Ijsafzetting oorzaak Leeuwerik-ramp? De conferentie van Stresa Op geringe hoogte rondgecirkeld De draagkracht verloren Auto op tramrails geslipt De verkiezingen in Danzig Het nieuws van heden ZAL MACD0NALD ER 00K AAN DEELNEMEN? m VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 8 APRIL 1935 Avondblad ZESTIGSTE JAARGANG No. 19277 In verblindende sneeuwjacht werd de dreigende heuvelwand te laat gezien Inzittenden op slag gedood mmm i m Bij houten vleugels als de Leeu werikhad, komt verschijn sel zelden voor Deelneming Koninklijk Huis Wat er tegen te doen zou zijn De geruchten, dat Mussolini een geheel nieuw eigen plan zou indienen, tegengesproken Moskou wil het ijzer smeden nu het heet is Frankrijks memorandum aan Genève gereed Laval, Benesj en Titoelescoe naar Moskou Drie van de vier inzittenden, onder wie pastoor J. F, M. Schip horst uit Amsterdam, ernstig gewond Wagen geheel vernield Nazi's zien geen kans een twee derde meerderheid te behalen Centrum en Soc. Dem. blijven ongeveer gelijk DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Halfstok hangen stil de vlaggen van het stationsgebouw Schiphol. Het groote platform ligt verlaten. Donkere wolken jagen laag langs een grijze lucht. In het gebouw is het stil; een enkele KLM- employé doet zwijgend zijn werk; pilo ten zijn er weinig en zij die er zijn bespre ken met gedempte st«m het vreeselijk ongeluk, dat Zaterdag de KLM in rouw dompelde. In het restaurant komen Tsjechische piloten binnen met hun technisehen directeur, ir. Ol- drich Ruzicka. We hebben een oogenblik gepraat met dezen leider van de Tsjechische luchtvaartmaatschap- Pij, die in samenwerking met de K.L.M. de diensten op Praag onderhoudt. Ook hij was vanzelfsprekend diep getroffen door het vreeselijk nieuws, dat hij Zaterdag in den vooravond van den heer Guillonard te Rot terdam hoorde. Het is een harde slag, die de K.L.M. heeft getroffen, maar wij weten, dat zij onversaagd voort zal gaan, dat zij de tanden op elkaar Zal zetten. Het vertrouwen zal volkomen on geschokt blijven. Misschien zal het passagiersvervoer de Eerste dagen wat geringer zijn, maar wel dra zal dit zich herstellen. De Hollandsche hiaatschappij heeft vliegers, die in heel de Wereld terecht beroemd zijn om hun kunde en voorzichtigheid. „Het heeft zoo moeten zijn," zeide de heer Ruzicka, „dat Soer, een uwer bekwaamste pilo ten, die nog geen week geleden met de Holland sche autoriteiten de openingsvlucht met dezelf de Leeuwerik naar Praag maakte, thans is om- Bekomen. Wat het weer betreft, is het traject tamelijk ongunstig; het is lang geen gemakke lijk werk in dezen tijd het toestel veilig over te brengen. Ik zelf ben een paar dagen geleden biet de „Uil" naar Nederland gekomen om de „Kwartel" over te nemen. Ook toen was het Zwaar vliegweer. Tusschen Kbely (het vliegveld Van Praag) en LeipzigHalle zijn we op 2000 M. hoogte gebleven, van Leipzig af op 1500 M. Bijna op dezelfde plaats, waar Za terdag de ramp met de Leeuwerik heeft plaats gehad, hebben we toen bliksem inslag gehad. Toen is gelukkig alles goed afgeloopen, ofschoon het toestel op Verschillende plaatsen is beschadigd. Geen van de inzittenden werd gewond. Merkwaardig was het, dat de radio telegrafist Mika zoowel in zijn linker als in zijn rechterjaszak glassplinters aantrof na het gebeurde. In de cockpit hing een lichte rook en de koker van de antenne was b.v. beschadigd. Ook het kompas vertoonde ernstige afwij kingen. Toen we op 't vliegveld Leipzig landden, hoorden we, dat ook een toe stel van de Lufthansa door den bliksem was getroffen." Een analoog geval „Wat denkt u, dat de oorzaak van de Leeuwerik-ramp is geweest?" Dat is heel moeilijk te zeggen; we be schikken nog slechts over zeer oppervlak kige gegevens, maar blikseminslag lijkt me hier niet het geval. Zooals u weet, vliegen wij het traject Praag- Rotterdam v.v. reeds acht jaar en de laatste vier jaar was de lijn doorgetrokken naar Am sterdam. Zes jaar geleden, op 9 Mei 1929, hebben We op hetzelfde traject, inde nabijheid, h.l. bij