Eden's gemakkelijk succes Een Volkenbond voor radio Nationaal Crisis comité HET OOSTPACT NADERT MILLIOENENZAAK VAN MIJDRECHT MORGEN TIEN JAAR SpH Mmsm DINSDAG 2 APRIL 1935 Warschau op den tweesprong Vraagstuk der vaste lasten Een adres van den R.K. Midden standsbond Veilingen in Zuid-Holland Voorloopig voortzetting tot 1 Mei 1936 CHR. RADIO-VEREENIGING Het Gebouw voor K. en W. te Utrecht te koop gevraagd DE ZINKINDUSTRIE DE TYPHUSGEVALLEN TE ROOSENDAAL TEGEN HET CADEAUSTELSEL Nieuwe strafzaak tegen veroor deelden kweeker DE ZAAK-MARGADANT Het werk van de Union Interna tionale de Radio-diffusion" De organisatie Wat verricht werd Werk voor de toekomst RUITENGOOIERS TE BREDA Zwartfronters veroordeeld Een nieuwe regenmaker Wat te zeggen van de reuzen-stof- zuiger-method e INTERNEERINGSKAMP FORT HONSWIJK Vrijdag komen de eerste geïnter neerden aan Universiteit te Leiden Academische Examens Paedagogiek M. O. Postvluchten f' ir i »a aw Volgens de officieele mededeelingen en communiqué's is het bezoek van den Lord geheimzegelbewaarder Anthony Eden aan Moskou een volledig succes gewor den in dier voege, dat Engeland en Rusland het in internationaal politiek opzicht volkomen eens zijn gebleken over de noodzakelijkheid van het waarborgen van den vrede zoowel in West- als in Oost-Europa door middel van een collectief veiligheidssysteem. Dit diplomatiek succes is lord Eden betrekkelijk gemakkelijk in den schoot gevallen. De Engelsche ministers moe ten in Berlijn sterker onder den indruk van den geest en de veeleischendheid van het nieu we Duitschland zijn gekomen dan hun gladde en glimlachende diplomaten-gezichten wel wil den verraden. De pogingen van Hitier om de Britten zoozeer van de kracht en vastberadenheid van het Derde Rijk te overtuigen, dat zij het raadzamer zouden vinden zich met het machtige Duitsch- laand te verstaan dan solidair met Frankrijk te blijven, hebben blijkbaar een averechtsche uitwerking gehad. De Engelschen zijn van het zich weder militariseerende Duitschland lichte lijk geschrokken en achtten de Duitsche ver langens onaannemelijk. Ziende, dat Hitier niet bereid was zulke concessies te doen, dat een samenwerking van Duitschland met de andere mogendheden binnen het kader van het gepro jecteerde veiligheidsstelsel kon worden bereikt, zijn de Engelschen versterkt in de opvatting, dat het Europeesche evenwicht, hetwelk door de groeiende macht en weerbaarheid van Duitschland verstoord dreigt te worden, alleen gestabiliseerd kan worden door een ondeelbare vredesorganisatie in Oost- en West-Europa, liefst met deelname van Duitschland, maar zoo noodig ook zonder Duitschland. Deze op vatting viel in Sovjet-Rusland in buiten- Bewoon vruchtbare aarde, want Moskou voelt zich zeer ernstig bedreigd door het Derde Rijk, waarvan het de expansiedrang in Oostelijke richting kent, zoo ernstig, dat het tegenover Japan een gedweeë lammetjes-politiek voert om toch maar geen ruzie te krijgen en in het bin nenland een terroristische opruiming houdt van elementen, welke wel eens vijanden van het Sovjet-régime „zouden kunnen worden." Uit pure angst en zucht naar zelfbehoud snakken de Russen, niettegenstaande hun geweldig rood leger, dat geweldig moet zijn om zoo noodig op twee, een werelddeel uit elkander liggende fronten het Sovjet-rijk te kunnen verdedigen, naar vrede en accepteeren zij bij voorbaat elk middel, dat dezen vrede kan bevorderen en bevestigen. Het heeft hen bijzonder ontroerd, dat Engeland blijkbaar niet is ingegaan op de Duitsche voorstelling van zaken, dat het Derde Rijk zoo machtig en veeleischend moet zijn om den heiligen plicht een onverwoestbaren dam te vormen tegen het wereldbolsjewisme naar behooren te kunnen vervullen, en het Pan- Germaansche gevaar veel verontrustender dan het bolsjewistische heeft gevonden. Inderdaad heeft Rusland op het oogenblik, ondanks het nog steeds niet officieel en principieel prijs gegeven ideaal eener communistische