New-Yorksche Beurs Kerkelijk leven DINSDAG 2 APRIL 1935 De Hongaarsche Rijks- dag-verkiezingen Groote overwinning voor de regeering De affaire-Jacob Démarche van Bern te Berlijn Versterking Fransche luchtmacht Kamer keurt luchtvloot- statuut goed Intern, hotelrat gearres teerd Hij bekent 50 diefstallen te hebben gepleegd Grieksche Kamer en Senaat ontbonden Handel met Italië Bezwaar tegen de voorgestelde concessie Contingenteering van papierinvoer De fabricage van behangselpapier hier te lande niet voldoende OPENING LUCHTDIENST AMSTERDAM—PRAAG „Leeuwerik" voor eerste vlucht vertrokken VERSNELDE LUCHTPOST DIENST NAAR ZUID-AMERIKA Deken P. W. A. Pieck f Limburgsche bedevaart naar Lourdes KENNIS VAN HET EIGEN LAND Monumenten-aanduiding R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK In Augustus te Amsterdam te houden HOLL KOOPMANSBANK Rekening met Kreuger en Toll vereffend JAARBEURS MARRAKECH Uitvoer naar Duitsch land Versche haring en zeevisch HANDELSOVERLEG MET FRANKRIJK EXECUTIE VAN LANDERIJEN LEENING ARNHEM De „Arend" in dienst gesteld Deining op den kop AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 1 April -14. Verlaging van Belga-koers van invloeddoch na aanvanke- lijken teruggang werden zoo wel omzetten als koersen beter WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN BOEDAPEST, 1 April (D.N.B.). Het resultaat van de gisteren gehouden verkiezingen wordt algemeen opgevat als een groote overwinning van de regeering. Volgens de tot dusverre beschikbare uitslagen heeft de regeeringspartij reeds 153 zetels ver worven en beschikt dus reeds bij een wettig aantal zetels van 245 over de meerderheid. De verkiezingen voor de nog niet bezette mandaten worden gehouden op 6 en 7 April. Deze uitslag maakt het reeds zeker, dat de regeering-Goemboes in het nieuwe parlement over een zoo groote meerderheid zal beschikken, dat voor de eerstvolgende periode van 5 jaar de regeering geen rekening zal behoeven te hou den met parlementaire moeilijkheden tengevol ge van een krachtige oppositie. Het trekt de aandacht, dat de legitimistische oppositiegroep bijna geheel verdwenen is. Een groot aantal aanhangers van graaf Bethlen keert niet in het parlement terug. De bekende legitimistenleider markgraaf Pallavicini is niet herkozen. De sociaal-democratische partij heeft tot dusverre nog geen enkelen zetel kunnen verwerven. Ook de liberale oppositie heeft nog geen zetel ver overd. De door Tibor von Eckhardt geleide partij heeft tot dusverre ongeveer 20 zetels veroverd en zal in de toekomst de eenige partij zijn, die naast de regeeringspartij in het parlement nog een rol zal kunnen spelen. BERN, 1 April (Reuter). De vrouw van Ber- thold Jacob heeft een ontróerenden brief ge richt tot den Zwitserschen minister van bui- tenlandsche zaken, waarin zij hem dringend verzoekt ai het mogelijke te doen om de vrij lating van haar echtgenoot te bewerkstelligen en een beroep te doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie. Het Zwitsersch Telegraaf-agentschap deelt mede, dat de Zwitsersche gezant te Berlijn Maandagmiddag een démarche ben den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath heeft gedaan, in verband met de ont voering van den Duitschen emigrant Jacob. De autoriteiten bewaren het stilzwijgen over deze zaak. PARIJS, 1 April. (Reuter) De Kamer heeft hedenmiddag beraadslaagd over het door rechts geëischte statuut der luchtvloot, dat energiek verdedigd werd door den afgevaardigde Frank lin Bouillon. Als eerste spreker verdedigde Renaitour het zoo snel mogelijk ter beschikking stellen van de nog ontbrekende vliegtuigen. De rapporteur en de voorzitter van de lucht vaartcommissie, de voormalige minister van Luchtvaart Laurent-Eynac, lichtten het voor stel toe. Laatstgenoemde wees er op, dat in Frankrijk de cavalerie 9 pet. uitmaakt van de legereffectieven en de luchtvloot daartegenover slechts 7 pet. Deze verhouding moet worden gewijzigd. De minister van Luchtvaart, generaal De- nain, verklaarde, dat de luchtvloot de plaats moest hebben in de landsverdediging, die in overeenstemming