De verkiezingen in Danzig IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! ZOETE MOST Blinde man levend verbrand Het conflict met Abessinië Ruim twee ton verduisterd lEHflNGSELS EEN TEGENSLAG VOOR DE NAZI'S TORNADO'S TEISTEREN DE VER. STATEN ACTE VAN EERHERSTEL IN DEN ST. PIETER Mr. Trip over den gulden Kerkelijk leven erwaarloos uw slaapkamer niet l MAANDAG 8 APRIL 1935 De partijen niet dood Rookt ibis en géén andere shag Vele dood en en gewonden; groote materieele schade Bisschop Mahrarens gearresteerd Na eenige uren weer in vrijheid gesteld Eden moet vier weken rust houden Hartaandoening tengevolge van de luchtreis PraagKeulen Treinongeluk in Denemarken Een doode, talrijke gewonden LUDENDORFF MORGEN 70 JAAR Alle openbare gebouwen moeten vlaggen BERLIJN, 8 April. (D.N.B.) De Rijkskanselier heeft bevolen, dat morgen 9 April, alle openbare gebouwen moeten vlaggen ter eere van den ver jaardag van generaal Ludendorff. Voor de beleedigingen, welke God vooral in Rusland worden aangedaan Samenzwering tegen keizer Kang Te? Drie Koreanen te Tokio gearresteerd Bij een poging om geld èn dingen van waarde uit brandend huis te Monnikendam te redden Congres Kath. Dem. Partij Herhalings-oefeningen in Oostenrijk Alles echter op eigen kosten Rede van prof. dr. J. A. Veraart Volgens generaal de Bono is er voorloopig geen sprake van oorlog Italië's menschlievende missie De Bono Boekhouder te Oud-Beyerland maakt misbruik van vertrouwen Vele boeren gedupeerd Zijn methode Aanval afgeslagen, zonder dat de gouddekking belangrijk is verminderd Zorg voor werkloozen Bisschoppelijke belangstelling voor Nijmegen BUIT EN LAN DSC HE ARBEIDS KRACHTEN Opnieuw een vergunningstelsel te verwachten ONJUISTE AANGIFTE VAN BELASTING Zes weken gevangenisstraf opge legd; de eisch was f 10-000 boete BENOEMINGEN In het Aartsbisdom De postvluchten U begint en U eindigt uw dag in uw slaapvertrek. U krijgt er uw eerste indrukken, en uw laatste. Dit maakt het voor U zoo belang rijk, de wanden van uw slaap kamer 'n prettig aanzien te geven met een der prachtige, moderne R. D. behangsels uit de nieuwe Serie 50, in prijzen van 50 cent per rol af. Laat dit boek nu eens komen. Uw behanger zal het U gaarne ter inzage geven. Dit merk is op de kafti Danzig heeft in de laatste weken in het teeken van een nationaal-socialistische terreur gestaan, die moeilijk was te overtreffen. De geldmiddelen der nazi's waren onuitputtelijk, want het Rijk stond achter hen. noemden zelf hun propaganda in die bekende overtreffende-trap-uitdrukkingswijze •.gigantisch". De niet-bruine partijen werden op ®Ue mogelijke wijzen in haar verkiezingswerk gehinderd. Iedere niet-nationaalsocialist werd Uitgemaakt voor landsverrader en seperatist. De hazi's gebruikten hun absolute meerderheid, om bet werk hunner tegenstanders onmogelijk te 'baken. Zij hadden het er op gezet, om bij de Verkiezingen de twee-derden-meerderheid te behalen, die noodig zou zijn, om de grondwet, geïnspireerd op de grondwet van Weimar, af te schaffen en het beginsel van den totalen staat, °°k in Danzig, in te voeren. Zij wilden dit be kken, om aan heel de wereld te toonen, dat iedere Duitsche enclave buiten het Rijk als het ^are geen dag en geen uur kan wachten, om bet nationaalsocialistisch staatsbeginsel te om belzen. Zij zwelgden reeds weken lang in den te verwachten overwinningsroes. Met vlag en wim- bel zou de victorie worden behaald. Maar kort v°°r den verkiezingsdatum scheen er toch een ietwat twijfelende stemming bü hen op te ko- ifien. Om allen twijfel aan de te verwachten everwinning te onderdrukken, riepen zij de hulp in der groote kopstukken uit het Rijk. Hess, ^oebbels, Goering verschenen in persoon ten i°oneele. Zij verguisden in hun redevoeringen ivoren allen, die het zouden wagen tegen Hitier stemmen. Zij vergeleken Danzig met de Saar wat natuurlijk volstrekt niet opgaat, daar Ranzig een vrije stad is onder opperbewind van ben Volkenbond en overal klonk de kreet: »Zurtick zum Reich!" In het