wereld revolutie, niet de geringste agressieve bedoelin gen. De Engelschen hebben zich in Moskou daarvan kunnen overtuigen, zoodat de Duitsche verwijzing naar het vanuit Rusland dreigende gevaar alle kracht als zakelijk argument voor de Duitsche bewapeningspolitiek voor hen heeft verloren. Ni Eden's bezoek aan Moskou staat het au vrijwel vast, dat een Oostpact of iets dergelijks tot stand zal komen. Engeland is wel niet geneigd om zelf actief deel uit te maken van zulk een combinatie, maar staat er toch met heel zijn prestige en moreelen steun achter. Frankrijk, de Kleine Entente, de Bal- kanpactlanden en Litauen zouden er zonder voorbehoud aan mee willen doen. Estland en Letland vormen echter nog dubieuze posten, ter wijl Polen waarschijnlijk zich afzijdig zal wen- schen te houden. In ieder geval zal het Oo;A- pact met de verplichting tot oftderlingen weder- keerigen bijstand zóó worden geconstrueerd, dat het voor toetreding van andere mogendheden, ook van Duitschland, ten allen tijde zal blijven openstaan. Het heet, dat de Russen te Moskou ook een balletje hebben opgeworpen over een algemeen Europeesch veiligheidsstelsel, waaraan Engeland dan ook zijn actieven steun zou kun nen verleenen, maar het is niet bekend, of dit balletje door Eden ook is opgevangen. Engeland houdt onwrikbaar vast aan den Volkenbond en de Volkenbond zou feitelijk, indien hij voldoende kracht en macht bezat, zulk een algemeen stel sel overbodig maken, mits natuurlijk ook Duitschland er in zou terugkeeren. Eden is op het oogenblik te Warschau om de Poolsche op vattingen over de huidige kwesties te peilen. Hij zal daar een geheel andere mentaliteit vin den dan in Sovjet-Rusland. Polen ducht zoowel Duitschland als Sovjet-Rusland en sloot daar om met beide non-agressie-pacten af. Het is nog altijd de bondgenoot van Frankrijk, maar voelt niet veel voor de Oostpact-idee, omdat het zich voldoende beschermd acht en niet graag nieuwe verplichtingen op zich neemt, waardoor het belemmerd zou kunnen worden in zijn ba- lanceerende politiek. Eden zal nu moeten trach ten Polen uit de tent der geheimzinnigheid te lokken. Gezien het steeds rijper worden van de Oostpact-idee, zal Warschau toch eens defi nitief kleur moeten bekennen. Zal het met Duitschland het politieke isolement gaan deelen, of zal het zich laten inlijven bij de Engelsch- Fransch-Italiaansche combinatie, waarbij Kleine Entente en Balkan zich zullen aansluiten? De houding van Polen kan nog van invloed zijn op die van Berlijn. Zonder Polen zou het Duitsch land wel eens al te eenzaam in Europa kunnen worden, zoodat Hitier op het laatste moment nog van inzicht zou kunnen veranderen. Er zijn echter geen teekenen, welke daarop wijzen. In tegendeel. De nieuwe plannen om het Duitsche leger tot 750.000 man op te voeren, duiden er veel meer op, dat het Derde Rijk door den tegen stand der anderen groeit en in zijn eigenzinnig heid wordt gestijfd, gelijk het ook vroeger het geval is geweest. Het bestuur van den R. K. Middenstands bond heeft een adres verzonden aan den mi nisterraad inzake het vraagstuk van de ver laging van de z.g. vaste lasten. Bij de prijsaanpassing stootte het midden- standsbedrijfsleven op ernstige moeilijkheden, welke vele ondernemingen met ondergang be dreigen. prijsaanpassing leidt tot een finan- cieele ondermijning, wanneer een belangrijk deel der kosten volkomen star blijkt. In dat geval kan zij slechts plaats vinden door verre gaande aantasting van de belooning der betref fende ondernemers. Het bestuur verzoekt met aandrang den mi nisterraad om met kracht die maatregelen tot stand te brengen, welke in het algemeen de vaste lasten, i.e. huren e.a., tarieven en be lastingen aan de veranderde omstandigheden aanpast. Het bestuur meent, dat een wettelijke voor ziening inzake de heeren urgent is. Naar ana logie van de Crisis-Pachtwet zou de rechter de schuld van den winkelier-huurder daartoe aan leiding geven