RADIONWEEK GEPROLONGEERD ATTENTIE!! LIJST 3 Buiteniandsche gasten te Haarlem ONZEN OMROEPER Koninklijk bezoek EEN KOFFIEMAAL TIJD TOEGANG GRATIS ZONDAG 14 APRIL 1935 STADSNIEUWS Mooi orgelconcert met medewer king van Zang en Vriendschap in de St. Bavo Taptoe in de stad Concert Groote Kerk Concert Kon. Mil. Kapel Taptoe WERKVERRUIMING IN NOORD-HOLLAND Prijzenswaardige activiteit van yt Provinciaal Bestuur Installatie FIETSENDIEFSTALLEN OPGEHELDERD Daders in IJmuiden aangehouden In verband met de overweldigende belangstelling welke de Haarlemsche huisvrouwen hebben getoond voor de RADION-Propaganda-voorstellingen, die in het gebouw St. Bavo tot op heden werden gehouden, is besloten deze voorstellingen verder doorgang te doen vinden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 15, 16, 17 en 18 April, dagelijks 2 voor stellingen, aanvangende 2.15 en 8 'uur Om teleurstelling te voorkomen, wordt plaatsbe spreken dringend verzocht en aangeraden. Nieuwe burgemeester van Velsen Mr. M. M. Kwint van Zuilen benoemd DE STEENENKWESTIE TE ZANDVOORT De overwegingen van Ged. Staten GR.HOUTSTR.ieS KANOVEREENIGING „TREKVOGELS" Openingsvergadering Heldersch ElftalStormvogels Oprichting R.K. Schaakclub Burgerlijke Stand Uit vroeger tijden 17 APRIL LIJST DER R.K. STAATSPARTIJ IS Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer VERKIEZINGSBUREAUX V an de R. K. Staatspartij op Woensdag 17 April VELSEN WIJK AAN ZEE Aan de tentoonstelling van ontwer pen voor het Koningin-Emma- gedenkteeken Katholieke film-actie Federatie definitief opgericht Nederlandsche Midden- standsbank Het wetsontwerp in verband met de crisiscredietverleening GRIJPER VAN EEN KRAAN LOSGELATEN Spaansche bootsman op slag gedood 1 - Richting-Verkeer Dit roode bord met witte «treep beteekenti gesloten voor alle ver keer in deze richting De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft Zaterdagmiddag koffiemaaltijd aangeboden aan de leden f^r Internationale Jury voor Flora Drie ter ge legenheid van de ontvangst van die Jury in Haarlem in restaurant Brinkmann aan de Droote Markt. De tafel werd gepresideerd door den heer O. Droste Jr., voorzitter van de Kamer van koophandel, terwijl voorts o. a. aanwezig waren 'iet Uitvoerend Comité van Flora en sir Da- Ijiel Hall, eere-voorzitter der Internationale «Ury. De heer Droste bracht eerst een toast uit op hoofden der vertegenwoordigende staten, daarna hij woorden van dank richtte tot de Aanwezigen voor hun bereidwilligheid gevolg te Seven aan de uitnoodiging aan te zitten. De Kamer van Koophandel heeft groote bewonde ring voor het enthousiasme, waarmee Flora Is opgebouwd en voor wat bereikt is. Naar aan leiding daarvan is de internationale jury ge- tornen, naar spr. hoopt om de internationale betrekkingen te verbeteren. Gebruik makend *an een sprekend voorbeeld,op een zijner rei- in Amerika opgedaan wees spr. op het be gaan van de voor den handel zoo fnuikende belemmeringen. En als hieraan niet een einde t°mt, dan zal men in een impasse geraken, *aar men niet meer uit kan komen. Iedereen jboet de noodzakelijkheid propageeren van de rjogelijkheid de goederen déar te krijgen, waar ^n ze wil hebben. Met den wensch voor het succes van Flora en terugkeer van internationaal-goede verhou dingen eindigde de heer Droste. De heer Truffaut, senateur en groot bollen Afnemer, gewaagde in zijn tafelrede van het jteweldige belang, dat de bollencultuur voor Ne erland heeft en in het bizonder sprak hij dan ,v®r Aalsmeer en Boskoop. Met cijfers toonde by de groote plaats van den tuinbouw en bollen- Ultuur, die ons land in de weerld inneemt An. Hij sprak zijn groote erkentelijkheid uit °°r de samenstelling van een internationale 'Ury en voor de ontvangst. De heer Truffaut v°°t met zijn beste wenschen voor de welvaart ah den Nederlandschen tuinbouw en een dank- k°ord aan den president van de Kamer van Koophandel. Om 3 uur Zaterdagmiddag werd in de Groo- c of st. Bavokerk te Haarlem een orgelcon- gegeven door George Robert met medewer- J'1" van de