ELIXIR D'ANVERS Dollarkoningen maken hun testament 80.000 gezinnen ProfdrWillem Mengelberg op bezoek bij Buziau DE SCHOONMAAK VAN ONZE TIJD! 'rZTTZL'Z'Ztl 0»erzicht oan de „Flora", welke deze week te Boskoop geopend zal worden Wat er met hun millioenen gebeuren gaat DINSDAG 9 APRIL 1935 ONlNKLy^E Ikj'tt"""» HOOGFIJNE LIKEUR F. X. DE BEUKELAER - ANVERS John D. heeft zijn huis al besteld Morgan wil zich niet meer ergeren Mellon voelt meer voor „vaste waarden" Ford wil niets van geld hooren De „baby" onder de dollar- koningen TEGENGAAN VAN EXECUTIES Geen aanleiding voor bijzondere maatregelen voor „plaatsjes" BOEK EN BLAD GROOTE MOGELIJKHEDEN HiiiiimnnmninitnniiiiiimmiiniimniiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ t mm m $j$0- r.S J l\'i S\ ""Hum Het is bekend, dat de Amerikaansche multi- miliónnair Pierpont Morgan zich voor de rest van zijn leven in Schotland wil gaan vestigen. Bovendien bereiden zich een aantal van de rijk ste lieden dezer wereld langzamerhand op hun dood voor. Een moeilijk iets voor "n miUlonnair zooals men hier zal zien. Wanneer de bflna onsterfelijke John. Rocke feller. kortweg John D. genoemd, zijn heldere, stekende oogen sluit, die nu reeds 95 jaar in de wereld rondkijken, dan verandert er eigenlijk niets. Want hij heeft reeds van te voren van de wereld, voor zoover het zijn millioenen en zijn zaken betreft, afscheid genomen. Zijn zoon is zijn erfgenaam; het reusachtige Rockefellerge- bouw in New-York is zijn hoofdkwartier. Doch zijn zoon is ook al niet meer een van de jong- sten en heeft al lang geleden zijn testament ge maakt, daarbij worden onder twee dochters en een schoonzoon de sommen verdeeld, die nie mand kent. De oude John D„ die dus levend dood is, heeft genoeg voor zichzelf gereserveerd om iede- ren dag zijn zuurstofbad te kunnen nemen en een weinigje in zijn auto rond te rijden. Rekent men, dat Rockefeller alles en alles bij elkaar genomen, nog een vermogen van 1 mil liard gulden bezit, dan mag men Morgan niet hooger schatten dan 200 millioen gulden. Al tijd nog genoeg om zich over belastingambte naren en andere dingen te ergeren, zoodat de 68-jarige Pierpont Morgan bezig is zijn bezit tingen te verzilveren. Hij heeft een deel van zijn schilderijenverzameling verkocht en heeft ook zijn bezittingen op Long Island van de hand ge daan. Hij heeft er namelijk genoeg van en wil {ie rest van zijn dagen in Schotland door de wouden zwerven, daar, waar hij vroeger op de jacht placht te gaan. Aan zijn vele erfgenamen laat hij veel baar-geld achter. Dan kunnen ten minste de successierechten niet te hoog worden. Andrew Mellon gaat zeer eenzaam zijn einde tegemoet. Misschien valt het daaruit te verklaren, dat hij het tegendeel doet, van wat Morgan heeft gedaan. Mellon koopt schilde rijen, de mooiste, die hij maar krijgen kan. Hij wil uit de 100 milioen gulden, die hij bezit, aan de wereld een mooi museum nalaten. Hij verkreeg zijn vermogen door het alumi nium, was bovendien een evengoed bankier als diplomaat. Op het oogenblik is 'Ford, die zich nog steeds als een slanke heer van middelbaren leeftijd voorstelt, ook r^eds 72 jaar oud geworden. En dan gaat men er eens aan denken, wat er na zijn verscheiden uit het reuzenbedrijf zal worden. Ret is niet gemakkelijk zijn vermogen te schatten. Hoeveel hij bezit weet niemand precies. Maar men vertelt dat hij 2 jaar gele den in een tijdsverloop van 100 dagen even zoo vele millioenen guldens verloren heeft en daar over toch lachte. Van zijn zoon weet men niet met zekerheid, of hij papa's bedrijf op zijn nog jonge schouders zal kunnenverder dragen. Wanneer vadei Henry wat overkomt, zal hij voor het eerst op eigen beenen staan. Ford persoonlijk haat het geld en wil niet, dat men erover spreekt. Toen de oude George E. Baker op 91-jarigen leeftijd stierf, streed hij met Rockefeller om den titel van rfjksten en oudsten man ter wereld. Eens op een dag gaf hü 100 millioen gulden voor liefdadige doeleinden uit. Hij was vader van Wallstreet, waar hij onbegrensd won en verloor. Zijn