Saargebied was deze breet vol inhoud, hier was het een zinledige ieuze. Althans op dit oogenblik. Danzig is en blijft een Duitsche stad, maar haar zelfstandig- beid, gedicteerd door het verdrag van Versailles, ban niet op legale wijze worden opgeheven zon der medewerking der mogendheden en zonder °Prolling van het geheele Oost-Europeesche pro bleem. Zooals men weet, leeft Duitschland met Polen in vriendschap, welke vriendschap steunt °P een non-agressie-pact van tien jaar. De Poolsche partij in Danzig werd dan ook ontzien. Haar werd zelfs volledige verkiezingsvrijheid Gelaten, terwijl de Duitsche partijen werden Geterroriseerd. In Warschau heeft men maar •batige bewondering gehad voor die vrijheid, ver- °htrust als men werd door de uitdagende natio- baalsocialistische actie, die haar hoogtepunt vond in het van schittering en praal omgeven bezoek der hoogste nazi-leiders uit het Rijk. Zondag 1.1. nu heeft de verkiezing plaats gehad en zij moet voor de nationaal-so- cialisten wel een zéér groote teleurstelling 2Un geweest. Hun bladen spreken wel over een Groote overwinning, maar kunnen natuurlijk niet Verhelen, dat het gestelde doel, de tweederde- meerderheid niet is bereikt. Zij draaien nu de ^bak om en klagen luid en roepen wee en ach °ver het schrikbewind der andere partijen, die b°ta bene alleen van huiskamer tot huiskamer Veelal haar actie hebben moeten voeren. De kiezers, die niet voor Hitier hebben gestemd, beeten nu misleide menschen, die zooals de •.Volk. Beobachter" schrijft, geen mogelijkheid bobben, om zich zelf te overtuigen van den Prachtigen toestand in het Rijk. Elders in dit blad vindt men den uitslag der Verkiezingen in cijfers. Interessant alléén is het er op te wijzen, dat het Centrum en de sociaal- bemocratie volkomen hun vroegere cijfers hebben Gehandhaafd. De communisten zagen de helft bunner aanhangers verdwijnen en het Duitsch- hationale front verloor een derde. En het merk waardigste is, dat sedert het verdwijnen der re- Publiek van Weimar het Poolsche aantal stem den van 6743 geklommen is tot 8100. De nationaal-socialisten hebben dus allerminst teden tot juichen. Integendeel de uitslag dezer Verkiezingen is, hoewel zij de absolute meerder heid behouden, voor hen een niet te onderschat- W slag. Hun ,,Siegesiauf" is in Danzig onmis kenbaar een weinig opgehouden. Het Hitlerianis- •Pe in het Rijk blijkt een hindernis te zijn voor bit Duitsche enclave buiten het Rijk. Zéér velen moesten blijkbaar niets hebben van be methoden die het Derde Rijk in het staats wezen toepast. Zelfs den vroegeren senaats- President Rousching, gematigd, maar overtuigd Pationaal-socialist, 'werd het na verloop van tijd machtig. Toen hij bemerkte, hoe de vriend VOOR DE PUF m «ys/ van Hitier Forster achter de schermen werkte voor de absolute onderdrukking van elk levend wezen, dat niet totaal nationaal-socialistisch was. Het lijdt geen twijfel, dat de kerk- en cul tuurpolitiek van het Derde Rijk de oorzaak is, dat de nationaal-socialisten geen volledige overwinning in Danzig konden behalen. Vooral de kerkpolitiek stuit hevig af. Zoowel de Bsschop van Danzig als de vertegenwoordigers der Be- Hjdeniskerk hadden indrukwekkende manifesten tegen dit nieuw-heidendom afgekondigd. Deze kerkpolitiek zal de nazi's op den duur, ook in het Rijk, duur komen te staan. Het feit, dat de Weimarsche partijen in Dan zig niet konden worden verslagen, is wel het voornaamste in den thans gehouden verkiezings dag te Danzig. De nazi's hadden hun rekening anders opgesteld getuige het liedje, dat circu leerde in de Rijks-Duitsche pers: Die Schwarzen, Weissen 1), Roten gehören zu den Toten! Wer wird denn Leicher wahlen? Die dummen mocht ich zahlen! Er zijn velen van die „dommen" geteld! 