i STADSNIEUWS MenóMjffoM: Thwü-fSjf Uzi tnmd cLol U nmdiy Itelt'i In „De Stille Week" LIJST 3 Werkverruiming in Noord-Holland Haarlem, 15 April LIJST 3 STEMT LIJST 3 INSTALLATIE DER COMMISSIE Een goed Katholiek STEMT DERHALVE DE CANDIDATEN VAN No. 1 Mr. J. B. BOMANS VERLOVINGSRINGEN VAN ELLINCKHUIJZEN No. 1 Mr. J. B. BOMANS MAANDAG 15 APRIL 1935 Wie helpt mede? Bij de propaganda op 17 April? DE BROUWERSKOLKWEG Nieuw crediet van f 74.000 NORMALISATIE JAN GIJZEN- VAART Hedenmorgen aanbesteed STADSSCHOUWBURG VOOR DE STILLE ARMEN ,jHoera! Wij bouwen". Revue in een proloog en twee bedrij ven ten bate der Joodsche Invalide. TOONEEL overdenken wij bij voorkeur de groote levenskwestie, waar het voor ons allen om gaat. Deze primaire levensbelangen worden het best behartigd door de één heid der R.K. Staatspartij te bewaren FLORA HAD EEN ENORM BEZOEK 25.000 personen met tram vervoerd Geen bollenzondag Vervoer zieken en hulpbehoevenden TELEFOONCELLEN IN HAARLEM Ned. Natuurhist. Vereeniging Waarom zijn ze er niet? TRAM CONTRA AUTO Tram de sterkste ERNSTIG ONGEVAL IN HAAR LEM-NOORD Getuigen opgeroepen Het aantal werkloozen is, verge leken bij 1934, weer toegenomen Toekomstplannen Nu in Noord-Holland BEZOEK INTERN. JURY Diner bij Brinkmann STAARTJE VAN DE TAPTOE De heer Koeberg gehuldigd Bussen-volte T.Y.B.B.D.H.L. Wat gebeuren moet Nieuwe plannen RIJKSVISCHAFSLAG JUWELIER Anegang hoek Schagchelstr. AGENDA 16 April stemt da Katholieke lijst Een veilige Gids is onze KATHOLIEKE overheid NEDERLAND—FRANKRIJK Overeenstemming op principieele punten NED. KAMPIOENSCHAP OP SABEL Boutmy kampioen na barrage DUERLOO WINT DE RONDE VAN VLAANDEREN Van der Ruit op de vijfde plaats Draverijen op Woudestein Aanbiedingen op den dag der verkiezing aan de propagandabureaux. Deze zijn gevestigd: R. Roozen, Elswoutslaan 1, O verveen, telefoon 13375. St. Jacobs Godshuis, Antoniestraat 7, telefoon 10740. Clubgebouw aan de Westergracht. Patronaatsgebouw, Begijnhof. Jeugdgebouw, Teijlerplein, telefoon 16805. Zoetestraat 12 rood, achter de R. K. Pastorie, telefoon 11450. Catechismuskamer, Kleverparkweg. L.T.B.-bureau, Zaanenstraat 18 (Haarlem- Noord). telefoon 13383. R. K. Bewaarschool aan den Rijksstraatweg (Haarlem-Noord-Oud-Schoten) B en W. van Moemendaal schrijven aan den raad: In de vergadering van 21 Juli 1932 voteerde de raad een crediet van 50.000 voor aanleg van den z.g. Brouwerskolkweg, welke weg, met uitzondering van het viaduct, in zijn geheel op 100.000 begroot was. Deze gelden zijn in verband met den tragen voortgang in de goed keuring van het uitbreidingsplan voor de Brou werskolk en omgeving grootendeels niet be steed voor den aanleg van genoemden weg, doch voor verbetering van terrein nabij den Zeeweg en andere werkzaamheden, waarvoor 33.700 werd uitgegeven. De aanleg van de Brouwerskolkweg kon pas ln 1934 ter hand worden genomen. Het restee- rend crediet ad ƒ16.300 werd aangevuld met 10.000 in de raadsvergadering van 15 Nov. 1934. Thans is aan den aanleg ƒ36.000 ten koste gelegd. Het nog benoodigd bedrag wordt op 74.000 begroot, hierbij is het maken van een viaduct inbegrepen. B. en W. stellen voor hun een crediet tot dat bedrag te verleenen. deelte realistisch is, terwijl in het tweede ta melijk onvoorbereid naar de sprookjessfeer wordt overgegaan, heeft het Thalia-theater niet opge lost. Royaards deed het destijds door den sprookjesvorm voor het geheel te kiezen, hier kwam die zelfs in het tweede deel nog maar ten halve uit. De levendige acteur Herbert Hart- mann, de gewiekste zakkenroller die voor grap pige tafereeltjes zorgt, hield het midden tus- schen het een en het ander, terwijl van de beide herders de vader zeker een kostelijk comisch type was, maar toch de zoon alleen een sprook jesfiguur consequent weergaf. Overigens vorm den hier de tooneelen, met de sentlmenteele ac tie van Florizel en Peerdita, en het kleurige ballet in vlot décor, een prettig intermezzo tus- schen de zwaar opgezette bedrijven. Alles bijeengenomen was het zooal geen ver bluffende dan toch een goed verzorgde yertoo- ning, opgeluisterd door de ernstige muziek van Edmund van der Meden, die in het Amster- damsch Bach Orkest een waardig vertolker vond. Ein Marchen, maar met nadruk op doorgaans zwaren toon verteld. H. B. v. d. S. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken te Haarlem, in het Raadhuis, alhier aanbesteed: Het normallseeren van de Jan Gijzenvaart ten Oosten van den Rijks straatweg Haarlem—Velsen met bijkomende werken. Ingekomen waren 9 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma H. Baks en H. Steenkist te Haarlem voor perceel I 19.480 en perceel II ƒ15.410, met resp. 480 en 360 manweken. Ingekomen: J. N. ƒ5, Tulipe ƒ10. De commissie voor de Stille Armen doet ons opgave van bovenstaande voor haar ingekomen bijdragen en schrijft: Wij kregen 'n gift, die gedachten riep Naast dank aan Paschen, zon en bloemen. Gift van een trouw vriend, die Tulipe, Zich nu ditmaal doet noemen. Konden bloemen onze tolk thans zijn, Wij boden TULIPE tot dank dan aan, Ons tevens aanbevelend, een fijn Bouquet Bouquet VERGEET MIJ (ONS) NIET. Zou beter bij deze tulp staan. Inderdaad wij zijn zeer dankbaar voor de ons geschonken bijdragen en blijven ons immer aanbevelen. Wij worden nooit moede te geven, maar ook nooit moede, om de middelen te zoe ken, die ons hiertoe in staat kunnen stellen. Helpt ons voor onze Armen, wat is er al niet noodig! Dan, het is nu Paschen, de vasten is dra uit en ook onze armen behoeven zich van vleesch-spijzen dan niet te onthouden. Maar ach.... hoe zal het bij velen zijn? Komt laat ons toch doen wat mogelijk is!! Uwe bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan het Bureau dezer courant en bij de commissieleden voor de Stille Armen, in iedere parochie wel bekend. Het adres van den penningmeester is Gasthuissingel 64, het post gironummer 13564. Zalig Paaschfeest. Ten behoeve van den lotenverkoop van de Joodsche Invalide, is een amateur Revue-gezel- schap opgericht, dat door het geheele land voor stellingen geeft. Zondagavond was het ensem ble in Haarlem en speelde voor een zoo goed als geheel gevulden schouwburg. Na een kort welkomstwoord en een kleine in leiding waarbij met voldoening van het groote succes dat de Revue had gewag werd gemaakt, begon de uitvoering, die weliswaar lang duurde doch een vlot verloop had. Begrijpelijkerwijze had ieder der 22 taferee- len direct of indirect betrekking op de stich ting van de Joodsche Invalide, welke men met de opbrengst der loten wil uitbreiden. Er werd gezongen en gedanst, er waren één- actertjes en schetsjes, vroolijke zoowel als stem mige scènes, en daar de executanten zich met zeer veel animo van hun taak kweten, zoo twij felen we niet of het succes van den lotenver koop is navenant dat van de Revue geweest. Vanide stichting, zooals deze worden zou na de uitbreiding (er is slechts één inrichting en wel te Amsterdam, waarheen alle Joodsche In validen uit heel Nederland komen) was een groote maquette aanwezig, die op het tooneel werd tentoongesteld. Jhr. Röell, de eere-voorzitter Rabbijn S. de Vries en wethouder W. J. B. van Liemt hadden bericht van verhindering gezonden. Dag Wintcrmarchen van William Shakespeare. Thalia Theater Ham burg. Stadsschouwburg. Voor degenen, die in de min of meer on vriendelijke veronderstelling leven, dat binnen onze grenzen de buitenlandsche kunst ook door het tooneelminnende publiek méér wordt ge waardeerd dan de eigene, kan het een schrale troost zijn, dat het Hamburgsche „Thalia" hier Zaterdagavond voor haar „galavoorstelling" maar bitter weinig belangstelling vond. Verklaarbaar is dit wel. Afgezien van het feit, dat de katholieken in de Veertigdaagsche Vas ten den schouwburg meer nog dan anders links laten liggen; daargelaten ook