zoon is nauwelijks zestig jaar oud. Hij is de baby onder al deze uitstervende dollarko ningen. Hij is overigens precies even zwijgzaam als zijn vader, waarvan men vertelt, dat hij slechts eens in het openbaar heeft gesproken. Dat was na een publieke eerbetuiging. Hij stond op, zei- de: „Ik dank u en God zegene u" en ging weer zitten. Daar zijn zoon zich ook meer om zijn mil lioenen dan om de kunst der vrije rede bekom mert, weet men van zijn beslissingen voor de „laatste balans" bijna niets af. Hij heeft nog een weinigje tijd vermoedelijk als de baby on der reuzen met de millioenen. Op een vraag van den heer Hïemstra be treffende het nemen van maatregelen van Re- geeringswege ter voorkoming van executies van krachtens de Landarbeiderswet uitgegeven plaatsjes heeft minister Oud geantwoord, dat, voor zoover de eigenaren van krachtens de be palingen der Landarbeiderswet uitgegeven plaatsjes bij eenige crisislandbouworganisatie zijn aangesloten hetgeen als regel wel het geval zal zijn de door den minister van Economische Zaken getroffen maatregelen tot tegengaan van executies van landelijke eigen dommen op hen van toepassing zijn. Voor het treffen van bijzondere maatregelen met be trekking tot deze plaatsjes is derhalve geen aanleiding. ,JIET KIND IN DE KERK", door Dr. Maria Montessori. Vertaald door M. Blaus. Uitg. Paul Brand Hilversum. Op het eerste gezicht voelt men neiging even te huiveren: de methode-Montessori in de Kerk! Dat men er proeven mee neemt, dat men haar volledig doorvoert zelfs in de verstande lijke vorming van het kind, men kan er vrede mee hebben. Kennis is tenslotte het hoogste niet. Maar op de godsdienstige ontwikkeling in de jaren, waarin het kind de grootste kracht moet vinden voor den levensstrijd van later, waarin de grondslag gelegd wordt voor de heer schappij van God of van den Satan over een menschenziel van oneindige waarde op de godsdienstige ontwikkeling in die jaren gaan experimenteeren is dat geen waagstuk van de eerste orde? Onder het lezen echter groeit de geruststel ling. Montessori, en in navolging van haar de oblaten van Schotenhof, leggen hierin een zoo fijngevoelige oplossing bloot, dat men zich eerst met belangstelling, later met ontroéring erin verdiept en zich gewonnen geeft. Kinderen, die zoo héérlijk vertrouwelijk met de symboliek van het groote gebeuren in de Kerk omgaan, die zoo innig daarmee verbonden worden in hun gevoelsleven, door een van hun liefste bezig heden: het zelf kweeken van druiven en graan als offergaven, liet zelf maken en aanbrengen van wijn en brood zulke kinderen zijn geen proefkonijntjes meer: in hun leven in hun hart staat het Offer van Christus, Zijn voorbeeld, Zijn liefde diep gegrift. STATISTIEK. Een inleiding tot de statistische methode en hare toepassingen"door Dr. O. Bakker. Uitg.: J. Muwsses Purmerend. Statistiek behoort meer en meer tot de we tenschap van de toekomst. Gaat deze immers in de richting der economische ordening, dan zal men een steeds vollediger en nauwkeuriger kennis van verschillende feitelijke gegevens niet kunnen ontberen. Het particuliere grootbedrijf van thans kan er reeds niet buiten. En dan: er komen steeds meer economisten. Kunnen die menschen allemaal principes uitdenken? Moet hun wetenschap niet haast noodzakelijk com pilatie, feitenverzameling.statistiek wor den? Mogelijk verklaren deze omstandigheden het feit, dat thans in korten tijd reeds het derde (ons bekende) statistisch handboek in onze taal verscheen, terwijl wij het heel lang met den grooten Verrijn Stuart alleen moesten doen. Dr. Bakker's boek is een streng en helder vakwerk van moderne wetenschap. Een leek zal er weinig in vinden dat hem interesseert. Het loopt sterk in wiskundige richtng en lijkt ons n hoofdzaak belangrijk voor de practici der statistische bureaux ook in het bedrijfs leven. „WIJZIGINGEN IN DE ZIEKTEWET". Een handig overzicht van de wijzigingen, die vermoedelijk op 1 Juli as. in werking zullen treden, uitgegeven door de Gemengde Bedrijfs- vereeniging en de Metaal