De Britsche voetbalsuprematie FINANCIEN Onder eigen banier Roode „ordening GEVAAR IN DE LUCHT RADIO-PROGRAMMA SCHOTLAND HOUDT DE BESTE PAPIEREN De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 9 APRIL 1935 Wibaut in Wonderland De luchtstroomen in sneeuw en onweersbuien Woensdag 10 April 1935 VOETBAL IN ENGELAND Ook j.l. Zaterdag kreeg Sunder land geen gelegenheid om op Arsenal in te loopen Nieuwe nederlaag van de Bolton Wanderers De competitie WEINIG VERANDERING De Bolton opnieuw verslagen Het programma voor a.s. Zaterdag T. Y.B.B.—D. H. I. Zondag a.s. beslissingswedstrijd te Heemstede DU ITS C HE TOER VAN DE ZWALUWEN Wedstrijden te Keulen en Dusseldorf Invoer draadnagels De laatste zending voor de K XVIII Esn politieke partij, als de onze, die tevens een principieele partij is, met een program, dat steunt op b e- ginselen, voert als zoodanig en overeen komstig die beginselen ook den verkiezings strijd. Zij zoekt haar kracht in zich-zelve, in eigen kring. Zij tracht niet door allerlei voorspiege lingen en beloften anderen, die niet tot haar behooren, in dien kring te trekken, teneinde haar stemmencijfers kunstmatig te verhoogen. Zij weet trouwens dat, wie niet katholiek is, ook niet katholiek stemt. Wij hebben daaromtrent al lang de noo- dige ervaring opgedaan. Andere partijen en groepeeringen begee- ren wel de stemmen van katholieken voor hun candidaten-lijsten, maar op katholie ke lijsten stemmen doen zij niet en geen harer leden doet het. Van de meeloopers en bijloopers moeten zij het voor een grooter of kleiner deel heb ben. En aangezien wij, katholieken, in alle lagen der bevolking talrijk vertegenwoor digd zijn, blijven we niet verschoond van de pogingen, om in onze gelederen „zieltjes" te winnen. Dat was reeds in vroeger tijd het geval, toen er nog een ander kiesstelsel bestond. En dat is niet minder het ge\>U in onzen tijd, nu, meer nog dan voorheen, elke par tij afzonderlijk den strijd moet voeren en er van samengaan geen sprake kan zijn. Wij moeten er dus niet op rekenen en wij doen het ook niet dat van eenige an dere partij, groep, of organisatie, ook maar één stem aan onze candidaten-lijsten zal ten goede komen. Geen liberaal, geen nationaal, of interna tionaal socialist om slechts deze partijen te noemen zal er aan denken op de lijs ten der katholieke candidaten te stemmen. Zij stemmen, zooals vanzelf spreekt, op hun eigen lijsten. Maar evenzeer spreekt het vanzelf en om nog hóógere motieven dat de katho lieke kiezers stemmen op de hunne. Of zou het niet van een grenzelooze naï veteit en een bedenkelijk tekort aan begin- seltrouw getuigen, indien zij, luisterend naar de lokstem van anderen, aan de candidaten dier anderen hun stem en steun gaven? De vraag beantwoordt zich-zelve. Onze kiezers zullen ook bij deze stemming toonen dit te beseffen, zooals zij het reeds zoo dikwijls getoond hebben bij vroegere stemmingen. En het komt ons voor, dat men hun on recht zou doen door op dit punt van ern stige bezorgdheid blijk te geven. P. S. 5» Van twee zijden loopt het beginsel der ordening gevaar, door valsche mede standers in discrediet gebracht te worden. Daar zijn eenerzijds veel elemen ten in het bedrijfsleven die het woord „or dening" in hun mond bestorven hebben liggen, doch daarmee niets anders bedoelen dan een orde van zaken waarbij zij zich ten koste van andere volksgroepen kunnen verrijken. Zoozeer dreigt dit gevaar, dat principieele tegenstanders dit gecamou fleerde eigenbelang met ordening vereen zelvigen en overal, waar zij kans zien, triomfantelijk op misstanden wijzen en daarbij wijze spreuken citeeren als: „Ver bruikers past op uw neuzen". Anderzijds zijn daar de socialisten die dankbaar het woord ordening gebruiken als een nieuwe zak voor den ouden wijn hun ner beginselen. Zoolang de tijden goed waren hebben de sociaal-democratische leiders zich wonderwel bevonden bij de „kapitalistische" productiewijze. De op gaande conjunctuur verschafte hun grond voor voortdurende actie ter verbetering der arbeidsvoorwaarden. De partij verbur gerlijkte in geforceerd tempo. Thans is het getij verloopen, met het dalende levenspeil moeten ook de loonen omlaag: de vakbon den zijn in de verdediging gedrongen en de ernst der situatie brengt de leiders weer tot nadenken