Schutzbund-proces te Weenen EN Twente-Rijn- kanaal C'ir. Berger heeft plankenkoorts New-Yórksche Beurs Toen de scheidsmuur viel DE ACHTERGROND DER FEBR. -REVOL UTIE KANAAL AMSTERDAM- BOVENRIJN y - s Sy 5? ZONDAG 14 APRIL 1935 De socialisten verdedigen den opstand als een geheel wettige verdediging der republiek Viceburgem. dr. Winter als pleitbezorger? DR KIEWIET DE JONGE OVERLEDEN Officieele openingsplechtigheid te Goor De hoofdaannemer zet het werk voort HET SCHILDERSBEDRIJF Saneeringsmaatregelen 6 Mei a.s. in werking SUCCES IN DE VERDERE STUDIE Peij bij Roermond Het debuut van den bekenden athleet als amateur-wielrenner op de Veka-baan Het openbaanseizoen begonnen Stemming vast. Omzetten 700.000 shares. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT VOETBAL IN ENGELAND Zeven gelijke spelen in de eerste divisie Arsenal behoudt haar voorsprong HOCKEY H.O.C. DAMESKAMPIOEN VAN NEDERLAND Beslissingswedstijd van Deventer met 50 gewonnen door ISABEL C CLARKE Sinds 2 April staan 21 militaire leiders van den socialistischen Schutzbund voor den rechter. Aanklacht: oproer en hoogverraad. Er is over dien bloedlgen burgeroorlog in Oostenrijk toentertijd zeer veel geschreven en de herinnering daaraan, ondanks dat sindsdien meer dan een jaar verliep, is bij velen ongetwijfeld nog leven dig. De gewapende socialistische Schutz bund, ofschoon van staatswege reeds lang opgelost, bleef in anderen vorm bestaan. De wapenen werden niet afgeleverd. Aan hang rond 80.000 man, Weenen alleen meer dan 15000 man, voorzien van geweren, pisto len, handgranaten, mitrailleuses. Waarom deze onwettige bewapening, die een publiek geheim was en door de regee ring geduld werd? De socialistische leiding stond steeds op het standpunt, dat de doelstelling der gewapende socialistische formatie nooit iets anders geweest is dan verdediging der demokratische republiek tegen reactionaire bewegingen. Vandaar Schutz bund. De socialistische macht was overheer- schend in Weenen, de regeering echter was bur gerlijk. Dat de regeering een andere opvatting had omtrent den Schutzbund dan de socialist! - sche leiding is begrijpelijk; ook is begrijpelijk, dat de regeering het vormen en uitbreiden der Helmwehr een andere gewapende formatie, een burgerlijke gewapende formatie als tegen weer duldde en tot op zekere hoogte in de hand werkte. Dit bleef natuurlijk aan de socialistische lei ding niet verborgen met het gevolg, dat zich een deels onderaardsche deels bovenaardsche uiterst gevaarlijke wedstrijd ontwikkelde tusschen Schutzbund en Heimwehr, welke laatste toen nog geflankeerd werd door de nationaal-socia- listische beweging. Vooral de ontwikkeling en het dreigende op treden van de Heimwehr maakte de socialisti sche leiding zenuwachtig. Zoo was de toestand vóór den burgeroorlog in Februari 1934. Wij hebben in dien tijd herhaaldelijk het austro-boisjewisme geschilderd en eveneens herhaaldelijk verklaard, dat dit zijn hoogtepunt reeds overschreden had, doch daarbij steeds, en niet zonder nadruk, er op gewezen, dat het uit 't offensief in 't defensief teruggedrongen Oos- tenrijksche socialisme nog lang niet van plan was den strijd op te geven. Eenige sociaal-democratischfe leiders haddep toentertijd meer dan eens te verstaan gegeven, indirekt en ook wel direkt, dat zij bereid waren, in coalitie met de christelijk-socialen op te trekken tegen het „bruine gevaar". Sinds ech ter dr. Dollfuss zich met de Heimwehr en later met de meer geprononceerd-katholieke Sturm- scharen solidair verklaarde, viel niet meer aan de mogelijkheid van een dergelijke coalitie te denken. Dat ontging den socialistischen leiders natuurlijk niet en zoodoende begonnen zij zich op een onvermijdelijk gewapend conflict voor te bereiden. De laatste aanleldende oorzaak tot het gewa pende conflict was de Tirolsche Heimwehr- putsch. Dat heeft toen en ook later geen blad zoo nadrukkelijk betoond als het onze en wordt in het loopende proces ondubbelzinnig beves tigd. De Putsch der Heimwehr in Tirol