Stresa-conferentie geëindigd Een volledig accoord bereikt s Frankrijks aanklacht tegen de Duitsche bewapening Slotcommuniqué gepubliceerd Het nieuws van heden NIEUWE RICHTLIJNEN Trein ontspoord bij Bordeaux BEROEP OP GENEVE DE BAROMETER Nieuwe bijeenkomst over een accoord inzake Midden-Europa ter consolideering van Oostenrijks onafhankelijkheid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 15 APRIL 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. T£28? Verzet der drie mogendheden tegen eenzijdige verdrags opzegging Tevredenheid over de resultaten Engelsch-Italiaansche verklaring Conferentie Zondag gesloten Drie dooden, tien zwaar gewonden Politieke relletjes in Frankrijk Politie arresteert talrijke personen Het Schutzbund-proces De „Letitia" weer vlot msm De z-gPyreneeën-expres is bij Bordeaux ontspoord. Drie personen werden gedood, tien zwaar gewond „Duitschland heeft de methode van onderhandelen vervangen door de methode van het fait accompli" De Volkenbond kan niet onverschillig blijven DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weer De reactie in Duitschland Einde Fransche Rijks- conferentie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 35 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek STRESA, 14 April. Het slot communiqué van Stresa houdt o.m. in: De vertegenwoordigers van de regeeringen van Italië, Frankrijk en Engeland hebben te Stresa den al- gemeenen toestand van Europa on derzocht in het licht der resultaten van de gedachtenwisseling, welke in de afgeloopen weken heeft plaats gevonden, zoomede van de beslis sing, welke op 16 Maart door de Duitsche regeering is genomen en ten slotte op grond van de informa ties, welke door de Britsche minis ters tijdens hun recent bezoek aan verschillende Europeesche hoofd steden zijn verkregen. Nadat de invloed van dezen toe stand op de politiek, zooals deze in de overeenkomsten van Rome en Londen is bepaald, was in aanmer king genomen, bestond volledige overeenstemming over de verschil lende kwesties, welke besproken werden. Ten eerste: Zij kwamen tot overeenstem ming over een gemeenschappelijke lijn, welke gevolgd zal worden, wanneer het Fransche be roep op den Volkenbondsraad ter sprake zal komen. Ten tweede: De Informaties, welke zij heb ben verkregen, hebben hen versterkt in de meening, dat de onderhandelingen moeten worden voortgezet met het oog op de ontwik keling, welke wordt nagestreefd nopens de veiligheid van Oost-Europa. Ten derde: De vertegenwoordigers der drie mogendheden bestudeeren opnieuw den toe stand van Oostenrijk. Zij bevestigden de Engelsch-Fransch-Ita- liaansche verklaringen van 17 Febr. 1935 en 27 September 1934, waarbij de drie regeeringen de noodzakelijkheid erkenden de onafhankelijk heid en onschendbaarheid van Oostenrijk te handhaven, welke ook in de toekomst hun ge meenschappelijke politiek zal leiden. Nopens het Fransch-Italiaansche protocol van 7 Januari 1935 en de Fransch-Engelsche verklaringen van 3 Februari 1935, kwamen zij overeen voor te stellen, dat vertegenwoordigers van alle regeeringen, welke in het protocol van Rome worden opgenoemd, zoo spoedig mogelijk moeten bijeenkomen, met het doel de overeen komsten voor Midden-Europa te sluiten. Ten vierde: De drie staten bevestigen de grondslagen van de procedure, vervat in het op 3 Februari te Londen uitgegeven communi qué en besluiten de studie der kwestie van het luchtpact actief voort te zetten met de bedoe ling een pact te sluiten tusschen de vijf mo gendheden, welke in het communiqué van Lon den worden opgenoemd, zoomede van alle bila terale overeenkomsten, welke dit kunnen begeleiden. Ten vijfde: Toen zij de bewapeningskwtestie bespraken, hebben de vertegenwoordigers der drie mogendheden zich voor oogen gehouden, dat het communiqué van Londen voorzag in een overeenkomst, waarover vrij met Duitsch- land moet worden onderhandeld, welke zou moeten treden in de plaats van de overeen komstige clausules van deel vijf van het Ver drag van Versailles. Zij hebben voorts de handelingen der Duit sche regeering en het rapport van Sir John Simon over zijn besprekingen met den Duit- schen