S TA D S N I E U W S LAATSTE NIEUWS Excelsior, vooruit, omhoog! Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen bedenkt het telkens weer- „DE GRAAL" TE BERLIJN DANZIG EN HET DERDE RIJK DINSDAG 2 APRIL 1935 OP VOOR DE R. K. STAATS PARTIJ! Rede van den heer Kuiper Uitspraak 29 April. HET KON. BEZOEK AAN FLORA I Hedenmorgen omstreeks tien uur Mode-show Gerzon Personalia Oneerlijkheid met steungelden VOOR DEN KANTONRECHTER Ernstige autobotsing HAARL. R.K. DAMBOND De clubcompetitie 2e klasse afd. Noord De nederlaagwedstrijden van T.E.P. De wedstrijden om 't persoonlijk kampioenschap 2e klasse Burgerlijke Stand Banken en beurzen gesloten ln Luxemburg Ontploffing in kruit fabriek Zevert dooden De a.s. besprekingen in Noord-Italië TELEGRAM AAN DE K XVIII TOESTAND VAN DR. COLIJN GUNSTIG LUCHT VAART POST ZEGEL DUIZEND SOLLICITANTEN VOOR 30 PLAATSEN Even overgewipt voor een inter' view met de hoofdleidsters Wonderen der K.L.M. uit zijn provinciestad vertrekt voor een lange Snelheid is stijl schops was richtsnoer geworden de eerste Wij kunnen niet het Duitsche voe~ len van onze volksgenooten in Danzig belemmeren Wet op den woning bouw AFBROKKELENDE DUINEN OP TEXEL INBRAAK IN PELTERIJEN ZAAK Vermoedelijke daders gearresteerd DE INDISCHE LANDS- MIDDELEN ÏHlillUllllilllllillllllllllllillllllllllllllilllllllHUlilllllilllllllilllllllllUHIIllllllillllllllllllllllltllllllllllllltllllllliÊ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË Voor de Alg. R.K. Propagandaclubs der St. Antonius- en H. Hartparochies hield de heer H. J. Kuiper, lid van den gemeenteraad, een propagandarede ter voorbereiding van den a.s. verkiezingsstrijd. De voorzitter, de heer J. J. Brinkman, gaf in zijn openingswoord een uit eenzetting van de wijze, waarop de propaganda gevoerd zal worden, uit welke mededeelingen wel bleek hoe krachtig en intensief de clubs de propaganda hebben opgezet, op nog groot- schere wijze dan bij de vorige verkiezingen. Dan was het woord aan den heer Kuiper, die aanhaalde wat Mr. Aengenent heeft geantwoord op de vraag „Wat is Katholieke Staatkunde?" Katholieke Staatkunde is volgens Mgr. Aen genent: Probeeren het Koninkrijk van Christus in het staatkundig leven tot werkelijkheid te brengen. Dit omvat drieërlei: het behartigen van het tijdelijk welzijn der burgers, handha ving en verdere doorvoering van de Christ, be ginselen en te waken voor de vrijheid, de be langen en de rechten der Kath. Kerk. Daarmede is, zoo zeide spr., de politieke taak van de Katholieken vastgelegd. En op grond daarvan is ook altijd den Katholieken aange spoord om, desnoods met opoffering van eigen meening. de eigen Katholieke politieke organi saties zoo sterk mogelijk te maken. Spr. zette dan uiteen, dat wij in een tijd le ven, waarin bepaalde bestaande vormen en verhoudingen afsterven en een nieuwe maat schappij geboren wordt. Het liberale staatsidee is stervende, al moeten wij bij de komende verkiezingen nog stemmen volgens het liberale kiesstelsel. Nieuwe politieke ideeën komen op. Eïi die geestelijke verwarring gaat gepaard met een zeer hevige economische crisis, welke de menschen zoo gemakkelijk toegankelijk voor nieuwe theorieën maakt. Daar ligt dan ook een groote taak voor de Katholieke propagandisten, die hun geloofsgenooten moeten voorlichten en steunen. Niet alles is in Nederland in orde. Maar toch heeft de R.K. Staatspartij heel wat nood weten te lenigen. Wij, Katholieken, hebben altijd onze beginselen op politiek gebied voorgestaan, b.v. het corporatieve beginsel. Als dus de N.S.B. met dat beginsel aankomt dan heeft ze dat van ons gestolen. Spr. zeide dat de N.S.B. nog bui tengewoon weinig aanhang heeft, want met veel humbug en tam-tam heeft ze 16.000 leden voor haar congres te Amsterdam bijeen weten te krijgen, terwijl het R.K. Werkliedenverbond een congres te Utrecht heeft gehouden zon der humbug met 66.000 leden! Maar de N.S.B. heeft den wind in de zeilen. Zij heeft nog niets gepresteerd en kan 'n grooten mond op