STADSNIEUWS mmmd DE ENGELSCHE KAPERS DIEFSTAL?! Haarlem, 8 April Was Soer gereed tot landen? TWEE IN ÉÉN. SIKAR RIJWIE SITTERSenv/d kar p«p MAANDAG 8 APRIL 1935 R.K. ORATORIUM- VEREENIGING Première van Kano Stierlin's Symphonia Passionis RONDOM FLORA Nu het Bloemenpaleis gesloten is De opening van Flora Drie Flora Drie DE TELEFOON SANTPOORT Concessie van den Minister KRUISWEG 60ÏEL.I665S Genootschap voor Geschiedenis der Genees-, Natuur- en Wiskunde Van één gulden twee guldens maken... dat kunt U gemak kelijk, wanneer U 'n Holtap koopt, 'n Holtap is een „dubbel- karpet" - aan beide kanten bruikbaar..aan beide kanten even mooil Vraagt Uw winkelier. NEDERLANDSCH KARPET. N.V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS Bij elk Holtapkarpet 2 kleedjes cadeau! NIEUWE PLANTSOENAANLEG Werkloozen varen er wèl bij DE STRAATVERSIERINGEN IN HAARLEM DE RIJKSSTEUNREGELING Besprekingen te Haarlem om betere resultaten te verkrijgen Buitengewoon goed geslaagd Burgerwacht KRUISWEG 60 HAARLEM AGENDA 9 April T ooneel DOOR J. S. FLETCHER Stierliz noemde zijn nieuwste, groote schep ping, ondanks de aanwending van de mensche- iijke stem, een Symphonie, waaruit blijkt dat he„ orkest een voorname, op den voorgrond tredende rol in het werk heeft te vervullen. Een dergelijke betiteling gebruikte ook Mah ler voor dusdanige werken (Symphonie n, III, IV, VUI en „Das Lied von der Erde"). De vèrr klanking van het onderwerp door instrumentale kianken is dus bij beiden veelal primair. Er is echter een verschil tusschen de aan wending der zangstem gij deze componisten. Wordt bij Mahler de stem meer als instrument, in elk geval als uitbreiding en verrijking van clen orkestklank aangewend, bij Stierlin be houdt de zangstem meer haar eigen karakter. Zoowel de solo- als de koorpartijen zijn behan deld naar hun eigen aard en bovendien zijn de grenzen der stemmogelijkheden, al vergt de componist wel eens veel, niet overschreden. Dientengevolge telt het werk fragmenten van echten koorzang met begeleiding van orkest. Dat Stierlin veel voelt voor 'n instrumentale uitbeelding, verwondert geenszins. Het is reeds in dit blad opgemerkt: de componist beheerscht he„ hedendaagsch orkest-apparaat volkomen, Kent er alle geheimen van, weet oogenblikkelijk zjin gedachten met die hulpmiddelen uit te drukken en doet dit op een wijze, die raak en scherpzinnig en, wat van groot belang is, voor aer. gewonen concertbezoeker reeds tamelijk gemakkelijk te begrijpen en aan te voelen is. Stierlin schreef voor orkest behalve een groot voorspel (een Appassionata, die den strijd tegen Jezus- openbaar optreden frappant uitbeeldt) korte inleidingen en tusschenspelen, en ook de i.'lustrering van het gesproken passieverhaal. En het is vooral hierin, dat de muziek veelal een specifiek karakter draagt. Wat klankkleur betreft, hoort men nogal eens reminiscenties aan het werk der groote orkestcomponisten, niet het minst aan dat van Wègner (wat vol strekt geen bezwaar is, bijna niet één com ponist brengt in alle opzichten iets nieuws), doch de typeering van het onderwerp, vooral bij het verhaal, drukt door iets eigens in de melodievorming deining en stuwkracht harmonie en motievenverwerking, een apart cachet op het werk. De geheele behandeling van het Passiever haal, globaal beschouwd, is trouwens al iets aparts, wijkt van de traditie af. Want de tekst van de Evangelisten blijft hoofdzaak, weinig is hieraan toegevoegd. Goed gezien? Ja en neen! Het verhaal is en moet