moést een gewapenden tegenstand van het socialisme ontketenen, wilde het Oostenrijksche socialis me niet zichzelf ontbinden. En dat waren de marxisten waarachtig niet van plan. Slaagde deze Putsch in Tirol en hij slaagde en breidde hij zich uit over Salzburg, Opper-Oos- tenrijk en Stiermarken, dan kon er bij de Weensche socialisten geen twijfel meer bestaan omtrent het einddoel dezer beweging. Een herinnering. Op 14 December 1933 werd de beroemde verdediger van Weenen tijdens de belegering der Turken, graaf Starhemberg, ge huldigd. Naar aanleiding van die huldiging op het stadhuisplein sprak diens nakomeling de Heimwehr leider prins Starhemberg, met een veelbeteekenend gebaar naar het raadhuis ge richt: „Zoolang hier in ons raadhuis nog Bolsjewie ken troonen, kennen wij geen rust." Toen werd dit woord van Starhemberg, zooals menig an der woord van hem, nog belachelijk gemaakt door de socialistische „Arbelterzeitung". Na den geslaagden Heimwehrputsch bestierf deze ironie haar op de lippen. De veel-bespottt „Marsch nach Wien" werd bittere ernst. En als dan de toen zeer machtige Heimwehr-lei- der Fey een ondubbelzinnige verklaring gaf te Langenzersdorf omtrent de bedoelingen van de Heimwehr, was er voor de macht van het Oos- rijksche socialisme periculum in mora. De op perste leiding van den Schutzbund belegde in het socialistische partijlokaal aan de Rechte Wienzeile een beslissende vefgadering, waarin over het dreigende gewapende conflict, over voorbereiding en strijdplan gesproken werd. Julius Deutsch had hiervoor samen geroepen, behalve de centrale leiding van den Schutz bund bestaande uit den chef van den staf ma. joor Eifler, kapitein Löw, Freytag, Krommer en afgevaardigde Heinz, nog de commandanten der kringen „West", „Süd", „Nordost" en een reeks van districtleiders: de aangeklaagden in het aanhangige proces. De chef van den staf majoor Eifler opende de vergadering, waarop dr. Otto Bauer de po litieke situatie schilderde en verklaarde, dat het optreden der Heimwehr in Tirol en Opper- Oostenrijk en de toenemende activiteit der na- tionaal-socialisten een acuut gevaar beteeken- de voor het bestaan der sociaal-democratische partij, dat de toestand zoo kritiek geworden was, dat er voor de sociaal-democratische partij geen mogelijkheid meer bestond om met de re geering tot overeenstemming te komen, en dat er. zoo de partij niet sang- und klanglos ver dwijnen wilde als in Duitschland en Italië, geen andere mogelijkheid meer overbleef dan naar de wapenen te grijpen. De aanwezigen verklaarden zich solidair met dr. Bauer en de chef van den generalen staf zette het operatie-plan uiteen. De schildering der gebeurtenissen, die dan volgde, is voor den lezer wel overvloedig en zou ook te ver voeren. Meer interessant is de vraag, hoe het mogelijk is, dat al de men- schen, die op het oogenblik voor den rechter staan en zoo onmiddellijk in den broederkrijg betrokken waren, verklaren allen zonder uit zondering dat zij in den zin der aanklacht onschuldig zijn en geen hoogverraad bedreven hebben. Hoe is dat mogelijk? We moeten ons natuurlijk in de mentaliteit dier menschen ver plaatsen. Zij zeggen: „wij hebben nooit een aanslag tegen den staat beraamd, dat deden onze tegenstanders, de Heimwehr en de natio- naal-socialisten. Wij hebben van begin af niets anders voorgehad dan de republiek te handha ven. Wij waren legaal en niet onze tegenstan ders." En wanneer de officier van justitie hun ver wijt, dat zij in hun operatieplan zelfs een aan val op de machten der regeering voorzien heb ben. dan antwoorden zij: „Ja, maar alleen dan, wanneer wij zouden constateeren, dat deze machten zouden heulen met de mannen van den Putsch." Deze verklaring zal den aangeklaagden wei nig baten. Ik geloof niet, dat men met deze socialistische opvatting accoord zal gaan. Ik heb zelfs den indruk, dat het op het oogenblik, terwijl ik dit schrijf, voor de aangeklaagden nog ongunstiger staat dan in het begin. En zeker heeft daartoe ook de houding der aangeklaag