over de grondslagen van het stelsel. Het eind van het „kapitalisme" is alweer nabij en de theorie van Marx doet weer opgeld. De vervulling van die leer wordt dan .met een nieuw woord „ordening" genoemd. Zoo heeft onlangs de grijze dr. Wibaut het oude paardje „socialisatie" nog eens laten draven in een brochure, getiteld: „De noodzakelijkheid van ordening der produc tie", verschenen bij de „N.V. de Arbeiders pers". Voor ons is het voldoende om vast te stellen dat deze „ordening" niets gemeen heeft met wat wij als zoodanig nastreven. Een maatschappij waarin de productie middelen aan den Staat behooren, de be drijven geleid worden door ambtenaren onder toezicht van organen die langs de- mocratischen weg gekozen zijn, waarin een „Economische Raad" de productie planma tig regelt en werkloosheid is „opgeheven", ledereen loon naar behoefte zal ontvangen enz., enz., enz.: ziedaar de ordening waar van de heer Wibaut een aanlokkelijk beeld ophangt. Men hoeft echter waarlijk niet lang te zoeken om vast te stellen, dat dit de maatschappij vorm is, die de oude garde der socialisten reeds in de vorige eeuw tot onderwerp hunner toekomstbespiegelingen koos. En boven het peil van „bespiegelin gen" verheft het geschrift van dr. Wibaut zich nog steeds niet. Vage beschrijvingen van een maatschappij die hemelsbreed van de onze verschilt, maar hoe we er moeten komen? De schrijver geeft, alweer vaag. een weg aan: de democratische, althans voor de landen waar die weg nog bestaat, doch of hij zelf gelooft dat die weg ooit tot socialisatie zal leiden, wagen wij te be twijfelen. Wanneer de schrijver dan ook aan het slot zegt: „Wij begrijpen dat het den lezers eenige moeite kost, zich aanstonds in deze- nieuwe wereldordening in te denken" dan bewijst dit alleen maar, dat Marx e. d. niet meer gelezen wordt. Wij wijdden deze beschouwing aan de brochure van dr. Wibaut om de aandacht er op te vestigen dat de beteekenissen van het woord „ordening" vele zijn. Men over- tuige zich er wel van, wie het woord ge bruikt. Zoowel in verband met den tijd van het jaar, waarin wij nu verkeeren, ais met het oog op de groote beteekenis voor de veilig heid van het verkeer door de lucht, trekken de groote sneeuw-, hagel- en onweersbuien, die uit Westelijke richting opkomen, thans de aandacht. Zij zijn ongetwijfeld meteoro logische verschijnselen, die door hun om vang en frequentie groote gevaren mede brengen. Deze voorjaarsbuien hebben een geheel eigen karakter en zijn in het geheel met identiek met de zomer-warmte-onweders en ook niet geheel identiek met de zoogenaamde frontonweders. De electrische verschijnselen spelen een onderge schikte rol. Het zijn de krachtige luchtstroomen, die hierbij de grootste beteekenis hebben. Deze voorjaarsbuien ontstaan wanneer een krachtige, koude, meest Westelijke luchtstroom zich onder een warmere, soortelijk lichtere luchtmassa dringt en deze bovenwaarts ver dringt. Zij treden derhalve het meest op langs de grens tusschen een warme luchtmassa eener zijds en een koude anderzijds en dus bij voor keur langs de zoogenaamde opklaringslijn in het Zuid w'est-kwadrant van eene depressie en zijn zeer in het bijzonder verwant aan zekere V-vormige uitbuigingen der isobaren op de weerkaarten aan de Zuidzijde van sommige de pressies. De buien zijn, wat betreft de lucht stroomen daarin, gewoonlijk hevig. De uitwendig waarneembare kenmerken zijn de volgende: Vóór de bui is de temperatuur gewoonlijk nor maal of iets hooger, de wind Zuidwestelijk en meestal sterk tot krachtig, het weer in het alge meen onstabiel en actief, de bewolking niet altijd zwaar. Soms is de lucht licht bewolkt en het schijnbaar opklarende weer is misleidend voor een prognose.op korten termijn. Maar voor den meteoroloog, die de beschikking heeft over z.g. synoptische weerberichten, behoeft het los breken van zulke buien, in het geheel geen ver rassing te zijn. De naderende bui, de tweede phase in het verloop der meteorologische gebeurtenissen, is het in Westelijke richting opkomen van een machtig wblkenfront als de lucht ter plaatse van den waarnemer nog licht bewolkt is, an ders ziet men de gesloten bewolking in het Wes ten snel verduisteren. In de derde phase breekt een stormachtige wind los uit een richting W. tot N.W. en tege lijk