John Simon brengt te Stresa rapport uit Mysterie te Pont-de-l'Arche De goudclausule in België Het nieuws van heden Groote LA VAL 'S MEMORANDUM AAN GENÈVE EEN PLOEGBAAS DOET ONTHULLINGEN Propaganda-Vergadering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 12 APRIL 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yobr Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Er zou sprake zijn van een ge meenschappelijke resolutie contra Berlijn Bezoek aan het graf van Cadorna Toenadering RomeParijs Mussolini Politieke aanslag te Montevideo Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii^ Een protestbetooging te Genève Tegen wetten tot bescherming van Joodsche burgers Het taairegiem bij de Belgische rechtbank De tekst van een betreffend vol- machtsbesluit verschijnt heden in het Staatsblad Italië en Abessinië Rome bereid tot arbitrage De Deensche Koningin hersteld Nieuwe overstrooming in China BRUG INGESTORT PAUL DE WAART (v.d. K.R.O.) TH. HOOY en F. ROHLING Laval De aankomst van de Engelsche ministers MacDonald en Sir Simon op Le Bourget bij Parijs, vanwaar zij per trein naar Stresa doorreisden Duitschers zouden de sluizen van Pose, welke den benedenloop van de Seine regelen, ondermijnd hebben Een lastige getuige vermoord? Schoten in den Senaat Koningin Astrid voor de noodlij denden De Villa Borromeo op Isola Bella in het Lago Maggiore, waar de conferentie van Stresa wordt gehouden Weet u dat. WAT DE TONG STREELT (Pag. 4) t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 de' Se Annonce,SoXs" STRESA, 11 April. Het eerste onderhoud tusschen Mussolini, MacDonald, Simon, Flandin en Laval, dat hedenochtend in het Borromeo-paleis op Isola Bela een aan vang nam, duurde 2 uur en 20 minuten en droeg een hoofdzakelijk informatief ka rakter. In de conferentiezaal waren rondom de groote tafel twaalf zetels geplaatst waarop hadden plaats genomen Mussolini, Baron Ahoisi en staatssecretaris Suvich, MacDonald, Sir John Simon, Sir Robert Vansittart, de per manente ondersecretaris van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken, en Strang, die Eden begeleid heeft naar War schau, Moskou en Praag; en ten slotte Flandin en Laval, die vergezeld zijn door Noel en Léger. Allereerst gaf de Britsche minister Simon een uitvoerig rapport over de bezoeken, die hij en Eden aan Berlijn, Moskou, Warschau en Praag hebben gebracht. Met dit rapport Was anderhalf uur gemoeid, waarna Sir John Simon zijn inlichtingen op zekere punten, Waaromtrent door de Italiaansche en Fransche gedelegeerden vragen werden gesteld, nader preciseerde. De tekst van de door Frankrijk in te dienen resolutie werd door de conferentie besproken en het leek mogelijk, dat door de drie mogend heden overeenstemming zou wor den bereikt over een gezamenlijke resolutie, in te dienen in de zitting van den Volkenbondsraad. ROME, 11 April. (Reuter). De directeur van de „Giornale d'Italia", Gayda, wijdt een be- v -l.» schen Rusland en Tsjecho-Slowakije. Frankrijk zou te Stresa analoge verdragen willen sluiten met Italië en Engeland. Zonder hierop nader in te gaan wijst Gayda toch op het krachtige realisme, dat thans de buitenlandsche politiek van Frankrijk ken merkt. Door zijn nieuwen geest nadert de Fransche politiek de Italiaansche en bestaat er tusschen beide landen een verwantschap in interpretatie en gevoelen, hetgeen leidt tot een toenadering in activiteit en willen. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 11 April: Koningin Astrid heeft onlangs het initiatief genomen tot de oprichting van een grootsch opgezet werk van hulp aan de noodlijdenden. De laatste dagen begaf zij zich herhaaldelijk naar steden en dorpen in Vlaanderen en Wal lonië om er persoonlijk allerlei giften, kleede ren en levensmiddelen aan de behoeftigen uit te deelen. Donderdag zou Koningin Astrid zich naar de Waalsche mijnstreek van de Borinage begeven. De bevolking, die de Koningin ver wachtte, werd echter gewaarschuwd, dat het bezoek moest worden uitgesteld, daar Koningin Astrid ongesteld is. H Verwachting: Afnemende West. tot Zuid. wind, half tot zwaar bewolkt, waar- schijnlijk nog enkele regenbuien, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Afnemend §j buiig. EE Storm waarschuwingsdienst Geseind 11 April te 16 uur aan alle H posten: „Stormsein neerhalen, blijft op j= uw hoede". