STADSNIEUWS SYMPHONIA PASSIONIS Haarlem, 5 April VAN KUNO STIERLIN REGENJASSEN V00RJAARSJASSEN GR.HOUTSTR hoek GR MARKT HAARLEH F* VRIJDAG 5 APRIL 1935 SCHOENEN van SMIT .„.sL'fmii AGENDA WINDVLAGEN ROND DE OOSTVEST Het raam stond weer open EEN BELANGRIJKE VER BETERING In de Sociëteit „St. Bavo" VOOR DEN POLITIERECHTER Diefstal Een duur ritje Speculaasmachine gestolen Schelden JUBILEUM J. v. DOMMELEN Zijn feesttocht naar den Schouwburg VAN ONZE RECHTBANK BRANDSTOFFENTOESLAG Mag deze week nog verleend worden DE VOGEL WEER GEKNIPT Verkoopingen Dreigende revolver had succes ARGENTINA IN HAARLEM DE FLORA-FEESTWEEK Etalage-wedstrijd Nederlandsch Fabrikaat Trajectabonnementen naar Zandvoort Herwonnen Levenskracht Personalia hebben een individueel karakter P. J. VAN KESSEL 70 JAAR Huldiging door de SL Vincentius- vereeniging BURGERLIJKE STAND DE STEENENLEVERANTIE TE ZANDVOORT Antwoord van den wethouder aan den burgemeester Andante Mysterioso Adagio Solenne Mysterioso Apassionato 8-y-i Con Fuoco, Lamentio, Morendo Graflegging en opstanding 6 April RONDOM FLORA Wat, pas 11 uur en ik heb precies wat ik zocht! Wat 'n collectie bij Lampe, Nieuwendijk, Amster dam. En wat 'n pracht bediening 1 In den afgeloopen nacht heeft men zich door het openschuiven van een raam toegang ver schaft tot een perceel aan de Oostvest. De vrouw des huizes hoorde ongeveer 3 uur in den nacht gestommel. In het begin schonk zij er weinig aandacht aan. omdat zij dacht, dat het windvlagen waren. Later stond zij echter op om de voorkamer te inspecteeren. Het voorraam aan den straatkant was open geschoven. In de voorkamer had men het buf fet, een muurkast en een bedstee doorzocht. Vermist werden twee damesmantels, een win terjas en een radiotoestel. Een van de dames mantels heeft men voor het perceel terug gevonden. De politie stelt een onderzoek in. In de Donderdag gehouden ledenvergadering van den R.K. Volksbond is een belangrijk be sluit genomen, n.l. dat tot aanschaffing van 'n geluidversterker-installatie voor de groote zaal van het gebouw „St. Bavo". Het is een belang rijke verbetering, die aan een lang gevoelde be hoefte tegemoet komt. Het zal zeker het bezoek aan de sociëteit St. Bavo ten goede komen. Het huis en erf aan den Burgwal no. 109 en Burgwal no. 107; gecombineerd: f 1465, Chr. Schornagel. Het pakhuis met afzonderlijke bovenwoning aan den Burgwal no. 92 zw. en r.; f 2300.H. I. van Goor. De villa genaamd „Vijverhof", met grooten tuin en tennisbaan te Bloemendaal aan den Midden Duin en Daalscheweg no. 27 en daar naast gelegen vrijstaande garage met chauf feurswoning aan den Midden Duin en Daalsche weg no. 27 en daarnaast gelegen vrijstaande ga rage met chauffeurswoning aan den Ridden Duin en Daalscheweg no. 25a; gecombineerd: f 39075, opgehouden. Een huis met erf en tuin aan de Nassaulaan no. 24; f 4100.H. Smoorenburg. Het woonhuis met schuurtje en erf te Heem stede aan de Lombokstraat no. 20 hoek Cele- besstraat; f 3350.—, J. G. Schaaf. Een huis met afzonderlijk opgaande boven woning, erf en tuin aan de Schouwtjeslaan no. 53 zw. en r.; f 7825.D. S. Elzinga. Het huis te Haarlem aan de Kleverlaan no. 142, benevens het voortdurend recht van erf pacht op den grond; f 2990, O. Dik. Het woon- en winkelhuis met werkplaats, erf en poort aan de Cornelissteeg no. 15; f 4400. G. W. Vaags q.q. Het riant gelegen heerenhuis en erf aan het Prinsen Bolwerk no. 11; f 4850.H. Smole- naars. Vrijdagmorgen stond voor den Haarlemschen Politierechter een zwerver terecht. Deze had op 26 Februari onderdak gekregen bij Van H. te Purmerend. Hij stal daar echter een bedrag van f 25 en een horloge. De Officier van Justitie meende, dat er met dezen jongeman niets te beginnen is. Spr. vroeg 5 maanden gevangenisstraf. Mr. H. Hoppe pleitte als verdediger een voorwaardelijke