Stresa practisch ten einde De politiek van Gil Robles Frankrijks klacht vindt steun Het nieuws van heden Een verrassing Berlijn uit ZIJN A CHTERUITZETTING EEN BELEEDIGING WIE WAS DEBET AAN DE DEVALUATIE SPIONNA GE-KWESTIES TE PARIJS OOSTZEE Gen. De Ceuninck overleden DE BAROMETER KNSM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 13 APRIL 193S BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per weelc 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19286 Flandin Frankrijk zet zijn plannen door De resultaten Londen besluit echter tot nieuw overleg met Duitschland MacDonald Mussolini De Graf Zeppelin" be schadigd Bij aankomst in Brazilië Conferentie inzake Oostenrijk? „Letitia" vraagt hulp Spaanse he socialisten geen demo craten, wanneer zij in de minderheid zijn Dictatuur gedoemd tot mislukking .ofwel rechtstreeks en openlijk de October-revo- Gil Robles i - SgSPtg I Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiniH Het Belgisch parlement zal in deze een officieel onderzoek instellen De prijzen stijgen Het wantrouwen tegen Duitsch land wordt er voortdurend grooter door Het geval-Bernhuber Terug van de huwelijks reis De hertog en hertogin van Kent in Spanje De toekomst NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek STRESA, 12 April. De derde zitting van de conferentie te Stresa is hedenmorgen om half tien geopend en heeft geduurd tot half één. Vervolgens verlieten de Fran- sche en Engelsche delegaties het Isola Bella, teneinde te Stresa het déjeuner te gebruiken. De delegaties kwamen om half twee wederom bijeen en beëindigden de besprekingen over den Franschen stap bij den Volkenbond. De gedachtenwissselingen gingen vervolgens over den toestand in Oostenrijk. Hierover gaf de Italiaansche regeeringschef uitvoerige uit eenzettingen. In aansluiting daarop behandelde men het probleem van het Oostpact. Ten slotte werden de besprekingen aangevangen over de lucht- conventie. 's Avonds om 7 uur werden de besprekingen onderbroken en verdaagd tot Zaterdagmorgen half tien. In den loop van den middag heeft Sir John Simon aanvullende mededeelingen gedaan be treffende zijn rapport van gisteren over de houding van Duitschland, welk land hem nieuwe inlichtingen had doen geworden. Baron von Neurath heeft n.l. den Engelschen ambassadeur te Berlijn medegedeeld, dat Duitschland be reid is een niet-aanvalspact voor het Oosten mede te onderteekenen, zelfs wanneer eenige andere onder teekenaars van dit pact onderling afzonderlijke overeenkomsten zou den aangaan betreffende wederzijd- schen bijstand. Aan dit officieele communiqué werd van Italiaansche zijde toegevoegd, dat men zonder wonderen té verwachten en groote verwach tingen te willen wekken, den toestand met grooter optimisme kon bezien. STRESA, 12 April. (Reuter). De conferentie van Stresa zal morgen officieel beëindigd wor den. Havas meldt, dat Engeland en Italië be sloten hebben, om de Fransche klacht bij den Volkenbond tegen de invoering van den alge- meenen dienstplicht in Duitschland te steunen. De opstelling van een resolutie, waarin het Duitsche besluit moet worden .veroordeeld, zal aan den Volkenbondsraad worden overgelaten. Na afloop van de zitting van den Volken bondsraad, waarop de Fransche klacht Inzake de Duitsche herbewapening besproken zal wor den, zal Laval naar Warschau en Moskou gaan. Te Moskou zal hij dan de FranschRussische overeenkomst teekenen. Volgens Havas zal Italië zich aansluiten bij het stelsel tot versterking van de veilig heid in Europa, waarvan het ontwerp voor het Fransch-Russisch a cc oord de basis heeft gelegd. Het Fransche bureau meldt verder, dat thans de hoop bestaat van een inschakeling der Do- nau-mogendheden in de keten van pacten. Engeland zou besloten hebben tot een nieuw overleg met Duitschland. Dit overleg, aldus Havas, waarvan de definitieve ontwikkeling van den di- plomatieken toestand in Europa zal af hangen, zal de andere mogendheden niet beletten, haar onderhandelingen voor een veiligheidssysteem voort te