I IN EN OM HAARLEM °°RUlTBE1AUNG R.K. STAATSPARTIJ No. 1 VAN LIJST 3 Men ubijft onii Haarlem, 9 April Na de ramp van de „Leeuwerik" Ptliurs RADIO SITTERSekXKAR de lijst der Katholieke kiezers! DINSDAG 9 APRIL 1935 De a.s. verkiezingen Flora-week te Heem stede SCHOENEN van SMIT AGENDA DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROV. STATEN De groote propagandavergadering ERNSTIGE AANRIJDING TE SANTPOORT Man door auto gegrepen EEN GOUDEN HUWELIJKS FEEST DE EMMABLOEM-COLLECTE FLORA FEESTWEEK Muzikale rondwandelingen Examens Instituut Pont OEFENING BURGERWACHTEN Een arrestatie KRUISWEG 60 Ta.16659 Concerten- en etalagewedstrijd Concerten Japansch professor spreekt voor de Esperantisten HERWONNEN LEVENSKRACHT Een succes voor de stuiversactie Onrechtmatig steuntrekken In de geheele T Provincie Noord-Holland is ¥CT O In den kring 1. Mr. C. P. M. R0MME 1. Mr. J. B. BOMANS l. J. M. J. H. LAMBOOY, Hilversum l. Dr. E. A. M. DROOG, Heemstede l. J. BRAAKMAN, Bov.enkarspel J. VALKERING, Limmen 1- H. F. VAN NULAND, Schagen STEMT OP WOENSDAG 17 APRIL A.S. UITSLUITEND 10 April OPENSTELLING POST- EN TELEGRAAFKANTOOR Op Zon- en feestdagen Aanbesteding CONCENTRATIEKAMP HONSWIJK De eerste klanten aangekomen SuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiiuiiiiiiiimiuiiiiiiiiic Woensdag van de volgende week zullen de verkiezingen voor de Provinciale Staten worden gehouden. En nog steeds is het merkwaardig stil in de politieke arena. Wel is de hevigheid van de verkiezings strijd reeds sinds de invoering van de evenre dige vertegenwoordging van jaar tot jaar ge luwd en is er geen schaduw meer over van den frisschen, vroolijken „krijg", dien wij in den tijd van de zoogenaamde driehoeksverkiezingen met indeeling in kiesdistricten, beleefden en, laten we maar zeggen, „genoten," maar zoo flauw en ongeanimeerd als dit jaar is de voor bereiding sinds lang niet meer geweest. Voor een deel komt dat natuurlijk door Hét in vele gemeenten afgekondigde kalk- en plak- verbod, waardoor het oog niet meer wordt .ge troffen door allerlei prikkelende en soms op hitsende leuzen en platen, die niet zelden het bloed bij de a.s. kiezers naar het hoofd joeg en tot revanche-plakkerlj aanleiding gaf. De heele openbare reclame is netjes opgeborgen op de officieele aanplakborden en, naar wij hoorden, zijn er ambtenaren die het al vreeselljk „onfatsoenlijk" vinden van partijen als deze zich niet netjes houden aan het vierkantje, dat voor haar disponibel is gesteld. Neen. dat hebben wij .anders beleefd. Veldslagen zijn ge leverd door de propagandisten om de verove ring van een stijfselkwast! Eén uitzondering schijnt er te zijn. De N.S.B. Door haar worden zoo nu en dan nog al eens vergaderingen gehouden en die worden ook wel druk bezocht. Deze bijeenkomsten herinneren sterk aan de vergaderingen uit de beste dagen van de S. D. A. P., toen daar het party-propa- ganda-enthousiassme op zijn hevigst was en martiaal naar de vergaderingen werd gemar cheerd onder de, liefst met gebalde vuisten, uitgekreten leuzen van: „heel het raderwerk staat stil, als onze machtige arm dat wil." Met dien machtigen arm is het heel anders ge- loopen, al verwachtten de jongeren in die dagen van dag tot dag de „revolutie." Maar de jeugd van toen vond het fijn, evenals nu, te kunnen meeloopen in de lange rijen der partygenooten en van daaruit, veilig beschut door de honder den kameraden, uitdagende blikken te werpen naar de kijkers langs den weg. Het is en blijft een typisch verschijnsel van kuddegeest, die den mensch nu eenmaal eigen is en hem met den grooten hoop doet meehuilen. De N.S.B slaat op de groote trom en doet geweldig haar best. Als nieuwe partij moet zij dat wel doen Haar weinige bekendheid geeft haar een ach terstand