zetten. Spr. somde op wat Mussert allemaal beloofd heeft: hoogere werkloozenuitkeeringen, meer voor openbare werken, meer voor land- verdediging, geen nieuwe leeningen, aflossing van bestaande leeningen, enz. Mussert wil dat allemaal financieren door.... verlaging der be lastingen; (Hilariteit). Dit is een stukje dema gogie van de ergste soort. Dan wees spr. op hetgeen voor ons Katho lieken principieel onaanvaardbaar is in de N.S.B., n.l. de leer van de staatstotaliteit, die geen hoogere macht dan den staat kent, en het Führerprincipe. Ook kunnen wij katholieken er geen vrede mee hebben dat de N.S.B. ons Vor stenhuis wil dringen uit zijn positie. Dat niet tegenstaande dit alles toch katholieken - de N.S.B. steunen, verweet spr. aan het feit, dat die katholieken niet staatkundig onderlegd zijn. Daarom moet gij, propagandisten, dat onder hen op de eerste plaats verbeteren. Spr. is van meening dat achter de N.S.B. menschen zitten, die alles wat er door de arbeiders op sociaal en economisch gebied opgebouwd is, met één slag willen vernietigen. Spr. citeerde een artikel van Mgr. van Noprt in „De Tijd", waarin deze uiteenzet, dat de Bisschoppen op zuiver godsdienstige gronden tegen de N.S.B. hebben gewaarschuwd. Daarom dan ook dat van de R.K. Staatspartij een meer dan gewone propaganda tegen de N.S.B. moet uitgaan. Spr. wees daarbij op de brochures van de R.K. Staatsparty. Lees ze aandachtig en verspreid ze krachtig! aldus spr. Wat de dissidente katholieken betreft, spr. las eens voor hoe buitengewoon geringschat tend prof. Veraart, de leider van de K.D.P. des tijds over mr. Arts, thans het kamerlid voor diezelfde K.D.P.heeft geschreven en over diens optreden in de Tweede Kamer. Spr. drong met klem bij de propagandisten er op aan, de K.D.P.-ers met alle macht te be wegen tot de RK. Staatspartij terug te keeren. Want, zoo zeide spr., versplintering van onze eenheid brengt niet alleen de Katholieke Staatspartij in gevaar maar de geheele parle mentaire democratie, waarvan de R.K. Staats partij een der hechtste peilers is. De heer Brinkman dankte den heer Kuiper voor zijn geestdriftige en van „Roomsche Blijd schap" doortintelende rede en zeide tot de aan wezigen: Het woord is nu aan de propagan disten om in practijk te brengen wat zij hier hebben gehoord. Nadat de heer Lips nog eenige huishoudelijke mededeelingen had gedaan, sloot de heer Brink man de uitstekend geslaagde en drukbezochte bijeenkomst. Wij vernemen nog dat op 12 April in het St. Josephsgezellengebouw aan de Jansstraat een politieke progandavergadering gehouden zal worden, waarop de heeren Hooy, Rohling en Paul de Waart zullen spreken. duistering en is veroordeeld alleen wegens ver duistering, n.l. van de f4.38, die hij in zijn eigen zak had gestopt. Het vonnis, twee maan den gevangenisstraf, hem door de Haarlemsche rechtbank opgelegd, is door het Amsterdamsche Hof bevestigd. K. is evenzoo tot een maand veroordeeld. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft in beide zaken tot verwerping van het beroep geconcludeerd. Naar wij vernemen worden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hedenmorgen reeds tusschen 10 uur en half elf te Heemstede ver wacht. Zooals bericht, zal een bezoek gebracht worden aan de bloemententoonstelling „Flora". Er is altijd 'n enorme belangstelling voor de mode-show van Gerzon. Van de heerschende crisis schijnt die belangstelling zich niet 't min ste aan te trekken, want reeds dagen te voren waren alle plaatsen voor deze show uitverkocht. Er was dan ook zeer veel moois te zien, zeer veel dat interessant is en zeer veel dat door ze kere détails speciale aandacht wist te trekken. En het was een attractie te meer dat elke mannequin den prijs van het door haar gede monstreerde toilet toonde aan alle belangstel lende kijksters, die nu meteen vast konden overleggen of die prijs al dan niet boven haar begrooting ging. In elk geval waren er verschillende aardige toiletjes ook reeds verkrijgbaar voor bescheiden