DE BALANS VAN STRESA V' D-£ IN DE PIJP/ DOUWE EGBERTS Misdaad op Schiermonnikoog i f Oude vrouw ver brand NUTTELOOZE VERWIJTEN OVER EN WEER Kroon en leider MAAR.... OteéCek£anc(2> gaaAcg&te, pypta£nz&/ BEKEND EILANDFIGUUR VERMOORD Verkiezings- wenken MAANDAG 15 APRIL 1935 De motor blijft op gang Een woord van prof. Aalberse LIJK OPGEHAALD 76-jarige weduwe te Amsterdam op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen Kweeker bij krachtigen wind te water geraakt Lijk geheel verkoold NA DE LEEUWERIK-RAMP HEEREN-BAAI A HEEREN-BAAI Paars BAAI No. 1 BAAI No. 2 BAAI 25 15 ct per 7 ons 11° ct. per !i ons (50 ct. per pond 40 ct. per /2 pond 30 ct per 7 pond 25 ct. per 7 pond ECHTE FRIESCHE HEEREN BAAI BAAI-TABAK Het is den moordenaar waarschijn lijk te doen geweest om de bezittingen van het slachtoffer Postvluchten r\\dWto9 Lijk in den waterput Gruwelijke ontdekking Smokkeldrama in Zeeland Man door kogel getroffen A. B. TER HUURNE t Bestuurslid van den R.K. Textiel- arbeidersbond TENTOONSTELLING TE BOSKOOP Zeer druk bezoek Hongerstaking opgegeven revisieverlangens van zijn kleine vrienden in midden-Europa tegemoet komen zonder zijn nieuwe vrienden al te zeer te verontrusten. Ten slotte zal de bestudeering van het door Enge land en Duitschland gewenschte luchtpact wor den voortgezet. De uiteindelijke balans van de driemo- gendhedenconferentie te Stresa, welke een zeer voorloopig en voorbereidend karakter zou dragen, is tenslotte toch nog mee gevallen, doordat de Engelschen, Franschen, en Italianen elkander hebben gevonden in een compromis, waarbij allen hebben moeten ne men en geven. Dit resultaat meent het te Stre sa afwezige Duitschland te mógen incasseeren als een succes van zijn, uitsluitend uit be duchtheid voortgekomen, verklaring, dat het in het sluiten van wederkeerige verdragen van bijstand door andere mogendheden geen belet sel zal zoeken voor het zich aansluiten bij een zuiver passieve vredesorganisatie, gebaseerd op non-agressie- en consultatie-verplichtingen. De betrekkelijke beteekenis van deze vex-klaring hebben wij reeds besproken, zoodat wij daar thans niet dieper op behoeven in te gaan. Dat de uitslag van Stresa tenslotte toch nog mee is gevallen, is onzes inziens uitsluitend te danken aan het feit, dat het contact der drie verschil lende standpunten geleid heeft tot het afslij pen der scherpste kanten, zoodat er een glad algemeen standpunt is kunnen gevormd wor den, waarop de internationale pacificatie-ar- beidsmotor kan blijven voortdraaien. Beden ken wij, dat de mogelijkheid bestaan heeft, dat te Stresa, zooals Frankrijk wel zou gewenscht hebben, een Oostpact met wederkeerige bij standsclausule formeel zonder, maar in werke lijkheid tegen Duitschland op stapel zou zijn gezet, en er een besluit had kunnen vallen om het zich eigenmachtig herbewapenende Duitsch land als een internationalen misdadiger bij Verstek te Genève te veroordeelen en blijvend Verzet aan te teekenen tegen het door Duitsch land geschapen voldongen feit, dan zien wij duidelijk, welken invloed de Engelschen, die voor Duitschland den weg terug naar den Volken bond willen open houden, hebben uitgeoefend. Wel heeft Frankrijk een nog vrij scherp memo randum voor den Volkenbondsraad opgesteld, daartegen het D. N. B. reeds heeft gepolemi seerd, maar Engeland, Frankrijk en Italië zijn het eens geworden over de gemeenschappe lijke gedragslijn welke zij te Genève in dit Verband zullen aannemen. Practisch zal deze gedragslijn wel hierop neerkomen, dat tegen de eenzijdige Duitsche schending van het verdrag Van Versailles, dat, in zooverre het een alge- meene ontwapeningsbelofte inhield, door de ex-geallieerden niet volledig en niet volkomen loyaal werd nageleefd, krachtig wordt