Rijkskanselier over dit onderwerp zorg vuldig bestudeerd. Met leedwezen constateeren zij, dat de methode der eenzijdige opzegging, welke is toegepast door de Duitsche regeering op een oogenblik, dat juist stappen werden onder nomen om te geraken tot een overeenstem ming in de kwestie der bewapening, het publieke vertrouwen in de veiligheid van een vreedzame ordening heeft ondermijnd. Niettemin bevestigen de vertegenwoordigers der drie mogendheden hun ernstigen wensch den vrede te handhaven door het herstellen van een gevoel van veiligheid en zij verklaren voor zich zelf, dat zij er ernstig naar zullen blijven streven deel te nemen aan iedere prac- tische poging, waarbij de internationale over eenstemming kan voorden bevorderd door een beperking der bewapening. Ten zesde: De vertegenwoordigers der drie mogendheden hebben voorts besproken den wensch, welke is gemotiveerd door de staten, welker bewapening is vastgesteld bij de vre desverdragen van St. Germain, Trianon en Neuilly, revisie van dezen stand van zaken te verkrijgen. Zij besloten, dat de andere staten, welke bij deze kwestie betrokken zijn, langs diplomatie- ken weg hiervan op de hoogte zullen worden gesteld. Zij kwamen overeen dezen anderen staten de bestudeering van deze kwestie aan te bevelen met het doel haar door wederzijdsche over eenstemming te regelen binnen het kader van algemeene en regionale veiligheidsgarantie. De volgende gemeenschappelijke verklaring is gepubliceerd door de vertegenwoordigers van Italië en Engeland met betrekking tot het Ver drag van Locarno: „De vertegenwoordigers van Italië en En geland, die slechts in de hoedanigheid van garandeerende mogendheden deel na men aan het Verdrag van Locarno, bevestigen op formeele wijze al hun verplichtingen, wel ke uit dit verdrag voortvloeien en \*èrklaren het als hun voornemen deze getrouw na te ko men, indien het noodzakelijk mocht zijn. Voor zoover deze beide mogendheden deze verplichtingen op zich hebben genomen met betrekking tot alle andere deelnemers aan het Verdrag van Locarno wordt deze gemeenschap pelijke verklaring, welke werd afgelegd op de conferentie van Stresa, waaraan Frankrijk deelnam, ook formeel overhandigd aan de re geeringen van Duitschland en België." Ten slotte bevat het slot-communiqué nog de volgende verklaring: „De drie mogendheden, wier politiek doel is de gemeenschappelijke handhaving van den vrede binnen het kader van den Vol kenbond, zijn het er volkomen over eens, wanneer zij zich met alle practische mid delen verzetten tegen een eenzijdige op zegging van verdragen, waardoor de vrede van Europa in gevaar kan komen en zij zullen derhalve te dien einde handelen in nauwe en vriendschappelijke samenwer king." De conferentie van Stresa is Zondag beëin digd. De Fransche premier, Flandin, heeft 's mid dags Mussolini een noenmaal aangeboden, waaraan talrijke leden der drie delegaties aan zaten. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, had zich 's middags per auto naar Alassio aan de Italiaansche Riviera begeven, om aldaar zijn zoon te ontmoeten, die na een vierjarig verblijf in Indië met zijn gezin is teruggekeerd. De minister zag toen voor de eerste maal zfjn kleinzoon, die op Ceylon geboren is. Daarna zou hij zich naar Genève begeven. Bij het sluiten der conferentie heeft Musso lini verklaard, dat de waakzame en actieve so lidariteit der drie mogendheden den vrede in Europa kan verzekeren. MacDonald en Flandin bedankten Musso lini en elkaar voor den geest van wederzijdsche samenwerking welke geheerscht had. Alvorens Stresa te verlaten heeft Laval een rede voor de radio gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het eenige doel van de conferentie was de handhaving van den vrede. Onze internatio nale politiek, zooals wij die zoo juist met onze Engelsche en Italiaansche vrienden hebben be werkstelligd, is tegen geen enkel land gericht. Wij eischen veiligheid voor allen. Wij willen de noodzakelijke verzoening van alle volken. Alvorens Stresa te verlaten, zoo besloot Laval, wensch ik te zeggen, dat mijn vurige hoop is: den vrede, die zoo moeilijk op te bouwen is, weldra werkelijkheid