vliegtuigen. Weldra zal het mogelijk zijn, om in comfortabele, wa terdichte, verwarmde cabines gemakkelijk te vliegen op 10.000 meter hoogte, met 'n snelheid van 1.000 K.M. per uur. BERLIJN, 2 April. (Reuter). De firma Krupp heeft drie hoogovens, welke sedert 1931 buiten gebruik waren gesteld, weer in bedrijf genomen. LONDEN, 2 April. (Reuter) Arthur Hender son, de voorzitter der ontwapeningsconferen tie, heeft tijdens een rede in zijn kieskring in het graafschap Derby verklaard, dat hij dezer dagen naar Genève zou gaan, om den toestand op te nemen. Hoe eerder men aldaar bijeenkomt, aldus Henderson, hoe beter. Het ware te wenschen, dat Duitschland weer tot de ontwapenings conferentie zou toetreden; houdt dit land zich afzijdig, dan heeft het later geen recht tot klagen. WASHINGTON, 2 April. (Reuter) De Ame- rikaansche Senaatscommissie van onderzoek naar de fabricage van wapens en munitie heeft den Senaat een rapport uitgebracht, waarin zij aanbeveelt de pogingen te steunen, welke op het oogenblik te Genève worden gedaan om een buitengewoon scherp toezicht op den wapenhandel in het leven te roepen. Een der aanbevelingen, welke dit rapport bevat, luidt ais volgt: In geval van een oorlog tusschen vreemde mogendheden zouden de Ver. Staten het embargo moeten afkondigen op den uit voer van wapens en munitie en de leiders der industrieele bedrijven onder disciplinair toe zicht van het departement van oorlog moeten plaatsen. LENINGRAD, 2 April. (Reuter). Het Sovjet- Russische luchtschip „W-ll" is hier vanmorgen vroeg op zijn eersten grooten tocht, komende van Moskou, geland- Het luchtschip behoort tot het luchtschipeskader „Stalin", dat uit acht luchtschepen moet bestaan, en waarvoor de regeering en de maatschappij Ossoaviachim destijds 60 millioen roebel beschikbaar hebben gesteld. De „W-ll" is tot dusver het eenige luchtschip van het eskader, dat gereed is. §j VERWACHTING: Matige Noordelijke tot S Noord-Oostclijken wind, gedeeltelijk be- EE wolkt, waarschijnlijk nog enkele regen- Èj of hagelbuien, kans op nachtvorst, wei- EE nig verandering in temperatuur overdag. |1 EE Hoogste stand: 774.4 te Vestmanör. 5= Laagste stand: 745.1 te Kopenhagen. EE Zon op 5.36 - onder 6.33 - Licht op 7.03 EE Maan op v.m. 4.47 onder n.m. 5.37 Nieuwe Maan 3 April iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii PARIJS, 2 April (Reuter) Generaal Wey gand, de vroegere chef van den Generalen Staf, is benoemd tot commissaris van de Suez Ka naal Maatschappij, als opvolger van wijlen Louis Barthou. V (Bijzondere correspondentie) ESSEN, 2 April (D.N.B.). Na langdurige na sporingen hebben beambten der valsch-geldcen- trale in de laatste dagen vijf personen kunnen arresteeren. De leider der bende was reeds in December 1933 onder verdenking valsche mun- terü te hebben voorbereid, gearresteerd, doch hij kon slechts wegens een deviezenvergrijp worden veroordeeld, daar hij zich destijds al leen een Nederlandsch bankbiljet had verschaft, dat klaarblijkelijk als voorbeeld bij de vervaar diging van valsche bankbiljetten moest dienen. Het plan bestond valsche Nederlandsche bankbiljetten van tien gulden te vervaardigen, Het stoffelijk overschot van den Bis schop van Maim, Dr. Ludwig Maria Hugo, opgebaard in het bisschoppelijk paleis zij door hun familie onderhouden worden, of omdat zij zich op het land hebben teruggetrok ken waarmee de Franschman zelfs diep in de grootstad toch altijd nog in betrekking staat op anderhalf millioen. Doch ook hiermee is de statistiek der Fransche werkloosheid nog niet uitgeput: want men moet de half-werk - loozen nog