Overwinning van Flandin de Fransche Kamer m I „PROTECTOR" De toestand in België De ontvoering van Jacob Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden „HET LAND MOET KOEL BLOEDIG BLIJVEN Eden's bezoek aan Warschau DE BAROMETER 1 INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 3 APRIL 1935 Ochtendblad ZESTIGSTE JAARGANG No. 19268 Alles voor de veiligheidwijziging militaire organisatie niet on- mogelijkverdediging der valuta Kamer op reces tot 28 Mei Flandin Relletjes in Zuid-Tunis Gevecht tusschen soldaten en deserteerende inboorlingen Het Weeri Groote brand in Goete- borg Duitschers uit Rusland uitgewezen Zonder opgave van redenen Run op de winkels duurt voort; handelsmarkt volkomen ge desorganiseerd Accoord met V.S. brengt opluchting SCHUTZBUND-LEIDERS VOOR DEN RECHTER Motta verklaart dat de ontvoering met medeweten van de Duit sche autoriteiten ge schied is De Zwitsersche nota Motta Een onderhoud met maarschalk Pilsoedski Na de revolutie in Griekenland Veroordeelde officieren in het openbaar gedegradeerd De Volkenbondsraads zitting op 15 April Ministers der drie Scandinavische landen confereeren 't Kan verkeeren SPECIAAL VOOR U DAMES it rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 2 April (DNB). Minister president heeft heden in de Kamer een redevoering uitgesproken, waar in hij er allereerst aan herinnerde, dat Duitschland zichzelf een lucht- leger had gegeven en den algemee- nen dienstplicht had ingevoerd. Deze beide dingen vormen een eenzijdige en onbetwistbare schending van het Verdrag van Versailles en van het Volkenbonds-statuut. Aangezien Frankrijk niet kan toelaten, dat een bestaand recht geschonden wordt, heeft de Fransche regeering beslo ten een beroep te doen op den Vol kenbond. De Volkenbondsraad komt op 15 April bijeen en de Fransche regeering heeft de breedst mo gelijke basis van vertrouwen noodig om in Genève het geheele Fransche volk te kunnen Vertegenwoordigen. De wederinvoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland wordt aangevuld door andere maatregelen, die niet minder zwaar wegen, zooals de vorming van den arbeidsdienst en de instelling van het lucht- leger, dat ondersteund wordt door een groote luchtbeschermingsorganisatie. Tegenover een zoodanig leger moet Frankrijk zijn veiligheid organiseeren door militaire maatregelen en door militaire verdragen met de op dezelfde wijze bij den vrede belangheb bende volken. Niemand kan de noodzakelijkheid bestrijden van onmiddellijke militaire maatre gelen. Tot zekere troepenverschuiving is reeds op 22 Maart door bevoegde zijde besloten. De regeering is dus niet werkeloos gebleven. Ove rigens zijn maatregelen genomen om de gar nizoenen der grensvestingen op het voorge schreven niveau te brengen. De kwestie of op grond van artikel 40 de over eenige dagen afzwaaiende lichting onder de wapenen moest blijven, is reeds door de regee ring behandeld en zal op 5 April door het mi. litaire comité opnieuw bestudeerd worden. De regeering zal haar plicht doen en zich bij haar beslissingen slechts laten leiden door de hoogste belangen van het vaderland. Voor de luchtstrijdkrachten zijn eveneens de noodige maatregelen genomen. Voor de luchtbescher ming heeft het parlement een principieele wet aangenomen. De tot dusverre genomen maatregelen zijn echter slechts van voorbijgaanden aard, aangeeien een besluit over de kwestie, of er voor Frankrijk aanleiding bestaat zijn ge heele militaire organisatie te wijzigen, eerst dan genomen kan worden, wanneer de militaire organisatie van Duitschland in alle bijzonderheden bekend zal zijn. Het parlement heeft de onontbeerlijke cre- dieten gevoteerd. Men heeft de noodzakelijkheid van nieuwe credieten reeds aangekondigd. Dit tweede gedeelte zal gebruikt worden, zoo dra het aanvullend program van het ministerie van