begint een zware neéfcslag te vallen, regen, sneeuw of hagel, terwijl de temperatuur snel en sterk daalt. Na de bui volgt snel opklaring. In de nevenstaande figuur is de dwarsdoor snede van zulk een bui schematisch voorgesteld. De bui beweegt zich van links naar rechts in de figuur. De pijlen stellen de voornaamste luchtstroomen voor. Bij A. beweegt de warme lucht zich in schui ne richting opwaarts, opgetild door de koude lucht, die bij D. eronder schuift. In de opwaarts bewegende warme lucht treedt in dezen tijd van het jaar, waarin wte bijna uit sluitend met temperaturen onder nul hebben te doen, al reeds op vrij geringe hoogte conden satie van den waterdamp in, maar de conden- satieproducten worden door den opwaartschen luchtstroom medegesleept als de verticale com ponent der beweging meer dan 8 meter per seconde bedraagt, iets wat reeds bij zeer lichte buitjes het geval is. In sterke buien is die snel heid grooter. In het gebied aan de voorzijde der bui kan dan, met het oog op de lage temperatuur op een zich daar bevindervd luchtschip heel gemak kelijk een zwaar ijsbeslag zich afzetten. Dat dit gewoonlijk zal gebeuren valt w"el niet te be twijfelen. De opwaarts stroomende lucht ontwijkt ten deele naar hoogere luchtlagen, waarin uit de condensatie-producten de cirro-stratuslaag bo ven de bui wordt gevormd, de bekende licht grijze sluier. Overigens stroomt de lucht naar de achter zijde der bul en richt zich daar benedenwaarts, waarbij stellig groote vertikale componenten «•orden bereikt. De snel afdalende luchtstroom vereenigt zich in een lager niveau met den krachtigen onderstroom waardoor een storm achtige Noordwestelijke wind onder de bui door jaagt, die de van boven af meegesleurde con- densatie-producten meest als een woeste sneeuw- of hageljacht voor zich heen drijft. Welke kansen een vliegtuig loopt, dat zijn weg door zulk een bui kiest, is gemakkelijk ir. te zien. Vliegt het de bui achterop dan ont moet het eerst den met groote snelheid afda- lenden en met sneeuw bezwangerden lucht stroom en wordt daardoor sterk naar beneden gedrukt. Maar het is dan nog niet met ijs be last. Het komt vervolgens in de voorzijde der bui en wordt daar weliswaar met ijs bezwaard, maar de opwaarts gerichte windcomponent geeft een compensatie, die wellicht het gevaar van neergedrukt te wtorden afwendt of ver mindert. Anders ls het met een vliegtuig, dat door een tegenliggende bui heen tracht te vliegen. Het wordt in de voorzijde der bui eerst met ijs be last en komt dan in het gebied der neerdalende luchtstroomen. In den regel zal het dan wel geen hoogte meer. kunnen houden en tot een noodlanding worden gedwongen. Uiteraard ziin deze gevaarlijke sneeuwbuien HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schrift lezing en Meditatie. 8.15 (gram.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmoniumbespeling: M. F. Jurjaanz.. Zang: Mej. D. Meynhout, sopraan. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gra- mofoon. 1.30 Vioolrecital: Olly Folge Fon- den. 2.30 Gramofoon (koorplaten). 3.00 Bespeling van het NCRV-orge.l: Ronald Parker. 4.00 Zang-recital: Jo Aldag, alt mezzo. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouw- halfuurtje. 7.00 Politieberichten, en Pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Een kwartiertje radio-reportage, even tueel gramofoon. 7.30 Technische lezin gen. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het NCRV-orkest. 9.00 de heer Joh. Visser, lid van het Hoofdbestuur van den Chr. Nat. Werk mansbond. 9.30 Vervolg-Concert. pl.m. 10.0010.05 Vaz Dias. 10.4511.30 Gramo foon. VARA, 301.5 M. 8.00 Strijkorkest. 8.30 Gramofoon. 9.00 Piano-recital: Daaf Wins. 9.15 Gramofoon (Weber- en Bizetprogr.) 9.30 Onze keuken. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 12.00 Bram 31ez, hobo en Willem Clere, piano. 12.10 De Zonnekloppers. 12.45 Gramofoon. 1.00 Orvitropia. 1.20 Frans v. d. Heide, kla rinet en Willem Ciere, piano. 1.30 Orvitro pia. 2.15 Knipcursus. 5.30 De Notenkra kers. 6.00 Eddy Walis en zijn orkest. 6.30 Voetbal. 6.45 Reinier Bresser, cello en Rut- ger Schoute, piano. 7.15 Pianorecital: John Hunt. 8.00 Herhaling SOS-berlchten. 8.03 De Driestuivers-opera (in fragmentari- schen vorm). 8.50 Het BBC-Symphonie- orkest. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Saxofoon recital: Sigurd Rascher. 10.45 Orgelspel: Cor Steyn. 11.15 Gramofoon. 11.30 Dub bel X-Ensemble. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gram. muziek. 12.20 Middagconcert door het Ra dio-Orkest o.l.v. Henri Pensis. De Huzaren van Villars, Maillart. La Parade des Allu- mettes, Wehle, Espana. wals, Waldteufel. De Paarlvisschers, Bizet. Rose-Mousse, Bosc.. Dans der Bajaderen, Rubinstein. Un peu d'Amour. Sllesu. 1.05 Operette-frag menten door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis. Frasquita, Léhar. La Fille de Ma dame Angot, Lecocq. La Mascotte, Audran. 1.20 Koersen. Daarna: Gramofoonmuz. 7.35 Concert- en Dansmuziek. 9.15 Gevarieerd concert door het Radio-Orkest o.l.v. Hen ri Pensis. Printemps d'Amour, Kalkman. Chant sans Paroles, Tschaikofski. Naïla, Delibes, Valet de Carreau, Steele. 9.30 Ge varieerd concert door het Radio-Orkest o. l.v. Henri Pensis. Ciboulette, selectie, Rey- naldo Hahn. Monseigneur Beaucaire, Mes- sager. 9.50 Zang-recital door Yvette Gull- bert. Piano-begeleiding van Iréne Alhoff. Le ROi Renaud, Les Cloches de Nantes. Le Anneaux de Marianson. 10 Sweepstake- concert. 10.20 Zang-recital door Yvette Guibert (vervolg). Oui.non. Ah! revenez La voila la Rosée. Dans ma Jeunesse. Ote tolde lk. Hortense .10.40 Gevarieerd con cert door het Radio-Orkest o.l.v. Henri Pensis. Anacreon, Cherubinl. De Postillon van Lonjumeaux. Adam. Mon Rêve, wals, Waldteufel. Ode aan Terpsichore, De Taye. 14e Hong. Rhapsodie, Liszt. Sous les Ponts de Paris, Scotto. Poppy, Moret. In het Witte Paard, Benatzky. 11.35 Dansmuziek van gram. platen. BERLIJN, 356.7 M. 5.20 Concert. 6.40 Gramofoon. 9.5012.20 Het omroep-klein- orkest. BEROMUNSTER, 539.6 M. 6.35 Zang. 7.10 „Halka", opera van Moniuszko. BOEDAPEST, 449.5 M. 6.50 I „Caval- leria rusticana", Mascagni. II. „Ungarische Fantasiën," samengesteld uit de Hong rhapsodieën, van Llszt. 9.55 Jazzorkest. 10.40 Zigeunerkapel. BRUSSEL, I, 483.9 M. 11.15 John. Rutten's orkest. 12.202.20 Gramofoon, 4.15 Het Pro Arte kwartet 6.35 Liederen v. Leon Frings. 7.20 „Pelléas et Méllsande", 9.2010.20 Dansmuziek. BRUSSEL II, 321.9 M. 11.17 Gramofoon. 12.20—1.20 John. Rutten's orkest 4.15 Re cital; mevr. Godenne-Loots, zang. 4.50 Gramofoon. 6.35 Gramofoon. 7.20 Kamer concert: Het Trio Swaels. 7.50 Concert. 9.20 10.20 Gramofoon. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 10.10 Kinderkoor. 11.20 Het Omroepklein- orkest.12.50 Gramofoon. 1.05 Gevarieerd concert. 5.10 Staats- en Domkoor. 10.20 11.50 Dansmuziek: Oskar Joosts orkest. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramo foon. 12.05 Orgelspel: Quentin Mac-Lean. 12.50 Charles Manning's orkest. 1.50 Orgel concert: C. H. Trevor. 2.35 Gramofoon. 3.10 Piano-recital: E. Lush. 3.35 Het Sted. or kest van Bournemouth. 5.05 Het Western Studio-orkest. 5.35 Het B.B.C.-Dansorkest. 7.50 Reginald King's orkest. 8.50 Het B.B. C.-Symphonie-orkest. 11.1512.20 De Grosvenor House Dance Band. HAMBURG, 331.9 M. 11.30 Ferdy Kaufmann's orkest. 12.20 Populair con cert. 1.35 Gramofoon. 5.45 Gramofoon. 6.20 Het orkest v. d. SA-groep „Hansa". 8.05 muziek uit den tijd v. „Der alte Fritz". 10.20 Beethovenconcert: Het Peterkwartet. 10.50-11.20 Concert. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 tot 1.20 Concert. 2.50 Concert. 4.20 Gramo foon. 7.35 'Oude Engelsche muziek: Het Omroepkamer-orkest en- koor. 8.45 Offen bach's Operette-ouverturesOmroeporkest 9.40 Het Omroeporkest. 10.2011.50 Dans muziek. LANGENBERG, 455.9 M. 11.20 Ferdy Kaufmann's orkest 12.35 Het Radio- Schrammelensemble. 1.351.50 Bioscoop- orgelconcert. 3.20 Bachconcert: Julia Menz, cembalo. 8.05 „Lieder, die Hörer uns ein- sandten". 10.00—11.20 Cl. Splndler's ork. MILAAN, 368.6 M. 4.50 Gramofoon. 6.35 Gramofoon. 7.15 Gramofoon. PARIJS, 1648 M. 11.35 Orkestconcert. 7.20 Concert. 9.50 Dansmuziek. PARIJS, 312.8 M. 1.25 Gramofoon. 7.35 Concert. 8.20 Saxofoonkwartet. ROME, 420.8 M. 4.25 Het Esperia- kwintet. 7.25 Gramofoon. 8.20 Opera-uit zending. TOULOUSE, 328.6 M. 5.20 Saxofoon- soli. 5.50 Zangvoordracht. Concert. 6.05 Schrammelmuziek. 6.30 Salonorkest. 7.35 Concert. 6.50 Symphonie-orkest. 7.35 Ope rette-aria's 7.50 Klankfilmfragmenten. 9.05 Jules Amen's orkest. 