beurzen, terwijl wat hier aan honderden glin sterende vrouwenoogen werd getoond zóó veel verscheidenheid bood op allerlei gebied, dat er zeker voor elk figuur en voor eiken leeftijd iets geschikts te vinden was. Bij mantelcostuums en complets was het „meer ernstige," het meer „gekleede" genre even goed vertegenwoordigd als de kwieke, vlot te sportieve modelletjes welke meer speciaal bestemd zijn voor de jeugd en in elk geval voor slanke figuren. Bij de mantelcostuums en ensembles veel combinaties van zwart met lichtblauw of don kerblauw met lichtblauw. Ook 'n combinatie van groen met bruin en van beige met bruin; van zacht grijs met blauw en van zwart met beige. Bijzonder elegant was 'n zwarte japon met wit piqué manteltje en klein wit en zwart hoedje met afhangende witte paradijsveeren. zwart met wit wordt nog steeds veel gedra gen. Een zwart tailleur pakje bijv. had wit om zoomde zakjes en revers en 'n grooten witten strik hoog tegen den hals. Daarbij 'n klein zwart hoedje met witte garneering. En 'n avondjapon van zwarte tafzijde had vlindervor- mige strikken bij den hals en op de ellebogen van de half lange 'ballonmouwen. En er waren andere zwart zijden japonnen met zakjes van glasbatist of 'n grooten strik van wit glasbatist bij de halsafwerking. Prachtige combinaties waren er ook te zien van gebloemd en effen materiaal. Elegante ensembles van 'n gebloemde japon met 'n bijpassenden effen mantel of omgekeerd, of met 'n mantel die zoowel aan den effen als aan den gebloemden kant kan worden gedra gen, zwarte of donkerblauwe zijde met geappli- queerde bonte bloemen vormde het materiaal voor 'n bekoorlijke avondjapon, terwijl een an dere gebloemde japon gecompleteerd werd door 'n pelerine van zwarte tule met geappliqueerde bloemen. 'n Paar sport- en badpakjes passeerden de revue, met los om te knoopen rok, en veel fraaie mantels. Eenvoudige sportieve modellen, kort, half lang, driekwart en geheel lang en chique zwarte mantels met geheel aparte mouw- en kraagafwerking. Er is véél werk gemaakt van de mouwen, welke soms zeer omvangrijk zijn ofwel opvallen door 'n enkel detail. Bij 'n complet, bijv. van n wit met blauw bedrukte japon met effen blauwen mantel, hebben de mantelmouwen 'n opening waardoor de gebloemde zijde van de japon zichtbaar is. En bij 'n gebloemd toiletje Men schrijft ons: De heer Alex Baumans, in het dagelijksch leven genaamd Sam, heeft den len April den dag herdacht, dat hij vóór 12 y2 jaar geleden in dienst kwam bij de firma Hoes, Leidsche- straat 64. Al die jaren heeft hij met den groot sten ijver en toewijding zijn patroon, zoowel als zijn cliënten, gediend. Het heeft men dan ook niet aan belangstelling ontbroken. De Hooge Raad heeft in hooger beroep be handeld de zaak tegen J. v. W. en W. K„ leden der federatie van bouwarbeiders te Haarlem, die veroordeeld zijn wegens oneerlijkheid met steungelden, v. W. is tevens penningmeester van de federatie. Zij hebben f 11 verdiend en f6.60 te weinig opgegeven. Twee derden hier van, dus bedragen van f 4.38 kwamen aan v. W. en ook aan K. niet toe, hoewel v. W. ze aan zichzelf en aan K. heeft uitbetaald. Nadat de onregelmatigheid is gebleken, is belangrijk min der aan steungelden uitbetaald, dan in den daaraan voorafgeganen tijd was opgegeven noodig te zijn. K. had verklaard, deze handel wijze oneerlijk te vinden, maar was deswege door zijn mede-arbeiders gehoond, v. W. is ver volgd wegens valschheid in geschrifte en ver- vervulden 'n paar breede lussen de rol van mouwtjes. Wat 'n verscheidenheid ook bij de mantel kragen voor. zoover ze niet geheel en al afwezig blijven. Er waren fraaie mantels met 'n strak getrokken draperie om de schouders; mantels met Stuart-kragen, met 'n ruche om den hals of met kraag en grooten chou van wit glas batist. Bij de nieuwe hoeden is er ook voor elck wat wils- Kleine toques, al dan niet met 'n korte uitstaande voile, chasseurs, steekjes, platte pan nekoekjes, welke slechts door 'n cache-peigne op hun plaats