1) Weiss was aanvoerder van de Duitsch- nationale lijst. MACCOMB, 8 April. (Reuter) Bij tornado's, weike de afgeloopen 24 uur boven de staten Louisiana, Texas, Mississippi, Alabama en Flo rida hebben gewoed, zijn 34 personen gedood en meer dan 100 gewond, terwijl de materieele schade zeer aanzienlijk is. Op het Providence-meer is een vaartuig om geslagen, waardoor 10 opvarenden verdronken. Vooral het plaatsje Gloster werd geteisterd; 150 gebouwen, waaronder drie kerken, werden hier vernield. Omtrent de tornado's wordt nader gemeld, dat aanzienlijke schade is aangebracht aan de petroleum-velden van Texas; ook werden vele telegraaf- en telefoonlijnen verbroken. Het Westen van de Vereenigde Staten heeft verder nog van regen- en sneeuwbuien te lijden gehad. BERLIJN, 8 April (Reuter) Bisschop Mah rarens is te Darmstadt gearresteerd, op het moment, dat hij een kerk wilde binnengaan, waar gebeden zou worden voor de predikanten, die in het concentratiekamp te Dachou zijn opgesloten Ook de voornaamste adviseur van bisschop Meisner, Breit, is tegelijk met Mahrarens ge arresteerd. Na eenige uren werden zij weer in vrijheid gesteld, doch het werd hun verboden de kerk te betreden. Naar een katholiek kerkblad mededeelt, heeft het bisschoppelijk ordinariaat van Keulen bij den Leider een klacht ingediend naar aanleiding van de bekende redevoering, welke de rijksleider van de jeugd Baldur von Schirach vorige week te Essen heeft gehouden. LONDEN, 8 April. (Reuter) De Lord Privy Seal, Eden, is Zondagmiddag door een specia list onderzocht. Omtrent zijn gezondheidstoe stand werd het volgende officieele communiqué verstrekt; Eden is lijdende aan een hartaandoening, als. gevolg van zijn luchtreis, die vooral zeer moei lijk was tusschen Praag en Keulen. De geneesheeren hebben hem een absolute rust van vier tot zes weken voorgeschreven. Zijn gezondheidstoestand veroorzaakt echter geen ongerustheid. In verband hiermede kan Eden heden niet deelnemen aan de zitting van den minister raad. Het rapport over zijn besprekingen te Moskou, Warschau en Praag is reeds gereed. KOPENHAGEN, 8 ApriL Zondagochtend tegen zeven uur zijn twee motortreinen, resp. uit Odense en Svendborg, op het station Ringe door een misverstand tegen elkander opgereden. De bestuurder van den trein uit Svendobrg werd op slag gedood. Ongeveer 20 reizigers moesten naar ziekenhuizen worden overgebracht. Vijf hunner verkeeren in levensgevaar. Verder zijn nog 30 personen licht gewond. De nalatige beambte is uit den dienst ontslagen. VAM KERSEN, APPELS, R.aW. bessen eh druiven Fa. H, J. PHAFF - WINSCHOTEN Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 April. Met indrukwekkende plechtigheid heeft Zon dag in den St. Pieter plaats gehad een plechtig eerherstel waaraan Z. H. de Paus heeft deel genomen. Zooals de H. Vader in de constitutie, waarbij hij het algemeen Jubeljaar uitschreef, had aan gekondigd werd hier in eendracht van de gan- sche Christenheid aan de Majesteit van God eerherstel geschonken voor alle beleedigingen van de godloochenaars over de geheele wereld en vooral voor de beleedigingen Hem in Rusland aangedaan. Kort na vijf uur kwam de H. Vader op den draagstoel de basiliek binnen en begaf zich naar de Sacramentskapel om het Allerheiligste te aanbidden. De processie waarin de H. Vader te voet voort schreed werd door ongeveer dertigduizend ge- loovigen bijgewoond. De stem der tienduizenden, die de litanie van Allerheiligsten, het Miserere en het Vexilla Regis zongen, klonk als een overweldigende smeek bede door den St. Pieter. Daarna werden de lijdensreliquieën getoond en had onder een gewijde stilte de Kruisvereering plaats. Op het St. Pietersplein werd de Paus door duizenden luide toegejuicht. TOKIO, 8 April. (Reuter) Nabij het paleis Akasaki, waar de keizer van Mandsjoekwo tij dens zijn verblijf in Tokio logeeft, heeft de po litie drie Koreanen gearresteerd, die in het be zit waren van revolvers en dolkmessen. Uit het verhoor zou zijn gebleken, dat zij deel uitmaak ten van een Koreaansche revolutionnalre or ganisatie, die zoowel in Japan als in Mandsjoe kwo verboden is. Hedenmorgen heeft keizer Kang Te van Mandsjoekwo minister-president Okada, de le den van het Japansche kabinet en 400 andere hooge Japansche