ELIXIR D'ANVERS Het uitspansel in April rv n De luchtlijn Amsterdam-Praag geopend. De „Hydrograaf" in dienst gesteld. Titulescu bij Laval ZIE NAAR JUPITER HOOGFIJNE LIKEUR /2.5 uur Sferret/jrf F. X. DE BEUKELAER - ANVERS De .Leeuwerik", het toestel, waarmede Maandag de luchtverbinding tusschen Schiphol en Praag geopend werd wordt getankt, terwijl de post wordt ingeladen Dr. W. Lulofs, de directeur der Gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam herdacht Maandag den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van de gemeente Amsterdam. Vele autoriteiten kwamen den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden Hr. Ms. Opnemingsvaartuig .Hydrograaf" Is Maandag te Willemsoord in dienstgesteld teneinde opnieuw de wis selende zandbanken en vaargeulen langs de Nederlandsche kust in teekening te brengen Aan den avondhemel is het zodiacale licht goed zichtbaar Kans opvallende sterren HET WEER IN MAART Zeer veel zonneschijn TEGEN HET CADEAUSTELSEL GARANDEEREN VAN GELD- LEENINGEN REGELING ARMBESTUUR NATIONAAL CRISISCOMITE In de periode 16 t.m. 31 Maart 1935 werd door het N.C.C. aan plaatseiyke comité's een Contingenteering invoer zinkwit en lithopone Mijnontploffing Tentoonstelling in het slot Schönbrunn Betrekking hebbend op keizer Franz Josef l en zijn tijd De liquidatie van de wereldcrisis Eenheidsprijswinkels 1 I FOTOREPORTAGE iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiijF. DINSDAG 2 APRIL 1935 Da ontvangst van Titulescu bij Laval te Parijs. Laval an Flandin onderhouden zich mat den Roemaenschen gast Dr. Van Zeeland, da Belgische premier, verlaat de Kamerzitting na het afleggen zijner jongste regeeringsverklaring Amsterdam Praag. Het bord wordt op Schiphol ingezet voor den eersten dienst naar Praag, die Maandag officieel geopend werd Generaal Ludendorft, die 9 April zeventig jaar wordt, dezer dagen gefotografeerd op zijn landgoed Tutzing bij München Een der schilderijen arriveert aan de Koninklijke Academie te Londen voor de groote schilderijententoonstelling, welke er binnenkort geupeud wordt ZON: De tydsvereffening bedraagt op: 1 April 4ml8s; 6 April 2m49s; 11 April lm25s; 16 April 0m7s; 21 April lm3s; 26 April 2m2s; 30 April 2m40s. Deze bedragen geyen, opgeteld by den waren tyd (aangewezen door een zonnewyzer) den middelbaren tyd (aangewezen door een klok). De declinatie van de Zon neemt toe van -F 4°1 tot 14°7hierdoor neemt haar middaghoogte toe van 42 °1 tot 56°7 en haar dagboog van 12u54m tot 14u51m (voor 52° N.Br.) MAAN: 3 April N.M.; 10 April EX.: IS Apr. VIL; 26 April LX. PLANETENMercurlus is op 27 April in conjunctie met de Zon. Door haar nabyheid tot de Zon is deze planeet ongeschikt voor de waar neming. Venus gaat aan het begin van de maand drie uren en aan het einde van de maand onge. veer drie en een half uren na de Zon onder. In den vooravond is Venus een schitterend ver- schynsel aan den Zuidwesteiyken hemel. Mars beweegt zich terugloopend in de Maagd en is op 6 April in oppositie. Op 24 Apr. gaat de planeet op een afstand van 0°9 ten Zuiden van gamma Virginis voorby. De schyn- bare middeliyn van Mars bedraagt in deze maand ongeveer 14''6; dat beteekent, dat wy de planeet waarnemen als een schyfje, dat een middeliyn van 14.6 boogs heeft. De planeet is goed geschikt voor de waarneming. Jupiter beweegt zich terugloopend in de Weegschaal. Aan het begin van de maand komt de planeet om ruim tien uur 's avonds op, aan het einde van de maand om ruim acht uur 's avonds. Jupiter is goed waar te nemen. Wie