hoofdzaak blijven, dit is volkomen juist, maar dat kan toch, al wordt er iets medlteerends, iets contemplatiefs inge voegd. Stierlin heeft dit eigenlijk zelf reeds be wezen. Aan het koor is niet alleen de turbac toebedeeld, kort of een enkele maal iets uit gesponnen (b.v. na Petrus' tweede verlooche ning), doch daarenboven zong 't enkele inge voegde teksten, zooals: Laudate en Ecce lignum, terwijl het in het slotdeel met de sequens: „Vic- timae", op,enkele woorden van. den Evangelist na alleen optrad. Wat die inlasschingen aangaat, deze verbre ken de eenheid van het werk volstrekt niet. De toehoorders voelen die gewis aan als uitingen, die het koor namens hen geeft. Uitingen van diepe indrukken en innig medeleven na een bepaald onderdeel en waartoe men behoefte gevoelt. En het zou zeker te wenschen zijn, als de componist dit in ieder onderdeel, zij het maar een enkele maal deed. Het werk zou er zeker aantrekkelijker door worden. Ook hindert de belangrijke aanwending van koor (met orkest) in het slotdeel geenszins. Hier had de componist eveneens het Evangelie verhaal kunnen volgen. Dat hij het in de Finale niet deed, vormt echter geen bezwaar. De tekst der sequens is uitermate geschikt voor een ju belzang en de verklanking er van door koor (groot gemengd en knapenkoor) heeft juist aan het werk een grandiooze afsluiting verschaft. Een finale, die ons Christus na zijn heldhaf- tegen strijd als den over alles triumpheerende voorstelt. (Stierlin verklankt in het lijdensver haal Christus niet zoozeer of niet alleen als de lijdende, echter tevens als de strijdvaardige fi guur. Hiervan getuigen o. a. de illustreering der woorden: „Ja, ich bin es!") Zou het werk door toevoegingen van koor zang winnen, bijzonder in het langste, het vijfde deel, ook Hjkt niet ongewenscht o. a. de woor den van Judas %n die van Jezus: „Du hattest keine Macht" te laten zingen en den fugatischen opzet in het slotkoor op „Alleluia" meer poly- phonisch uit te werken. Bij de aankondiging van het werk is er op gewezen, dat dit werk tegelijk m e t de passies van Bach genoemd mag worden. Het blijkt, dat deze mededeeling aanleiding heeft gegeven tot vergelijking met de Bach-passies. Geen enkele vergelijking gaat geheel op, maar een dus danige totaal niet. Bach en Stierlin gebruiken beiden het verhaal van den Evangelist en voe gen er andere teksten, hetzij meer of minder, aan toe. En hiermede is de geheele overeen komst aangeduid. Op elk ander onderdeel ver schillen zij. Er bestaat dus geen enkele reden tot vergelijking. Bach blijft in zijn stijl groot, het grootst. Maar naast de Bach-passies is er natuurlijk plaats voor moderner verklankingen, die even eens hooge waarde bezitten en velen, wellicht zelfs Bachbewonderaars, bevredigen en ont roeren kunnen. De uitvoering der Symphonia Passionis dwong bewondering af. Alle uitvoerenden kwe ten zich met volle overgave en groote ambitie van hun taak. De componist ais de sobere, maar toch expressieve verhaler, Laurens Bogtman als een waardige Christus, Luc. Bouman als een markante Hoogepriester, Hermann Hülsmann als een imponeerende Filatus, ongenoemde ko risten als scherpzinnige maagden, opdringerige valsche getuigen en in het slotdeel als serene engelen, de koristen, dames, heeren en knapen, slagvaardig in hun veelzijdige rollen vanaf die van het oproerige Joodsche volk tot die van de jubelende christenen. En dit al zoo muzikaal en klankrijk als maar mogelijk was. Vervolgens het Utrechtsch Stedelijk