Fransche koloniale kwesties Aula aan landbouwhoogeschool AAN DE REGEERING OVERGEDRAGEN HET BURGERRECHT DER ALGERIJNEN VRIJDAG 5 APRIL 1935 „Het kostbaar geschenk getuigt van echten gemeenschapszin en is een monument van dankbaarheid der oud-studenten" Koningin woonde de plechtigheid bij Rede minister Steenberghe H. M. Koningin Wilhelmina ny2 MILLIOEN EIEREN Bestelling voor Duitschland NOOD SCHEEPVAARTBEDRIJF Adres aan den Ministerraad LEZING GEWEIGERD Engelschman naar zijn land teruggezonden „MOOI NEDERLAND IN BEELD" Foto-schouw tijdens de tentoon stelling Amokmaker gedood Nadat hij verscheidene personen verwond had DE AANSLAG OP NIEUW- GUINEA R.K. GYMNASIUM TE ROTTERDAM INDUSTRIEBANK VOOR LIMBURG Minister Steenberghe Ongeoorloofd wapen N.S.B.-er over de publicatie van den brief van den heer Heldring Raming en opbrengst der P. T. en T. Het moederland wordt gesmoord in den overvloed van goed- koope waren Invloed van den Islam KUNST VAN HEDEN DE TOEKOMST Utrechtsche première door „Het Masker" Wie wil het Aneta-pers- bureau koopen? „De bladen hebben er niets mee te maken" HET WEER OP ZONDAG Het zal voorloopig nog koud blijven Land- en Tuinbouw Audiëntie DOOR RHEUMATIEK TOT WANHOOP GEDREVEN Nu is hij veel beter en slaapt weer heerlijk Reden heeft H. M. de Koningin een be zoek gebracht aan de landbouwhoogeschool te Wageningen en daar tevens de over dracht aan de regeering der onlangs vol tooide aula met Haar tegenwoordigheid ver eerd. H. M. kwam met den trein, die te 13.40 uur te Ede stopt, aan het station aldaar aan en begaf zich vandaar per auto over Bennekom haar Wageningen, terwijl Haar gevolg in drie andere auto's plaats had genomen. Langs een korten omweg werd het hoofdge bouw der Landbouwhoogeschool In de Heeren straat bereikt. Overal, waar de koninklijke stoet, die langzaam reed, passeerde, had zich een dichte volksmenigte opgesteld, die H. M. zeer hartelijk toejuichte. Van schier alle hui zen woei de vlag. Volgens den wensch van H.M. was iedere straatversiering en alle hul debetoon achterwege gebleven. Aan het hoofdgebouw werd H. M. ontvangen door het volledig curatorium der landbouw- boogeschool. Op het plein voor het gebouw hadden zich langs de beide zijvleugels de verschillende stu- dentenvereenigingen opgesteld met haar vaan dels. Na de begroeting begaf H. M. de Koningin zich naar de Senaatskamer, welke evenals de entree van het hoofdgebouw smaakvol met groen en bloemen was versierd. Hier werd de senaat aan H. M. voorgesteld, benevens de bui tengewone hoogleeraren en de oud-hooglee- raen, prof. dr. L. Broekema en prof. dr. J. H. Aberson. Vervolgens vertrok H.M. van het hoofdge bouw, uitgeleide gedaan door de Colleges van curatoren en van rector-magnificus en asses soren, tot het maken van een korten rondrit langs een aantal laboratoria. De politie had uitgebreide maatregelen ge- homen; het corps was versterkt met vijftien hiarechaussees te paard en veertig Rijksveld wachters, die de straten vrij hielden. Ook nu badden zich vele menschen langs oe wegen geschaard, die herhaaldelijk H. M. spontaan toejuichten, voor welke hulde Zij minzaam, baar alle zijden buigend, dankzegde. Over den Rijksstraatweg kwam de Ko ninklijke stoet aan de aula aan. H.M. werd in de hall ontvangen door het bestuur van het Aulafonds. In de aula waren verder aanwezig Z.E. mr. p. L. Steenberghe, minister van Economi sche Zaken; mr. S. baron van Heemstra, Com missaris der Koningin in Gelderland, curato ren en de senaat der Landbouwhoogeschool, Prof. de Bussy van het Koloniaal Instituut, Prof. dr. O. de Vries, de oud-gouverneur van Suriname, dr. Rutgers, oud-minister mr. J. Kan, de directeur-generaal van den land bouw, ir. Roebroek, hoofdbestuursleden van Vereenigingen op land- en tuinbouwgebied in Nederland en Nederlandsch-Indië, baron van