JUSTUS VAN MAURIK De f ilmbrand te Hilversum Toen de scheidsmuur viel INA BOUDIER-BAKKER ZESTIG JAAR MECHANISATIE SIGAREN- INDUSTRIE ÏO MEESTERWERKEN f7.50 SIGARENMAKERS NIET IN STAKING DINSDAG 16 APRIL 1935 Tegen pater B. 500 gulden boete en twee maanden voorwaar delijk geëischt Het toestel gevaarlijk? Het pleidooi Hartelijke toespraken en vele ge schenken vielen haar ten deel Verkeer scommissie Prof. mr. F. de Vries voorzitter Brievenmalen voor H. Ms. K XVIII Uitschakeling van de machines zal niet tot prijsstijging leiden" Pro en contra Voor beperking der mechanisatie Tegen beperking der mechanisatie MAATREGELEN TOT STEUN- VERLEENING Als eenmaal het N.C.C. opgeheven is DIEFSTAL BIJ DE MARINE Ontslagen marine-schepeling te Vlissingen gearresteerd TENTOONSTELLING TE BOSKOOP Per Dieseltrein erheen ÏO DELEN JUSTUS VAN MAURIK Arbitrage-voorstel van den Rijks bemiddelaar door de meeste bonden aanvaard Conflict bij tabaks fabriek Ontslag aan ongeveer 700 arbei ders te Maastricht UIT DE STAATSCOURANT Koloniën Consulaire dienst Ond er scheid ingen door ISABEL C CLARKE Gistermiddag laat heeft de Officier van Jus titie, mr. van Dullemen, requisitoir genomen in de strafzaak tegen pater B. en broeder D. die voor de Amsterdamsche rechtbank terecht stonden wegens door schuld veroorzaken van den filmbrand te Hilversum op 24 Sept. j.l. De Officier van Justitie begon met de ver klaring dat het geen aangename taak is, in deze zaak requisitoir te nemen, drukte zijn. deernis uit met de slachtoffers en hun familie en bracht hulde aan de redders. Bij de bespre, king van de feiten merkte hij o.a. op dat de plaats van het toestel in de zaal hoogst onoor deelkundig was genomen, en dat het vastmaken van het toestel met een synchroon-kabel aan de tafel waarop de gramofoonplaten gedraaid werden in strijd was geschied met de kennis geving die de pater van de Hilversumsche po litie ontvangen had. Voorts waren er te veel kinderen in de zaal toegelaten, en was de voor geschreven emmer water afwezig. Wel was er een kraan met waschbak in de nabijheid maar deze was niet toereikend om een brand te blus- schen nog op hetzelfde oogenblik dat hij ont stond. Ebt alles noemde de Officier ernstige fouten, en aan de hand van het rapport van den heer Gordijn meende hij dat de schuld van verdachten bewezen was. De onnadenkend heid der verdachten blijkt ook uit het feit, dat broeder D. ofschoon hij reeds twaalf.dagen als assistent van pater D. werkzaam was, van de zen nimmer instructies had ontvangen over Wat hij moest doen in geval van brand. Uit de verklaringen van twee getuigen die beiden beweren dat de vergunning een aantal voor waarden bevatte, leidt spr. af dat pater B. de vergunning in het geheel niet gelezen heef.;, en ook gelooft hij dat niet alle afgewerkte films in de doozen waren opgeborgen. Rekening houdend met het moreele leed dat beide verdachten reeds had den ondergaan, eischte spr. tenslotte tegen pater B. een geldboete van f 5 00, tegen broeder D. een van f 100, beiden eventueel te vervan gen door één maand hechtenis, als mede tegen beiden twee maanden voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar, alsmede ontzegging van de bevoegdheid om dergelijke filmvertooningen te ge ven. Mr. Houben stelde zich in zijn pleidooi op het standpunt dat indien de brandweer aan eèn vergunning voorwaarden verbindt, de ver- tooners der film geheel gedekt zijn, indien zij zich daaraan houden. Het verdere risico is dan voor de overheid, die met de plaatselijke toe standen op de hoogte is, en voor toezicht op de voorstelling moet zorgen. Spr. schilderde voorts de manier, waarop de tent over het toestel was opgesteld, een tent die uit z.g. „Ica- doeken" bestond, welke niet méér brandbaar zijn dan vele kleeden die men over schoor, steenen en dergelijke hangt. Het gebruik van brandbare film is