Kassei, een dergelijk ongeluk gehad. Een éénmotorig toestel, dat door atmos- pherische toestanden gedwongen werd laag in een dal te vliegen, is toen met vol gas tegen een bergwand gevlogen. De drie in zittenden, twee leden van de bemanning en een passagier, zijn daarbij om het leven gekomen. Ijsafzetting maakte toen het op groote hoogte vliegen onmogelijk en even als thans was oriëntatie door sneeuwstorm bijzonder moeilijk. Maar vóór de rapporten binnen zijn aldus de Tsjechische directeur is het zeer moeilijk conclusies te trekken. Blikseminslag lijkt me hier uitgesloten, al komt dit in dat gedeelte van Europa ook nogal eens voor. Alleen in Europa zijn hiervan 32 ge vallen bekend. Onlangs is mij ter oore gekomen, dat hoogst waarschijnlijk de Uiverramp óók aan bliksem inslag is toe te schrijven. In een deel van het wrakstuk zou een gat zijn ontdekt, dat alleen door blikseminslag kan zijn ontstaan. ss* De inzittenden van het vliegtuig leeuwerik", die bij het vreeselijk ongeluk om. het leven zijn gekomen. Boven v.ln.r.: H. Wingelaar; E. A. J. Prille- witz; commandant P. Soer. Onder v.l.n.r. mr. WdeVlugt; HLABriel; marconist v. d. Klein en werktuigkundige P. - Weiman Naar wij vernemen staat het thans vast, dat het stoffelijk overschot van de slachtoffers van de ramp met de „Leeuwerik" naar ons land zal worden gebracht en waarschijn lijk te Amsterdam ter aarde zal worden besteld. Het stoffelijk overschot van mr. de Vlugt, het eenige, dat kon worden geïdentificeerd, zal afzonderlijk worden begraven. De zes overige slachtoffers zullen in een gemeen schappelijk graf worden begraven. Uit verklaringen van menschen, die in het dal wonen, vlak bij den heuvelrand waartegen „De Leeuwerik" te pletter sloeg, is komen vast te staan, dat het toestel kort voor het ongeluk enkele malen zeer laag heeft rondgecirkeld, tot vlak over huizen en hoornen. Onheilsoellend klonk het zware motorgeronk door den alles verblindenden sneeuwstorm. Kort voor de bot sing scheerde het vliegtuig pal over de draden van een hoogspanningsnet, ongeveer 45 meter boven den grond en maakte aan den rand van een dennenbosch, dat blijkbaar pas op het laatste oogenblik werd bemerkt, nog een scherpe bocht, waarbij de toppen der boomen werden geraakt. Enkele seconden later weer klonk een zware slag: de machine had met een vleugel den steenachtigen grond geraakt, sloeg om en stond onmiddellijk in lichter laaie. Uit de naburige huizen schoot men toe, maar tegenover den feilen gloed stond men machte loos. Pas na drie kwartier kon men het wrak naderen en vond men de geheel verkoolde lijken in cockpit en cabine. Het is uitgesloten, dat de inzittenden het geweld van de botsing ook maar één oogenblik hebben overleefd. Bijna alles aan het wrak is verbrand ver koold of zelfs verpulverd, een trieste ravage. De K.L.M. heeft van het Konink lijk Huis het volgend telegram ont vangen „Koningin en Prinses, zeer getrof fen door de droeve tijding van het ongeluk van „de Leeuwerik dragen mij op u Hare oprechte deelneming te betuigen en verzoeken U die over te brengen aan de nabestaanden der verongelukten." (w.g.) PHAFF. Onze gedachten gaan terug naar den lsten April, dien Maandag, toen de dienst Holland- Praag door dezelfde Leeuwerik, die thans als een tragische ruïne in een eenzame streek er gens in Duitschland ligt, is geopend. Kalm en rustig, onverzettelijk en energiek, vertrok Soer met zijn P. 8 van Schiphol om de afgevaardigden van Amstel- en Maasstad veilig naar de Tsje chische hoofdstad te brengen. Ook toen was de reis niet gemakkelijk, maar bij Piet Soer, den Pelikaan-vlieger, wisten wij ons veilig. Zijn breede rug, dien we in de cabine te zien kregen, wekte vertrouwen, zijn bekwaapiheid kenden we allen. Ook dien dag was het weer niet ideaal; we klommen tot ruim 3500 meter en de passagiers genoten van het prachtig gezicht op de zon beschenen wolken. Rustig vlogen we op groote hoogte over de plek, waar eenige dagen later het vreeselijk ongeluk een einde zou maken aan zeven levens