Koninklijke Liedertafel „Zang en riendschap", directeur Frits Schuurman. De Liedertafel had zich op het hoogkoor op geteld, terwijl de internationale juryleden in middenschip hadden plaatsgenomen. Ook jAfen daar aanwezig de burgemeester vau aarlem, de heer C. Maarschalk van Egmond b Rinnegom, het Centraal comité voor de jf'ora-feestweek" en leden van de V. V. V. te Aarlem en Heemstede, van de vereeniging j'Kederlandsch Fabrikaat", van de afd. Haar- jbi van „Horecaf" en van „Onderling Belang", Avrijen toegang tot het concert hadden, was een uitstekend programma opgesteld, q'eeduit schitterde de Toccata en Fuga in "bioll van J. S. Bach, vroolijk en luchtig, estig waren de „Pavane" van yf. Byrds en gavotte" van Padre Martini, waarna het or- 1 mediteerend overging in de Prélude, Fugue 3 Variation van C. Franck en tenslotte weer jjAgistraal te eindigen in de „Toccata" van I,Andriessen. Deze variatie gaf alle registers - - egenheid hun sonore klank te doen hooren de internationale gasten zullen ongetwijfeld jb ruimen indruk vn de schoonheid en klan- l brijkdom van Haarlems vermaard orgel ge ssen hebben. jDok de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend- •,Waphandhaafde haar ouden roem. Na het g ''helmus", dat door allen staande werd aan boord, zong het koor nog „O Heer, die daer' ,'jjft heden nu treden" en na orgelspel nog ^t-de" van Fred. J. Roeske. Plechtig klonk gezang in de majestueuze gewelven en voor- - de hoogten en diepten kwamen bijzonder l£>i tot hun recht. concert liet de kerk in haar waarde als "^gebouw zonder dat datgene wat het con. v' tot zoodanig maakte verloren ging. Het tw een ex(iuis gerecht op het menue van het bftenlandsclie jury-feest. $|.Kls slot van de Flora-feestweek te Haarlem L. aIs laatste geschenk van Haarlem aan de jbenlandsche jury van „Flora" gaf de Kon. Oj 'itaire Kapel onder leiding van kapitein- Cj'bcteur C. L. Walther Boer een concert op de °°te Markt en daarna tezamen met de tam- t-Ars en pijpers van het corps Mariniers een Moe. Keeds lang voor den aanvang van het con- L' was de Groote Markt volgestroomd. Wel k' geheel Haarlem reeds de heele week door v bhen genieten van avondlijke concerten en (,c,nSangen, maar de Kon. Militaire Kapel be trouwt men toch weer als „iets anders". De il A. Kapel is voor Haarlem geen onbekende. niet zoo lang geleden, bij het feest van }j Groote Houtstraatver., gaf zij een concert te brlem en het is dah ook niet te verwonde nd dat de belangstelling van het publiek zeer tip was- De politie had echter voor een goe- afzetting gezorgd. Er was een groot carré gb de muziektent gevormd. De tram kon on- ^binderd passeeren. Het verkeer uit de Groote jatstraat werd echter niet op de Groote q.Arkt toegelaten en moest den omweg door Spekstraat maken. W'Ok de Kon. Militaire Kapel, gekleed in zijn qblbekende uniform, was gsruimen tijd vóór 8 Va hi de muziektent aanwezig. Nadat de Klcfr p b de St. Bavo geslagen had, begon het con- pb't met het „Wilhelmus", dat van het publiek een vriendelijk applaus kreeg. De „King |btton"-marsch van J. Ph. Sousa was het pit- o gespeelde tweede nummer en een goede h'oductie voor de rest. Zoowaar werd zelfs een eerste uitvoering ge- jj_vcn en wel van de suite „De Speeldoos van •jAhdora" van F. E. A. Koeberg, Voor de uit- jAfders is dit stuk, dat maar even uit 7 dee- f,b bestaat, instrumentaal een echte „doos van hdora" door de groote verschillen in tempi en Argangen en intervallen. Maar het goed ge doolde corps sloeg er zich, zooals te ver- Achten was, uitstekend doorheen. Wei was het programma zeer gevarieerd, doch tjbopuiaire deuntjes", zooals dat heet, waren q uitgevoerde nummers niet! Met groote aan- l^cht werd het concert gevolgd door het pu- v'ek, dat zelfs letterlijk uit de ramen van de ^bizen om de Groote Markt „hing" en on- v~bbiediglijk den stoep van het stadhuis had be- Vlot en correct werden de nummers ten gehoore gebracht en ze hadden dan ook een groot succes. Toen het programma nog vóór 9 uur geëin digd was, gaf de Kapel e