I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? S TA DSNIEUWS in onze Oost Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen De toestand Laatste Nieuws Verhuizer gedood Sport en spel CRITIEK OP VOLKSRAAD ZATERDAG 6 APRIL 1935 HET BLOEMENFEEST Ontheffing van de winkelsluiting FLORA II Zondagavond 12 uur sluiting ZANGCONCOURS TE SANTPOORT „Vox Humana" jubileert VOOR DEN POLITIERECHTER „Landopvreter" PALACE-BIOSCOOP De Ellendigen 1 LUXOR-THEATER One night of love W eldadigheidsconcert BURGERLIJKE STAND Imperiale zelfvoorziening Bezuiniging op defensie Schade zou vier ton bedragen Verwaarloozing onzer moedertaal Bij de onderwijzersexamens zullen strenge eischen worden gesteld Eden weer thuis Wervelstorm in de V.S. INCASSO-BANK „DE TRIBUNE" BELEEDIGT Het zooveelste proces Onze zwemsters Rie Mastenbroek verbetert het record op de 400 M. rugslag BILJARTEN INTERNATIONALE VIJFKAMP Sweering wint met 82 van Martinez RUGBY FRANSCHE RUGBY-TEAM NAAR HET GOOI FRANS HALS-THEATER Bengaalsche Landers REMBRANDT-THEATER Een late première Motordienst Indeelingsdistrict Haarlem Autobus-concessies Commissie van toezicht L. O. BILJARTEN C. Philippo kampioen Gaat de bezuinigingspolitiek van de Regeering te ver? Japansche penetratie Dijken bij proefneming verzakt Onder vallend gesteente van topgevel in de Nieuwe Leliestraat Bezweken bij laatsten hijsch NIEUWE HAARLEMSCHE B. en W. van Haarlem hebben besloten alge- meene ontheffing te verleenen van alle ver bodsbepalingen van bovengenoemde wet. 1. van 8 tot en met 13 April 1935 in verband met de gedurende dit tijdvak althier te houden feestweek ter gelegenheid van de Internationale Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede; 2. met het oog op den stand der bloemenvel den, op Zondag 14. 21 en 28 April en op den 2en Paaschdag, 22 April 1935, op welke dagen al hier een talrijk bezoek van elders te verwachten is. Het Flora-comité verzoekt ons mede te dee- len, dat de tweede tentoonstelling (Aalsmeer; eerst Zondagavond 12 uur gesloten wordt. De volle-grondsche-expositie heeft echter dermate aan kleur en pracht gewonnen, dat een bezoek cok tijdens de paar sluitingsdagen van het bloemenpaleis de moeite ten volle zal loonen. De gemengde zangvereeniging „Vox Huma na" te Santpoort hoopt dit jaar haar 25-jarig bestaan te vieren. In verband hiermede heeft haar bestuur van den N.-Holl. Zangersbond op dracht gekregen dit jaar het jaarlijksch con cours van dezen bond te organiseeren. Het gemeentebestuur van Velsen heeft voor dit doel welwillend afgestaan een gedeelte van 't schit terend gelegen Burgemeester Rijkenspark aan de Wüstelaan. Nu reeds hebben 29 vereenigin- gen toegezegd te zullen deelnemen aan 't con cert, dat zal worden gehouden op 14 en 21 Juli. Er zullen des avonds geen eerewedstrijden worden gehouden. Wel zal op beide avonden door een gerenommeerde vereeniging een con cert worden gegeven. Reeds heeft het groote koor „Amstels Werkman", directeur Joh. Brands, met zijn 200 werkende leden toezeg ging gedaan op één dezer dagen een concert te zullen geven. Ook ligt het in de bedoeling op de tusschengelegen avonden concerten te doen geven. De jury zal bestaan uit de heeren: Bou- dijn, Olman en Versloot. Het eere-comité is samengesteld uit de volgende heeren: dr. de Groot, dr. Mansholt, mr. H. Cuepin, J. v. Beem, notaris Dolleman, Herman J. Hij mans, Koch en de wethouders Bosman en Nijssen, welke laatste het