is met haar taak. De bepa lingen van het wetsvoorstel zijn misschien niet volkomen toereikend. Na korte debatten heeft de Kamer het sta tuut van de luchtvloot aangenomen. Afgevaardigde Franklin Bouillon oefende bij deze gelegenheid critiek uit op het feit, dat de regeering het voorstel inzake de noodige cre- dieten van 1.8 milliard francs nog niet had in gediend. Men heeft niet den moed het land de waarheid te zeggen en toch is nauwkeurige be kendheid met het gevaar voorwaarde voor een vernieuwing. Aan het slot van de Kamerzitting verscheen ook minister-president Flandin, die zich echter niet in de debatten mengde. BERLIJN, 1 April (Reuter) In een hotel bij het station van Anhalt is Zaterdag een inter nationale hoteldief gearresteerd. Hij was door zijn zonderling optreden bij het hotelpersoneel opgevallen, dat daarop de politie waarschuwde, welke tot arrestatie overging. Het bleek hier te gaan om den 38-jarigen Rus Apollo K„ die, na een uitvoerig kruisverhoor tot dusverre be kend heeft ongeveer 50 hoteldiefstallen te heb ben gepleegd in Duitschland, Zwitserland, War schau en Parijs. Hij was vroeger Russisch of ficier en heeft later verscheidene jaren ge diend in het Fransche vreemdelingenlegioen. Zijn optreden is perfect, en hij ging altijd ele gant gekleed, hetgeen hem in staat stelde in de verschillende luxe hotels onopgemerkt te blijven en zijn slag te slaan. In den loop der jaren heeft hij enorme bedragen buit gemaakt, met behulp waarvan hij een weelderig leven leidde. wordt. Tsaldaris heeft de bevolking tot kalmte gemaand. De minister van financiën en de onder-staatssecretaris zijn afgetreden, omdat zij ongeschikte mededeelingen aan de pers heb ben verstrekt. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp Periodieke vrijstelling van invoerrecht voor versche perziken en voor bloemkool is het volgende ontleend: Verscheidene leden wezen erop, dat dit wets ontwerp noodig is om de vrijstelling van in voerrecht voor versche perziken en bloemkool gedurende bepaalde maanden van het jaar, overeengekomen in de met ttalië gesloten han delsovereenkomst, wettelijk vast te leggen. Deze vrijstelling beteekent een niet onbelangrijke concessie ten behoeve van Italië. De vraag werd nu gesteld, of het nog wel verantwoord is, deze concessie goed te keuren, nu Italië door devie- zenbeperkingen de betaling der daar ingevoer de goederen zoodanig bemoeilijkt, dat de Ned. regeering de exporteurs tot voorzichtigheid heeft moeten aanmanen. Ontleend Is aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot rege ling van den invoer van papier en papierwaren: Verscheidene leden hadden tegen deze con tingenteering, in het bijzonder voor zoover zij behangselpapier betreft, bezwaren. De fabri cage van dit artikel, zoo voerden zij aan, is in Nederland, met name wat de goedkoopste kwa liteiten betreft, slechts van zeer beperkten om vang. De invoer, vooral uit Duitschland, moet cius wel aanzienlijk zijn. Men vreesde voor het gevaar, dat behangselpapier in te geringe hoe veelheid en vooral in te geringe verscheiden heid verkrijgbaar zal zijn. Men zou gaarne ver nemen of er op mag worden gerekend, dat in de toekomst voldoende toewijzingen zullen worden verleend om in de seizoenbehoeften te kunnen voorzien. Verscheidene leden zagen in de contingen teering van andere artikelen, die hieronder val len, ernstig bezwaar voor onze nijverheid. ATHENE, 1 April (Reuter). De ministerraad, die in een zitting, welke 4 uur geduurd heeft, bijeen is gekomen, heeft besloten tot het af kondigen van uitzonderingswetten en tot het onmiddellijk ontbinden van kamer en senaat. De nieuwe verkiezingen worden vastgesteld op 19 Mei. In verscheidene provincies hadden betoogin- gen plaats tegen het door den krijgsraad uitge sproken vonnis, dat tc edelmoedig geacht Maandagmorgen omstreeks tien uur is de „Leeuwerik" van Schiphol vertrokken voor de opening van den nieuwen luchtdienst Amster damPraag. Deze eerste vlucht droeg een officieel karakter; op Schiphol namen o.a. in het toestel plaats de Amsterdamsche wethouders dr. I. H. J. Vos en