in aanmerking nemen, zij, die maar drie dagen per week werken. De Fransche in dustrie kent door haar bijzondere structuur be trekkelijk weinig groote fabrieken, doch daar voor in de plaats vele gemiddelde en kleine be drijven, en hier is de korte arbeid, dat is te zeggen de arbeid, die over meerdere personen verdeeld wordt, met het doel meerdere kost winners te scheppen, een veel verbreide ge woonte geworden. Een economisch maandblad vermeldt, dat in de 8600 fabrieken, die met meer dan 100 man werken, ongeveer de helft der arbeiders arbeiders zijn met beperkten ar beidsduur. In plaats van 48 uren werken zij er maar 30 of ook slechts 25 en zelfs twintig per week. WASHINGTON, 2 April (Reuter). Het Ame- rikaansche hooggerechtshof heeft gelast, dat de zaak tegen de twee ter dood veroordeelde ne gers Clarence Norris en Haywood Patterson, op nieuw behandeld moet worden. Men weet, dat zeven negers waren beschul digd dat zij in Maart 1931 te Scottsboro twee jeugdige blanke vrouwen zouden hebben aan gerand en de twee bovengenoemden waren ter dood veroordeeld. Later rees twijfel aan hun schuld en thans zal dus hun zaak opnieuw in behandeling worden genomen. MOEKDEN, 2 April. (V.D.) Officieel wordt medegedeeld dat nabij Antoeng en Sandao troepen wolven zoo dikwijls Mandsjoerijsche boeren aanvallen, dat Japansche commando's zij- uitgezonden om de wolvenplaag te bestrij den. Voorzoover bekend is hebben de wolven in de maand Maart niet minder dan 28 boeren gedood en tallooze stuks vee verscheurd. voor werkloozen in te voeren, die op het oogen blik 330 francs per hoofd bedraagt en in het budget der gemeenten, departementen en van den Staat met een cijfer van 160 millioen francs per maand figureert. Verder is, in het afgeloopen jaar, het plan-Marquet uitgewerkt, het eerste programma ter arbeidsverschaffing. Hierdoor werden in het begin van dit jaar 20.000 arbeiders gered uit de werkloosheid, ter wijl 70.000 werkloozen weer arbeid zullen vin den door het geheele plan. (Maar slechts voor beperkten tijd). Voorts heeft men, als meest effectieve maatregel, 600.000 buitenlandsche arbeiders over de grens gezet, bijna de helft dus van de 1300.000, die in Frankrijk werkzaam waren in 1930. Dit bleek echter een handelwijze te zijn, die indirect de eigen markt trof, door de ont trekking van een anderhalf millioen consu menten wanneer men de families dier ar beiders meetelt. Tenslotte werd een wet aangenomen, die evenals de kartelwet, welke enkele maanden geleden uitkwam, ten doel heeft om den nog voorhanden arbeid te strekken, zoodat een in dustrie, waarin voor het grootste gedeelte al arbeid met beperkten duur geleverd wordt, in haar geheel gedwongen kan worden om beperk ten arbeidsduur in te voeren. En deze maat regelen worden dan nog door kleinere aange vuld, zooals bijvoorbeeld de afschaffing van cumulatie oftewel de vereeniging van twee be taalde functies in één persoon, de afschaffing van het overwerk, premies aan arbeiders en ar beidsters, die de zestig jaar bereikt hebben, zoodat zij hun plaats aan een ander kunnen afstaan, en dergelijke. Men ziet wel, dat Frankrijk het probleem ernstig opneemt en alles in het werk stelt om de bevolking haar recht op arbeid te waarbor gen. Maar met al deze actie wordt niettemin de kern van de crisis niet geraakt. Het is trou wens moeilijk voor den Franschman, wiens land zoo lang voor de crisis gespaard is ge bleven en die van economie zijn eigen voor stellingen heeft, welke ook door de na-oorlog- sche periode niet zijn beïnvloed, in de meer uiterlijke symptomen het innerlijk wezen en de samenhangen