Thans is Soer, de geboren -lieger, weggerukt uit het corps van mannen, dat de K. L. M. groot heeft helpen maken. De Nederlandsche Luchtvaart heeft den laatsten tijd wel met tegenslag te kampen. Na jaren van zeer voor spoedig vliegen, twee ernstige on gelukken vrij snel na elkaar. De „Uiver" en nu de „Leeuwerik". De oorzaak van het ongeval met de „Uiver" is nog steeds niet bekend en het is de groote vraag of wij die ooit wel te weten zullen komen. Wat de „Leeuwerik" echter betreft, zoo werd mij door ter zake zeer deskundige menschen medegedeeld, kan wel als zeker worden aangeno men, dat dit vliegtuig is vergaan ten gevolge van ijsafzetting op den vleugel. Dit verschijnsel kunnen wij het beste verge lijken met het bevriezen van de voorruit van een automobiel in den winter. De koplampen, de voorkanten van de spatborden, de voorrand van de carrosserie en diverse uitstekende dee- len, zijn dan als regel ook met een ijskorst be dekt. Het eenige middel, dat het bevriezen van de voorruit tegen kan gaan, is het monteeren van een z.g. „warm ruitje", zijnde een ruitje, dat met buignapjes aan de binnenkant van de voorruit wordt bevestigd en waardoor een isoleerende luchtlaag tusschen dit ruitje en de voorruit wordt gevormd. Deze isoleerende lucht laag wordt dan verwarmd door een aantal dra den, die electrisch aan het gloeien worden ge bracht. Iets dergelijks heeft men bij vliegtuigen nok geprobeerd, doch de daarvoor noodige in stallatie werd te zwaar en te gecompliceerd. Men heeft getracht den voorrand van den vleu gel te verwarmen door de uitlaatgassen er ach ter langs te geleiden doch ook hier was het ge wicht der installatie te groot. Het insmeren van den vleugel met glycerine hielp ook niet, even min als het helpt of wij de voorruit van onzen auto met glycerine insmeren. Intusschen kan het verschijnsel zeer gevaar lijk zijn. Ten eerste gaat die ijsafzetting als regel zéér snel, zoo snel, dat indien de piloot 't merkt, het ook meestal te laat is. Door 't afzet ten van ijs aan den voorrand van den vleugel wordt 't profiel gewijzigd, de weerstand wordt vergroot en de draagkracht wordt verminderd. Op 'n gegeven oogenblik is de weerstand zoo groot geworden en de draagkracht dermate ver- LONDEN, 8 April. (Reuter). Het is nog een open vraag of Mac Donald naar Stresa zal gaan, maar indien hij gaat, aldus schrijft de diplomatieke correspondent van de „Ob server", zal ook Flandin zich daarheen be geven en zal op de bijeenkomst van Stresa niet alleen een gedachtenwisseling plaats hebben der minister-presidenten maar ook van de ministers van Buitenlandsche Zaken. Volgens denzelfden correspondent zal de Britsche regeering Maandag over de gewichtige kwestie een besluit moeten nemen, welke de volgende stap zal zijn izt de Europeesche aau- De drie kopstukken van de komende conferentie te Stresa: Simon, Mussolini en Laval gelegenheden, ofwel een algemeen systeem van pogingen tot onderhandelingen waarvan ook Oroot-Brittannië partij zal zijn, indien sancties moeten worden genomen analoog aan de inter nationale Saar-bezetting, ofwel dat in Europa alleen regionale pacten en verdragen en combi naties zullen gelden. In ieder geval moet de kwestie onder het oog worden gezien, of een geïsoleerde houding een practische Britsche politiek kan zijn. Garvin zegt hierover in zijn Zondagsartikel in de „Observer", dat een geïsoleerde houding voor Groot-Brittannië gelijk zou staan met zelfmoord of weerloosheid. Daarentegen zegt de „Sunday Times", dat er geen sprake van mag zijn, dat Groot-Brittannië eenigerlei verplichting op zich neemt, door zich bij verdragen aan te sluiten, maar dat Groot- Brittannië's rol zich slechts moet bepalen tot de rol van bemiddelaar. De Britsche bladen achten het vandaag zoo goed als zeker, dat ook MacDonald naar Stresa zal gaan. De geruchten in het buitenland verspreid, dat de Duce te Stresa een nieuw eigen plan zou indienen, worden tegengesproken. Het gerucht ging, dat, als te Stresa geen politiek accoord tusschen Engeland, Frankrijk en Italië