mr. G. C. D. J. Kropman. De ..Leeuwerik" is daarna naar Rotterdam gevlo gen, waar nog enkele gasten, onder wie enkele wethouders, aan boord kwamen en begon ver volgens de eerste vlucht naar Tsjecho-Slowakije. Aan boord van het toestel bevond zich ook de zoon van President Masaryk, die gezant is te Londen en die te Praag besprekingen zal voeren met den Lordzegelbewaarder Eden. De eerste tusschenlanding werd gemaakt te EssenMiihlheim, waar het gezelschap harte lijk werd ontvangen door burgemeester Richter van Essen en burgemeester Merz van Miihl heim, die vriendelijke woorden van welkom tot de Nederlanders richtten. Behalve Direktor Nix van de Lurag en een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, was ook de Neder- landsche consul, de heer Schmidt, op het vlieg veld tegenwoordig. Na een kort oponthoud werd de reis voort gezet naar LeipzigHalle, waar o.m. de Kreis- leiter van Halle en de Stadtdirektor Melzer, benevens Dr. Haschke, de Nederlandsche consul te Leipzig en een vertegenwoordiger der Luft hansa ter verwelkoming aanwezig waren. Ook hier werden vriendelijke woorden gewis seld, waarbij wethouder Kropman wees op het belang van de nieuwe lijn. Tegen vier uur cirkelde de „Leeuwerik" boven Praag en na een rondje boven de oude stad te hebben gemaakt, zette Soer de kist neer op het vliegveld Kbély bij Praag. De Nederlandsche en Tsjechische vlaggen van het stationsgebouw druilden in den regen. Het gezelschap werd spoedig naar het restau rant geloodst, waar het gezelschap werd ont vangen door Minister Dr. Ir. Roubik, chef van den civielen luchtvaartdienst, den heer Urba- nek, vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur en door vertegenwoordigers van Cesko- slovenska Latecka Spolecnost, waarvan de heer B. J. Stulik directeur is. Verder waren ter be groeting aanwezig de heer Ridder Huyssen van Kattendijke, de Nederlandsche gezant te Praag en zijn echtgenoote. De heeren Roubik en Urbanek heetten de gasten in een kort speechje welkom, waarin zij wezen op de banden, welke Nederland en Tsje cho-Slowakije verbinden. Wethouder Kropman beantwoordde in het kort de beide sprekers, waarbij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat deze lijn, die twee kleine landen verbindt thans is geopend. Na het diner brachten de Nederlandsche auto riteiten, die gasten der K.L.M. zijn, een bezoek aan de opera. Uit Praag is Maandagmorgen eveneens 'n toe. stel vertrokken naar ons land. Aan boord daar van bevinden zich de burgemeester van Praag en zijn echtgenoote, die een kort bezoek aan ons land zullen brengen. Het gezelschap dat omstreeks zes uur op Waalhaven arriveerde, werd ontvangen door het gemeentebestuur van Rotterdam, eenige heeren van de Tsjechische legatie en van de K.L.M. De dienst, welke door de K.L.M. in samen werking met de Ceskoslovenska Latecka Spolec nost wordt onderhouden, wordt uitgevoerd met de drie-motorige F. 12. In tegenwoordigheid van de diplomatieke vertegenwoordigers der Zuid-Amerikaansche staten is met groote plechtigheid het versnelde luchtpostverkeer op Zuid-Amerika op het vlieg veld Tempelhof door den rijksverkeersminister Von Eltz-Ruebenach en staatssecretaris luite nant generaal Milch geopend. De transported voor de luchtpost wordt door dezen dienst van 5 tot 6 dagen verminderd tot 3 dagen. Maandagavond is na een langdurig en met groot geduld gedragen lijden, in den ouder dom van bijna zeventig jaar overleden de Hoogeerw. Heer P. W. A. Pieck, Deken en pas toor van Breukelen. Deken Pieck was sedert vele maanden lij dende aan een slepende kwaal, die zijn toch al niet sterke gezondheid sloopte. Sedert Vrijdag 22 Maart werd hij in het St. Antoniusgesticht te Utrecht verpleegd, waar hij Zondag 24 Mrt. van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. Petrus Antonius Wilhelmus Pieck werd ge boren te Beesd, den 5den Mei 1865. Tot priester gewijd 15 Aug. 1890, werd hij achtereenvolgens benoemd tot kapelaan te Laren, Almelo, tot rector in „Insula Dei" te Arnhem, in 1906 tot pastoor te Tilligte (O in 1912 tot pastoor te Everdingen, in 1918 tot pas toor