veroordeeling. Het het oog op de jeugd van verdachte gaf de politierechter,, mr. Raedt, hem 1 maano, met aftrek van voorarrest. Een Jonge Hoofddorper had op 12 Februari in een garage een contact-sleuteltje gestolen en daarvan gebruik makende, een auto be machtigd, die op het Kerkplein stond. Met den auto had hij tesamen met een vriend, een ritje gemaakt. Dit ritje werd hem noodlottig; hij reed met den auto teg eneen boom. De wa gen werd ernstig beschadigd. De garagehouder, de verbalisant en de eige naar van den rit..es-auto werden als getuigen gehoord. De officier wees op de geraffineerde ma nier, waarop de diefstal gepleegd was en eischte 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. K. Pliester, pleitte voor een lange voorwaardelijke veroordeeling. De Politierechter meende, dat nu eens eeu eind gemaakt moest worden aan dergelijke „baldadigheid" en gaf verdachte 14 dagen ge vangenisstraf. „Ik ging in Zaandam naar een brant? kijken en ik keek eens rond, ik zie daar een gat en in dat gat zaten 4 jongens, eentje met een afgemerkte zaklantaarn. Ik ga naar ze toe en vraag ze, wat doe je daar. Hè. Toen zag ik een spjeculaassnijmachine staan. Ik denk, ik kan geeneens sokophouwers koopen." „Lagen daar geen sokophouders," vroeg de Officier. „Ha, kan je net denken." Zoo was het relaas van den volgenden ver dachte. De Officier maakte verdachte er op attent, dat diefstal bij brand ernstiger gestraft kan worden. Spr. wilde echter nog medelijden betoonen en eischte vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een heel kleine juffrouw kwam vervolgens de zaal binnen en nam in de verdachtenban.-. plaats. Van de Officier hoorden we, dat ze zekere P. S. in den Haarlemmermeer had beleedigo. P. S. bleek een enorm mensch te zijn. Hij had het met een volgende getuige gehad over een krielhaan. „Dat sloeg toch niet op verdachte?" vroeg de Politierechter. Verdachte ontkende, dat zij de beleedigende woorden gesproken had. Een broer van verdachte kwam vervolgens voor het hekje. Hij zei, dat zijn buren, waar onder P. S., hen al 5 jaar lang beleedigd had den. „Dat is dan de 5-jarige oorlog," zei mr. Raedt. De Juffrouw viel haar broer hard bij. De Officier vond de zaak eigenlijk erg on belangrijk, maar bewijsmateriaal was er niet genoeg en spr. vroeg uitstel voor onbepaaldeu tijd. Dit werd toegestaan. De Haarlemsche Harmonie Muziekvereeniging Apollo" dirigent H Schulpzand, zal Dinsdag 9 April om 7 uur op het Kennemerplein den too- neelspeler Jan van Dommelen, die dien avond zijn 40-Jarig tooneeljubileum viert, afhalen en hem naar den Schouwburg aan den Jansweg begeleiden. De volgende route zal, na verkregen goedkeu ring van de autoriteiten, zijn: Kruisweg, Bar- teljorisstraat, Groote Markt, Jansstr., Schouw burg. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft Donderdag 4 April de volgende uitspra ken gedaan: C. A. de V., koopman, wonende te Haarlem, thans ged. „Heling", zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht. o.v. A. J. F. A., kantoorbediende, wonende te Haarlem. „Overtr. art. 247 W. v. Str." drie maanden gev.straf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. I. H., koopman, wonende te Haarlem, thans ged. „Oplichting", een Jaar en zes maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. M. P., koopman, wonende te Haarlem. Vrijgesproken. M. A. Th. H., hvr. P. M., wonende te Haar lem. „Mishandeling", twee weken gev.straf o.v. W. A„ bloemistknecht, zonder vaste woon plaats, thans ged. „Diefstal door middel van verbreking", zes maanden gev.straf met aftr. prev. hechtenis o.v. B. V., garagehouder, wonende te Den Hel der. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet". Von nis kantonrechter Haarlem bevestigd. P. v. K., opticien, wonende te Haarlem. Vrij gesproken. J. B. M. B., administrateur, wonende te Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer. „Appèl overtr. Wet op de Openbare Vervoermiddelen", 1 boete subs. 1 dag hecht. o.v. J. V., chauffeur, wonende te Haarlem, thans ged. „Overtr. art. 248bis W. v. Str." acht maan den gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken in verband met van verschil lende gemeentebesturen ontvangen verzoeken besloten met het oog op de bijzondere weers gesteldheid er geen bezwaar tegen te hebben, dat door de gemeentebesturen aan ondersteun den en bij de werkverschaffing geplaatste ar beiders over de loopende week nog brandstof- fentoeslag wordt verstrekt. Dit geldt dus ook voor de gemeente Haarlem. De uitslag van de Donderdagavond in het No. tarishuls gehouden verkoopingen is als volgt Een huis met erf en tuin aan de Zuidpolder straat no. 117; f 2810, A. Zomerdijk. Het winkelhuis met smederij en afzonderlijke bovenwoning aan de Anthonlestraat no. 65zw. en r. en aan den Burgwal no. 100; f 4500. G. Zwart. Het winkel- en woonhuis met erf aan de An thonlestraat no. 63; het pakhuis met afzonder lijke bovenwoning aan den Burgwal no. 98 zw. en r.; gecombineerd f 3720.—, J. D. Rigbers q.q Verleden week Dinsdag is te Haarlem een arrestant ontvlucht. De man, de 23-jarige strooper P. V„ was door een rijksveldwachter van zijn woning gehaald en zou naar het Huis van Bewaring overgebracht worden, omdat hij nog een hechtenisstraf had te ondergaan. Daar V. zeide, dat hij ziek was, ging de rijksveld wachter eerst met hem naar het kantonge recht in de Jansstraat, waar V. aan den Amb tenaar van het O. M. om uitstel vroeg. Dit werd hem echter geweigerd. Bij het verlaten van het gebouw rukte V. zich plotseling los en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette den vluchteling na, maar toen deze op de Oude Groenmarkt een onbeheerde fiets had gevonden, was hij spoedig uit het gezicht ver dwenen. Sindsdien heeft de rijksveldwacht on vermoeid naar den vluchteling gezocht. Er wer den verschillende huiszoekingen verricht, eeni- ge malen dacht men een spoor gevonden te hebben, maar telkens bleek de vermiste ver dwenen. Eerst Donderdagavond heeft men suc ces gehad. De rijksveldwacht had eenig ver moeden, dat V. zich in het huis van een fami lielid aan de Dubbele Buurt (Haarlem-O.) op hield. Om 10 uur werd een inval gedaan. Twee rijksveldwachters betraden het huis door de voordeur, terwijl een derde zich aan den ach terkant posteerde. V., die zich inderdaad in het perceel bevond, poogde zich, toen hij ge stommel in de gang hoorde, uit de voeten te maken en verliet het huis aan de achterzijde. Via het dak van een schuurtje wilde hij de tuintjes van de aangrenzende perceelen berei ken. Hij had er echter niet op gerekend, dat ook hier een rijksveldwachter zou zijn opge steld. Toen hij zich op het schuurtje bevond sommeerde de man der wet den vluchteling zich over te geven. V. had aanvankelijk geen lust om aan dit bevel gevolg te geven, maar toen de rijks veldwachter hem met zijn revolver dreigde, werd hij gedweeër. V. heeft den nacht in het politiebureau doorgebracht en is naar het Huis van Bewaring gevoerd. Om een indruk te geven van de schoonheid van de Symphonia Passionis, die Zondag middag in de Gemeentelijke Concertzaal wordt uitgevoerd, laten wij hieronder een ana lyse volgen van het werk, ons verstrekt door Hubert Cuypers, den dirigent van het koor. Dit werk, dat het Lijdensverhaal tot onder werp heeft, draagt het karakter van een Sym- pnonische Dichting en begint met een ouver ture die den strijd weergeeft tegen Jezus' op treden in het openbaar. Wild en heftig zet het orkest in (1). m Na eenige maten hooren we als nevenmotief (2) Jezus' klacht. Hierna volgt het oproerige Joden-motief (3). De steeds toenemende oproerigheid eindigt in een onstuimig slot „So entbrannte