luchtvaart uitgewerkt is. Hetzelfde geldt voor het oorlogsmateriaal. De regeering zal zich bij het gebruiken der credieten steeds laten leiden door de volgende twee principes; productieca paciteit van de Fransche fabrieken en verhin dering van onachtzame verkwisting van mid delen. Het program van de vestingwerken wordt verder uitgevoerd. Op geen enkel gebied is dus iets veronachtzaamd om de veiligheid van Frankrijk te waarborgen. In dit verband verklaarde Flandin dat het land, dat hij openlijk de waarheid heeft willen zeggen, het vertrouwen moet bewaren in zijn lot en koelbloedig moet blijven. Alles wijst er op, dat Frankrijk om zijn veiligheid te waar borgen, zich een lange en harde inspanning zal moeten getroosten. Maar de regeering heeft niets verzuimd. De regeering zal ook het openbare crediet en de valuta verdedigen. Ten onrechte is er aan getwijfeld, dat het departement van Financiën niet aan de gestelde eischen zou kunnen voldoen. Tot dusverre heeft het departement van Financiën al zijn verplich tingen nagekomen. Voortgaande keerde Flandin zich tegen het gerucht, dat de opbrengst der belastin gen zou achter blijven bij de uitgaven. Ook wees hü beweringen af, die spraken over een devaluatie van den franc tengevolge van de door België genomen maatregelen. Flandin betoogde, dat de situatie van de Fransche banken niet kan worden verge leken met den toestand van de Belgische banken, welke tenslotte aanleiding had ge- O geven tot de waardevermindering van den Belga. Frankrijk hoopt, dat de inspanning van België met succes bekroond moge worden, evenals de tijdens den oorlog geleverde in spanning door succes bekroond is. De regeering heeft besloten ter verdedi ging van den goud franc het aanmunten van goudstukken te bespoedigen. In Stresa, in Moskou en in Genève staan moeilijke onderhandelingen te wachten. Het is noodig, dat de minister van Buitenlandsche Zaken daar met de volledige autoriteit van Frankrijk kan spreken. Wanneer de Kamer geen vertrouwen meer in de regeering heeft moet zij dit openlijk zeggen. Vandaag' moet de Kamer hem, Flandin, of wel een volledig vertrouwen schenken, dan wel een onmiddellijken en volledigen breuk voltrekken. Spr. zal er nooit op ingaan te regeeren met een te klein geworden autoriteit. HU vertrouwt op het land in de hoop, dat dit zich aaneen zal sluiten tot een gemeenschappelijke en welover wogen actie. De Kamer heeft hierop met 410 tegen 134 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aange nomen en is vervolgens op reces ge gaan tot 28 Mei. Omtrent de hedenmiddag gehouden Kamer zitting meldt Reuter, dat tegen de verwachting in de afgevaardigde Sonlier een voorstel mtrok betreffende opschorting van het voorstel inzake verhooging van de gemeenteraadszetels, zoodat de langdurige hoofdelijke stemming niet noo dig was. In bespoedigde artikelsgewijze lezing nam de Kamer het voorstel met een socialistisch amen dement aan en ging vervolgens over tot be handeling van een reeks andere wetsvoorstel len van minder belang. Door het thans aange nomen wetsontwerp wordt het aantal gemeente raadsleden, dat door Parijs gekozen wordt, verhoogd van 80 op 90 en het aantal leden van den algemeenen raad, die door Parijs gekozen worden van 40 tot 50. PARIJS, 2 April. (Reuter). Ongeveer 150 in boorlingen waren opgeroepen voor een mili taire herhalingsoefening te Medenine in Zuid- Tunis. Zij meldden zich op het aangegeven tijd stip aan. Een deel hunner vluchtte echter weer. Toen de militaire autoriteiten ingrepen om de discipline te herstellen kwam het tot een gevecht, waarbij de inboorlingen een af- deeling soldaten met een regen van steenen ontvingen en met stokken op hen aftrokken. De soldaten maakten gebruik van hun geweer kolven. Een inboorling-reservist werd doodelijk ge wond. Verscheidene soldaten werden gekwetst, o.a. ook een officier. Volgens de laatste berich ten hebben de meeste inboorlingen-reservisten zich intusschen weer bij hun superieuren aan gemeld. 