en de verhuurder geacht kan wor den de verlaging van- huuropbrengst te kun nen dragen, huurverlaging toe te wijzen. Het bestuur is van oordeel, dat ook wat be treft de hypotheeklasten alle aanleiding be staat voor overheidsingrijpen. Zegel- en re gistratierechten dienen belangrijk te wordij verlaagd, het boetebeding moet in de gevallen, waarin economische moeilijkheden de aflos sing forceerden op zijde kunnen worden ge steld. Zelfs zal de mogelijkheid moeten wor den geschapen om den aflossingsplicht te doen schorsen of matigen indien de bedrijfsomstan digheden daartoe aanleiding geven, aldus het adres. Ten slotte vestigt het bestuur de aandacht op den druk der Personeele Belasting op za- kenpanden, welke eigendom der betrokken on dernemers zijn. Onder voorzitterschap van den heer J. Ba- rendse, is Donderdagmiddag te Den Haag de algemeene vergadering gehouden van de Prov. Commissie van Veilingen in Zuid-Holland. In zijn openingswoord releveerde de voorzit ter de belangrijke besluiten, welke in de dezer dagen gehouden vergadering van Veilingver- eenigingen in Nederland zijn gehouden, vooral wat betreft de keur op het voor export bestem de product en uitkeering van de richtprijzen. aan welk vraagstuk ook de Prov. Commissie ruime aandacht heeft besteed. De heer Barendse wees er ten slotte op, dat er geen overproduc tie van tuinbouwgewassen is, daar, indien de grenzen weer opengesteld werden, de bedrijven weer geheel zouden opleven. Dit is voor onzen tuinbouw nog een lichtpunt. In het jaarverslag van den secretaris werd medegedeeld, dat de veilingomzetten van de Zuid-Hollandsche veilingen met 865.341,03 te rugliepen en 29.977.246,56 bedroegen.Van 19 vei lingen liep de omzet terug met 1.723.817.80 in totaal, terwijl van 17 veilingen de omzet steeg met 858.476,77, waarvan vooral de veilingen Barendrecht en Zwijndrecht met resp 232.700 en 152.380 gunstig afsteken, Die meerdere omzet werd vooral verkregen door veilen van vroege aardappelen en uit breiding van het aantal veilers door de Regee- ringsmaatregelen. Het aantal bij de organisatie aangesloten vei lingen bleef 34. In het financieel verslag werd medegedeeld, dat er een nadeelig saldo van 410,31 is ont staan. Als bestuursleden werden de heeren Q. A. Ne- derpel, H. Remme (Delft) en J. Vellekoop (Roc- kanje) herkozen. Hierna werden de voorstellen behandeld. Maandag is te Den Haag, in tegenwoor digheid van H. K. H. Prinses Juliana, de gewone bijeenkomst gehouden van verte genwoordigers van Crisis-Comité's in ge meenten met meer dan 20.000 inwoners. Besloten werd, dat het Nationaal Crisis- Comité zijn werkzaamheden voorloopig zal voortzetten tot 1 Mei 1936. Vóór dien tijd zal een beslissing genomen worden over al niet voortzetting van de werkzaamheden na dien datum. De heer van Agchelen uit Leiden hield een lezing over borgstellingen. Eenigen tijd geleden reeds heeft de Christe lijke Radio-vereeniging aan B. en W. van Utrecht de vraag gesteld, of het gebouw voor K. en W. te koop was, daar zij hier een studio wenschte te vestigen. Hierop is bevestigend ge antwoord onder voorwaarde, dat er een goede prijs voor gemaakt kan worden. De zaak is niet zoo, dat de gemeente dit gebouw beslist kwijt wil. B. en W. hebben toen een prijs genoemd, welke door het bestuur der Chr. Radio-vereeni ging in overweging genomen zou worden. Tot heden is het echter nog niet bij het ge meentebestuur terug gekomen, om de zaak op nieuw te bespreken. Het stilliggen van een gedeelte der zinkfabrie- ken te Budel is eenige weken uitgesteld, in wel ken tijd bij de regeering stappen zullen worden gedaan voor de oplossing van de betalingsmoei lijkheden met Duitschland. De directie der fabrieken heeft aan de arbei ders doen weten, dat de fabriek nog slechts op halve kracht kan blijven werken en drie dagen per week gesloten zal worden. De verkoop is zoozeer afgenomen, dat de productie niet meer loonend is. Naar aanleiding van het bericht