enfiksche toegift als klap op de vuurpijl. Precies 9 uur was toen het concert afgeloo- pen. Soldaten houden nu eenmaal van stipt heid l Na een half uur pauze begon de taptoe. Een taptoe is iets zeer zeldzaams in het soldaten- arme Haarlem en begrijpelijk kreeg dus ook dit een uitgebreide belangstelling. Na den roffel hoorde men de taptoe der tamboers en Pijpers met twee liederen uit Valerius' Gedenck- klanck: „O Heer die daer"" en „O Heems kerk", volgens arrangement van N. A. Bouw man. daarna de taptoe der hoornblazers met het koraal „Dankt nu allen God", vervolgens Russische taptoe met gebed van Bortniansky en tenslotte marschmuziek, eenige pittige mar- chen besloten door het „Wilhelmus". Zoo heel populair is „Das Militair" in Nederland en ook in Haarlem niet, maar bij buitenissige feestjes als een „Flora-feestweek" wordt zooiets bui tenissig militairs als een taptoe toch graag gewaardeerd. Ook dit had een vlot verloop en veel succes. Intusschen en daarna vierden groote drom men Haarlemmers en vooral de „spes pa triae" onder hen, in de winkelstraten van de binnenstad hun feestjubel uit, wat minder or dentelijk en stiller ging dan bij het aanhooren van de muziek op de Groote Markt! „Uitge laten" is hier de juiste term van den graad van feestvreugde. We hoorden van enkele ongelukjes, als een bejaarde juffrouw, die flauw viel en per taxi weggebracht werd, doch ons kranig Haar- lemsch politiecorps, dat in zeer grooten getale dienst deed, zorgde er voor dat alles van een leien dakje ging. Het was een heerlijk inter mezzo in den verkiezingsroes! Zooals wij reeds hebben gemeld zal Maan dagmorgen de Rijks-commissie van Advies voor Werkverschaffing en Werkverruiming in Noord- Holland door den Minister van. Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, in het gebouw der Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem worden geïnstalleerd. Voorzitter van deze commissie is de heer mr. J. B. Bo- mans, lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland; onder-voorzitter is de heer mr. M. Slingenberg, eveneens lid van Gedeputeerde Staten; verder zijn de heeren jhr. ir. Reigers berg, hoofdingenieur-directeur van den Provin cialen Waterstaat; mr. Stufkens, referendaris chef van de af deeling Waterstaat; de heer Kik kert, burgemeester van Beemster, inspecteur van de werkverschaffing; mr. Van de Mortel, burge meester van Noordwijk, eveneens inspecteur van de Werkverschaffing, leden van de commissie. De heer mr. Baron de Vos van Steenwijk zal als secretaris optreden. V/ij verheugen ons oprecht over de instelling van deze commissie, zijne Excellentie de Mi nister van Sociale Zaken en ook de leden van Gedeputeerde Staten hebben er groote ver wachtingen van. Voor ons kiezersvolk is deze zeer ernstige poging om ons gewest werk en brood te ge ven ongetwijfeld een reden om vertrouwen te stellen in zijn Provinciale vertegenwoordigers. Het doel van deze commissie is te trachten de werkverschaffing in nieuwe banen te leiden door advies, vooral aan ^e kleinere gemeenten en door bemiddeling om tot samenwerking tc geraken; het opsporen van objecten; de be studeering van de technische mogelijkheid en het nut daarvan en de financiering door eerste belanghebbenden en het Rijk. Reeds zijn in Gelderland prachtige resultaten bereikt en bij Welslagen in Noord-Holland, zal verdere uitbreiding in andere provinciën plaats hebben. De Minister van Sociale Zaken hecht zeer aan deze commissie en hoopt op navolging. De Commissie is geboren uit hartgrondige samenwerking van Regeering en Gedep. St ri ten, om te trachten de vergrooting der werk- loozencijfers tegen te gaan en zoo mogelijk in Noord-Holland aanzienlijk te verkleinen. De Commissie zal veelvuldig, zoo mogelijk wekelijks, vergaderen, om de plannen te on derzoeken en de initiatief nemende gemeenten en waterschappen te hooren. Op Maandag 15 April a.s., 11 uur v.m., zal in de kamer van Ged. Staten ter Prov. Griffie van Noord-Holland de commissie geïnstalleerd worden door Z. E. de Minister van Sociale