I IN EN OM HAARLEM MetveïAaal mn dag EEN ERNSTIG WOORD LIJST 3 DIEFSTAL?! Een goed Katholiek Werkverschaffing en werk verruiming Aan de Katholieken van het Dekenaat Haarlem DINSDAG 16 APRIL 1935 MOET EEN KATHOLIEK LID ZIJN DER K.D.P.? Vervoer zieken en hulpbehoevenden R.K. Speeltuin Haarlem»Noord R.K. Commissie voor Arbeiders ontwikkeling UITSLAG VERKIEZING PROVINCIALE STATEN Passie-avond St. Jozefsgezellenver. Haarlem I kracht van mijn van den professor HAARL. CRICKETBOND Algemeene vergadering Personalia Statuten stemt de Katholieke lijst Spaarkas St. Nicolaas Kindervoeding DOOR J. S. FLETCHER iiiiiii Het was wel een zeer gelukkige omstan digheid, dat juist twee dagen vóór de verkiezingen van de nieuwe Provinciale Staten, in het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem, de Rijks commissie van Advies voor werkverschaffing en werkverruiming werd geïnstalleerd. Terecht wees de Minister van Sociale Zaken, Prof. Dr. R. Slotemaker de Bruine, er in zijn installatierede op, dat het Nederlandsche volk niet weet, maar toch moet weten met hoeveel inspanning tal van menschen van verschillen de richting voor de werkloozen arbeiden en hoe groot hun succes is. Met een daad antwoordde het Rijks- en Pro vinciaal Bestuur op de vele verkiezingsbeloften, die in deze dagen worden gedaan. Doel van de nieuw opgerichte commissie is te trachten de Werkverschaffing in nieuwe banen te leiden door advies, vooral aan de kleinere gemeenten en door bemiddeling, om tot samenwerking te geraken; het opsporen van objecten; de be studeering van de technische mogelijkheid en het nut daarvan en de financiering door eerste belanghebbenden en het Rijk. Reeds zijn in Gelderland prachtige resultaten bereikt en bij welslagen in Noord-Holland, zal verdere uitbreiding in andere provinciën plaats hebben. Over de resultaten in Gelderland ver telde de minister, dat het succes volledig was. Van allen, die in Gelderland voor steun in aan merking komen, werkenthans 59 pCt., de moeilijke steden buitengesloten, 76 pCt. In Noord-Holland werkte op 1 Januari 13.8 pCt. Van alle steuntrekkenden, zonder de groote ste den 36.3 pCt. Er is alle reden om de in Gelder land genomen proef voort te zetten. Men denke echter niet, dat in Noord-Holland voor de werkverruiming door het Provinciaal Bestuur niets wordt gedaan. De voorzitter der nieuw ingestelde commissie, de heer Mr. J. B. Bomans, Wees er op, dat Noord-Holland goedwillend is. Indertijd stelde de Provincie f2 millioen be schikbaar voor de werkverschaffing. Zü richtte de ontginningsmaatschappij Noord-Holland op en stelde de duinen beschikbaar als werkver schaffingsobject. Door het duinterrein zal een Wandelweg worden aangelegd van 37 kilome ter en 190 Hectaren zullen worden beboscht. Het is te hopen, dat deze commissie, onder vindingrijke leiding, er nog verder in zal slagen de werkloosheid in Noord-Holland aanzienlijk in te krimpen. Wanneer men frissche denkbeel den als hierboven genoemde ziet ontwikkeld, dan wekt dat vertrouwen in de mannen, wier hamen op de candidatenlijsten, waarop morgen zal worden gestemd, een vooraanstaande plaats innemen: Mr. Bomans en Mr. Slingenberg en die zich bereid hebben verklaard respectievelijk als voorzitter en onder-voorzitter dezer com missie te gaan fungeeren. Wie zich zou willen beklagen, dat nu pas deze ingrijpende maat regelen worden genomen vergete niet, dat de Werkloosheid weliswaar van 1931 af voort durend groeiende is, maar dat zij zich in de laatste maanden geweldig toespitst en de aandacht tot het uiterste spant. Wie even de moeite neemt, de namen der candidaten dei; verschillende lijsten te verge lijken, zal tot de conclusie komen, dat de ver tegenwoordigers, door de nieuwe partijen aan gewezen, door hun persoon geen waarborg bie den, dat ons land uit het moeras der economi sche ellende zal worden opgeheven. Wij willen correct blijven en zullen geen personen noe men om dan te vragen uit welke vroegere functies of daden hun groote geschiktheid voor het regeeren