werd bereikt, waarin formeele ver plichtingen werden aanvaard, Italië zou be trachten, een accoord te bewerken tusschen de landen, voor welke van Duitsche zijde gevaar kan dreigen en die dezelfde belangen hebben als Italië. Ook dit bericht wordt niet bevestigd, al wijst het erop, dat Italië niet tevreden zal zijn met juridische protesten. Dinsdag zal de Fransche regeering de laatste hand leggen aan het memorandum, dat bij den Volkenbond zal worden ingediend. Het memorandum bestaat uit 10 getypte vel len, waarin het protest van 20 Maart nader wordt uitgewerkt en gewezen wordt op het feit, dat Duitschland zijn beslissing nam na de verklaring van Londen, van 3 Februari, welke ingegeven was door het verlangen, dat het den wettelijken weg verder zou betreden en juist aan den vooravond van Sir John Simon's be zoek en dat Duitschland dus verantwoordelijk is voor den ontstanen toestand. Het memorandum vraagt de moreele veroor deeling van het eenzijdige optreden van Duitschland in strijd met de verdragen. In den ministerraad zullen waarschijnlijk wel wijzigingen in het document worden aange bracht, opdat het in Stresa zal kunnen dienen als onderwerp voor een gemeenschappelijke ver klaring der drie mogendheden. Tusschen het einde van April en het midden van Mei worden de Ministers van Buitenland sche Zaken, Laval van Frankrijk, Benesj van Tsjecho-Slowakije en Titoelescoe van Roeme nië te Moskou verwacht. Laval zal waarschijnlijk 23 April naar Moskou gaan en daar 3 dagen vertoeven, alvorens naar Warschau te vertrekken. De Sovjet-regeering wil den politici een grootsche ontvangst bereiden, waarbij aUeen Laval echter door Stalin ontvangen zal worden, aangezien Stalin zich reeds in het begin van Mei op reis begeeft en bij de komst van dr. Benesj en Titoelescoe niet meer te Moskou zal zijn. Laval wordt vergezeld door den Russischen ambassadeur te Parijs Potemkin, dr. Benesj door den Russischen gezant te Praag Alexan- drowski en Titoelescoe door den Russischen ge zant te Boekarest Ostrewski. Na hun bezoek zal Litwinof waarschijnlijk een bezoek aan Parijs en Praag brengen. Ondanks het bezoek van talrijke regeeringspersonen aan Danzig konden de Hit- lerianen toch niet het vereischte aantal stemmen behalen om een grondwether ziening door te voeren. Op onze foto het bezoek van Goering minderd, dat de machine niet meer in de lucht te houden is en dus valt. Het gewicht van de ijslaag speelt hierbij niet de grootste rol. Er bestaat op het oogenblik slechts één ap paraat, dat met eenig succes dit euvel kan be strijden en wel de „de-icer" van Goodrich. Hierbij wordt de vleugelvoorrand bekleed met een rubberband, waarin kanalen zijn aange bracht. Normaal liggen deze kanalen vlak te gen den vleugelrand, doch zoo spoedig gevaar voor ijsafzetting bestaat, kunnen die kanalen worden opgeblazen met lucht, die geleverd wordt door een pompje op de motoren aan gesloten. Door 'n speciale inrichting worden de kanalen volgepompt om ze daarna weer leeg te laten loopen en wij krijgen op die manier een soort golvende beweging van dien rubberband langs den vleugelvoorkant. Mocht zich dan toch een laagje ijs vormen, dan wordt dit direct door de volgende beweging van den rubberband ge broken en door den wind weggeblazen. Enkele metalen vliegtuigen van de Fransche Luchtvaart Maatschappij zijn reeds uitgerust met dit apparaat en ook de nieuwe Douglas DC 2-machines der K.L.M. zullen het krijgen. Op vliegtuigen met houten vleugels, zooals de „Leeuwerik" past men het in den regel niet toe omdat,hierbij de ijsvorming slechts hoogst zelden ernstige afmetingen neemt. Ook Hon- dong had op zijn reis naar West-Indië in de buurt van Marseille last van ijs op zijn vleugels zonder dat dit nochtans eenig gevaar opleverde omdat de ijslaag vanzelf steeds brak. De omstandigheden kunnen echter op een moment zoo ongunstig zijn, dat zelfs een hou ten vleugel bedekt wordt door die gevaarlijke laag ijs en dan is slechts bij uitzondering eer catastrophe te vermijden. C. VAN STEENDEREN Jr. (Nadruk