Isola Bella, rots der hope Ontzettend drama te Den Haag De Duce verwelkomt MacDonald met How do you do Groote Het nieuws van heden DE AFWEZIGE VIERDE GOERING, DE PO CONFERENTIE HEDEN BEGONNEN DE BAROMETER ff Propaganda-Vergadering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 11 APRIL 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19283 Een nieuwe exploratie? Spaansche anarchisten dringen kerken binnen Kostbare beeldengroepen vernield Isola Bella Geen vorst had kostbaarder ge schenken kunnen ontvangen De typhoon op de Philippijnen 139 menschen om het leven gekomen Het risquant beroep van tandarts Patiënt gooit zijn kweller het raam uit en tracht hem te worgen van tandarts in Amerika vele mogelijkheden. Het Weer. Muiters van Serres zwaar gestraft Ook hun vermogens in beslag genomen Ontvoering van Cuba's rijksten man Twintig arrestaties De kerkstrijd in het Derde Rijk Stichting van een staatskerk? Vrouw doodt in angstpsychose haar kinderen en tracht zelf moord te plegen Anti-naziwet in New- Jersey Zware straffen en boete 99 991 Mussolini waarschuwt nogmaals tegen een al te groot optimisme Vrede hangt af van een afwezige MacDonald Het banditisme in de Sovjet-Unie Twee rooversbenden onschadelijk gemaakt UIT HET SOVJET-PARADIJS PAUL DE WAART (v.d. K.R.O.) TH. HOOY en F. ROHLING DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Rumoerige stakers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingaz. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Duitschland is sinds de eigenmachtige her bewapening politiek min of meer een „isola", een eiland, geworden. Er is nog een vaste verbinding met Polen over de brug van het vriendschapsverdrag. De gebeurtenis sen in Danzig, waar de Volksdagstemming ten gevolge van de practijken der nationaal-socia- listen niet overal een geheel regelmatig verloop schijnt te hebben gehad, hebben intusschen ook Poolsche protesten uitgelokt en de verbinding niet sterker gemaakt. Zij is echter toch sterk genoeg gebleken om aan den druk te weerstaan, welke er van de zijde van Frankrijk op is uit geoefend. Hitier en zijn enthousiaste volgelin gen vinden hun „isola" schoon. Zij voelen zich er sterk en gezond en veilig, maar de andere mogendheden vreezen, dat het tot een politiek „isola bella" gemaakte Derde Rijk wel eens een isola „belli", een broedplaats van den oorlogs adelaar, kan worden. Om dit gevaar te bezwe ren zijn de premiers van Engeland en Frankrijk met bun diplomatiek en politiek escorte naar het „Lago Maggiore" gereisd om er in de weel derige Borromeïsche paleizen op het wereld vermaarde paradijsachtige werkelijke Isola Bella te confereeren met Mussolini en te pogen een gemeenschappelijke gedragslijn vast te stel len in verband met Duitschlands eenzijdige schending van militaire clausules van het Ver drag van Versailles. Zullen deze pogingen sla gen? Het mag betwijfeld worden. Frankrijk houdt stijf vast aan het Oostpact, waaraan Duitschland noch Polen willen deelnemen, en heeft aan den vooravond van de bijeenkomst onder den azuren en wolkloozen Italiaanschen hemel laten uitlekken, dat een FranschRus sisch bondgenootschap, waarbij de Kleine En tente en Balkanbond zich gaarne zullen aan sluiten, zoo goed als in kruiken en kannen is en eventueel bij Lavals bezoek aan Moskou al leen nog maar onderteekend behoeft te worden. Frankrijk eischt straffe handhaving van den te Versailles vastgestelden territorialen „status quo", ook in Oost- en Midden-Europa en heeft daarbij natuurlijk alle mogendheden op zijn hand, die van het dictaat van Versailles zwaar hebben geprofiteerd. Italië heeft scherp stelling genomen tegen de Duitsche handelwijze, welke het vooral met bet oog op de zoozeer begeerde onafhankelijkheid van Oostenrijk uitermate ge vaarlijk vindt en is het met Frankrijk roerend eens, dat krachtig opgekomen dient te