voorzitterschap heeft aanvaard. Een Beverwijksche had in Januari een ruit ingegooid bij haar buurman, die hiervoor scha- dervergoeding had geëischt, waarop de vrouw hem had geantwoord, dat ze liever twee glaasjes bier voor dat geld dronk en daaraan toege voegd, dat haar buurman een „landopvreter" en nog meer zou zijn. Vrijdagmorgen had de vrouw zich voor deze woorden voor den Politierechter te verantwoor den. Mr. Raedt vroeg wat het woord „land opvreter" beteekende, spr kon zich niet herin neren ooit het woord gehoord te hebben. Na lang gepraat kwam men tot de slotsom dat het iemand was, die op kosten van het land leeft, dus een steuntrekker. Verdachte wist niet. dat ze het gezegd had, hetgeen niemand verwon derde, daar ze dronken was geweest De Officier eischte voor de beleediging 5 susb. 5 dagen, met den raad erbij elkaar twee maal in de week uit te schelden en niet naar de politie te loopen De Politierechter veroor deelde verdachte conform den eisch. „Dat loopt nogal goed af" riep de vrouw, toen zy de rechtszaal verliet. Van den inhoud van deze film zullen we wel niets behoeven te zeggen, Victor Hugo's „De Ellendigen" heeft natuurlijk iedereen gelezen. Maar dèt willen we wel dadelijk zeggen: ge lezen of niet gelezen, deze film gaan zien mag niemand verzuimen. Om den inhoud, maar ook en vooral om de wijze, waarop dit machtige werk voor de film is vertolkt. We hebben in den laatsten tijd in Palace verschillende Fransche films gezien en steeds waren dat films, die ver uitstaken boven wat we gewoonlijk in de bioscoop zien, maar van die alle spant „De Ellendigen" wel de kroon. We krijgen hier de beroemde filmacteur Har ry Baur, op wiens schitterend stil spel we al zoo vaak gelegenheid hadden te wijzen, in niet minder dan drie rollen te zien: Eerst als den ontslagen tuchthuisboef Jean Valjean, dan als M. Madeleine, burgemeester van Montreuil en ten slotte als Champmathieu, die ten onrechte voor Jean Valjean werd aangezien. In alel drie deze rollen gaf Baur weer schit terend spel te zien; vooral ten huize van Mgr. Myriel, den bisschop die hem, na zijn ontslag, liefderijk opneemt en die hij daarna besteelt, blonk hij door zijn stil spel bijzonder uit. Ook de scène van zijn diefstal van 40 sous van een kleinen jongen en zijn wroeging daarover werd schitterend gespeeld. Maar waarom elk detail aan te stippen, waar eigenlijk de heele film van dergelijke fijne trekjes doorweven is en waar bovendien ieder, die Palace meermalen bezocht, weet wis Harry Baur is en hoe zijn spel steeds weet te boeien. Het zou echter onbillijk zijn alleen Baur te noemen; alle anderen, die in deze film een rol vervullen, staan ver boven het gemiddelde en als we nog een hunner zouden willen noemen; dan is dat Florelle als Fantine, het ongeluk kige meisje, dat in het ziekenhuis van Mon treuil sterft. Haar spel was buitengewoon en vooral in de stervensscène aangrijpend. Alles bü elkaar een film, die voiwassenen niet mogen verzuimen te gaan zien. Dat zij, die deze week dit eerste gedeelte ge- Zien hebben, de volgende week ook het tweede deel zullen willen zien, is aan geen twijfel on derhevig. Door de lengte van de hoofdfilm geeft het voorprogramma niets anders dan het journaal op het tooneel kregen we ten slotte nog een aardig nummer: Steffan en Partner, die het publiek op geestige en aantrekkelijke wijze met hun muzikale grappen bezig houden. i ding is zeker een waarborg, dat de uitvoering op