mJmm Zoekt gij betrouwbaar I Personeel I Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De drie-mogendheden-conferentie te Stresa. Medische kroniek 'N TROUWE KLANT m m Het Schaakspel MAANDAG IS APRIL 1935 m -f Ëf« fel w% ëp inm i.m&mtm liiiiiii!iiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiini!niiitiiitinniiii]i!inii!ii!i!iiimniniiiiiiitiiii!iii!!ii!i!iiiniiii!iiiiniiiiiiin!ii| siiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiin; SiniiiiiiininnimininininininmiininminimmmDiDiniRimmmiiimmraiiiiiiiiiiiimiiiiiimmmnininiig iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuis m Geneeskunde in Perzië OLIEHOUDENDE ZADEN Inlichtingen gevraagd Invaliditeits- en ouderdomsrenten 1 Mei a.s. zal Richard Strauss het huis van den componist Engelbert Humperdi te BMppard, als rusthuis voor oude componisten inwijden W w/m W, Wm M WÊikWm m 'WÊk Wm Zwart geeft op. Er is geen verdediging tegen Df5—e6, Lh3—f5, enz. met mat. FOTOREPORTAGE De K.N.A.C. hield Zaterdag een rit naar de bloemententoonstel ling te Heemstede. Overzicht op de Flora terwijl de deelnemers worden toegesproken door den heer Krelage O* Engalscha, Franscha an Italiaanscha ge delegeerden tar drie-mogendheden-confe- rantia ta Strese habben aan bezoek gabracht aan hat graf van dan Italiaanschee lagar- aanvoardar Cadoma H. M. da Koningin haaft Zatardag aan be zoek gabracht aan da tentoonstelling van maquettes voor hot monumant van wijlan H, H. da Koningin Moader. Do Koningin varlaat de Ridderzaal Geschenken voor Z. H. den Paus Op 2de Paaichdag vortrakkan 1200 K J V. meisjes van de diverse bisdommen onder leiding van Z. H. Exc. Mgr. A. F Diepen naar Rome, waar zij door Z. H. den Paus in audiëntie zullen worden ontvangen. Alle 1200 pelgrims hebben kleeren ver vaardigd om aan Z. H den Paus aan ta bieden. Deze kleeren zullen aan de armen van Rome worden uitgedeald Van deze kleeren werd heden te den Bosch een tentoonstelling gehouden. Mgr. Diepon mat Pastoor De Kroon bezoekan de tantoonstelling De ronde van Oss werd Zondag onder groote belangstelling gereden. Het startschot is gelost Terwijl de moderne techniek in de hoofd plaatsen van Perzië, Teheran, Ispahan, zijn intrede doet, tegelijk met de moderne we tenschap, en Westersche vliegtuigen, automo bielen, oliewinning, electrotechniek, en genees kunde aldaar even goed beoefend worden als in de Europeesche steden, blijft toch het geheele platteland en ook wel een groot gedeelte der stadsbevolking van de moderne geneeskunde verstoken. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de zorg voor de gezondheid duizend jaar geleden in Perzië beter was, toen dat land de kern was van de Mohammedaansche cultuur. Ook in Europa is de verspreiding van ge schoolde artsen over het geheele land nog van betrekkelijk jongen datum. Of er vóór 1600 in elke Nederlandsche stad een geschoold dokter was, is lang niet zeker. Maar hiér is in de laat ste duizend jaren steeds een vooruitgang in dit opzicht, terwijl er in Perzië en aanliggende lan den vaak achteruitgang geweest is. Dr. H. A. Lichtwardt, die in Hamadan in Perzië gevestigd is, schrijft uit eigen ervaring interessante mededeelingen over den toestand van de geneeskunde aldaar. Buiten de kleine centra, waar de Europeesche beschaving is door gedrongen, is eeuwenoude sleur, verbazende onzindelijkheid en volkomen afwezigheid, van georganiseerde gezondheidszorg, zooals men die toch overal in Nederlandsch-Indië vindt. Wanneer er dan iemand in. één van die tien