in het bezit is van een kyker (een eenvoudige tooneel- kyker is reeds voldoende) bestudeere het spel der 4 helderste manen, welke de planeet om cirkelen. Een byzonderheid van de Jupiter-oppervlakte ls da beroemde roode vlek, die echter alleen in groote kykers waarneembaar is, doch overigens uit afbeeldingen van de planeet voldoende bekend. Saturnus beweegt zich rechtloopend in den Waterman en komt langzamerhand uit de morgenschemering te voorschyn. Uranus is op 22 April in conjunctie met de Zon en is dus in deze maand niet waar te nemen. Ne ptunus beweegt zich terugloopend in den Leeuw. De planeet is als een lichtzwak ster retje (niet voor het bloote oog) zichtbaar. HET ZODIACALE LICHT is aan den avond hemel goed zichtbaar (helling van 50° op den horizon). Aan den morgenhemel is het wegens de geringe helling van 30° niet waar te nemen. Dit matte lichtschynsel moet men na het val len der schemering aan den westeiyken hemel waarnemen. Het wordt waarschüniyk veroor zaakt door een ring van meteoren en kosmisch gruis, die om de Zon wentelt. Deze ring strekt zich tot buiten de aardbaan uit. Waarnemers van dit interessant verschynsel in de tropen vinden het zoo'n opvallend phenomeen, dat zy het vergeiyken met den lichtbundel van een zoeklicht. Van 15 tot 23 April zy'n ervallendester- ren waar te nemen, die tot den zwerm der Lyriden behooren. Haar radiant (uitstra- lingsplek) ligt op de grens van de sterrenbeel den de Lier en Hercules. In den regel is de zwerm weinig talrijk; er zyn echter uit de astronomische litteratuur Jaren bekend met zeer rijke Lyridenregens. STERRENBEELDEN: De Melkweg loopt in het midden van de maand, om 10 uur 's avonds, laag boven den Noordeiyken horizon van het W.Z.W. naar het N.N.O. Boven het Zuiden staat het sterrenbeeld de Maagd waarin de heldere ster Sp ica prijkt. De ster gamma Virginis is reeds voor kleine kykers een prachtig object. Het ls een dubbel ster en wel één der fraaiste van den geheelen hemel. De beide componenten wentelen in on geveer 180 jaren om elkaar. Laag boven den Zuideiyken hemel staat het sterrenbeeld de Waterslang of Hydra. Twee graden ten Z. van mu Hydrae staat de bekende planeetnevel N.G.C. 3242, die op het eerste gezicht eenige gehjkenis met Jupiter ver toont. Tusschen de sterrenbeelden de groote Beer en de Maagd bevinden zich twee kleine sterrenbeelden, n.l. de Jachthonden en het Hoofdhaar van Berenice. Alpha van de Jachthonden (ook wel genaamd: „Cor Caroli") is een heldere dubbelster. Verder bevat dit sterrenbeeld twee prachtige extra-galactische objecten, te weten: den bol- vormigen sterrenhoop Messier 3. Bijna alle hemellichamen, sterrenwolken en nevelwolken, die wy in kleine kykers waarnemen kunnen, behooren tot het Melkwegstelsel of ga lactisch stelsel. Extra-galactische objecten be vinden zich buiten de ruimte, die in het Heelal ingenomen wordt door de sterren en gas- nevels, die tezamen het Melkwegstelsel vormen APRI123 FEBR.3 ♦•5TER DER IS2Ï GROOTTE •STER DER J.'GROOTTE OF ZWAKKER o DUBBELSTER o VERANDERLIJKE 3T. II NEVELVLEK X STERRENHOOP Messier 51 en Messier 3 zyn zulke extra-galac tische objecten. Tusschen den grooten Beer en den kleinen Beer en de Lier slingert zich het sterrenbeeld de Draak Draco). Tusschen Polaris en gam ma van den Draak bevindt zich de blauwachtig witte planeetnevel N. G. C. 6543. In het verlengde van den staart van den groo ten Beer bevindt zich Arkturus, de helder ste ster van Boötes de Ossenhoeder) Copyright Redactie „Hemel en Dampkring" en V. K. P. Gemiddeld over de