zetten. Mussolini heeft de Fransche en Engelsche de legatie hedenavond een diner aangeboden. PERNAMBUCO, 12 April. (Reuter.) Toen het luchtschip „Graf Zeppelin" heden alhier aan den landingsmast wilde meren, brak de kabel, met het gevolg, dat het gevaarte afdreef. Daar bij raakte de Zeppelin een huis, dat door de botsing beschadigd werd. Het gelukte echter den luchtreus weer in bedwang te krijgen en veilig aan den mast te doen meren. Het omhulsel is gescheurd en twee motoren zijn vernield. Een man werd bij het incident licht gekwetst. STRESA, 12 April. (Reuter). De speciale correspondent van Havas meldt: Tijdens de besprekingen van Vrijdag middag aanhoorde de conferentie een lange uiteenzetting van Mussolini over de gevaren van de nat. soc. bedreiging ten aanzien van de onafhankelijkheid en on schendbaarheid van Oostenrijk. De gedelegeerden waxen van meening, dat de onderhandelingen tusschen alle buurstaten van Oostenrijk en Oostenrijk zelf voor de tot stand-brenging van een niet-inmengings- en niet-aanvals pact tusschen Oostenrijk en zijn buurstaten onder leiding van Frankrijk en Italië dienden te worden voortgezet. Het is waarschijnlijk, dat binnen kort een speciale conferentie van de gedelegeerden der bij de Oosten- rijksche kwestie betrokken mogend heden zal plaats vinden, welke vol gens een Engelsch bericht wellicht te Londen zou worden gehouden. Wat betreft de Fransche klacht te Genève over de Duitsche herbewapening is men van meening aldus vervolgt het Engelsche be richt dat de door den Volkenbond nopens deze kwestie aan te nemen slotreSolutie moet voorzien in de benoeming van een commissie, welke een diepgaand onderzoek zal moeten in stellen naar de methodes, die een herhaling van eenzijdige verdragsopzeggingen kunnen voorkomen. Betreffende eventueel te nemen sancties is men het te Stresa niet eens kun nen worden. Havas spreiekt intusschen van het nemen van sancties van economischen en financieelen aard. ATHENE, 12 April. (V.D.) Het Engelsche, 15.000 ton metende s.s. „Letitia", dat aan de kust van Griekenland in de golf van Patras aan den grond was geloopen, heeft hulp ge vraagd. Aan boord van het schip bevinden zich 280 toeristen. Drie reddingsstoomschepen zijn 't schip te hulp gesneld. De eerste vrouwelijke politiebeambten van Parijs ter bestrijding der. kinderbed&larij (Bijzondere correspondentie uit Barcelona) De jongste regeeringscrisis heeft gevolgen gehad, wier uitwerking nog niet te over zien is. Het verloop dat de crisis had en de voorloopige oplossing, die men er aan heeft gegeven, zijn buitengewoon ongelukkig. Logisch ware geweest, dat Gil Robles belast ware geworden met het vormen van een nieuwe regeering. Hij staat aan het hoofd van de sterk ste parlementsfractie (115 man, terwijl de drie in getalsterkte volgende fracties der radicalen, socialisten en agrariërs resp. 74, 54 en 31 man sterk zijn) en hij is de promotor van de regee ringscrisis geweest. Ongetwijfeld heeft Gil Robles op de kracht van deze logica gerekend. Grooter dan de kracht van de logica is echter de kracht ge weest van de atmosfeer in de hoogste politieke kringen, welke beslist anti-Gil Robles is. Gil Robles, de publieke opinie van alle schakeerin gen constateert het met voldoening of met mis noegen, is opzettelijk voorbijgegaan. Zelfs Lerroux heeft den president der repu bliek aangeraden allereerst Gil Robles opdracht tot het vormen eener regeering te geven. De president heeft echter naar andere raadgevin gen geluisterd en deze raadgevingen waren die van de socialistische leiders en van de uiterst linksche partijen. De leiders der partijen, die luties hadden meegemaakt, ofwel deze verdedigd of verontschuldigd en in het geheim waar schijnlijk ook meegemaakt hadden, hebben in het presidentspaleis gedaan gekregen, dat Gil Robles als „onbetrouwbaar" niet in aanmerking kwam. Vandaar dat Gil Robles met recht zeide, dat hij de wijze, waarop men vanaf den beginne probeerde de crisis op te lossen, min of meer ais een persoonlijke beleediging