zeer algemeen: in Nederland is geen andere te krijgen en spr. deelt mede, dat pater B. na het gebeurde zijn films in het buitenland van onbrandbaar materiaal laat maken. De pater had in de verzekeringen van de fabrikanten van het filmtoestel, in zijn er varing en in proeven die hij zelf genomen had. alleszins voldoende motieven om de toestellen als gevaarloos aan te merken. E>e plaats van het toestel achtte mr. Houben de beste die mogelijk was en dat de opstelling achter het buffet niet zoo slecht was blijkt Wel uit het feit dat de meeste kinderen de zaal zonder letsel hebben kunnen verlaten. Dat de toestellen dicht bij de trap naar het balcon waren opgesteld staat voorts in geen verband met het overlijden van beide meisjes, die niet op het balcon zaten. De advocaat vestigde er voorts de aandacht op dat verdachten in een omgeving kwamen die hun geheel onbekend was. Buitengewoon tragisch was het dat broeder D. tijdens den fJIjT- w»r wil' „Ja neem hem maar het eerst mee.hij houdt toch niet van kaar- tcnl" ,(The Humorist, Londen) brand rondliep met den sleutel van de nood- deur in zijn zak, doch dit zelf niet wist. Nie mand had hem medegedeeld dat er een nood- deur was. Ook van de bouwvergunning en het maximum-aantal toelaatbare plaatsen wist men niets af. Tegen broeder D. die geheel handelde als ondergeschikte van pater B. kon men volgens mr. Houben in het geheel geen straf eischen. Doch ook pater B. voor alles wat gebeurd is, aansprakelijk te stellen, achtte spr. geheel on gemotiveerd daar deze slechts als operateur optrad en de voorbereiding van de filmvoor. stelling, die van zooveel invloed op het treu rige verloop van den brand is geweest, geheel buiten hem om was gegaan. Ben geldboete achtte spr. tegenover deze verdachten, die door hun klooster-regel tot volstrekte armoede gehouden zijn, al een zeer zonderlinge straf. De boete zou geheel door anderelf betaald moeten worden. Aan het slot van zijn pleidooi vestigde hij nog eens de aandacht op het moedig en beleidvol optreden van pater B. na het uitbreken van den brand en vroeg hij voor beide cliënten vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 29 April. Namens hei huldigingscomité sprak Maandag middag in de groote, gezellige receptie-zaal van het hotel E>es Pays Bas te Utrecht, dr. p. c. Bcutens, mevrouw Ina Boudier-Bakker toe. Zelf een dichter zijnde, wilde spr. hier niet gaan spreken over het oeuvre van de groote schrijf ster, doch in prachtige bewoordingen schetste spr. het groote talent van de 60-jarige, die met haar vele boeken duizenden in den lande iets gegeven heeft, dat zich niet in woorden laat vatten. Den geheimen hartewensch van haar, die de stad Amsterdam zoo lief heeft, kennende over handigde dr. P. C. Boutens mevrouw Boudier- Bakker een prachtig doek van Breiner, den schilder die ook de stad Amsterdam een groote liefde toedroeg. Daarna werd het woord gevoerd door dr. Bierens de Haan, voorzitter van de Ned. P.E.N.- club. Onze tijd, aldus ving spr. aan, vraagt naar een epos. Het epos van vroeger was de beschrij ving van de daden der oude helden; ons epos ligt dichter bij. Wij gaan het niet zoeken in de grijze oudheid, doch pakken de naaste om geving. En als U zoo ongeveer vervolgde spr. door uw „spiegeltje" in „de straat" kijkt, laat u al die voorbijgangers zoo maar niet zonder meer passeeren. U neemt hen op in uw werk en geeft hen aan de menschheid, zooals u hen zag. Zoo is dat gegaan met al uw kinderen, vrouwen en mannen; lief en leed, niets werd vergeten. Dan sprak dr. Bierens de Haan over den drang om te scheppen, dien iedere kunstenaar in zich heeft. Waarom wordt door den kunstenaar een tweede wereld in de eerste geplaatst, zoo vroeg spr. zich af. Het antwoord was het woord, dat vele groo- ten gesproken hebben: omdat ik de scheppende kracht in mij heb; omdat ik niet anders