Orchest (met zijn mooie strijk-, hout- en kopergroepen en bovenal met zijn onvolprezen concertmees ter, den solo-violist J. W. Oellers) als verklan- ker van het mooie, doch veeleischende instru mentale deel en ten slotte dirigent Hubert Cuy- pers als de leider van het gansche, machtige, gecompliceerde ensemble, dat door hem be geesterd en evenals het werk zelf, volkomen be heerscht werd. Een groote schare luisterende onder adem- looze stilte met gespanne aandacht en gaf na den Paaschjubel blijk van haar groote ingeno menheid met het werk en de uitvoering ervan. Componist Stierlin en dirigent Cuypers werden langdurig toegejuicht. Alles wijst er op, dat het niet bij deze eerste uitvoering zal blijven. Het tijdelijk gesloten zijn (tot Vrijdag 12 uur) van het Bloemenpaleis op het terrein der groote bloemententoonstelling Flora te Heemstede be hoeft geen reden te zijn om geruchten te ge- looven, alsof dan ook de tentoonstelling zelf gesloten is. Voor een sluiting zou trouwens geen enkele reden zijn, omdat de 20 H.A. terrein zooveel te genieten geven en zooveel bijzondere bekoorlijke plekjes opleveren, dat aan den bezoeker ontno men zou worden de rustige bezichtiging van alles wat de ruim 300 inzenders op dit uitge strekte gebied hebben tot stand gebracht. De avondverlichting is op zichzelf een be zienswaardigheid en een verblijf op het groote terrein van den tulpenhof met het verlichte warenhuis, dat dezer dagen in vollen bloei staat, zal het tijdelijk gemis van de bloemen in het gebouw doen vergeten. En dan is er nog de gezelligheid bij Louise Guldemond in het res taurant Volendam. Het nu toch zeker komende lenteweer zal van deze dagen van spannende afwachting van wat Flora Drie gaat brengen een reeks van genot volle dagen maken. Dagen, die niet terugko men.... Dr. J. A. Nederbracht, scheidsrechter van de Havencommissie Danzig, heeft de tentoonstel ling bezocht en werd rondgeleid door den heer Ernst H. Krelage. De gezanten van Duitschland, België en Zweden hebben een bezoek aan de internatio nale Bloemententoonstelling Flora 1935 ge bracht, evenals de heer Hammerskild, rechter in het Permanente Hof voor Internationale Justitie. Zaterdag heeft de Spaansche Danseres La Argentina voor de tweede maal de expositie be zichtigd. Zaterdag voor Paschen zal ter gelegenheid van de Bloemententoonstelling een voetbalwed strijd in het Heemsteedsche Sportpark gespeeld worden tusschen RCH en Wimbledon FC. Flora zal voorts nog bezocht worden door een groote groep Engelschen, tezamen met de deel nemers aan de Daffodil Conference in Londen. Vrijdagmorgen om elf uur zal Z. Exc. de Mi nister van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. v. Karne- beek, Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Zuidholland, de derde tijdelijke tentoon stelling (Flora 3) officieel openen. „Flora Drie" wordt een expositie met sterk afwisselend ka rakter en geheel verschillend van de vorige. Eenige vooraanstaande Belgische firma's zullen groote groepen bekende Gentsche Azalea's cx- poseeren. Een groep kweekers uit Boskoop zal onder leiding van de Vereeniging voor Bos- koopsche cultures de schatten van de Boskoop- sche kweekersen op uitgebreide wijze toonen. Dan is er nog een internationale keuring van afgesneden bloemen, van nieuwe narcissen, ro zen, amaryllis en andere. Toen de indeeling van de telefoonnetten rond om HaarlemBloemendaal in Santpoort bekend werd, klonken onmiddellijk protesten uit Sant poort. Thans is dit zuidelijk