den, die eenvoudigweg unaniem alles loochenen, en de houding van het sympathiseerende pu bliek daartoe bijgedragen. Aan een vrijspraak valt niet te denken. De verdediging tien advokaten had oor spronkelijk het plan, het onlogische van heel de aanklacht daardoor te bewijzen dat de be klaagden, geen van alle in de hoogste leiding van de partij zaten en toch van landverraad beschuldigd werden, terwijl de eigenlijke leiding der partij slechts het niet-vervullen van den ,;Anzeige-Pflicht" ten laste wordt gelegd. Ze hebben later echter van deze gedragslijn af gezien, daar ze op die manier hoogstens kon den bereiken, dat ook de hoogste partij-leiding nog onder aanklacht van landverraad zou ko men te staan. Overigens hoor ik, dat dit des ondanks niet uitgesloten is. Zóó als de zaken nu staan, zal geen der aangeklaagden vrij uit gaan. Nog een pikante bizonderheid, die de pers tot op dit oogenblik nog niet mocht brengen: Een medewerker van den bekenden vice-burgemees- ter van Weenen, dr. Winter, die op het oogen blik in Parijs of reeds in Londen vertoeft, heeft de verdediging gevraagd, of zij er gewicht aan hecht, dat dr. Winter als getuige voor de aangeklaagden optreedt. „Ja natuurlijk, uiterst groot gewicht, als dr. Winter dè,t zou willen!" Nu hoor ik van dezen medewerker persoon lijk, dat hij onmiddellijk naar Parijs getelefo neerd heeft en dat dr. Winter zonder een oogenblik te dralen zijn toestemming gegeven heeft en zich bereid verklaard om onmiddelijb van Parijs of van Londen per vliegmachine naar Weenen te komen en getuigenis voor de beschul digden af te leggen in dien zin, dat de leiding der socialistische partij werkelijk bovenbeschre ven mentaliteit had en dat hij zich met die opvatting zou kunnen vereenigen. Dat zou natuurlijk een sensatie zijn, daar dr. Winter op slot van rekening vriend en vertrou wensman was van dr. Dollfuss, even gepronon ceerd katholiek als hij, en verbindingspersoon tusschen de sociaal-demokraten en de regeering. Bij dr. Dollfuss en nu bij dr. Schuschnigg. Ter wijl ik dit schrijf is de beslissing reeds gevallen, of dr. Winter zal toegelaten worden als getui ge -of niet; bekend is ze nog niet. En misschien wordt ze ook niet officieel bekend. mmm Zaterdagmiddag is te Goor officieel ge opend het Twente-Rijnkanaal. Tevens werd de los- en laadplaats te Goor geopend. Aan een en ander was een feestelijk karak ter gegeven. Des middags werd in de Groote Sociëteit vanwege de gemeente een bijeenkomst gehouden van tal van genoodigden. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdinge nieur van het TwenteRijnkanaal te Zutphen en tal van afgevaardigden van gemeentebe sturen uit den omtrek. Nadat de genoodigden zich in een groot aan tal auto's naar de los- en laadplaatsen hadden begeven, geschiedde de officieele opening door den Commissaris der Koningin. Ook de bur gemeester van Goor, de heer W. van der Sluijs en Ir. Wentholt voerden het woord. Naar wij vernemen, heeft waarschijnlijk na bespreking te Den Haag de onderaannemer van de kanaalwerken te Jutfaas, de N. V. Aanne mersbedrijf voorheen fa. F. den Breejen van den Bout zich geheel van het werk terugge trokken. De hoofdaannemer zal a.s. Maandag met een gedeelte van het thans werkzaam zijnde personeel en het materiaal van den onderaan nemer het werk voortzetten. Inderdaad zijn er verzakkingen geconstateerd o.a. bij een brug- pijler. Bij de grondboringen wist men echter, dat de gesteldheid van den ondergrond zoo danig was, dat hoogstwaarschijnlijk verzakkin gen zouden voorkomen. De arbeiders van Jutfaas zullen allen aan het werk kunnen blijven. Te Nyon, waar hij de laatste jaren woonde, is in den leeftijd van ruim 87 jaar overleden dr. H. J. Kiewiet de Jonge, oud-rector van het gymnasium te Dordrecht en oprichter van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Naar de „Msb." verneemt, hebben de drie landelijke patroonsbonden voor het schilders bedrijf voor hun plannen tot saneering van hun bedrijf thans de medewerking van den handel verkregen, tot op heden omvattende ongeveer 175 leveranciers. De commissie tot saneering van het schildersbedrijf stelt zich voor de maatrege- 1 envoor deze saneering 6 Mei a.s. in werking te laten treden. in gymnasiaal en H.B.S.