10.55 Weensch ork. 11.05 Opera-aria's. 11.3511.50 Militaire muziek.. WEENEN, 506.8 M. 9.20 Felix von Weingartner progr. m.m.v. het Mairecker- kwartet, zangsolist, a.d. vleugel: de com ponist. 10.5512.20 Hans Eichlnger's Not- standorchester. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ De Engelsche schuit is opnieuw op een Schot- sche klip geloopen! Dit is de 27ste maal in de geschiedenis van het Schotsche en Engelsche voetbal. Men kan het kracht noemen, zooals de Schotten doen, terwijl ze zich met een breed gebaar op de borst slaan, ook kan het het nood lot worden genoemd, aan welk voorwendsel de Engelschen zich vastklemmen een feit is, dat in den strijd om de superioriteit van het Vereenigd Koninkrijk de Schotten de beste pa pieren kunnen overleggen. Natuurlijk is zoo iets een geduchte doom in het Engelsche oog. Want ook al zijn ze voor het seizoen 19341935 opnieuw met het beste nummer uit de bus gekomen in het internatio nale tournament tusschen Schotland, Ierland en Wales, de Schotsche kracht blijft knagen aan den Engelschen trots. Hier is de vergelijkende staat van het zoo pas beëindigde tournament: ENGELAND SCHOTLAND IERLAND WALES 3 2 0 1 4 pt. 6—3 3 2 0 1 4 pt. 6—4 3 1 O 2 2 pt. 4—6 3 1 0 2 2 pt. 58 Hampden Park te Glasgow was weer tot het nokje toe gevuld. Wat een menschenzee 129.693 toeschouwers waren samengestroomd om de traditioneele match gade te Slaan en aanschouwden een nieuw succes van de leerlingen van de Schot sche school tegen de keien uit Engeland. Met 20 zegevierde men en de vreugde, die deze zege ontketende, is in een woord onbeschrijfe lijk. De Schotten hadden drie landgenooten op genomen, die in de Engelsche League uitkomen. Zoo verdedigde Jackson van Chelsea het Schot sche doel, terwijl in hun aanval Hugh Gallacher en Duncan, beiden van Derby County, hun me dewerking verleenden. Engeland bracht hiertegenover de volgende selectie in het veld: Hibbs (Birmingham) d.; Male en Hapgood (beiden Arsenal) a.; Britton (Everton), Barker (Derby County) en Alsford (Tottenham Hotspur) m.; Geldard (Everton), Bastin (Arsenal), Gurney (Sunderland), West- kwalitatief aan elkander gelijk, maar kwantita tief ten opzichte van de kracht der luchtcir- culatie komm groote verschillen voor, die elk geval voor zich weer anders doen zijn, In de laatste dagen nu was de algemeene weerstoestand over een groot gedeelte van West-Europa zeer gunstig voor de ontwikkeling van ongewoon krachtige buien, die, gescheiden door vrij lange perloden van schijnbaar opkla rend weer, enkele malen zijn voorgekomen. De buien reiken gewoonlijk in dezen tijd tot een hoogte van gemiddeld ruim 4000 meter, terwijl men kan rekenen, dat men niet bene den drie of drie en een half duizend meter vei lig is voor de hier geschetste gevaren. De snelheid van opwaartsche en neerWaart- sche luchtbeweging, in zeer zwakke buitjes reeds meer dan 5 meter jfer seconde bedragende, is stellig in zware buien van de orde van ten minste 10 mps. en dus zeer gevaarlijk. (Nadruk verboden) wood Galton Wanderers), Brook (Manchester City), v. Over het algemeen, meer speciaal de aan val, is het Engelsche spel tegengevallen. Voor al voor het Schotsche doel liep deze voorhoede voortdurend klem en het was inderdaad teleur stellend, hoe deze stormlinie, die heet samenge steld te zjjn uit Engeland's beste voorhoede materiaal, een dergelijke gemakkelijke prooi van de vijandelijke achterhoede kon worden. De beide Schotsche doelpunten ontstonden uit hoekschoppen. Typisch, dat beide goals bovendien haast op dezelfde wijze werden gescoord, n.l. corners ge nomen door Napier van de Celtic, die door Dun can werden ingekopt. Gallacher speelde tus schen zijn landgenooten een schitterende partij en het driemanschap DuncanGallacher Napier voerde het spel tot een zeldzame hoogte op. De Engelsche vleugelhalfs beleefden een bui tengewoon onprettigen middag, vooral Alsford, die als invaller blijk gaf nog niet in het inter nationale milieu te passen. Dat de taak der Engelsche achterhoede, in het bijzonder van de Arsenal-backs, door dit falen noodeloos werd verzwaard, ligt tamelijk voor de hand. Daar voor is het Engelsche stelsel te veel op gelijk heid gebaseerd. Ondanks deze internationale match en het feit, dat tal van clubs spelers naar Glasgow hadden af te