heb gekund. Door de kunst wordt de wereld geleid naar een betere wereld, die gesublimeerd is. In de tweede wereld leven dezelfde menschen als in de eerste, doch zij zijn gesublimeerder. Het was vooral de groote liefde voor den me- demensch, die de geheime drijfveer was om steeds maar weer nieuwe kunstwerken te schep pen, zooals nu gebeurde. Na dr. Bierens de Haan sprak mevrouw Top van Rhijn-Naeff, schrijfster van meisjesboeken en groote vriendin van mevrouw Ina Boudier- Bakker. Het waren dan ook persoonlijke her inneringen die mevrouw Naeff memoreerde. Nooit had spreekster den moed gehad in het publiek te getuigen van het groote talent van de jubilaresse, want zoo zeide zij dat zou geklonken hebben als roemde ik mijn eigen familie, daarmede getuigde spreekster van de groote verwantschap met mevrouw Boudier- Bakker. Doch nu wilde zij die getuigenis wel afleggen, hetgeen zij dan ook in ontroerende bewoordingen deed. Zeer ontroerd was ook de Rotterdamsche schrijver Herman Robbers, die mevrouw Bou dier-Bakker in prachtige bewoordingen hul digde. Hadden hier geest- en vakgenooten gespro ken, namens het lezend publiek wilde prof. dr. de Josseling de Jong spreken. Een kunstenaar werkt niet voor zich zelf, doch voor zijn (hier voor haar) volk. Woorden zijn hier schaarsch, daarom besloot spreker met den talrijken aanwe zigen te verzoeken een spontaan en dankbaar applaus te doen hooren voor Ina Boudier- Bakker. Aan het applaus dat volgde kwam haast geen einde. Geroerd dankte mevrouw Ina Boudier-Bakker allereerst dr. P. C. Boutens, dan de volgende spreekster en sprekers en allen die haar deze prachtige hulde bereid hadden. „En dan, wat zal ik eigenlijk nog zeggen, zoo vervolgde de jubilaresse met haar lieve stem, gevoel is zoo bestorven aan woorden. Ik weet wat u allen voelt, en u weet wat ik gevoel, en dat is voldoende." Daarna nam de receptie een aanvang. Tal loos velen kwamen de jubilaresse gelukwenschen Van de ontelbare bezoekers noemen wij slechts mr. dr. A. N. L. Bosch Ridder van Rosenthal, Commissaris der Koningin in de Provincie „Helaas kan ik je vandaag niets leenen, beste kerel... ik heb gisteren juist een ouden kame raad op de beenen geholpen! Utrecht, met echtgenoote; dr. P. C. Boutens; Anthonie Donker; Top van Rhijn-Naeff; dr. P. H. Ritter Jr.; Marie C. van Zeggelen; H. G. van Anrooy-de Kempenaer; Annie Salomons; Kitty de Josseling de Jong; prof. dr. A. de Josseling de Jong; M. G. Muller-Lulofs; Senaat van U.S.R., Bestuur U.V.S.V.; prof. G. A. v. d. Bergh-Eysinga; Herman Robbers; dr. J. D. Bierens de Haan; Adriaan v. d. Horst; Joh. Koning; dr. W. A. Frans Bastiaanse; dr. J. M. Kooy; Martine D'Hont; mr. Adrian, secr. Utr. Kunstkring; jonkvr. dr. C. H. de Jonge, conser vatrice van het Utr. Centraal Museum; mr. dr. M. D. Rademaeker-Schorer; mr. M. H. de Boer, wethouder van Utrecht; majoor W. v. d. Hout van het regiment Genietroepen. De toevloed van prachtige geschenken, bloem stukken en schriftelijke felicitaties was over stelpend. Bij K. B. zjjn in de Centrale Commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds be noemd: tot lid en voorzitter prof. mr. F. de Vries te Rotterdam; tot lid en plaatsvervan gend voorzitter: dr. ir. J. A. Ringers, directeur- generaal van den Rijkswaterstaat; tot leden: mr. H. van Manen te. Zeist, ir. A. Groothoff te Amersfoort, P. A. Arriëns, directeur van de Hollandsche Stoomboot Mij. te Hilversum; prof. ir. H. van Breen te 's Gravenhage; W. B. K. Verster, directeur van de N.V. Reederij Van der Schuyt te Rotterdam; ir. H. W. Sebbelee, di recteur van de N.V. Geldersche Tramweg Mij. te Doetinchem; J. P. F. van Dooren, industrieel te Tilburg; ir. Tl» M. B. van Marle, inspecteur- generaal der Spoor- en Tramwegen; ir. G. J. van den Broek, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat en de directie Wegenver