te zien worden. De premier Flandin verklaarde het volgende: Wellicht verrijzen er nieuwe moeilijkheden in Europa, maar wij zullen deze te boven komen door de nauwe samenwerking welke in Stresa is vastgelegd. MacDonald verklaarde voor de radio: Ik ge loof dat de conferentie een duurzame bijdrage beteekent voor den vrede. Zij heeft de diplo matieke solidariteit aangetoond in de bedoe lingen en de doeleinden. Tijdens een receptie van Fransche industri- eelen die een studiereis door Italië maken, sprak Mussolini over de conferentie van Stresa. Deze conferentie, aldus de Duce, heeft de verzoening gemarkeerd in de denkbeelden der drie mogendheden en heeft aangetoond, dat dit voldoende zal zijn om den vrede in Europa te verzekeren. De premier Flandin verklaarde nog het vol gende: Wanneer Engeland, Italië en Frankrijk één zijn en vastbesloten, beteekenen deze lan den een materieele kracht, waardoor de we reld zich gerust voelt. PARIJS, 15 April. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op het internationale baanvak HendayeParijs bij een treinontsporing drie personen gedood en tien gewond. Het ongeluk geschiedde met den z.g. Pyre- neeën-expres, die tegen twee uur te Bordeaux zou aankomen op het station Marcheprime op 30 K.M. voor Bordeaux. Van de dertien wagons van den trein liepen zeven uit de rails. Zij werden omvergeworpen of in elkander gedrukt. Het ongeluk zou veroorzaakt zijn doordat een wiel van den vierden wagen van den trein af liep. PARIJS, 15 April. (Reuter) Twee en twintig leden van de Patriottenliga te Moi- sang-sur-Orge, die een protestbetooging hielden tegen de aanstelling van een comrau- nistischen onderwijzer, kwamen in botsing met de politie en liepen daarbij verwondingen op. Ook te Carpentras in het Zuidoosten van Frankrijk, kwam het tot politieke botsingen. Hier werd een groote socialistische betooging tegen de verlenging van den diensttijd gehou den, waaraan duizenden personen uit het de partement Vaucluse deelnamen. De betoogers verbrandden de schuttingen van eenige mili taire gebouwen en er ontstond een groote vechtpartij, waarbij verscheidene deelnemers gewond werden. WEENEN, 15 April. (D. N. B.) In het proces tegen de leiders van den Schutzbund heeft de officier van justitie tegen de 21 verdachten le venslange gevangenisstraf geëischt wegens voorbereiding van burgeroorlog. ATHENE, 13 April (Reuter). Het 13.475 ton metende Engelsche s.s. „Letitia", dat in de na bijheid van Patras aan den grond was geloo- pen en aan boord waarvan zich 356 passa giers bevonden, is hedenochtend vroeg weer vlot geraakt. Laval, Mhssolini, MacDonald en Flandin na afloop der laatste zitting van de v Drie Mogendheden-conferentie te Stresa GENèVE, 14 April. Het Fran sche memorandum aan den Volken bondsraad houdt o.m. in: IOp 16 Maart heeft de Duit sche Rijkskanselier de ambassadeurs der Europeesche mogendheden te Berlijn ontboden om hen in kennis te stellen van den tekst van een wet, waarbij Duitschland den algemeenen dienstplicht herstelt en welke voor ziet in een nieuwe indeeling van het leger in 1 2 legercorpsen en 36 divi sies. Deze maatregel was reeds op 9 Maart voorafgegaan door de offi- cieele aankondiging van het herstel van een Duitsche militaire lucht vaart. De clausules van het vredesver drag zijn hiermede in twee van hun belangrijkste bepalingen verloo chend. Het levert het bewijs van de beteekenis der in Duitschland reeds volbrachte herbewapening, nog geheel afgezien van het plan, dat verder zal worden gevolgd. Het is niet alleen de verkondi ging van een politiek, het is reeds een feit. In een nota, welke de Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken den Engelschen ambassa deur te Berlijn op 11 April heeft overhandigd, wordt de toeneming der uitgaven gemotiveerd door de noodzakelijkheid de voorbereidingen van de wijziging van het leger in een militie- leger met korten diensttijd verder voort te zet ten en werd er tegen geprotesteerd, dat de be grooting van het ministerie van Luchtvaart als bewapeningsbegnpoting werd aangezien. Nog op 20 December bestreed de minister van luchtvaart, dat het Rijk meer dan eenige oefen toestellen zou bezitten. Sindsdien zijn drie maanden verstreken en Rijkskanselier Hitler is in staat den Britschen staatssecretaris er van op de hoogte Ce stellen, dat het Rijk op het gebied der luchtvaart reeds pariteit met Engeland heeft bereikt. Het zij veroorloofd te constateeren, dat, ten einde een dergelijk resultaat te verkrijgen een inspanning gedurende eenige weken, ja zelfs van eenige maanden, niet voldoende zal zijn geweest. 