gedeelte van de gemeente Velsen op het Haarlemsche net aan gesloten, maar daar komt spoedig 'n einde aan. Er zal een Centrale-Santpoort komen en nu was de grens daarvan juist zóó ontworpen, dat b.v. winkeliers in het Noorden der gemeente Bloemendaal, die hun klanten voor een zeer groot deel in Santpoort hebben, bij Haarlem bleven. Wilde een klant zijn dichtbij gelegen Bloemendaalschen leverancier opbellen, dan zou hij straks 6 cent moeten betalen. De actie der belanghebbenden heeft thans succes gehad. Naar wij vernemen heeft de minister den om vang van het net Santpoort belangrijk in de richting Bloemendaal (niet gerekend volgens gemeente-grenzen) opgeschoven. ZONDER VOORUITBETALING Zaterdag en Zondag hield dit Genootschap zijn voorjaarsvergadering te Haarlem. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De heer dr. B. W. Th. Nuyens te Amsterdam trad pe riodiek af. In zijn plaats werd gekozen dr. S. Schouten te Wassenaar. Aan dr. A. C. Oude mans te Arnhem werd subsidie verleend voor zijn uitgaaf van de geschiedenis over Acarus. Op voorstel van het bestuur werd besloten een prijsvraag uit te schrijven voor een bibliografie van Deleboe Silvius met een critische beschou wing over zijn werk. Aangenomen werd het voorstel van hét bestuiir om dóór hét bestuur te laten verzoeken te worden toegelaten tot hét benoemen van een bijzonderen hoogleeraar m de geschiedenis van de geneeskunde aan de Uni versiteit te Amsterdam. Tot nieuwe leden wer- tie en door meer economische toepassing betere resultaten van de Rijkssteunregeling kunnen worden verkregen. Op deze vergadering zal tegenwoordig zijn de heer G. W. F. van Hoe ven, referendaris aan het departement van So ciale Zaken, tot het geven van inlichtingen. Ook zullen desgewenscht vraagstukken omtrent armverzorging worden behandeld. De vergadering wordt gepresideerd door den heer F. C. de Haas van Dorsser. VOOR HOLTAP-KARPETTEN NAAR: WINKELS ALLEEN: JULIANAPARK 58—60 - TEL. 13661 WESTERGRACHT 79 - TEL. 13292 AMSTERDAMSTRAAT 41 - TEL. 15537 VERKOOP UITSLUITEND A CONTANT den benoemd de heeren dr. J. Bijtel te Am sterdam, prof. dr. J. Coops, Amsterdam; J. M. Faddegon, te Parijs; prof. dr. A. D. Fokker, te Haarlem; dr. R. Hooykaas, Utrecht; prof. dr. H. J. Lam, Leiden; dr. P. Mulder, Gorkum; H J. W. A. Nieuwenhuizen, Utrecht; dr. W. Ploeg, Oud-Beijerland; dr. L- Wentink, Rotterdam; dr. M. de Waal, Wageningen; dr. J. v. Gils, Roer mond. Besloten werd de najaarsvergadering te houden te Gorkum. Hierna werd een bezoek ge bracht aan Teylers Museum en aan het Frans Halsmuseum, waarna de vergadering werd voort gezet in de aula van Teyler. Prof. dr. J. Struik, Cambridge, Mass. U.S.A., hield 'n voordracht over de geschiedenis der wiskunde in Nederland tot het midden der 17e eeuw en G. C. Boltens, arts te Den Haag, hield een inleiding over hysterie en rechtspraak. B. en W. schrijven aan den raad: In de laatste jaren is bij den gemeentelijken dienst van den Hout, de plantsoenen en de be graafplaatsen het aantal werklieden ver bene den het benoodigde aantal gebleven, aangezien de financieele toestand der gemeente geen aan vulling van opengekomen plaatsen in het alge meen en dus ook niet voor dezen diensttak toe liet. Zulks is, gelijk vanzelf spreekt, ook nu nog het geval. Intusschen breidt door nieuwen bouw de aanleg van plantsoenen zich uit, hoezeer daarin ook beperking wordt betracht, zoodat de werkzaamheden ook voor het werkliedenperso- neel steeds omvangrijker zijn geworden. De