1 VERWACHTING: Matige Noordwestelijke 1 tot Noordoostelijken wind, gedeeltelijk be- H wolkt, regen- en hagelbuien, weinig ver- andering in temperatuur. Verdere vooruiztichten: weinig verande- ring. ij STORMWAARSCHUWINGSDIENST I H Geseind van De Bilt Dinsdagmiddag te 15.30 uur aan alle posten: „Attentiesein blijft". §j STOCKHOLM, 2 April. Een heden in Goete- borg' uitgebroken geweldige brand heeft de groote opslagplaatsen van een drogisterijen- handel volkomen in de asch gelegd. In de magazijnen waren groote hoeveelheden chemicaliën en andere licht brandbare stoffen opgeslagen. De schade wordt geschat op min stens een millioen kronen. Mimiiiiiiiiiiiiiiniiiimiimiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii I ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. E Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN UITSLUITEND voor: Kerken. Pastorieën. E Kloosters en Kerkelijke Instellingen Lu111 IIIIIMIIII tl I >1 n III11M 11II111111 tl III1111 tl 111IIII1IIIIII M11 lT .BERLIJN, 2 April. De Duitsche handelsver tegenwoordiger H. G. Waschkau, vertegen woordiger van de Humboldt-Deutz Motoren- fabriek Ehrhardt Sehmer te Saarbrucken, is om nog onbekende reden uit Rusland uitgewe zen. Eenige dagen geleden kwam Waschkau uit Moskou naar Duitschland tot bijwoning van de begrafenis van zijn vader. Toen hij na eeni ge dagen naar de Sovjet-Unie wilde terugkeeren, werd hem zonder opgave van redenen een vi sum geweigerd. Hij mocht zelfs niet naar Mos kou terugkeeren om zijn verhuizing te regelen, aangezien zijn vrouw daar nog aanwezig was en naar de meening der Russische autoriteiten daar wel voor kon zorgen. Ook de vertegenwoordiger Kuetseh van de Mitteldeutsche Stahlwerke en eenige andere Duitsche vertegenwoordigers zijn om onbekende reden uit Rusland .uitgewezen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 2 Maart: Het was voor de Belgische industrie een heele opluchting toen men vandaag- vernam, dat het handelsaccoord tusschen België en de Ver- eenigde Staten te Washington door president Roosevelt werd afgekondigd. Het accoord is vandaag ook in het Belgische Staatsblad verschenen en zal 1 Mei in werking treden. Men verheugt er zich over, dat de devaluatie van den Belga geen invloed heeft gehad op de publicatie van het accoord, wat men vreesde. Intusschen is nog steeds de kwestie van de prijzen aan de orde. De slagers zullen hun prij zen niet verhoogen. Ook de huidige margarine- prijzen blijven gehandhaafd. De steenkolen zullen slechts zoodanig ver hoogd worden als al eerder was voorgesteld. De prijzen van de suiker zullen in het binnen land niet worden verhoogd. De kleinhandels prijs van benzine werd met 7 pet. verhoogd. Het brood is 10 pet. duurder geworden. De handelsmarkt is nog volkomen in de war en de warenhuizen worden nog steeds bestormd. Talrijke processen worden bij de Koophan delsrechtbank aanhangig gemaakt in verband met de goudclausule, van obligaties en hypo thecaire leeningen. De regeering heeft hedenmiddag beraad slaagd over deze kwesties. Inderdaad zal een volmachtenbesluit worden afgekondigd om aan deze toestanden een eind te maken. De villa „della Azalee" waar vermoedelijk het onderhoud tusschen Mussolini, Laval en Sir Simon op 11 April zal plaats hebben WEENEN, 2 April. (D.N.B.) Hedenmorgen is het groote hoogverraadproces begonnen tegen 21 leiders van den Schutzbund in verband met de Februari-onlusten. BERN, 2 April. In den Stendenraad is heden geïnterpelleerd over de ontvoering van den uit Duitschland uitgeweken jour nalist Berthold Jacob, die door Duitsche agenten over de Zwitsersche gTens is ge smokkeld en thans in de strafgevangenis te Moabit is opgesloten. De