2. De initiatieven, waaraan hier is herinnera. zijn een formeele schending der belangrijkste clausules van deel vijf van het Verdrag van Versailles en van het later over zijn toepassing tusschen de Duitsche regeering en de regeerin gen der voornaamste geallieerde mogendheden op de ambassadeursconferentie gesloten ver drag. Aan het systematisch overtreden van deze verdragsartikelen was reeds lang geen twijfel meer; doch deze overschrijdingen waren, zoo goed mogelijk, verborgen. Thans is de schending openlijk, zij wordt niet bestreden. De Volkenbond heeft de taak zich er mede te bemoeien. Hij kan niet onverschillig blij ven bij de handhaving van een politieke methode, die direct in strijd is met de grondslagen, waarop hij berust en het dóel, dat hij nastreeft. 3. Bij de toelating van Duitschland tot den Volkenbond heeft de Assemblée zich nadruk kelijk beroepen op deel vijf van het verdrag, om het militaire maritieme en luchtvaartstatuut Madariaga, de Spaansche gezant te Pa rijs, die te Genève als rapporteur zal optreden bij de behandeling van het Fransche memorandum inzake de Duit sche herbewapening. vast te stellen, waaraan het Rijk moest be antwoorden. Door de bepalingen, welke haar militair sta tuut regelen voor nul en nietig te verklaren, heeft de Duitsche regeering met voorbedachten rade een der factoren vernietigd, waarop haar medewerking aan het instituut van Genève berust. 4. Door dat te doen heeft de regeering van het Rijk het resultaat der internationale onder handelingen in jake de beperking der bewape ningen ernstig in gevaar gebracht. De Fransche regeering herinnert vervolgens aan de verkorting van den militairen diensttijd van drie tot een jaar en de vermindering van de Fransche legersterkte, zoomede andere maat regelen en voorstellen tot vermindering der be wapening. Het is waar, dat de Rijksregeering het in Oc tober 1933 noodig heeft geacht, na kennis te hebben genomen van een arbeidsprogram, Genève te verlaten en het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond mede te deelen. Dit is een geste, welke door niets gerecht vaardigd was, zooals de president dei confe rentie zelf heeft geconstateerd. Doch ook na deze geste is het werk niet opgegeven. Op 3 Februari j.l. werd op initiatief van de Fran sche en Engelsche regeering een program op gesteld, dat door alle den vrede dienende mo gendheden met voldoening werd ontvangen. Zelfs ue Rijksregeering had dit program aan genomen. Haar besluiten van 16 Maart hebben het intusschen in gevaar gebracht. Het zou nut teloos zijn zich te willen beroepen op de maat regelen, welke de andere regeeringen zich ge noodzaakt hebben gezien te nemen in hun eigen land, omdat deze maatregelen gerecht vaardigd werden door de ontwikkeling van de Duitsche bewapening. Duitschland heeft een internationaal probleem een eenzijdige oplossing willen geven. De metho de van onderhandelen heeft het vervangen door de methode van het fait accompli. 5. Een nog belangrijker vraag moet worden ge steld: m een Europa, waarin de methode van de eenzijdige opzegging van algemeene verplichtin gen algemeen zou worden, zou spoedig nog slechts plaats zijn voor een machtspolitiek. Bovendien is geen enkele onderhandeling nut tig, wanneer de resultaten door den wil van een der betrokken partijen zouden kunnen worden verstoord. Dan zou men bij de internationale be trekkingen bü voorbaat het begrip verdrag of verplichting moeten uitschakelen. Is het de moeite waard deze pogingen voort te zetten, wanneer toegegeven wordt, dat het vergrijp tegen een aangegane verplichting hoe plechtig ook, geen andere gevolgen medebrengt dan een moreelc wei gering en men geen risico op zich neemt, wanneer men zich