worden tegen het Derde Rijk en zijn mogelijke ambi ties. Het is echter niet als Frankrijk zoo vast gebakken aan den Versailliaanschen „status quo". Nu Duitschland zijn gelijkgerechtigdheid heeft genomen, wil Italië ook gelijkgerechtigdheid aan Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije geven. Het voelt veel voor een versterking van het Vol kenbondspact, waardoor de sanctie-artikelen een wezenlijken en practisch uitvoerbaren inhoud zouden krijgen, maar verzocht van den anderen kant dan ook, dat de artikelen, welke revisie mogelijkheden openen, niet langer zinledige for mules zullen blijven. Door deze wenschen komt Italië niet alleen in conflict met Frankrijk, maar ook met de Kleine Entente, waarmee Mussolini op het oogenblik zoozeer toenadering zoekt. Frankrijk en Italië zijn het evenwel vol komen eens in ontstemming over de nog steeds ietwat vage houding van het be- middelingszuchtige Engeland, waar de publieke opinie wandelt tusschen het aanvaarden van nieuwe verplichtingen op het continent en het handhaven van een welwillende afzijdigheid. De Engelsche ministers hebben aan het Lagerhuis moeten beloven, dat zij zich op het Isola Bella niet de handen zullen laten binden zonder goed keuring van het parlement, en MacDonald heeft voor zijn vertrek uit Londen verklaard, dat hij evenals Simon en Eden te Berlijn en als Eden te Moskou, Warschau en Praag uitsluitend gaat exploreeren. Er vallen over de uitkomsten der thans aangevangen conferentie in de onmiddel lijke nabijheid van Locamo geen voorspellingen te doen. Het is mogelijk, dat hierop een nieuwe conferentie maar dan met Duitschland, hetwelk thans als afwezige vierde toch het middelpunt der besprekingen vormt, zal volgen. Het is ook mogelijk, dat Frankrijk versterkt zal worden in de overtuiging, dat een front van Frankrijk, Rusland, de Kleine Entente en den Balkanbond de alleen veiligheid biedende mogelijkheid, al thans voor het oogenblik is. En het kan ook gebeuren, dat op het Isola Bella een algemeen Europeesch veiligheidssysteem een stap nader gebracht zal worden tot verwezenlijking. Men dient geduld te hebben en af te wachten. Het eenige, dat nu reeds kan vastgesteld worden, is, dat de moeilijkheden groot zijn en de eensge zindheid vooralsnog tusschen de onderhande laars ontbreekt. MADRID, 11 April (DNB) Te Huesca dron gen gisteren eenige anarchisten een kerk binnen en vernielden een zeer kostbare beel dengroep, welke in de Goede Vrijdag-processie wordt meegedragen. Ook te Saragossa hebben linksche elementen een waardevolle beeldengroep vernield. Onder de bevolking heerscht tengevolge van deze heiligschennissen groote opwinding. Men eischt strenge bestraffing van de schuldigen. Het huis van minister-president Goering, ge legen in den tuin van het voormalige Pruisische Heerenhuis te Berlijn, ziet er op eenigen af stand uit als een middeleeuwsch kasteel met torens en tinnen, een indruk, welke van dichtbij geen stand houdt, tengevolge van de aanwezig heid van een aanzienlijke zuilengalerij in re- naissance-stij], aldus meldt de Berlijnsche corr. van de N. R. Ct. aan zijn blad. Voor den ingang van deze galerij prijkt het familiewapen van Goering. Zij voert naar de groote voorhal, ver sierd met schilderijen in den stijl van net tijd vak van Frederik den Grooten. Eerst achter deze voorhal ligt de ontvangstsalon, welke thans pom peus is versierd met gobelins, voorstellend ver schillende tafereelen uit een jacht. Deze gobe lins zijn een huwelijksgeschenk van de bekende sigarettenfirma Reemtsma. Rechts van deze groote feestzaal bevinden zich drie ruime salons, waar de andere geschen ken zijn uitgestald. Volgens oud-Duitsch lands gebruik is er voor gezorgd, dat het bruidspaar voorloopig geen honger behoeft te lijden. Het is ongelooflijk hoeveel worsten en hammen door afvaardigingen van het platteland gegeven