te Breukelen en tevens tot Deken in het toenmalige Dekenaat Naarden, dat later (1922) in twee dekenaten werd gesplitst: Breukelen en Hilversum. De overledene was van 19221933 tevens Aartsbisschoppelijk Inspecteur van het L.O. en sedert 1918 visitator der kloosterlingen in de Dekenaten Breukelen en Hilversum. Deken Pieck, die als priester en mensch bij zijn parochianen en alle andersdenkenden in zeer hoog aanzien stond, heeft steeds zeer hard gewerkt voor de godsdienstige en maatschap pelijke belangen van zijn parochianen; vooral voor de minderbedeelden onder hen was hij zeer vrijgevig, diep meevoelend met al hun nooden. Tevens was de thans overledene jaren lang een zeer gewaardeerde medebestuurder der plaatselijke vereeniging voor ziekenverpleging en directeur van het vrouwelijk jeugdwerk in zijn parochie. Zooals bekend vertrekt op 25 Juni a.s. de vijftiende Limburgsche Bedevaart naar Lour des, met een verblijf aldaar van bijna zeven volle dagen. Pater Gilbertus Lohuis O.FM. uit het kloos ter te Maastricht heeft zich thans bereid ver klaard de predikaties te Lourdes te houden. Ten einde de belangstelling van onze land- genooten voor het zeer bijzondere natuur- en stedenschoon van Nederland te wekken en te verlevendigen, heeft de Kon. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. een aardig plan in studie geno men om de monumenten van natuur en kunst meer bij het publiek bekend te maken. De bond wil dat doel bereiken door het plaatsen van bordjes met een kort verklarend opschrift, vermeldend den naam van een his torisch gebouw, het jaartal van zijn stichting, zijn geschiedkundige beteekenis enz., of waarop wordt aangeduid de hoogte van een heuveltop, de beteekenis van een binnenwater voor de vo gelkunde, of van een bepaald gebied voor de flora en fauna. Volgens het door den A.N.W.B. ontworpen plan zullen dan de voornaamste bijzonderheden, die voor den belangstellenden toerist waarde hebben, worden vermeld op een bordje van bescheiden afmeting, dat zich moet aanpassen aan de plaats welke wordt aangeduid, zoodat het natuur- of stedenschoon er niet door ge schaad wordt. Voor de nadere uitwerking van dit plan heeft de Bond zich gewend tot de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, den Bond „Heemschut", den Ned. Oudheidkun digen Bond en de Vereeniging „Hendrick de Keyser", met een verzoek om medewerking. In overleg met deze organisaties wil de A.N. W.B. een lijst samenstellen van de gebouwen en natuurmonumenten, die voor een aandui ding door een bord in aanmerking komen. Het voornemen bestaat, in den loop van dit voorjaar met de plaatsing der bordjes te be ginnen. Gelijk reeds is gemeld, wordt de achtste R.K. Paedagogische Week, georganiseerd door het Psychologisch-Paedagogisch-Instituut der R.K. I,eergangen te Tilburg, gehouden te Amster dam. De opening op 19 Augustus zal plaats hebben in de Aula der Universiteit, welke daar toe door den Rector-Magnificus welwillend be schikbaar is gesteld. De verdere vergaderingen worden gehouden in de groote zaal van Krasna- pclsky. Aan deze Paedagogische Week wordt een ten toonstelling verbonden van boeken, leermidde len, sportartikelen enz., welke ook in een der zalen van Krasnapolsky wordt gehouden. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Hollandsehe Koopmansbank is tot statutenwijziging, hou dende vermindering van het geplaatste kapi taal tot een bedrag van ƒ500.000 door intrek king van nominaal 1.900.000 aandeelen en vaststelling van het maatschappelijk kapitaal op ƒ2.000.000 met algemeene stemmen beslo ten. Deze statutenwijziging houdt verblind met een vriendschappelijke regeling, welke met het tegenwoordige bestuur van het concern Kreu ger en Toll getroffen is en waarbij een te dien einde gevormd consortium de in het bezit van genoemd concern geweest zijnde aandeelen der N.V. Hollandsehe Koopmansbank heeft verwor ven. Dit consortium zal een bedrag van nomi naal 1.900.000 gulden aandeelen in de vennoot schap ter beschikking der N. V. Hollandsehe Koopmansbank stellen, zoodra de statutenwij ziging rechtens bestaat. De