nog de omstandig heid van de verhoogde prijzen, komt het ons voor, dat in Nederland de interesse in de Duit- sche versie van een klassiek Engelsch drama niet anders dan gering kan zijn. Al erkennen we onmiddellijk, dat ook dit werk van Shakes peare volkomen algemeen is en zelfs eerder een Duitsch dan een Engelsch gezelschap op het lijf geschreven mag heeten. De groote William was niet alleen een onover trefbaar knap dramaturg, die van elk verhaal sterk levend tooneel wist te maken, maar hij laadde zijn stukken ook vol gedachten, die aan dacht vragen en overweging elschen. Het genie ten van zijn werk ln de dramatische uitvoering is tevens een inspanning van den geest, welke men door eenige voorstudie zeker op nuttige èn aangename wijze verlichten kan, maar dit is geen voorwaarde om aan het groote publiek te stellen. Komt daar nog bij, dat het stuk in een vreemde taal ten tooneele wordt gebracht al is die taal velen Nederlanders vertrouwd dan moet het niemand verwonderen, dat er maar een klein getal, liefhebbers het fijne Winter avondsprookje is komen beluisteren en dat die weinigen nog voor de meerderheid Duitschers waren. Desniettemin heeft het gezelschap onder lei ding van Paul Mundorf die als regisseur geen verrassende dingen deed in toegewijd spel het sprookje voor ons doen leven. Misschien toch minder het sprookje, dan wel het verhaal van den Siciliaanschen koning Leontes, die in waanzinnige jaloezie zijn vrouw en hun kind den dood in wil drijven, maar die na vele jaren van wroeging beiden in romantisch geluk weer terugvindt. Het gróóte spel heeft dus Leontes te geven en Ernst-Fritz Fürbringer bleef niet in gebreke. Zijn voordracht is fel en breed voor den NederlandscherL smaak zou zij bij wat min der hartstochtelijkheid nog meer voldoen. Rus tiger, maar wel overtuigend, speelde zijn gema lin, Ruth Baldor, een elegante tooneel verschij ning. In overeenstemming met haar aard, cor- daat en goed, was Charlotte Kramm als Paulina en zij vond haar evenknie in Wolf Paetow, haar echtgenoot. In het algemeen stond het acteeren op bevre digend peil, al viel daarvan voor onze eigen ac teurs en actrices niet veel te leeren. Het twee slachtige van het stuk, dat in het eerste ge- Een prachtig zonneweer, een prettige voor- Jaarstemperatuur, een vrije dag en een be zienswaardige, lokkende tentoonstelling, dat zijn te zamen ingrediënten, welke een reusachtige drukte in Heemstede kunnen verwachten. En inderdaad is het een run op de Bloemen tentoonstelling Flora geworden. Woorden a's „ontzaglijk" en „reusachtig" zijn eigenlijk niet voldoende om te beschrijven hoe druk het was. Méér zegt, dat van 10 uur des morgens tot half 10 des avonds, dus bijna 12 uur aan een stuk, een meterslange file heeft gestaan voor den ingang van het Bloempaleis, van per sonen, die toegelaten wenschten te worden, een file, die bijkans tot den ingang van het Flora-restaurant reikte. Méér zegt, dat de parkeerplaats voor auto's toch van een res pectabele grootte, te klein bleek, om alle par- keerende auto's te bevatten en dat men toen de lanen van Groenendaal als parkeerplaats gebruikte en toen ook dat nog niet voldoende was de auto's zelfs buiten de lanen in het bosch werden opgesteldMéér zegt, dat op sommige plaatsen de bezoekers slechts voetje voor voetje vooruit konden, dat het terras van het Flora-restaurant voortdurend bezet was en dat alleen lijn 1 van de N. Z. H. T. M. (rute station Haarlem—Flora) ongeveer 25.000 per sonen vervoerd heeft De tram moest dan ook het materieel ge weldig versterken en heeft geregeld met een 2J4 minuten-dienst gereden. Vooral van 27 uur heeft ze het te kwaad gehad, maar een intense organisatie maakte het mogelijk, dat alles zoo vlot mogelijk verwerkt kon worden. Men heeft hoogstens een kwartier behoeven te wachten, zoo deelde men ons vanwege de tramdirectie mede. Dat is nog heel gering, ver geleken bij het bezoek aan