vraag rijst derhalve of afgezien moet worden van nieuwen aanleg, dan wel of de aanleg van nieuwe plantsoenen in werkverschaffing zal kunnen ter hand genomen worden. De aanmer kelijke omvang van de werkloosheid ook in deze gemeente heeft ons aanleiding gegeven den Mi nister van Sociale Zaken te raadplegen of met toekenning van Rijkssubsidie uitvoering in werkverschaffing zou kunnen geschieden. Nu inmiddels bericht is ingekomen, dat Rijkssub sidie Wordt toegezegd, hebben wij de eer uw raad voor te stellen een bedrag van 22.502.34, rond 22.500, te onzer beschikking te stellen. De Vereeniging van Directeuren van Maat schappelijk Hulpbetoon heeft op Dinsdagmid dag drie uur in de oude raadzaal ten Stad- huize te Haarlem een vergadering uitgeschreven van alle gemeentebesturen en alle Burgerlijke Armbesturen in de bollenstreek van Leiden tot Uitgeest, om te overleggen of door het schep pen van meer eenvoudigheid in de administra- Gisterenavond zijn de 15 bloemkorven, han gende in het midden van de Barteljorisstraat, voor het eerst verlicht geweest. Zij gaven, mede door de slingers van levend groen, een aller aardigst effect. De Groote Houtstraat heeft evenzoo een de aandacht trekkend ornament in de twintigtal lichtmasten, bekroond met een narcis, welke in de straat geplaatst zijn. Sinds eenigen tijd is de Generaal Cronjé- straat versierd met een groot aantal fraaie bloembakken op de trottoirs. Wij vernemen voorts dat de Kruisweg-Kruis straat Vereeniging thans een winkelweek met etalagewedstrijd organiseert. Er zijn prijzen be schikbaar voor degenen uit het publiek, die de beste etalage aanwijst en evenzoo voor de win keliers. Woensdagmiddag oan 5 uur zal de keuring der étalages plaats hebben. Voorzitter der jury is de heer Debois. ^oorts is bepaald dat de winkeliers de vlag zullen uitsteken en de gevels van hun huizen versieren. Uit bovenstaande blijkt dat de winkeliers de handen in een geslagen hebben om Haarlem tijdens de Flora aantrekkelijk te maken. De straatverlichtingen zijn buitengewoon goed ge. slaagd, zoodat Haarlem des avonds een uitste kenden indruk aan zijn gasten geeft. Hedenavond zal de Haarlemsche Burger wacht, in samenwerking met de Bloemendaal - sche Burgerwacht, een velddienstoefening hou den in Aerdenhout. vyv")» Nogeven zagen ze den vreemden man door de opening naar hen kijken. Ze renden op hem toe. Met een spottenden lach liet de vreemdeling zich in de diepte zakken en hi) verdween. „Hij is in zee gevallen," riep kapitein Gay. Allen waren bang, dat de vluchteling zou verdrin ken, maar een blik op zee overtuigde hen, dat hun angst ongegrond was, toen ze hem, vlug pagaaiend in een kano naar de kust zagen roeien. Eenige oogenblikken keken ze den man na, die, als een razende, zijn kano naar het strand peddelde. Kaapitein Gay liet zijn menschen weinig tijd. „We moeten direct dien vreemdeling achterna," zeide hij; „hij is stellig in de eenzaamheid gek geworden." Geb. St. Bavo. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Demonstratie Levers' Zeep Mij. 2.15 en 8 uur. Gebouw St. Bavo St. Caecilia 8 uur; Fe deratie Groenten- en Fruithandelaren 8 uur Rechtskundig Bureau 8.30 uur Bestuur „Ar beid Adelt", kwart over 8 Grafische Bond 8 uur Cursus R.K. Volksbond 8 uur Re traiteclub Spoorwegpersoneel 8 uur Repetitie „Thalia", 8 uur Demonstratie Lever's Zeep Maatschappij, 2.15 en 8 uur. Parochiehuis „Domi", Overveen Bijeen komst afd. Bloemendaal-Overveen, Aerden hout en Haarlem-West (Ia) van de R.K. Staats party, kwart over 8. Schouwburg Jansweg Jubileum Jan van Dommelen, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Weldadigheids concert Joh. Steenman's Orkest, kwart over 8. Wegens plaatsgebrek moet de bespreking van „Toekomst", tooneelspel in vijf bedryven, van Henri Bernstein, opgevoerd door de tooneel- groep „Het Masker" in den Stadsschouwburg tot morgen blijven overstaan. 