verboden). Zondagmorgen om tien uur is op den Rijks weg NijmegenVenlo te Wellerlooi onder de gemeente Bergen een gesloten personenauto op de tramrails komen te slippen en tegen een boom gereden. De wagen werd geheel vernield, in den auto zaten vier personen, waarvan drie ernstig zijn gewond. De slachtoffers zijn de zeereerw. heer pas toor J. F. M. Schiphorst, kerkmeester F. Kui per, beiden van de St. Bonifacius-parochie aan bet Kastanjeplein te Amsterdam, en mej. Busch eveneens uit Amsterdam. De vierde inzittende, c!e heer A. Nooy, eveneens kerkmeester van ge noemde parochie, bleef nagenoeg ongedeerd. Het gezelschap was op weg naar Wiesbaden, waar de vader van mej. Busch, de bekende me dicus dr. P. W. C. Busch, onder-directeur van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amster dam, momenteel wordt verpleegd. Dokter Tielen uit Arcen, bijgestaan door den plaatselijken Hulppost van het Roode Kruis, heeft de eerste hulp verleend. Tevens zijn de gewonden voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Per ziekenauto zijn de slacht offers naar het St. Jozef-Ziekenhuis te Venlo overgebracht. Na de botsing tegen den boom is de wagen gekanteld De pastoor werd op den weg geslin gerd. Zijneerw. werd opgenomen met een rib- fractuur en vermoedelijk heeft hij een long ge scheurd. Mej. Busch had een ernstige hoofd wonde bekomen. Zij verkeerde in bewusteloozen toestand. De heer Kuiper, die den wagen be stuurde, had een wonde boven het oog. Zondagavond laat vernamen wij, dat de toe stand van de slachtoffers naar omstandigheden goed te noemen was. Mej. Busch was tot het bewustzijn teruggekeerd. Het stond nog niet vast. dat pastoor Schiphorst een rib had ge broken. Dit zal een later onderzoek moeten uit wijzen. DANZIG, 8 April (D.N.B.) De Zondag gehouden verkiezingen voor den Volksdag van Danzig hebben het volgende resultaat gehad: 7-4-'35 28-5-'33 139.200 (109.029) 37.530 37.882) 6.880 14.566) 30.059 31.336) N.S.D.A.P. Soc.-democraten K.P.D. Centrum Lijst Weise (Nationale Front) Lijst Fietsch Polen 9.750 750 8.100 13.596) 6.743) 232.279 (210.152) Op de N.S.D.A.P. zijn dus 59.93 pCt. der stemmen uitgebracht, terwijl deze partij 66.66 pCt. der uitgebrachte stemmen op zich had moeten vereenigen om een grond wetswijziging te kunnen invoeren. Uit Danzig wordt gemeld dat de verkiezingen voor den Volksdag geschiedden in een atmos feer, welke stond onder den druk der Nazi's en tegenover de andere Duitsche groepen. De pro paganda van de nat.-Socialisten droeg een op- zWeepend karakter. Autobussen met nazi's trokken door de stad en omstreken, terwijl geen der andere partijen in het openbaar propaganda durfde te maken. Een poging der socialisten om propaganda- wagens te laten rijden, werd direct door de nat.-socialisten onmogelijk gemaakt, die de wa gens vernielden. De Poolsche Partij heeft auto bussen door de stad laten rijden, welke met de Poolsche vlag waren versierd. Er worden tal van knoeierijen van de zijde der nat.-socialis ten gemeld, in het bijzonder in de kleine plaat sen. Tot tweemaal toe moest de commissaris-ge neraal van Polen ingrijpen, omdat er geknoeid was. Volgens den opperbevelhebber der Italiaansche troepen in Eritrea, de Bono, is er voorloopig geen sprake van een oorlog met Abessinië. Bisschop Mahrarens te Darmstadt gearresteerd; na eenige uren weer vrijgelaten. Tornado's teisteren de V. S.; vele dooden en gewonden. De verkiezingen in Danzig; Nazi's behalen geen tweederde meerderheid; Centrum en Soc. Dem. vrijwel gelijk gebleven. Opnieuw een vergunningsstelsel inzake de te werkstelling van buitenlandsche arbeidskrach ten te verwachten. Volgens mr. L. J. A. Trip is de aanval op onzen gulden afgeslagen zonder belangrijke verminde ring van onze gouddekking. Bij een auto-ongeluk te Bergen (L.) zijn drie gewonden te betreuren. Boekhouder te Oud-Beyerland gearresteerd, verdacht van oplichting van ruim 200.000 gul den. B -and te Monnikendam; oude man in de vlam men omgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1