het Bloemen- paleis van Flora, waar men soms een uur in de rij heeft moeten staan voordat men toegelaten werd! Ook de K. L. M. heeft veel rondvluchten boven Flora mogen boeken en telkens zwierden haar vliegtuigen dan ook boven de tentoon stelling. Toch: een bollenzondag is het niet geweest Dé reeds hier en daar prachtige bloeiende, bollenvelden kregen nauwelijks kijk. Alle be langstelling slokte Flora op. Wel had ook de tramlijn Haarlem—Leiden v.v. veel te ver werken en moest daarom zelfs versterkt wor den, maar bijna het geheele vervoer was voor de bloemententoonstelling te Heemstede bestemd. De tramlijn HaarlemFlorp, had dan ook meer passagiers dan HaarlemLeiden. Daar een ritje door de bollenvelden meer op brengt voor de tram dan van Haarlem naar Flora, is het mogelijk, dat ondanks het ge weldige vervoer de tram nog minder aan ont vangsten heeft dan verleden jaar, toen de drukte lang niet zoo groot was. Maar toen richtte het geheele vervoer zich ook op de geheele bollenstreek en niet uitsluitend op één plaatsje: Heemstede. Naar schatting hebben 30.000 personen de Flora bezocht. Wat zal Paschen brengen? poorterplein de heer Burdet voor de leden van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging eenige van zijn nieuwste films reproduceeren. De heer J. Drijver, secr. van de Vereeniging tot het be houd van Natuurmonumenten, zal daarbij uit het leven van verschillende vogels vertellen. Woensdag 27 April brengt de Vereeniging een bezoek aan de kweekerij der N. V. C. G. van Tubergen te Haarlem, Een vogel-excursie vindt plaats op 28 April o. 1. v. van den heer L. van 't Sant in Groe nendaal. Het bestuur der R.K. Propaganda te Haar lem vraagt medewerking van personen om op den dag der verkiezing zieken en hulpbehoeven den naar de stembus te geleiden. Aanbieding bij mevr. Brinkman, Anegang 19, of op den dag der verkiezing (Woensdag 17 April) aan het propagandabureau St. Bavo, Smedestraat. Woensdag 17 April a.s., des avonds om kwart over acht, zal in de 2e H. B. S. aan het Sant- Het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem stelt de Kamer voor aan B. en W. van Haarlem een brief te schrijven waarin o.a. gewezen wordt op de on gunstige positie die Haarlem tegenover andere plaatsen inneemt, ten opzichte van het aantal openbare telefooncellen. Het is zeer in het bijzonder opgevallen, dat in de grootere steden in ons land deze tele fooncellen reeds geruimen tijd zijn aange bracht en dat Haarlem tot dusverre daarvan nog verstoken is gebleven. Wij achten het be lang hiervan zeker niet te onderschatten, aldus het schrijven. De tegenwoordige moeilijke eco nomische omstandigheden zijn oorzaak, dat vooral tal van kleine zakenlieden, en in het bijzonder die, welke gevestigd zijn in de buiten wijken van de stad, de kosten van een tele- foon-aan-huis niet meer kunnen betalen. Voor zoover onze inlichtingen gaan, gaat het schrijven voort, worden deze telefoon cellen dan ook het meest gebruikt in de excentrische deelen der steden. Wfj zouden het vooral ook daarom van groot belang achten, indien ook in onze stad deze cellen geplaatst zouden kunnen worden. ,,Het is ons bekend, dat de medewerking van het gemeentebestuur daarvoor reeds inge roepen is en dat de niet-tot-standkoming een gevolg is van het bedrag, der door u gevraagde retributie". Zondagmorgen omstreeks 9 uur had een aan rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door een 50-jarige dame uit Den Haag, en rijdende op den Gasthuissingel, en een tram, komende van den Kleinen Houtweg. De oorzaak was dat de automobiliste en de trambestuurder elkaar te laat hebben opgemerkt. De auto werd door de tram circa 20 M. meegesleurd. De auto werd zóó zwaar beschadigd dat hij moest worden weggesleept en is in een garage ondergebracht. De automobiliste is met een gekneusde rib in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen en daar na per auto