hoog peil zal staan, terwijl de heer Harry van Oss zijn belangelooze medewerking heeft toegezegd. De uit te voeren werken zijn van Vitali, Bach, Boyce, Grieg en Holst; de prijzen der plaatsen zijn slechts 1 en 50 cent; terwijl het bestuur het sympathieke idee had, de plaatsen op het balcon gratis ter beschikking te stellen voor de werkloozen. Daar de netto-opbrengst van dit concert ten goede komt aan de afdeeling Haarlem van de Centrale Vacantie Kolonies, twijfel enwij niet of de zaal zal geheel gevuld zijn, daar de lage entreeprijs niemand van muzikaal Haarlem weerhouden kan zijn penningske voor dit schoone doel te offeren. Kaarten verkrijgbaar aan de Concertzaal op den dag der uitvoering, en bij de firma Alphe- naar, Kruisstraat. De voornaamste oorzaak hiervan achtten zij gelegen in de abnormaal lage prijzen, welke voor velé Indische producten worden gemaakt. Pnt. brt. h.s. gem. C. Philippo (Gr. W.) 150 38 14 3.94 B. Engwerda (O.V.S.) 150 38 17 3.94 Door dit gelijke spel behaalde de heer C. Phi lippo (Groene Woud) met slechts één verloren partij het kampioenschap in klasse A. Na afloop overhandigde de heer J. Winter, voorzitter der F.H.B.O., met eenige toepasse lijke woorden de prijzen aan de resp. winnaars uit. De vereeniging „Excelsior" te Lisse ontving als kampioensprijs in klasse A der F.B.H.O. een fraaien beker en prachtig diploma. Het waren schitterend geslaagde wedstrijden. Het materiaal der vereeniging O.V.S. was in uitstekende conditie en de regeling der wed strijden was in goede handen. De eindstand luidt: alg. gesp. gew. gel. verl. gem. pnt. C. PHILIPPO 9 7 1 I 4.58 B. Engwerda 9 6 1 2 3.88 J. Waasdorp 9 5 4 4.79 A. Oorver 9 5 4 3.92 P. Duivenvoorden Jr. 9 5 4 3.74 H. Ploeg 9 4 S 3.56 H. Kuiper 9 4 5 3.47 J, Winter 9 3 6 3.68 J. Duivenvoorden 9 3 6 3.61 Geboren: 4 April z. van A. M. Peute—Leis; d. van F. J. de LeeuwKrol; z. van A. J. H. Majolee—Davelaar; 5 April z. van J. B. A. Ka merlingvan den Elsakker; z. van A. Boeser Dortmundt; z. van C. C. M. Piersvan Boeke'. Overleden: 4 April T. Bakker, 87 jaar, Zijl- weg; J. Bruinier, 76 jaar, Schotersingel; F. A. van Bijlevelt, 48 jaar, M. v. Heemskerkstraat Tegen verdere salarisverlaging als gedeelte lijk dekkingsmiddel opperden deze leden ernstig bezwaar. Zü achtten het een onmogelijkheid, een goed ambtenarencorps in stand te houden wanneer, in nog' meerdere mate dan thans reeds is ge schied, wordt gekort op de wedden. Deze leden bepleitten heffing van een uit voerrecht op aardolie. Voorts betoogden zij, dat Ned. Indië recht heeft op een uitkeering uit de Nederland- sche schatkst. Vele andere leden achtten den toestand in Indië nog zeer zorgwekkend. Verscheidene leden hadden met groote be langstelling en ook met instemming kennis genomen van de gedachtenwisseling tusschen den Minister en het lid der Tweede Kamer, den heer Van Poll, gevoerd over de imperiale zelfvoorziening. De vraag werd nu gesteld of industrialisatie niet ook voor Ned. Indië moge lijk en wenschelijk is. De Regeering zal in het economische leven van Indië in sterke mate leiding moeten geven en ordenend moeten op treden door beperking hier en door stimulee ring elders van productie. Enkele leden bepleitten de noodzakelijkheid van het nemen van monetaire maatregelen. Verscheidene leden vroegen inlichtingen om trent de verhouding tusschen Ned. Indië en Japan. Met name werd de vraag gesteld of de scheepvaartconventie definitief is