Een huwelijk in het Derde Rijk De conferentie van Stresa Ludendorff 7 0 jaar Het nieuws van heden GOERING, DE MACHTIGE ALS BRUIDEGOM DE WERVELSTORM OP DE PHILIPPIJNEN DE BAROMETER x m Groote' Propaganda-Vergadering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 9 APRIL 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad ZESTIGSTE JAARGANG No. 19279 ï&mmÊ mmm Panorama der nieuwe Rijnbrug met zuidelijken oprit bij Arnhem, welke morgen in gebruik wordt genomen Het weelderige palais-Albrecht, woning van het jonge paar, wordt middelpunt der bruine society „Star"-baan eener kleine actrice Goering Rust in Danzig Vier dagen zware strijd in den Chaco Engeland wenscht niet aan het Oostelijk pact deel te nemen Italië tegen Duitschland Het Weern I Ludendorff DE ELECTR1SCHE STOEL Roosevelt onderteekent het milliardenplan Zijn trein rijdt op een auto Frankrijk wijzigt zijn vlootpolitiek Groote slagschepen de ruggegraat der marine Goebbels prijst hem als den moe digen belijder van een nieuwe wereldbeschouwing Hater van het Christen dom Mevr. Eden aan groot gevaar ontsnapt Bijna slachtoffer van vliegongeluk Studentenrelletjes te Boekarest NIEUWE LUCHTRACE ENGE LAND—AUSTRALIË? PAUL DE WAART (v.d. K.R.O.) TH. HOOY en F. ROHLING DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Aanbesteding en werk verschaffing Schrijven van den Minister van Sociale Zaken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Woensdag 10 April zullen in het huwelijk treden Rijks minister generaal Hermann Goering en de actrice Emmy Sonne- mann. De openbare plechtigheden naar aanleiding van het huwelijk van generaal Goering krijgen een min of meer vorstelijk karakter en beginnen reeds heden, een dag voor de eigen lijke bruiloft. Heden nemen, meldt de „N.R.C." doering en zfjn bruid in hun paleis in de Albrechtsstrasse, dat geheel gerestaureerd is, felicitaties in ont vangst. Hedenavond feestvoorstellingen in de Opera, alleen toegankelijk voor genoodigden. In de pauze begroeting in den foyer. Intusschen trekt buiten een geweldige fakkeloptocht voorbij gevormd door S.S. en S.A. en arbeidsdienst. Goering en zijn bruid verschijnen op het balcon teneinde dezen fakkeloptocht in oogenschouw te nemen. Woensdag: aubade voor het huis van de bruid gebracht door de vereenigde kapellen van den lijfstandaard en de landspolitie. Om half twaalf komt rijksminister Goering zijn bruid afhalen. Men rijdt dan gezamenlijk haar de rijkskanselarij, waar de trouwgetuigen Wachten. Het zijn Hitier zelf en Kerrl, rijksmi nister zonder portefeuille, gewezen Pruisisch minister van justitie en gewezen president van den Pruisischen Landdag. Dan rijdt de trouwstoet in automobielen, om stuwd door bereden troepen, langs het voor malige keizerlijke paleis naar het stadhuis. De heele weg van de kanselarij tot aan het stadhuis wordt aan beide zijden omzoomd door S.S. en S.A. Op de treden van het stadhuis staat staatssecretaris Lippert te wachten om het bruidspaar de deur binnen te leiden naar de trouwzaal, waar opper-burgemeester Sahm de burgerlijke huwelijksvoltrekking verricht, hetgeen slechts weinig tijd in beslag zal nemen en waartoe geen gasten zijn genoodigd. Vervol gens begeeft de stoet zich naar den Dom, waar de kerkelijke huwelijksvoltrekking geschiedt. Daartoe: zijn genoodigd alle leden van de regee ring, de chefs van de partijleiding, het geheele diplomatieke corps, de leden van de generaliteit en afgevaardigden van alle takken van bestuur. Na afloop van deze plechtigheid begeven zich voorloopig zoowel Hitier als alle gasten naar huis. Tegen den avond eerst wordt in Kaiserhof een officieel diner gegeven, waaraan vier hon derd genoodigden deelnemen. Over den bruidegom, Hermann Goering, be hoeft maar weinig te worden gezegd. Hij is Wel de grootste onder de groote paladij nen van den bruinen dictate.'