der crisis te erkennen. WARSCHAU, 2 April. (Reuter). Lord Eden legde hedenmorgen een bezoek af bij den Pool- schen minister-president Slawek en den mi nister van buitenlandsche zaken, Beek. Na een eerste zakelijke conferentie zal de Engelsche diplomaat een audiëntie hebben bij den Poolschen Staatspresident. De Dinsdagmiddag zal gewijd zijn aan be sprekingen en een ontvangst bij Maarschalk Pilsoedski. Vanavond vindt een diner plaats bij minister Beek. De besprekingen worden morgen voortgezet. Woensdagmiddag vertrekt üden om 5 uur naar Praag. HSINKING, 2 April (V. D.) Keizer Kang Teh van Mandsjoekwo is voor zijn officieel bezoek aan Japan hedenmorgen te 6.55 uur (pl. tijd) met zijn gevolg uit Hsinking naar Dairen ver trokken, uitgeleide gedaan door een saluutsalvo van 101 schot van de vestingbatterijen van Hsinking. De keizer wordt te 17.20 uur te Dai ren verwacht, waar slagschip „Hiyei", ge ëscorteerd door een flottille torpedojagers te 19 uur naar Yokohama zal vertrekken. Daar zal men op 6 Arpil as. des morgens te 9 uur aan komen. De politieke politie te Moekden heeft 16 per sonen, waaronder twee Mandsjoerijsche hofbe ambten gearresteerd, die er van beschuldigd worden in verbinding te hebben gestaan met de te Dairen gearresteerde samenzweerders, die een complot hadden gesmeed tegen Keizer Poe Yi, op wien zij tijdens zijn reis naar Tokio een aanslag hadden willen plegen. In totaal zijn in verband met deze samenzwering thans 29 per sonen gearresteerd. HSINKING, 2 April (V. D.) Gisteren is offi cieel de permanente luchtdienst tusschen Tokio en Hsinking geopend. De vliegtuigen der nieuwe luchtlijn leggen het traject HsinkingTokio in 15 uur af. ROME, 2 April. (Reuter). Het aantal slacht offers der stormen in de Adriatische zee is in middels gestegen tot 32. Men heeft verder*alle hoop opgegeven de twintig vermiste visschers- booten en de bemanning hiervan te kunnen redden, zoodat het aantal slachtoffers vermoe delijk nog dubbel zoo groot is. PARIJS, 2 April. (Reuter). Een Zondagmor gen van Ajaccio (Corsica) vertrokken jacht is in den storm omgeslagen en op het strand ge worpen. Aan boord bevonden zich de eigenaar, alsmede een politiebeambte uit Ajaccio en diens 5-jarig zoontje. Van de drie opvarenden ontbreekt elk spoor. Men vermoedt, dat zij ver dronken zijn. Vermoedelijk meer dan 60 dooden tengevolge van den storm op de Adriatische Zee. De militaire toerustingen. Frankrijk organiseert zijn luchtleger. Eden's bezoek aan Warschau. Polen tegen het Oostpact in zijn huidigen vorm. Onderhandelingen tusschen B. en W. van Utrecht en de Chr. Radio-Vereeniging over den aankoop van het gebouw voor K. en W. ter vestiging van een studio. Bjj een brand te Utrecht zijn moeder en kind om het leven gekomen. Koningin en Prinses hebben heden de bloe mententoonstelling te Heemstede bezocht. Het Nationaal Crisiscomité zal zijn werkzaam heden voorloopig tot 1 Mei 1936 voortzetten. De Mijdrechtsche millioenenzaak; nieuwe strafprocedure? O Hedenmorgen te ongeveer kwart voor- drie is brand uitgebroken in een bovenhuis aan de M. P. Lindostraat te Utrecht. Een 39-jarige vrouw en haar 10-jarig zoontje zijn daarbij om het leven gekomen. De brand is naar alle waarschijnlijkheid ont staan in de voorkamer, die als slaapkamer was ingericht en waar de moeder en haar zoontje te bed lagen. De jongen was ziek en sliep daar om bij zijn moeder in een lit-jumeaux. De vader, Van Santpoort geheeten, en het andere kind, een 6-jarig dochtertje, sliepen een verdieping hooger. De vader werd wakker door een prikkeling van de rook en vluchtte in allerijl