bij de andere politieke partijen. Velen zullen benieuwd zijn naar het aantal stemmen, dat de N.S.B. op zich zal weten te vereenigen. Dat is een aardig object voor een gokje. Want er is letterlijk niemand, die daar eenig idee van heeft. Ook Mussert niet. In zijn en thousiaste oógénblikken moge hij misschien verwachten, dat het aantal volgelingen tachtig procent van het aantal uitgebrachte stemmen zal blijken te zijn, in een zijner vele slapelooze nachten (zooals elke politiekeling er heeft) zal hem ongetwljfed de vrees bekruipen, dat het aantal op zijn partij uitgebrachte stemmen niet eens tien procent van het totaal zal wezen. Wij gelooven wel, dat de N. S. B. aardig wat stemmen zal halen. Maar als zij niet minstens 45 tot 50 pet. krijgt van het totaal, dan heeft zij een nederlaag geleden. Wanneer zij b.v. niet meer dan een dertig procent van de kiezers achter zich krijgt, dan is de beweging verloren, want een zoo gunstige kans als zij nu heeft, komt nooit meer terug. Tenzij over twee jaar, bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de economische toestand nog slechter zou zijn dan thans. Alles Immers wat ontevreden is, heeft gele genheid die ontevredenheid te uiten door op de N.S.B. te stemmen. Zij heeft nog geen ver leden, zooals andere partijen. Zij kan nog be loven en niemand kan haar wijzen op niet in geloste beloften. Wie, om welke reden ook, on tevreden is over Colijn, hetzij hij de crisis maatregelen onnoodig vindt, hetzij hij ze te slap vindt, kan, als hij onverstandig handelt, zijn stem op de N.S.B. uitbrengen: wie voor devaluatie van den gulden is, hij kan het eens met de N. 3. B. probeeren en wie voor hand having is van de waarde van ons nationaal muntstuk kan van meening zijn, dat een ander het nog beter zal doen dan Colijn; de winkelier die failliet ging of wiens zaken slecht gaan; de landbouwer, die meer geld voor zijn pro ducten verlangt; de intellectueel, die tevergeefs emplooi zoekt; de ambtenaar, die een hekel aan zijn chef heeft en zich op hem wreken wil; hij, die genoeg heeft van een der candidaten van zijn eigen politieke party, no. 1 of een lager geplaatste grootheid, allen, die van een veranderingetje houden, hebben gelegenheid op de N. S. B. te stemmen. In geen tientallen van jaren, in geen eeuw is de algemeene on tevredenheid zoo groot geweest als nu en dus doet de N. S. B. haar intrede op een voor haar allergunstigst oogenblik, zoo gunstig, dat als zy nu niet slaagt haar doodvonnis op korten termyn is geteekend. En wat zal er gebeuren, kan men vragen, als de N.S.B. er inderdaad in zou slagen een beduidend aantal stemmen op zich te vereeni gen b.v. de helft of byna de helft? Volgens onze staatswetten zou er dan weinig aan den bestaanden toestand veranderen. De vertegen woordigers der N.S.B. zouden zitting nemen in de Provinciale Staten of misschien ook geen zitting nemen, zooals hun goeddunkt en de belangen der Provincie behartigen of niet be hartigen. zy zouden ook invloed kunnen oefe nen op de samenstelling van de Eerste Kamer, waarvan de leden door de Provinciale Staten warden aangewezen, maar aangezien slechts de helft van de Eerste Kamer wordt vernieuwd zou hun invloed daar voorloopig niet van *be- slissenden aard zyn. Van meer belang zijn de verkiezingen voor de Tweede Kamer over twee jaar. Maar wy veronderstellen, dat, mocht de helft of ongeveer de helft van de kiezers zich achter de N. S. B. scharen, de Regeering er toe zou overgaan het kiezersvolk gelegenheid te geven een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. En in dat geval zal de verkiezingsstryd natuur- lyk principieel worden gevoerd: vóór of tegen de dictatuur. Dat toch is des Pudels Kern. Het zal dan gaan: van hard hout zaagt men plan ken, en het wil