zijn. Uit Oost-Pruisen is een reusachtig zwart brood gezonden, opgediend op een fraaie schaal uit barnsteen. Ook de industrie is er op bedacht geweest praktische cadeaux te geven. Zoo is er een ser vies uit fijn kristal, bestaande uit 240 afzon derlijke deelen. Krupp gaf tafelzilver voor zes tig personen. Minder praktisch, maar zeer rijk doét aan het geschenk van de I. G. Farben- industrie: synthetische edelsteenen, ware mees terwerken in hun soort. Behalve de firma Reemtsma met haar jachttafereelen, hebben ook anderen rekening gehouden met den mili tairen smaak van den bruidegom. Zoo gaven de jagers van Saksen een degen; staatssecretaris Milch, van het ministerie van luchtvaart, een zwaard. De geweldige massa, de veelvuldigheid en her komst van dè geschenken, welke generaal Goe ring bij zijn huwelijk zijn aangeboden, bewij zen op aanschouwelijke wijze, welk een enorme plaats Goering tegenwoordig in het openbare leven van Duitschland inneemt. Geen vorst zou bij zijn huwelijk meer en kostbaarder blij ken van belangstelling van zijn volk hebben kunnen verwachten. MANILLA (Philippijnen), XI April (Reuter) De vrouwen en kinderen van de honderd vis- schers, die verrast werden door den typhoon in de Ragay-baai hebben alle hoop opgegeven hun dierbaren nog levend terug te zien. Reeds zijn zeven lijken aangespoeld. In totaal zijn 139 pensonen tengevolge van den wervelstorm om het leven gekomen. NEW YORK, XI April. Een tandarts te New York is vanmiddag door een patiënt, dien hij onder handen had, zelf onder handen geno men. De patiënt, een boom van een kerel, moest zich een kies laten trekken en had daartoe reeds plaats genomen op den zoo ontzagwek- kenden stoel. De tandarts was juist bezig zijn patiënt plaatselijk te verdooven, toen hij plot seling zelf een swing op zijn linkerkaak kreeg van den patiënt, die met zijn linkerhand het apparaatje, waarmede hij bewerkt werd, van zich afsloeg. Het resultaat was, dat de tandarts ach terover van de eerste verdieping, het zal wel niet de eerste verdieping van een woikenkrab- ber zijn geweest, door het raam op den beganen grond terecht kwam. De patiënt, mogelijk nog wat versuft, sprong den would-be verlosser van zijn hevige pijn na en probeerde dezen te wor gen. Verbaasde voorbijgangers scheidden dokter en patiënt, waarna, indien men het uiterst on waarschijnlijke verhaal mag gelooven, beiden zich weer naar boven begaven, waar de kies, onder getuige van vier agenten, werd getrok ken. Het verhaal vermeldt niet of de patiënt lid is van een ziekenfonds dan wei of hij als par ticulier kwam. In ieder geval biedt het beroep VERWACHTING: Krachtige tot mati- H gen, later afnemende Zuid-Westelijke tot H Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regenbuien, iets koeler Zon op 5.X3, onder 6.48. Licht op 1.18. H Maan op v.m. 10.54, onder v.m. 2.32. Volle Maan 18 April 9.30 n.m. Hoogste stand: 764.7 te Toulouse. Laagste stand: 731.2 te Kiwn. SALONTKI, 11 April (Reuter) De krijgs. raad heeft thans de zaak behandeld van de muiters van liet regiment van Serres. Vijf werden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, alsmede degradatie, twee tot twin tig jaar met degradatie en tien tot straffen van acht jaar tot zes maanden, terwijl zestien wer den vrijgesproken. Verder werd besloten de vermogens van de veroordeelden in beslag te nemen ten bate van de schatkist tot een bedrag van 500 millioen drachmen. Officieel jyordt medegedeeld, dat 22 profes soren van de universiteiten van Athene en Saloniki zijn ontslagen. HAVANA, 11 April. (Reuter) Korten tijd ge leden is de rijkste man van Cuba, Eutimio Falla Bonet, door onbekenden ontvoerd en na beta ling van een losgeld van 300.000 dollar weer vrij gelaten. Per vliegtuig heeft Falla Bonet zich na zijn vrijlating naar de Vereenigde Staten be geven. Thans is de politie erin geslaagd