. Hij is de Rijks minister voor het luchtwezen, schepper van de binnenkort enorme Duitsche luchtvloot (de we reld hoort met ontsteltenis, dat Duitschland einde 1935 meer oorlogsvliegtuigen zal hebben dan Frankrijk, Engeland en Italië samen, een bericht, dat gelukkig nog met is bevestigd)pre sident van den Rijksdag, generaal der vliegers, generaal der Rijksweer, Rijksopperhoutvester en minister-president van Pruisen. In Berlijn is hy populair. Hij kan tegen een stootje. Hij lacht graag, in tegenstelling met de andere Rijks- grooten, die altijd met een grimmig-puriteinseh Wereldhervormingsgezicht rondloopen. Hij wordt niet kwaad om „Witze" rondom zijn immer wel- gedaner wordende persoonlijkheid. In het caba ret mag men zelfs een loopje met hem nemen, vooral met zijn hobby voor de stralendste en meest buitenissige uniformen en voor decora ties. Vooral op eereteekenen is hij verzot. Zijn borst, buik en rug bieden bijkans geen ruimte meer voor nieuwe. Een kinderlijk genoegen bij een man, die in den oorlog het IJzeren Kruis Ie klasse en de hoogste orde „pour le mérite" verdiende als heldhaftig vlieger en waardig op volger van den vliegheld van den wereldoorlog bij uitstek, Freiherr von Richthofen. Goering was in eerste huwelijk gehuwd met een Zweedsche. Zij rust na aanvankelijk In Zweden te zijn begraven, thans op Duitsch ge bied in de Schorfheide in Oost-Pruisen. De bruid bij dit „huwelijk van den dag" is do actrice Emmy Sonnemann, een afstammelinge van de bekende notabele Joodsche Frankforter familie, waarvan een vooraanstaand lid stich ter en eigenaar was der democratisch-liberale „Frankf. Zeit.", welk blad het ook in het Derde Rijk, n'en deplaise giftige aanvallen van Goeb- bels, nog naar den vleeze gaat. een „rara avis" dus in de Duitsche „Pressekafig" (pers- kooi) Het is te begrijpen, dat in het Derde Rijk méér de nadruk wordt gelegd op den naam Emmy, dan op den naam Sonnemann. Emmy speelde sedert 1926 theater te Weimar. Een onbekende actrice van het tweede plan. Door de hooge praeadviseerende protectie van Goe ring kwam, trots woedend tegenstribbelen van Goebbels, Emmy Sonnemann aan het Berlijn- sche theater. Haar eerste rol was die van Gretchen in „Faust". Zij maakte een vrij mager figuur. Noch bij het publiek noch bij de pers had haar optreden succes. Toch werd zij aan het Nationale theater (Staatstheater op de Gendarmenplatz) verbonden en haar tweede rol was de vrouwelijke hoofdpersoon in 't politieke drama „Schlageter" van Jost. Nu werd de critiek welwillend. Alleen de „Angriff" van Goebbels vernietigde haar. Toen zij later „Min na von Barnhelm" speelde, schreef de „Deut sche Allgem. Zeit" niet zonder pikanterie: .