te houden zijn, matelots, cano- tiers en veel flatteuze groote strooien hoeden. De voornaamste aantrekkelijkheid van deze show was wel de zorgvuldige en smaakvolle wijze, waarmede een geheel van japon, mantel en hoed was samengesteld tot een harmonieuse eenheid. Even willen we nog releveeren een bridge- toilet van zwart met wit geruite zijde met zeer wijden, langen rok en 'n schoppenfiguur op de sluiting van den grooten witten puntkraag. Een avondjapon met sleep van rose kant, een japon van glanzende gebloemde zijde met strak lijfje en zeer wijden, langen rok, gecompleteerd door 'n gebloemden luifelhoed. Een zwart georgette robe, de rok strak gedrapeerd met 'n kleinen sleep, de taille gegarneerd met loovertjes en ge completeerd door 'n pelerine. Een gebloemde avondjapon met gebouillonneerden rok. Een créatie van paarse changeant zijde met lila gar neering en klein lila hoedje. En 'n paar luch tige witte toiletjes met groote witte hoeden, ontworpen voor 'n langer verblijf aan de Ri- vièra. Zaterdag 16 Februari had op het gevaarlijke kruispunt RijksstraatwegHoflanderweg te Wijk aan Duin een ernstige autobotsing plaats. Een personenauto, bestuurd door den heer D. M. uit Beverwijk reed op den Rijks straatweg in de richting Heemskerk. Terwijl de heer M. de kruising Hoflanderweg reeds ge naderd was, bemerkte hij, dat een vrachtauto van den Hoflanderweg aan kwam rijden en blijkbaar den Rijksstraatweg wilde oversteken. De heer M. had, het gevaar ziende, snel het stuur naar links omgegooid, doch- een aanrij ding was niet meer te voorkomen geweest. De personenauto werd door den vrachtauto, welke bestuurd werd door H. uit Middelie, aan de rechter achterzijde gegrepen en sloeg, na een slag gedraaid te hebben, om. De bestuurder van den omgeslagen auto werd niet verwond. De 15-jarige P. B. uit Wijk aan Duin, die per rijwiel passeerde, werd echter gegrepen en viel op den weg. Maandagmiddag werd de zaak voor den Kantonrechter behandeld. Den heer M. was ten laste gelegd, dat hij het verkeer van rechts geen voorrang had verleend. Een getuige had gehoord, dat beide bestuur ders signaal hadden gegeven, doch meende, dat de bestuurder van den vrachtwagen te laat hiermede was geweest. Get. schatte de snelheid van den auto van den heer M. op 40 ÏC.M. De Ambtenaar van het O. M. zeide, dat de snelheid van verdachte's auto te groot was ge weest, gezien de situatie op dat kruispunt. Verd. had onmiddellijk moeten kunnen stoppen. Spr. vroeg een geldboete van 10 subs. 6 dagen. Verdachte's raadsman meende, dat ook de snelheid van den vrachtauto te groot was ge weest. Bij een dergelijk gevaarlijk punt moet de automobilist zoo verstandig zijn absoluut te stoppen en dan uitkijken. Spr. vroeg ontslag van rechtsvervolging. Het vonnis luidde 10 subs. 5 dagen. Hierna volgde de zaak tegen den vrachtauto bestuurder. Deze werd vervolgd, omdat op het moment van de aanrijding drie personen in de cabine van den wagen zaten en de remmen bleken niet in orde te zijn. De getuige-des- kundige R. verklaarde, dat bij de proef geble ken was, dat de auto met een snelheid van 40 K.M., 68 M. doorschoot op de handrem en 38 M. op de voetrem. Hiertegenover stelde de ver dediger de verklaring van een monteur uit Pur- merend, die verdachte's wagen voortdurend on der behandeling had gehad. Deze zeide, dat de wagen in begin Januari een volledige revisie had ondergaan en dat hij had geconstateerd, dat de remmen twee dagen later, zonder dat er iets aan gebeurd was, volkomen in orde waven. Het O. M. nam aan, dat de remproef onmid dellijk na het ongeluk genomen, betrouwbaar was en meende, dat drie personen ln een cabine van 1.40 M. te veel is en dat zoodoende de be stuurder in zijpr bewegingen wordt belemmerd. Spr. eischte voor het sub. 1 ten laste gelegde 5 subs. 3 dagen en voor het tweede 20 subs. 10 dagen. De verdediger pleitte vrijspraak. De Kanton rechter veroordeelde verdachte tot 5 subs. 5 dagen en 15 subs. 10 dagen. Zaterdagavond had in het R. K. Vereenigings- gebouw aan de Koningsteinstraat een laatste belangrijke ontmoeting plaats en wel tusschen St. Joseph 1 en Gez. Samenzijn 2. Hoewel ook deze wedstrijd geen einduitslag bracht, staat het toch reeds vast dat de G.S.