vennootschap ver leent o.m. kwijting van al haar vorderingen op het concern Kreuger Toll en levert aan dit concern een post buitenlandsche obligaties. Met deze regeling is een volledige verreke ning van oude vorderingen ten opzichte van het concern Kreuger Toil over en weer tot stand gekomen. In verband met de uitwisseling van de in dustrie- en handelsbelangen tusschen Nederland en Marokko, is de jaarbeurs te Marrakech en toe overgegaan om een paviljoen aan to bieden voor de expositie van Nederlandsche producten. Deze jaarbeurs wordt gehouden van 1321 April. In het Nederlandsche paviljoen zullen 22 Nederlandsche firma's exposeeren. Dit is de eer ste maal, dat op deze jaarbeurs een collectieve Nederlandsche inzending wordt getoond. Spanje en Italië komen eveneens met belang' rijke inzendingen. De collectieve Nederlandsche expositie wordt technisch en commercieel verzorgd door de N.V. Industrie- en Handel Mij. „Nederland-Marokko". Exporteurs van versche haring en van ver sche zeevisch naar Duitschland wordt er op ge wezen, dat de Devizen Bescheinigungen te stor ten bij de Verrechnungs-Kasse te Berlijn, ter betaling van bovengenoemde artikelen door de Duitsche afnemers moeten worden aangevraagd, vóórdat van Nederlandsche zijde tot uitvoer wordt overgegaan. Deze vooraf verstrekte Devizen-Bescheinun- gen worden afgegeven op basis van de vroegere invoeren der Duitsche importeurs en machtigen tot het verrichten van betalingen, gedurende een periode ten gunste van met name genoem den leverancier, bij wien zij naar behoefte be stellingen kunnen plaatsen. De Nederlandsche exporteurs dienen bij de Visscherij-Centrale een Ausfuhrberechtigungs- schein of Contingent-Bescheinigung aan te vra gen, welke met de goederen wordt meegezonden Het wegens elke zending verschuldigde bedrag wordt in Duitschland op het totaal bedrag van de verstrekte Devizen-Bescheinung afgeschre ven. Te dien einde moeten importeurs van versche haring naast de factuur de Ausfuhrberichti- gungsschein overleggen, terwijl importeurs van versche zeevisch de op grond van de mee gezonden Contingents-Bescheinigung verstrekte Douane-kwitantie hebben in te dienen. Daar evenwel reeds uitvoeren hebben plaats gevonden, zonder dat door de Duitsche afne mers te voren een Devizen-Bescheinigung werd aangevraagd, zullen als overgangsmaatregel nog Devizen-Bescheinigungen achteraf worden vet- strekt voor zoover een vóór 5 April 1935 uit geschreven Ausfuhrberechtigungsschein of Con tingents-Bescheinigung kan worden overgelegd en voor zoover aan de overige vereischten is voldaan. Naar wij vernemen is de delegatie, welke in Parijs met de Fransche regeering onderhande lingen voerde over de handelsbetrekkingen, Maandag in Den Haag teruggekeerd. Er wordt verondersteld, dat de besprekingen over eenige dagen te Parijs zullen worden hervat. Naar wij vernemen, hebben de Vereeniging van Hypotheekbanken, de Broederschap van Notarissen, de Coöperatieve Centrale Reiffei- senbank en de Coöp. Boerenbank de Re giering verzocht om een bespreking met be trekking tot de maatregelen, welke door de Regeering zijn getroffen inzake de executies van landerijen. Deze bespreking zal hedenmiddag om drie uur gehouden worden in het Departement van Justitie. De Ministers van Financiën, Justitie en Economische Zaken zullen daarbij tegen woordig zijn. De inschrijving op f 4.892.000.— S'/, pet. obli- gatiën ten laste der gemeente Arnhem, zal zijn opengesteld op Vrijdag 5 April tot den koers van 98 pet. Houders van de niet uitgelote per 2 Mei af losbaar gestelde obligatiën der 4 pet. leening 1931 ten laste der Gemeente Arnhem, oor spronkelijk groot f 5.000.000.—, pro resto groot f 4.795.000,(exclusief derhalve de door uitlo ting voor aflossing op 1 April 1935 aangewezen obligatiën) hebben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elke 4 pet. obligatie als bo venbedoeld, welke, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, vóór sluiting der inschrij ving is aangemeld, recht geeft op toewijzing van een obligatie der nieuwe 3% pet. leening. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht overblijvende gedeelte aer leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Donderdag 2 Mei ten kantore waar de in schrijving heeft plaats gehad, worden ingeleverd, waartegen 3)4 pet. obligatiën worden uitge reikt onder vergoeding aan de inschrijvers van koersverschil en rente. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Don derdag 2 Mei ten kantore waar de inschrijving heeft plaats gehad, met f 980per obligatie, vermeerderd met 31 dagen rente a 3'A pet. is gelijk aan f 3.01, totaal derhalve met f 983.01, tegen inontvangstneming der obligatiën. De leening is aflosbaar in uiterlijk 46 jaar; de eerste aflossing heeft plaats in 1937. Vervroegde geheele of gedeeltelijke aflossing is te allen tijde voorbehouden. De obligatiën zijn voor den geheelen looptijd der leening voorzien van halfjaarlijksche cou pons, vervallende 1 April en 1 October. De verschuldigde couponbelasting wordt bij uitbetaling van de coupons in mindering ge bracht. H. M.s „Arend" is Maandag te Willemsoord in dienst gesteld en zal op 10 April 11 uur v.m. naar Ned.-Indië vertrekken. De commandant van de K XVIII seint: Ware plaats 31 Maart 32 gr. 57 min. Zuid, 13 gr. 21 min. Oost. Hinderlijke korte dooreen- ioopende deining op den kop. Alles wel. Geen bijzonders. (Medegedeeld door Simoons en Co, A. van Vliet en Zonen en L. Slijper) Van 3.30—-4.30 uur Kon. Olie Unilever Beth. Steel 142% 88%- 15 3/16 Van 4.305 uur Unilever; 8814- NEW YORK, 1 April (Part.) De definitieve waardevermindering van den Belga met 28 pCt. heeft hier sterk de aandacht getrokken. Dit oefende een ongunstigen invloed uit op de al- geheele beursstemming, die aan den anderen kant echter gesteund werd door de beslissing van het Interstate Commerce Commission, waar bij de verhooging der spoorwegtarieven voor verschillende producten wordt toegestaan. Men schat de grootere opbrengst voor de spoorweg maatschappijen op 85.000.000.De I. C. C. heeft dit besluit genomen om de spoorweg maatschappijen in staat te stellen de bedragen te vinden benoodigd voor de betaling der loo- nen, die spoedig opnieuw met 10 pCt. moeten worden verhoogd, waardoor deze weer het peil van vóór de crisis zullen hebben bereikt. Spoor wegwaarden waren vrij actief en vast. Union Pacific verbeterden l'/a dollar, Atchison Tope- ka's en Chesapeake Ohio stegen 1 a 2 dol lar. Overigens was de handel stil; gedurende het eerste uur werden 120.000 shares omgezet. De stemming was daarbij ongeanimeerd, voor al na de opening der goederenmarkten, die een zwakkere tendenz te zien gaven, hetgeen wordt beschouwd als een eerste symptoom van de drei gende situatie op de valutamarkt. Steels open den een fractie hooger, doch moesten later het avans weer prijsgeven. Koperwaarden lagen on geanimeerd. Automobielaandeelen boekten be. ginbeurs fractioneele koerswinsten, doch liepen later tot onder het vorig slot terug. Petroleum- waarden boden weerstand, evenals warenhuis- aandeelen. Public-utilities ondergingen maar weinig verandering. Chemische waarden ont moetten vraag. Allied Chemical en Du Pont waren ruim 1 punt vaster. Tabakken lagen vast in de markt en noteerden '/2 tot 1 punt hooger. American Can avanceerden 1 dollar. Equip- mentshares en aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen, liepen een kleinigheid op. Alcoholwaarden boekten kleine koerswinsten. De gedurende den middag op den voorgrond tredende afdeeling was die der spoorwegwaar den, die de opwaartsche lijn verder volgden. In het bijzonder stonden aandeelen Chesepeake Ohio in de publieke belangstelling en kon den dientengevolge meer dan twee punten aan trekken. Alleen Canadian Pacific konden hier van niet profiteeren en liepen fractioneel te rug. Ook de spoorwegobligatiën ontmoetten goede vraag. Op de overige afdeelingen bleven zoowel de handel als de koersfluctuaties van bescheiden afmetingen, hoewel de meeste fond sensoorten in gunstigen zin werden beïnvloed door de vaste stemming voor sporen. Van de chemische waarden konden Allied Chemical zich op het verhoogde niveau goed handhaven. Olie- en