gepro testeerd, maar dat die schending tenslotte toch als een niet meer ongedaan te maken zaak zal Worden geaccepteerd, terwijl de sanctie-artike len van het Volkenbondscovenant meer wer kelijke beteekenis zullen krijgen om in de toe komst nieuwe schendingen te voorkomen of te redresseeren. De onderhandelingen over het Oostpact zullen worden voortgezet, maar de illusie van algemeen geldende wederkeerige bij standsverplichtingen heeft men als niet te Verwezenlijken laten vallen. Bilateraal echter Zullen de mogendheden, die deze verplichtingen Wenschen te aanvaarden, zulke actieve accoor- tien sluiten. Frankrijk en Rusland, de Kleine Entente en Rusland, en misschien ook Frankrijk en Italië en Italië en de Kleine Entente zijn van plan flit te doen. Gaan deze plannen door dan be staat de mogelijkheid dat de vrede in Europa Voorloopig gaat gewaarborgd worden door een algemeen non-agressie-stelsel met inbegrip Van Duitschland en Polen, en een partieel we- flerkeerig bijstandsstelsel van de voor Duitsch land meest beduchte mogendheden. Engeland Zal echter wel niet veel verder willen gaan flan waartoe het thans bereid bleek, n.l. het hogmaals zeer nadrukkelijk onderstrepen van fle garantie-verplichtingen, welke het bij het Locarno-pact indertijd heeft aangegaan. Deenige, die te Stresa het sterkst voet bij stuk heeft gehouden, is Benito Mus solini geweest, die onwrikbaar vasthoudt aan het internationaal waarborgen van Oos tenrijks onafhankelijkheid en het daar thans Vigeerende anti-nationaal-socialistische, of schoon autoritaire régime. Niet alleen heeft hij tie anderen ertoe kunnen bewegen nog eens uit drukkelijk hun wensch, dat Weenen volkomen Zelfstandig dient te blijven, te herhalen, maar ook heeft hij weten door te zetten, dat er zoo spoedig mogelijk een conferentie over deze aan gelegenheid eventueel met medewerking van Duitschland zal worden gehouden. Op deze conferentie zal over de kwestie van Oostenrijks onafhankelijkheid zelf niet meer gediscussieerd Worden, want deze onafhankelijkheid acht de Duce een even definitief uitgemaakte zaak als de Duitsche herbewapening. Alleen over de methoden, waarop deze onafhankelijkheid ge garandeerd zal dienen te worden, wil hij nog Wel praten. Het wordt echter steeds duidelijker, flat Italië bereid is om, wanneer Duitschland ook maar een vinger naar Oostenrijk zou dur ven uitsteken, erop te slaan, eventueel zelfs Zonder instemming of goedkeuring der anderen. Het non-interventie-idee gaat bij hem zeer ver, hij acht zelfs een nazificeering van Oostenrijk van binnen-uit ontoelaatbaar. Hier treedt een Zeer scherpe tegenstelling tusschen Duitsch land en Italië aan den dag, welke nog veel moeilijkheden zal kunnen opleveren, want Mussolini is minstens even doortastend en re soluut als Adolf Hitler, wanneer het er op aankomt. Verder heeft Mussolini gedaan weten te krij gen, dat de herziening van de bewapeningsbe Palingen van Oostenrijk, Hongarije en Bulga rije ernstig bestudeerd zal worden, en de daarbij belang hebbende staten der Kleine En tente en van den Balkanbond schijnen genegen tie vroegere „Centralen" weer recht op een be hoorlijke weermacht te geven, mits deze con cessies door veiligheidspacten en een garantie voor de handhaving van den territorialen sta tus quo worden gecompenseerd. Zoo wil Musso- liai handige wijze aan de minst gevaarlijke t an Stresa gaat nu de belangstelling over op Genève, waar de Volkenbondsraad ter behandeling van het Fransehe memoran dum inzake de Duitsche herbewapening en de wederinvoering van den dienstplicht zijn zitting aanvangt. Wij zullen hebben af te wachten, of deze zitting het verloop en het resultaat zal heb ben, dat men te Stresa heeft beoogd. In ieder geval staat thans op papier vast, en