er ongetwijfeld bij velen onzer dan toch niet in, dat de meerderheid van ons volk dan zou stemmen voor de dictatuur. Daar zyn wy Hollanders, te vrijheidslievend, te wei nig Pruisisch voor, daarvoor zien wy maar al te goed, dat in landen waar een dictator heersch als Hitler, Mussolini of Stalin, de eco nomische toestand even slecht, ja slechter is dan by ons. Want wy mogen in ons land in grooten nood verkeeren, wie de gelegenheid heeft vergeiykingen tusschen ons land en an dere landen, te maken, zal moeten toegeven, dat het elders zeker niet beter is dan by ons. Daarom behoeven wy dus geen dictator te aanvaarden. Deze overwegingen zullen er de verstandigsten onder de kiezers ongetwijfeld toe brengen maar weer op de candidaten van hun oude Party te stemmen. De Katholieken mogen daarby niet vergeten, dat zij hun emancipatie, hun invloed mede te danken hebben aan het bestaan van één hechte Staatsparty, die voor hun rechten opkomt, een invloed, die verloren zou gaan als onze R.K. Staatsparty zou worden vernietigd. Zij moeten dat doen, ook als zij grieven tegen de leiding of tegen vertegenwoordigers in de openbare lichamen hebben. Dat er gegronde grieven zyn, niemand zal het ontkennen. Laten zij daartegen hun stem verheffen. Laten zy hun persoonlijken invloed aanwenden om aan on waardig politiek gekonkel een eind te maken. Laten zij zich schrap zetten tegen egoïstische baantjesjagery en tegen misbruik van de poli tieke verhoudingen ten eigen bate en zelfver heerlijking. Maar laten zy trouw blijven aan de Partij. Dat is in de gegeven omstandigheden beter dan een onzekere toekomst en een zekere dictatuur, die voor een vryen Hollander niet te dragen zal zyn. De katholieken worden opgeroepen tot een groote propaganda-vergadering op Vrydag 12 April in het gebouw der St. Josephsgezellen- vereeniging aan de Jansstraat, waar de heer Paul de Waart, de bekende man van den K.R.O., zal spreken over de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Verder zal het woord worden gevoerd door de heeren Th. G. C. Hooy, het lid der Provinciale Staten en den heer F, Rohling te Bloemendaal, den vierden candidaat van de katholieke ïyst. De bijeenkomst begint des avonds half negen. De heer Paul de Waart is een vlot en bekend spreker, terwijl de heer Hooij met volkomen kennis van zaken de politiek van de Katholieke Statenfractie in. de Staten van Noord-Holland zal uiteenzetten en verdedigen. Er zal uit bly- ken, dat de katholieken hun plaats in de Sta te» volkomen waard zyn. Op den Ryksstraatweg by Rozensteyn te Santpoort heeft Maandagmiddag een vry ern stig ongeluk plaats gehad. De heer G.. ambte naar der gemeente Velsen, wilde van den Bie- zenweg af den Ryksstraatweg oversteken; op hetzelfde moment naderde een luxe-auto uit de richting Haar-lem, bestuurd door den heer S. uit Velsen-Noord. Door nog niet opgehelderde oor zaak werd de wielrijder door dezen auto gegre pen en eenige meters vooruit geduwd, waarna hy bewusteloos aan den kant van den weg bleef liggen. De familie G. v. d. B. heeft onmiddellyk den man in huis laten dragen, waar dr. De Groot de eerste hulp verleende. Ook andere dokters waren gewaarschuwd en kwamen ter plaatse. Het bleek, dat de aangeredene ernstige vleeschwonden aan hoofd, armen en beenen had opgeloópen, waarom hy op dokters advies per ziekenauto naar een ziekenhuis werd ver voerd. De politie, welke direct na het ongeval ter plaatse was, heeft een onderzoek ingesteld naar de deugdeiykheid der remmen van den auto. .Toosten, G. du Moulin, W. Snel, P. Vogelzang, L. Witte en de heeren: C. G. van Haaster, H. I. Hennekam, H. M. Hesmerg •Kantoorstenograaf Duitsch 130: de dames T. Janssen, B. Kerkhoff, J. Smit, N. Helchuys, E. Verwer. Kantoorstenograaf Duitsch 100: de dames