-onderwijs is voor uw zoon verzekerd, indien u hem een grondige vooropleiding laat genie ten bij de Opleidingsschool (Intern) „St. Bernardus" Te allen tijde opname van jongens van 6e en 7e klas L. S. Kostgeld f 300per jaar. Event, crisis- reductie f 50.— per Jaar. Vraagt prospectus l Zaterdagmiddag werden op de Veka-baan de wedstrijden verreden waarmee het Amsterdam- sche openbaanseizoen reeds verleden week Zon dag geopend zou zijn, wanneer de weersom standigheden zulks niet verhinderd hadden. Thans scheen er een mild lentezonnetje en de wind was juist sterk genoeg om bijzondere prestaties bij de tijdraces vrijwel onmogelijk te maken. De opkomst van het publiek viel eenigs- zins tegen, temeer daar in het vorig seizoen de Veka-baan steeds zeer weinig leege plaatsen vertoonde. De topic of the day was het debuut van Chris Berger als amateur wielrenner. Het spijt ons oprecht voor dezen sympathieken sportsman, maar een succes kunnen wij dit debuut niet noemen. Chris Berger demarreerde' niet, draai de moeilijk, zakte spoedig af wanneer hij ge leidelijk op gang was gekomen; hij toonde zich schuchter, bangelijk, liet zich makkelijk intimi- deeren, en na zijn eerste nederlaag had hij zoo zeer den moed laten zakken, dat alle aanmoe digingen van Guus Schilling die den befaamden hardlooper met de pedalen vertrouwd maakte, niets uitwerkten. Of we Berger aanraden maar weer terug te keeren naar het athletiekterrein? Geenszins! Want Chris Berger had alleen maar planken koorts wat wel het sterkst bleek bü de tijd- race, toen hij voortdurend tot ver boven de streep slingerde; en zijn mislukte pogingen om zijn zenuwen te beheerschén, kunnen wij on-, mogelijk een debuut als wielrenner noemen. Dat Chris Berger niet rijden kan, zal nog niemand durven te beweren. En dat hij 't wel kan, och, hij zal immers spoedig genoeg de gelegenheid hebben om dit te toonen? Verreweg het interessantste punt van het programma was de koppelwedstrijd voor be roepsrijders over vijftig kilometer. De winnaars, Willy en Mathieu Vroomen, reden dezen af stand in den goeden tijd van 1 uur 8 min. 59 4/5 sec. In de eerste dertig ronden deden- de kop- peds Weis Sr.,-Vroomen en Rosland-Sliphors. moedige pogingen ob het peleton te lappen. Dat lukte echter niet en onder aanvoering van het zèer agressieve Belgische koppel Hoeson- donck-Verreyakenij werden d;e vluichteilingen ten slotte ingehaald. V. d. Leur won het eerste klassement, zooals hij later ook het tweede en derde klassement winnen zou, en dan waren het Pelser en Loskamp, die er van door gin gen. Door zeer slecht aflossen liepen zij meer malen de kans van ingehaald te worden, doch na vijftien ronden passeerden ze toch het peleton. Ook de gebroeders Vroomen pro beerden aanhoudend uit het peleton los te ko men; zij werden echter scherp bewaakt en vooral in de eerste helft van den strijd kon Mathieu het tempo van zijn broer niet bijhou den. Mooie uitlooppogingen van v. d. Leur- Visser hadden geen succes. De Haarlemmer Metz, die uitstekend reed, had het slecht ge troffen met zijn koppelgenoot, den nationalen kampioen Van Egmond, die niet op dreef kon komen en zich zelfs e enkeer door het heeie peleton gelapt zag. Daarna liepen Mathieu en Willy Vroomen weg en hoe het peleton ook werkte, aan in halen viel niet meer te denken. Kort voc- het einde schoten Haesendonck en Verreicken bij verrassing weg en ook zij schaarden zien spoedig bij de leiders. Het laatste klassement was een vinnig duel tuschen V. d. Linden en Van Egmond, dat door Arie mooi gewonnen werd. De technische uitslagen luiden: Sprint 600 meter (drie ronden) amateurs: le rit: 1. Zwartepoorte2. Sabbé, tijd 13.8 sec.; 2e rit: 1. J. Snel; 2. Chr. Berger, 13.2 sec.; 3e rit: 1. Berger; 2. Zwartepoorte, 14 sec.; 4e rit: 1. Snel; 