mislukt, en of dus de onderhandelingen daaromtrent nu voorgoed zijn afgebroken. Tenslotte vroegen zij, welke politiek de Regeering voornemens is te volgen tegenover de Japansche penetratie. Sommige leden duchtten, dat te weinig zorg wordt, gedragen voor de positie van de econo misch zwakken. Verscheidene leden hadden niet zonder be zorgdheid kennis genomen van de voornemens der Regeering inzake nog verder gaande be zuiniging op de defensie. De mededeeling van den minister van Koloniën, dat de Regeering de door de commissie-Idenburg becijferde be zuiniging op de landmacht had gevonden, deed hen vragen of dan naar de overtuiging der Re geering de landmacht nog wel tegen haar twee ledige taak zou zijn opgewassen. Zelfs ten aan zien van de handhaving der inwendige orde waren deze leden met zorg vervuld. Uit het rapport-Idenburg hadden zij den indruk gekre gen, dat het uiterste minimum reeds thans was bereikt, zoo niet overschreden. i Hedennacht is een proef genomen met de houdbaarheid der dijken in de voorhaven van het nieuwe verbindingskanaal IJsel-Gouwe naa: Moordrecht. Op enkele plaatsen na zijn bij deze proef de dijken rondom de haven alle verzakt. Naar men aan het „Volk" van deskundige zijde verzekerde, moet de schade op ongeveer f 400.000 worden geschat. In Juni zou het kanaal in gebruik wordén genomen. Alvorens den dijk door te graven, heef; men de haven volgepompt met water, dat men opvoerde tot een peil van 3.40 M. plus N. A. P. Het water steeg tot bijna aan den kruin. Men nam deze. proef, omdat later uit den IJsel een dergelijke waterdruk mogelijk is. De oostelijke dijk van de voorhaven, nabil den Hoogen Schiedamschen dijk bleek tegen den druk niet bestand te zijn en sloeg over een lengte van twintig meter weg. Het water stroomde over het er naast gelegen één hectare groote stuk grond en vernielde vervolgens over een lengte van 30 meter den dijk van het naast gelegen stroomkanaal, waarna het water uit dit kanaal wegvloeide. Donderdag is melding gemaakt van het adres, door het bestuur van de Maatschappij dér Nederlandsche Letterkunde gericht aan, den Minister van Onderwijs, K. en W. Dit eindigt aldus: „In de overtuiging, dat Uwe Exc. het be lang van een dergelijk nationaal gericht on derwijs even levendig beseft als ons bestuur, hebben wij de vrijheid genomen Uwe aandacht te vestigen op deze aangelegenheid, waarvan de urgentie een snelle en afdoende regeling eischt." Op dit schrijven heeft de Minister o.m. het volgende geantwoord: Het zal Uw bestuur aangenaam zijn te ver nemen, dat ik, waar zich de gelegenheid voor doet, verbetering van het onderwijs in de Ne derlandsche taal tracht te bevorderen. Zoo heb ik in den omzendbrief aan de rectoren en di recteuren van scholen voor voorbereidend hoo- ger en middelbaar onderwijs en aan de direc teuren van kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, waarin ik mijn voornemen te kennen gaf een aanvulling van de program ma's voor de eindexamens van die scholen te zullen uitlokken, waardoor de nieuwe spelling zou worden geëischt, er tevens op aangedron gen, dat voor het schriftelijk werk in alle vak ken steeds een juist gebruik van de Nederland sche taal zal worden geëischt en dat teuten daartegen bij de beoordeeeling van net werk zullen meewegen. Voorts verzocht ik ook aan het spreken van het Nederlandse!) bijzondere aandacht te wijden. Bovendien zijn maatregelen in voorbereiding, ten gevolge waarvan bij