van zijn verplichtingen bevrijdt en de overtredende staat in de straffeloosheid een aanmoediging voor nieu we schendingen vindt? De Volkenbondsraad kan niet onverschillig staan tegenover een dergelijke bedreiging van de internationale ordening zonder in zijn taak tekort te schieten. Hij heeft den plicht er tegen op te komen door gepaste maatregelen te nemen om den thans geschapen toestand te verhelpen en een herhaling te verhinderen. Uit Genève wordt gemeld, dat het Journal des Frankrijks memorandum over Duitsche her bewapening gepubliceerd. Conferentie van Stresa beëindigd. Trein ontspoord bij Bordeaux; drie dooden, tien ernstig gewonden. Oude vrouw te Amsterdam in brand geraakt en omgekomen. Gruwelijke misdaad op het eiland Schiermon nikoog; oude man vermoord; het lijk in een waterput gevonden. Uitvoering van een jeugdspel op den Dioc. Ka tholiekendag te Den Haag op 30 Juni. Opdracht van den Minister van Sociale Zaken aan de inspectie Volkshuisvesting tot samen stelling van een lijst met voorstellen voor nieuw bouw van arbeiderswoningen met lage huren. De filmbrand te Hilversum; de zaak voor de Amsterdamsche rechtbank. Provinciale Commissie in zake werkverruiming in Noord-Holland geïnstalleerd. Verwachting: zwakke tot matigen, Zuid- EE Westelijke tot Zuidelijken, later wellicht EEE Zuid-Oostelijken wind, meest half be- EE wolkt, weinig of geen neerslag, warmer EE EE overdag. EEE Hoogste barometerstand: 767.1 te Tou- EE EE louse en La Coruna. EE Laagste barometerstand: 747.0 te Hel- EEE EE singfors. Zon op 5.06 - onder 6.55 - Licht op 7.25 EE Maan op n.m. 3.35 onder v.m. 3.36 EE Volle Maan 18 April IllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllI Nations meent te weten, dat behalve het Fran sche memorandum nog een tweede vertrouwe lijk document bestaat, dat de suggesties zou be vatten, welke de drie te Stresa vertegenwoor digde mogendheden zouden hebben uitgewerkt. Deze suggesties zijn: 1. De raad moet de onmogelijkheid bevestigen de jure en de facto verdragschennis in de in ternationale politiek te erkennen; 2. De raad moet zijn leedwezen uitspreken over het besluit der Duitsche regeering van 16 Maart; 3. De raad moet besluiten tot instelling van een commissie van juristen, welke het probleem der verdragschennis moet onderzoeken en voor stellen moet doen over de maatregelen, welke In de toekomst moeten volgen op verdragschen- nis; 4. De raad moet de ontwikkeling voorstellen van de organisatie van de veiligheid door in ternationale pacten op de basis van wederzijd sche hulpverleening. Volgens het blad bestaat tusschen de verte genwoordigers van Frankrijk, Engeland en Ita lië overeenstemming. Van Duitsche zijde wordt met betrekking tot het Fransche memorandum aan den Volken bondsraad verklaard, dat de strekking er van geheel over het hoofd ziet, dat Duitschland zich in een gedwongen positie bevond en dat zijn optreden werd gedicteerd door het gedrag der anderen. Nadat punt voor punt de Duitsche lezing wordt gegeven, besluit men het commentaar als volgt: Indien Frankrijk gelooft Duitschland te moe ten herinneren aan de plechtigheid van de hem te Versailles opgedrongen verplichtingen, zij hier slechts herinnerd aan de bij het slotproto- col van Locarno van de zijde van Frankrijk even plechtig en vrijwillig aangegane verplich ting onverwijld tot ontwapening over te gaan. PARIJS, 13 April. De op, 3 December 1934 geopende Fransche Koloniale Conferentie, ook Rijksconferentie genoemd, is heden in een plech tige zitting gesloten. De slotzitting werd bijgewoond door presi dent Leorun en door alle gedelegeerden, die ten deele in kleurige kleeding waren verschenen. De minister van koloniën Rollin verklaarde, dat thans de economische Rijksraad is ge vormd, die op vaste tijden zal bijeenkomen. Frankrijk heeft op de oude markten millioe- nen klanten verloren, die het moet terugvinden onder de 60 millioen inwoners van zijn reus achtig rijk. Het doel der conferentie was, het bevestigen van de economische eenheid van het geheele Fransche rijk. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 7«t Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1