vaardigen, ging de competitie ge woon zijn gang. Eerst de resultaten: Arsenal—Chelsea 2—2 Birmingham—Preston North End 3—0 Blackburn RoversWolverhampton Wanderers 4—2 leeds UnitedLeicester City 02 LiverpoolDerby County 13 Manchester CityEverton 22 MiddlesbroughHuddersfield Town 2I Portsmouth—Aston Villa 0—1 Sheffield WednesdayTottenham Hotspur 40 Stoke CityGrimsby Town 00 West Bromwich AlbionSunderland 11 De frappeerendste gebeurtenissen van dezen dag zijn primair: een nieuwe zege van Leices- ter City, dat wanhopige pogingen doet om uit het moeras te klauteren; secondair een nieuwe nederlaag van de Spurs, dat zoo goed als een voltrekking beteekent van het degradatie- vonnis. Nauwelijks 8000 nieuwsgierigen waren ge komen om Leicester dit nieuwe succes te zien bewerkstelligen op den grond van Leeds Uni ted. Dat belooft nog een enerveerende eindspurt te worden, als Leicester deze buitengewone krachtsinspanning nog in de resteerende wed strijden kan volhouden, waar tegenover een drietal andere teams, Birmingham, Leeds Uni ted en Middlesbrough, de roode lamp hebben moeten ontsteken. Aan de spits kreeg Sunderland geen gelegen heid om op Arsenal in te loopen. Tegen de West Bromwich op de Hawthorns hadden de gasten aanvankelijk de beste papieren, want geruimen tijd lag Sunderland, dank zij Galla cher dien men niet met Hughie moet verwar ren, want er zijn meer hondjes die Pik heeten - met 10 voor. Echter kreeg de thuisclub een strafschop toegewezen, waarover nogal het een en ander te doen was. Sunderland protesteerde hiertegen op de gebruikelijke wijze, doch bij dit dispuut schijnt Gallacher woorden te heb ben gebezigd, die nu eenmaal niet op een voet balveld passen; de zondaar werd weggezonden, en de strafschop benut, wat Sunderland op een punt kwam te staan. Op Highbury aanschouwden 60.000 enthou siasten een locale match tusschen Arsenal en Chelsea. De thuisclub zag zich genoodzaakt met drie invallers te verschijnen, terwijl Chelsea zijn doelman Jackson kreeg te vervangen. Aanvankelijk beloofde de kamp weinig be langrijk te worden, want reeds binnen een kwartier had dé thuisclub een 20-voorsprong. annum unit itiiiiiiuiiiiiiijiiiiiiHiiiiiiiiHiiifiuif milium iiuitiiitiitiKn Er kwam in de algemeene drukverdeeling nog weinig verandering. Over het Zuiden van ons waarnemingsgebied en over Groenland blijft de hooge drukking stand houden; daar tusschen bewegen zich voortdurend depressies van West naar Oost. De Maandag genoemde secundaire is Oost waarts afgetrokken, terwijl zich thans weer een nieuw daalgebied over het Midden van de Britsche Eilanden en de westelijke Noordzee be vindt. Het weer is onder invloed van de Oceani sche luchtmassa's, over vrijwel het geheele waarnemingsgebied zacht en regenachtig. Sinds Maandag zijn bijna overal de temperaturen weer gestegen, uitgezonderd in Noord-Oost IJs land, Zuid-Frankrijk, Midden-Duitschland, en plaatselijk in Scandinavië. Rond het Kanaal en over de zuidelijke Noord zee waait het krachtig, in het overige gebied meest matig. Er is ten onzent nog slechts weinig veran dering in den heerschenden weerstoestand te verwachten. Waarschijnlijk zal de nacht wat zachter zijn. Uit een hoekschop had Drake de score ingeleid, terwijl Compton een penalty benutte. Hierna zakte het spelpeil aanzienlijk in en aanschouw de men een kamp, waarin onbenullig werk den boventoon voerde. De thee bleek noodig om de heeren uit hun dommel wakker te schudden. En toen Barraclough er in slaagde om een doel punt in te loopen, toen bleek het ijs ineens ge broken. Een ware begeestering maakte zich plots van beide ploegen meester, w'aarbij Spence het prachtigste doelpunt van den dag scoorde. De kleine buitenrechts van Chelsea is hard op weg naam te maken in het Engelsche voetbal, want de wijze, waarop hij dezen gelijkmaker ter wereld bracht was eenvoudig een unicum. De kleine levendige kerel, wiens aandacht geen oogenblik wordt afgeleid, kreeg een on- verwachtsche center van Bambrick; op de hem eigen wijze overzag hij de situatie en zijn rush afwisselend met eenige schijnbewegingen zig zagde hij doodgemoedereerd door de vijandelijke achterhoede om zijn ren met een kogel te be sluiten, die eenvoudig voor doelman Wilson niet te redden was. Voetballend Engeland staat eenvoudig per plex. De