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli GENÈVE, 11 April. Gisterenavond hielden verschillende rechtsche partijen een protest betooging tegen de door het sociaiistische be stuur van Genève afgekondigde bepalingen tot bescherming van Joodsche staatsburgers. De voorzitter der vergadering verklaarde, dat niemand zich keerde tegen de religieuze gevoe lens der Joden, doch dat men bezwaar had te gen den invloed van een bepaalden Joodschen geest op de pers, het theater en de film, waar door de tradities van een volk ondermijnd worden. De economische en financieele metho den der Joden werden schadelijk geacht. Na afloop kwam het buiten de vergaderzaal tot ernstige incidenten, waarbij een jeugdig fascist een messteek opliep. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 11 April; In den Senaat werd hedenavond met 73 te gen 46 stemmen met 10 blanco stemmen, de wet, op het nieuwe taairegiem in rechtszaken aangenomen, waardoor de magistratuur en de rechtbanken van alle instanties in het Vlaam- sche land radicaal worden vervlaamscht. Het Nederlandsch wordt de eenige wettelijk toelaatbare taal voor de procedure, processen en vonnissen voor alle civiele, commercieele en correctioneele rechtbanken van het Vlaamsche land, evenals voor de hoven van assisen en militaire rechtbanken. De advocaten zullen na een overgangsregiem alleen nog in het Nederlandsch mogen pleiten voor de Vlaamsche rechtbanken. Elk vonnis, dat, niét in het Nederlandsch wórdt geveld, is nietig. Voor Brussel en de agglomeraties wordt een gemengd regiem ingesteld, evenals voor de taalgrensstreek. Voor Wallonië be teekent deze wet geen verandering. Zij wijzigt alleen de toe standen in Vlaanderen en in Brussel. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 11 April: Vrijdagmorgen zal in het Belgische Staats blad verschijnen de tekst van het gewichtige volmachtsbesluit omtrent de goudclausule in contracten. Het brengt echter nog geen op lossing voor het geheele vraagstuk, omdat de bevoegdheden, toegestaan aan de regee ring door de volmachtenwet, daartoe niet ver genoeg reikten. Een ontwerp van wet voor regeling van een deel van het vraagstuk zal aan de Kamer en den Senaat de volgende week worden voorgelegd. Het volmachtsbesluit brengt intusschen reeds de volgende bepalingen: Wanneer in een huur contract voor een gebouw, een erfpachtcontract of een leeningcontract gesloten vóór 31 Maart 1935 de verplichtingen van den debiteur aan gegeven zijn in een hoeveelheid goud of in franks met garantiebepaling steunende op het goud, is de debiteur enkel de numerieke som in franks verschuldigd, welke tegen de goud pariteit van voor de devaluatie overeenstemt met zjjn verplichtingen en hij is die som enkel verschuldigd in specie, dat op het oogenblik van de betaling gangbaar is. Dezelfde regeling, neerkomende op de nietig heid van de goudclausule, geldt voor de contrac ten, waarin de garantie steunt op een buiten landsche munt. De debiteur is slechts gehouden te betalen in franks tegen den wisselkoers van 1 Maart 1935; dus van vóór de depreciatie van den frank. De bepalingen van het volmachtsbesluit wij zigen echter geen verplichtingen voortsprui tende uit leeningen gesloten of gegarandeerd door den staat, de koloniën, de provinciën en de gemeenten. GENEVE 11 April (Reuter). De Italiaansche regeering heeft den Volkenbond een schrijven gezonden, waarin uiteen wordt gezet, dat in het Italiaansch-Abessinisch verdrag van 1928 arbi trage wordt voorzien. Italië is bereid dienover. eenkomstig te handelen. Het schrijven beoogt blijkbaar, Genève er toe te bewegen, niet in te gaan op het Abessinisch verzoek tot onmiddellijke bijeenroeping van een Volkenbondszitting. STOCKHOLM, 11 April (Reuter) Ko ningin Alexandrina van Denemarken, die tijdens het verlovingsfeest van prinses Ingrid van Zweden met den Deenschen kroonprins