die Wut des Volkes" zegt de Evangelist, waarop de „Sei- tensatz" (4) inzet, terwijl de Evangelist 't ver haal begint met: Sechs Tage vor Ostem kam Jesus gen BethaniënNa dit rustige ge deelte laait (met den Schlussatz) ln 't Orkest weer de woede der Joden op, gevolgd door „Als Jesus sich Jerusalem naherte sandte Er zwei von seinen Jüngern abDit deel eindigt met den intocht in Jerusalem door het koor Hubert Cuypers Hedenavond zal in den Stadsschouwburg de wereldberoemde Spaansche danseres Argentina haar gra- iteuze kunst toonen. Al danst zij niet gelijk de Spaan sche zigeu ners doen, al geeft zij niet de ras zuivere volksdansen, zij geeft er wel de kern en de ziel van; zij neemt er de motieven uit en varieert die tot een prachtigen kunstdans, waarin een enorme tech niek verborgen blijft achter den glans van een groote en aanstekelijke spontaneïteit. Daarom kan men haar toch het en volk noemen. het symbool van haar land Behalve de Openlucht Bioscoop-voorstelling met concert op de Groote Markt a.s. Woensdag avond, wordt door „Nederlandsch Fabrikaat" ook nog een etalagewedstrijd georganiseerd van de beste en mooiste uitstalling van artikelen van Nederlandsch Fabrikaat. Voor dezen wedstrijd wordt een aantal prijzen en diploma's beschikbaar gesteld. Er zal een jury worden benoemd. Iedere winkelier kan zich voor deelneming aan dezen wedstrijd opgeven bij het Secretariaat der Vereeniging Nederl. Fabrikaat, Lorentz- plein 13. Naar wij vernemen, hebben de Ned. spoor wegen de gunstige bepaling gemaakt dat tra jectabonnementen van Amsterdam of over Am sterdam naar Zandvoort voortaan ook geldig zullen zijn naar Heemstede-Aerdenhout en eveneens in omgekeerde richting van Heem stede-Aerdenhout af. i Men verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op de merkwaardige film, die a.s. Zondag 7 April gedraaid wordt in het gebouw St. Bavo. Alle Katholieken hebben gratis toe gang. Zij kunnen dan de helden zien, die „h,r- wonnen levenskracht" brengen aan talloozen, die met den druk der ongezondheid in de we reld loopen. Komt in grooten getale en helpt dit mooie liefdevolle werk bevorderen! Bü Koninklijk besluit van 2 April 1935 zijn be noemd in de commissie, belast met het afne men van het examen voor het hoogeronderwijs: tot lid en ondervoorzitter dr. G. Spoelder, rector van het gemeentelijk gymnasium alhier; tot le den o.a. dr. j. van der Eist, rector van het Chris telijk lyceum en dr. G. Ras, conrector van het gemeentelijk gymnasium alhier. Heden viert de bekende Haarlemmer, de heer P. J. van Kessel, zijn zeventigsten verjaardag. De' jubilaris, die zijn leven wijdt aan de Haar lemsche Sint Vincentiusvereeniging, werd he denmorgen door den Bijzonderen Raad der Haarlemsche vereeniging in intiemen kring ge- lukgewenscht. Ondertrouwd: 4 April. J. J. Rosbach en M. L. Galavazi. Getrouwd: 4 April. C. Rijkeboer en M. J. M. van Gammeren; H. C. Zonneveld en G. van Steenbergen; F. Warlé en H. Kenzbock. Geboren: 1 April: d. van J. E. Ebskampvan Jaarsveld; 2 April. z. van A. MontaubanHai der; z. van J. M. KempWesseling; 3 April. z. van H. M. HeuverkampKoomen; d. van G. van der ErfMens; z. van L. M. DalBelterman; 4 April. z. van C. M. van ZantenHomburg. Overleden: 2 April. H. Koning, 87 j. Korte Zijlstraat; A. M. A. van StaverenBulters, 33 j„ Veiserstraat; 3 April. E. W. de Mooij—van Wie- ringen, 44 j„ Diepenbrockstraat; J. Langeveld Bom, 75 J., Floresstraat. De heer Com. Siegers, wethouder der ge meente Zandvoort, schrijft ons: In het blad van Woensdag 3 dezer treft men aan een uiteenzetting van den heer van Alphen, burgemeester van Zandvoort, betreffende steen aankoop, reageerend op eenige mededeelingen in uw blad van Maandag. Zeer tot mijn leedwezen hebben wij nu voor Zandvoort weer eens het onverkwikkelijke van het elkaar betichten in de Pers van een Bur gemeester en een Wethouder. Beter ware het geweest indien men deze geschiedenis niet aan het Handelsblad, het Volk en Oprechte Haar lemsche Courant had kenbaar gemaakt, wat echter niet door ondergeteekende is geschied, noch door den anderen wethouder. De heer Burgemeester weet, dat onderge teekende eerbied heeft voor hem als hoofd van hebben goede pasvorm en snit NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat Telef. 