2. Sabbé, 13 2/5 sec.;5e rit: 1. Snel; 2. Zwartepoorte, 13 2/5 sec.; 6e rit: 1. Sabbé; 2. Berger, 13 2/5 sec. Tijdrace 200 meter met vliegenden start: 1. Zwartepoorte 13 sec.; 2. Berger 13 1/5 sec.; 3. Snel 13 1/5 sec.; 4. Sabbé 13 4/5 sec. Totaaluitslag omniumwedstrijd amateurs: 1. Zwartepoorte; 2. Snel; 3. Sabbé; 4. Berger. Ploegomniumwedstrijd voor professionaals tusschen van der Linden, van der Heyden, van Egmond, Verreycken, W. Vroomen en Haesen donck. Sprint 1000 meter: 1. Van Egmond; 2. Van der Linden; 3. W. Vroomen, tijd laatste 200 M. 13 sec. Afstandrenners: 1. Van der Heyden; 2. Hae sendonck; 3. Verreycken, 13 sec Tijdrace 200 M.: 1. v. d. Linden, 12 1/5 sec.; 2. Van Egmond, 12 3/5 sec.; 3. W. Vroomen, 13 sec. Afstandrenners tijdrace 500 M.: 1. Van der Heyden, 34 1/5 sec.; 2. Verreycken, 35 sec.; 3. Haesendonck 35 4/5 sec. Klassementwedstrijd 5 K-M.: 1. V. d. Linden; 2. Haesendonck; 3. W. Vroomen; 4. V. d. Hey den; 5. Verreycken; 6. an Egmond. Totaaluitslag ploeg-omniumwedstrijd voor profs: 1. Van der Lindenvan der Heyden, 10 punten. 6 KM. voor profs en onafh.: 1. Pelser 9 pun ten; 2. Weemaes 5 punten; 3. Boasland 4 pun ten. Tijd 8 min. 20 2/5 sec. Koppelwedstrijd voor beroepsrijders over 50 K.M-: 1- W. en M. Vroomen 8 p. in 1 uur 8 min. 59 3/5 sec.; 2. Pelser-Loskamp 6 p.; 3. Haesen- donck-Verrejjcken 1 p.; op een ronde: 4. v. d Leur-Visser 12 p.; 5. v. d. Linden-v. d. Heijden 6 p.; 6. Franken-Weemaes 4 p.; 7. Adan-Cu- velier 0 p.; 8. Bosland-Cuvelier 0 p.; op twee ronden: 9. Van Egmond-Metz 2 p. Slotkoersen April 13 12 11 •Allien Cbemicai 13 V* 133 1-37* American Cap Co. 119 118 118% American Car. r- Foundry 13% 13% 12V* American For Power American Smelting Rei. 347/8 38% 36% American Tel. TeL 107 106-% 1051/2 American Tobacco B. 80 797s 793/4 Artierican Waterworks 11% 11% lOVs Anaconda Copper 117/s 11% 11% Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka 4072 40V* 39% Auburp Auto Baltimore Ohio 11% 107/8 10% Bethlehem Steel Co. 2b 251/3 25 Canadian Pacific 10% 10 97/g Case Treshing 53% 52 50% Chase National B. 21 20% 21% Chesapeake Ohio. 417s 41% 41 Chicago Milwaukee prei IV2 1% 1% Chicago Rock IsL 1% 1% 1 h Chrysler Motor 36% 357s 353/8 Cities Service IV* IV* 1H Consol Gas of N.Y. 22% 21% 19% Continental Oil 18% 18% I8V2 7 Dawesleenlng 397* 39 38 ÖV2 ïoungieenlng 29% 29% 29 Delaware Hudson 29\ 28 27% Dupont de Nemours 93 92% 917* Eastman Kodak 125 124 2 124% EL Bond Sh. Co. 6% 67/g 6% General Electric 247* 237/g 23% General Gas Electric General Gas EL cL A General Motors 29% 291/* 28% Great Northern 13% 12% 11% Hudson Motor 87s 7 63/4 Illinois Central 12 11% 11% International Harvester 377s 377a 363/4 International Nickel 26% 26 V* 25% International Tel. TeL 77s 7 67/s Kennecott Copper 177s 17% 17Vs Koninkliike Olie 33. 33% 323/4 Low priced shares Mc.Keesport Tin PL A. 10073 991/8 99% Miss. Kansas Texas 3-/* 37* 378 Missouri Pacific 1% 1% IV3 Idem pref. 2% 2 2 Montgomery Ward 25% 25 243/s National Cash Reg. Co. 15% 15% 15 National City Bank 207* 20 20 National Dairy Prod.G.A. 14% 14% 14% National Steel 457/8 44.V* 43% New York Central 1678 15% l=V* Nord American Co. 14% 13 127s Norfolk Western 1667* 16jV3 1661/j Novadel Pennsylvania 20% 20% 207s Proctor Gamble 48/2 48 473/g Publ. Serv. N. L. 267/8 26% 25% Radio Corp. of Am. 47s 41/3 41/2 Sears Roebuck 37% 367* 35% Shell Union Oil 7 67/s 71/8 Socony Vacuum 13% 13% 131/2 Southern Pacific 15% 15% 141/2 Southern Railway 11 iO'/s 107* Standard Brands 157* 151/3 15% Standard OiJ of N.-Jersey 40 40 40 Tidewater Ass. Oil 10% iU% 10 Union Pacific 90% 90% 89% United Aircraft 11/3 11% 11% United Corp. A. 3 2% 23/4 United States Leather 5% a% OV2 United States Rubber 1x4/8 12 1176 United States Steel Corp. 317* 31 301/2 Wabash gew. A. IV* 1% IV* Westinghouse Electric. 38% 377* 371/8 Wool worth Building x/ 6/4 s5 6578 ex coupon oieaen S exdiv ex claim, i gedaan en laten Uit zijn gedane eiotkoersen, geen oied (Slot) Koersen. 