11115 In normalen glijhoek neergekomen op een helling van 45 gr. In een conferentie voor de pers deelde de heer Plesman ons hedenmorgen mede van den heer Pattist, die onmiddellijk na het bekend worden van den Leeuwe rik-ramp naar de plaats des onheils was vertrokken, het volgende telefonisch bericht te hebben ontvangen: Uit een voorloopig onderzoek ter plaatse is gebleken dat het - vhegtuig volkomen intact aan den grond is ge- seu komen. Er zijn namelijk geen deelen van het vliegtuig ergens anders gevonden dan op de plek van de botsing. Het vliegtuig is tegen een helling gevlogen van 45 graden en had voordat het tegen den grond botste, nog over boomen geschoren, waaruit men kon afleiden, dat de glijhoek normaal was. De stand van het stabilo was zóó, dat men hieruit kon afleiden, dat de commandant ge reed was om onmiddellijk te landen. De aanraking met den bodem was echter zoo hevig, dat het vliegtuig zonder uit loop tot stilstand kwam en over de kop is geslagen. De groote vraag biyft, wat de reden is geweest, waarom de vlieger zoo laag moest biyven vliegen. Dat dit het gevolg zou zyn van ysafzetting op vleugels wordt waarschijnlijk geacht. „Echter," voegde de heer Plesman hier aan toe, „moet dit niet de eenige oorzaak zyn geweest. Mogeiyk is, dat ook een der motoren haperde, waardoor Soer de macht niet meer had om zyn toestel boven de zóne van ysvorming uit te lichten. Een volledige verklaring van de ramp zal wel nooit kunnen worden gegeven. Het onderzoek der motoren moet intusschen worden afgewacht. De K.L.M. onderzoekt reeds langen tijd in samenwerking met den Rüks- luchtvaartdienst en de Bilt met een speciaal toe stel alle verschynselen, die by ysvorming op treden. Op het gebied van ysafzetting en blik seminslag moet echter door een internationaal orgaan materiaal kunnen worden verzameld, zooals ook de K.L.M. reeds gegevens büeenbracht. Er is tot heden slechts één geval bekend, waar- by ysafzetting tot daling dwong. Dit betrof een toestel door Duimelaar bestuurd op de Indiëroute en het bracht geen ongelukken mee. Gewoonlijk echter is hierbü een samenloop van omstandig heden in het spel. lederen dag echter vordert men by de K.L.M. wat de zekerheid en veilig heid by het vliegen betreft. 34 Dit bewijst dat de moord niet plaats vond op de plek waar het lijk werd gebracht met de bedoeling om het in de voorby stroomende rivier te storten. De moordenaars werden waar schyniyk gestoord en lieten het doode lichaam maar liggen. Dat deze veronderstelling hoogst waarschyniyk juist is biykt wel uit het feit, dat dicht by het hjk twee zware gewichten aan stevige touwen werden gevonden. Ondanks het feit, dat de plaatselijke politie een onderzoek had ingesteld ging ik er zelf nog heen vergezeld van een collega, die groote ondervinding heeft op dit gebied. Wy onder zochten alles nog eens tot in de puntjes doch zonder resultaat. Toen wü het wilden opgeven, kreeg myn collega de ingeving de schoenen nog eens te onderzoeken; hoewel ook daaruit ieder kenmerk verwijderd was, vonden we ten slotte iets onder de losse binnenzolen. Onder die