Bolton is nog niet uit de impasse, inte gendeel een nieuwe nederlaag is haar deel ge worden, w'elk pleiziertje zij aan Plymouth Ar- gyle te danken heeft. Plots zijn de Hammers thans sterk favoriet geworden; West Ham heeft Zaterdag opnieuw gewonnen, zij het ook door matig spel, doch hun puntental steeg tot 48, welk aantal de Bolton nog wel kan halen, mits de beide achterstallige ontmoetingen worden gewonnen. Brentford's promotie schijnt thans zoo goed als zeker, en haar constante vorm rechtvaardigt dit volkomen. Ook de wedstrijden in de Tweede Divisie zijn dus in alle opzichten enerveerend. Voor a.s. Zaterdag vinden wij het volgende programma vastgesteld: Aston VillaLiverpool. ChelseaPortsmouth. Derby CountyLeeds United. Everton—Middlesbrough. Grinisby TownManchester City. Huddersfield TownBlackburn Rovers. Leicester CityWest Bromwich Albion. Preston North End Stoke City. SunderlandSheffield Wednesday. Tottenham Hotspur—Birmingham. Wolverhampton WanderersArsenal. En voor de Tweede Divisie trekken de aan dacht: Bolton WanderersNorwich City. Manchester UnitedBrentford. Notts CountyWest Ham United. De wedstrijd, die de beslissing zal brengen of TYBB dan wel DHL degradatiewedstrijden moet spelen, zal Zondag a.s., des middags om half drie gespeeld worden op het terrein van HBC te Heemstede. De Zwaluwen zullen, zooals men weet, op hun Paaschtour naar Duitschland te Keulen een wedstrijd spelen tegen het versterkte team der Kölner Fussball Klub '99 en te Dusseldorf tegen de eveneens versterkte ploeg van Turu. De volgende spelers zullen deze Duitsche reis meemaken: Doel: Mul (HBS) en Hollenberg (Stormvo gels) Achter: Weber (AGOW), Pettinga (HDVS) en Derboven (ZAC). Midden: Van Heel (Feyenoord), B. Paauwe (Feyenoord), Breitner (HDVS) en Jongeneel (HFC). Voor: Wels (Unitas), Vrauwdeunt (Feyen oord), Bakhuys (ZAC), Van Gelder <VUC), Van Nellen (DHC)l van der Horst (RCH) en Sterk (VSV). Ingediend is een wetsontwerp tot verlenging van den termijn, waarin wordt gecontingen- teerd de invoer van draadnagels, draadkram- men en spijkers, getrokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad. In de toelichting wordt o. m. gezegd. De resultaten dezer contingenteering komen niet tot uiting in een belangrijke toeneming van de werkgelegenheid. Te bedenken valt echter, dat zonder tijdige beperking van den invoer de thans nog bestaande werkgelegen heid naar alle waarschijnlijkheid voor een be langrijk deel zou zijn verloren gegaan. De moeilijkheden, die zich aanvankelijk voordeden, voornamelijk bij de distributie, konden in den loop der afgeloopen periode grootendeels wor den ondèrvangen. Het voortdurend contact, dat de Minister met dezen tak van industrie on derhoudt, maakt het mogelijk de moeilijkheden, die zich ten gevolge van de contingenteerings- maatregelen nog mochten voordoen, terstond onder het oog te zien. Van ernstige nadeelen, verbonden aan de maatregelen, kan thans niet meer worden gesproken. ,JL' Action Frangaise" vol lof sprekende over de politiek van de Nederlandsche Bank, zegt, dat deze instelling begrijpt, dat er maar één middel is tot verdediging van de munt, n.l. de verhooging van 't discon to. De laatste jaren hebben genoeg bewe zen, waartoe alle maatregelen, als toezicht op wisselkoersen, beperking van kapitaal- uitvoer of goud-embargo enz. leiden. Neder land heeft precies het tegenovergestelde van België gevolgd en juist gedaan en na gelaten, zooals bij de verdediging vaneen valuta behoort. De Rotterd. Droogdok Mij. boekte in. 1934 een winst van 403.289 tegen f 455.498 en keert een onveranderd dividend uit van 3% pCt. De Cultuur Mij. Sedep behaalde in 1934 een winst van 247.613 tegen 229.597 in 1933 en keert een dividend uit van 9 pCt. (v. j. 7 pCt.) De Intern. Gewapend Beton Bouw boekte in 1934 een winst van 69.491 tegen f 146.210 in 1933, welk bedrag bestemd wordt voor afschrijvingen. Het dividend wordt dus ge passeerd, terwijl over 1933 4 pCt. werd uit gekeerd. De Nivas verkocht 15.284 ton superieure suiker en 16.227 ton bruine suiker met be stemming voor China en Japan, gedeeltelijk tegen de oude en gedeeltelijk tegen de nieu we limites. Bovendien 2257 ton afgekeurde superieur en 651 ton bruine suiker. De Algemeene Exploitatie Mij. ontving bericht, dat met de Bataafsche