Frede- rik, ziek werd en een operatie moest onder gaan, is thans weer hersteld. De koningin zal morgen Stockholm weer ver laten en naar Kopenhagen terugkeeren. SJANGHAI 11 April. (Reuter). Nabij Kan ton is de Tungkiang tengevolge van hevige re gens buiten zijn oevers getreden. Talrijke dor pen zijn overstroomd en duizenden zijn dakloos, terwijl velen in de golven zijn omgekomen. De materieele schade is aanzienlijk, talrijke brug gen zijn vernield en spoorwegen onderbroken. een vage zekerheid, toen ik den volgenden mor gen hoorde dat Hussy vermoedelijk verdron ken was. Het is een feit dat Hussy zich niet meer liet zien. De politie stelde een onderzoek in. doch vond niets." Op de vraag wat eigenlijk dat wantrouwen was hetwelk tot een vage zekerheid groeide, antwoordde Dumonteil: „U weet heel goed dat de genie in alle strategische werken bepaalde open ruimten laat die in tijden van algemeene mobilisatie met springstof .gelade*n worden. Ik voor mij nu ben bang dat de Duitschers op verschillende vitale punten van de sluizen werkzaamheden hebben verricht waarvan we maar niet meer zullen zeggen dan dat ze daar van Frankrijk geen op dracht voor hadden gekregen." Ia verband met de verdwijning van Hussy heeft „Paris Som™ zich tot de plaatselijke gendarmerie gewend en vernomen dat er onder den datum van 22 November 1930 in derdaad een proces verbaal bestaat over de verdwijning van een Duitschen arbeider met name Hussy. Het onderzoek wees uit dat Hussy die in den nacht van 21 op 22 November be paalde werkzaamheden te verrichten had, om negen uur 's avonds nog met een collega en kele woorden wisselde en daarna niet meer werd terug gezien. De politie die zich tot. di recteur Kiehne richtte, kreeg ten antwoord dat het electrische licht door een kleine sto ring ongeveer een kwartier geweigerd had, juist terwijl Hussy zich naar zijn werk begaf, en dat hij dus vermoedelijk door de duisternis misleid te water geloopen was en verdronken. Het spreekt van zelf dat deze onthullingen, ook al klinken ze wel een beetje fantastisch, op de Fransche openbare meening welke nog al eens geneigd is om niet direct het beste te denken van Duitschland, alles behalve ge ruststellend werken. De politie stelt een grondig onderzoek in en het zal wel niet zoo heel lang duren voor we weten of het hier gaat om een doodgewonen „canard," dan wel om een zaak waarvan de consequenties niet te overzien zijn. Sir John Simon brengt verslag uit te Stresa. Lavai's memorandum aan Genève besproken. De Belgische Senaat heeft een wet aangenomen waardoor de Nederlandsche taal voor het rechtswezen in Vlaanderen verplichtend wordt gesteld. Heden publiceert het Belgische Staatsblad den tekst van het volmachtsbesluit omtrent de goudclausule in contracten. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het tarief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken. Installatie der commissie voor onderzoek van de mogelijkheid van fabricage van alcohol uit suikerbieten. Tentoonstelling van ontwerpen voor een ge- denkteeken voor wijlen de Koningin-Moeder te Den Haag geopend; uitslag der prijsvraag. Plannen tot bouw van een auto-renbaan te Heerlen van de baan. Te Wezep zijn twee boerderijen en vijf schuren afgebrand. New Y orksche Beurs: Opgaande stemming voor mijnwaarden, slot onregelmatig. r O Nabij Kattowitz stortte een brug over een riviertje in, toen een boerenkar over de brug reed, welker balken door hevigen regenval hevig te lijden hadden gehad. De wagen met de beide er in zittende boe ren en ook twee paarden stortten omlaag en verdronken. op VRIJDAG 12 APRIL a.s„ des avonds half negen in gebouw St. Josephsgezellen, Jansstraat. SPREKERS: Haarlem Bloemendaai ter voorbereiding van de a.s. verkiezing voor de Provinciale Staten. TOEGANG VRIJ voor uitsluitend Katholieken Stand op Vrijdag 1 uur v.m.; 754.4 Vorige stand: 754.5 schouwing aan de houding der drie mogend heden ten opzichte van het probleem van dui delijkheid en veiligheid tegenover Duitschland. Hij wijst er op, dat tegenover de stelling Van Engeland, welk land versterking van den Volkenbond