naar haar woning in Den Haag overgebracht. De politie maakte proces-ver baal op. De koplampen van de tram werden vernield. Vrijdagmorgen omstreeks tien minuten voor 9 uur is een 2B-jarige wielrijdster op den hoek Zaanenlaan—Rijksstraatweg aangereden door een onbekend gebleven wielrijder. De wielrijdster is op straat gevallen en liep een zware hersen schudding op. Getuigen van deze aanrijding wor den verzocht zich in het politiebureau in de Smedestraat aan te melden voor het geven van inlichtingen. Hedenmorgen om elf uur is in het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem de rijkscommissie van advies voor werkverschaffing en werkverruiming in Noord-Holland geïnstalleerd. Bij deze plechtigheid waren o. m. tegenwoor dig Z. Exc. de Minister van Sociale Zaken, prof. dr. J. R. Slotemaker de 'Bruine, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, het vol ledige college van Ged. Staten met den grif fier en vele hoofdambtenaren uit werkver schaffingskringen. De Commissaris der Koningin heette den mi nister en de' andere autoriteiten namens Ged. Staten welkom en uitte de beste wenschen voor het resultaat. Minister Slotemaker de Bruine dankte aller eerst den Commissaris der Koningin voor het aandeel, dat hij had in de voorbereiding voor deze bijeenkomst. Gij zijt hier te zamen, aldus de minister, voor een uitnemend provinciaal belang. De taak, die de commissie wacht, is zoo aantrekkelijk, omdat zij van zoo groot moreel gehalte is. De economische zilde mag niet verwaarloosd worden en uit de herinnering worden wegge vaagd, maar het moreele gehalte staat boven al les. Het is uw taak om zooveel mogelijk arbeiders, waarvoor in het gewone bedrijfsleven thans geen werk te vinden is, weer in te schakelen. Wie werken wil en kan moet gij aan den ar beid helpen. Een en ander heeft moeilijke zij den, omdat de arbeid, dien gij opneemt niet de eerste is in Nederland. Jaren lang heeft de re geering met haar ambtenaren zich reeds aan dit werk gegeven ook in Noord-Holland. Het gevolg hiervan is, dat het aantal werk. verschaffingsobjecten kleiner is geworden, waar door minder menschen geholpen kunnen wor den. Het succes der werkverschaffing is groot. Men moet de menschen niet*eien laten klop pen, maar goed economisch verantwoord werk geven, werk dat de kracht van den man waard is. De ramp van de werkloosheid wijkt nog niet. Wie de cijfers gade slaat van week tot week, ontdekt thans een gelukkige ver mindering, maar dit is een seizoenverbete ring. Vergelijkt men dezelfde cijfers van 1935 met die van 1934, dan ontdekt men tot zijn schrik, dat de toestand weder ernstiger is geworden. Het aantal werkloozen is ook ondanks de seizoenverbeteriiig toegenomen, waardoor meer behoefte aan uw arbeid ontstaat. In het laatste Jaar, aldus de minister, is het ons wel gelukt het aantal te werkgestelden on der rijkssubsidie van 48.000 tot 58.000 te ver- hoogen, dat is 20 pCt. Er zit dus nog muziek in! De minister schetste dan de taak der commis sie. De proef, in Gelderland is een volledig suc ces. Van allen, die in Gelderland voor steun in aanmerking komen werkt 59 pCt. op 1 Janu ari j.l. Dit cijfer zou nog gunstiger zijn, als Arnhem en Nijmegen uitgezonderd werden omdat de ste den aparte moeilijkheden vragen. Dan komt men tot een percentage van 76 pCt. van alle steuntrekkenden. En nu zijt gij bereid in Noord-Holland de zelfde taak te beginnen. 