13490 ingezet. Laudate (8e Psalmtoon)(Dit motief om gekeerd) Dit motief krijgt later in het werk bijzondere beteekenis o.a. door het telkens fiere antwoord van Jezus. In het Orkest flitst nog even de woede op, waarna dit eerste deel met den „Schlussatz" beëindigd wordt. Zacht klagend is de begeleiding bi) Jezus' weenen over de stad Jerusalem, maar heftiger bij de tempeluitdrijving om aan 't slot bij: „en Hij leerde dagelijks in den tempel" weer met motief te eindigen. Plechtig is het begin, ingezet door bazuinen, houtblazers en doffe harpklanken. Wi) bevin den ons in de zaal, waar Jezus zijn leerlingen de voeten heeft gewasschen. Wij hooren Hem nu voor 't eerst: „Eln Beispiel hab' Ich euch gegeben". De Evangelietekst behoeft hier geen nadere analyse. Als Judas na het Avondmaal vertrokken is, volgt nog 'n ontroerend mooi ge deelte, waar Jezus zegt: „Liebe Kindlein, ich bin noch eine kleine Weile bei euchDan eindigt dit deel met 't antwoord aan Petrus: 'Waarlijk, eer de haan kraait hebt gij Mij driemaal verloochend." Sombere slotaccoorden siuiten onheilspellend af. Vaag leiden vioolklanken dit deel in ter voor bereiding van groot gebeuren. Jezus gaat naar den hof van Olijven, bidt er tot driemaal toe en vindt Zijne leerlingen tel kens slapend. „Ruhet nun" zegt Hij ten slotte met een (ook in 't naspel voortgezette) teederheid, die els een dauw van meelijden op 't zwakke rnenschdom neerdaalt. „Es ist genug". „Zie, het uur komt" klinkt het vastbesloten van Jezus' lippen. We hooren in de verte (orkest) de voet stappen van Judas en de soldatenWe wor den stil bij Judas' verraad, als Jezus zegt: „Freund wozu bist du gekommen", zinrijk ge volgd door het „mea culpa" (cello-solo). Opvallend is de machtige, onwrikbare, held haftige uitbeelding der Christusfiguur, Zijn fier antwoord „Ich bin es", het felle verwijt dat Hij zijn vervolgers doet, zoo zelfs dat ook Zijn leer lingen maar wegvluchten. Met het oproerig motief (3) begint dit deel. Treffend heeft hier de componist geteekend Jezus' verhoor door Caïphas, de valsche getui gen, de uitroepen „Er ist des Todes schuldig, Kreuzige ihn", het onstuimige koor: „Ja dieser war einer seiner Jüngern". Welk een bewogen heid in de rol van den in 't nauw gedreven Pe trus, hoe typeerend het hanengekraai en hoe roerend 't naspel, als Petrus tot 't besef komt van zijn ontrouw. Bij het hierop volgend verhoor door Pilatus treft ons weer de sterke dramatiek der koor ent woorden als: Er sagt: Er sei Christuè der König, Fort mit diesen, den Barabas geb frei! Kreuzige ihn! Als Pilatus Hem laat geeselen, hooren we weer (nu door fluit) het „mea cul pa". Vol innigheid is het oogenblik, waar Jezus zich wendt tot de weenende Vrouwen: „Ihr Töchter von Jerusalem". Stemmingsvol sluit dit gedeelte met het koor a cappella „Ecce lig num cruris." Onbarmhartig blijft het Joden-motief door gaan. van de nu volgende „spotkoren" „Ei, der du den Tempel Gottes zerstörst und in drei Ta- gen wieder aufbaust, hilf Dir selbst. Bist Du Gottes Sohn, so steig herab vom Kreuze. An- dern hat Er geholfen, sich selbst kann Er nicht 1.elfen: Wenn du Christus bist, der König von Israël, so steig herab von dem Kreuze, dann wollen wir glauben an Ihn" gaat weer die dra matische bekoring uit, die dit werk zoo boeiend maakt. Teeder klinken na deze woeste „Spot koren" Jezus' woorden: „Vater, verzeihe