-reserves de over winning zullen behalen. De kampioenskansen voor G.S. 2 zijn hierdoor aanmerkelijk gestegen, terwijl St. Joseph op de 3de plaats zal belan den. Binnen afzienbaren tijd hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen vermelden. De gede tailleerde uitslag is: ST. JOSEPH 1—GEZ. SAMENZIJN 2 A. ZegwaardTh. Smakman n.l. 20 Th. SchuitJ. Speet xx W. v. LeeuwenJ. Gomse 02 H. Springveld—J. Balm xx J. LuitenB. Gjertsen xx D. Schijvenaar—A. Meyssen 02 H. TeeuwenA. Nooy xx P. Kamp—S. Nanne 0—2 W. KeyzerJ. Jasperse 0—2 A. ToesetW. Gomes 0—2 Voorloopige uitslag 210 Zondagmiddag had de 4e kamp plaats voor bovengenoemde wedstrijden. Het sterke DOS 1 uit Naaldwijk bond thans den strijd aan tegen TEP 1. Alvorens werd aangevangen, sprak de heer A. Klein namens Theorie en Praktijk eeni ge hartelijke woorden van welkom tot de Naald- wijkers. Hiervoor bracht S. Alsemgeest namens DOS dank en complimenteerde TEP met haar 20-jarig bestaan. Zooals verwacht, kregen dit maal de Haarlemmers het zwaar te verantwoor den, ondanks hun krachtigen tegenstand. Vooral bord 1 weerde zich dapper, maar moest na een strijd van ruim 5 uren opgeven. De uitslag aan de diverse borden was als volgt: TEP 1—DOS 1 P. Hollenberg—L. Vollebregt 0—2 A. Bronstring—S. Alsemgeest 0—2 A. KleinA. Kuchayda 0—2 B. v. d. Kroft—L. Veldhoven 1—1 J. v. d. KroftG. Olsthoorn 1—1 P. KlaverD. Heskes 0—2 C. KoekT. Veenman 0—2 Jac. v. d. KroftA. Thoen 0—2 J. OvertoomP. Battist 0—2 N. KomenJ. Maas 2—0 4—16 De le ronde heeft plaats gehad en de uitsla gen van de gespeelde partijen zijn als volgt: W. Hubbers verliest van B. v. d. Weiden; A. Zegwaard wint van Jac. v. d. Kroft; J. Valk verliest van Th. Schuit; A. Herben wint van A. v Rossum. Geboren: 31 Maart: T. M. Luijckx-Swager d. 29 Maart: H. M. F. Sieraad-Weidema, d. 31 Maart: M. P. Dirks-Karhof, z. 1 April: A. Cor- net-Arends z. 30 Maart: J. de Wilde-Wacht z.; E. B. J. Schuijt-Degenhart z.; C. W. Vellinga- Kruijer z. 1 April: G. van Waard-Kox, z. Overleden: 30 Maart: P. Mudde, 75 j., Bloem veldlaan. 30 Maart: G. de Noo, 84 j., Amster damsche vaart. LUXEMBURG, 1 April. (Reuter.) De Luxem- turgsche regeering heeft bevolen, dat de ban ken en beurzen twee dagen gesloten moeten worden. ROME, 1 April. (Reuter). In een springstof fenfabriek te Turijn heeft Maandag, vermoede lijk door zelfontbranding, een ernstige ontplof fing plaatsgehad, waardoor zeven arbeiders zijn gedood en, verscheidenen gewond. ROME, 1 April. Het verluidt, dat de onder handelingen, welke binnenkort in Noord-Italië zullen worden gevoerd, niet te Stresa zelf, doch ln het kasteel Borromeo op de Borromeïsche eilanden, welke tegenover Stresa in het Lago Maggiore zijn gelegen. Persvertegenwoordigers zullen, naar verluidt, niet op de eilanden worden toegelaten. Door de goede zorgen van kapitein J. E. Meijer Ranneft, chef van den Radio-Marinedienst Am sterdam, heeft de Nederlandsche Vereeniging „Concertgebouwvrienden", het volgende tele gram aan den commandant en opvarenden van H. Ms. K XVIII kunnen zenden: „Commandant en opvarenden van H. Ms. K XVIII, Donderdag 20 December 1934 gaf de Neder landsche Vereeniging „Concertgebouwvrienden" een concert van lichte muziek door het Concert gebouworkest onder leiding van Willem Men gelberg. Als speciale hulde voor de opvarenden van de K XVIII werd op dit concert het „Wilhelmus" uitgevoerd en U en Uwe kranige bemanning in een kort woord gehuldigd. De heruitzending werd, met het oog op de Uiver-ramp, uitgesteld en vindt thans Donderdagmiddag 4 April om 2 uur Amsterdamschen tijd plaats. Betuigen U onze oprechte bewondering voor Uwe onvolprezen prestatie en wenschen U ver der goede reis en behouden aankomst. Zendt ons indien mogelijk, verslag over ont vangst. Namens Concertgebouwvrienden: J. A. Jo- sephus Jitta, voorzitter; W. J. Schmitz, secreta ris; J. D. Eahusen, propagandaleider. Naar wij vernemen, is de toestand van den minister-president, dr. H. Colijn, onveranderd gunstig en de doktoren zijn dan ook zeer te- Naar wij vernemen zal tegen het einde van dit jaar een speciale luchtvaartpostzegel wor den uitgegeven waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Nationaal Luchtvaartfonds. SEMARANG, 1 April (Aneta) Bjj den Dienst van In- en Uitvoerrechten en Accijn zen, waar wordt overwogen een 30-tal jonge lieden voor den rang van ambtenaar en commies in dienst te nemen kwamen duizend sollicita ties binnen. Maandag 1 April Als morgenochtend dit blad op mijn ontbijt tafel verschijnt, zal ik er zelf het gretigst naar grijpen. Want ik zal stellig de behoefte gevoe len aan een bewijs, dat mijn herinneringen van vandaag niet stammen uit een droom, maar uit de werkelijkheid. De dag van vandaag moet mij morgen ver dacht veel doen denken aan een droom. Het eigenaardige van droomen is het gemak, waar mee fcriaats en tijd er in worden overbrugd. In droomen bezoekt men de meest uiteengelegen plaatsen en doorleeft men in weinige oogenblik- ken de meest verschillende tijdstippen, ja zelfs leeftijden. En dat alles, of het de gewoonste zaak der wereld was. Dit doodgewoon omspringen met onwaar schijnlijkheden, dit spotten met plaats en tijd, heb ik vandaag zoo wonderlijk ondergaan, dat ik waarlijk een bewijsnummer zal noodig heb ben om mij, zwart op wit, uit mijn eigen verslag te overtuigen, dat dit alles geschied is op éénen nuchteren klaarlichten Maandag. Wij zijn in ons vak aan snelheid gewend. Maar toch wordt een zware eisch gesteld aan iemands verbeelding, wanneer hij 's morgens reis naar Amsterdam en een korte reis naar Berlijn, ten einde daar iemand een interview af te nemen, en hij leest binnen 24 uur, weder teruggekeerd in zijn provinciestad, het gedrukt relaas van dit interview bij zijn ontbijt. Vooral als deze snelheidsprestatie niet te danken is aan een ingespannen ren, maar aan een com fortabel reisje zonder haast. Toen ik vandaag op deze wijze voor het eerst gast was van de K.L.M., en met de F 36 „De Arend", Berlijn deedin één dag, was er één sensatie overheerschend onder mijn vele in drukken. Terwijl ik mij diep bewust was van het wonder, hoog boven de aarde neer te zien op Gods schoone wolken, werd mij van buiten af het besef opgedrongen, dat ik dit alles zeer alledaagsch moest vinden. Ik was één der velen, die op deze luchtlijn passagier waren en zullen zijn. De service van de K.L.M. draagt zoozeer het stempel van een geregelde lijn, alles heeft zoozeer het air van „dat doen we eiken dag", dat de sensatie van de eerste luchtreis er zelfs door wordt overwoekerd. Deze indruk is vooral sterk in een reus als „De Arend". Men moet in een gewoon klein vliegtuig het vliegen veel meer als iets buiten gewoons ervaren, dan in de buitengewoon groote F 36. Hier zit men in een comfortabelen cockpit, ruim als een wagon, in rood-lederen fauteuils aan royale tafeltjes. Geheel het cachet van het primitieve is verdwenen en heeft voor een zekere luxe plaats gemaakt. Men installeert zich aan boord, en maakt zich los van de bui tenwereld. Wanneer de vlucht is als die van de Arend op Maandag, bemerkt men van die bui tenwereld ook niet veel. Vooral niet tijdens de reis terug, wanneer de nacht de aarde verbergt en steden en dorpen als vreemde sterrenbeelden liggen te twinkelen in een zwarte diepte. Hoe zal ik verder den lof bezingen van de luchtlijn van onze K. L. M.? Het is sensationeel te kunnen zeggen: „ik heb gevlogen!!!" Het is nog veel meer sensationeel te kunnen zeggen: „ik ben naar Berlijn gevlogen om iemand te interviewen." Is het niet grootsch, een wonder te mogen beschouwen als een gewone zaak? Ik zal het practisch nut, het comfort en de snelheid van den „Arend" bezingen door ver der over hem te zwijgen en te verhalen, dat ik 's morgens vertrokken, 's avonds weer frisch en monter