alcoholwaarden, zoomede tabakken waren goed prijshoudend. Staalwaarden ne geerden de opnieuw terug geloopen bedrijvig heid in de betreffende industrie. Mijnen waren verdeeld. Na eenige kleine schommelingen kwam het slot voor de meeste fondsen iets bo ven Zaterdag te liggen, met voordeelige ver schillen 1% pCt. a 3'A pCt. voor Allied Che mical, Chesapeake Ohio en Norfolk Wes tern. De omzetten bedroegen 440.000 shares. Slotkoersen Maart/April 1 30 29 Allied Chemical 133 131»/, 1321/2 American Can Co. 115V2 115% 115% American Car. a Foundry H7/g 11% lil/s American For. Power American Smelting Rcf. 33l/s 335/g 335/& American Tel. Tel. 102% 101)4 102% American Tobacco B. 76% 76 75% American Waterworks 10% 11 10% Anaconda Copper 10% 10% lOVa Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka 38% 37 V2 361/2 Auburn Auto Baltimore Ohio 93/g 8% Bethlehem Steel Co. 24% 24% 24% Canadian Pacific 9'% 10% 10% Case Treshing 50 50 49*/* Chase National B. 21% 21% 21 Chesapeake Ohio. 39% 367/g 38 Chicago Milwaukee pref 11/8 1 7/g Chicago Rock isl. 1% 1% 1% Chrysler Motor 34% 34% 33% Cities Service 7/g 7/g Consol Gas of N.Y. 20V8 20% 20 Continental Oil 17 6% 16% 7 Dawesleenlng 38 37% 37 5i/2 Youngleening 28% 28% 28 Delaware Hudson 25 24 24 Dupont de Nemours 89% 89% 89% Eastman Kodak 120 119% 1191% El. Bond Sh. Co. 5% 5% 5% General Electric 22% 22 22% General Gas Electric General Gas El. cl. A General Motors 28Va 28% 277/8 Great Northern 10% 10% 10 Hudson Motor 6% 6% 6% Illinois Central 10% 10% 10% International Harvester 37 36% 367/g International Nickel 24% 24% 24% International Tel. Tel. 6% 6% 6% Kennecott Copper 16 16 157/g Koninklijke Olie 31%31%31% Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A. 97 98% 98% Miss. Kansas Texas 3 3 27/g Missouri Pacific 1 1% 1% Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 237/g 23% 23% National Cash Reg. Co. 14 13% 13% National City Bank 18% 18% 18% National Dairy Prod.G.A. 13% 13% 13 National Steel 42 41% 42 New York Central 13% 13% 13 Nord American Co. 12 11% 11% Norfolk Western 168% 160 160 Novadel Pennsylvania ]87/g 18 18% Proctor Gamble 45% 45% 45% Publ. Serv. N. L. 24% 24 25 Radio Corp. of Am. 4% 4% 4% Sears Roebuck 34 3333% i Shell Union Oil 57/g 5% 5% Socony Vacuum 12% 12% 121/2 Southern Pacific 14% 137/g 13% Southern Railway 9% 87/g 8% Standard Brands 15 14% 14% Standard Oil of N.-Jèrsey 37% 37 37 Tidewater Ass. Oil 8 7% 77/g Union Pacific 85% 85 84% United Aircraft jj 11 11 United Corp. A. 2% 2% 2V* United States Leather 4»/g 41/ 41% United States Rubber 107/s 10% 11 United States Steel Corp. 28% 28% 28% Wabash gew. A. 11 1% Westinghouse Electric. 351% 353/g 35% Wool worth Building 53% 531/* 53% exdiv. ex claim, i gedaan en laten. Dit zijn gedane slotkoersen, geen bied (slot) koersen. t ex coupon bieden NEW-YORK, 1 April 1 Apr. 30 Mrt. 1 Apr. 30 Mrt. Brussel 16.99 18.65 Oslo 24.15 24.12% Rome 8.25 8.27% A'dam 67.53 67.45 Madrid 13.67 13.66 Londen 4.80% 4.80% Bern 32.37 32.31 Parijs 6.597/g 6.58% Weenen 18.86 18.83 Berlijn 40.17 40.12 NEW-YORK, 1 April 1 Apr. 30 Mrt. 1 Apr, 30 Mrt. Suiker Mei 2.22-23 2.22-23 Dec. 2.39-40 2.37-38 Juli 2.26-28 2.26-27 Jan. 2.30-32 2.28-30 Sept. 2.32-33 2.31-32 Mrt. CtCuba 3.15 3.15 Suiker (nieuw contract) slot Mei 2.19-21 2.18-19 Dec. 2.36-37 2.34-35 Juli 2 26-27 2.24-25 Jan. 2.26-27 2.24-25 Sept. 2.31-32 2.29-30 Mrt. 2.25-27 2.24-26 Rubber Standaard Mei 11.40 11.18 Dec. 11.91: 11.72 Juli 11.51: 11.34 Jan. 12.00 11.80 Sept. 11.65: 11.50 Mrt. 12.18 Oct. 11.73 11.57 Katoen Loco 11.30 11.30 Oct. 10.49-50 10.56-59 April 10.95 10.98 Nov. 10.49 10.57 Mei li.00-01 11.03 Dec. 10.50 10.58-62 Juni 11,02 11.06 Jan. 10.55 1064-66 Juli 11.04-05 11.09-10 Febr 10.56 10.66 Aug. 10.86 10.91 Mrt. 10.57-58 10.68-69 Sept. 10.68 10.73 Tarwe Roode Winter loco 104s/* 105% Harde Winter loco 113% 113% Tin Loco 47.65 47.55 Mei 47.60 47.50 Koffie (Rio) (Santos) Mei 5.11 5.17 Mei 8.C6 806 Juli 5.17 5.23 Juli 7.93 7.97 Sëpt. 5.24 5 3i) Sept. 7.85 7.89 Dec. 5.32 5.38 Dec. 7.85 7.88 Mrt. 5.38 5.43 Mrt. 7.85-86 7.88 CHICAGO, 1 April 1 Apr. 30 Mrt. 1 Apr. 30 