twintig personen te arresteeren tegen wie ernstige ver denking bestaat, dat zij bij de ontvoering be trokken waren. Bij eenige gearresteerden werd een totaal bedrag van 1500 dollar ontdekt, dat van het losgeld afkomstig schijnt te zijn. Men gelooft, dat de ontvoering is geschied door een wijd-vertakte geheime organisatie, terwijl bo vendien de in de Vereenigde Staten reeds ge- ruimen tijd gezochte Alvin Karpis, een berucht gangster, erbij betrokken schijnt te zijn. De huwelijksvoltrekking van den Duitschen minister-president Hermann Göring met Emmy Sonnemann in het stadhuis te Berlijn. Links staande de eerste burgemeester van Berlijn, Sahm, die het huwelijk voltrok. Zittend van links naar rechts: de Duitsche rijksleider Adolf Hitler; 't bruidspaar en rijksminister Kerrl. De rijksleider en minister Kerrl fungeerden als getuigen BERLIJN, 11 April. (Reuter) Rudolf Butt- mann, de raadsman van minister Friek in ker kelijke aangelegenheden, zal worden vervangen door staatssecretaris Wilhelm Stuckart, een in tiem vriend van rijksbisschop Muller en bis schop Kossenfelder. Op zijn advies indertijd dr. Jaeger, die destijds verantwoordelijk werd geacht voor de verscherping van den kerkstrijd, tot raadsman van Muller benoemd. De Belijdenisbeweging vreest thans een recht- streeksche inmenging van den staat in kerke lijke zaken en wel in den vorm van ontbinding van de administratie der Belijdenisbeweging en haar Synode en van de Duitsch-christelijke kerk. Een dergelijke maatregel zou, naar de meening van de Belijdenisbeweging, tot veel verwarring leiden en deze zou den staat aanlei ding kunnen geven tot de stichting van een staatskerk. Stuckart zou, naar de oppositie vreest, in dat geval hét bestuur van de staatskerk kiezen uit de rijen van de gematigde Duitsche christenen en ook bij de Belijdenisbeweging naar aanhan gers van zijn denkbeelden zoeken. De Belijdenisbeweging zou, naar JSe.utfir vo verneemt, zich ten sterkste tegen dergelijke plannen kanten. NEW YORK, 10 April. (Reuter) In den staat New Jersey is een wet uitgevaardigd, die alle propaganda tegen eenig ras of eenige reli gie verbiedt. Deze z.g. „anti-naziwet" bedreigt den over treder met drie maanden tot drie jaren gevan genisstraf en boete van 200 tot 5000 dollar. 9 STRESA, 11 April. (Renter) ,,How do you do," zeide Mussolini in het Engelsch bij de ontvangst van MacDonald en Sir John Simon, die heden te 8.40 uur aankwamen; bjj hun aankomst speelde de militaire mu ziek het Britsche volkslied. Alleen de Britsche journalisten werden op het station toegelaten. De correspondent van Reuter, die de Britsche delegatie vergezelde, deelt mede, dat de spoor weg vanaf de grens scherp door militairen werd bewaakt, zelfs waren hier en daar mitrailleurs opgesteld. De vergaderingen beginnen te half elf. De „Popoio d'Italia" publiceert een, waar schijnlijk van Mussolini zelf afkomstig artikel, waarin opnieuw voor niet gerechtvaardigd op timisme wordt gewaarschuwd. Om een einde te maken aan alle alarmeeren- de berichten, schijnt het gewenscht, aldus het artikel, opnieuw erop te wijzen, dat van Stresa niet de oorlog zal uitgaan, en dat daar ook niets besloten zal worden, wat dezen binnen kor ten tijd onvermijdelijk zou maken. Dit beteekent echter niet, dat Stresa den eeuwigen vrede zal garandeeren. Deze vrede is vooral afhankelijk van een, die niet te Stresa aanwezig is. Wat zal Stresa dus opleveren? Hierop kan men antwoorden, dat het resultaat zal zijn een communiqué, dat het kleinste gemeene veelvoud van de drie landen zal vormen, en dat slechts van algemeenen en consultatieven aard zal kunnen zijn. Men moet er rekening mede houden, dat me nig principieel thema van Stresa de drie afwe zigen, namelijk Duitschland, Rusland en Polen betreft. In het schaakspel in het Oosten is alles nog hangende. Om voor eens en voor altijd de fantasieën