uit Berlijn ben teruggekeerd, waar ik inichtingen heb ingewonnen over het wel en wee van de Graalbeweging in Berlijn Vier uur was ik de gast van de „Hauptlei- tung". Behalve de gevraagde inlichtingen kreeg ik van deze eminente gastvrouwen een gast vrij onthaal en had nog tijd om in haar dienst auto eenige uren door Berlijn te toeren. Het is eigenlijk volkomen in den stijl de Vrou wen van Nazareth per vliegtuig te bezoeken. Er is één ding vreemd aan deze religieuzen: dat is langzaamheid. Ofschoon deze congregatie, met drie strenge eeuwige geloften, en zooveel verplichte retraiten, het innerlijk leven en de bezonkenheid allerminst verwaarloost, vertoont haar uiterlijk steeds een verkwikkende energie en een volop moderne snelheid. De Vrouwen van Nazareth dienen God met efficiency in alle sportiviteit des harten. Mijn gastvrouwen hebben mijn vier uur ten volle „ausgenützt". Het was te verwachten. Het is hun stijl. Zij hebben de twee jaar, dat zij in Berlijn werken ook benut. Daast den zegen van Boven was het de doortastendheid, de durf en de of fervaardigheid van eenige Hollandsche Vrou wen van Nazareth, die in Berlijn den grond slag legden voor een bloeiende Graalbeweging. Twee jaar is het nu geleden, sinds op uit- noodiging van wijlen Z. H. Excellentie Bisschof Dr. Schreiber twee Vrouwen van Nazareth de Hollandsche Graalbeweging verlieten en na zich geruimen tijd in de Duitsche toestanden inge leefd te hebben, in Berlin de voorbereidingen maakten een aan den landaard aangepaste Duit sche Graalbeweging in het leven te roepen. Einde Juni 1932 hadden de Vrouwen van Na zareth van wijlen Z. H. Excellentie Dr. Christi an Schreiber de schriftelijke opdracht daartoe gekregen. Einde September 1932 was het begin gemaakt de Graalbeweging was gesticht de Belle Allianceplatz werd het middelpunt voor vele jonge meisjes, die zich voor dit nieuwe werk interesseerden de wensch des Bis- Graalgroepen werden gevormd door groepen jonge studenten, groepen oud-leerlingen van lycea, door groepen van meisjes, die na hun school-vorming jeen beroep hadden moeten kie zen het kon nu voorwaarts gaan. Nu moest er gebouwd worden, uit niets moest iets gemaakt worden Nu, na twee jaar, zijn voor het Graalwerk in Berlijn op alle belangrijke punten de grond slagen gelegd. De organisatie breidde zich uit, zoodat deze thans beschikt over drie Graal- huizen, een Graalwachthuis en een noviciaats huis voor de Duitsche provincie der Vrouwen van Nazareth. De innerlijke bouw der organi satie groeide uit en er ontstond een geleding van leiding en onderdeelen, gegroepeerd vol gens de parochies, eenigszins parallel met de organisatie van „De Graal" in Haarlem. Momenteel heeft Berlijn 1700 Graalleden. De laatste 300 zijn te danken aan een intense campagne van de laatste drie maanden. Om een beeld te geven van de bonte schakeering der beroepen, waaruit de Graalleden zijn gerecru- teerd, het volgende lijstje: Studentinnen 58, Kiinstlerinnen 48, Biblio- thekarinnen 5, Apothekerinnen 1, Dentistinnen 5, Mediz. Assistentinnen 7, Kunstgewerblerin- nen 6, Gravistinnen 7, Bildhauerinnen 2, Leh- rerinnen 2, Pfarrhelferinnen 2, Fürsorgerinnen 1, Krankenpflegerinnen 10, Kindergartnerin- nen 27, Biiro-angestellte 243, Telefonistinnen 4, Verkaüferinnen 95, Hausgehilferinnen 39, Hausangestellte 47, Handwerkerinnen 59, Ar- beiterinnen 18, lm Landschuljahr 18, Frauen- schülerinnen 8, Handelsschülerinnen 20, Be- rufsschülerinnen 30, Haushaltungsschülerinnen 16, Mittelschülerinnen 199, Höhere Schülerin- nen 167, Volksschiilerinnen (Kreuzkinder) 272, Ohne Beruf 99, totaal 1515. De Graal heeft op allerlei gebied acties aan gepakt. Behalve twee groote spelen hield „De Graal" vorige maand een groote tentoonstelling van eigen foto's, kunstnijverheid, speelgoed, waaraan verbonden was een boekententoon stelling van jonge katholieke schrijvers. Doch dit zijn bijzaken vergeleken bij het an der werk. De Graal werkt onder vrouwelijke studenten, onder kunstenaressen, in de