Zaken, prof. Slotemaker de Bruine. De installatierede zal beantwoord worden door den voorzitter, den heer mr. Bomans. Daarna zal de commissie overgaan in beslo ten vergadering, om hare werkzaamheden aan te vangen, neerkomende op een ontwerpen van een werkwijze en het bepalen van het normal;' vergaderingsuur. De minister blijft hierbij aan wezig. Bij de installatieplechtigheid zal mede aan wezig zijn het geheele college van Ged. Sla- ten met zijn voorzitter, den Commissaris der Koningin en den griffier der Staten, mr. Vening Meinesz. Mede op verlangen van den minister, zullen deze eerste zitting (en mogelijk ook nog eenige volgende vergaderingen) bijwonen de heeren: A. van Geelen, directeur-generaal voor de werk verschaffing en steunregeling, en Maijer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaf fing. De minister en zijn ambtenaren en de geheele commissie, zullen daarna de lunch gebruiken op „Berkenrode", te Heemstede, ten huize van den voorzitter. In een volgend nummer hopen wij verder op het groote nut der commissie te wijzen. De politie van Velsen heeft aangehouden den lT-jarigen IJmuidenaar W., los werkman, die ervan verdacht wordt zich in Haarlem aan rij wieldiefstal te hebben schuldig gemaakt. Ver dachte is naar Haarlem overgebracht. Op aan- wijzigingen van de Haarlemsche politie zijn te IJmuiden bovendien aangehouden de 17-jarige W. en de 15-jarige B. Allen hebben bekend meerdere fietsen in Haarlem te hebben ont vreemd. Het drietal is in verzekerde bewaring gesteld. De politie zet haar onderzoek voort. R.C.I .—Wimbledon Op Paasch-Zaterdag speelt R. C. H. tegen Wimbledon T. C. De wedstrijd vangt aan om 4 uur en zal worden geleid door den heer Vrugt. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester van Velsen, Mr. M. M- Kwint met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Zuilen. Men schrijft ons uit Zuilen; Toen ons Zaterdagmiddag het bericht be reikte, dat mr. M. M. Kwint burgemeester van Zuilen, benoemd was met ingang' van 1 Mei a.s. tot burgemeester van de gemeente Velsen, hebben wij nog pogingen in het werk gesteld een onderhoud te hebben met mr. Kwint. Daar hij echter tot Maandag uitstedig is. kon dit onderhoud helaas niet plaats heb ben. Mr. M. M. Kwint, zoon van den bekenden Utrechtschen predikant ds. Kwint, werd op 27 April 1898 te Nieuw en St. Joostland (Mid delburg) geboren. Aan het Chr. Gymnasium „e Utrecht genoot hij zijn klassieke opleiding. Lag het aanvankelijk in de bedoeling verdere opleiding te genieten aan de Kon, Militaire Academie te Breda voor cavalerie-officier, hst feit, dat mr. Kwint werd afgekeurd, maakte dit niet mogelijk. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht stu- deelde hij rechten en promoveerde in 1924. In zijn studententijd was mr. Kwint lid van den Senatus Veteranorum van het U. S. C. Eenigen tijd na de beëindiging van zijn stu dies volgde de benoeming tot volontair ter secretarie te Maarn. Bij het aftreden van baron Van Tuyll van Serooskerken als burgemeester van Zuilen, werd mr. Kwint als tijdelijk burgemeester he noemd. Dit geschiedde daar er plannen warer om de gemeente Zuilen te annexeeren bij Utrecht. Toen echter de plannen der grens wijziging voorloopig ter zijde werden gelegd, volgde op 15 Maart 1933 bij Kon. Besluit de definitieve benoeming tot burgemeester van Zullen. Lang heeft hij de gemeente Zuilen niet be stuurd, doch in deze periode deed hij zich ken nen als een uitstekend burgemeester, die de belangen der gemeente boven alles stelde. Met vaste hand stuurde hij dan ook doelbewust op zijn doel af, zooals het in het belang der burgerij het beste was. Naast zijn zware taak als burgemeester van de gemeente Zuilen, die steeds den heelen man vergde, wist hij toch nog oogenblikken te vinden om zijn lievelingssporten te beoefenen, nd. paardrijden en jagen. Hij bekleedde de functie van ruiterconsul bij den A. N. W. B. Liet de tijd het toe, dan zwierf hij gaarne te paard door bosch of over heide, of nam hij deel aan een slipjacht. Groote belangstelling