betering; mr. dr. A. van Doorninck, thesaurier- generaal van het Departement van Financiën; ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T.; tot secretaris ir. J. Zijderlaan, Rijksinspecteur der Spoor- en Tramwegen. Aan de opvarenden van Hr. Ms. onderzeeboot K XVIII zal een brievenmaal worden verzon den naar Mauritius op 24 April a.s. met den trein van 11.20 van Rotterdam. Luchtpostcorrespondentie voor deze bestem ming kan nog worden verzonden op I Mei a.s. met den luchtdiensi naar Parijs (vertrek van Postkantoor Rotterdam te 7.35): Het luchtrecht bedraagt 40 cent per 5 gram; de corresponden tie moet voorzien zijn van een luchtpost-etiket en van het opschrift „per Engelschen lucht- dienst". Op initiatief van de Vakgroep Tabak en Si garen van de Ned. R. K. Vereeniging van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christof- fel" werd Maandagmiddag in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht een vergadering gehou den ter behandeling van het voor en tegen van tien machinalen arbeid in de sigaren-industrie. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer C. G. Bekkering, die voorlezing deed van een telegram van den Eersten Ned. Bond van klein-fabrikanten in de sigaren-industrie, waarin deze zich tegen verdere mechanisatie uitsprak, was het woord aan het lid van de Tweede Kamer den heer H. van der Putt, den eersten spreker, die een pleidooi hield voor be perking van mechanisatie. De heer van der Putt behandelde eerst het vraagstuk der mechanisatie in het algemeen,' Er is geen enkele vinding, aldus spr., of we moeten, behalve het technisch voordeel ook de sociale zijde ervan zien. Chesterton zegt, dat we eens moeten ophou den als machines over machines te denken. E>e machine heeft het bedrijf gebracht in handen van groot-ondernemers, die ten koste van klein-ondernemers en middenstanders het massa-product op de markt hebben gebracht. Machines kunnen ook weer arbeid geven, voor onderhoud, enz., maar het zijn slechts enkele artikelen spr. noemt radio en gloeilampen vaarvoor dit geldt. Andere artikelen zijn er, die schade brengen en de feiten hebben de compensatieleer ge logenstraft. Mechaniseering van het landbouwbedrijf zou ten goede kunnen komen aan de machine-in dustrie, maar dan alleen onder voorwaarde, dat de landbouw-machines in ons land even goed koop worden gemaakt als in het buitenland. Mechanisatie brengt ook rationalisatie met zich mee, productie-vermeerdering bij minder behoeften. Internationale regeling van de mechanisatie is voorloopig niet te bereiken. Tenslotte had spr. het over de mechanisatie van de sigarenindustrie, welke voor een groot deel een eind heeft gemaakt aan den arbeid, die zij bijna een eeuw lang heeft gegeven. De mechanisatie hier is niet meer van export af hankelijk. De arbeidskrachten worden tot een derde beperkt en dat deel bestaat dan nog voor namelijk uit jeugdige vrouwelijke krachten. Uitschakeling van de machines zal niet tot prijsstijging leiden. Spr. eindigde op geestige wijze zijn rede, die thans het karakter cboeg van een requisitoir en waarbij spr. als officier van justitie tegen be- kiaagde de machine een opsluiting eischte van vijf jaar zonder aftrek van voorarrest. De meer practische zijde van het vraagstuk werd besproken door den heer W. van der Hoeven, secretaris van den Ned. Sigarenma kers- en Tabaksbewerkersbond. De noodlottige uitwerking van de mechani satie heeft zich vooral de laatste vier jaren doen gelden. Aan de hand van eenige cijfers bestrijdt spr. de opvatting, dat bij de mecha nisatie de werkloosheid verminderd is. De heer J. H. van Lonkhuyzen, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, sprak zich uit tegen beperking van me chanisatie, waarbij hij tot de volgende con clusies kwam: De belemmering van het machinale, bedrijf zal: lo. een duurdere sigaar