dit is voor Duitschland van groot belang, dat al leggen de mogendheden zich ook nolens volens bij de tot nu toe gepleegde „voldongen fieten-politiek" van Hitier neer, zij geen nieuwe eigenmachtigheden" meer zullen dulden, en dat de Duitsche politiek ten opzichte van Oostenrijk definitief zal moeten worden herzien, indien Berlijn er prijs op stelt 600.000 goed geoefende Italianen niet tegen zich in het harnas te jagen. Dat Stresa niet geleid heeft tot een algemeen, sterk tegen Duitschland gericht, aaneengesloten isoleeringsfront, mag ge lukkig geacht worden, want daaruit zou bijna natuurnoodzakelijk een gewelddadige krachtme ting ter eeniger tijd zijn voortgekomen. Maar dat de ontwapeningsillusie, waaraan de mogend heden blijkens het Stresa-communiqué nog altijd principieel blijven vasthouden, binnen afzienba- ren tijd ook maar eenigermate verwezenlijkt zal kunnen worden, lijkt ons, zacht gezegd, vrijwel problematisch. Het jongste nummer van het maand blad „De R.K. Staatspartij" opent met een artikel van prof. Aalberse, dat het ergerlijk sollen van de N.S.B. met Oranje veroordeelt. Zij wil het koningschap vervangen door het leiderschap. Mussolini is Duce, Hitier Führer, Mussert Leider. Geen minister-president wil hij worden, maar dictator naast een koninklijk huis, dat van de macht is leeggehaald. Hitier, nauwelijks als rijkskanselier op getreden, wijzigde feitelijk de Grondwet en kende zichzelf de bevoegdheden toe, die vóór hem den Keizer, later den Rijkspresi dent in de Grondwet waren toegekend. Zelfs wetten hadden niet meer de bekrach tiging van den Rijkspresident van noode. En al bleef de oude Veldmaarschalk eenig persoonlijk prestige behouden, nauwelijks had hij'de oogen voorgoed gesloten, of Hit- Ier benoemde zichzelf tot zijn opvolger. Volkomen begrijpelijk, want naast den Leider is er voor een Rijkspresident of Ko ning geen plaats. Ook ónze N.S.B.die slechts een hier en daar 'n weinig verwaterde copie is van het j Duitsche Nationaal-Socialisme, huldigt het zelfde Leidersbeginsel. En het is daarom een ergerlijke misleiding voor het Neder- landsche Volk, als de N.S.B., met oranje ge tooid en met het Wilhelmus op de lippen, het verkiezingsstrijdperk binnenstapt. Want naast den Leider is er geen plaats meer voor een Koning of Koningin. Mussert moge dan roepen: Hou zee! Wij antwoorden: hou ze in de gaten! Want dit weten wij: de overwinning van het Nationaal-Socialisme in Nederland zou feitelijk beteekenen: het einde van het Huis van Oranje. Daarom, boven het „heil Mussert!" klin- ke daverend uit onze kreet: Der Koningin getrouwe Blijven wij tot in den dood. dagochtend tegen zes uur op de Verlengde Aarkade was tegengekomen. Hij reed toen in zeer snelle vaart op de fiets in de richting van Teraar. Daar de Verlengde Aarkade uitkomt op den Westkanaalweg, welke vlak langs het Aarka naal loopt, had dr. De Lange bij zichzelf ge dacht, dat van Greuningen, die den wino in den rug had, bij de Scheeve Jaagbrug zeer ge makkelijk te water kon rijden. Nadat de geheele omgeving was afgezocht, is men Zondagochtend op de bewuste plaats gaan dreggen. Na eenigen tijd werd de fiets van den jongeman opgehaald. Des middags is de politie erin geslaagd ook het lijk van Van Greuningen op te halen. Men vermoedt, dat hij door den krachtigen wind de scherpe bocht bij de Scheeve Jaag brug niet heeft kunnen nemen en rechtuit in het kanaal is gereden. Sedert Donderdagochtend werd te Alphen axi. Rijn vermist de 26-jarige boomkweeker C. v. Greuningen. Hij was 's morgens om half zes naar zijn werk te Boskoop gegaan, doch keerde des avonds niet terug, waarop spoedig aangifte van zijn vermissing werd gedaan. Dr. de Lange uit Teraar, die Zaterdag van de vermissing las, deelde den ouders