had mr. Kwint ook voor de verrichtingen der plaatselijke ver- eenigingen, zooals de politieschietvereeniging, duivenelubs etc. Velen zullen den burgemeester met weemoed zien vertrekken naar het ongeveer 44.000 zielen tellende Velsen. Zooals gemeld hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun goedkeuring onthou den aan het 29 Maart 1935 door B. en W. van Zandvoort genomen besluit, waarbij aan de N.V. Maatschappij Metselmaterialen te Haarlem de levering van 224.000 stuks vlamoven straatklin kers voor den prijs van ƒ25.30 per 1000 stuks, is gegund. In de overwegingen lezen wij, dat, blijkens den considerans van dat besluit, door den Dienst van Publieke Werken der gemeente Zandvoort aan verschillende leveranciers de gelegenheid is gegeven een prijsopgave voor de leverantie van het benoodigde aantal straatklinkers te doen: dat van die gelegenheid onder meer gebruik is gemaakt door C. W. Drinkenburg te Amster dam, die heeft aangeboden de benoodigde straatklinkers voor den prijs van ƒ25 per 1000 stuks te leveren en met die aanbieding de laag ste inschrijver was, dat B. en W. echter, gezien de schriftelijke adviezen van den Dienst van Publieke Werken en van de Commissie van Bij- Stand voor Publieke Werken besloten hebben de levering van het vorenbedoelde aantal straat klinkers te gunnen aan de N.V. Maatschappij Metselmaterialen te Haarlem, die voor den prijs van 25.80 per 1000 stuks had ingeschreven, doch na de inschrijving bij brief van 11 Febru ari 1935 had medegedeeld, dat zij de bedoelde klinkers voor ƒ25.30 per 1000 stuks wenschte te leveren. Overwegende, dat onderwerpelijke besluit de goedkeuring van College behoeft, daar het op te vatten is als een besluit tot het ondershands aanbesteden van een leverantie; dat de Ingezonden prijsopgaven immers het ge volg zijn van aan een beperkt aantal gegadig den gerichte vragen en niet van een gehouden openbare aanbesteding in het openbaar aange kondigd en waarbij de gelegenheid tot inschrij ving voor een ieder is opengesteld. Ove'-wegen de, dat B. en W. bij het nemen van hun be sluit blijkbaar gevolg hebben gegeven aan het in den considerans daarvan vermelde advies van den Dienst van Publieke Werken, waarbij in overweging werd gegeven bij de gunning reke ning te houden met de omstandigheid dat de leveranties door genoemde N. V. steeds tot de tevredenheid van dien Dienst zijn uitgevoerd en de directeur der Vennootschap, ingezetene der gemeente Zandvoort is en zij zich voorts hebben laten leiden door het advies van de Commissie van bijstand voor Publieke Werken, die in meerderheid van oordeel was dat een gunning aan de N. V. Maatschappij Metselma terialen in het belang der gemeente zou zijn, omdat daardoor zekerheid zou worden verkre gen, dat steenen zouden worden geleverd, welke geheel en al aan de gestelde eischen voldoen en overeenkomen met de door de N. V. gele verde steenen, waarmede meerdere straten in de gemeente zijn bestraat, dat uit het besluit niets blijkt, dat ten aanzien van den laagsten inschrijver, C. W. Brinkenburg, de verwachting bestaat dat door dezen te leveren steenen niet aan de gestelde eischen zouden voldoen, dat evenmin is gebleken dat een redelijke grond bestaat voor het passeeren van den laagsten Inschrijver, die, door het feit, dat hij van ge meentewege wordt uitgenoodlgd in de prijs opgave in te dienen, geacht moet worden In staat te zijn zich op behoorlijke wijze van de levering te kwijten; Overwegende, dat B. en W. met hun voormeld besluit niet gilleen afbreuk hebben gedaan aan het aanzien van de Over heid, doch bovendien het financieel belang van de gemeente zoowel in het onderhavige geval als voor de toekomst uit het oog hebben ver loren, daar ln dit geval niet op de meest voor- deelige aanbieding Is ingegaan en het in de toekomst is te verwachten, dat het zonder re delijken grond niet gunnen van een leverantie aan den laagsten inschrijver ten gevolge zal hebben, dat deze en wellicht ook andere leve ranciers zich bij later door de gemeente Zand- vbórt