13 Apr. 12 Apr. NEW-YORK, 13 April 13 Apr. 12 Apr. Brussei 16.97 Rome 8.31 Madrid 13.70 Bern 32.42 Weenen 18 86 lb.97% 8.30 13.70 32.44 18.86 Oslo A'dam Londen Parijs 24.37Va 24.3773 67.55 67.60 4.85 4.843/4 6.6-% 6.6i% Berlijn 40.35 40.37 NEW-YORK, 13 April 13 Apr. 12 Apr. 13 Apr. 12 Apr. Suiker Mei 2.27-29 2.27-29 Dec. Juli 2.35-36 2.34.3b Jan. Sept. 2.41-42 2.40-41 Mrt. CtCuba Suiker (nieuw contract) slot Mei 2.2 b-27 2.26-27 Dec. 2.48-49 2.47-48 2.38-39 2.37-38 3.15 3.15 2.45-46 2.44-45 Juli 2.31-35 2 33-34 Jan. 2.33-54 2.33-34 Sept. 2.39-40 2.3a-39 Mrt. 2.33-35 2.33--4 Rubber Standaard Mei 11.63 11.4b Dec. 12.13 11.99 Juli 11.781 11.ÖJ Jan. 122.1 12.07 Sept. 11.92 11.71 Mrt. 12.36 12.22 Oct. 11.991 11.81 bieden Katoen Loco 11.95 11.80 Oct. 11.40-41 11.24-25 April u.63 11.47 Nov. 11.43 11 *8 Mei 11.66-6/ 11.50 Dec. 11.47-49 11.32 Jum a.70 11.53 Jan. 11.53 11.-6 Juli ii.7o 11.5/ Febr. 11.06 11.39 Aug. 11.58 11.46 Mrt. 11.59 11.42 Sept. 11.44 11.3j Tarwe Roode Winter loco 110% 1107a Harde Winter loco 119% 119 Tin Loco 51.25 51.25 Mel 51.15 51.15 Koffie (Rio) (Santos) Mei o.l7 5.13 Mei 8.Ü0 8.03 Juli 5.25 5.21 Juli 7.9o 7.94 Sept. 5.32 o.27 Sept. 7.88 7.85 Dec. 5.40 5.34 Dec. 7.90 ,.8o Mrt. 5.44 5.o9 Mrt. /.92 7.88 CHICAGO, 13 April 13 Apr. 12 Apr. 13 Apr. 12 Apr. Tarwe Haver Mei 100%-^4 1003/g-Vs Mei 497* 49V* Juli IUOV4-IOO 99%-% Juli 437a 43% Sept. 1-0%-Vs 100-1007* Sept. 407* 40V* Mais Mei 88V* Juli 83V* Sept. 79 Reuzel Loco 12.97V2 Mei 12.9 /Va juli 13.05 Sept. 13.l5 88V3 837a 787/8 12.971/2 I2.a2% 13.027a 13.0x72 13 Apr. 12 Apr. Tarwe Mei 897/g Rogge Mei 61 59s/* Juli b2v4 bl% Sept. 63% b3 Duluth Lijnzaad Mel 1.77 1.77 Juli - WINNIPEG, 13 April 13 Apr. 12 Apr. Gerst Juli 907s Rogge Mel 54% Juli 56 Haver Mei 417/g 427s Juli 90 ^OVs 537/8 65% 41V2 42V* 48Vs 49 Mel Juli Lijnzaad Mei 1.441/* Juli 1.4478 48 48V* 1.437/g 1.43% De resultaten van de Zaterdag voor de eerste divisie van de Engelsche League ge speelde wedstrijden zijn als volgt: Aston Villa—-Liverpool 4—2 ChelseaPortsmouth 11 Derby County—Leeds United 1—2 EvertonMiddlesborough 11 Grimsby Town—Manchester City 11 Huddersfield Town—Blackburn Rovers 6—0 Leicester CityWestbromwich Albion 00 Preston North EndStoke City 52 SunderlandSheffield Wednesday 22 Tottenham HotspursBirmingham 11 Wolverhampton WanderersArsenal 11 De stand is thans Arsenal Sunderland Manchester City Sheffield Wednesd. Everton Derby County W. Bromw. Albion Liverpool Grimsby—Town Preston N. End Aston Villa Stoke City Chelsea Huddersf. Town Portsmouth Blackburn Rovers Wolverh. Wand. Leeds United Middlesbrough Birmingham 37 19 12 6 50 100-42 37 17 13 7 47 78—44 37 19 8 10 46 70—53 38 17 10 11 44 65—60 38 15 11 12 41 81—74 38 16 8 14 40 72—60 38 16 8 14 40 78—76 37 17 5 15 39 70—80 37 14 10 13 38 68—56 37 14 10 13 38 58—60 37 14 10 13 38 71—77 37 16 5 16 37 63—61 37 14 8 15 36 62—64 37 14 7 16 35 72—64 37 13 9 15 35 61—62 38. 12 10 16 34 54—74 37 12 8 17 32 77—83 37 11 10 16 32 66—84 37 9 13 15 31 65—77 37 12 7 18 31 53—72 Leicester City Tottenh. Hotspur 37 12 6 19 30 53—74 38 8 10 20 26 44—84 In de tweede divisie waren de uitslagen aldus: BamsleyHuil City 22 Bolton WanderersNorwich City 40 Bradford CityBlackpool 02 Burnley—Bradford 1—2 Manchester UnitedBrentford 00 Notts CountyWestham United 02 Oldham AthleticsPlymouth Argyle 1—1 Port ValeNottingham Forest 20 Sheffield UnitedBury 53 SouthamptonHew Castle United 20 Swansea TownFulham 20 De stand aan den kop is nu: Brentford 36 22 8 6 52 75—40 West Ham Utd 37 23 4 10 50 71-T-55 Blackpool 37 19 10 8 48 71—49 Bolton Wanderers 36 22 3 11 47 85—43 Manchester Utd 38 21 4 13 46 71—51 New Castle Utd 38 20 4 14 44 82—62 Zaterdagmiddag werd op het Be Fair-terrein te Hilversum de dameshockeywedstrijd H.O.C.