van den jongen mede, dat hij Van Greuningen Donder- Op de vierde etage van perceel Borger- straat 8 te Amsterdam is Zondagmorgen tus schen 8 en 9 uur een alleenwonende 76- jarige vrouw, de Wed. G. Schenk, op ver schrikkelijke wijze om het leven gekomen. Het was de 6-jarige kleinzoon van het slacht offer, die het eerst ontdekte, dat er in de kleine woning, waar zich het drama heeft afgespeeld, iets niet in orde was. Zooals iederen Zondag was hij ook gisteren te ongeveer 9 uur naar het huis van zijn grootmoeder gegaan. Toen de knaap de deur naar het gangetje wilde openen, bemerkte hij dat daar iemand achter lang, ter wijl hij ook een brandlucht waarnam. Hij liep ijlings terug naar de woning van zijn aan den overkant wonende ouders en deed daar mededeeling van hetgeen hij bemerkt had. Terwijl de vader van het kind op onder zoek uitging, werd de brandweer gewaar schuwd. Deze rukte uit met een motorspuit van de hoofdwacht Honthorststraat en toen onderbrandmeester De Jong met eenige brandwachts ter plaatse verscheen, wachtte hun een afgrijselijk schouwspel. In het gangetje lag voor de geopende toi letdeur de Wed. S. op haar knieën. De klee- ren waren nagenoeg geheel van het lichaam geschroeid, terwijl de rug van het slacht offer één groote gapende wonde was. Van het gangetje was het houten beschot eenigs- zins ingebrand, ook op het toilet werden brandsporen waargenomen. Voor de oude vrouw mocht geen hulp meer baten; de dood moest reeds eenigen tijd zijn ingetreden. De reconstructie van het drama wees uit, dat een lap, welke uit den oven van het fornuis, dat in het kleine achterkeukentje staat, stak, aan het smeulen was geraakt. Bij haar poging om dezen lap te verwijderen, moeten de kleeren van de vrouw in brand zijn geraakt. In haar doodsangst heeft zij zich toen naar het toilet begeven, waarna zij voorover in het gangetje is gevallen en zóó den dood heeft gevonden. Daar de brandlucht omhoog was getrokken en op den zolder was blijven hangen, hebben de buren niet bemerkt, welk vreeselijk drama zich boven hun hoofden had voltrokken. Na het onderzoek der politie is het vrijwel geheel verkoolde lichaam van de ongelukkige vrouw door den G. G. D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Hoe groot de indruk is geweest, dien 't ont zettende ongeluk van „de Leeuwerik" op de be volking heeft gemaakt, is Zondagmiddag geble ken. Gedurende de middaguren hebben op de begraafplaats Zorgvlied, meer dan 2000 perso nen langs het nog met bloemen overdekte ge meenschappelijke graf van de omgekomen vlie gers gedéfileerd. De „Havik", uitreis, is de Bagdad geland. Het thans in afwachting van het zomerseizoen nog zoo rustige eiland Schiermonnikoog is opge schrikt door een gruwelijke misdaad, gepleegd op een ouden man door iemand, die speciaal daarvoor van den vasten wal naar het eiland is gekomen. Een van de bekende figu ren van het eiland, de 63-jarige heer H. J.' Kerstholt, exploitant van ge meubileerde zomerhuizen op Schiermonnikoog, is vermoord. Zijn lijk is na lang zoeken, ongeveer een week na het misdrijf, in een water put nabij zijn woning gevonden. De vermoedelijke dader, de 30-jarige R. uit Utrecht, is door de politie ge arresteerd. Donderdag 26 Maart was de oudé heer Kerst- holt, die des winters te Groningen aan de Visch- markt woonde, naar Schiermonnikoog vertrok ken. Op het eiland bezat hü acht zomerhuizen, gelegen aan den Badweg, benevens een klein houten huisje, op ongeveer 100 meter afstand van zijn zomerhuisjes gelegen, waarin hij des zomers woonde. Telken jare, reeds langer dan een kwarteeuw, ging de heer Kerstholt in het voorjaar naar Schiermonnikoog om de zomer huisjes voor het verhuren aan badgasten in ge reedheid te brengen. De geheele vorige week had de familie van den heer Kerstholt te Groningen niets van den ouden man gehoord. Men begon zich, daar het niet de gewoonte van den heer Kerstholt was, niets van zich te laten hooren, ongerust te maken, en stelde zich in verbinding met den burgemeester van Schiermonnikoog, den heer H. W. v. d. Berg. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch de heer Kerstholt was niet in zijn huisje. Bijgestaan door den veld wachter Holm en later door den werkman Jacob Drent, die voor het verleenen van hulp bij het onderzoek door den heer S. van der Werff naar den burgemeester was gezonden, trachtte de burgemeester uit te vinden, waar de oude man was. Spoedig rezen ernstige vermoedens van mis drijf, welke vermoedens helaas Vrijdagavond be vestigd werden. Nabij de woning van den heer Kerstholt be vindt zich een groote waterput, dien de heer K. vroeger eens zelf van twee tonnen heeft ver vaardigd en welke diende om over water voor de tuintjes van zijn huizen te beschikken. De werkman Drent merkte op, dat boven de water Rut, die met planken was afgedekt, een ge schreven bordje was geplaatst met het woord: „vuilnis". D. veronderstelde, dat men den ouden man wel eens in den put zou kunnen hebben gestopt. In plaats van water, bevatte de put, al thans bovenaan, slechts vuilnis. Dit en tal van afgedankte voorwerpen, waaronder ook Ofschoon Abessinië telkens verklaart, dat het zich niet ten oorlog voorbereidt, toont deze foto van ongeregelde troeven in de nabijheid van Addis Abeba toch het tegendeel. De censuur in dit land is zoo streng, dat deze foto gesmokkeld moest worden nog eenige kleine stroomatrassen, werden uit den put verwijderd en bij het water gekomen deed men de vreeselijke ontdek king. Boven het water staken een paar han den uit. Het lijk van den ouden heer K. bleek onder in den put te zijn geworpen. Het had een prop in den mond. De burgemeester liet het lijk naast den put in den tuin peggen en stelde het afgedekt onder bewaking der politie. Hij stelde vervolgens de justitie te Leeuwarden van het gebeurde op de hoogte en op zijn advies liet deze door de politie te Utrecht als vermoedelijke da der in arrest stellen den 30-jarigen R. te Utrecht. Deze R. is op 5 en 6 April jX op het eiland Schiemonnikoog geweest en moet in verbinding met den heer K. hebben gestaan. Vrijdag 5 April jJ. werd notaris Bolwijn te Anjum van Schiermonnikoog af opgebeld door genoem den R-, die hem dringend verzocht nog denzelfden dag voor een belangrijke fi- nancieele kwestie naar het eiland te komen. De notaris ging inderdaad nog Vrijdagavond naar Schiermonnikoog, waar hij R. ontmoette. Hij vertrouwde de zaak echter niet en stelde zich daarom in verbinding met den burgemees ter van het eiland. De burgemeester nam R. een verhoor af en deze liet bij dit verhoor een koopacte zien van de zomerhuizen van den heer Kerstholt, welkë hij door den notaris in orde gemaakt wenschte te zien. De koopacte moet reeds geteekend zijn geweest. Of deze onderteekening van den heer Kerstholt zelf was, zal thans onderzocht moe ten worden. Het bedrag van den verkoop der zomerhuizen was in totaal f 16.000. Aan R. kon hoewel de zaak zeer verdacht was niets ten laste worden gelegd, en daar K., volgens mededeeling van R., reeds naar Gro ningen was vertrokken van zijn vermissing was toen nog niets bekend moest R. weer worden vrijgelaten. R. had echter reeds direct op het eiland een vreemden indruk gemaakt. Hij had zich uitgegeven als ingenieur der elec- triciteitswerken en in deze functie stelde hij zich ook in verbinding met den bedrijfsleider der electrische centrale op het eiland, den heer de Jonge. Deze had evenmin veel vertrouwen in den vreemdeling en vroeg hem naar zijn legi timatiebewijs als ingenieur. Dit