te houden 'inschrijving 'van hét vérstrek ken van prijsopgave zullen onthouden. HETADRESVOOR De openingsvergadering van de „Trekvogels" was weer zeer druk bezocht. Na eenige algemeene besprekingen werd over gegaan tot wijziging van enkele punten van het reglement, o.a. werd de minimum leeftijd voor adspiranten op 12 jaar gesteld. Hierna werd overgegaan tot bespreking van het zomerprogramma. Besloten werd den ope- ningstocht te houden op 28 April, zulks in ver band met het feit, dat de wedstrijden van den Nederl. Kano Bond reeds zeer vroeg beginnen. Op 5 Mei zal een groote bloembollentocht wor den gehouden (pl.m. 35 K.M.), waaraan ieder een, ook niet-leden, kan deelnemen, terwijl elke deelnemer (ster) na volbrachten tocht een klei ne herinnering meekrijgt. Door middel van raambiljetten in de stad en andere propaganda zal een en ander nader worden bekend gemaakt. Ten bate van het Dorus Rijkersfonds speelt Storvogels morgen tegen een elftal, samenge steld uit Heldersche clubs. Het Stormvogels elftal ziet er als volgt uit: De Vries Haak Sr., Tol Wey, Feyen, v. d. Velde v. d. Steen, v. d. Lugt, v. d. Merkt, Ketting, Prins Op Woensdag 17 April a.s. zal in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat te Haarlem een oprichtingsvergadering plaats hebben van een R.K. schaakvereeniging. Deze zal tevens de eerste zijn in Haarlem. Men verwacht dat vele R.K. schaakliefhebbers deze bijeenkomst zul len bijwonen. Een en ander zal aanvangen om 8 uur. Geboren, 11 April: H. E. J. Kuck—Denker, z.; J. W. Dijkstra—Mulder, d.; 12 April: H. Mons— de la Court, d.; H. A. M. Boogaard—Zöbisch, d.; G. de Wit—de Dood, d.; 13 April: C. G. E. WolfGouwenberg, d. en z. Overleden, 10 April: E. Wesseling—Verkes, 78 jaar, Voorhelmstraat; 12 April: C. L. Stroink Piquet, 64 jaar, v. Dortstraat; A. Stappersv. Dijk, 44 jaar. Indischestraat; J. Vastenouw, 53 jaar, Groot Heiligland: H. Groenendijk, 52 jaar, Zijl weg; P. Kuiper—1Teensma, 90 jaar, Schoterboschstraat; L. M. J. ClasiePeuckert, 56 jaar, Lorentzplein. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! DagelijKS bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen ziin. VI Op het einde der 18de eeuw, toen algemeen in Europa de bewondering voor de klassieke kunstwerken begon op te leven, werden ook hier in Haarlem de kabbelingen van die golf vast gelegd. De Amsterdamsche bankier Henry Hope, ge adviseerd door een Italiaanschen vriend werd namelijk de baanbreker voor den aanbouw van onze vele buitenplaatsen in klassieken stijl. Hij had <Je kapitalen, verdiend met geldleeningen aan keizerin Catharina II van Rusland, o.a. In kunstschatten gelegd en toen zijn Amsterdam, sche woning, het groote huis op de Keizers gracht bij het Molenpad daarvoor te klein werd, kocht hij in 1782 voor 14.000.de hofstede Welgelegen aan den Hout, die hij uitbreide met de omliggende gronden van Dreef en Kleinen Houtweg en tot aan den Koekamp (Frederiks- park). Hier zagen de Haarlemmers tusschen 1785 en 1788 met klimmende verbazing en bewondering „Het huis van Hope", d.i. het huidige Paviljoen oprijzen in den nieuwen klassieken stijl en meer dan een halve eeuw schijnt die stijl het ideaal te hebben vertegenwoordigd voor buitenplaat sen om Haarlem. Reeds ln 1793 laat de Am sterdammer George Gerard Lans zijn „weldoor timmerde hofstede „Eindenhout" geheel sloo- Pen en zij het dan ook ln hout, den neoklassle. ken gevel bouwen, dien wij er nog zien en die met het oorspronkelijk lage hek van „palen met kettingen" en de er bij bedoelde, maar nooit gebouwde, zijvleugels, een veel minder zwaar uiterlijk zou hebben dan thans en een waardig pendant zou hebben gevormd van het Paviljoen aan het andere eind van Den Hout. Het was vooral de bekende architect J. D. Zocher, een kleinzoon van den bouwer van het paviljoen, die in denzelfden stijl van laag rei kende lange ramen, vlakke bovenlijsten en met pilaren en pilasters versierde bordessen, ver schillende villa's hier te bouwen kreeg. We nee. men van hem slechts Sparrenheuvel en Bloe- menheuvel