opleveren, waarmede het publiek, dus de gemeenschap, niet ge baat is; 2o. de werkgelegenheid verminderen, aange zien men bij een prijsstijging der sigaren nog meer tot sigaret of pijp zal overgaan,- 3o. het zoogenaamde randbedrijf ten goede komen, omdat dit dan nog meer gelegenheid zal hebben zijn goedkoope sigaren te plaatsen; 4o. sabotage van de sociale wetten ten ge volge hebben, die in de meeste gevallen bij het randbedrijf niet worden nagekomen met alle funeste gevolgen daarvan voor volksge zondheid en hygiëne; 5o. achterstelling geven van de Hollandsche sigaar op de wereldmarkt. Dezer dagen is het dagelijksch bestuur van het Nationaal Crisiscomité in tegenwoordigheid van minister Slotemaker de Bruine bijeen ge weest. Onderwerp van bespreking was de vraag, welke maatregelen zullen moeten worden genomen, als in 1936 het Nationaal Crisis comité zijn arbeid zal staken. Zooals men weet, hout het N. C. C. zich voornamelijk bezig met de verstrekking van A-steun (hulp aan kleine middenstanders e. d.) en van B-steun (hulp in natura aan onder steunde werkloozen), Men kwam. aldus hel „Volk", tot de voorloopige conclusie, dat de B-steun zou kunnen worden overgenomen door de organen van normale steunverleening. De verstrekking' van den A-steun zou wellicht kunnen worden overgenomen door de Vereeni ging voor de Armenzorg en Weldadigheid. Dit laatste denkbeeld zal nog nader onder onder de oogen worden gezien. De politie te Vlissingen is, volgens de „Tele graaf", een belangrijken diefstal, gepleegd ten nadeele van de marine, op het spoor gekomen. Als verdacht daarvan is aangehouden een ont slagen marine-schepeling, die voordien aan boord van een te Vlissingen liggend marine schip het toezicht had over verschillende goe deren. In den kelder van een café aan den Nieu- wendfjk, alsmede in een woning, werd een groote partij levensmiddelen en verf in beslag genomen. De caféhouder De V. moet geheel te goeder trouw geweest zijn. Naar wij vernemen zal met ingang van heden de tijdelijke Diesel-electrische dienst tusschen Gouda, Boskoop en Alphen, gezien het drukke bezoek aan de Boskoopsche bloemententoon stelling, ook des avonds worden ingesteld. Zoolang deze tentoonstelling duurt, zal op werkdagen van 12.44 uur af, op Zon- en feest dagen van 11.44 uur af, tot afloopdienst Bos koop per Dieseltrein bereikbaar zijn. G. J. GRAAUW, BOEKHANDEL, AMSTERDAM-C., KEIZERSGRACHT 168 van dezen vermaarden Hollandsen schrijver, gebonden in keurige linnen banden, thans voor Betaalbaar in maandelijkse termijnen van 1.of meer. Geen uitgave heeft een zo reusachtig succes gehad als de VOLKS EDITIE der werken van JUSTUS VAN MAURIK. Titels der delen: 1. UIT HET VOLK 2. KRATES 3. MET Z'N ACHTEN 4. BURGERLUIDJES 5 VERSPREIDE NOVELLEN 5. VAN ALLERLEI SLAG 7. OUDE KENNISSEN 8. STILLE MENSEN 9. OP REIS EN THUIS 10. UIT EEN PEN Ieder koper ontvangt bovendien als premie GEHEEL GRATIS 2 Kunst-reproducties van den beroemden Hollandsen Meesterschilder REMBRANDT: 1. DE NACHTWACHT, 2. DE STAALMEESTERS, uitgevoerd in 8 kleurendruk; schilderij grootte 78x54 c.M.; plaatgrootte 48x38 c.M.; verpakt in stevig cartonnen koker. Franco toezending van het bovenstaande geschiedt onmiddellijk na ontvangst van onderst, bestelbiljet. Alle boeken zijn ook afzonderlijk verkrijgbaar a 0.80 per exemplaar. K.P. BESTELBILJET Ondergetekende wenst franco te ontvangen van Boekhandel G. J. GRAAUW, Keizers gracht 168, Amsterdam-C., Telefoon 44505, Postrekening 48605, Gemeente-Giro G 2021; gebonden in linnen banden, met als premie: 1. De Nachtwacht en 2. De Staalmeesters, voor de prijs van 7.50, betaalbaar in maandelijkse termijnen van 1.of meer naar verkiezing. Naam: Woonplaats: De gezamenlijke besturenconferentie van de beide patroonsorganisaties hebben het arbitra- gevoorstel van den Rijksbemiddelaar prof. P. J. M. Aalberse, bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie aanvaard. De R. K. Tabaksbewerkersbond en de Chr. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond heb ben het voorstel eveneens aanvaard, terwijl de Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond en de Federatie van Sigarenmakers het voorstel hebben verworpen. De vier partijen, die het arbitrage-voorstel hebben aanvaard, komen hedenmiddag te twee uur op het Departement van Sociale Zaken te Den Haag onder leiding van prof. Aalberse bij een om de acte van compromis op te stellen, welke acte voor de aanvaardende partijen ju ridisch bindend is. In verband met dezen gang van zaken zullen op 23 April, den dag, waarop de staking resp. de uitsluiting zou beginnen, geen maatregelen wor den genomen en zal de arbeid tegen de oude voorwaarden worden hervat. De directie van de N.V. Philips Tabaksindu strie te Maastricht heeft, naar de „Tel." meldt, aan alle arbeiders en arbeidsters met den ge- bruikelijken opzeggingstermijn van acht dagen ontslag aangezegd. De stopzetting van de fa briek zal ingaan op 23 April a.s. Bij dit conflict zijn 6 a 700 arbeiders en ar beidsters betrokken. Het conflict is een gevolg van het feit, dat de werknemersorganisaties niet ingaan op het voorstel der fabrikanten om een geringe loonsverlaging te aanvaarden. Bovendien hebben deze organisaties bepaalde eischen gesteld in verband met de mechanisatie in de sigarenindustrie, waaraan de fabrikanten zeggen niet te kunnen voldoen, zoowel in hun eigen belang als in dat van de arbeiders en der consumenten. Met I Mei 1935 is aan den gep. dirigeerend Officier van Gezondheid le klasse, van het Kon. Ned. Indisch Leger, Dr. W. L. Schoorel, eervol ontslag verleend als lid van den Genees kundigen Raad bij het Departement van Ko- koloniën; voor den tijd van ten hoogste 5 jaren be noemd tot lid resp. plaatsverv. lid van voor noemden Raad de gep. dirigeerend Officier van Gezondheid 2e klasse van het Kon. Ned. In disch leger J. A. van Dijk, thans plaatsverv. lid van den Raad en Dr. W. C. Aalsmeer, ge wezen medisch leeraar van de Ned.-Indische Artsenschool te Soerabaja. Landmacht Bij K. B. is de titulaire rang van generaal- majoor verleend aan den gepensionneerden kolonel der infanterie J. W. van Alphen. Bij K. b. is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten G. H. Post Cleveringa van het Vrijwillig lana- tormkorps motordienst. Bij K. B. is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den re serve-eerste-luitenant L. Westerdijk van het regiment jagers, en is hij benoemd tot reserve- eerste luitenant voor speciale diensten bij het dienstvak der intendance. Aan den heer J. C. de Hoog is op verzoek eervol ontslag verleend als vice-consul der Ne derlanden te Palermo. Gedelegeerde Benoemd tot gedelegeerde van de Nederland- sche Regeering bij het tiende internationaal congres voor de geschiedenis der geneeskunde, dat van 23 tot 29 September 1935 te Madrid zal worden gehouden. Dr. M. A. van Andel, arts te Gorinchem. Toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan: C. Leeggangers, wonende te Raamsdonk, af- deelingschef bij de N.V. Papierfabriek Maas mond te Dussen. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, de heer S. W. Zeverijn, lid van de firma Tiedeman en van Kerchem te Batavia. 