vüf hoofdstations was de temperatuur 1 graad beneden normaal. De afwykingen bedroegen in de drie decaden resp. 2 Va en 1 graad beneden en ly2 graad bo ven normaal. De grootste afwykingen kwamen voor op den 9en en 24en, resp. 6 graden be neden en 4 graden boven normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was een halve graad boven normaal; het gemiddelde minimum ongeveer normaal. Het aantal dagen met een minimum-temperatuur beneden het vriespunt was te De Bildt 12 tegen 12 normaal. De neerslag was beneden normaal; de afwykin gen beneden de normale hoeveelheden liepen uiteen van 25 tot 60 procent. Te De Bildt werden 158 uren zonneschyn waargenomen tegen 122 normaal. Dezer dagen had te Utrecht de jaarvergade ring plaats van het „Nationaal Comité tot be teugeling van het Cadeaustelsel". Het aantal organisaties, dat thans gezameniyk in het Co mité yvert voor wetteiyke regeling van het cadeaustelsel ls gegroeid tot 200. Van de 36 Kamers van Koophandel steunt een 33-tal deze actie. In verband met den toenemenden omvang der toepassing van het cadeaustelsel heeft het Co mité zich kortelings nogmaals tot den minister van Economische Zaken gewend met het ver zoek zoo spoedig mogelijk een beslissing te wil len nemen. Reeds in November 1933 werd n.l. in de Tweede Kamer door de regeering mede gedeeld, dat het in haar bedoeling lag, een wet- teiyke regeling van het cadeaustelsel aanhan gig te maken. In de meeste landen van Europa bestaan er thans bepalingen ten opzichte van het cadeau stelsel ter beteugeling van allerlei handels- uitwassen en ter bestriding van de duurte. De samenwerkende organisaties van belang hebbenden uit de kringen der fabrikanten, im porteurs, handelaren en consumenten hebben op de jongste algemeene vergadering besloten de actie met dezelfde kracht voort te zetten, teneinde deze verköopsmethode, die hier Se lande reeds voor den tabakskleinhandel wette lijk is verboden voor den geheelen handel op ole wyze geregeld te krïgen. uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van f26.727.50, waarvan voor een bedrag van f6.266.50 in den vorm van natura en brand stoffen. Voor 38 byzondere gevallen werd voorts door tusschenkomst van de plaatselïke comité's f2.421.38 verstrekt. Uit de gift van H. M. de Koningin, speciaal bestemd voor kleeding en dekking, werd voor extra uitkeeringen in dezen vorm f 2.241 geput. Speciale vermelding verdient nog een uitkee ring van f9.166 voor ln 1935 te organiseeren Kampwerk. Dit bedrag zal te zyner tyd gedeel telijk door de landeiyke commissie ter bestrij ding van de gevolgen der Jeugdwerkloosheid te Amsterdam en gedeelteiyk door de Maatschap- pü tot Nut van het Algemeen aan de betref fende jeugdverenigingen worden uitgekeerd. Biykens het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot garandeeren van geldlee- ningen ten behoeve van gebouwen van gesubsi dieerde byzondere scholen voor nyverheids- en handelsonderwys bleek tegen den inhoud daar van in 't algemeen geen bezwaar te bestaan Ontleend is aan het verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot wyziging der wet tot regeling van het Armbestuur: Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de voorgestelde aanvulling van art. 30 niet tegemoet komt aan alle bezwaren, welke met betrekking tot de in dit artikel geregelde materie bestaan. Deze leden wezen er op, dat de betreffende moeiiykheden niet alleen hulp behoevenden betreffen, doch evenzeer niet-hulp- behoevende ouden van dagen, die in voor hen bestemde inrichtingen zyn