C. Dekker, L. Schrijvers, A. Tepe. Kantoorstenograaf Engelsch 130: de dames T. Janssen, N. Telchuys ,E. Verwer. Kantoorstenograaf Engelsch 100: de dames C. Dekker, B. Kerkhoff. Nederlandsche handelscorrespondentie: de da mes L. da Costa, R. Erkelens, H. M. Moerman, T. Nienkemper, C. Ossewaarde. Het comité voor de Emmabloem-collecte ver zoekt ons, allen die medewerkten aan den bloe mendag, dank te betuigen voor de betoonde be langstelling. Helaas is het succes niet zoo groot geworden als door iedereen verwacht en gehoopt werd. De moeilyke tijdsomstandigheden zullen hier van wel de oorzaak zyn. De opbrengst van den bloemendag bedraagt, nadat nog eenige giften binnen kwamen, in totaal f 6039.64, hetgeen een vermindering van ruim f 1000.beteekent by het vorig jaar. Dit verschil zal echter niet gehandhaafd blijven, want door de Vereeniging „De Haarlemsche Manege" wordt Maandag 15 April as. een rui terfeest gegeven in de Manege te Haarlem, Lin- naeuslaan, waarvan de geheele bruto-opbrengst ten goede komt van de Emmabloemcollecte. De entree-prys voor deze uitvoering, waarvoor door B. en W. 'vrijstelling van belasting werd verleend, bedraagt slechts f 1.50. Ieder die van goede ruitersport wil genieten en daarbij tevens het streven van het Emmabloem-comité wil steunen koope een entree-biljet voor deze voor stelling. Er zyn nog ean beperkt aantal plaats- kaarten verkrygbaar aan de Manege, aan het depot van „Arbeid Adelt" en aan het Consul tatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Dinsdag 30 April zal het echtpaar J. Tuin en J. TuinBloemzaad, wonende Oranjeboomstraat 41, den d£fg herdenken, dat het voor 50 jaar in het huwelyk trad. Gedurende al dien tyd heb ben de gouden jubilarissen, zy het niet steeds in hetzelfde huis, in de Oranjeboomstraat ge woond, zoodat men moeilyk kan verwachten, dat de komende feestdag ongemerkt voorbij zal gaan. Vader Tuin heeft enkele jaren meegewerkt aan den bouw. van de kathedraal, terwyl de gouden bruid lange jaren werk^er in de St. Bavokerk was. w Ondanks hun hoogen leeftijd (in November j.1. zijn bruidegom en bruid resp. 75 en 78 jaar ge worden) zyn de beide oudjes nog kras ter been. Wij twyfelen er niet aan, of ze zullen temidden van hun talrijke kinderen, aangetrouwde kin deren en het 30-tal kleinkinderen een onvergete- lijken feestdag vieren. Vandaag zyn de bruidsdagen ingegaan. -Wilt ge veel' Haarlemmers op de been zien? Gaat u dan vanavond om ongeveer 8 uur eens op de Groote Markt kyken. Ter gelegenheid van Haarlems Flora-feest- week geven hedenavond vier muziekkorpsen een concert in de feesteiyk versierde muziek tent op de Groote Markt. De fanfares „Ooster kwartier" en „Excelsior" vertakken van het Nagtzaamplein, Amsterdamstraat, Spaarnwou- derstraat, Hoogstraat, Melkbrug, Spaarne, Ge dempte Oudegracht, Kleine Houtstraat, via het Klokhuisplein naar de Groote Markt. „Kunst kring" en „Postfanfare" vertrekken om half negen van het Leidscheplein, via Leidschevaart, Raaks, Ged. Oude Gracht en de Zylstraat eveneens naar de Groote Markt. Gisterenavond, by de muzikale rondwande ling van de diverse corpsen met fakkellicht was hét zulk een enorme drukte dat de politie de handen vol had om opstoppingen te voorkomen. Het was ook ideaal weer voor een dergelijken rondgang: weinig wind, droog en niet koud. De gümmend gepoetste blaasinstrumenten, de vlaggen en vaandels, de versierde straten, de enorme menigte, kortom alles werkte er toe mee om het geheel een gezelligen indruk te geven. Nader vernemen wij, dat voor het concert op de Groote Markt aanvangt, de Harmonie „Crescendo" een wandeling met muziek maakt van het Florapark langs den Heerenweg, Plein en Groote Houtstraat. U ziet, het belooft goéd te worden! Wanneer vanavond en morgenavond, by