Lijnden, hoofd van den Rijksgebouwendienst, de senaat van het Wageningsche studenten corps enz. enz. De zaal, plaats biedend aan ruim ^00 personen, was geheel bezet. Dr. F. E. Posthuma, voorzitter van het Aula- fonds, sprak een kort woord. Daarbij dankte bij H. M., dat zy wel heeft willen besluiten de overdracht van de aula aan de regeering per- sooniyk by te wonen. Deze aula toch bedoelt een biyvend monument te zün als uiting van dankbaarheid voor het genoten landbouwonder wijs. Namens de regeering aanvaardde minister Steenberghe de aula. Alvorens tot de overname over te gaan, ge- Voelde spr. zich genoopt, aan de vrijgevige schenkers en in het bijzonder aan de leden Van het Bestuur der Stichting Aulafonds, de erkentelijkheid van de Regeering te betuigen Voor het edelmoedig aanbod van dit kostbaar Beschenk. Het is kostbaar vooral, omdat het getuigt Van echten gemeenschapszin en omdat uit dit Minister de Wilde in gesprek met den burgemeester van Nijmegen, den heer Steinweg, voor het gebouw van den Luchtbeschermingsdienst, tijdens de te Nijmegen gehouden luchtbeschermings oefeningen (FOTO ZIEGLER) monument van dankbaarheid der oud-studen ten van deze hoogeschool wel biykt, hoe rijk de geesteiyke uitzet moet zijn geweest, welken zy hier in Wageningen hebben hebben mede- gekregen. Met dit resultaat wenschte spr. de hooge school van harte geluk. Ook de Regeering waar deert den band tusschen de wetenschap en het bedrijfsleven, welke zich zoo gelukkig heeft ge manifesteerd in het initiatief, door het be- dryfsleven in den ruimsten zin genomen, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het landbouw-onderwijs, om deze aula aan de hoo geschool te schenken. Deze band met het bedryfsleven is voor een hoogeschool als deze onmisbaar, hetgeen spr. nader schetste. Het gebouw is bestemd om te dienen als aula dei Hoogeschool. Een hooge bestemming, want de aula is de zetel der academische gemeen schap. Het beste van wat er in de afzonder lijke collegezalen, instituten en laboratoria aan wetenschappelijk inzicht en ervaring wordt ge wonnen, vindt zijn weg naar de aula om van daar uit weer zich mede te deelen aan elk onderdeel van het lichaam der Landbouw Hoo geschool. Deze aula is bestemd om te worden het symbool van de eenheid der hier beoefen de wetenschappen. Onder het uitspreken van den wensch, dat deze aula onder God's onmisbaren Zegen het middel moge worden om de verschillende tak ken van landbouwonderwijs en wetenschap met elkander en met de practijk van den bodemcul tuur verbonden te doen biyven, verklaarde spr. dit aulagebouw namens de Regeering te aan vaarden. Aan het einde der plechtigheid verliet H. M. met de autoriteiten de aula en begaf zich naar de kleine gehoorzaal, waar thee werd geser veerd. H.M. de Koningin vertrok naar Ede, van waar zy per trein naar Den Haag terugging. Heden avond biedt het bestuur van het aula fonds een diner aan, waar ook minister Steen berghe aanzit. Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Krui denierswaren" verneemt, heeft de Reichsstelle für Eier te Berlyn een bestelling gedaan van ITA millioen eieren, te leveren in April, in koelhuisverpakking, voor opslag in Duitsche koelhuizen. Namens de Contactcommissie van organisaties van Werknemers ter Koopvaardij, bü welke com missie zyn aangesloten de Centrale Bond van Transportarbeiders", de „Vereeniging van Ne- derlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardy" en de „Vereeniging van Scheeps- werktuigkundigen", is aan den Ministerraad een uitvoerig adres gezonden, waarin er op wordt gewezen, dat de toestand in de koopvaardy met den dag slechter wordt, waardoor dit bedrijf steeds verder in nood komt te verkeeren. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de Minis terraad het mogelyke zal willen doen, om de snelle inzinking van het koopvaardybedryf tegen te gaan door verbod van verkoop van schepen, wanneer daartegenover geen aanvulling plaats vindt door aankoop of het bouwen van moder ner schepen, en den noodigen financieelen steun aan het reederijbedrijf zal willen verleenen, die de inkrimping van de vloot doet keeren in een geleidelyk herstel. Reginald Bridgeman, de secretaris van de Liga tegen het Imperialisme verklaarde, Woens dag een bezoek te hebben gebracht aan Delft, waar hy een lezing zou houden over China in het Technisch-Instituut, voor een aantal stu denten. Hem werd echter de vergunning om de lezing te houden geweigerd, en vergezeld door twee politie-beambten werd hy naar Den Haag ver gezeld, vanwaar hy naar Engeland is terugge keerd. Ter gelegenheid van de Nationale Tentoon stelling „Mooi Nederland" van 7 tot 19 Mei a.s. in de Apollohal te Amsterdam onder leiding van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer, zal door de Ned. Amateur Fotografen Ver eeniging te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden „Mooi Nederland" gezien door het oog van kunstzinnige foto-amateurs. Deze tentoonstelling zal door een honderdtal foto's een beeld geven van het vaderlandsche stads- en natuurschoon. Alleen de vooraan staande amateur-fotografen zullen tot deelne ming worden uitgenoodigd. Als leden van de jury voor toelating zullen fungeeren de heeren F. F. P. Bins, eerelid van de N.A.F.V., A. P. W. van Dalsum en G. Jorna, resp. voorzitter en secretaris van de Ned. Ama teur Fotografenvereeniging. Het Uitvoerend Comité van de tentoonstelling „Mooi Nederland" heeft voor de beste inzen dingen fraaie plaquettes uitgeloofd. KOETARADJA, 5 April (Aneta). Een Atjeher maakte amok naby de vrouwenloods buiten het kampement Lamie (Meulaboh). Een vrouw, twee kinderen en een Inlandsche veroordeelde werden licht gewond; een kind werd ernstig gewond, doch de toestand is niet hopeloos. De Atjeher werd gedood. BATAVIA, 4 April (Aneta) Aneta verneemt dat de aanslag welke in begin Maart in de kolonisatienederzettine Hollandia op Nieuw- Guinea plaats vond, door den Raad van Justitie te Makassar zal worden behandeld. De leider der kolonisatie, de heer Schalk, meer bekend onder den naam „Oome Arie", is n.l. toen aangevallen door den kolonist v. B. De processtukken zyn door het hoofd van het plaatselyk bestuur te Hollandia naar Makassar verzonden. Volgens den inhoud daarvan ver klaarde Schalk, dat v. B. met een geweer op hem heeft geschoten, hetgeen v. B. echter ont kent. Er waren geen ooggetuigen aanwezig: het visum repertum "'ijst niet uit dat Schalk door een schot is getroffen, v. B. heeft vele malen met de kolf van het geweer naar Schalk ge slagen, waardoor deze een hersenschudding, wonden en kneuzingen bekwam. Hü is thans echter geheel hersteld en naar Java vertrokken. Dezer dagen berichtten wy', dat een religieuze orde zich bereid verklaard had, zich met de leiding en het bestuur te belasten van het R. K. Gymnasium te Rotterdam, dat zich door het intrekken van subsidie in moeilykheden bevond. Donderdagavond zijn de definitieve onderhan delingen met den H.E. Pater Provinciaal der E.E. P.P. Franciscanen, afgesloten, en het staat thans vast, dat deze katholieke onderwysinstel- ling behouden blyft. Naar we vernemen zal de officieele opening van de Industriebank voor Limburg op Vrijdag 12 April a.s. plaats vinden. De heer H. B. M. Mumsen werd Donderdag als burgemeester van gehaald. Door de schooljeugd worden hem en zijn verloofde, mej. aange boden Woubrugge in de Ru, bloemen Volgens het „Handelsblad" heeft in een ver gadering der N.S.B. te Haarlem de can- didaat dier party voor de Prov. Statenverkie zingen J. P. van Kampen over het verkeerd bezorgen van den brief van den heer Heldring aan den heer Asscher gezegd, dat het nog zeer de vraag is of