en zijn sancties in een collectieven en nogal vagen vorm begunstigt, Frankrijk een aanzienlijken vooruitgang heeft behaald door Zijn principieele overienstemming met Rusland binnen het kader van den volkenbond. Bij deze overeenstemming, die het Oostpact Vervangt, verbinden de beide landen zich voor al, om terstond te oordeelen over onrustwek kende feiten, die hen belang inboezemen, en daar tegenover eventueel sancties te nemen. Een dusdanig pact zou ook worden gesloten tus- Een der gevolgen van de ontvoering van den uitgeweken Duitschen paci fist Berthold Jakob Salomon die thans in de gevangenis te Berlijn afwacht wat zijn lot zal wezen, was de vrees dat de Gestapo, Goering's geheime politieke po litie, een net van spionnage-centra ge spannen had over heel Europa en vooral over de landen welke onmiddellijk aan Duitschland grenzen. In Frankrijk begon men uiterst wantrouwend te staan tegen over een Duitsche kolonie te Pont-de- l'Arche, bij Rouaan. Deze kolonie bestaat uit een groot aantal Duitschers die daar dijken opwerpen, sluizen bouwen en an dere werken uitvoeren van zoo klaarblij kelijke strategische beteekenis dat men zich eigenlijk afvraagt hoe een zoo belangrijke opdracht aan eenige buitenlandsche onder nemingen kon worden verleend. Een onderzoek dat de pers in verband met de affaire-Salomon en met de alarmeerende geruchten welke na de ontvoering, van Bazel overal opdoken, instelde, bracht aan het licht dat de Duitschers van Pont-de-l'Arche regel matig bezocht werden door leden van de Gestapo die propaganda maakten voor het na- tionaal-socialisme. Het schijnt ook dat Wese- mann die Salomon van Straatsburg naar Bazel lokte om hem vandaar naar Weil-am-Rhein te brengen en in de handen der Duitsche politie te spelen, meermalen te Pont-de-l'Arche vertoefde. Intusschen kon dit laatste niet be wezen worden, en daar er in en door de Duit sche kolonie te Pont-de-l'Arche wel propa ganda gevoerd, doch klaarblijkelijk geen spion- nage gepleegd werd, leek de zaak daarmee af gedaan. Doch thans publiceert „Paris Soir" plots de sensationeele onthullingen van een zekeren Georges Dumonteil, ploegbaas bij de werken welke zijn uitgevoerd te Pont-de-l'Arche en aan de slluizen van Pose. Dumonteil beschul digt de Duitsche ondernemers dezer werken van sabotage en insinueert een moord. Het was in 1929 dat majoor Siegfried Kiehne en Rudolf Ostermayer naar Frankrijk kwamen, respectievelijk als technisch directeur en ad ministratief directeur eener Duitsche onder neming. Hun taak was het de sluizen van Pose te bouwen waardoor de benedenloop van dr Seine gesystematiseeerd wordt, Deze werk. zaamheden waren van het grootste belang, daar het er om ging het verkeer te regelen op den waterweg waarlangs Parijs een groot deel van zijn eerste levensbehoeften ontvangt. Dat een zoo belangrijke opdracht aan een Duit sche firma met uitsluitend Duitsch personeel gegeven werd, vindt zijn verklaring in de pa ragraaf van het Verdrag van Versailles over de herstelbetalingen in natura. De werkzaam heden waren voltooid in 1930. „Op zekeren nacht," vertelt Dumonteil, „om een uur of twee in den morgen, besloot ik, om den weg te bekorten het terrein waar wij werkten, over te steken. Plotseling ontdekte ik daar drie mannen die zeer behoedzaam en zonder een woord te zeggen naast elkaar lie pen. Ik bleef staan en keek naar de onbeken den die zich rechtstreeks begaven naar een barak waar de springstoffen lagen opgeslagen welke wij gebruikten voor het aanleggen van mijnen. Tot mijn groote verbazing bemerkte ik dat zij in de barak geen licht maakten. Zij kwamen spoedig weer terug met een paar pakken die ik zonden- moeite herkende als kistjes kruit. Alle drie verdwenen ze daarop in de richting van de sluizen. „Het duurde echter niet lang of ze kwa men terug. Nog twee malen zag ik ze de barak binnen gaan en telkens namen ze een paar kistjes kruit mee naar de sluizen. Ik was zeer ongerust, maar toen plotseling de maan achter de wolken vandaan kwam, herkende ik in een der drie mannen een Duitschen arbeider, een zekeren Hussy. Dat stelde mij volkomen ge