de onderwijzers- en de hoofdonderwijzersexamens in dit opzicht, aan de candidaten strenger eischen zullen worden gesteld." LONDEN, 5 April (Reuter). Eden is heden avond te Londen aangekomen. Op het station werd hij o.a. verwelkomd door Sir John Simon, met wien hij zich eenige oogenblikken onder hield. Eden zal morgen waarschijnlijk een on derhoud hebben met MacDonald. NEW-YORK, 5 April (Reuter). In Texas heeft een wervelstorm groote schade aange richt. Tachtig gebouwen werden door den orkaan verwoest en meer dan honderd huizen beschadigd. Een man werd gedood, ongeveer tweehonderd menschen liepen verwondingen op. 3V2 pet. dividend Naar wij vernemen is in de vergadering van den raad van commissarissen der Incasso-Bank besloten aan de op 2 Mei a.s. te houden aige- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keeren van 3J/2 pCt. (vorig' jaar 3 pCt.), Voor de vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank stond een grondwerker terecht, die ip de Tribune een artikel zou hebben gepubli ceerd, dat beleedigend was voor den heer van B„ vroeger een der directeuren van de U.F.A. In het artikel stond geïnsinueerd, dat de heer v. B. misbruik zou hebben gemaakt van een sol_ licitatie-brief, welken hij in handen zou hebben gesteld van Duitsche autoriteiten. De qualifica- ties, waarin deze gebeurtenis aan de lezers was medegedeeld, zouden beleedigend zijn naar de meening van den heer v. B. De Officier van Justitie, Mr. van Dullemen, acht het ten laste gelegde bewezen. Het artikel is door verd. ter publicatie aan de redactie van de Tribune afgestaan. Het bewuste stuk is be leedigend voor den heer v. B.; de houding van verd. is wel zeer min. Wegens beleediging requireerde het O. M. een geldboete van 60.subs. 60 dagen hechtenis. De verdediger Mr. Simon de Jong pleitte ont slag van rechtsvervolging. Vonnis 19 April. De Rotterdamsche zwemster Rie Mastenbroek zwom Vrijdagavond ten tweeden male te Bazel op internationale wedstrijden van de vereeni ging „Old Boys". Zij zwom ditmaal alleen de 400 M. rugslag, waarbij zij erin slaagde het op December 1932 te Wallasey door Miss Phyllis Harding (USA) gevestigde wereldrecord van 6 min. 12 4/10 sec. met niet minder dan 7 4/10 sec. te verbeteren en het aldus te brengen op 6 min. 5 sec. Als tegenstander had zij den zwemmer Siegriet van Old Boys, die er 6 min. 3 sec. over deed. De Nederlandsche zwemster werd luide toe gejuicht. In het te Weenen voortgezette toumooi om het wereldkampioenschap Pentthlon heeft onze landgenoot Sweering Vrijdag weer een fraai suc ces geboekt. Hij won met 8—2 van Martinez. In alle onderdeelen, behalve het driebanden- spel, behaalde de Amsterdammer een gemak kelijke overwinning, wel een bewijs dus, dat hij er thans wat beter in komt. De resultaten van Vrijdag waren: De Doncker wint met 82 van Schneider. Totaal Schneider 1426 pnt., 91 beurten, moyenne 15,67 De Doncker 2275 pnt., 91 beurten, moyenne 25. Albert wint'met 100 van Schwarzer. Totaal: Albert 2325 pnt., 48 beurten, moyenne 48,43 Schwarzer 619 pnt., 48 beurten, moyenne i2,89 De Gasparin verliest met 37 van Van Belie. Totaal: De Gasparin 1542 pnt-, 73 beurten, moyenne 21,12 Van Belle 2075 pnt., 73 beurten, moyenne 28,42 Sweering wint met 8—2 van Martinez. Totaal: Martinez 1581 pnt., 58 beurten, moyenne 27,36 Sweering 1825 pnt., 58 beurten, moyenne 31.46 Naar .wij vernemen zal op Tweeden Paasch dag as. te Bussum de internationale rugby