van den rechtervoet lag een miniatuur notitieboekje ongeveer drie by anderhalve centimeter dat tien ft twaalf dunne velletjes bevatte. De helft ervan is beschreven met teekens, natuurhjk uit 'n code. Ik besloot daar om de hulp in te roepen van een expert in het ontcijferen van codes. Dat het boekje belangryke gegevens bevat blijkt wel uit het feit, dat het op zoo'n geheime plaats was verborgen. Het resultaat van het onderzoek door dien expert zal ik u zoo spoedig mogeiyk berichten. Het eenige wat ik u nog mede te deelen heb is, dat sinds de ontdekking van het tichaam vele menschen het hebben herkend. Menschen uit do omgeving van de Rue de la Paix, eenige caféhouders, 'n restaurateur en eenige boek handelaren herkenden hem zeer positief, doch geen van allen kenden hem by naam, wat wel zeer zonderling is. Natuuriyk zal ik u van den verderen gang van zaken op de hoogte houden." Jimmie las dien brief tweemaal sommige gedeelten zelfs meerdere malen. Ten slotte vouwde hij het op, deed hem weer in de enve loppe en borg die in zyn safe. Daarna stak hy een sigaret op, nam nog een whisky-and-soda en gaf zyn gedachten den vrtjen loop. Dit was moord nummer twee er kon geen twyfel over bestaan. En natuuriyk stond deze moord in betrekking tot dien in de South Molton Street. Dus kwam Jimmie tot de conclusie én Madame èn Monsieur Charles waren waarschyniyk slechts werktuigen in de hand van een machtige combinatie. Jtmmie's blik viel plotseling op het adres boek dat Kentover voor hem had gehaald. Wacht dat moest hy nog even nakyken. Wie bewoonde het huis in St. John's Wood? Hy nam het boek op en bladerde erin, tot hy gevonden had wat hij zocht. Daar stond het en zeer duldeiyk: Holgate Lodge: De Douairière Markiezin van Scraye. HOOFDSTUK XXV „LAAT HET BUSTEN" Jimmie Iegde het boek neer en stond op. Eenigen tijd bleef hy er op staren, alsof het hem de meest dwaze inlichtingen had gegeven. Mompelend herhaalde hy in zichzelf: Holgate Lodge; De Douairière Markiezin van Scraye!" Het was Inderdaad een openbaring. Jimmie was niet zoozeer verbaasd over het feit, dat de Douairière het huis in St. John's Wood be woonde, ook niet, dat de Markies van Scraye haar tegen middernacht een visite had gebracht, maarJimmie zag er de oplossing in van een zyner problemen, nameiyk het gedrag van Lord Scraye ten opzichte van het stukje papier. Scraye had beslist het handschrift herkend, maar had onmiddellijk voorgegeven het niet te kennen. Tervergeefs had Jimmie zich afge vraagdwaarom? Hy wist het nu. Het handschrift was van de Markiezin van Scraye! Als wat bijna zeker was het was geadresseerd aan Curtis, dan was het duidelijk, dat zü in betrekking stond tot Curtis den man, die de aangeteekende zendingen had verwisseld en de waardevolle voorwerpen had gestolen. Natuuriyk had zy connecties met hem en met mevrouw Wythen- shawe had hy. Jimmie, hen dien avond niet te zamen gezien? Had Curtis haar niet verge zeld tot Holgate Lodge? Alles was duideiyk en zeker! Lord Scraye had het handschrift her kend had dus toen ook bemerkt, dat zijn bloedverwante behoorde by de bende, dat zy in elk geval in betrekking tot de dieven stond; hij had haar daarna een bezoek gebracht en haar verteld, wat hy wist, had haar om een verklaring gevraagd. Vandaar natuuriyk de man of meer heftige scènes, die Jimmie had gezien. In welke relatie zou Lord Scraye staan tot de Markiezin? Was zy zijn moeder of stief moeder? Jimmie wilde het zijne ervan weten en sloeg het boek van den