„Zij speelt haar rol met de wijsheid der vrouw, die het belachelijke in alle menschen kent". Plots werd zij in een officieel stuk „staatsactrice" ge noemd. Zij kreeg een contract voor het leven met groot pensioen Thans verlaat zij hét tooneel om een nog brillanter rol te gaan spelen als vrouw van den machtigen Goering. Dit huwelijk is in zooverre van belang, om dat het huis Goering—Sonnemann in het weel derige palais Albrecht, dat met enorme kosten van staatswege voor het jonge paar is gerestau reerd, een middelpunt gaat worden van de so ciety in het Derde Rijk. Daar zullen de hon neurs voor het Derde Rijk worden waargeno men. Hitier houdt niet van praal binnenshuis. Goering wel en is daarom, als plaatsvervanger, als het ware de generaal der Rijksrepresentatie en Hare Excellentie mevr. GoeringSonne mann zal de eerste staatsdame zijn. MANILLA, 9 April. (Reuter) Het aantal doo- den ten gevolge van den wervelstorm, die de Philippijnen heeft geteisterd, bedraagt thans reeds zestig. TOKIO, 9 April. (Reuter) Op Formosa heeft een hevige storm gewoed, waardoor talrijke dorpen zijn verwoest. Een visschersvloot, die Zondagavond was uitgevaren, is tot dusver nog niet teruggekeerd. Veertig visschers zijn waar schijnlijk in den storm omgexomen. LONDEN, 9 April. (D.N.B.). De Hooge Com missaris van Danzig, Lester, heeft in een tele foongesprek met de „Evening Standard" ver klaard, dat in Danzig alles rustig is. De noodige voorzorgsmaatregelen zijn getrof fen om ernstige botsingen tusschen de partijen te voorkomen. Hij sprak de geruchten tegen, .volgens welke hij persoonlijk bedreigd zou zijn. ASUNCION, 8 April (Reuter) De Para- gueesche troepen zijn over de Parapiti-rivier getrokken en hebben inmiddels 7 stellingen aan den linkerover van de rivier bezet. Een hoe veelheid oorlogsmateriaal is in beslag genomen en 'n aantal Bolivianen zijn krijgsgevangen ge maakt. Een Reuter-telegram uit La Paz meldt, dat aan het overtrekken van de rivier een hevig gevecht, dat vier dagen duurde, is voorafgegaan. De Bolivianen trokken in volkomen orde terug. De algemeene toestand is hetzelfde gebleven. LONDEN, 9 April. (Reuter). Naar Havas uit politieke kringen verneemt, zou het standpunt van Engeland op de conferentie van Stresa on geveer het volgende zijn: lo. Een politiek van algemeene veiligheid binnen het kader van den Volkenbond. Londen heeft groote belangstelling voor de berichten uit Parijs over de plannen om art. 16 van het Volkenbondspact, dat betrekking heeft op sanctie-maatregelen, doeltreffender te maken. 2o. Geen deelneming aan het Oostelijk pact. 3o. Engeland zou geen enkel bezwaar oppe ren tegen een pact van wederzjjdsche hulpyer leening tusschen Frankrijk, de Sovjet-Unie en Tsjecho—Slowakije, op voorwaarde, dat de toe treding mogelijk blijft van Polen en Duitschland en het pact wordt ingevoegd in het Volkenbonds kader. 4o. Ten aanzien van Oostenrijk zou Engeland niet bereid zijn, verder te gaan dan de toege zegde consultatie. 5o. Zoo mogelijk een nieuwe bekrachtiging der Locarno-verdragen. Volgens Press Association kan niet verwacht worden, dat de mededeeling van Sir John Simon, welke hij vanmiddag in het Lagerhuis zal doen, een nieuwe verklaring over de Engelsche politiek zal inhouden. De Engelsche regeering zal waarschijnlijk tot Stresa wachten alvorens zich uit te spreken over verdere stappen tot pacificatie van Europa. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de Britsche regeering zal instemmen met een koers, welke nieuwe verplichtingen zal mede brengen. De „Corierre della Sera" schrijft, dat er slechts één mogelijkheid bestaat om een oorlog te voor komen, n.l. de samenwerking van een groep verantwoordelijke mogendheden, welker krach ten tezamen grooter zijn dan die van den een of anderen aanvallenden staat. In het onderhavige geval, aldus het blad, is de eenig vruchtbare stap, die genomen kan wor den de onverwijlde aaneensluiting van alle voor den vrede opkomende machten tegen Duitsch land. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiijl VERWACHTING: Krachtige tot *nati- |j gen, Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- EE lijk nu en dan eenigen regen, iets zach- ter des nachts. Hoogste stand: 765.0 te Toulouse. EEE Laagste stand: 738.4 te Malinhead. Zon op 5.20, onder 60. Licm op 7.15. Maan op v.m. 8.36, onder v.m. 1.24 Eerste kwartier 10 April 6.02 n.m. EE Staatsvijand no. 1, Hamilton, die dezer dagen in Texas is gearresteerd, zal 10 Mei worden ge- electrocuteerd. CHARLESTON (Zuid-Carolina>, 9 April. (Reuter) President Roosevelt heeft op weg naar Washington in den trein het milliardenplan tot bestrijding der werkloosheid geteekend. De trein, waarin de president was gezeten, is in botsing gekomen met een ledigen auto, welke op een spoorweg-overgang stond, in de nabij heid van Wilson. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor: De trein van den president on dervond een vertraging van een kwartier. LONDEN. 9 April. (D. N. B.) De marine medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat een principieele verandering is ingetreden in de Fransche vlootpolitiek. De Opperste Raad voor de Marine heeft n.l. besloten, dat voortaan de groote slagschepen de ruggegraat voor de Fransche Marine moeten vormen, terwijl tot dusver het zwaartepunt werd gelegd bij de onderzeebooten en kruisers. PARIJS 4 April. (Reuter). Officieel wordt ge meld, dat de tekst gepubliceerd is van een wets ontwerp tot bescherming der burgerbevolking tegen het gevaar van lucht-aanvallen. Voorjaarsparade van het Oostenrijksche leger te Weenen. Tijdens de H. Mis in de openlucht (van rechts naar links) Aartshertog Eugeniws; "bondskanselier dr. Schuschnigg; bondspresident dr. Miklas en vorst Starhemberg BERLIJN, 9 April. (D. N. B.) Ludendorff, generaal-kwartiermeester tijdens den we reldoorlog, viert vandaag zijn 70sten ver jaardag. Het Derde Rijk zal den ouden generaal vandaag op bijzondere wijze hul digen. Van alle openbare gebouwen waaien de vlaggen en de troepen zullen langs het huis van den jarige defileeren. Goebbels heeft hem vanmorgen een geluk- wenschtelegram gezonden, luidende als volgt: „Den grooten Veldheer van den wereldoorlog, cie 4 jaren lang de zwaarste verantwoording droeg, die ooit op menschenschouöers rustte, den moedigen belijder van een nieuwe wereld beschouwing." Gisteravond heeft een delegatie van den Kyffhauser-bond den generaal in zijn woning te Tutzing aan het Starnbergermeer gelukge- wenscht, waarbij Ludendorff de hoop uitsprak, dat het nieuwe leger bezield moge zijn door den geest van de oude weermacht. Een groote menigte stond voor zijn huis verzameld. De „Daily Telegraph" meldt uit München, dat generaal Ludendorff aan den vooravond van zijn zeventigsten verjaardag als zijn meening heeft uitgesproken, dat bewape ningsbeperking immoreel is, aangezien het een beleediging is voor de heilige en god delijke wetten. Hij voegde hieraan toe, dat alleen door een volledig afstand doen van het Christendom Duitschland de noodzake lijke eenheid zou verkrijgen, welke het in 1918 zou hebben gered. Naar van welingelichte zijde verluidt, zou Adolf Hitler den voormaligen Duitschen opper bevelhebber generaal Ludendorff ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag den maar schalkstaf hebben willen aanbieden, doch zou Ludendorff om onbekende redenen de benoe ming tot veldmaarschalk hebben geweigerd. LONDEN, 9 April. (Reuter) De echtgenoote van den ziek geworden Lord-Zegelbewaarder Eden is gisteren