wedstrijd NederlandFrankrijk worden ge speeld. De organisatie is in handen van de Gooi- sche Rugby Club. Het welbekende Joh. Steenman's Orkest zal wederom zijn jaarlijksche uitvoering geven op Dinsdag 9 April te 8.15 's avonds in de Ge meentelijke Concertzaal. Door het overlijden van den heer Steenman moest er een reorganisatie plaats vinden. Door een commissie, die het bestuur uitmaakt: mevr. BölgerSteenman, de heeren Drilsma en Floor, is het mogelijk gemaakt de muzikale stu diën,door den heer Steenman gedurende 35 jaar ontwikkeld, voort te zetten, thans onder- leiding van den heer Felix de Nobel. Deze lei- Door een lichte verbetering van de econo mische vooruitzichten achtten deze leden het mogelijk, dat de rijke bodemschatten aldaar weder productef zouden worden gemaakt. Gewezen werd op eenige toeneming van den uitvoer en vermindering van den invoer, waar door verbetering in de handelsbalans is ge bracht, terwijl het begrootingstekort thans niet meer dan 40 millioen beloopt. COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Het baart geen verwondering, dat de film „One night of love" geprolongeerd is. De gou den stem van Grace Moore heeft honderden in verrukking gebracht en zal deze week op nieuw vele gasten trekken. Een sublieme film, vooral het hooren. maar ook het zien is in alle opzichten waard. Voor volwassenen. Het Hollandsche nieuws geeft veel aantrek kelijks: de 106-jarige Opoe Tjaden verschijnt op het doek en verder ziet men het Koninklijk en Bisschoppelijk bezoek aan de bloementen toonstelling te Heemstede. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent houdt een praatje met den heer Krelage en geeft zijn bewonderifig te kennen over het bereikte. De bisschop voorspelt een zeer groot en druk bezoek. Wie de stem van onzen kerkvorst eens op de sound-film wil hooren, heeft daartoe Zondag gelegenheid. Ook het Frans Halstheater prolongeert deze week. De Bengaalsche Lanciers zullen nog zes dagen te paard door deze bioscoop draven. De romantiek zal in haar besten vorm zegevieren en het Engelsche volkslied zal tot slot een lach en een traan opwekken. Het voorprogramma geeft binnen- en buiten- landsch nieuws en eenige lichte muzikale kost. Wij kunnen, door het journaal, voor den tweeden keer er getuige van zijn, dat er nog wel iets moet haperen aan de werkelijke beschaving en de geestelijke behoefte en ambities van wat wij gemakshalve het publiek noemen, als we zien hoeveel woeste geestdrift en vaderlandsch gevoel er in dat publiek tot uiting komt, wan neerhet Nederlandsch elftal een doel punt maakt. Tooneelspelers, musici, schrijvers moeten wel erg jaloersch zijn op die daadwer kelijke belangstelling van tienduizenden voor elf trappende menschen en een stuk leer. Mocht men er zich over ergeren, dat wordt spoedig vergeten bij het interessante filmpje over Portugal, en vooral tijdens het variété nummer. Want er treedt een imitatie-Charley Chaplin op, wiens het klaarblijkelijk begon te vervelen, om maar steeds op de gewone manier een trap op en af te loopen. Hij heeft er wat anders op gevonden, maar het is wel een onge wone en vrij lastige manier; als u het in stom me verwondering hebt bekeken, zult u waar schijnlijk het plan maken, om toch maar de oude manier trouw te blijven. De indrukwekkende hoofdfilm „Het leven gaat verder", is deze week reeds uitvoerig in ons land besproken, waarheen wij u mogen ver wijzen. Op Zondag, 7 April a.s., des