omtrent het ontstaan van typhus in de gemeente Roosendaal veroorzaakt door het eten van garnalen afkom stig uit de gemeente Amemuiden verzoekt de burgemeester van Amemuiden ons mede te dee len, dat hij van den directeur van den keurings dienst een schrijven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat te Amemuiden geen typhus heerscht, en dat het twijfelachtig en zelfs onwaarschijn lijk is, dat de garnalen uit die gemeente de besmetting hebben veroorzaakt. Het onderzoek wordt intusschen ook in die richting voortgezet. Dezer dagen is te Utrecht de jaarvergade ring gehouden van het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel": Het aantal organisaties, dat thans gezamen lijk in het comité ijvert voor wettelijke rege ling van het cadeaustelsel is gegroeid tot 200. Var. de 36 Kamers van Koophandel steune 33 deze actie. De samenwerkende organisaties der belang hebbenden uit de kringen der fabrikanten, im porteurs, handelaren en consumenten hebben besloten de actie met dezelfde kracht voort te zetten, teneinde deze verkoopsmethode, die hier te lande reeds voor den tabakshandel wettelijk is verboden, voor den geheelen handel op die wijze geregeld te krijgen. mmim afrï De burgemeester van Praag, Carlo Baxa was een der eersten, die gebruik maakte van de nieuwe K.L.M.-lucht vaartverbinding AmsterdamPraag. De aankomst op Waalhaven te Rotterdam Een interessante strafprocedure is in 1933 ge voerd voor de rechtbank te Utrecht en daarna in hooger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam. Het betreft hier de millioenen, nagelaten door de zeer rijke weduwe mevr. Van WieringenVan Soest, op welke erfenis aanspraak werd en wordt gemaakt door een ver familielid, den Mfj- drechtschen kweeker J. B. Op 17 Februari 1932 overleed te Mijdrecht de hoogbejaarde weduwe mevrouw Van Wie- ringen—Van Soest. Haar nalatenschap, voor een groot gedeelte bestaande uit vaste goederen, landerijen en boerderijen, gelegen te Mijdrecht, Wilnis en Zevenhoven, besomde meer dan twee en een half millioen gulden. De kweeker kwam voor den dag met papie ren, waaruit zou moeten blijken, dat hij bij beschikking van de erflaatster recht had op het vruchtgebruik van al haar onroerende goe deren. Het stuk was met den naam van mevr. Van Wieringen onderteekend en gedateerd 1 Juli 1931 en verd. had het in December d. a. V. te Haarlem doen registreeren. Voorts zou de weduwe nog een stuk hebben onderteekend, waarin zij verklaarde uit hoofde van een arbeidsovereenkomst aan B. schuldig te zijn een som van ruim vierhonderd duizend gulden. Dit stuk droeg denzelfden datum en was eveneens geregistreerd. De valschheid van deze beide acten werd reeds voor het overlijden van mevrouw van Soest vermoed. De registratie-inspecteur zond de stukken aan den Officier van Justitie en de burgemees ter van Mijdrecht, de heer Padmos, stelde als hulp-officier een onderzoek in. Bij dat onder zoek was hij naar mevr. v. W. gegaan en deze had hem gezegd, dat zij B. geen cent had na gelaten. Voor de rechtbank te Utrecht hield verd. zijn onschuld en zijn recht op de erfenis hardnekkig vol. De schriftdeskundigen, vijf in getal, verklaarden de handteekeningen voor valsch. Een contra-deskundige noemde ze echt. De rechtbank te Utrecht veroordeelde B. we gens het voortgezet misdrijf van gebruik maken van valsche stukken tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek van voorarrest. Het Hof verhoogde de straf tot vier jaar zon der dat de voorloopige hechtenis in mindering werd gebracht. Verdachte had zijn standpunt volkomen ge handhaafd: hij was de vertrouweling van de oude dame, zij liet hem haar zaken beheeren en hij kreeg daar het niet geringe bedrag van f 15.000.per jaar voor. Dit bedrag zou hem pas na het overlijden van de ietwat eigenaardige oude dame worden uitgekeerd. Ook het vrucht gebruik dat na zijn overlijden op zijn vrouw zou overgaan zou B. genieten. Behalve dit strafproces voert B. ook