opvatte, de hervormingen van Azana ongedaan te ma ken en om in het leger een geest te kweeken, waarop hij bij zijn werk van nationale hervor ming in de toekomst zou kunnen steunen. De minderheidsrgeering, welke Lerroux heeft gevormd, heeft weinig parlemen taire levensvatbaarheid. Weliswaar heeft Lerroux van den president der republiek het decreet gekregen, waarbij de Corteszittingen De eerste opdracht, welke Lerroux kreeg, een nationale regeering te vormen, op breedst mo gelijke basis» moest mislukken, daar popular- Langs de Via del Impero in het h art van het Rome van Mussolini worden de majestueuze zuilen van den tempel van Venus gerestaureerd S Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Noordelijke tot Noord-VVeste- lijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke S opklaringen, enkele regen- of hagelbuien, j= iets kouder. S Verdere vooruitzichten: Vrij guur met eenigen neerslag. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden te 19.50 aan de posten S van Delfzijl tot Hoek van Holland: s „Weest op Uw hoede." iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 12 April: De zes afdeelingen van de Kamer hebben Vrijdagnamiddag de wetsvoorstellen be treffende een parlementair onderzoek naar de verantwoordelijkheden in verband met de devaluatie onderzocht. Er waren drie voorstellen, een Katholiek, een socialis tisch en een communistisch. In een paar afdeelingen werd het communistisch voor stel verworpen, maar in het algemeen wer den de andere twee voorstellen met alge- meene stemmen aangenomen, wat goedkeu ring beteekent van een parlementair onderzoek. De regeering gaf intusschen het voornemen te kennen, aan het parlement een wetsontwerp voor te leggen tot regeling van een aantal ge vallen voortvloeiende uit annuleering van de goudclausule in sommige contracten, welke ge vallen, niettegenstaande de volmacht, niet door een koninklijk wetsbesluit konden worden op gelost. De kabinetsraad heeft Vrijdagavond dit ontwerp inzake monetaire wetgeving en schade vergoeding goedgekeurd. Dit ontwerp zal de rechtspleging volkomen wijzigen en aan de debiteuren een rechtmatige betaling verzekeren, agrariërs, agrariërs en liberaal-democraten per tinent weigerden opnieuw vertegenwoordigd te zijn in een regeering onder radicaal premier schap. De tweede opdracht, aan Martinez de Velasco gegeven, mislukte, doordat Gil Robles voor zfjr. partij het haar naar numerische verhouding toekomende aantal portefeuilles van 6 opeischte, waaronder het ministerie van oorlog. Gil Ro bles was hierin niet te veeleischend, temeer niet, wanneer men bedenkt, dat hij voor zijn partij ook aanspraak kon maken op het pre mierschap. Interessant is vooral, dat hij het ministerie van oorlog wilde, vermoedelijk om voor een maand worden opgeschort, maximum dat de grondwet toestaat, in de hoop, dat hij binnen dien tijd een verzoening of modus Vi vendi met de coalitiepartijen tot stand kan brengen, de houding, welke Gil Robles heeft aan genomen, zal die hoop wel sterk verminderd hebben. Gil Robles heeft zijn aanhangers gelast zich terug te trekken uit alle gemeentebesturen van het land, waarin zij zitting hebben en te gelijk den plaatselijken partij-instanties order gegeven onmiddellijk de noodige voorbereidingen te treffen met het oog op de spoedig te ver wachten algemeene verkiezingen. Dit beteekent dat Gil Robles voornemens is het op Cortes- ontbinding te laten aankomen. De coalitie is dus morsdood en Lerroux zal haar geen nieuw leven meer kunnen inblazen. Naar uitlatingen van den Ceda-leider te oordeelen, heeft de jongste ervaring hem geleerd dat binnen 't ka der van de huidige parlementair-democratische practijk zijn party niets meer te zoeken heeft. De eerstkomende algemeene verkiezingen zou den dan in het strijdteeken komen van vóór of tegen het huidige parlementarisme, van vóór of tegen de organische vertegenwoordiging in een corporatief staatsstelsel. Dezen verkiezingsstrijd zou men misschien kunnen voorkomen, door, met overboord wer ping