duizenden dorpjes ziek wordt, zoekt hij zijn toe vlucht bij de plaatselijke mullah (priester), want een dokter is er niet. „Deze schilderach tige grijsaard, met zijn gerimpeld, doch vrien delijk gezicht, en langen, met henné roodgeverf- den baard, versnijdt zijn pen, en schrijft een sym pathisch gebed in het Arabisch, of een toepas selijk vers uit den Koran. Het papier, waarop dit geschreven is, wordt dan in een glas water gedompeld, en het inktachtige water wordt ver volgens eerbiedig door den patiënt opge dronken." Maar dr. Lichtwardt is gelukkig geen hoog moedig aanbidder van zijn eigen cultuur en hij voegt er dan ook aan toe: „Laten wij niet sma len op deze oude methode van psychotherapie, dat gegrondvest is op een redelijk geloof in een almachtigen God, en noodzakelijk gemaakt door de afwezigheid van wetenschappelijke genees kundige hulp. Er zijn vele minder wetenschap pelijke en minder werkzame methoden ook in landen, die zich zelf verlicht achten." Niettemin is het verbazingwekkend, dat een voudige en zekere, bovendien eeuwenoude me thoden van behandeling hier niet bekend zijn. Malaria wordt daar behandeld door het eten van elf goed gepelde, en vervolgens met een heilige spreuk voorziene amandelen. (Waarom is de chinine hier nog onbekend?) Wanneer de amandel-behandeling niet gelukt, dan gaat de lijder, rillend van den koortsaanval, 's nachts in de woestijn en luistert naar het geblaf van den jakhals, die tijdens het duister het dorp nader bij komt. Hij neemt zijn ceintuur af, en bij eiken blaf van den jakhals legt Hij een knoop in het touw (ceintuur); na zeven knoopen keert hij in het dorp terug, overtuigd, dat de malaria zal verdwijnen. Het aderlaten is nog in eere. De dorpsbarbier oefent dit bedrijf uit, en bovendien heeft hij vaak bloedzuigers. Iedereen, die bloedzuigers gebruikt heeft, verzekert, dat daarmede vaak resultaten verkregen worden, die buitengewoon verrassend zijn. Maar of de Perzische dorpsbar biers steeds een goed gebruik daaryan maken, is een andere vraag. Evenals in sommige tijden van de Europeesche geneeskunde, b.v. in den tijd van Molière en Lodewijk XIV er een ont zettend misbruik van het aderlaten bestond, zoo is dat misbruik ook nu nog in Perzië in zwang. Totaal vermagerde en uitgeteerde lieden zullen, wanneer de „leer" het eischt, nog ge laten worden. Een interessant voorbeeld van mengeling van kunde en onkunde is dit: een boer werd door een vergiftige slang in de kuit gebeten; de dorpsbarbier snoerde het been boven de wond af; een uitstekende wijze, om te zorgen, dat het vergif zich niet door het lichaam verspreidt, en niet de edele deelen aantast, maar hij laat de tourniquet vast, zoodat het been afgesnoerd bleef, na enkele dagen afsterft, en vervolgens afgezet moest worden. Hetzelfde met beenbreuken: er zijn er die werkelijk zeer handig zijn, maar de groote mas sa maakt de zaak erger, bemerkt dat de huid door de beenstukken doorstoken wordt, en legt op deze wond dan soms nog een mengsel van eidooier en koemest, zoodat de kans op tetanus groot is. De barbiers en beenzetters kennen spalken, en gebruiken die ook bij beenbreuken, maar zij leggen ze bijna steeds te vast aan: de eerste dagen na de breuk zwelt het lidmaat en wan neer nu de spalk te vast aangelegd is, snoert het lidmaat fich zelf af: er komt versterf, en het lidmaat moet geamputeerd worden. Verloskunde is in Perzië zoo goed als onbe kend. De huwelijken worden zeer jong geslo ten; het leven der jonge meisjes is niet