- Deventer gespeeld om het kampioenschap van Nederland. In verband met het gebrek aan tijd was besloten slechts een wedstrijd te spelen en in verband daarmede vond deze ontmoeting op onzijdig terrein plaats. De Haagsche dames waren den geheelen wedstrijd sterker. Met rust leidde H.O.C. met 30, terwijl het einde met een 50 overwinning voor H.O.C. kwam, het geen beteekent, dat H.O.C. reeds twaalfmaal achtereen kampioen van Nederland is. Zij zweeg. O, als zij die ontmoeting maar kon voorkomen, als zij hem kon besparen, -.vat zij wist, dat pijn zou doen. „Moet ik het heusch aan vader vragen?" zei hij nog eens. „Ja, ik voel me niet verantwoord, als ik je toestemming gaf. Ik laat het liever aan hem over." Het scheen haar toe of zjj weer Primula's woorden hoorde en het deed haar ineenkrimpen. Had zi] niet gezegd, dat de Academie het eerste was, dat er later meer dingen zouden komen, Angela bijvoorbeeld en godsdienstzaken? Dat Cym dat allemaal zou opofferen om haar te krijgen? „Liefste mam, ik houd toch zoo veel van u en toch schiln ik u in veel dingen te moeten tegen werken." Hij boog zich om haar wang te kussen, alsof hij haar vergiffenis vroeg. „Misschien gebeurt dat wel altijd als de nieu we generatie in botsing komt met de oude. Wij denken, dat wij het beter weten en willen voor- zienigheidje spelen voor onze kinderen." Zij fronste de wenkbrauwen en aarzelde. „Maar je moet nooit denken, dat we tegen je zijn. We probeeren je de vrijheid te laten zoover als dat maar eenigszins mogelijk is." „Dat weet ik wel, moederlief." Ineens was hij vol berouw. „Ik vraag ook altijd verboden dingen. U moet het me maar vergeven." Langzaam en met moeite vroeg zij: „Als ik je nu eens vroeg er niet heen te gaan, niet te trachten haar te spreken te krijgen?" „Ik weet, dat u dat niet zult vragen.", Zij had haar laatste troef tevergeefs uitge speeld. Hem absoluut weigeren wilde zij niet uit trots, omdat hij dan misschien zou vermoeden hoe de afgunst aan haar hart knaagde. Zij wist, dat zij gefaald had en dat drukte haar zwaar. Zoo graag wilde zij hem nog bij zich houden, nog maar voor een poosje. Maar zij wist heel zeker, dat Angela hem haar al ontstolen had, met Kerstmis al. Zij was een kleine heks, zij had hem betooverd. Cymbeline zocht zijn vader op zoodra hij van de fabriek thuis kwam. „Paps, ik wou graag naar Angela gaan. Mam zei, ik moest het u vragen." „Mijn beste kerelbegon Lambert in de war gebracht door dien onverwachten aanval. Op een nieuwe Complioatie was hij niet voorbereid geweest. Hij had Angela nog nooit gezien, maar Viola had hem een levendige beschrijving van haar gegeven. Hij wist precies hoe zich die kieine scène had afgespeeld, toen zij Cymbeline's ge negenheid ontkend had en hij was geneigd ge weest, het als een kinderachtigheidje te beschou wen zonder ondergrond. „Wat zegt je moeder er van?" vroeg hij. Lam bert was veel zenuwachtiger dan zijn zoon. „Ik geloof dat zij het niet prettig vindt," zei Cymbeline „en daarom stuurde zij mij naar u om het te vragen." „Ep als ik het nu ook eens niet prettig vind?" Cymbeline zweeg. Zij hadden hem zooveel en zoo edelmoedig gegeven dat er toch zeker een grens was en hij niets nemen zou tegen hun wenschen in. „Je zult met vreemde invloeden in aanraking komen, met dingen die wij altijd ver van je verwijderd hebben gehouden. En die kalverliefde van je is maar onzin. Je moest maar probeeren er over heen te komen. Houd je aan je werk, aan je carrière. Je bent nu een arme jongen, je kunt nog aan geen trouwen denken, in geen jaren." Bijna dezelfde woorden als Viola. „Ik wil haar spreken," zei hij halsstarrig. „Ik wil haar vertellen wat ik gedaan heb. Misschien wil ze me later niet meer zien. Maar dezen eenen keer, ik heb er dezen eenen keer recht op." Hij stootte de woerden kort uit en keek Lam bert vlak ln het gezicht. Zoo zag hij er heer lijk uit. „Goed Cym, ga er maar heen. Neem de auto als je wilt." Lambert sprak heel teeder. Het speet hem voor zijn kind. Hij vreesde dat zijn ongevraagde komst onaangename gevolgen zou hebben. „O, dank u paps, dank u duizend maal. Ik zal nooit vergeten, hoe goed u voor me geweest bent." Lambert zeide rustig: „Je moet nooit bang ztjn ons iets te komen vragen, hoor." HOOFDSTUK XVI Vroeg in den namiddag nam Cymbeline den kleinen open