ochtends 11.30, zal in dit theater één enkele buitengewone ver tooning worden gegeven van de folkloristische Zuiderzeefilm. Dit prachtige filmwerk is samen gesteld onder wetenschappelijke leiding van den heer D. J. van der Ven, folklorist te Oosterbeek, die op amusante wijze in populair-wetenschap- peiijken vorm de verklarende toelichting zal ge ven. De belangstelling voor dit zuiver waar heidsgetrouwe documentaire filmwerk is in binnen- en buitenland overal zeer groot-; alleen door een bijzonderen samenloop van omstandig heden werd dit tot nu toe in Haarlem nog maar één keer in besloten kring vertoond en wel voor de werkloozen in een voorstelling die ge organiseerd was door het crisiscomité. Zoo gaat Zondagochtend a.s. in onze stad feitelijk een late, maar nimmer te late première van een Nationaal filmwerk, waaraan 10.000 Nederlanders hun medewerking hebben verleend om een boeiend, maar bovenal historisch folk loristisch verantwoord beeld te geven van het verdwijnende leven op de eilanden Marken en Urk en langs de kusten van de voormalige Zuiderzee. Niet alleen hebben verschillende wetenschap pelijke genootschappen steun verleend, ook de regeering heeft haar volle medewerking gege ven, omdat het hier gold het vervaardigen van een thans reeds historisch document, waarvan het negatief bewaard wordt in het Neder landsch Centraal filmarchief in Den Haag. Op een door den Volkenbond georganiseerd congres te Praag, werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, om deze folkloristische Zuiderzeefilm in alle bij den Volkenbond aan gesloten landen te vertoonen. Achtereenvolgens werd door den heer van der Ven in officieele voorstellingen te Kopenhagen, Rome, Weenen, Berlijn, Brussel, Hamburg en vele andere ste den van Europa, dit bij uitstek Nederlandsche filmwerk gebracht, dat zoo overtuigend aan toont hoe door de drooglegging' der Zuiderzee bij mogelijke winst in de toekomst, thans reeds een onherstelbaar verlies te boeken valt aan lands eigen schoonheid en folklore. Bij K. B. van 15 Maart j.l. is aan den reserve kolonel H. J. D. de Fremery, van de Schoolcom- pagnie van den Motordienst, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Op 23 April a.s. zullen voor het Indeelings district Haarlem, door den commandant daar van. worden ingelijfd de dienstpjichtigen be stemd voor: de Schoolcompagnie van den Mo tordienst, le ploeg, Haarlem; de opleiding tot officier v. h. 10e, 18e en 21e Regiment Infan terie, le ploeg; le Regiment Veldartillerie, (on- beredenen) le ploeg; de le ploeg' v. h. lie Bat. Regiment Genietroepen en de geschikt geachten voor opleiding tot onderofficier, le ploeg voor lie Bat. Reg. Genietroepen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben afwij zend beschikt op het verzoek van de firma Ge broeders Beentjes en De Bruyn, te Heemskerk, om vergunning: a) tot het in werking brengen van een auto busdienst van Bakkum naar Limmen en terug, in aansluiting op haren autobusdienst van Be verwijk naar Alkmaar en terug; b) "tot het wijzigen van het traject van laatst genoemden autobusdienst in dien zin, dat de ritten,, die in Heiloo op den Rijksstraatweg ein digen, zullen worden doorgereden tot het sta tion in Heiloo. Verder afwijzend op het verzoek van de N.V. Autobusonderneming Van Geelen Van den Berkhof, te Heiloo, om vergunning tot het uit breiden van haren autobusdienst van Heemskerk over Uitgeest naar Limmen en terug tot Heiloo (Station) en terug, over Westerzij, De Kapel en Bollendorp. Ingewilligd het verzoek van de N.V. voor noemd tot het uitbreiden van haren autobus dienst van Heemskerk over Uitgeest naar Lim men en terug tot Castricum aan Zee en terug (gedurende de zomermaanden) en tot Bakkum en terug (gedurende de overige maanden van het jaar). Ten slotte afwijzend beschikt op het verzoek van M. Hagenouw, te Utrecht, tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Utrecht naar Amsterdam en terug ('s nachts), voorzoo- veel het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noord-Holland is gelegen. Het Moskowsky-kwartet, dat Zondagmiddag 7 April a.s. in Diligentia te Den Haag en 8 April te Amsterdam zal optreden J. Waasdorp (Exc.) 150 21 31 7.14 J Duivenvoorden (Exc.) 138 21 18 6.57 J. Winter (OVS) 150 48 16 3.12 C. Duivenvoorden Jr. (Exc.) 12T 48 12 2.64 De laatste party was beslissend voor het kam_ pioenschap. Het resultaat was: De commissie van toezicht op het Lager On derwijs te Haarlem zal Maandag 15 April, om 8 uur des avonds, ten Stadhuize vergaderen. De agenda vermeldt: jaarstukken; bestuurs verkiezing en advies aan B. en W. inzake op heffing Montessorischool. Onder groote belangstelling werden de laat ste partijen om het kampioenschap der F.B.H.O. le klasse voortgezet. De uitslagen waren. Pnt. brt. hs. gem. H. Kuiper (Vr. Kr.) 150 35 30 4.28 J. Duivenvoorden (Exc.) 145 35 16 4.14 Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake de begrooting van Ned.-Indië voor 1935 uitten verscheidene leden hun waar deering voor de wijze, waarop de gouverneur- generaal zijn ongemeen moeilijke taak vervult. Hulde brachten de-ze leden den G. G. ook voor de wijze, waarop hij het gezag handhaaft, met krachtige hand, zonder machtsvertoon. De interneering van Mohamad Hatta had hun volledige instemming. Verscheidene leden brachten de minder goede samenwerking tusschen den G. G. en den Volksraad en de herhaalde toepassing van de z.g. korte conflictenregeling ingevolge art. 90 van de Indische Staatsregeling ter sprake. Zij betreurden, dat de uitbreiding van bevoegd heden niet heeft geleid tot een versterkt ver antwoordelijkheidsgevoel bij den Volksraad. Andere leden scheen op den duur een staats inrichting die aan een dusgenaamde volksver tegenwoordiging de meeste parlementaire rechten verleent, doch niet de ministeriëele verantwoordelijkheid erkent, onhoudbaar. Sommige leden waren van oordeel, dat de bezuinigingspolitie-k, door de Regeering gevoerd, te ver gaat, omdat h.i. de finan- cieele positie van Ned. Indië niet zóó slecht is als wel pleegt te worden voorgesteld, al erkenden zij ten volle, dat die niet gunstig is. Vrijdagmorgen om negen uur is tijdens een verhuizing uit perceel Nieuwe Leliestraat 128 te Amster dam een ernstitg ongeluk gebeurd, dat een dertig-jarigen man het leven heeft gekost. De verhuizing was vlot verloopen en alles was reeds geborgen in den gereed staanden verhuiswagen, toen als laatste hijsch een party hout naar beneden werd gebracht. Men had, daar men den hijschbalk niet vertrouwde, een strop geslagen om den topgevel en daaraan het hyschblok vastgemaakt. Plotseling kwam een deel van den topgevel naar beneden. De kruiersknecht, die op straat aan het touw stond, werd getroffen en op slag gedood. De verslagenheid in de buurt is groot. Onder leiding van inspecteur Bergsma wordt een onderzoek ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4