rust, daar ik meende te begrijpen dat er den volgenden morgen het een of ander opgebla zen moest worden en dat reeds nu alles werd voorbereid om 's morgens meteen aan den slag te kunnen gaan. „Daar bleef het bij tot ik een dag of tien later zag hoe Hussy een hevige ruzie had met majoor Kiehne. Beide mannen waren woedend en sloegen met hun vuisten op de tafel, doch ze kalmeerden oogenblikkelijk toen ze mij ont dekten. Op het zelfde oogenblik viel het mij in dat er, ondanks al die geheimzinnige nach telijke voorbereidingen, geen enkele mijn was aangelegd en dat men sindsdien ook niets had opgeblazen, En mijn wantrouwen groeide tot STRESA 11 April.. (V. D.) Na de lunch, die Mussolini de drie delegaties op Isola Bella aanbood, maakten de deelnemers aan de Stresa-conferentie Donderdagmiddag een boot tocht naar Pallanza, om het mausoleum van tien opperbevelhebber der Italiaansche troepen aan de Isonzo, generaal Cadorna, te bezoeken. Voor de internationale pers was een groote Stoomboot ter beschikking gesteld. In sommige kringen, vooral bij de Duitschers. ziet men in het feit, dat voor deze excursie Juist Cadorna's graf is gekozen, een soort de monstratie der voormalige drie geallieerde groote mogendheden. In de late middaguren werd een tweede zit ting gehouden, waar Laval kennis gaf van het memorandum, dat de Fransche delegatie zal indienen op de bijzondere zitting van den Vol kenbondsraad van Maandag as. Deze zitting is bijeengeroepen op verlangen van Frankrijk ter bespreking van de eenzijdige opzegging tioor Duitschland van het verdrag van Ver sailles. Naar verluidt wijst het memorandum, zon der een directe veroordeeling van Duitschland te eischen, er op „dat de Duitsche methodes de internationale samenwerking zooal niet on mogelijk, dan toch op zijn minst buitengewoon moeilijk maken." MONTEVIDEO 11 April. In het Senaatsge bouw heeft zich heden een dramatische gebeur tenis afgespeeld. Senator dr. Ghigliani loste ver scheidene schoten uit een revolver op senator dr. Demichello, die door vier kogels ernstig ge troffen werd. Ghigliani legde onmiddellijk zijn mandaat neer en stelde zich ter beschikking van de justitie. Demichello is intusschen geopereerd. Levens gevaar is niet aanwezig, tenzij zich complicaties voordoen. De beide senatoren waren aanvankelijk zeer bevriend, maar tengevolge van de politiek waren zij uiteengedreven, hetgeen ten slotte tot een onverzoenlijke vijandschap ontaardde. Ghigliani is directeur van het regeeringsblad „El Pueblo". Demichello stichtte kortgeleden het blad „Uruguay", dat oppositie voerde. Sommige tijdschriften houden er heele rubrieken op na „weet u datEn een fransch tijdschrift nam den parmantigen titel aan: ,,Je sais tout". „Ik weet alles." De natuur kundige en technische wetenschap der zoo hooggeroemde verlichtenegen tiende eeuw meende ook alles door grond te hebben en alles te weten. Er was in die wetenschap geen plaats meer voor een hiernamaals. Doch de wetenschap schreed voort. De reali teit van het bovennatuurlijke viel niet te loochenen. „Ik begeer te we ten" is een motto voor elk modern en waarachtig levend mensch. Waarom dan bij het natuurlijke alleen stil gestaan? De mensch die waarachtig begeert te weten onderzoekt het waarom aller dingen. „Achter de wereld der feitelijkheden licht en vlamt in de verte de hoogere reali teit" schreef een man der moderne technische wetenschap ir. P. Telder in de bloemlezing welke ter gelegen heid van de Nederlandsche Boeken week is uitgegeven. Hij leverde een bijdrage over Natuurkunde en tech niek" en eindt met dit slot „Maar wie begeert te weten, komt tot den deemoed, omdat hij iets ziet van het contact met de hoogere wereld. Sir James Jeans spreekt ervan wanneer hij zegt, dat voor hem het Heelal geen machine is maar een ge dachte. En mijn teekenaar zag het wat anders, maar hij voelde de din gen nét zoo aan. Want hij teekends een mensch, die ergens midden in de eenzaamheid neerknielt op de aarde en hij schreef er onder God knows God weet het. SPECIAAL VOOR U DAMES i« de rubriek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1