wagen en reed alleen in de rich ting van Valley lands. Het was al meer dan een half jaar geleden, dat hij naar den top van den heuvel was gefietst om op het Verboden Land neer te zien en toen gestaard had in de witte, jagende wolken. Het zag er nu heel an ders uit, niet zoo grauw, in zomerkleuren. Het was een schitterende dag, een van de laatste dagen van Augustus en de bosschen rondom Valleylands bekleedden de heuvels als een nauwsluitend kleed, diep groen, in de scha duwen bijna blauw. Het koren gloeide goud in den zonneschijn, rijp en klaar voor de sikkel, hier en daar was het reeds gemaaid. In de verte lag een gloed van diep paars, de heide was reeds in volle pracht. Cymbeline hield stil, toen hij boven op den heuvel aangekomen was en spande zijn oogen in om in de verte de blauwe streep van de Noordzee te bespeuren. Hij hoopte iets van de mystieke gewaarwording die hij in Januari on dervonden had, opnieuw te gevoelen. Maar zijn hoofd was te vol van het komende gesprek met Angela. En hij voelde al een soort zenuw achtige verlegenheid en den wensch, dat het eersto maar vast over was. Wat zou ze hem zeggen? Haar laatste woor den waren fel en wreed geweest en hadden bijna den indruk weggevaagd, dien hij "an haar ware gevoelens gekregen had. Hij wachtte niet lang, lang genoeg om er zich van te overtuigen, dat Valleylands heusch nog bestond en daar warm en knus te koesteren lag in de vallei, omsloten door de diepe bosschen en de welden die afhel den naar de Frent. Zijn hart bonsde, toen hij het stuurwiel vastgreep en de wagen vlug den heuvel afliep. Dan volgde de eene twijfel den anderen, ln ge sloten colonnes. Als ze eens niet thuis was? Als ze op visite was, Iets wat heusch niet zoo on waarschijnlijk was. Het was 't seizoen voor tuin- partijtjes, bloemententoonstellingen en allerlei pretjes. Of misschien waren ze wel naar zee, er waren een paar badplaatsen vlak bij Pagdon. Of wel, ze kon ziek zijn en geen bezoek ontvangen dat was nog een mogelijkheid.... En als ze er wel was, zou zij dan niet boos zijn, als hij zoo maar kwam zonder eerst even te waarschuwen? Als zij eens weigerde hem te ontvangen? Zou hij dan den moed hebban om naar Lady Weste te vragen? Op dat oogenblik was hij minder bang voor Lady Weste dan voor haar dochter. Hij was bleek en onrustig toen hij het groote ijzeren hek bereikte, zelfs de griffioenen op de steenen pilaren keken hem nijdig aan, zoo dach* hij. Eeist kwam een klein meisje naar buiten loopen om het hek voor hem open te maken en hij meende vast, toen hij doorreed, dat een van die steenen beesten hem kwaadaardig toelonkte. Hij was van Dlan eew4est om naar Angela te vragen, maar zijn voornemen stierf een plotse- lingen dood, toen hij het verbaasde gezicht aan schouwde van den oudachtigen bediende, die onmiddellijk op zijn verlegen belletje open deed. Al zijn moed zonk meteen in zijn schoenen, hij wenschte zichzelf duizend kilometer ver en de stem waarmee hij vroeg of Lady Weste thuis was, klonk moeilijk en droog. „Ik zal eens even zien, mijnheer. Wien kan ik aandienen, mijnheer?" Cymbeline stotterde: „Mijnheer Harriman." Hij was er zeker van, dat de man even zijn wenkbrauwen optrok, toen hij den naam hoorde. Misschien wist hij nog wel iets van die bijna ver geten veete en verbaasde zich er over, wat iemand di edien gehaten naam droeg, op Val leylands te maken kon hebben. Hij volgde den man door de hal met de ge weien en paardenbitten, de fijne ingelegde meu belen en ging de eerste ontvangkamer binnen. Vijf ellendige minuten stond hij daar met den hoed in de hand uit het raam te turen en te wenschen dat hU ontsnappen kon. Toen ging de deur open en kwam Lady Weste binnen, maar zoo stilletjes, dat hij haar niet hoorde. Zij was al vlak bij hem, toen hij zich omkeerde, schrok, kleurde en stotterend begon te spreken. Zij had Cymbeline niet verwacht en zich al leen afgevraagd wie van al de Harrimans of het wel zijn zou. Wordt vervolgd. ■■"it

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2