een ci viel proces, waarbij hij zijn erfenis opeischt. In dit proces wees de rechtbank te Utrecht de vordering af, mede op grond van het feit, dat BUITENZORG, 1 April (Aneta) Men ver zoekt ons mede te deelen, dat de huidige pro cureur-generaal, mr. G. Vonk, nimmer eenige bemoeienis met de berechting van den heer Margadant, welke geschiedde tijdens zijn verlof in Europa, gehad heeft. Een zoogenaamde „ge heime nota-Vonk" heeft nimmer bestaan Slechts het eerste onderzoek in deze zaak werd onder hem als officier van Justitie gehouden, terwijl zijn laatste rechtsdaad was de ultimo April 1925 ingediende vordering tot rechtsingang met instructie, vergezeld van het in geding ge brachte, niet geheime, verslag van het vóóron- derzoek, waarin opgenomen waren een drietal gegevens van het privé-leven van den heer Margadant, welke waren verstrekt uit den per- soneelsbundel van het Gouvemeurskantoor te Makassar. De berichten ten aanzien van de te genwerking van het hér-onderzoek zijn ten eenenmale onwaar. Meer dan de zee nog is de aether internatio naal gebied. Radio-golven storen zich niet aan landsgrenzen en wie voor een microfoon spreekt, richt zich daardóór tot de geheele wereld. Dat daar internationale kwesties uit kunnen rijzen, ligt voor de hand, en wie regel matig de kranten leest, weet dat dit wel dege lijk voorkomt ook. Wij herinneren slechts aan den politieken radio-oorlog, waarin nazi- Duitschland en niet-nazi-Oostenrijk elkaar het vorig jaar te lijf gegaan zijn. Het kan dan ook wel niet anders of er moet 'n orgaan zijn, dat de kwesties, die tusschen de verschillende lan den door de radio rijzen, zooveel mogelijk op lost, althans in der minne zoekt te schikken. Met dat doel is opgericht de „Union Internationale de Radio- diffusion", een instituut dat men zou kunnen betitelen als een Vol kenbond op radio-gebied, en dat morgen zijn tienden verjaardag viert. Een federatie waarbij prac- tisch alle omroepvereenigingen zijn aangesloten, en die in de tien jaren van haar bestaan talrijke waarde volle adviezen aan de P.T.T.-admi- nistraties der verschillende landen heeft uitgebracht: ziedaar in het kort den staat van dienst der „Union Driemaal per jaar vergadert de „conseil", de algemeene raad, waarin ieder aangesloten land één vertegenwoordiger heeft. Voor ons land is de gedelegeerde ir. Dubois, voorzitter van het Comité van Nederlandsche Omroepvereenigin gen. Het werk voor deze conferenties wordt voorbereid door een viertal commissies: een technische commissie, onder voorzitterschap van den Belg M. Braillard, een juridische com missie, waarvan dr. Sourek, gedelegeerde van Tsjecho-Slowakije voorzitter is, voorts een relais-commissie, voorzitter de Pool Chamiec, die de wijze bestudeert, waarop men tot alge- meener programma-ruil kan komen en voorts de algemeene commissie (commission de rap prochement), die alle onderwerpen behandelt die niet onder de andere commissies vallen. Van deze commissie is onze landgenoot-gedelegeerde voorzitter. Voorts beschikt de „Union" over een bureau, dat gevestigd is te Genève. Voorzitter is thans de Engelsche vice-admiraal Sir Ch. Carpendale, secretaris-generaal de heer Bur rows, eveneens een Engelschman. Omtrent de werkzaamheden der Unie in de afgeloopen tien jaar willen wij slechts vermel den de groote omwisseling van golflengten, die medio Januari 1934 tusschen bijna alle zenders plaats had. Deze manoeuvre, waartoe de post administraties op een congres te Luzern beslo ten hadden, was ook door de „Union" voorbe reid. Men herinnert zich, dat deze maatregel overigens voor ons land zeer ongunstig was. Nederland is dan ook niet toegetreden tot die overeenkomst en Hilversum heeft zijn golfleng te op 1875 M. behouden, ofschoon die door die overeenkomst aan Roemenië was toegewezen. Thans wordt die zaak door de Nederlandsche en de Roemeensche regeering onderling uitge vochten. Om te controleeren of de verschillende zen ders goed