men hier te doen heeft met een vergissing van den looper: „alles maakt sterk den indruk of hier opzet in het spel is," aldus de heer Van Kampen. Over de publicatie in „Volk en Vaderland" zeide hij „Och, ik kan mij best voorstellen, dat de redactie van „Volk en Vaderland" gezegd heeft: Waarom zouden wy nu niet eens hetzelfde doen, als andere bladen ook zoo vaak hebben gedaan?" „Of het oirbaar is, weet ik niet, maar wy zyn nu eenmaal ook geen heilsoldaten of mid- demachtzendelingen." Of het fyn is of niet, ochwas de strijd tegen ons altyd zoo fyn? Politiek staat immers gelijk met gekonkel! „Wanneer wy hier werkelijk te doen hebben met schending van briefgeheim," zoo besloot de heer Van Kampen, „dan is deze publicatie een ongeoorloofd wapen geweest, dat de NS.B. echter niet ter hand genomen heeft. Fijn is het niet, of het oirbaar is.weet ik niet, maar laat men niet alle schuld op de N. S.B. laden, maar ook de Nederlandsche pers, die zelf zeker niet geheel zonder smetten is, de revue laten passeeren...." De vraag, of met de publicatie de belangen der N.S.B. werden gediend, werd niet beant woord. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Februari 1935 opgebracht: Posterijen ƒ2.685.749 (ƒ155.166 minder dan (Byzondere corespondentie) In den Franschen Senaat kwam dezer dagen de kweste van het burgerrecht der Algerij nen ter sprake. Senator Violette stelde voor, deze donkerkleurige onderdanen van Frankryk eindelyk tot burgers te maken door hun het kiesrecht te verleenen. Doch slechts het actieve kiesrecht geenszins het recht der verkiesbaar heid. Dit voorstel ontmoette in den Senaat alge- meenen tegenstand, en in het debat werd ge zegd, dat er geen slechter oogenblik dan het huidige zou kunnen gekozen worden, om de Al- gerynen met een dergelyk twyfelachtig ge schenk te verbitteren. Het is waar, Frankryk betaalt de tekorten der Algerijnsche spoorwegen, het heeft de woes- tenyen van Noord-Afrika van water voorzien, het heeft tarwe doen verbouwen, de wynbergen gecultiveerd, nieuwe olyfplantages aangelegd. Het Atlasgebergte is rijk aan koper en tin: Frankryk heeft den mynbouw bevorderd. Het heeft geheele industrieën in Algerië inheemsch gemaakt, zoodat deze kolonie alleen in het jaar 1933 voor 1021 millioen francs aan waren naar het moederland geïmporteerd heeft. Frankryk heeft meer voor Algerië gedaan, dan de eigen landbouw verdragen kon; al sedert jaren hebben de boeren in Zuid-Frankryk hun olyfplantages vernield, omdat zy niets meer opbrengen. Tegen het onuitpunttelyke Algerië met zyn bevorrecht klimaat en zyn goedkoope arbeidskrachten kan de Fransche olyfplanter niet concurreeren. De Algerijnsche olie is spotgoedkoop en uitstekend van kwaliteit, in beperkteren omvang herhaalt zich deze gang van zaken met den wyn. De goed koope wynen uit Algerië overstroomen de Fran sche markt terwyl in het moederland zelf over vloed aan wyn heerscht, en de Regeering om een catastrofe op de wijnmarkt te verhinderen, byna den halven oogst laat opkoopen, gedeeltelijk ter distillatie en gedeeltelyk om ze te vernieti gen. Zoo ziet het Algerynsch probleem er uit voor Frankryk. Het heeft geen offers geschroomd, en thans in den crisitijd dreigdt deze provincie het moederland te smoren in den overvloed ha- rer goedkoope waren. Daarby is Frankryk de voornaamste afnemer van de Algerijnsche pro ducten. Thans in de crisis kan Frankryk nog maar weinig importeeren. Hierin moet men den econo- mischen achtergrond zien v. d. ontevredenheid in de Noordafrikaansche provincies. Op den in voer van Algerijnsche waren in 1933 ten bedrage van 1021 millioen francs volgde in 1934 een in voer ten bedrage van 600 millioen francs, en van het loopende jaar wordt een verdere schrik barende verschrompeling van den invoer ver wacht. Men mag hier een meer dan voldoende