Bedrijfsvereeniging voor Ziekengeldverzekering. „DINGEN OP KOMST', door S. F. van Oss. Uitgave: ,JHaag- sche Post" 's Gravenhage. Het denkbeeld om dit boek te schrijven werd den Haagschen bankier ingegeven door het aanschouwen van zijn kleinkind. Eensklaps stel de hij zichzelf daarbij voor de vraag: hoe zal de wereld er uit zien wanneer dit kind den leef tijd van zijn grootvader heeft bereikt. Die vraag bracht hem aan het denken, deed hem speu ren naar de ontwikkelings-tendenzen in het hedendaagsche economische leven; hij trachtte de lijnen door te stippelen, die hij in de wereld van thans zag trekken en zocht naar hun knooppunten in de toekomst. Zoo groeide een heel complex bespiegelingen, neergelegd in een groote serie Haagsche Post-artikelen. Reeds als zoodanig trokken deze interessante beschouwin gen uit de pen van een zeer ervaren geldman alom de aandacht. Ook onze bladen citeerden meermalen zijn visie op den groei van een nieu we wereld. Al stemmen zijn inzichten op ver schillende punten niet met de onze overeen, al hecht hij nog in te veel opzichten aan een ka pitalistisch verleden, wij kunnen zijn thans ge bundelde schetsen rijk vooral aan feitelijke gegevens graag aanbevelen. Er zit toch een stuk liberale kentering in! „HET BANKWEZEN IN DE NE- DERLANDSCHE KOLONIëN door dr. G. M. Verrijn Stuart Tweede druk Uitg.: G. Del- wel Wassenaar. Prof. Verrijn Stuart's boek over het bank wezen in onze Koloniën genoot reeds een voor treffelijke reputatie eensdeels om zijn uitste kende oriënteering, anderdeels als een soort practische toelichting op de theorie van het bankwezen, door denzelfden hoogleeraar be handeld in zijn „Bankpolitiek". Nu mdië nog meer dan vraeger de aandacht vraagt voor de ontwikkelingsmogelijkheden van zijn bedrijfs leven, en de kennis van zijn bankwezen en de mogelijkheden daarvoor dus steeds meer urgent wordt, kan het slechts verheugen, dat van dit belangrijk boek een tweede, statistisch geheel bijgewerkte en met gegevens over de Chinee- sche banken, de banken voor lang crediet en het volkscredietwezen aangevulde druk ver schijnt. Een werk, dat de toekomst vóór zich heeft. „HET VLIEGVELD" In de jongste „Vliegveld"-aflevering beschrijft C. van Steenderen het nieuwste type Boulton Paul mailvliegtuig, een machine, die toont, dat ook op het gebied van den vliegtuigbouw het Britsche conservatisme nog niet dood is. Viruly geeft een aardige schets over het vlieg veld Haamstede, terwijl „Sicco" van het lucht- vaart-vereenigingsleven in Zeeland vertelt. Het actueel" geworden vraagstuk van het trans-at- lantisch luchtverkeer door middel van groote vliegbooten, vindt behandeling in een artikel van kapitein W. P. van den Abeelen van het Luchtvaartbedrijf te Soesterberg. worden geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die O niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge- zinnen r FOTOREPORTAGE De nieuwe kruiser .De Ruyter." in het bouwdok van Wilton Feij'enoord te Schiedam nadert zijn voltooiing De eerste van de serie door de K.L M -bestelde Douglas D. C. 2- vliegtuigen, de .Gaai', Is Maandag op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam aangekomen. De nieuwe machina in de hangar De moderne hutsvrouw doet de schoonmaak op de snelste en doel matigste manier! Zij gebruikt Sunlight Zeep, Rinso en Vim! Gordijnen, beddegoed, glaswerk, porcelein, kastplanken, vloeren, overlopers, alles is met Sunlight en Rinso in een ommezien schoon, terwijl Vim beslist een uitkomst is in schoonmaaktijd voor al het schilderwerk, linoleum, tegels, marmer, koper, ramen en deuren, van de zolder tot de kelder! De huisvrouw van onze tijd doet alles op hear gemak en ziet het voorjaar met vreugde tegemoet! Wij wensen haar een prettige schoonmaak met Sunlight, Rinso en Vim! De Koe leg en de Koningin ven BelgJé heb ben een bezoek gebracht aan hnt Palalt dee Beaux Arts te Brussel, weer zij de tentoonstelling van werken van Print Eugen ven Zweden, oom van Koningin Attrid, ba-' xlchUpdan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4