kon R. niet too- nen, waarbij hij verklaarde, dat hem per tele gram was verzocht naar Schiermonnikoog te gaan, waardoor hij zijn papleren vergeten had mede te nemen. Toen hij echter ook het tele gram niet kon laten zien, heeft de heer De Jonge hem de deur gewezen. Dit geheele bezoek aan de electrische centrale schijnt voor R. een voorwendsel te zijn geweest voor zijn bezoek aan het eiland. Toen nu aan het eind van de vorige week de oude man ver mist werd en ten slotte zijn lijk werd gevonden, vermoedde de burgemeester onmiddellijk ver band tusschen deze misdaad en het bezoek van R. aan het eiland. Tegen R. zijn, hoewel het onderzoek ter plaatse eerst Zondag is aangevangen, reeds tal van aanwijzingen. De heer Kerstholt maakte op het eiland nogal eens gebruik van de diensten van een zeven tien jarigen jongen, Klaas van der Geest. Deze had van K. Vrijdag opdracht gekregen voor het ha len van eenige levensmiddelen en deze Za terdag in zijn woning te brengen. R. heeft toen den jongen medegedeeld, dat hij deze boodschappen maar niet moest brengen en voorloopig maar niet meer bij den heer K. moest komen, want deze was naar Gro ningen vertrokken. De oude heer Kerstholt was dit jaar wat later naar Schiermonnikoog gekomen dan in andere jaren. Men brengt dit thans ook met het mis drijf in verband, omdat hij aan zijn zoon te Groningen voer zijn vertrek ditmaal had ver klaard, dat hij erg tegen de reis naar Schier monnikoog opzag. Vermoedelijk wist de heer Kerstholt, dat R., die zooals uit het verband der feiten zou blij ken en zooals algemeen aangenomen wordt zich meester wilde maken van de eigendommen van K. en dezen daarvoor een gefingeerde koop akte wilde dwingen te teekenen, naar Schier monnikoog zou komen. Het is verder waarschijnlijk, dat R. zijn slacht offer in zijn bed heeft overvallen. K. was lij dende aan rheumatiek en volgens mededeelin- gen van bewoners van het eiland moet hij aan het einde van de voorlaatste week bedlegerig zijn geweest. Het is nog niet bekend op welke wijze K. om het leven is gebracht. Met een speciale recherche-boot uit Oost- mahom is Zondagochtend het parket uit Leeuwarden op Schiermonnikoog aangeko men. De leden van het parket namen hun - intrek in hotel Van der Werff en bleven den geheelen dag op het eiland, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. In en om de woning van het slachtoffer werden foto's gemaakt; ook de put en het lijk werden gefotografeerd. Verder werden in den loop van den dag verschillende ge tuigen gehoord. Het lijk van het slachtoffer is in den loop van den dag gekist. Tegen den avond werd het stof felijk overschot met de rechercheboot via Oost- mahom naar Leeuwarden vervoerd voor het verrichten der sectie. Het eiland Schiermonnikoog is diep onder den Van de Centrale Propaganda De centrale propagandadienst geeft in het pas uitgekomen nummer van het maandblad tot voorlichting van de leden der R.K. Staatspartij nog eenige ver- kiezingswenken. Men vroeg o.m., hoe de wenk der partij leiding om stilte in de Goede Week, moet worden uitgelegd. Wil het zeggen, dat er geen huisbezoek, geen bezorging van pro pagandamateriaal zou mogen geschieden? De partijleiding heeft niets anders gewild dan dat openbaar vertoon en electorale luid ruchtigheid in de Stille Week vermeden zouden worden, Daarom geen vergaderingen en geen optochten in die week. Maar daar om wel doorwerken en doorzwoegen tot op het laatste oogenblik. Er mag geen rust zijn in onze gelederen. Niet eerder dan op den stemdag, 's middags vijf uur. Geen gelegen heid mag ongebruikt blijven om kiezers te bewerken, hun de techniek van het stemmen duidelijk te maken, hen aan te sporen om op de lijsten der R.K. Staatspartij te stem- nen. De Stille Week worde een