de filmvoorstel ling, een zelfde belangstelling is als gisteren avond, zal de Florafeestweek zeker slagen. By de te Haarlem gehouden openbare exa mens door het Centraal Bureau Instituut Pont te Den Haag. slaagden de volgende candidaten: Voor snelheidsdiploma machineschryven: de dames E. Brantjes, E. da Costa, N. Croese, C. Dekker, T. Janssen, T. Nienkemper, C. Penaat, I. Polderman, A. Tepe, N. Telchuys, B. Verwer, E. Vonk, P. Vogelzang. Voor praktykdiploma machineschryven: de dames V. Braam, C. Elmers, R. Erkelens ,C. Grootenboer, Mr. W. Joosten, B. Kerkhoff, B. Korringa, G. du Moulin, L. Max ,H. M. Moer man, J. Jepsen, C. Roozen, L. Schrijvers, R Schreurs, H. van Servellen, J. de Wilde, L. Witte en de heeren: R. H. van Dam, J. Fortgens, H. M. Hesmerg, J. van Ikelen, R. Kramer, A. Vester. Dictaatstenograaf Nederlandsch: de dames O. Kroes, H. M. Moerman, T. Nienkemper, C. Osse- waarde. Kantoorstenograaf Nederlandsch: de dames V. Braam, T. Bunt, A. Byster, E. Doomebos, C. Eimers, R. Erkelens. C. Grootenboer, Mr. W. Maandagavond hield de Haarlemsche samen met de Bloemendaalsche Burgervacht een oefe ning in Aerdenhout. Het vreedzame villadorp werd in den laten avond door schieten opge schrikt. De Haarlemsche Burgerwacht had het post kantoor aan den Aerdenhoutsduinweg bezet. Dit kon Bloemendaal vanzelfsprekend niet dulden en een achttal burgerwachters trachtten het te heroveren. Listig opgesteld achter heggen en boomen wachtten zy het aanvalssein af. De Haarlemmers patrouilleerden met enkele auto's door de omgeving, wy hadden den euve len moed een der wagens te volgen. Overal zoe kend trachtte de autobestuurder met de kop lampen de duisternis te doorboren, om zoo doende eigen posten te controleeren en de her- overaars op te sporen. Ongeveer kwart over tien -verd in den om trek van het postkantoor een schot gelost. Het bleek, dat een der Bloemendalers op den Tram- Weg had geschoten waarom was toen nog niet bekend. Intusschen hadden wy ons midden tusschen de Haarlemmers gewaagd wat dezen geenszins scheen te bevallen tenminste een van hen kwam op ons toe en vroeg: „U rijdt al lang achter een van onze auto's, bent u een spion?" „Neen". „Oh". De neen-zegger haastte zioh weg te komen, hetgeen zeer verdacht voorkwam, want toen hy zich naar het slagveld begaf op den Tramweg, hoorde hy achter zich een stem, die uit het niet scheen te komen en het aloude „werda" liet hooren, en dan geen antwoord afwachtend: „Gaat u maar mee naar den commandant." De commandant vroeg ons: Hebt u gespion- neerd?" „Neen, zuiver interesse," was het ant woord. „,Oh." wy werden vry gelaten met een: „Ik vond het toch maar veiliger u te arresteeren" van den burgerwachten wy spoedden ons naar het postkantoor, om daar te constateeren, dat het geheel bezet was met Bloemendalers. Zpnder een schot te lossen hadden deze dappere krygslieden het voorname punt heroverd. Op den Tramweg werd echter een waar bloed bad aangericht, (naar de schoten te oordeelen tenminste). De Haarlemmers vochten daar tegen vermeende vyanden, die eerzame burgers bleken te zyn. Menig argeloos omwoner kwam verschrikt naar buiten loopen ten einde te zien wat er gaande was. Tegen elf uur klonk voor het toen verlaten postkantoor het laatste bevel. De opgeschrikte villa-bewoners konden zich weer rustig te slapen leggen met de weten schap, dat er een burgerwacht is die over hen waakt. WEEK Ook de Heemsteedsche winkeliers zullen een Floraweek organiseeren. De winkelweek zal geopend worden om 4 uur van middag met de opening der versierde etalages, en heden avond om 8 uur meer officieel door den bur gemeester, jhr. J. P. W. van Doom. De winkeliers hebben deze reclameweek grootsch aangepakt. Maandag werd er nog druk geëtaleerd. „Flora" is het hoofdmotief