van op sensatie beluste journalisten aan de kaak te stellen, moet verklaard worden, dat er geen geheimzinnig Italiaansch plan be staat. Het Italiaansche plan is als volgt: Totdat de horizon is opgeklaard, handhaving van een per manent leger van 600.000 man. Uitrusting van deze strijdmacht met de modernste wapens; versnelling der bewapening in de iucht en ter zee. Woensdagavond heeft zich in Den HaagTWeaHMh een ontzetkeina drama afgespeeld. Een vrouw heeft in een aanval van angst haar beide kinderen gedood en gepoogd zich zelf van het leven te berooven. Toen de bewoner van een perceel aan de Ja cob Marisstraat des avonds thuis kwam, vond hjj de deur van de keuken afgesloten, terwijl hij een sterke gaslucht waarnam. Aangezien hij zijn vrouw en twee kinderen niet in een der andere vertrekken waarnam, vermoedde hij het ergste, en met behulp van de buren werd daar op de keukendeur geforceerd. Men ontdekte tot zijn groote ontsteltenis dat vrouw en kinderen door gas waren bedwelmd. Een spoedig ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat het jongste kind van twee jaar inmiddels reeds was overleden. De moeder en het andere kind gaven echter nog teekenen van leven en dezen werden in allerijl naar het zie kenhuis aan den Zuid wal vervoerd, waar even wel in den afgeloopen nacht ook het oudste kind van zes jaar aan de gevolgen is overleden. De moeder is weder bijgekomen en heeft bjj het eerste verhoor verklaard, dat zij zich en de beide kinderen van het leven heeft willen berooven, aangezien zij zich steeds door onbe kenden bedreigd gevoelde. De beide lijkjes zijn door de politie in beslag genomen. 0 MOSKOU, 11 April. (Reuter) De leden van twee rooversbenden, die sedert langen tijd in de stad Toela opereerden, zijn thans onschade lijk gemaakt. De driestheid der bandieten ging zóó ver, dat zij op klaarlichten dag den kassier van een trust, die met loongelden onderweg was, tegen den grond sloegen en hem een kof fer, inhoudende 4000 roebels, afhandig maak ten. De leden der andere bende hebben in den loop van twee maanden 50 roofovervallen ge pleegd. Het bizondere gerechtshof te Moskou heeft drie roovers ter dood veroordeeld. De overigen zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds, door den kogel, vol trokken. Te Tasjkan (Russisch Turkestan) zijn 11 jon gelieden, die een rooversbende vormden, gear resteerd en gevonnist. Op bevel van de Sovjet-autoriteiten werd in Oefa in het Wolga-gebied de leider van den radoi-omroep gearresteerd wegens verduistering en andere misdrijven. Hij wordt beschuldigd den Staat voor meer dan 100.000 roebel opge licht te hebben. Een proces is tegen hem aan hangig gemaakt. op VRIJDAG 12 APRIL a.s„ des avonds half negen in gebouw St. Josephsgezellen, Jansstraat. SPREKERS: Haarlem Bloemendaal ter voorbereiding van de a.s. verkiezing - - voor do Provinciale Staten. TOEGANG VRIJ voor uitsluitend Katholieken Bij den typhoon op de Philippijnen zijn 139 per. sonen om het leven gekomen. Spaansche anarchisten hebben in twee kerken zeer kostbare beeldengroepen vernield. Conferentie te Stresa hedenmorgen begonnen. Bloemententoonstelling te Boskoop wegens stormschade gesloten. Prof. dr. W. Mengelberg gaat naar Los Angeles. Duitscher te Bandoeng bij een twist door een jongen doodgestoken. Ontzettend drama te 's Gravenhage. Inbraak in de R.K. pastorie te Teeffelen. Een klipper in nood geraakt op het IJselmeer, doch behouden te Enkhuizen binnengesleept. Bij een betooging van stakers voor een groote bakkerij te New York kwam het tot botsingen tusschen 1500 stakers en ongeveer 100 politie agenten. Een aantal personen werd gewond en tien stakers werden gearresteerd. Volgens de politie zouden de onlusten door communisten veroorzaakt zijn. Stand op Donderdag 1 uur nun.: 7543 Vorige stand: 753.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1