interpellant wees erop, dat deze zaak groote opwinding' onder het Zwitsersche volk had veroorzaakt. De voorstelling, die van Duit sche zijde thans gegeven wordt, dat Jacob zich vrijwillig naar Duitschland zou hebben bege ven, noemde de interpellant een schaamteloozen hoon. Hij herinnerde aan andere gevallen van schending der Zwitsersche souvereiniteit door Duitsche organen en eischte, dat Zwitserland van de Duitsche regeering voldoening zou krij gen, terwijl de onvoorwaardelijke vrijlating van Jacob en zijn teruggave aan Zwitserland moest worden geëischt. Zou dit niet gebeuren, dan zou een beroep moeten worden gedaan op het scheidsgerecht, waarin de verdragen tusschen Duitschland en Zwitserland voorzien. De er varingen maakten het noodig, dat de justitie de beschikking kreeg over een speciale orga nisatie tot vervolging van buitenlandsche spion nen. Bovendien diende aan de actie der Natio- naal-socialistische organisaties in Zwitserland een einde te worden gemaakt. De minister van Buitenl. Zaken Motta be antwoordde deze interpellatie onmiddellijk. De Bondsraad schilderde de door de desbetreffende Zwitsersche autoriteiten tot dusver gedane stap pen en las de nota voor, welke de Zwitsersche gezant te Berlijn gisteren aan staatssecretaris von Bulow heeft overhandigd. De Zwitsersche regeering heeft daarin de resultaten van het uitvoerig gerechtelijk onder zoek neergelegd, dat de Zwitsersche autoritei ten gevoerd hebben en dat aangetoond heeft, dat het niet waar is, dat Jacob vrijwillig de Duitsche grens zou hebben overschreden. De gansche ontvoeringsactie wordt uitvoerig in de nota weergegeven. Het onderzoek heeft niet alleen aangetoond, dat Wesemann in opdracht van Duitschers als lokvogel gediend heeft, doch ook, dat de ontvoering geschied is met mede weten van de Duitsche autoriteiten. De Zwitsersche regeering' heeft dan ook den onmiddellijken terugkeer van Jacob naar Zwitserland geëiseht, en bestraffing der ontvoerders. Indien de Duitsche regeering weigert aan de Zwitsersche eischen gehoor te geven, dan zal de regeering met alle haar ten dienste staande maatregelen haar rechten laten gelden. Indien haar pogingen zonder resultaat blijven, zal zij een-beroep doen op het tusschen haar en Duitschland gesloten arbitrage-verdrag van 3 Dee. 1921. Tenslotte verklaarde Motta, dat van Duit sche zijde een schriftelijk antwoord beloofd is. De Parijsche politie heeft de handen vol om de studenten, die zich tegen vreem delingen en Joden op de Universiteiten keer en, in toom te houden De Paus heeft besloten ook dit jaar weer eenigen tijd op Zijn buitenverblijf te Castel Gandolfo door te brengen. Men verwacht, dat Z. H. begin Juni het zo merpaleis zal betrekken, d.i. twee maanden vroeger dan verleden jaar. Dinsdagmorgen heeft Z. H. de Paus den nieuwen Aartsbisschop van Westminster, Mgr. Hinsley, het pallium opgelegd. WARSCHAU, 2 April. (Reuter). Hedenmorgen om 11 uur heeft Eden een bezoek gebracht aan dep Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, Beek, met wien hij, zooals wij reeds meldden, een onderhoud had, dat tot 13 uur duurde. Hierna begaf Eden zich op audiëntie bij den president der republiek in het presi- dentieele paleis. De audiëntie, waarbij ook Beek aanwezig was, werd gevolgd door een déjeuner, dat door den president ter eere van Eden was aangericht. Behalve Eden en zijn begeleiders zaten aan minister Beek en echtgenoote, de onderminister van buitenlandsche zaken, Szem- bek en echtgenoote, de Engelsche zaakgelastigde Aveling, de leden van de Britsche ambassade, de Poolsche ambassadeur te Londen, Raczynski en tal van andere hooggeplaatste persoonlijk heden. Na het déjeuner werden de besprekingen tusschen Beek en Eden voortgezet. Hedenavond had Eden een onderhoud met Maarschalk Pilsoedski. dat even over zessen begon en meer dan een