het dak over. Het meisje is later door een buurbewoner uit het brandende huis gehaald. Intusschen waren de brandweer en de po litie reeds door buren gewaarschuwd en de brandweer was spoedig met groot materiaal aanwezig. Direct ging men naar boven om de vrouw en het kind te waarschuwen en door de eerste de beste deur wilde men het vertrek binnen gaan. Deze deur kwam op de gang uit, doch bleek niet te openen te zijn, daar er een kast achter geplaatst stond. Later vernam men dat de knop uit de deur was gehaald en er een kast van het huiskamer-ameublement voor gezet was, omdat de aangrenzende huiskamer niet alle meubelen kon bevatten. Toen men eenmaal binnen was, deed men de verschrikkelijke ontdekking, dat de twee per sonen overleden waren. De lijken lagen in rus tige houding verkoold op bed, zoodat men ver moedt, dat de moeder en haar kind den ver stikkingsdood zjjn gestorven. Het meubilair in deze kamer is verbrand. De achterkamer heeft niet veel van den brand geleden, hoewel de schuifdeuren geopend waren. Aan de gave plekken op het bed kon men ontdekken, dat de brand niet hierop ontstaan is. Men tast om trent de oorzaak volkomen in het duister. Men heeft alleen een vermoeden. De jongen heeft des middags nogal veel met den trekker van 't electrisch licht gespeeld. Nu is het mogelijk, dat deze defect is geraakt en de moeder een lucifer heeft aangestoken, om licht te maken. De brand is met twee stralen op de water leiding gebluscht, zoodat het groote materiaal niet gebruikt behoefde te worden. Bij den brand waren aanwezig de loco-burgemeester, de heer A. H. Smulders, en de heer Hamoen, commissaris van politie. De commandant van de brandweer, de heer Vleming leidde het blus- schingswerk. TOKIO, 2 April (V. D.) De Japansche ad miraliteit deelt mede, dat twee nieuwe reusach tige marine-vliegbooten, die een bemanning van ruim 20 koppen aan boord kunnen hebben, op 8 Arpil een tocht rondom een deel van Japan zullen maken over een afstand van 5000 K.M. De vliegbooten zullen o.a. van Tateyama uit Ominato en Sasebo bezoeken en weer naar Ta teyama terugkeeren. Stand op Dinsdag 1 uur non.; 752.3 Vorige stand: 754.7. De crisis, waarin Frankrijk zich be vindt, is het gemakkelijkst met enkele cijfers te kenschetsen. In het begin van het afgeloopen jaar bedroeg het aantal werkloozen ongeveer 340.000. Thans is het Be stegen tot 500.000. In den loop van één enkel jaar is dus de werkloosheid toege nomen met 50 pet.! En onder deze cijfers mogen dan nog enkel de ingeschreven werk loozen verstaan worden. Een afgevaardigde- der conservatieven schat het aantal dergenen, die zonder werk zijn maar geen ondersteuning genieten, omdat zij voor loopig nog van hun spaargeld leven, of omdat Dat zijn donkere cijfers. Zij worden tref fend aangevuld door de statistieken over de af nemende productie, het steeds verder om zich heen grijpend verval der industrie en de daling der prijzen. Zoo is bijvoorbeeld de groothan delsindex van 102 pet. in het jaar 1931 tot 71 in het jaar 1935 gezonken en de productieindex van 124 in 1929 tot 90 in 1934. Wat heeft Frankrijk, dit land met 80 mil liard francs aan goud in de schatkamers en dat als eerste der landen van het goudbloc niet enkel zijn eigen valuta, maar een geheel economisch systeem verdedigt, wat heeft Frank rijk tot nu toe gedaan, om zich tegen de crisis te verdedigen? Het is waar, dat men zich te zeer op de werkloosheid vastgekeken heeft, die toch maar één zijde van het crisisprobleem voorstelt. Men heeft zich gedwongen gezien, de ondersteuning

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1