opgenomen. Daaren boven dient ook te worden gedacht aan ver pleegden in ziekenhuizen en sanatoria. Het Nat. Crisiscomité deelt mede: In het verslag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp in verband met het aanvullend karakter hiervan ls de vraag gesteld, of mag worden aangenomen, dat de thans in behande ling zynde contingenteering na 31 Mei 1935 niet zal worden verlengd. Opgemerkt werd, dat er alle reden schijnt over het contingenteeringsontwerp eerst te be slissen zoodra ook over het nog in te dienen wetsontwerp tot goedkeuring van het ingestel de invoerrecht beslist kan worden. Eenige visschers van het eiland Forteo, tus schen Denemarken en Zweden, die nabij Laesoe, in het Kattegat, hun bedryf uitoefenden, zy'n ternauwernood aan den dood ontsnapt toen het net in aanraking kwam met een myn en deze deed ontploffen. Het net werd geheel vernield, doch de boot zelf liep in het geheel geen schade op. Na de ontploffing dreven tot ver in den om trek tallooze doode visschen op het water. De vereeniging van museumvrienden te Wee- nen houdt van half Mei tot half October in het slot Schönbrunn in de Oostenrtiksche hoofd stad een tentoonstelling, betrekking hebbend op de persoanlijkheid van Keizer Franz Josef I en het tydperk, waarin hy leefde (1848— 1916). Op deze expositie zal een periode, welke voor geheel Europa van groote beteekenis was, haar weerspiegeling vinden. Voorts zullen vele gebeurtenissen van dezen tyd, alsmede de ont wikkeling van kunst, wetenschap, staathuishoud kunde, verkeerswezen, enz. verduideiykt worden. De prachtige zalen van het slot Schönbrunn, die byzonder voor zulke doeleinden geëigend zyn, zullen een behooriyke omiysting voor deze tentoonstelling vormen, welke zich reeds thans in groote belangstelling, zoowel in binnen- als buitenland mag verheugen. Salmon ts. Levinson, die indertijd een belang- ryke rol heeft gespeeld by de opstelling van het Briand-Kellogg pact en in 1929 en 1930 zelfs werd genoemd als de mogeiyke winnaar van den Nobelprüs voor den Vrede, heeft een plan ontworpen voor de afdoening der oorlogsschul den aan de Vereenigde Staten, dat hy „het liquideeren van de wereldcrisis" heeft genoemd, Levinson stelt voor pp de totale schuld der geallieerden 40 pet. af te schreven en hiervoor het reeds betaalde gedeelte af te trekken. Het resteerende gedeelte moet dan ln twaalf jaar- lyksche termynen worden betaald. Geen rente is verschuldigd, behalve voor achterstallige termynen. Wat betreft de bewapening stelt Levinson voor den aanmaak van alle typen voor vyf jaar volkomen stil te zetten, behoudens voltooiingen, vervangingen en reparaties onder reeds be staande verdragen. Verder stelt hy voor de be wapening tijdens deze vyfjarige „vacantie" op den grondslag van billijkheid en evenredigheid te verminderen tot 50 pet. van het huidige peil. Levinson heeft berekend, dat de besparing, die op deze wijze verkregen zou worden, in de milliarden zou loopen. Eenheidsprijswinkels zyn ook in de meeste Fransche steden in grooten getale opgericht, zy verkoopen artikelen van allerlei aard, ge- wooniyk tegen pryzen, die niet hooger zijn dan 10 A 20 francs. De gezameniyke kleine winkeliers hebben evenwel geprotesteerd tegen deze eenheidsprijs winkels, die een groote concurrentie vormen, en het resultaat is. dat thans een wetsontwerp is ingediend, dat, Indien het mocht worden aan genomen, tengevolge zal hebben, dat de een- heidspryswinkels binnen drie maanden zullen moeten sluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 8