Engelschen adel op. Na eenig zoeken had hy gevonden, wat hy zocht. De laatste markies van Scraye was tweemaal gehuwd. De tegenwoordige mar kies was een kind uit het eerste huweiyk. De tweede vrouw was mejuffrouw Alethea McMicking Mason uit Chicago dus voor haar huweiyk waarschynlijk een Amerikaan- sche. Zoo? Ja, ja! Wacht, hier stond nog wat: De Douairière bewoonde Gillenham Manor in Wiltshire en Holgate Lodge, St. John's Wood. Jimmie legde het boek terzijde en ging naar bed. Voorloopig wist hy genoeg. Hy sliep tot Kentover hem den anderen morgen wekte. Toen hq na het ontbijt naar Eva Walsden ging haalde hy den snipper papier te voorschyn en liet hem haar zien. Ik veronderstel, dat u wel eens correspon dentie gezien hebt in de South Molton Street? Herkent u dit handschrift? Hebt u het ooit van te voren gezien? Eva bekeek het schrift en gaf daarna het stukje papier teriy Oh, ik weet, wie dat geschreven heeft! antwoordde zy. Het is het handschrift van de Markiezin van Scraye. zy woont op Gillenham Manor in Wiltshire ik heb meermalen het adres geschreven. En heeft zy nog een adres in Londen? Ja Holgate Lodge in St. John's Wood. Eva keek Jimmie onderzoekend aan en vroeg: Heeft dit iets te maken met de mysterieuze gebeurtenis? Misschien! Doch maak u daarover nog maar geen zorgen. Uw taak is momenteel vacantie nemen. Maar ik kan niet voor altüd vacantie nemen. Zou de politie mij nog noodig hebben by het onderzoek? vroeg zy. Ik denk van niet. Maar eh we kun nen er nu nog niet over praten, ik vind het op de allereerste plaats noodig, dat u zich kalm houdt, tot de heele zaak is afgeloopen. Het bevalt u toch goed by myn tante? Enfin, ik zal u vandaag nog terug brengen en de vol gende week kom ik dan ook, voor een dag of twee dan moet ik eens rustig met u praten we hebben dit nog niet kunnen doen en ik heb een heele boel te vertellen. Over deze zaak, veronderstel ik? Betrekkelyk betrekkeiyk! in deze wereld komt nu eenmaal het een uit het andere voort. Jimmie kon echter zyn plan, om de beide dames dien dag weer terug te brengen, niet uitvoeren. Zyn tante bad andere ideeën. Zy wilde nog minstens twee dagen in de stad blyven om inkoopen te doen. Daarby kon zy, volgens haar bewering, Eva onmogeiyk missen. Jimmie maakte niet veel tegenwerpingen, doch stelde de voorwaarden, dat zü een eigen auto zouden nemen en dat Kentover overal met haar moest meegaan. Na het drietal nog eens stevig op het hart gedrukt te hebben, dat het meer dan voorzichtig moest zün, ging hy naar zyn vriend Packe. Onderweg vroèg hy zich af, of hy Packe alles zou vertellen. Het avontuur in het theater, by Holgate Lodge en het directe her kennen van het handschrift door Eva? Zou hy erover reppen of niet? Voor hü echter een woord kon zeggen, opende Packe, zoodra hij hem zag, het vuur. Hü keek Jimmie aan als een man, die iets te zeggen heeft en hy zei het! Hoor eens, Jimmie, ben je werkelük van plan, die lui tot het eind der wereld achterna te loopen? Je weet, wat ik bedoel. Jimmie ging kalm zitten en stak een sigaret op. En jü weet, wat ik gisterenavond heb ge zegd, antwoordde hij. Ik heb myn meening nog niet gewyzigd. Packe liep de kamer eenige keeren op en neer. Denk je, dat het verstandig is? Enne je weet ook, dat het geen zaak is, die jou be treft. En als de menschen, wier zaak het wel Is Scraye, Lord Palsgrave en Simon Fleming van plan zijn het te laten rusten Doen zü dat Zoo? Eh, doen zü dat! (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2