van de grondwet, na een maand de par- lementszittingen niet te hervatten, en de op schorting in een schorsing voor onbepaalden tijd te veranderen. Dit zou beteekenen, dat de radicale party een dictatuur uitoefent. Sommi gen willen een teeken zien, dat het dezen weg opgaat, in het feit, dat twee van de hoogste militaire autoriteiten in dit kabinet zitting heb ben. Hoe het zy, de crisis der Spaansche demo cratie is in een acuut stadium gekomen, door dat de onbeduidende minderheden, die het patent van democratie voor zich opeischen, geen democraten weten te zijn, wanneer zy zich in de minderheid bevinden. rekening houdende met de werkeiyke koop kracht van den frank. De Kamer zal dit ont werp betreffende de goudclausule de volgende week behandelen. De aangekondigde dienst voor het economisch herstel werd vandaag ook opgericht en werd ge steld onder voorzitterschap van den eersten minister. Deze dienst heeft tot doel de samen- erdening en uitvoering van maatregelen tot economische opbeuring van het land. Deze dienst zal echter ook mede belast worden, in overleg met den minister van financiën, het gebruik vast te stellen van de opbrengsten der revalorisatie van den goudvoorraad van de Na tionale Bank, rekening houdende met de afhou ding voor het egalisatie-wisselfonds. De kwestie van de prysverhooging berokkent de regeering groote moeilijkheden, al tracht men officieel zich optimistisch te toonen. Men weet, dat de regeering tracht, ondanks de deva luatie en de prijsstijgingen van de buitenland- sche producten, de prijzen omlaag te houden. Gemiddeld bedraagt de stijging van de prij zen der levensmiddelen reeds nu twintig a vijf entwintig procent. Nu de voorraad bloemmeel uit het buitenland moest worden aangevuld, zyn ook de prijzen van het brood gestegen met vijf tien procent. Tydens een onderhoud van afgevaardigden der bakkeryen met den heer Van Isacker, den minister van Economische Zaken, heeft de mi nister aangekondigd, dat de mogeüjkheid wordt overwogen om de fiscale lasten met zeven tot acht procent te verlagen, wat den broodprüs zou beïnvloeden. PARIJS, 12 April. In de Fransche hoofd stad wordt groote belangstelling geschonken aan verschillende gevallen van spionnage. Intusschen heeft men den indruk, dat hierbij sterk over dreven wordt en dat de naakte feiten, ontdaan van gevoel, eigeniyk geheel buiten verhouding staan tot de waarde, welke men er aan hecht. Het essentieele van al die dingen is trouwens in deze phase van de Duitsch-Fransche ver houding het dageiyksch toenemende wantrou wen, de verwydering die zy vergrooien, de haat, dien zy voeden, aldus schrijft ons een byzondere correspondent. Een zaak, die opgeld doet, is de arrestatie van een Ryksduitscher, Edward Bernhuber. De politie meent, in hem een van de voornaam ste Duitsche spionnen gevat te hebben. Bernhuber gaf zich uit als Oostenryker en vertegenwoordiger van een pharmaceutische fa briek. Hy reisde dikwijls naar Berlijn, soms tweemaal per week. Een spion, zooals men hem van de film kent: elegant, sympathiek, sportief, uitstekend dan seur en talengenie, met een verwende Italiaan sche danseres tot vriendin. Juist toen hy zün hotel verliet en een taxi zocht, stopte er een voor zyn voeten en vijf agenten in burger ver- zoehteri hem mee te gaan. Op het hoofdbureau heeft commissaris Linas. die de afdeeling spion nage leidt, door een kleine list een schriftelyke verklaring aan Bernhuber weten te ontlokken, waardoor het gemakkeiyk werd vast te stellen, dat men hier met den persoon te doen had, die aan een Fransche vertrouwde een lyst van vragen betreffende militaire geheimen, de ac tiviteit van den generalen staf, enz. in de hand had gegeven. Of deze spion nu inderdaad een zoo „groo te" spion is, als men hier wil gelooven? Het schijnt onvergeeflijk, wanneer spionnen per soonlek compromitteerende stukken schrijven en weggeven, het is even onaannemeiyk als een meesteriyk inbreker, die zonder handschoe nen zou werken. De komende dagen zullen ons wellicht nadere