verklaring in vinden voor de broeiende onlusten, die nog zeer onlangs openlyk zyn uitgebroken. Er zijn vele redenen, waarom Frankryk wel aan de negers uit zyn koloniën in midden-Afri- ka burgerrechten heeft willen toekennen maar totnutoe nog niet aan de inboorlingen van Al gerië. Doch de voornaamste daarvan is wel, dat de Algerijnen Mohammedanen zyn. Met Mo hammedanen heeft Frankryk slechte ondervin ding opgedaan in zyn koloniaal verleden. De Mohammedaansche godsdienst met zyn fanatisme en vreemdelingenhaat is veel te diep in het volk geworteld, dan dat Frankrijk zou kunnen hopen, door het burgerrecht en de na turaliseering van de Mohammedaansche Algerij nen ook inderdaad nieuwe burgers in zijn volks- lichaam te kunnen opnemen. Anderzyds heeft het er niet het geringste tegen, het burgerrecht te schenken aan een Algerijn, die afstand heeft gedaan van den Islam. Al honderd jaar lang volgt Frankryk deze politiek ten opzichte van zyn Noord-Afrikaan- sche koloniën, en lokt met het burgerrecht. Doch de resultaten zyn niet aanmoedigend. On der de zes millioen inwoners van Algerië zyn er op het oogenblik ongeveer 800.000 die het Fran sche burgerrecht bezitten, en hiervan zyn het meerendeel geboren Franschen ofwel Noord- Afrikaansche joden. Dat wil dus zeggen, dat de, Islamietische gedachte in de kolonies sterker is dan alle beloften van het moederland, dan alle goede wil en alle daen door Frankrijk in Alge rië gesteld. vorig jaar en ƒ81.401 minder dan de begroo ting). Telegrafie ƒ284.842 (ƒ68.745 minder dan vo rig jaar en ƒ29.258 minder dan de begrooting). Telefonie 1.762.E41 1933.68 minder dan vorig jaar en 39.559 minder dan de begroo ting). Postcheque- en Girodienst ƒ611.473 (ƒ51.103 meer dan vorig jaar en ƒ51.023 meer dan de begrooting) Totaal 5.344.605 366.176 minder dan vorig jaar en ƒ99.195 minder dan de begrooting). Voor de eerste twee maanden tezamen be droeg de opbrengst: Posterijen ƒ5.597.616 (ƒ264.022 minder dan het vorig jaar en ƒ60.584 minder dan de be grooting). Telegrafie ƒ601.205 (ƒ142.195 minder dan vorig jaar en ƒ69.795 minder dan de begroo- ting). Telefonie ƒ3.597.086 (ƒ344.374 minder dan vorig jaar en ƒ101.814 minder dan de begroo ting). Postcheque- en Girodienst ƒ1.217.007 (ƒ67.189 meer dan vorig jaar en 8657 meer dan de be grooting). Totaal 11.012.914 683.402 minder dan vo rig jaar en 150.536 minder dan de begroo ting). §§Voor een vrywel geheel gevulde schouw burgzaal als uitvoering voor den Utrechtschen Kunstkring gaf de Tooneelgroep „Het Masker" Donderdagavond 'n opvoering van „Toekomst", van Henri Bernstein te Utrecht. Wy meenen, de eerste vertooning van dit stuk in ons land. Deze is een groot succes geworden voor het ge zelschap, wat wel bleek uit het spontaan en krachtig applaus, dat na elk der bedrijven uit de volle zaal opklonk, doch vooral aan het einde, toen aan de executanten een geestdrif tige ovatie door het enthousiast gestemde pu bliek gebracht werd. „Toekomst" is een stuk, dat eene uitermate goede bezetting van de rollen, een zestal slechts, vereischt, zoo niet, dan wordt het een hope- looze mislukking en zal het de belangstelling niet levendig weten te houden. Het bevat slechts enkele sterke speel-scènes en voor de groote rest zyn het dialogen en nog eens dia logen, waar doorheen geworsteld moet worden en waarby heel weinig handeling is. Dit behoeft nog niet als 'n bezwaar tegen 't stuk te worden aangevoerd, maar dit stelt wel als primairen eisch een bezetting van de verschillende rollen door tooneelisten van superieure kwaliteit. Welnu, dit begrijpend, was hiervoor door de directie van het gezelschap gezorgd en is dank zy mede de voortreffelyke regie van Ko Ar- noldi, van „Toekomst" een uitbeelding gegeven, die op zeer hoog peil stond. Elk der vijf groote rollen in dit stuk, van 'n hoofdrol in den