ihn..." en het antwoord aan den goeden moordenaar: Waarlijk, heden zult gij met Mij zijn in het Paradijs. Het daarop volgende naspel is als de verklanking eener gelouterde ziel, die opstijgt ten hemel. Hoor dien overweldigenden kreet: „Vater in Deine Hande befehle Ich meinen Geist". Het „Ich bin es"-motief laat zich .hoo ien (bazuinen), waarop Jezus het hoofd buigt.... Nu treedt het Orkest in volle werking. „De voorhang des tempels scheurt, de aarde beeft, de graven openen zich Allen keeren terug naar de stad. Eenzaam hangt de Verlosser daar aan het kruis op Golgotha. Sombere orgelklanken leiden het innig mooie endante cantabile in. Na dit andante zegt de verhaler: „Jesus ruhte noch im Grabe"„Am dritten Tage stand Jesus von den Toten auf". Majestueus klinkt herhaaldelijk het „Ich bin es"-motief. Aanzwellende orkestklanken loopen uit op de aloude Paassequens „Victimae pascha- li laudes", unisono gezongen en door wondere harmonieën omrankt. Dan een Alleluja-zang, waarna eenige sopraanstemmen beginnen met: „Engelchöre singet, mein Heiland lebt" etc. Aan het eind vereenigen zich koor, orkest en orgel onder het gebeier der Paaschklokken tot een kort, maar machtig slot. Zacht klinken strijk- muziek en klokken na, verkondigend een nieu we wereld. Gebouw ,„St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Gala-avond Argentina, kwart over 8. roote of St. Bavo-kerk Orgelbespeling 3 4 uur. Hotel Royal" „St. Christoffel", half 9. R.K .Vereenigingsgebouw, Heerenweg, Heem stede Tentoonstelling werkstukken van werkloozen, 1012 eri 2—5 uur. Gebouw „St Bavo"" Cursus R. K. Volks bond half 4; Bestuur Kamercentrale „Haar lem" 3 uur Bestuur Grafische bond 4 u.; Geel Wit 6 uur; gewone zittingen 47 uur; Demonstratie Levers' Zeep-Maatschappij 2.15 en 8 uur. „De Kerkuil", Nieuwegracht 23 Tentoon stelling 10half 1 en 26 uur. Café-restaurant Gebr- Brinkmann Leerlin gen uitvoering E. A. Cats, 8 uur. R. K, Vereenigingsgebouw, Heerenweg, Heem stede Tentoonstelling werk van werkloozen, 1012 en 2—5 uur. Flora Bloemententoonstelling lederen dag van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Kunstzaal Reeker Bloemschilderijen van Haarlemsche schilders. lederen dag van 107 uur. Alleen op Zondagen van 2—4 uur tot en met 14 April. Teyler-Museum Bloemschilderijen van Haar lemsche schilders. lederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 1—3 uur en 5 Mei van 14 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, lederen werkdag v. 104 uur. Zondags van 103 urn:. R.K. Leeszaal Tentoonstelling van werken over planten en bloemen, dagelijks van 105 en 7—9 uur. Kunstzaal J. H. de Bois, Kruisweg 68 Ten toonstelling van kasbloemen in de kunst, iede- ren werkdag van 95 uur. dc gemeente. Dit mag echter niet insluiten, dat onderget. als wethouder een marionet is, vooral niet op dat gebied, waar hij in het tijzonder de verantwoordelijkheid voor draagt. Evenzeer moet onderget. ervaren tot zijn leedwezen, dat hij het vertrouwen van Zijn Edelachtbare niet bezit, wat betreft zijn bouw kundige kennis. Wat hiervan de oorzaak is, kan onderget. wel vermoeden. Ondafcks deze overwegingen kan toch maar niet alles worden geslikt, te meer niet waar andere persorga nen zich niet geneeren om den gang van zaken in een vorm te gieten, welke de uitgesproken bedoeling heeft om den wethouder, die een richting heeft, welke de hunne niet is, vooral op het gebied van goede zeden, een minder waardigheidsbrevet uit te deelen. Ik zal echter op het artikel van Woensdag morgen in het Handelsblad, dat mij werd ter hand gesteld, niet ingaan. Het lijkt mij beter, dat hij dit doet, die deze zaak in de pers heeft gebracht. Betreffende de passages in het overzicht van den heer van Alphen onder punt 1, mag wor den opgemerkt, dat dit onjuist is. IjTiet de daar in genoemde firma's