byzonderheden omtrent den gentleman-spion brengen. Voorloopig zit hy achter slot en gren del. MADRID, 12 April. (V.D.) De Hertog en de Hertogin van Kent zijn op de terugreis van hun huweiyksreis gisterenochtend met de „Or- duna" uit West-Indië te Vigo aangekomen, waar zy werden begroet door den Engelschen consul Oxley aldaar, wiens echtgenoote de prinses een ruiker orchideeën aanbood. Per auto maakten de hooge bezoekers via Santiago de Compostela een tocht naar Coruna, waar de lunch werd gebruikt. Van Santander keert het prinselijk echtpaar over land via Parys naar Londen terug. CONFERENTIE VAN STRESA PRACTISCH TEN EINDE. ENGELAND GAAT NIEUW OVERLEG PLEGEN MET BERLIJN. De „Graf Zeppelin" by zijn aankomst in Brazilië beschadigd. Vier dooden bij een vilegbotsing naby Praag. Hel Belgische parlement zal een onderzoek in stellen naar de verantwoordelijkheden in de kwestie der devaluatie. De Belgische oud-minister van Oorlog, gene raal baron De Ceuninck, is everleden. Wijzigingen in de regeling der examens by het Nijverheidsonderwijs. De Hoogeerwaarde Pater A. Broeken, Provin ciaal der Missionarissen van het H. Hart, is bediend. Moeilijkheden in den Radioraad; de secretaris is met verlof gezonden. Stagnatie bij het werk aan den zijtak van het kanaal AmsterdamBovenrijn Bijzondere leerstoel aan de Universiteit te Utrecht voor die Friesche taal Wetsontwerp tot verhooging met f 1.040.000 van vergoeding van verliezen, door de Ned- Mid denstan dsbank geleden. Vooralsnog geen verhooging van het meng- percentage der margarine. New-Yorksche beurs: Weinig handel, «plom pende koersen. O Toekomst" staat op vele reclame zuilen waar theaterajfiches worden aangeplakt want een tooneelonder- neming reist met dit stuk het land rond. Toekomstieder onzer maakt zich bezorgd om de toekomst doch om de naaste toekomst. Begrijpelijk: in den nood der tijden wordt men angstig om de naaste toekomst. De jeugd moet zich een toekomst vor men. De oude moet zich een verzorg de toekomst voor zijn levensavond be reiden. Het is goed voor de toekomst te zorgen. Maar laten we ons er niet al te ongerust over maken. Zoo vaak gaat alles geheel anders dan we het ons gedacht hadden. En zoo vaak komt de toekomstwaarover een on zer zich bijzondere zorgen heeft ge maakt nooitEén toekomst wacht ons allen zeker, en voor die toekomst vooral moeten we ons inspannen. Maar van den dag van morgen is geen onzer zeker. Met het vlaggeschip dei K.N.S.M. naar de 27 JUNI 9 JULI 12 daagsche rei$ van het m/s COLOMBIA naar HAMBURG. KOPENHAGEN. ZOPPOT DANZIG. STOCKHOLM en VjSBY PASSAGEPRIJS VANAF Fl 90 Prachtig* *wt*lecM*n dt loopk.'.m *n omgavi.g c. «aar da oud* H.m.it.d lüb.ck Bl«nk*n*i* R.li.burg, d* D**fttck* Ri«i*r. (Kronborg. Fradcmborg. Fr*d*'ikiborg) h*t tuitowch* „OrdanicMott M*n*nbwrg". Upptala. D'otlemgkolm KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT MIJ. N V. AMSTERDAM Ag*«tafl *e Rw«bur**ua Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 12 April: In den nacht van Donderdag op Vrydag is te Brussel overleden de gepensionneerde generaal baron De Ceuninck, oud-Minister van Oorlog. De overledene, die reeds voor den oorlog een vooraanstaande plaats innam in de Belgische militaire wereld, stond tydens den wereldoor log aan het hoofd van een divisie. Daar hij steeds de groene uniform van stafofficieren droeg, noemden de Vlaamsche soldaten hem „Groene Pier". In Augustus 1915 werd hy bevorderd tot den rang van luitenant-generaal en benoemd let Minister van Oorlog, welken post hij tot den wapenstilstand in November 1918 bleef be- kleeden, om later deel uit te maken van de Belgische ontwapeningscommissie by den Vol kenbond. Vrydagmiddag heeft de koning een bezoek gebracht aan het stoffelyk overschot. De heer Devèze, Minister van Landsverdediging, heeft namens de regeering zyn deelneming aan de familie van wylen generaal baron De Ceu ninck betuigd. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 754 Vorige stand: 252.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1