week van stillen, ngespannen arbeid. Ook nog enkele wenken voor den contróle- lienst bij de stembureaux: De afdeelingsbesturen moeten zooveel mogelijk een controledienst bij de stem bureaux inrichten. Geen partijlid mag ver zuimen of wegblijven. Dat is te controleeren aan de hand van lijsten van kiezerspartij leden, van de katholieke kiezers in de ge meente. Ook organiseere men een ziekenophaal- dienst autobezitters zullen hun auto gaarne ter beschikking stellen voor dit werk en een hulp in de huishouding ter ver vanging van moeders van groote gezinnen, die bezwaarlijk of niet haar huishouding zonder leiding kunnen achterlaten. indruk van het gebeurde. Den geheelen Zondag stonden op de duinen rondom het afgezette ge bied om het huis van het slachtoffer de be woners van het eiland in groepen bijeen om het vreeselijk misdrijf, dat zeer waarschijnlijk in den avond van 5 April of in den daarop volgenden nacht is gepleegd, te bespreken. De oude heer Kerstholt was een bekend figuur in deze mooie badplaats. Van jong tot oud kende den vriende- lijken man, wiens laatste wensch was op het eiland begraven te worden. Omtrent de arrestatie van den Vermoedelijken dader, den dertigjarigen R. uit Utrecht, kun nen wij nog het volgende mededeelen. Toen de politie te Leeuwarden aan de Utrecht- sche politie verzocht, R. aan te houden bleek deze reeds in arrest te zijn en wel in verband met een verduistering van f 100.— door hem gepleegd ten nadeeele van zijn patroon, een Utrechtschen fabrikant. Ten aanzien van de verduistering heeft R. reeds een bekentenis afgelegd. Met het ontvreemde geld was hij volgens zijn zeggen op reis gegaan en o.a. in Leeuwarden geweest. Over een verblijf te Schiermonnikoog heeft hij niets medegedeeld. Van Leeuwarden was hij naar Utrecht terug gekeerd, volgens zijn verklaring. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag stie ten twee hulp-kommiezen van Clinge (Zee land) op den Liniedijk bij de Moerschans onder Hontenisse op een tweetal mannen, vermoede lijk uitkijkposten van smokklaars. Zij lieten deze passeeren en later bleek, dat hun vermoe den juist was. Want toen verscheen de smok kelaar A. de V. uit Hulst. Hij gaf geen gevolg aan de sommatie der kommiezen en nam de vlucht met achterlating van de smokkelwaar. Bij achtervolging losten de douane-abtenaren eenige schoten. De smokkelaar werd in den rug getroffen, waarbij de kogel doordrong tot lon gen en borst. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Op 51-jarïgen leeftijd is Zondagmorgen te Utrecht overleden de heer A. B. ter Huurne, sinds 1 November 1916 gesalarieerd bestuurder en bondspenningmeester van den Ned. R. K. Txtielarbeidersbond St. Lambertus. De heer ter Huurne was voorts commissaris van de drukkerij Lumax, van de N.V. Centrale Volksbank en van de N.V. Nederl. Arbeiders- bank. Zijn heengaan beteekent voor de katholieke arbeidersbeweging en bijzonder voor de kath. Textielarbeidersbond een groot verlies. De Boskoopsche bloemententoonstelling mag zich in enorme belangstelling verheugen. Zon dag werd de tentoonstelling door ruim 10.000 menschen bezocht. De toegang kon, dank zij de goede regeling ongestoord doorgaan. De par keerterreinen voor auto's, hoe ruim ook, ble ken te klein te zijn. Andere maatregelen moes ten worden genomen. Enkele stations der spoorwegen, die toegangs kaarten verkochten voor de tentoonstelling, waren 's middags om drie uur reeds uitver kocht. De Duitsche communisten, die op Fort Hons- wijk een hongerstaking hebben onderhouden zijn op het bericht, dat hun collega's in Am sterdam de hongerstaking hadden opgegeven, weer aan het eten gegaan. Ook het hun op gedragen werk hebben zli weer hervat. X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5