en van anderen Overbeek, Groenen- hout. Hartelust en Duin en Daal; maar elk aanc'achtigen wandelaar vult deze reeds nog ge makkelijk aan. Het oude Vredenhof kreeg een klassieken ingang, de Buitensociëteit werd in dien stijl opgetrokken en het aloude Pannekoe. kenhuisje in het Bloemendaalsche Bosch ging weldra verscholen achter een pilaren bordesje. Van de verschillende koepels in dien trant ge bouwd is die van de Wildhoef wel de fraaiste. De verkiezingen voor de Provinciale Staten hebben in NOORD-HOLLAND plaats op J. M. STERCK PROOT. Door de goede zorgen van onze R. K. Alge meene Propagandaclub zullen op den verkie zingsdag voor de leden van de Provinciale Sta ten op verschillende punten van de stad z.g. verkiezings- of inllchtingenbureaux worden ge vestigd waar onze R. K. kiezers en kiezeressen op dien dag alle gewenschte Inlichtingen in verband met de stemming zullen kunnen be komen. Tevens zal aan die bureaux opgave kunnen geschieden van zieke of gebrekkige kiezers, of ouden van dagen die per auto gehaald en thuis gebracht moeten worden voor het vervullen van hun stemplicht. Wij wekken alle R. K. kiezers op om, voorzoo ver noodig. van deze inlichtingbureaux gebruik te maken en mede te helpen tot een zoo goed mogelijk verloop der stemming ten behoeve van onze R. K. Staatspartij. Op de onderstaande adressen zullen de be- bedoelde bureaux gevestigd zijn: R. Roozen, Elswoutslaan 1, Overveen, telefoon 13375. St. Jacobs Godshuis, Antoniestraat 7, telefoon 10740. Clubgebouw aan de Westergracht. Patronaatsgebouw, Begijnhof. Jeugdgebouw. Teijlerplein, telefoon 16805. Zoetestraat 12 rood, achter de R. K. Pastorie, telefoon 11450. Catechismuskamer, Kleverparkweg. L.T.B.-bureau, Z'aanenstraat 18 (Haarlem- Noord). telefoon 13383. R. K. Bewaarschool aan den Rijksstraatweg (Haarlem-Noord-Oud-Schoten) Deze bureaux zullen op Woensdag 17 April van des morgens negen uur tot des namiddags vijf urn- geopend zijn. Voor het bestuur v. d. R. K. Alg. Propagandaclub, H. J. KUIPER, secretaris. Ongeoorloofd. Door de politie is geconsta teerd, dat op verschillende gemeente-eigendom men alhier, voornamelijk lantaarnpalen, minia tuur-verkiezingplaksels met politieke leuzen der N.S.B. en Roomsch Kath. Staatsparty we- derrechteiyk zijn geplakt. Zelfs de natuur heeft men niet weten te eerbiedigen, daar ook op boomen langs de Julianakade plaksels met N.S.B.-leuzen geplakt zijn. Te IJmuiden-Oost werden communistische revolutionnalre leuzen door middel van menie op de straat aangebracht. Politie-onderzoek wordt terzake opzetteiyke beschadiging in de zen ingesteld. CONFLICT IN DE R.K. KIESVEREENIGING RECHT EN PLICHT BIJGELEGD In hotel Sonnevanck werd een drukke by- eenkomst gehouden van de groep R.K. kiezers, die onlangs tengevolge van een conflict met vyf bestuursleden van Recht en Plicht uit deze ver eeniging waren getreden en in afwachting van een uitspraak van het Centrale Kieskringbestuur een nieuwe R.K. kiesvereeniging hadden opge richt. Nadat de heer F. Kippersluis namens het in middels afgetreden bestuur de bijeenkomst ge opend had, gaf de heer Andr. Sehellevis aan de hand van talryke afschriften een overzicht van de gevoerde correspondentie met het Cen trale Bestuur. Spreker noemde het een verheugend feit, dat het Centrale Kieskringbestuur in de te Haarlem gehouden conferentie de rechtmatigheid der eischen van de protesteerende leden van Recht en Plicht had. erkend. Volgens de beslissing van het Centrale Kringbestuur dient iedere actie voor of tegen de samenvoeging van Beverwijk —Wijk aan Zee en Duin in Recht en Plicht ver meden te worden. Hierdoor zijn de reeds gestelde candidaten voor den dubbelen Raad de heeren C. Schaaper en G. Heere, practisch voor Wijk aan Zee uitgesloten. Verder verklaarde het Centrale Bestuur de vergadering van 19 Maart j.l. voor ongeldig. Na deze mededeelingen werd op voorstel van het bestuur de nieuw opgerichte kiesvereeniging ontbonden verklaard, met als gevolg, dat alle leden volgens het voorop gezette standpunt te- rugkeeren