hun eigen golflengte houden, heeft de Unie te Brussel een internationaal contröle- centrum gevestigd, waar iederen avond de golf lengten der stations gecontroleerd worden, en indien een zender van het rechte spoor af is, wordt hem daarvan terstond kennis gegeven. Aan de uitwisseling van programma's door de relais-commissie zooveel mogelijk bevorderd, wordt door onze radio-omroepvereenigingen ac tief deelgenomen. Regelmatig worden internati onale programma's door onze zenders gegeven of overgenomen. Wij herinneren slechts aan de uitzending van de klokken van Bethlehem in den Kerstnacht, twee jaar geleden. In het najaar hoopt men op deze wijze een radio-concert te organisee- ren, waaraan wordt deelgenomen door jongens- en meisjeskoren in de verschillende deelen der wereld. „Al zijn de toestanden op internationaal ge bied voor ons thans zeer ongunstig", zoo zeide ir. Dubois, dien wij naar de toekomstplannen der „Union" vroegen, „toch blijft er nog een groot werkterrein voor ons open. De politieke tegenstellingen maken het vaak noodig, zeer voorzichtig te werk te gaan met het geven van adviezen aan de aangesloten landen. Maar toch is er nog genoeg werk aan den winkel. Ik noem slechts de regeling der golflengten, die nog steeds besttudeerd wordt, den programmaruil die ons voortdurend werk geeft, voorts wordt de toepassing van de auteurs-wet voor de radio omroepers bestudeerd, en vereischt ook de ver houding der omroep-instituten tegenover de gramofoonplaten-industrie in verband met het draaien van platen voor de microfoon een na dere regeling. B. geen producties heeft overgelegd. De verde diger, mr. L. J. Venhuizen uit Haarlem, thans bijgestaan door mr. J. A. P. C. ten Bokkel, bracht dit civiel geding in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam. Beide verdedigers zijn overtuigd van de on schuld van hun cliënt, naar hun meening zijn de handteekeningen echt en maakt B. terecht aanspraak op de erfenis. Om dit te bewijzen hebben zij een groot aantal schrifturen over gelegd in de civiele procedure, o.a. een koop overeenkomst, een acte van décharge, schuld bekentenissen e.d., afgegeven door mevr. v. W. aan verdachte B. Later zijn deze stukken vervangen door de geregistreerde stukken, die volgens de des kundigen valsch zijn en waarvoor B. is ver oordeeld. Van andere stukken staat het, naar de overtuiging van de verdigers. onomstootelijk vast, dat ze echt zijn en onderteekend door mevrouw v. W. In overleg met den verdachte en de ver dedigers zijn thans ook deze stukken door den procureur-generaal in beslag genomen om opnieuw te komen tot een vervolging wegens valschheid in geschrifte. Van deze stukken zoo redeneeren de ver dedigers is te bewijzen dat ze echt zijn; in de nieuwe procedure zal B. dus van valschheid in geschrifte worden vrijgesproken. Dat vrij sprekend vonnis zal dan tegenstrijdig zijn aan het arrest van het Hof. Het gevolg hiervan zal zijn aldus de ver dedigers dat een revisieproces met succes kan worden gevoerd. In dit nieuwe strafproces tegen B. zijn reeds verschillende getuigen, o.a. burgemeester Pad mos en notaris v. d. Heyden uit Mijdrecht, ge hoord. Het vorig jaar werden te Breda eenige weken achtereen des nachts verschillende ruiten ver brijzeld, waarvan de daders, die in fascistische kringen gezocht moesten worden, geruimen tijd onbekend bleven. Na ijverig speuren der Breda- sche politie gelukte het tenslotte de hand op de daders te leggen, die tot de fascistische be weging „Zwart Front" behoorden. De rechtbank Maandag tegen de daders von nis wijzende veroordeelde: den 21-jarigen bloe mist W. N. v. E. uit Ginneken, die in den nacht van 16 óp 17 Juni j.l. een ruit had stukgeworpen van het agentschap „De Nieuwe Dag" en in den nacht van 23 op 24 Juni een ruit bij de firma Vroom Dreesmann, wegens vernieling tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier maan den voorwaardelijk met drie jaren proeftijd, onder oplegging