eigen- ïyken zin des woords kan niet gesproken wor den, terwyl de zesde slechts van ondergeschikt belang is, werd schitterend vertolkt en dit kon worden verwacht by een bezetting door artisten als de dames Else Mauhs, Georgette Reyewsky en Ank van der Moer en de heeren Ko Amoldi en Emile van Stuwe. In dit stuk met zyn sterk melo-dramatischen inslag en zyn scènes, er door kunstige hande lingen geheel op berekend om het publiek te pakken en te boeien, wordt een blik gegeven op een huwelyksleven, dat van Emile en Thérèse Goinard, dat wel niet kapot geslagen wordt, maar toch ook volgens de woorden van Emile allesbehalve een sprookje is, waartegenover als hoopgevende tegenstelling geplaatst wordt dat van Cathérine en Antoine, die in 'n sprookjes sfeer leven, omdat by hen het bindend en alles- beheerschende element van de wederzydsche liefde aanwezig is. Deze twee jongelieden, zich langzaam aan van hun gevoelens voor elkaar bewust geworden, krygen elkaar niet zonder groote conflicten, want zij moeten vechten voor hun recht op levensgeluk, zooals Antoine dat zoo prachtig zegt en in dien door den auteur prachtig geteekenden stryd is Thérèse de eigen moeder van Cathérine, tegenover wie dit recht op levensgeluk bevochten moet worden. In haar sterk verzet tegen dit huwelyk, vindt zij geen steun by haar man Emile, die jegens zyn stief dochter Cathérine, dochter uit Let eerste hu- welk van Thérèse, 'n meer dan byzondere gene genheid koestert en haar levensgeluk, dat hy by Antoine veilig wétant, niet vernietigen wal. Tot de mooiste en best geslaagde scènes in dit stuk rekenen wy het slot van het tweede be drijf en dat van het derde, resp. het vertrou- welyk gesprek tusschen Emile Goinard en zyn stiefdochter Cathérine, waarin Ko Arnoldi, haar openhartig vertellend waarom hy met Thérèse getrouwd is, meesterstukjes van fyn doorvoeld tooneelspel en van expressieve mimiek te be wonderen gaf en dan de scène van het samen- zyn tusschen Thérèse en Cathérine, schrynend om de verwyten van elkaar niet begrijpen en niet liefhebben, die zy tot elkaar richten. Wy hebben alle waardeering voor het spel van elk der executanten, die door de schitte rende uitbeelding van de resp. figuren, deze tot aannemelyke en echt menschelyke typen creëerden. De „Java Bode" schryft: Den 25sten Maart j.l. heeft te Batavia een bespreking plaats gehad tusschen den ver tegenwoordiger van dat concern en eenige an dere belanghebbenden, van wie één een dag blad representeerende gaarne wilde weten wie achter het bankconcern zaten, dat Aneta wilde koopen. Het ging zoo zeide hy om een mono polistisch bureau, dat de slagader van het kran- tenbedrijf de telegrafische berichtgeving beheerschte, en de bladen zouden uit den aard der zaak willen weten, met wie of wien zy in zee gingen. Op dit uitermate logische, redelyke en vooral: noodzakelijke verzoek, werd volstrekt afwy- zend beschikt. De bladen aldus 'de bank man hadden er niets mee te maken. Zy zou den later wel ervaren: wie eigenaar van het persbureau was geworden, en als hun dit niet beviel konden zy zich tot een ander persbureau wenden. Om het groote belang dezer zaak wijken wij met volle overtuiging af van de gewoonte om in dit stadium der zaak over zulke preliminai- ren te zwijgen. Men gaat naar een beslissing. Er is periculum in mora. Wij weigeren aan te nemen, dat de regeering een dergelyk concern „aanvaardbaar" zou verklaren. Er past hier verder een woord van scherp protest tegen een financieele groep, welke het eenige Indische persbureau wil koopen en, ver moedelijk sterk door de macht van haar geld, zelfs de meest voor de hand liggende verzoe ken om klaarheid der bladen van de hand wyst. Men kan hieruit proeven wat er van de zeg genschap der bladen zal overblyven, als zy door middel van een contract zich dit juk zouden