1 Januari j.l. was 13.8 pCt. van alle steuntrekkende werkloozen in Noord-Holland te werk gesteld. Schakelt men de groote steden uit, dan wordt dit percentage 36.3. Het diner Zaterdagavond in restaurant Gebr. Brinkmann te Haarlem was aangeboden door den Bond van Blcembollenhandelai'en. Onder de aanwezigen merkten wij op ruim hon derd buitenlandsche juryleden, het Uitvoerend Comité van Flora, vele leden van de Bonden van Bloembollenhandelaren et- Plantenhanöe- laren en van organisaties betrokken bij den Haarlemschen Dag van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De aanzittenden van de verschillende natio naliteiten waren taalsgewijs aan de tafels ge plaatst met als tafelpraeses de voorzitters van de landsgroepen van den Bond, die de speech van den voorzitter aan hun tafel moesten weergeven. De voorzitter van den Bond van Bloembollen handelaren, de heer T. M. H. van Waveren, die de tafel presideerde, hield een rede, die een afspiegeling was van de vlotte, ongedwongen stemming aan tafel, geestig en opgewekt. Het plezierigste vond hij, dat in-deze zaal geen tariefmuren en grenzen zijn. Spr. eindigde met den wensch, dat er eens weer een tijd zal komen met vrijhandel en vrij verkeer. De heer M. Gassmann uit Zwitserland wilde namens alle buitenlandsche gasten den dank aan hun Nederlandsche vrienden overbrengen voor de zeer hartelijke ontvangst. Hij sprak de hoop uit, dat deze vriendschapsbanden, ook de pas aangeknoopte, zullen leiden tot vrede en welvaart. Hij uitte zijn waardeering voor het werk van de commissie, die de prachtige Flora verzorgd heeft, en verzekerde, dat men naar zijn land mee zou nemen de herinnering aan de schoon heden van Nederland en de gastvrijheid. Na afloop van het diner begaven vele gas ten zich nog naar het Volendammer Bier restaurant op Flora waar men nog gezellig eenigen tijd bijeen bleef. Men was verrukt van de daar heerschende sfeer. Tijdens het concert van de Kon. Militaire Kapel Zaterdagavond op de Groote Markt werd onder leiding van den Kapitein-directeur C. L. Walther Boer de eerste uitvoering gegeven, zoo als gemeld, van de suite ,De speeldoos van Pan dora" van F. E. A. Koeberg. De componist was zelf met zijn echtgenoote bij het concert aan wezig en is na afloop van de taptoe tijdens de bijeenkomst van het Flora-feestcomité en jury leden in restaurant Gebrs. Brinkmann gefelici teerd door den heer A. van Weerden in een geestige toespraak met het succes van zijn com positie. Ook de heer Walther Boer was aanwe zig. Aan diens echtgenoote werden door mevr. v. Weerden bloemen aangeboden. Het geheel had een zeer geanimeerd karakter. Het groot aantal personen, dat het concert en de taptoe heeft bijgewoond en de geweldige drukte, welke daarna ontstond, heeft de Haarl. Brockwaybus Mij. parten gespeeld. Er wilden zóóvele menschen met de bussen vervoerd wor den, 4Se bussen werden letterlijk bestormd dat er een ernstige opstopping en stagnatie ontstond. De directie heeft toen een groote hoeveelheid reserve-materiaal in dienst gesteld waardoor stagnatie en opstopping langzamer hand werden opgeheven. Het heeft echter een tijdlang gespannen! Men verzocht ons van H. B. C.-zijde er de aandacht op te willen vestigen, dat deze ver eeniging niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor de incidenten, welke zich tijdens den op haar terrein gespeelden wedstrijd T. Y. B. B.—D. H. L„ hebben voorgedaan. Wij voldoen aan dat verzoek, hoewel ieder weldenkend mensch natuurlijk wel begrijpt, dat H. B. C. dat zijn terrein voor dezen kamp beschikbaar stelde, niet aansprakelijk kan worden gesteld voor hetgeen er op het speelveld tijdens den wedstrijd gebeurt. De minister moet probeeren nieuwe wegen voor de werkverschaffing te openen en dan wees spreker op den loontoeslag, die aan ar beiders in de boerenbedrijven wordt gegeven om hen weer aan het werk te zetten. De regeering is er zich van bewust, dat haar een zeer ernstige taak op dit gebied wacht. Bij de keuze voor werkverschaffingsobjecten werd er tot nu toe naar gestreefd om zoo veel mogelijk daarvoor beschikbaar geld in loonen om te zetten. Het blijkt echter, dat we uitge put raken. Het blijkt echter, dat we uitgeput raken. De mogelijkheid is dan ook geopend om een werk door meer materlaalvraag toch te doen uitvoeren met behulp van het Werkfonds. Dan is er nog het vraagstuk van de Jeugd werkloosheid. De jeugd vakopleiding