Mrt. Tarwe Haver Mei 947/g-% 95%-% Mei 44% 44% Juli 91 %-% 92%-% Juli 39% 39% Sept. 90% 92 Sept. 37% 37% Mais Rogge Mei 80% 801/* Mei 54% 54% Juli 74% 741/a Juli 56 557/8 Sept. 7i% 70% Sept. 57% 57% Reuzel Duluth Lijnzaad Loco 13.00 13.00 Mei 1.79j-£ 1-791/2 Mei 12.60 12.75 Juli Juli 12.60 12.72% Sept. 12.60 12.72% WINNIPEG, 1 April 1 Apr. 30 Mrt. 1 Apr. 30 Mrt. Tarwe Gerst Mei 85 851/8 Mei 45% 457/g Juli 84% 84s/* Juli 46% 46»/8 Rogge Lijnzaad Mei 49% 49% Mei - Juli 50% S0h Juli - Haver Mei 39s/* 40 Juli 39% 39s/* GRAANNOTEERING LIVERPOOL. I April. Tarwe. Mei 5.3 Juli 5.5 Oct. 5.7 Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties. Surséance van betaling: verleend aan D. Leeks- ma, directeur eener N.V.. te Den Haag, van Mont» foortstraat 8, voor den tijd van l'/2 jaar. Failliet verklaard: 29 Maart: J. A. Molenaar, notaris, Rotterdam. N.V. Maatschappij voor Grondcrediet „Rot terdam", Rotterdam. J. W. Bruggeman, Rotterdam, Scheepstim mermanslaan 27. E. J. Broekhulzen, timmerman, Delfgauw- straat 37, Rotterdam. Marcus de Vries, handelende onder den naam stoomkoffiebranderij en Theehandel „De Adelaar", Voorhaven 107-109, Rotterdam. B. de Groot, zaakwaarnemer, Rotterdam, Noordsingel 68. M. Nathans, Rotterdam, Stationsplein 6a. J. Liebetoon. Rotterdam, v. d. Duynstr. 54. Nicolaas Burgers, schilder, Klundert, Hil- schestraat 267. Ed. Hamburg, kapper, Bergen op Zoom. BINNENLANDSCIIE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 1 April: Texelstroom, 8„ Liverpool. Xertrokken 1 April: Queenworth, s., W.-Hartle- pool; Medon. s„ Liverpool. AMSTERDAM. Aangekomen 1 April: Texel stroom, Liverpool, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. MIJ. NEDERLAND TAJANDOEN, uitreis, 30 Mrt. te TJilatjap. HALCYON LIJN VREDENBURG, 30 Mrt. van Kirkenaes naar VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ, HOLLAND-AFRIKA LIJN BLOEMFONTEIN, thuisreis, 1 April n.m. 2 tt. te Southampton. HOLLAND-O.AZIE LIJN SEROOSKERK, thuisreis, 30 Maart van Osaka. HOLLA ND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, uitreis, 1 April te Karachi HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN HOOGKERK, thuisreis, 1 April van Port Said. KON. NED. STOOMB. MIJ. FAUNA. 1 April van Kopenhagen naar Gdynia. PERSEUS. I April n.m. 3 uur van Odense naar Kopenhagen. DEUCALION, 31 Mrt. van Yerakinl te Lefkandi. ARIADNE. 1 April van Amst. naar Rotterdam. CERES. 31 Maart van Kimassi te Piraeus. VULCANUS, 31 Maart van Cadix te Setubal. RHEA. Middl. Zee nar Amst., pss. 1 April v.m. 9 uur Lydd. a HEBE. 31 Mrt. vn Amst. te Gothenburg. FAUNA, 1 April van Amst. te Kopenhagen. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, 31 Mrt. van Amst. te Hamburg. DIVERSE SCHEPEN EMMAPLEIN, Narvik naar R'dam, pass. 31 Mrt. Udsler. BEURSPLEIN, R'dam naar Oxelosund, pass. 1 April Elseneur, ALHENA. R'dam naar B.-Aires Roads v.o., pass. 30 Maart Flnlsterre. ALGORAB, R'dam naar B.-Aires Roads v.o., pass. 30 Maart Flnlsterre. HAULERWIJK, Lissabon naar Rotterdam, pass. 31 Maart Ouessnt. VEERHAVEN, 31 Maart van Londen te Ant werpen. JONGE JACOBUS, 28 Maart Van Valencia naar Londen. BEYERLAND, 3i Mrt. van Hamburg te Shields. NIEUWLAND, 1 April van R'dam te Grange mouth. ROTTERDAM, tank, 30 Mrt. van Hamburg n ALCORR, Rotterdam naar B.-Aifes, pass. 31 Maart Flnlsterre. DELFSHAVEN, 30 Mrt. van Tampa te Pensa- cola. DUIVENDRECHT, 31 Mrt. van Helsingborg Ïl. Memel. HOOGLAND. 31 Mrt. van Terneuzen te Blyth. JONGE JOHANNA, 30 Mrt. van Cannes naar Marseille. KATENDRECHT, Londen naar Tuapse, pass. 31 Maart Gibraltar. KERKPLEIN, Antwerpen naar Narvik, pass. 31 Maart Udslre. SCHIELAND, 1 April van Kopenhagen naar he Tyne. ST. ANNALAND, 31 Maart van Hamburg op de Tyne. SIRRAH. Rotterdam naar B.-Aires, pass. 30 Maart Flnlsterre. JONGE ELISABETH. R'dam naar Gandla, pass. 31 Maart Dover. Scheepsbouw. Het bij P. Smit Jr. te Rotterdam voor rekening van de Kon. Paketvaart Mi)., In aanbouw zijnde m.s. „Janssens", zal, behoudens onvoorziene om standigheden, 27 April te water worden gelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2