in den vorm van allerlei bloemen- en sierwer ken, maar vooral van onze voorjaarsbloemen, hyacinten, tulpen en narcissen, waarmede iedere etalage versierd is. Zooals reeds eerder gemeld is, zullen er verschillende attracties aan deze Floraweek verbonden zyn in den vorm van rebussen en een prijsvraag voor het publiek. Doch om de feestelijke stemming in de avonduren nog meer te verhoogen, is de com missie van Heemsteedsche winkeliers tot overeenstemming gekomen met de combinatie van Heemsteedsche muziekcorpsen om voor wat muzikale afwisseling te zorgen. Dit pro gramma is voorloopig als volgt samengesteld: „St. Michaël" zal de opening op het Roemer Visscherplein verzorgen met eenige nummers, waarna het een wandeling maakt door de Zandvoortschelaan en Bronsteeweg naar het Bronsteepark, en meer speciaal naar de Jan v. Goyenstraat. Dien avond zal „Eensgezindheid" concef- teeren door de winkelstraten van de Indische buurt, Valkenburg, Camplaan, Raadhuis straat en Binnenweg. Woensdagavond zal „St. Michaël" wederom aan het noordelyk deel een bezoek brengen. Donderdagavond in het „Excelsior" dat het centrum, n.m. Indische buurt, Camplaan. Val kenburg, Raadhuisstraat en Binnenweg be zoekt, terwyi Vrydagavond „Eensgezindheid" het noordelijk deel der gemeente voor haar rekening neemt. Zaterdagavond neemt „Eensgezindheid" weer het noordelyk deel voor haar rekening, terwijl „Excelsior" in het centrum concerteen. Maandagavond van 810 uur geeft Excelsior een concert op het Raadhuisplein, waarbu de deelnemende winkeliers door B. en W. op het raadhuis worden ontvangen, en by welke ge legenheid de burgemeester zelf de Dryzen zal uitreiken aan de winnaars van den etalage wedstrijd- Als slot zal Dinsdagavond ,,St. Michaël" een muzikale wandeling maken door het centrum van Heemstede. Als het weer nu ook wat mee wil werken, be looft het een gezellige drukte te worden. over het idee van een wereldtaal? Wie gelooven het niet, als de Esperantisten beweren, dat ze iedere buitenlandschen Esperantist gemakkelyk kunnen verstaan en begrypen, onverschillig, uit welken hoek der wereld hy komt? Het zyn d/igenen, die van Esperanto niets we ten en er een oordeel over vellen, zonder de taal te kennen en die zelfs nooit Esperantisten met elkaar hebben hooren spreken. De grootste lof, dien men 'n Esperantist kan toezwaaien is hem te vertellen, dat men aan zyn uitspraak niet kan hooren, uit welk land hy afkomstig is en het zoover te brengen is dan ook het ideaal, waar naar iedere Esperantist streeft. Toch kennen de Esperantisten ook nog hun „hoogtedagen." En één van deze is. als ze in de gelegenheid zijn, een Esperantist uit het verre Oosten, Japan of China te hooren. Dat komt hierdoor dat ze er zich volkomen van bewust zijn dat deze menschen een landstaal spreken, die aan heel andere eischen voldoet dan Espe ranto. En wanneer zelfs die Oosterlingen de moeilijkheden weten te overwinnen, welnu, zou er dan ook maar iets de invoering van onze wereldtaal in den weg staan? Woensdagavond e.k. beleven de Esperantisten weer zoo'n hoogtedag. Dan komt de Japansche Professor Asal uit Osaka in Het Blauwe Kruis spreken met lichtbeelden van het „Esperantisten Comité Flora", waarbij ook de katholieke Espe- rantistengroep „Haarlem" is aangesloten, over Japan. De zaal is zoo goed als gevuld met de leden der aangesloten organisaties, zoodat slechts enkele introducties kunnen worden toegestaan. Het adres daarvoor is: Ooievaarstraat 10. hebben goede pasvorm en snit NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat Telef. 