onder A en B aangeduid, waren de laagste in hun offerte. Er zijn er nog lagere en beduidend lager, maar dit brengt meë ook heel wat minder kwaliteit. Waar nu twee kwaliteiten in aanmerking kwamen ook wat den prijs betreft, was het kwaliteitsver schil wel zoo veel beter, dat hierdoor tegen deü prijs geen bezwaar mocht worden gemaakt. Verder zegt inzender, dat het zijn bedoeling niet was om het den laagsten inschrijver te gunnen, wel als het advies van het proefsta tion binnen zou zijn. Dit was voor mij een verrassende openba ring, die ik gewaar werd in hetzelfde gesprek, waarin de sportiviteit werd genoemd. Dat deze zaak nu zoo wordt gesteld, zal wel niemand van het overige college hebben begre pen en ook ik niet, te meer, omdat de commis sie van Bijstand voor de opzending niets voelde. Wat dit punt betreft, zij nader toegelicht, wat in de vorige berichten niet uitkwam, na- nelük: hoe kwam het, dat de steen niet naar het proefstation ging? De voorzitter van het college drong er op aan, die opzending te doen geschieden. Onder get. vond dit overbodig omdat dezelfde steen in de gemeente goed voldoet. Het andere lid van het college gaf te kennen dat hij er voor was om de 30 gulden, welke de kosten waren, dan maar eens te versnoepen (letterlijk weer gegeven!) Naar aanleiding hiervan meende ik, dat het besluit tot opzending was genomen en daar om gaf ik aan den dienst opdracht om dit ta doen. Daar er echter voor die proef niet voldoende steenen als monster voorradig waren, werd aan beide firma's verzocht 2 maal 10 stuks te zen den, wat geschiedde. In de vergadering van B. en W., die daar op volgde, waarby de stukken weer passeerden, merkte ik op, dat de zaak nog niet kon wor- oen afgedaan, daar de gekomen monsters nog niet verzonden waren. Hierop zeide de voorzitter, dat tot opzending naar het proefstation niet was besloten! Deze mededeeling wekte de verontwaardiging v an onderget. dermate, dat hij hierin zag een sabotage van het werk van den wethouder van Publieke Werken, waarop hij onmiddellijk: voorstelde de beslissing te nemen zonder het advies van het proefstation. Ook de andere wethouder was over deze zaak verwonderd en gezien het advies van de commissie van P.W., gaf hij zijn stem aan dit besluit. Nu wat betreft de brandspuit, waarbij de burgemeester het bericht volmaakt in strijd met de waarheid vindt. De afdeeling brandweer behoort by den bur gemeester en als er nu opgaven voor het leve ren van brandspuiten binnenkomen, zonder dat de wethouders er om hebben gevraagd, kan de conclusie toch niet zoo vreemd zijn, dat dan een ander die offerten heeft bewerkstelligd. Daar echter inzender dit ontkent, wil ik wat my betreft, deze bewering onmiddellijk aan vaarden, wat echter niet wegneemt, dat, indien ue wethouders zich niet hadden verzet, de le vering der brandspuit was gegund. Dit met nadruk, omdat inzender zegt, dat hij kennis had van het bewuste wetsartikel, waarin goed keuring wordt verlangd by onderhandsche aan bestedingen. Dan ware ook dit voorstel van den burgemeester in strijd met de wet geweest. Dat de heer van Alphen geen gebruik wil maken van dit wetsartikel, ligt voor de hand, want tot nu toe werd voor dergelijke bestedin gen of aanvragen om aanbieding in beperk ten kring geen goedkeuring van Ged Staten gevraagd. Vertrouwende, dat ondergeteekende in deze uiteenzetting niet in eerbied voor het gezag is tekort geschoten, maar de verzekering gé- vende, dat hij bij het overschry'den van zekere grenzen, als de maat overloopt, zich te weer zal stellen, breng ik U Mijnheer de Redacteur en de Katholieke Pers in het algemeen, een woord van dank, dat zij tenminste haar ver tegenwoordigers in openbare lichamen in be scherming neemt en verdedigt, wanneer dit r.oodig is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2