autoriteiten ontvangen. De receptie werd gegeven door de Mandsjoerijsche legatie. In den middag hielden 10.000 meisjes-studen ten een optocht ter eere van den Mandsjoerij- schen gast. Zü defileerden voorbij hem voor zien van Japansche en Mandsjoerijsche vlag getjes. Op de R. K. begraafplaats „De Liefde" te Amsterdam had Zaterdag de begrafenis plaats van wijlen den heer F. J. A. M. Wierdels, oud-wethouder van Amsterdam. Mr P. Kaag dankt namens de familie voor de belangstelling Zondagmorgen heeft te Monnikendam een felle brand gewoed in een perceel aan het Zar- fcen, bewoond door de gebroeders J. en T. Scher- penhuizen, bejaarde lieden van omstreeks ze ventigjarigen leeftijd. De heer J. S. was, toen de brand ontstond, alleen thuis, terwijl zijn broer naar de kerk was. Een jongetje, die aan den overkant woont, zag om kwart over tienen plotseling vlammen in het kleine steenen huisje Hij snelde onmiddellijk naar binnen om den ouden man, die blind is, te waarschuwen. Hij nam den man mee naar buiten en ging ver volgens de brandweer alarmeeren. Intusschen is J. S. zijn brandende woning weer binnen gegaan, waarschijnlijk om zijn geld en andere dingen van waarde in veiligheid te stellen. Dit werd hem evenwel noodlottig, want het vuur greep zoo snel om zich heen, dat den man de weg naar de straat werd afgesneden. De vrijwillige brandweer, die weldra met de mo torspuit aanwezig was, en met vier stralen wa ter gaf, slaagde er niet in den man te bevrijden, zoodat hij jammerlijk is omgekomen. Later heeft men het nagenoeg geheel ver koolde lijk geborgen. De geheele woning brand de uit. Vermoedelijk is de brand in een zijka mer, waar een kachel staat, ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. De omliggende huisjes hebben geen gevaar opgeloopen. Van een pand aan de overzijde werd de gevel geblakerd, terwijl de ruiten door de hitte zijn gesprongen. Zooals te begrijpen is, verwekte deze brand veel opschudding in het stille stadje. i WEENEN, 6 April (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Het ministerie voor Landsverde diging heeft in verband met herhaaldelijk ge uite ,wenschen, verordend, dat zij, die onder de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie hun mi litaire dienstplicht vervuld hebben en geen hoo- geren rang bekleed hebben dan kapitein, in den tijd van 15 Mei tot 15 Sept. 1935 aan de ma noeuvres van het leger kunnen deelnemen. De deelname geschiedt uitsluitend op eigen verzoek en op eigen kosten in tijdruimten van vier weken. Het is toegestaan een paard, mo torrijwiel of auto op eigen kosten mede te nemen. Zondag, op den tweeden dag van het te Rot terdam gehouden congres der Katholiek-Demo cratische Partij de besprekingen van Zater dag waren van huishoudelijken aard heeft de voorzitter, prof. dr. J. A. Veraart, een rede uitgesproken, welke tot titel droeg: „De Katho lieke Democratie in slagorde!" Spr. constateerde een laaiende geestdrift voor den verkiezingsstrijd, waarin het katholiek - democratisch beginsel is geworpen! Van Noord tot Zuid, aldus spr., kennen en begrijpen wij de geweldige leuze: „Tegen het kabinet-Co- Üjn". Dit congres moet in de eerste plaats trouw betuigen aan het Nationaal Werkplan, dat de K. D. P. echter in vaste vormen wil, de vormen dus, waardoor particulier initiatief en gemeen- schapswerk ten nauwste worden verbonden en dit is maar op één wijze mogelijk: het onver wijld aanpakken der Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie. In vervolg op het huishoudelijke congres had Zondagmiddag een openbare demonstratiever gadering plaats, waar de partij-voorzitter, prof. PARIJS, 8 April. Een bijzondere correspondent van de Paris Soir" heeft te Massaoea (Eritrea) een onderhoud gehad met den opperbevelhebber der Italiaansche strijdkrachten generaal de Bono. De generaal wees de beweringen en geruch ten over een voor de deur staand gewapend con flict met Abessinië van de hand. Er zijn zeer zeker eenige vliegtuigen en ook vele officieren ter plaatse. De