in „Recht en Plicht". Na de aanwezigen aangespoord tc hebben, ook ln de toekomst eensgezind te trachten, het de vies van de vereeniging, dat heet „Recht en Plicht", te blyven nastreven, sloot de heer F. Kippersluis de bijeenkomst met den Christeiy- ken groet. H. M. de Koningin heeft gisterochtend om kwart over tien een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van ingezonden ontwerpen voor een gedenkteeken voor H. M. de Koningin- Moeder, welke in de Ridderzaal te Den Haag wordt gehouden. Op het bordes werd de Koningin ontvangen door de leden van het comité, de heeren De Coster, Van der Heyden en Van der wyk. H. M. was vergezeld van haar particulieren secreta ris. C. S. Sixma, baron van Heemstra, van haar hoidame, freule Schimmelpenninck en van ha«tr adjudant, jhr. De Jonge van Ellemeet. De Koningin vertoefde ongeveer drie kwartier in de Ridderzaal en nam met groote be'angste - ling de verschillende inzendingen in oogen- schouw, daarby voorgelicht door den heer De Coster. Bijzondere belangstelling toonde H. M. voor de drie ontwerpen, welke door de jury bekroond waren en waarvoor zy geruimen tyd vertoefde. Tegenover den heer De Coster betuigde H. M. Haar groote ingenomenheid met deze ex positie en uitte haar waardeering voor 't feit, dat zoovele kunstenaars zich moeite gegeven hadden voor de nagedachtenis van haar moeder. By haar vertrek sprak H. M. nog enkele oogenblikken met eenige voormalige leden van 't huispersoneel van wijlen H. M. de Koningin- Moeder, die, zooals bekend is, als suppoosten by de tentoonstelling fungeeren. In een op 8 Maart j.l. gehouden bijeenkom it van instellingen, vereenigingen en ondernemin gen, die zich bezighouden met katholieke film- actie, werd in principe besloten tot samen werking. Een commissie werd benoemd om een schema van statuten samen te stellen. Op Woensdag 10 April werd wederom te Den Bosch, onder leiding van den hoogeerw. Vicar.s- Generaal van het bisdom Den Bosch, Mgr. F. N. J. Hendrikx, .een bijeenkomst gehouden, waarop het ontworpen schema werd besproken, waarna definitief werd opgericht de Federatie „Katholieke Film Actie". In ons ochtendblad van 13 dezer maakten wij me,ding van het wetsontwerp tot wyziging en verhooging van de Ryksbegrooting van Finan ciën. Wo voegden er aan toe, dat dit wetsont werp strekt tot verhooging van vergoeding van verliezen. Wie den officieelen tekst leest, welke wij in ons bericht overnamen, ziet onmiddeliyk, dat deze wyziging der begrooting verband houdt met de crisiscredietgeving en met maatregelen, welke de Nederlandsche Middenstandsbank onder goedkeuring van den Minister heeft getroffen of zal treffen ter versterking van het middenstandscrediet. Dat wij hierop nog even nader terugkomen :s omdat ons is gebleken, dat men uit ons bericht heeft opgemaakt, dat de Bank verliezen <x>u hebben geleden. De berichtgeving kan in den tegenwoordigen tyd niet duideiyk genoeg zijn en daarom stellen wij nog even in het licht, dat het hier oetreft de uitvoering van een maatregel waartoe in de Tweede Kamer en in de Eerste Kamer is besloten, doch welke niets uitstaande heeft met de positie van de Nederlandsche Mid denstandsbank. Deze instelling is door de Re geering belast met de middenstandscrisiscre- dietgeving, wat trouwens algemeen bekend is. Zaterdag waren aan boord van het in de haven van Vlaardingen liggende Spaansche stoomschip „Artiba Mendi" drie arbeiders aan bakboordzyde bezig met het maken van een houten betimmering voor een lading cokes. Over bakboordzyde werd vanuit een langszij liggen- den lichter met een drijfkraan de cokes gelost. Door onbekende oorzaak is de gryper van de kraan losgeschoten en cusschen het drietal te recht gekomen. De 43-jarige bootsman E. Rios, wonende te Coranial in Spanje, kreeg een klap van het gevaarte en was op slag dood. Een tweede Spanjaard kwam onder de cokes te recht, doch bleek slechts lichte verwondingen te hebben opgeloopen, terwyi de derde tydig opzy was gesprongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3