steeds hygiënisch. Ondeskundige oude vrouwen doen natuurlijk niet veel goed en het resultaat is ontzaglijk veel ellende, pijn, zwakheid, verbloe ding en vele sterfgevallen en invaliditeit. Er zijn geen geoefende vroedvrouwen. Er bestaat ook een soort preventieve genees kunde, methoden om ziekten te voorkomen. Een daarvan is het aderlaten, zooals het ook in de middeleeuwen in Europa geschiedde. Iedereen onderwerpt zich op de vastgestelde tijden daaraan; zelfs de melaatschen, die van 25 Amerikaansche centen per maand lever, offeren daaraan elk voorjaar en najaar één of twee centen. Een andere manier om ziekte te voorkomen is het dragen van een armstel, een snoer van kralen, beentjes, schelpjes, steentjes. De moe ders besteden veel zorg hieraan en toonen met trots het goed gesorteerde halssnoer aan hun kind, waaraan b.v. een gedroogd schapenoog voorkomt, tegen „het booze oog," een stuk uit de hoorn van een bergschaap, tegen besmette lijke ziekten; een stukje pompoenschil, waarop een gebed tegen kinkhoest geschrevenis; de knieschijf van een wolf, om het kind snelvoe tig te maken, enz. Sommige behandelingen zijn zeer goed. Buik vliesontsteking bij een kind wordt met direct daarop gespoten moedermelk behandeld; hoofd pijn met rust en heete voetbaden en een af weermiddel van middenzouten. Beter kan het in 't algemeen niet. Allerlei vreemde zaken worden gebruikt om wonden te behandelen, juist zooals nog door diverse menschen in Ne derland: en de Pers versmaadt ook de pro ducten van de moderne beschaving niet, ge tuige de man, die zijn met een dikke zwarte massa bedekte wond aan den dokter toonde en op de vraag wat dat was, trotsch antwoordde: „Motorolie!" Langzamerhand verbetert de toestand, of lie ver wordt de toestand verbeterd, want van zelf gaat het niet. Vooral de verloskundige hulp is noodzakelijk, want het lijden dat uit het ge brek daaraan voortkomt, is verschrikkelijk en de kindersterfte is buitengewoon hoog. De Per zische patiënt is bijzonder geduldig, moedig en dankbaar voor de verlichting zijner pijnen. Het is een vreemde wereld, dat op enkele da gen vliegens afstand in het eene land duizen den dokters te veel zijn, en in het andere land er menschen bij duizenden sterven bij gebrek aan geneeskundige hulp. Echter leert men wel, bij vergelijking met Perzische toestanden, die vijf, zeshonderd jaar geleden hier ook nog wa ren, de gaven van een goede geneeskundige hulp waardeeren. TH. H. SCHLICHTTNG. Het bestuur van de Stichting Nederlandsche Meelcentrale heeft de prijsverschillen bij in voer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten vastgesteld op de vol gende bedragen per 100 K.G. Inklaring in Inklaring in April 1935: Meit/mAug. voor lijnkoeken voor soyaschroot voor grondnootkoeken voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor tót andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 1935: ƒ0.75 ƒ0.65 0,50 0.25 0.80 „0.80 1.50 „1.50 „0.75 „0.75 ,0.50 ,0.50 Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 'sGravenhage in verbinding te stellen. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers", U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveeren. De Officier van Justitie te Botterdam ver zoekt nogmaals allen, die ter verkrijging van een krediet, geld hebben afgedragen of gezon den aan de Onderlinge Spaarinstelling, de Spaar- en Credietverzekering „Eigen Hulp", of de Vereenigde Spaar-Credietbank, alle te Schie dam (houder M. van Weerden), zich ten spoe digste te wenden tot de politie in hun woon plaats, tot het geven van inlichtingen. Ook kan men zich daartoe rechtstreeks schrif telijk wenden tot den rechter-commisaris te Botterdam. Op l Maart 1935 werden 29152 weduwenren- ten en 13806 weezenrenten krachtens de Inva liditeitswet genoten, terwijl op genoemden da tum krachtens art. 373 dier wet 110081 perso nen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 47383 personen een invalidi- teitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 127972 per sonen in het genot van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. WA'MU Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den Schaakredacteur van dit blad. De jonge Tsjechische meester, Sato Flor, heeft te Moskou een uitstekend figuur geslagen en hoewel zij, die in den Tsjech bij voorbaat den overwinnaar zagen, misschien eenigszins teleurgesteld zullen zijn, want Flohr heeft den eersten prijs moeten deelen met den Russischen kampioen, Botwinnik; zijn score: 7 gewonnen, 12 remise en 0 verloren is in zulk een zwaar toumooi zeer fraai. Hieronder een van Flohr's winstpartijen: S. FLOHR, Wit G. M. LISSITZIN, Zwart Gebruikelijker en sterker is onmiddellijk d7d5. 5. Pgl—e2 d7d5 6. a2-a3 Lb4e7 7. c4 d5 e6 d5 8. Pe2g3 Met de bedoeling dit paard t. z. t. veld f5 te doen bezetten. Rubinstein speelde in deze stel ling gewoonlijk 8. Pe2f4, wat tot heel ander spel leidt, doch het is moeilijk uit te maken, welke zet de sterkste is. 8. c7c5 Sterker is 8.Tf8—e8; 9. Lfl—d3, Le7—f8; 10. 00, Lc8e6, gevolgd doorPb8dl' en c7c5! 9. Lfl—d3 Pb8c6 10. 0-0 Stand na 10. 00 Sterker is o.i. 14.Lc8e6. 15. Lel—b2 h7h5 Dat is zwak. Zwart had Tf8e8 moeten spelen en indien 16. h2—h3, Pg4:e3; 17. f2:e3, Ld6:g3; 18. Ddld4, Lg3e5! enz. 16. h2h3 h5h4: Nu gaat Pg4:e3 niet meer wegens: 17- f2:e3, Ld6:g3; 18. Ddld4! thans met beslissend voordeel voor Wit. 17. h3 g4 h4 g3 18. Ddl—d4! Dat is sterker dan 18. Pc3:d5. 18. Pf6d7 Indien 18.Lc8—e6; 19. Pc3—dl, LdS—e7; 20. g4g5! enz. 19. g4g5 En niet 19. Pc3:d5? wegens 19. Ld6e5; 20. Dd4h2, Dd8h4! wint. 19. g3 f2 Veel sterker is o.i. 19 Ld6—e5! Wit behoudt nu wel voordeel door 20. Dd4h4I 1. d2d4 Pg8—f6 enz., doch gewonnen is het nog lang niet. 2. c2c4 e7e6 20. Tfl:f2 Ld6e5 3. Pblc3 Lf8b4 21. Dd4h4 Pd7—b6 4. e2e3 0—0 22. g2g3! Dreigt Tf2h2! wint. 22. f7f5 23. g5 f6 (e. p.) Le5 f6 24. Dh4h6 Lf6—g7 Indien 24. Lc8—f5; 25. Tf2:f5! g6:f5," 26. Dh6g6t, Lf6g7 (indien 26.Kg8—h8; 27. Kglg2! enz.) 27. Pc3—e4! wint. 27. Pc3e4! met winnenden aanval. Indien 24. Dd8—e8; 25. Tf2:f6, Tf8:f6; 26. Pc3e4! wint 25. Dh6 g6 Stand na 25. Tf8 f2 -, Tf8:f2 10. g7g6 c:d4; 11. e3:d4, Pc6:d4; 12, Indien 10. Ld3:h7t, Kg8:h7; 13. Ddl:d4, Lc8—e6, met na deel voor Zwart. Wit beheerscht de open lijnen. De tekstzet echter verzwakt den Konings vleugel en is de oorzaak van de moeilijkheden. waarin Zwart straks komt. Zwart had 10. Tf8e8 moeten spelen en indien 11. Pg3—f5, dan 11. Le7f8! met goed spel. 11. d4 d5 12. b2b4 13. b4b5! 14- Ld3—e2 Le7:c5 Lc5d6 Pc6e5 Peag4 26. Pc3e4! Tf2—f7 27. Pe4g5 Tf7—f6 Indien 27. Dd8—e8; 28. Dg6—h7t, Kg8— f8; 29. Lb2:g7t, Kf8—e7 (indien 29.Tf7:g7; 30. Tal—fit! wint). 30. Pg5:f7 De8:f7; 31. Talfl! met een aanval, die doorslaat. Indien 27. Dd8—c7; 28. Dg6—h7t, Kg8— f8; 29. Lb2:g7t, Kf8—e7; 30. Pg5:f7, Dc7:g3t; 31. Kglhl! met beslissend voordeel. 28. Lb2 f6 29. Dg6h7t 30. Tal—fl 31. Le2 fl 32. Dh7g6 33. Dg6f5t 34. Lfl—h3! Dd8 f6 Kg8—f8 Df6 fit Lc8d7 Ld7'e8 Kf8g8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4