officieren zullen een sterk, Italië waardig, leger van inheemschen africhten. Bovendien zal een wegennet worden aangelegd. Voorts verklaarde de Bono: De onrust van Abessinië is ons onverschillig. Zeer spoedig zal men overeenkomsten moeten treffen om onze verhouding van nabuurstaten te regelen. Wij willen graag een gemeenschappely ke grens met een nauwkeurig afgebakend door een verant woordelijke regeering bestuurd onafhankelijk land. Maar wij kunnen geen buren hebben met bar- baarsche streken, waarin practisch onafhanke lijke opperhoofden volken tyrannlseeren, die aanspraak hebben op de vrucht van hun ar beid. In deze richting gaat een groote en schoone humanitaire missie die even edel is als indertijd de strijd tegen de slavernij is geweest. Ik spreek thans niet van slavernij in Abessinië. De Abessiniërs behandelen him slaven beter dan de ongelukkige volken, die zij tot dienstbaarheid dwingen. Aan deze denk ik. De wereld kent hun toestand nog niet. Tien millioen zielen zijn er toe gedoemd het leven te leiden van arme duivels. Indien Italië er ooit toe geroepen zal worden dit werk ten uit voer te brengen, zal het zijn vollen plicht doen. Doch voorloopig is geen sprake van oorlog. dr. J. A. Veraart, een rede heeft gehouden over den huidigen politieken toestand, speciaal in verband met de as. verkiezingen. Prof. Veraart opende de bijeenkomst met ge bed en sprak vervolgens 'zijn redevoering uit: Alvorens den grooten stormloop te beginnen, willen de Katholiek-Democraten hun leger in slagorde zien opgesteld en het is daarom aldus spr. dat dit openbare congres vandaag wordt gehouden. Wij protesteeren, aldus de heer Veraart, te gen de aanpassingspolitiek van het ministerie- Colijn. Spr. vraagt zich af, waarbii men zich moet aanpassen. De aanpassingspolitiek is in haar gevolgen funest. Dit protest beteekent bovendien, dat de partij zich nu reeds verzet tegen het nieuwe 70-millioen-bezuini- gingsplan, dat in de maak is en waarvan men vóór de verkiezingen niets te hooren krijgt. Het omhoog gaan van het werkloozencijfer is een bewijs voor het falen der aanpassings politiek. Met de publiekrechterlijke bedrijfspo- litiek is gesold. Het bedrijfsleven moet worden opgebouwd, mede door instelling van de me dezeggenschap. Om een einde te maken aan het kabinet- Colijn heeft de K. D. P. de hulp van bondgenoo- ten noodig. Het komt in de eerste plaats aan op voorlichting van groote groepen katholieken. Voor den opbouw der herstelpolitiek wendt men zich ook tot andere democratische groepen; ook dus tot de sociaal-democraten. Spr. wil eenige aandacht wijden aan het vreemde verschijnsel op Nederlandschen bodem, dat men Mussertisme noemt en dat volgens spr. slechts optreden kan door het feit, dat de andere partijen met het parlementaire stelsel gespeeld hebben. Dit verschijnsel zal naar de meening van den heer Veraart bij ons vrije volk niet aarden. Met de leuze: Tegenover het kapitalisme het katholicisme, eindigde prof. Veraart zijn rede, die herhaalde malen door applaus onderbroken was. Het congres betuigde ten slotte adhaesie met een telegram aan het Doorluchtig Episcopaat, waarin tusschenkomst verzocht wordt in een verzoek, door R.K. propagandaclubs, gericht aan de pastoors, om op Palm-Zondag in de kerk een aanbeveing te geven voor de lijst van de R.K. Staatspartij. Men verzoekt deze aanbeve lingen te verbieden of te bewerkstelligen, dat slechts een aanbeveling gegeven wordt voor een der katholieke lijsten. De gemeente-politie heeft in samen werking met de Rijkspolitie verdacht van oplichting gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht P. v. B. uit Oud-Beyer- land, die voor de belasting boeken bij hield voor een groot aantal personen, waaronder veel landbouwers, en als zoodanig het vertrouwen van velen ge noot. V. B. heeft bekend een groot bedrag te hebben verduisterd; dit bedrag zou meer dan 200.000 bedragen. Aanleiding tot de arrestatie was het feit, dat een inwoner van Oud-Beyerland, die geruimen tijd meost