uur geduurd heeft. Volgens Reuter zouden Eden en Beek vandaag in groote trekken een compromis hebben op gesteld, dat gebaseerd is op de non-agressie pacten, die reeds in dat deel van Europa zijn gesloten. Daarbij zou dan nog komen een pact voor het niet-verleenen van hulp aan een aan valler en een consultatief pact, gelijk aan het verdrag, dat wordt overwogen, om de onaf hankelijkheid van Oostenrijk te waarborgen. Men gelooft in Warschau, dat Engeland er in zou toestemmen toe te treden tot een dergelijke conventie voor Oost-Europa. Te Warschau verluidt, dat bij de besprekingen van Eden in Moskou van Russische zijde de ge dachte is opgeworpen aan een vervanging van het Oostpact door een Noord-Oostpact en een Zuidpact. ATHENE, 2 April. (Reuter) In aanwezigheid van ongeveer 20.000 toeschouwers heeft heden de openbare degradatie plaats gevonden van de dertien veroordeelde officieren, die tot de opstandelingen hadden behoord. Overste Alexo- poulos las het vonnis van den Krijgsraad voor, terwijl de aangetreden troepen de wapens pre senteerden. Vijf soldaten rukten schouderstuk ken, knoopen en cocardes van de uniformen der veroordeelden af. KOPENHAGEN, 2 April. (Reuter.) Heden is alhier 'n bespreking gehouden tusschen de mi nisters van BuitenL Zaken van Denemarken, Noorwegen en Zweden. Deze bespreking stond in verband met de buitengewone zitting van den Volkenbondsraad op 15 April a-s., en had ten doel een gemeenschappelijke politiek vast te leggen inzake de dan ter sprake komende pro blemen. In een betreffende de gedachtenwisseling uit gegeven communiqué wordt gezegd, dat de be sprekingen uitgingen van den wensch een be wapeningswedloop tegen te gaan. Flandin krijgt groote meerderheid in dc Fran sche Kamer. Eden's berzoek aan Warschau. De Britsche mi nister confereert ruim een uur met Pilsoedski. Interpellatie in den Zwitserschen Stendenraad naar aanleiding van de ontvoering van Jacob; Motta over de te Berlijn overhandigde protest- nota. Relletjes in Zuid-Tunis. Naar liet einde van het Chaco-conflict? Dc Indische landsmiddelen hebben in Januari bijna drie millioen minder opgebracht dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Bredcro-herdenking te Amsterdam in tegen woordigheid van Minister Mar chant. Het dragen van het onderscheidingsteeken voor verplegendcn verplichtend gesteld. Prof. ir. P. Kley, oud-hoogleeraar te Delft, overleden. Koninklijke deelneming met het tragisch auto ongeluk te St. Michielsgestel. Kamerleden op bezoek in eenige sigarenfabrie ken te Eindhoven en omgeving. Kindermoord te Oosterwolde? Twee verdachten aangehouden. Dreigend loonconflict in de Groningsche bak steenindustrie. Acht jaar geëischt tegen verdachte van overval op oude vrouw te Utrecht. New Yorksche Beurs: Handel zwak, koersver loop weinig veranderd, slot lager. Bredero, de Amsterdamsche dich ter wiens vierde-half eeuwgetij ge vierd werd, heeft ons een kostelijke les nagelaten in zijn spreuk ,,'t Kan verkeeren." We zijn in goeden doen en hebben onze vrienden. Maar de tegenslag komt en al de hartelijke menschen die bij ons kwamen pretmaken stui ven wejj als vuil voor den wind. 't Kan verkeeren. We zijn in de kracht van ons leven en vertromoen volkomen op onze eigene kracht van het oogenblik. We zijn zorgeloos voor de toekomst. Tot opeens een ziekte ons ter neer werpt't Kan verkeeren! We hebben ons deel aan de alge- meene ellende. Tegenslagen stapelen zich opeen. We worden gedompeld in droefheid en ons hart is treurig en verbitterd. Maar we mogen de hoop niet opgeven. Na nacht de morgen! Wat den eenen dag nog vol kommer nis leek wordt veelal daags daarna overgloeid door een straal schoone belofte, 't Kan verkeeren! i\\w\v \un u m 11111 ff ujTjrr/, Stand op Woensdag 1 uur v.m. 752.2 vorige stand 752.4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1