van de bijzondere voorwaarde dat hij binnen zes maanden nadat dit vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan als ver goeding der door hem aangerichte schade zal betalen: a. aan A. J. Vennings, voor de ver nieling van de ruit bij het agentschap „De Nieuwe Dag" een bedrag van 89; b. aan de firma Vroom Dreesmann een bedrag van 145, met dien verstande dat voorzoover ge noemde benadeelden reeds krachtens verzeke ringscontract schadeloos mochten zijn gesteld, die bedragen zullen moeten worden betaald in- plaats van aan de benadeelden, aan hun assu radeur. De Officier van Justitie had tegen ver dachte v. E. twee maanden gevangenisstraf ge- ëischt Hierna werd vonnis gewezen tegen den 28- jarigen P. P. M. D. uit Ginneken die wegens ver nieling van een viertal ruiten had terecht ge staan, en wel in den nacht van 23 op 24 Juni een ruit bij de firma Vróom Dreesmann; in den nacht van 25 op 26 September en in den nacht van 14 op 15 September telkens een ruit by het Logegebouw aan den Ginnekenweg te Breda en in den nacht van 3 op 4 November een ruit bij den Officier van Justitie, Mr. F. Deelen, aan de Rustlandstraat te Breda. D. werd voor deze vernielingen veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden met drie jaren proef tijd onder oplegging vfn de bijzondere voor waarde, dat hfr binnen zes maanden nadat dit vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan zal vergoeden aan: a. de N.V. Vroom Drees mann een bedrag van 145; b. aan de Vrij metselaarsloge een bedrag van 30, en c. aan Mr. F. Deelen een bedrag van 28, eveneens met de bepaling, dat zoo de benadeelden uit hoofde eener verzekering reeds schadeloos mochten zijn gesteld, verdachte die schadever goedingen inplaats van aan de benadeelden aan den assuradeur zal hebben te voldoen. Tegen verdachte D. had het O. M. vier maan den gevangenisstraf gerequireerd. Tenslotte werd nog uitspraak gedaan in de zaak tegen den 18-jarigen stucadoor J. v. T. uit Princenhage, die in den nacht van 3 op 4 November op den uitkijk had gestaan, teneinde te kunnen \daarschuwen, indien onraad dreig de, toen de ruit bij Mr. Deelen werd ingeworpen. Wegens medeplichtigheid aan vernieling werd v. T. gevonnist tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken eveneens met drie jaren proeftijd. Tigen hem was een w'eek ge vangenisstraf geëischt. Vervolgens heeft de rechtbank nog vonnis ge wezen in de zaak tegen den 29-jarigen Am. M. Onze weerkundige medewerker schrijft: Volgens krantenberichten zou een ingenieur Bernard Dubois aan het comité van de wereld tentoonstelling te Parijs het voorstel hebben gedaan een reusachtigen stofzuiger te bouwen van 600 meter hoogte, 30 meter breedte aan den voet en 100 meter breedte van boven, wel ke dan zou moeten dienen om het stof van de tentoonstelling weg te zuigen en hoog in den dampkring te verspreiden, waar het dan tot regenvorming aanleiding zou geven. Hoe fantastisch dit voorstel ook schijnt te zijn, toch zullen een aantal menschen gelooven in de mogelijkheid op deze wijze regen te maken en het is daarom goed eens na te gaan hoe het met die mogelijkheid gesteld is. Men neemt in de weerkunde op goede gron den aan, dat stofdeeltjes, die in den damp kring zweven, het condenseeren van water damp en de vorming van wolken, nevel en regen bevorderen. Men kan n.l. laboratorium proeven verrichten, die aantoonen, dat in een ruimte, die gevuld is met waterdamp en lucht, gemakkelijker nevel wordt gevormd als in de lucht ook stof aanwezig is en dat de water damp moeilijker te condenseeren is als de lucht vrij is van stof of rookdeeltjes. Ook is het een feit, dat met den regen altijd een zekere hoe veelheid stof of vuil mee, valt, waarvan men dan zou kunnen aannemen, dat het de rol heeft vervuld als de stof bij de laboratoriumproef, n.l. die van condensatiekernen. Ook is uit on derzoekingen in Noorwegen gebleken, dat het in de lucht zwevende zeezout, natrium- en