Diaspora, in de „Stadtrandsiedlungen", heeft een eigen orgaan, dadenclubs, een kultureele afdeeling, te veel om dit alles in dit kort bestek te be handelen. Plaatsruimte gebiedt het verslag hierover uit te stellen tot-een volgend nummer. BERLIJN, 1 April. De nationaal-socialistische Korrespondenz geeft een uitvoerig verslag van een interview tusschen Rijksperschef dr. Die trich en gouwleider Forster, over de beteekenis van de verkiezingen in Danzig. In dit persgesprek zette de Danzigsche gouw leider uitvoerig uiteen, dat de nationaal-socia- listen in Danzig, wanneer zij de meerderheid krijgen, niets anders wenschen dan de politie ke lijn voor te blijven zetten, gelijk dit than reeds vele jaren gedaan wordt, waarbij in over eenstemming met de verdragen wordt gehan deld. De vrijheid van gedachtenuiting zal niet worden aangetast voorzoover deze niet mis bruikt wordt ten nadeele van het algemeen. De nationaal-socialisten wenschen de goede be trekkingen met Polen verder uit te breiden. Wat het verlangen betreft naar aansluiting bij het Duitsche Rijk, verklaarde Forster: „Wij in Danzig kunnen de verdragen niet verande ren, maar wij kunnen en willen evenmin het Duitsche voelen en denken van onze volksge nooten in Danzig belemmeren. De leuze „terug naar Duitschland" is de uit. drukking van het innigste verlangen van de bevolking van Danzig in haar diepe verbon denheid met het Duitsche wezen en de Duit sche cultuur". De cultureele politiek zal geleid worden door de gedachte het Duitsche wezen te versterken door verzorging van de Duitsche cultuur. Er bestaat geen onverzoenlijkheid tegenover voor malige tegenstanders van de nationaal-socia listen. Wij willen verzoening met allen en bie den hun de hand tot samenwerking. De finan- cieele toestand van Danzig is thans essentieel beter dan toen de nationaal-socialisten de re geering overnamen. Het volk moet thans zelf beslissen door wie het wil worden geregeerd. BERLIJN, 30 Maart. De rijksregeering heeft een wet ter bevordering van den woningbouw uitgevaardigd, .waarbij voorzien wordt in mid delen ter opheffing van het toenemend tekort aan kleine woningen. De rijksminister van fi nanciën is gemachtigd een bedrag van maxi maal 50 millioen voor dit doel te onttrekken aan het fonds voor het verleenen van huwe- Hjksleeningen. In de raadsvergadering van Texel is ge sproken over den bijzonder ernstigen toestand aan de Noord-Oostzijde van het eiland. De duinen slaan op het bedreigde punt in steeds sneller tempo af. Het is onmogelijk de duinen op de bedreigde plaats te beklimmen; er staat een loodrechte wand van 6 a 7 M. Bij het depai'tement van Waterstaat is men volkomen op de hoogte van het dreigende ge vaar; men heeft geconstateerd dat de afslag pl.m. 10 c.M. per jaar bedraagt. Reeds zijn de polders „Eijerlandsche huis" en „Volharding" ondergeloopen. Eenige dagen geleden werd ingebroken in de magazijnen van een pelterijenhandel aan de Lange Houtstraat te Den Haag. Het bleek, dat een partij bont ter waarde van 2.300 was gestolen. De partij bont werd nog dienzelfden nacht teruggevonden in een poort ui de buurt van den winkel. De politie is er thans in geslaagd de vermoe delijke daders van deze inbraak te arresteeren. Het zijn de 34-jarige E. van A., een berucht in breker en een 20-jarige chauffeur H. H. M. Beide verdachten zijn in het Huis van Be waring ingesloten. De politie meent door de arx-estatie van den inbreker Van A. tevens de hand te hebben ge legd op een der daders van de vorige inbraak in dezelfde pelterijenzaak, welke eenige weken geleden gepleegd werd en waarbij een partij bont ter waarde van circa 3000 werd ge stolen. BATAVIA, 1 April (Aneta) Omtrent liet overzicht van de Landsmiddelen over Januari 1935, dat morgen zal verschijnen, kan thans reeds worden medegedeeld, dat de inkomsten wederom lager zijn dan die over Januari 1934, hetgeen een gevolg is van den invloed van de verdere prijsdalingen van producten. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4