wachten op eenige van Van B. toe vertrouwde stukken van 500, de politie waar schuwde, waarna een onderzoek werd ingesteld. Een woningbureau te Rotterdam, waarvan hij directeur is, zou eveneens tot de benadeelde behooren. Volgens v. B. zou hij bij woningbouwexploi- taties groote verliezen hebben geleden en hier aan het ontvreemde geld grootendeels zijn kwijt geraakt. V. B., die de boeken van vele landbouwers bijhield, en ten volle hun vertrouwen genoot, ging op de volgende manier te werk. De boeren, wüer financieelen toestand hij vanzelf door en door kende, kregen van v. B. aanwijzingen, hoe zij hun geld voordeelig konden beleggen. Nu eens was er een uitvinder, dien v. B. kende, en die alleen maar wat geld noodig had om enorme winsten te maken; dan weer waren het bepaalde effecten waarvan hij w'ist, dat zijn slachtoffer er bezat waarmee hij prachtige manipulaties kon verrichten. Op deze wijze wist hij aan één landbouwer meer dan een ton aan effecten en contanten te ontfutselen. V. B. was bovendien nog directeur van een Rotterdamsche N.V., waarvan hij verschillende onuitgegeven en dus waardelooze aandee- len verkocht of beleende. Deze werkwijze was al aan de N.V. bekend, want in een vergadering van commissarissen was v. B. reeds als direc teur geschorst. Bij zijn bekentenis heeft v. B. medegedeeld slachtoffer, te zijn geworden van enkele bui- tenlandsche ondernemingen. Het vermoeden bestaat, dat een groot deel van het verduisterde bedrag in het buitenland in veiligheid is gebracht. In den zetel van de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel hebben de gouverneurs en presidenten der circulatiebanken Zondag ge confereerd. De president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip, prof. Bachmann van de Zwit- sersche Nationale Bank en de gouverneur van de Banque de France, Tannery, namen aan de bijeenkomst deel. Mr. Trip deelde mede, dat de aanval op den Nederlandschen gulden is afgeslagen, zonder r.at de Nederlandsche Bank haar gouddekking in belangrijke mate heeft zien verminderen. Op initiatief van het comité voor geestelijke verzorging en ontspanning voor katholieke werkloozen, zijn in de afgeloopen weken voor de verschillende parochies der stad Nijmegen retraites georganiseerd, waaraan niet minder dan 550 werklooze werknemers deelnamen. Zon dag werd de laatste retraite gesloten in de St. Antoniuskerk aan de Groenestraat te Nijmegen en toonde Z.H. Exc. Mgr. Arnold Diepen zijn bijzondere belangstelling door de sluiting van deze retraite persoonlijk bij te wonen en een plechtig Lof in de dekenale kerk te celebreeren. Mgr. sprak zijn groote vreugde uit over het prachtige geestelijke werk hier onder de katho lieke werkloozen van Nijmegen verricht en hoopte, dat dit geestelijk sociale werk in de naaste toekomst rijke vruchten voor allen, die er aan medededen, zou mogen afwerpen. Mgr. stelde hier Nijmegen aan andere steden ten voorbeeld. Naar de „Msb." verneemt, zal dezer dagen een Kon. Besluit verschijnen, waarbij voor de te werkstelling van verschillende nieuwe groepen «an buitenlandsche arbeidskrachten het ver gunningstelsel wordt ingevoerd. Tot de nieuwe groepen, waarvoor dan ook vergunning noodig zal zijn, behooren o. m. de metaalbewerkers, kappers, meubelmakers, ar beiders in schoenfabrieken, handels- en kan toorbedienden enz. De rechtbank te Amsterdam heeft een in woner van Amsterdam wegens onjuiste aangifte van inkomstenbelasting veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Het O. M. had ƒ10.000 boete gerequireerd. De veroordeelde gaat van dit vonnis in hoo- ger beroep. sa Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Directeur van het Groot Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen en tot Professor in de Liturgie aldaar den Zeereerw. heer J. A. M. Prein; heeft voorts benoemd tot pastoor te w4r- ga den Zeereerw. heer Th. B. M. Horsthuis. De „Rijstvogel" (thuisreis) is uit Calcutta te Karachi aangekomen. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5