hebben opgelegd. De heeren vergeten één ding: dat geen pers bureau bestaanbaar is zonder aangesloten bladen. De algemeene weerstoestand in Europa heeft sedert eenige dagen een zeer ongunstige wen ding genomen, die voorloopig geen uitzicht heeft op een groote verbetering in de weersgesteld heid in ons land. Ongeveer zes dagen geleden drong uit het hooge Noorden een zeer koude luchtstroom West-Europa binnen, die in de vol gende dagen over een breedte van duizend tot vijftienhonderd kilometer als een zeer koude vloedgolf naar het Zuiden liep en in het mid den der week de Middellandsehe Zee bereikte. Dientengevolge trad in geheel West-Europa een sterke afkoeling in, die in verband met de ont wikkeling van depressie over de Noordzee en haar omgeving gepaard ging met buiig weer en veel sneeuw- en hagelval. Donderdag was het in ons land zulk winterachtig weer als wij den geheelen winter nauwelyks hebben ge had. Daar de toevoer van koude, polaire lucht in het hooge Noorden nog niet tot staan is ge komen en thans nog byna geheel Europa door de zeer koude lucht overdekt is, bestaat er geen uitzicht op warmer weer van eenige beteeke- nis voor het begin der nieuwe week. In het gunstigste geval zou kunnen worden verwacht, dat de wind niet meer zoo sterk is en het weer^ tydelyke opklaringen zal vertoonen, waardoor^ de temperatuur iets zal kunnen stygen, maar1 het weer zal dan toch nog guur blijven. Eerst wanneer de koude Noordelyke luchtstroom in het hooge Noorden tot staan komt dan na cngeveer twee dagen hier een belangrijke ver betering van het weer worden verwacht. Don derdag was de toevoer althans in het hooge Noorden nog niet geëindigd. Onder deze omstandigheden kunnen voor het einde der week de bijzonderheden der weers gesteldheid niet met zekerheid worden voor speld. Het is mogelyk, dat omstreeks dien tyd de depressie stationnair zal zijn geworden en baar centrum in de nabyheid van ons land zal liggen. In dit geval zou het weer niet meer buiig zyn en een sterke neiging tot opklaring vertoonen, waarby de temperatuur overdag on geveer normaal zou zyn, in de nacht- en mor genuren lager dan normaal, terwijl er dan waarschynlijk ook nachtvorst zou voorkomen. Jn het algemeen zal het weer nog koud voor den tyd van het jaar blyven, voorloopig nog met toevoer van koude lucht uit het Noorden. (Nadruk verboden) De Nederlandsche Industrie- en handelsraad voor Land- en Tuinbouw zal Dinsdag 9 April te 's-Gravenhage een algemeene jaarvergade ring houden, waarby o.m. de minister van Eco nomische Zaken is uitgenoodigd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag geen audiëntie ver leenen. (Ingezonden Mededeelingt Wat Kruschen Salts kan doen voor lyders aan rheumatiek, ziet ge uit onderstaand schrijven fit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lydende aan rheumatische rijnen van alles geprobeerd, en tot wanhoop gedreven. Ik kwam by een myner kennissen, die my Kruschen Salts aanraadde. Ik heb direct een flacon gehaald en ben er mee begonnen. Ik heb nu myn derden flacon en kan tot myn groote vreugde needeelen, dat ik zoo goed als geheel verlost ben ran myn pyn. Ik voel me weer jong, heb weer lust tot uitgaan en slaap weer heerlyk." T. B. te A. Kruschen Salts bevat zes verschillende mine rale zouten. Deze zouten sporen de afvoerorga- nen aan tot krachtiger werking: Uw lichaam wordt bevryd van overtollig urinezuur en andere schadelyke afvalstoffen, die meestal oorzaak zyn van rheumatiek. Wanneer U trouw blyft aan de kleine dagelyksche dosis, zullen deze stoffen zich niet weer ophoopen. Rheuma tiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam doorstroomien, ge voelt U jeugdig en energiek als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappy, Amsterdam, voorkomt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5