magnesiumchloride, door zijn hygroscopische eigenschappen bijzonder geschikt is om de rol van condensatiekem te spelen. Tot zoover berust de gedachte van Dubois dus op een redelijken grond. Maar ik vrees, dat hij daarvan te veel verwacht. Bestudeeren wij n.l. in de natuur, die tot nog toe onze beste leermeesteresse is geweest, twee dingen, nJ. de verspreiding van den regen over eer. groot gebied op een regendag, en verder de hoeveelheid waterdamp, die op een dag zonder regen in den dampkring aanwezig is, dan zien wij twee feiten. Vooreerst is op zoo'n dag zonder regen de hoeveelheid waterdamp in de atmosfeer veel te klein om daaruit eefi voldoende hoeveel heid regen te kunnen halen, waarom het toch te doen is bij het maken van neerslag. Ten tweede zien wij, dat regens van beteekenis over eenigszins uitgestrekte gebieden alleen vallen binnen het gebied van een depressie en wel in een klein gedeelte hiervan, n.l. in het ZO- kwadrant, daar, waar de warm-vochtige lucht stroom door een koude luchtmassa omhoog ge stuwd wordt. Hieruit kunnen wij leeren, dat voor het ma ken van regen op eenigszins groote schaal al tijd een zoogenaamd cyclonaal windstelsel noo dig is, waarbij zeer groote massa's vochtige lucht tenminste tienduizenden kubieke kilo meters op een bepaalde wijze in beweging worden gebracht. Er bestaat een zekere ver houding tusschen de hoeveelheid verkregen re gen en den omvang der luchtbeweging, d.w.z. het arbeidsvermogen om die luchtmassa in be weging te brengen en te houden. Een bereke ning zou leeren, dat de stofzuiger van Dubois een hoeveelheid lucht in beweging zou bren gen trouwens niet eens op i de goede manier die in verhouding tot de luchtbeweging in depressies als een druppel in den oceaan zou b z-ijn. De kunstmatige regen zou nooit veel kun nen zijn. Ten slotte moeten wij ook niet vergeten, dat de atmosfeer steeds bezwangerd is met stof, dat door den wind tot op een hoogte van een paar kilometers is opgewerveld en dat dus het klei ne beetje stof, dat Dubois met zijn stofzui ger in de lucht zou kunnen brengen, geen rol van beteekenis kan spelen. Men moet deze dingen in hun juiste propor ties bezien. (Nadruk verboden) uit Oisterwijk, leider van „Zwart Front", die op Zondag 27 Januari een godsdienstige bijeen komst had verstoord. Toen dien Zondag in de R. K. kerk te Lepel straat (gemeente Halsteren) kapelaan A. W. Smits een predikatie hield, waarin hij fascisme en communisme voor katholieken onaanvaard baar voorstelde en de geloovigen op het hart drukte zich met geen van beide in te laten, stond plotseling M. op en riep: „Dit is een huis des gebeds, doch gij maakt er een politiek roovershol van". Hierdoor ontstond eenige wan orde in de kerk; de kapelaan onderbrak even zijn predikatie en de rustverstoorder verwijderde zich uit de kerk om daarin na de predikatie weer terug te keeren. Terzake voormeld werd M. veroordeeld tot een boete van 25 subs. 10 dagen hechtenis. Door het O. M. was een straf geëischt van 60 subs. 30 dagen hechtenis benevens 1 week ge- vailgenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd. Naar de „Msb." verneemt, zullen, wanneer geen onvoorziene omstandigheden zich voor doen, Vrijdag as. de eerste geïnterneerden op het fort Honswijk aankomen. Universiteit te Leiden. Geslaagd: Taalkundig candidaats-examen indologie de heer J. H. van Boekei. AMSTERDAM Doctoraal examen in de Rechten de heer J. Thomassen. Aan het Fsychologisch-Paedagogisch-Insti- tuut der R. K. Leergangen te Tilburg, slaagden voor het diploma A de heeren: W. J. J. M. Ruttjes (fr. Benignus) te Tilburg en M. J. Sim mer (fr. Matteo) te Tilburg, beiden met lof. Verder slaagden voor hetzelfde diploma de heeren J. R. Robert te Amsterdam en P. C. Ver- meeren te Nijmegen. De „Oehoe" is Zondag uit Caïro vertrokken en in Bagdad aangekomen (uitreis). De „Havik" (thuisreis) is Maandag uit Bag dad te Cairo aangekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5