13490 Men schryft ons. Het is 'voor de Esperantisten steeds weer een verheffende en bevredigende gewaarwording, wanneer ze met buitenlanders in aanraking ko men en door middel van de geniale schepping van Dr. Zamenhof met al die menschen kunnen spreken, alsof ze het tegen een landgenoot had den. En al zyn ze er zelf door ervaring al lang van overtuigd dat zoo'n gesprek, met welken lands man dan ook, geen enkele moeilykheid zal ba ren, toch voelen ze zich verheugd en voldaan na afloop er van omdat het voor hen weer een nieuw bewys is, dat Esperanto een toekomst heeft en is het voor hen een aansporing om pp den weg der propaganda voort te gaan. Want wie zyn het doorgaans, die hun twyfel laten hooren? Wie spreken er vaak smalend Elke actie heeft zyn eigen tyd noodig, zoo denkt ook het plaatselijk comité van Her- woonnen Levenskracht er over. Het Haarlemschcomité voor Herwonnen Levenskracht zette gisteravond haar actie in met 'n filmavond in het gebouw St. Bavo om meer bekendheid te gewen aan de tuberculose- verpleging in het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven, een eigen instelling van het R.K. Werkliedenverbond. De avond werd geopend door den voorzitter van het'comité, den heer P. Dyk, die de aan wezigen hartelijk welkom heette en een korte uiteenzetting gaf van het doel van dezen avond Hierna werd aanstonds een aanvang gemaakt met de vertooning van de film van Kees Strooband, waarover de bladen reeds met de grootste waardeering hebben geschreven. Tijdens de film bracht de heer G. Elsenerus, geheel belangeloos illustratieve muziek ten ge- hoore. Tusschen de eerste en tweede acte sprak de heer H. B. Haver uit Utrecht, secretaris van „Herwonnen Levenskracht", een opwekkend propagandawoord. Spreker gaf een uiteenzetting hoe de tuber culose tot ons komt en de verschillende soor ten van tuberculose welke bestaan en sprak uitvoerig over het werk der vereeniging in het afgeloopen jaar. Dat de tuberculose wederom toeneemt, moge blyken uit het volgende. In de maand Februari van dit jaar kwamen per dag 2 aanvragen binnen voor opnamen. Als dit zoo doorgaat, komen er dit jaar 700 aan vragen binnen. Er is plaats in het sanatorium voor 150 mannelyke, 150 vrouwelyke en 100 kinderpatiënten. Op het moment staan meer dan 150 patiënten op de wachtlyst. Als al de arbeiders 5 cent per week voor hun instelling van „Herwonnen Levenskracht" ge ven, behoefde er geen wachtlyst te bestaan. Nu heeft „Herwoonnen Levenskracht" nog 75.000 ongedekte schuld, welke binnen zeer korten tyd moet zijn afbetaald. Daarvoor moet de Vereeniging weer een nationale lotery or ganiseeren. Vervolgens deed spr. een beroep om een steunactie te ontplooien en wees daarvoor op de z.g. stuiversactie. Zy, die niets kunnen ge ven, kunnen prachtig werk verrichten door het werven van nieuwe leden voor dit sociale werk. Men kan zich opgeven bij het bestuur en by den penningmeester van het stuiversfonds, de heer J. Reineve, Teylerplein 25. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 37-jarigen werkman wegens het on rechtmatig in ontvangst nemen van steun. De man heeft bekend, zich op die wyze f 349. toegeëigend te hebben. AMSTERDAM HAARLEM WEESP VELSEN HOORN ZAANDAM 4 DEN HELDER Gebouw St. Bavo St. Caecilia 8 uur; Fe deratie Groenten- en Fruithandelaren 8 uur Rechtskundig Bureau 8.30 uur Bestuur „Ar beid Adelt", kwart over 8 Grafische Bond 8 uur Cursus R.K. Volksbond 8 uur Re traiteclub Spoorwegpersoneel 8 uur Repetitie „Thalia", 8 uur Demonstratie Lever's Zeep Maatschappy, 2.15 en 8 uur. Parochiehuis „Domi", Overveen Byeen- komst afd. Bloemendaal-Overveen, Aerden hout en Haarlem-West (Ia) van de R.K. Staats party, kwart over 8. Schouwburg Jansweg Jubileum Jan van Dommelen, 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal Weldadigheids concert Joh. Steenman's Orkest, kwart over 8. Gebouw ,,St. Bavo": Proza 8 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur Vergadering „St. Mar cus" 8 uur „Kunst na Arbeid" 8 uur. Stadsschouwburg: Voordrachtavond der leer lingen van de Muziekschool der Mij. tot Bev. der Toonkunst, kwart over 7. Hotel „De Leeuwerik": Jaarvergadering Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, kwart over 8. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: Alliance franeaise, half 9. „Het Blauwe Kruis". Oude Groenmarkt: Le zing prof. Asahi. 8 uur. Sociëteit „Vereeniging": Kennemer Fotokring, 8 uur. Consultatiebureau Ged. Oude Gracht 41: Ilaarl. Ver. tot Bestryding dér Tuberculose, half 9. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. FLORAWEEK Groote Markt: Filmvertooning „Ned. Fabri kaat" en concert, 8 uur. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem maakt bekend, dat van Zondag 14 April 1935 af de openstelling voor den tele graafdienst op Zon- en feestdagen van 19 tot 20 uur vervalt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat steeds de mogelijkheid bestaat, in sluitingstijd van het kantoor te Haarlem, telegrammen rechtstreeks per telefon aan te bieden aan het telegraafkan toor te Amsterdam, zonder dat hiervoor extra (telefoon) onkosten in rekening worden ge bracht. Men kieze daartoe Nr. 0. Hedenmorgen werd door architect Bern. Ooms aanbesteed: het verbouwen van de tuin- zaal van Hotel-Rest. „De Leeuwerik"" Kruis straat 30, alhier. Laagste inschryvers waren J. G. de Zwarte en J. Verheul, beiden te Haarlem, voor 7144. De vyf omgekomen leden van de „Leeu werik"-bemanning zullen Donderdagmiddag te half twee op de begraafplaats „Zorgvliet" te Nieuwer Amstel ter aarde besteld wor den. „Zorgvliet" zal vanaf een uur gesloten zyn voor het publiek, en alleen toegankelyk zyn op vertoon van een toegangskaart. Een beperkt aantal kaarten is verkrygbaar op het hoofd bureau der K. L. M., Hoofdweg 9 te Den Haag. De K. L. M. ontvangt nog voortdurend bewyzen van deelneming, o.m. van het gemeentebestuur van Amsterdam, van den Commissaris der Ko ningin in Limburg, van Generaal Reijnders, chef van den generalen staf, van Vice-Admiraal de Graaff, chef van den marinestaf en van <jr. A. F. Philips. Hedenmorgen zijn zeven van de in het Huis van Bewaring te,Amsterdam opgesloten Duit- sche communistische emigranten per auto over gebracht naar het fort Honswyk, dat als con centratiekamp is ingericht. Onder scherpe politiebewaking zyn zy per auto naar het fort gebracht. Over: Het verkeersexamen Vol erkentelijkheid voor de medewerking, die wy va-n verschillende zyden mochten ontvangen moeten we toch constateeren dat de financieele bijdragen der bu dat wij noodig hebben om de onkosten der ver- keersexamens te bestrijden, bij elkaar te krijgen. Wel zonden verschillende particulieren ons kleine bijdragen en van een enthousiast werklooze moch ten we zelfs enkele reepen chocolade in ontvangst nemen, om als prijs aan de bestgeslaagden uit te reiken, maar dit alles beteekent toch nog te weinig. Een feit wijst misschien naar een mogelijke op lossing om uit deze moeilijkheid te komen. Op een school hebben twee kinderen het initia tief genomen om in 't klein onder hun ka meraadjes een inzameling te houden. Met verheugd gezicht brachten ze de opbrengst (byna 3 gulden) bij ons. Misschien is dit origi- neele initiatief een wenk voor andere scholen om een kleine collecte te houden. We twyfelen er niet aan, of er ls onder Haar lems burgerij voldoende sympathie voor de ver- keersexamen onzer schoolkinderen. We moeten het aan de drukte der Plora-feestweek wijten, dat er nog zoo weinig giften binnenkwamen. Met veler hulp zal de benoodigde som (ongeveer 250 gulden) spoedig bij elkaar zijn. Elke gift, hoe klein ook. nemen wij graag in ontvangst. G. A. DRAYER, Hoofdinspecteur van politie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2