bijna het slachtoffer geworden van een vliegtuig-ongeval. Een op het vliegveld Neston landende ma chine met mevrouw Eden aan boord, reed te ver door en sloeg door de omheining van de luchthaven heen. Van de inzittenden werd ge lukkig niemand gedeerd. Ook het toestel is nauwelijks beschadigd. BOEKAREST, 8 April. Zondag en heden hebben studenten van de hoogescholen van Boekarest gedemonstreerd voor de universiteit en in de hoofdstraten. De politie moest ver schillende malen optreden tegen de demon stranten, die optochten vormden. De medische faculteit is door den rector-magnificus geslo ten. De politie arresteerde 38 personen, onder wie 22 studenten, voor het meerendeel theologen. Zij hadden voorbijgangers, vooral Joden, ge molesteerd. LONDEN, 9 April (Reuter) De thans te Londen vertoevende eerste minister van Zuid- Australie, Butler, heeft meegedeeld, dat wel licht volgend jaar opnieuw een internationale vliegtuigen-race Engeland—Australië wordt ge houden, ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van Zuid-Australië. Het einddoel zou in dit geval Adelaide zijn en de vliegtuigen zouden passagiers moeten mee nemen. op VRIJDAG 12 APRIL a.s„ des avonds 4 half negen in gebouw St. Josephsgezellen. Jansstraat. SPREKERS: Haarlem Bloemendaal ter voorbereiding van de as. verkiezing voor de Provinciale Staten. TOEGANG VRIJ voor uitsluitend Katholieken De wervelstorm op de Philippijnen heeft tot dusver reeds zestig menschenlevens geëischt; ook op Formosa heeft een orkaan gewoed. Generaal Ludendorff 70 jaar. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken inzake de aanbesteding van werken in werk verschaffing. Medewerking van buitenlanders bij de filmpro ductie slechts in zeer bijzondere gevallen noodig geacht. Drie huizen te Nijmegen door het vuur ernstig geteisterd. De Ned. Aannemersbond heeft in de onlangs gehouden algemeene ledenvergadering met al gemeene stemmen uitgesproken, dat de aange sloten leden zich hebben te onthouden van deelneming aan z.g. „opzetcontracten". wanneer het betreft het aanbesteden van werken in werkverschaffing. In deze beslissing vindt de Minister van Soc. Zaken nogmaals aanleiding ter algemeene kennis te brengen, dat gemeentebesturen en andere corporaties, welke werken in werkver schaffing met subsidie van de overheid tot stand brengen, worden uitgenoodigd ernstig te over wegen, of dergelijke werkzaamheden niet door middel van aanbesteding kunnen worden uitge voerd. Voor gemeentebesturen en dergelijke, die een dergelijke wijze van uitvoeren overwegen, is een model-ontwerp bestek bij het Dep. van Soc. Zaken op aanvraag beschikbaar. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat ge val voor geval in overleg met het Dep. van Soc. Zaken zal worden nagegaan, of een bepaald werk zich voor uitvoering door middel van aan besteding leent. In het desbetreffende bestek zullen naast de technische bepalingen alle woorwaarden, welke steeds bij werkverschaffing gelden, zoo als voorschriften omtrent contróle, arbeids- loonen, enz., in vollen omvang moeten worden opgenomen. Tot aanbesteding van een gesubsidieerde werkverschaffing mag eerst worden overgegaan, wanneer de minister van Soc. Zaken zich met den inhoud van het bestek heeft vereenigd. Ook over de eventueele gunning moet het oordeel van den genoemden bewindsman worden ge vraagd. l vv'.vvvmvm'MI riTrrrTT^-rv-r Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 752.1 Vorige stand: 751.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1