Petrol. Mij. is overeengekomen, dat de schikking, die indertijd is getroffen met 't Noord-Kloeang- terrein, ook zal gelden voor alle oude ver gunning s-terreinen, die begrepen waren in de oude royalty-overeenkomst van 29 Sep tember 1913. De uitvoer van kunstzijde van ons land is in Maart naar hoeveelheid en naar waar de gedaald. De gemiddelde prijs was aan zienlijk lager, n.l. f 1.89V.per K.G. netto tegen 1.96'A in Februari j.l. De uitvoer van Radio-artikelen en gloei lampen van ons land is in Maart gestegen. De waarde van den Nederlandschen uit voer is in Maart tot f 54 millioen gestegen tegen 51 millioen de vorige maand; de invoer nam tot f 80 millioen toe (v. m. 70 mill.). De uitvoer van thee uit Nederl. Indië on derging in de laatste vijf jaren belangrijke wijzigingen. In 1930 ging nog ruim 70 pCt. van den totalen uitvoer naar Europa, in 1931 slechts ruim 54 pCt., welke verminde ring hoofdzakelijk komt voor rekening van Engeland. De hoeveelheden naar Nederland bleven vrijwel onveranderd. De export naar Amerika vertoont echter tot 1933 een nor male stijging, in 1934 werd ruim 10 pCt. van den Indischen theeuitvoer naar Amerika verscheept. De uitvoer naar Afrika neemt toe en naar Azië neemt af. Na Europa is Australië de belangrijkste afnemer. In den Belgischen ministerraad was men gisteren van meening, dat in den regel de goudclausule geannuleerd dient te worden, met uitzondering van enkele speciale ge vallen. Medegedeeld wordt, dat met name voor de buitenlandsëhe leëninfjën en de handelscontracten met het buitenland de goudclausule van kracht blijft. De weekstaat van de Zwitsersche Natio nale Bank per 6 April toont een verdere onttrekking van goud aan. Aangezien de opeischbare verplichtingen eveneens zijn afgenomen, onderging het dekkingspercen tage weinig verandering en bedroeg 93Al pCt. tegen 93.47 pCt. einde Maart. In verband met de weigering der Goo dyear fabrieken, de vakbonden der arbei ders te erkennen, hebben meer dan 3000 arbeiders zich voor staking uitgesproken. Het resultaat van de stemming der overige 8000 arbeiders is nog niet bekend. In de groote rubberfabrieken te Akron dreigt een staking uit te breken. De situa tie moet ernstig zijn. In conservatieve Wallstreet-kringen oor deelt men, dat Amerika door het doen van uitgaven niet uit de depressie kan geraken en dat het uittrekken van $5 milliard voor steunverleening vroeg of laat het staats- crediet in een gevaarlijke positie zal bren gen. De General Motors verkochten in Maart 126.691 wagens tegen 77.297 wagens in Fe bruari en 98.174 wagens in Maart 1934, waarmede een record sinds 1929 werd be reikt. Het American Iron and Steel Institute raamt de staalproductie aan 't begin dezer week op 43.8 pCt. der capaciteit tegen 44.1 pCt. de vorige week en 47.1 pCt. een maand geleden. De „Statendam'" is gisteren te New-York aangekomen met 20 millioen goud aan boord. De uitspraak van het Hoog Gerechtshof inzake de Amerikaansche Spoorwegpen sioenen is tot 15 April uitgesteld. De candidaat voor het presidentschap der New-Yorksche beurs verklaarde, dat de hui dige omzetten abnormaal zijn en spoedig een verbetering zal intreden. Makelaars- kringen nemen aan, dat de guaestie der commissie-tarieven waarschijnlijk tegen den zomer zal worden opgelost, wanneer de orders van het publiek toenemen. De dollar was gisteren te New-York in verdere reactie en noteerde, omgerekend in guldens, 1.4824 tegen 1.4859 Zaterdag j.l. De Rott. Droogdok Mij. boekte in 1934 een winst van f 403.289 tegen 455.498 en keert een onveranderd dividend uit van 31/9. De I. G. Farben-Industrie is voornemens een onveranderd dividend uit te keeren van 7 pCt. De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9.779.78 (v. slot 9.77VJ; het Pond Sterling op 7.14—7.17 (7.16'A), de Dollar op 1.48—1.48V., (1.48%) en de Belga op 25.05—25.15 (25.15). Het Comité „Onze Marine" deelt mede, dat er voor de bemanning van Hr. Ms. K. 18 nog één zending zal worden verscheept. Deze laatste zending wordt op 26 April ver scheept en verzonden naar Fremantle in Australië. Het comité Onze Marine (gironum mer 42883 Postbus 6 Den Helder) verwacht, dat velen in den lande bij deze laatste gelegenheid van hun belangstelling doen blijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6