34 „Mag ik.... mag ikalstublieft.... Ange la spreken?" zei hij, toen hij door haar glimlach een beetje gerustgesteld was. Lady Weste zei onbewogen: „Zij komt dadelijk. Ik zal iemand sturen om te leggen, dat je er bent." Dan bleef het een poosje stil. Lady Weste was zelfs op haar beste dagen geen praatgraag iemand en nu wist zij op geen stukken na, wat ze moest zeggen tegen dien „jongen van Harri- man." Hij zag er zoo meer dan miserabel uit, dat zij er zich over verwonderde, dat hij den moed nog gehad had om te komen. Het hinderde haar een beetje, dat Viola Harriman haar nog niet was komen opzoeken, niettegenstaande zij met haar dochter had kennis gemaakt. Ja, hij leek erg op zijn moeder. Zij herinnerde zich nu, dat hij en Angela elkaar nog eens ont moet nódden op een avondje van majoor Chase- more in Londen. Angela had er expres heel wei nig over verteld aan haar moeder, misschien schaamde zij zich een beetje over dat voorval. Angela haastte zich niet. Zij had vreeselijk het land, dat Cymbeline naar Valleylands geko men was. Zü had zich volkomen veilig gevoeld tegen iederen aanval en..,, daar had je hem. Haar eerste opwelling was te weigeren om be neden te komen, zij wilde hem laten voelen, dat hij heelemaal niet had mogen komen. Maar bij nader inzien begreep zij, dat er dan later een uitleg zou moeten volgen en dat kon wel eens leiden tct onthullingen. Het was idioot, een jongen van zeventien, die zich verbeeldde verliefd te zijn. Zij kwam de kamer binnen met een kleur op haar wangen en een gevaarlijke flikkering in haar oogen. Zij was erg boos en liet het blijken, zonder een woord te spreken stak zij hem haar hand toe. Zij was veranderd sinds het voorjaar. Nog droeg zij het haar in een eenvoudigen wrong laag in haar hals, maar nu was het zorgvuldig gegolfd en leek veel blonder en zachter. In 1913 droeg niemand lange rokkenbehalve volwassen dames en de jurk van Angela was Kort en nauw. Haar simpele blouse was laag uitge sneden aan den hals. Zij was gekleed met een verfijnden eenvoud en zag er veel ouder en minder ongekunsteld uit dan op den avond van het bal van oom Dick. Lang keek Cymbeline haar aan en ten laatste zei hij: „Ik ben je komen opzoeken. Ik wou je wat vertellen." Als hij aan een samenkomst van hen tweeën had gedacht, had hij zich altijd voorgesteld, dat zij samen zouden zijn, nooit had hij op de te genwoordigheid van Lady Weste gcreksnd. „Ik stond verbaasd, toen ik hoorde, dat je hier was," zei Angela. „Alles is heelemaal anders." zei Cymbeline. „Ik ben geslaagd voor de militaire Academie en daar ga ik over een paar weken heen. Ik heb de fabriek er aan gegeven. Mijn grootvader is er vreeselijk boos over en we gaan allemaal uit Pagdon weg. Hij is een grootpacifisthij vindt het leger onzin. Hij wil zelfs mijn vader niet langer in de firma hebben." „Ik kan me niet voorstellen waarom je mij dit allemaal komt vertellen," zei Angela koud en brutaal. Nou, kijk eens hier," riep hij iut. „Zie je niet hoe het alles verandert? Hoe het de toekomst heelemaal anders maakt? Voor jóu en voor mij Lady Weste slaakte een gesmoorden uitroep. Zij keek van Cymbeline naar haar dochter in groote verbazing. „Mijnheer Harriman, wat bedoelt u in 's he melsnaam? Hoe kan uw toekomst die van mijn dochter beïnvloeden?" Zij kon alleen maar hopen en vertrouwen, dat Angela dien avond van Dick Chasemore's bal voorzichtig was geweest en haar duenna me vrouw Trustcott niet te schande had gemaakt. Maar de jongeman stond al recht op, zijn donker gezicht heet en verontwaardigd. „Zij heeft gezegd, dat de fabriek een obstakel was, dat zij geen Harriman van de fabriek wilde trouwen. Daarom wilde ik in het leger. Mijn ouders waren er van het begin af aan op tegen, maar nu wenschen zij het zelf ook, anders had ik nooit zoo egoïstisch kunnen zijn om het door te zetten, gezien wat een verschil het voor hen maakt. Wij zullen niet rijk zijn.... we zullen het zelfs betrekkelijk arm hebben., en in een klein huisje wonen, ergens buiten." Hij hield buiten adem op. „Het kan mij niet schelen wat er met je ge beurd," riep Angela uit en stampte met haar voet van kwaadheid, „het kan me niets schelen of je in de fabriek gaat of in het legerniets en niets. Moeder, ik heb hem al gezegd, dat ik er niet aan dacht, mij met hem te verloven, dat het idioot was van een jongen van zeventien om over trouwen te praten." „Ik ben nu bijna