geven is prachtig. Maar zij kan niet eeuwig blijven leeren. Er moet reëel werk gevonden worden en zoo dient men uit groote objecten zorgvuldig de stukken te knippen, die voor de jeugd geschikt zijn. Spr. droeg dan den hamer over aan den voor zitter en sprak den wensch uit dat met Gods hulp veel zal worden bereikt. Mr. Bomans zeide, na een dankwoord aan den minister, dat het onze plicht is al onze krachten in te spannen om het leed van de werkloosheid te verzachten. Gij zijt in een goe de provincie, Excellentie, aldus spreker. Wij zijn reeds jaren bezig. Indertijd stelden wij twee millioen beschikbaar voor de werkverschaf fing uit de gewone middelen. Geen provincie heeft dit voorbeeld nog kunnen navolgen. Wij richtten de ontginningsmaatschappij Noord-Holland op en stelden de duinen be schikbaar als werkverschaffingsobjecten. Spr. openbaarde dan nieuwe groote plan nen. Door duinterrein zal een wandelweg van 37 K.M. gemaakt worden en 190 H.A. zullen beboscht worden. Het is alleen te betreuren, dat het platte land niet met objecten komt. Wij zullen tevreden zijn, wanneer wij de Gel- dorsche resultaten benaderen. De commissie ging daarna in besloten ver gadering. De lunch werd gebruikt ten huize van den voorzitter. IJMUIDEN, 15 April 1935 Rijksvischaf- slag Tarbot per kg. 1.60 tot 1.30, griet per 50 kg. 40.tot 15.tong per kg. 1.80 tot 1.10, middel schol per 50 kg. 40.tot 39.zet- schol per 50 kg. 47.tot 40.kleine schol per 50 kg. 32.tot 4.50, schar per 50 kg. 6.50 tot 5.tongschar per 50 kg. 40.tot 32.rog per 20 stuks 19.tot 14.vleet per stuk 7. tot 2.41, pieterman en poon ,per 50 k&. 31.50 tot 6.groote schelvisch per 50 kg. 21.tot 10.middel schelvisch per 50 kg. 20.tot 11. kleine middel schelvisch per 50 kg. 18.tot 10.—, kleine schelvisch per 50 kg. 15.tot 6.—, kabeljauw per 125 kg. 60.tot 30.gullen per 50 kg. 22.50 tot 10.leng per stuk 1.70 tot 0.40, heilbot per kg. 1.20 tot 0.70, wijting per 50 kg. 6.80 tot 4.50, koolvisch per stuk 1.05 tot 0.15, makreel per 50 kg. 4.90 tot 3.60. Over: Slechte tijden Het Parochiaal Armbestuur van den H. Ant. v. Padua ziet zich tot zijn leedwezen verplicht zeor velen der bedeelden te schrappen en anderen belangrijk ln de bedeeling te verminderen. Ook z.g. stille armen, die tot heden een vrij groote tegemoetkoming ontvingen, worden, door de droeve noodzakelijkheid gedwongen, gekort. Van de Jaren lang plaats gehad hebbende vleeschbedee- ling met Paschen kan geen sprake meer zijn. Het is dieptreurig, maar waar! Het armbestuur is nog steeds buitengewoon dankbaar voor den grooten steun der parochianen bij verschillende collectes en de inteekenlng op de circulaires. En niettegenstaande die groote vrijgevigheid komen we er nog niet en moet ons armbestuur „gaan bedelen om te kunnen bedelen" (spelling Merchant Waar zit 'm de knoop? Eenvoudig hierin, dat onze bedeelden-lijst wekelijks grooter wordt en de bedeellng ln natura (melk. brood, vleesch, klee ding, etc.) zulke groote bedragen vordert. Het zijn feiten. Die cijfers hebben we een vrygevlgen armenvrlend getoond. En wat deed hij? Hij vond het Jammer, treurig, ontmoedigend, maar liet het hier niet bij. HU zond: twee honderd gulden met de boodschap: „direct geheel besteden en niet potten". Wie volgt nu met 200.— of minder of meer? Ter eere Gods en van St. Antonlus. Het Dagelijksch Bestuur van het Par. Armbestuur v. d H. Antonlus: J. R. KORSTJENS, Voorzitter. Tel. 10299. H. Th. J. A. COÉBERGH, secretaris. Tel. 15027. Giro 158921. J. BEAUFORT, penningmeester. Tel. 10717. Giro 152175 Over: De N.S.Ben de Joden Tijdens de beantwoording van vragen door dominee Van Duyl in de Gem. Concertzaal te Haarlem, waar mUnheer Asscher schering en in slag was, stond midden in de zaal een dame op, die het navolgende zelde: „Mijnheer, mag Ik even het woord? Hier achter mij zitten menschen. die zeggen: alle Joden moe ten vermoord worden. Deze uitdrukkingen vind ik verschrikkelijk en vanaf deze plaats teeken Ik protest aan." De moedige dame, die wel tot de conclusie moet zijn gekomen, dat zij in een zonderling gezelschap terecht was gekomen, vond slechts geringen bijval in de zaal. Meer bijval had de grappige dominee, toen hij de dame van repliek diende en zelde, dat, wanneer Gebouw „St. Bavo" R. K. Bevolkingsbureau. 8 uur. Stadhuis Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Haarlem, 8 uur. Frans Hals-theater „Vlug van stapel", 2.00, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater „Moderne Groenland- vaarders, half 12 „Op Hoop van Zegen" Op het tooneel „3 Fuxani", 2, 430, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „One night of love" (gepro longeerd), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace „De Ellendigen". Op het tooneel „Mimi en Teddy Leblanc", 2, 4.30, 7 en 9 15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur. Rechtskundigbureau, half negen. Federatie Groenten en Fruithandelaren, 8 uur. Spaar kas „St. Nicolaas", 8 uur. Haarlems Gemengd Koor. 8 uur. R. K. Fabrieksarbeiders, 8 uur. Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur. Hotel Union d'Or Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde, kwart over 8. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Alge- meene ledenvergadering N.O.V., half 9. Gebouw Kamer van Koophandel Kamer v. Koophandel en Fabrieken, half 8, Is* Tot groote voldoening van de betrokkenen is aangaande een handels- en scheepvaartverdrag tusschen Nederland en Frankrijk op de princi pieele punten overeenstemming bereikt. Vele punten, die tot dusver hangend gebleven waren, zijn thans tot oplossing gebracht. Zondag zijn te Rotterdam de wedstrijden ge houden om het nationaal kampioenschap voor heeren op sabel. In totaal namen 12 schermers deel. Monlfoort, Boutmy en Schriever hadden een even groot aantal partijen gewonnen en tusschen hen moest barrage geschermd worden. Het resultaat was, dat Boutmy kampioen werd met 6 ontvan gen en 8 gegeven treffers. Tweede werd Mont- foort met 8 ontvangen en 9 gegeven treffers, terwijl Schriever derde werd met 9 ontvangen en 5 gegeven treffers. De Ronde van Vlaanderen met als startplaats Gent en finish te Wetteren, een afstand van 260 K.M. werd Zondag onder zeer groote belang stelling verreden. Het aantal renners, dat aan deze klassieke koers deelnam, was buitengewoon groot en vijf Hollandsche wegrenners behoorden hierbij n.l. Van der Ruit, Peters, Bogaert, Snoeyers en Heeren. De uitslag luidt: 1. Duerloo ln 7 uur 24 min. over 260 K.M.; 2. Meulenberg; 3. Leemans: 4. Moerenhout, 5. v. d. Ruit, 6. Roosemont; 7. Lo- wie op 30 sec.; 8. De Caluwé in 7 uur 29 min. 9. Van Hasselt op 1 lengte; 10. Rebry de win naar van 1934 in 7 uur 29 min. 10 sec. Op het Sportterrein „Woudestein" te Rot terdam zijn Zondag draverijen gehouden, geor ganiseerd door de Commissie van Eigenaren tot voortzetting van de Courses in Nederland. De resultaten luiden als volgt: F-prijs, prijsdraverij 4e klasse over 2000 M.: 1. Young Henriot, eig. A. Vringer; 2. Willy S., eig. E. G. In 't Veen. G-prijs, handicapdraverij le klasse over 2000 M.: 1. Trotteur, eig. K. Taams; 2. Olympia, eig. R. van Leeuwen;. H-prijs, heatprijzendraverij 2e en 3e klasse, over 1610 Meter; le heat: 1. Xuthus, eigenaar Stal Valkenveen; 2. Welkom van Aduard, eig. J. de Vlieger; 2e heat; Idem. J-prijs, kortebaandraverij over 800 M.: 1. Fanfare, eig. Gebr. Knijnenburg; 2. Konora, eig. D. Pronk; 3. X. Ooorlooper, eig. J- de Vlieger. op het oogenblik 't anti-semitisme groeit, dat aan de Joden zelf te wijten is. Daverend applaus en voetgestamp in de zaal. Commentaar overbodig. Ook de bekende brlefkwestie van Asscher en Heldring kwam ter sprake, waarin de gelijkscha keling van manieren van communisten en N. S. B.'ers maar al te duidelijk werd bewezen. J. B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2