achttien," viel hij hard in. „Je bent nog maar een jongen." „Beste kinderen," begon Lady Weste hulpe loos. Zij voelde zich als iemand die geroepen is om in de kinderkamer een kibbelpartijtje uit te maken. Toch meende deze jongen het vreeselijk ernstig. Wat bezielde zijn ouders om hem een zoo groote levensvraag zelf te laten oplossen? Een beslissing nog wel, die niet alleen zijn, maar ook hun leven ernstig beïnvloedde? Hij kon toch zeker weten, dat er geen Harriman welkom was op Valleylands, of hij nu in de fabriek werkte of in het leger diende. Zijn naam alleen veroordeelde hem al in het oog van Sir Roger. Niet, dat zij heelemaal on sympathiek tegenover hem stond maar zij kon zich de boosheid van haar dochter volkomen be grijpen, die het ellendig vond om de heele ver antwoordelijkheid van de zaak op haar schou ders gelegd te krijgenHet was dwaas en be lachelijk en niet erg eerlijk. Zelfs al was Angela onverstandig geweest, dan moest zij toch om haar jeugd en onervarenheid verontschuldigd worden. „Wij zijn wel twee uur verloofd geweest," zei Cymbeline met bliksemende oogen. Zelfs Lady Weste moest toegeven, dat hij er prachtig uitzag, een jongen om ieder meisje het hoofd op hol te maken. „Toen heeft zij het verbroken. Het was mijn leeftijdmijn godsdienstmijn toekomst in de fabriek. Maar daar heeft zij absoluut niet aan gedacht, toen we in het begin zoo gelukkig waren, nietwaar, Angela?" Hij wendde zich tot haar, alsof hij haar de waarheid wilde ontrukken. Zij sprong woedend op hem toe. „Geen woord meer. Het is gewoonweg ploerte rig om me zoo bloot te geven. Ik weet wel, dat ik me als een kleine gek heb aangesteld, maar gelukkig heb ik bijna dadelijk weer mijn ver stand terug gevonden. Heb ik je toen al niet ge zegd hoe dwaas het was? Nu is het allemaal voorbij en afgedaan en ik wil je nooit, nooit meer terugzien. Ga maar rechtuit naar de Towers en maak het weer goed met mijnheer Harriman, laat hem dien muur nog maar een beetje hoo- ger optrekken." Zij was ontzettend opgewonden en sprak met een radheid die verried hoe zij al haar zelfbe- heersching verloren had. Lady Weste legde haar hand op de schokkende schouders van haar dochter. Het was een storm in een glas water, maar voor de beide partijen was het hooge ernst. Zij zag den stommen gesla gen blik in de oogen van den jongen, terwijl hij daar bewegingloos te luisteren stond. Het liefst zou zij naar hem toegegaan zijn en haar armen om zijn hals geslagen en hem gekust hebben en gezegd, dat hij het zich niet zoo erg moest aantrekkenHij was toch, alles samen ge nomen, nog maar een kind in jaren. „Het was natuurlijk dom en kinderachtig van jullie om van liefde entrouwen te praten," zei zfj op haar trage, rustige manier. „Jullie zijn veel te jong. Het spijt me erg, mijn heer Hamman, als mijn dochter u hoop gege ven heeft." Zü keek Angela aan. „Mijn meisje zit nog in de schoolbanken, ik zou er niet over denken, haar dit jaar of het vol gend, de wereld in te sturen. En ik vind het jam mer, dat u daarom oneenigheid heeft gekregen met uw grootvader, dat is voor uw vader een broodkwestie. U bent nu nog jong, later zult u er misschien erge spijt van hebben." De jongen keek van de een naar de ander, alsof hij maar nauwelijks begreep wat er voor viel. Hij voelde een dikke prop in zijn keel. Het was waar wat zij zeiden, maar wat kon het hem allemaal schelen, als het hem toch geen stap dichter bij Angela bracht? Met een wanhoops gebaar keerde hij zich tot het meisje. „Angela," zei hij smeekend. Zij antwoordde niet, maar haar voet trom melde boos op den vloer. Waarom ging hij niet weg? Waarom wilde hij nu een scène maken? „Angela!" zei Cymbeline nog eens. Zij deed een stap naar de deur toe. „Ga niet weg, ga zóó niet weg!" smeekte hij. Haar lippen waren vast besloten. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3