van ons land is gebleken, maar wij durven toch wel te zeggen, dat wij nog geen candidaat hebben ontmoet onder de nieuwe mannen, waarvan wij met de hand op t hart zouden kunnen zeggen: die is knapper en ge schikter dan Colijn, Bomans, Slingenberg, of Bruch. En waarlijk zoo zal het allen kiezers gegaan zijn. Zij kiezen door op hen te stemmen een kat in den zak. Bij de instelling en werking van deze com missie voor werkverschaffing en werkverruiming kan en zal het natuurlijk niet blijven. Daar liggen nog altijd de vragen van ons katholiek Statenlid, den heer Th. G. C. Hooij, op beant woording te wachten, die de instelling vraagt van een commissie, die de mogelijkheid van het Vestigen van nieuwe industrieën zal overwegen of het verleenen van steun aan oude, die met moeilijkheden te kampen hebben. De mogelijk heid van de vestiging van een Industriebank en van een Technologisch Instituut zal daar van waarschijnlijk het gevolg zijn. De heer Vliegen heeft wij wezen er reeds vroeger op in een brochure op de mogelijk heid van uitbreiding der industrie gewezen. Hij had daarvoor de statistische gegevens geraad pleegd. Ingevoerd werden in 1931 en 1932 aan goe deren die in ons land niet of niet in eenigszins beteekenende mate werden vervaardigd: Venster- en tuindersglas voor f 6.100.000. Automobielen en onderdeelen voor f 73.300.000. Automobiel- en rijwielbanden voor f 15.500.000. Electrische stofzuigers: In 1931 42.461 stuks; in 1932 37.768 stuks; in 1933 57.305 stuks. Naai- en breimachines enz. voor f 5.400.000. Landbouwmachines, zonder die voor zuivel- bew. 39.000 stuks. Klokken, horloges enz. 213.000 stuks. Schrijf- en rekenmachines enz. 22.000 stuks. Weegschalen en meetwerktuigen voor f 9.200.000. Speelgoed voor f 10.200.000. Dit zijn de artikelen, die als afzonderlijke posten in de statistiek voorkomen en waarvan de waarde of het aantal daar te vinden is. Deze alleen loopen zeker reeds tegen de 200 millioen. Maar van tal van artikelen is een overzicht niet te krijgen, omdat ze in de statistiek niet als afzonderlijke post voorkomen. Dat geldt o.a. van drukpersen, van telefoontoestellen, van messen, van koffers en tasschen, en nog veel meer. Maar over nog veel grooter bedragen gaat het wanneer we artikelen nemen, waarvan in eigen land wèl een productie bestaat, doch zich blijk baar niet zóó heeft kunnen ontwikkelen, dat ze de binnenlandsche markt wist te veroveren. Wij noemen de volgende artikelen. Ingevoerd werden in 1931 en 1932: Fornuizen, haarden, kachels enz. voor f 9.200.000. Emaille-haarden voor f 4.000.000. IJzer- en staalwerk voor f 21.000.000. Blikwerk voor f 19.000.000. Meubelen voor f 13.000.000. Schoenen, van leer of rubber voor f 14.100.000. Handschoenen f 2.300.000. Manufacturen van allerlei aard, w.o. b.v. wol len stoffen en kunstzijde voor f 110.000.000. Bovenkleeding voor mannen voor f 6.000-000. Bovenkleeding voor vrouwen voor f49.000.000. Tricotgoederen, w.o. voor 23 millioen kousen en sokken voor f 55.000.000. Corsetten enz. voor f 4.600.000. Pelterijen voor f5.000.000. Dames- en heerenhoeden voor f 14.000.000. Dassen voor f2.700.000. Andere modewaren voor f (LOOO.OOO. Papier en papierwaren (drukwerk niet inbe grepen) f 40.000.000. Machines van allerlei aard voor f 57.000.000. Lampen voor f 8.500.000. Er zijn, zooals de heer Vliegen terecht op merkt, posten bij, waar tegenover den invoer ook uitvoer in ons land staat. Er zijn posten bij, waarvan de invoer niet zou kunnen worden verboden zonder aan andere belangen schade te doen. Er zijn goederen bij, die slechts bü be scherming door middel van douanerechten met eenige kans op winst zouden kunnen worden gemaakt. Voor een commissie is hier zeker een uitge breid object van studie, maar het zullen knap pe menschen moeten zijn, die het werkprobleem zullen oplossen. Wij hopen, dat de nu ingestelde commissie haar werk tot zoover zal kunnen uit breiden. tige aansporing aan alle gezellen, in deze goede richting voort te blijven gaan, en met de leuze: trouw aan Kolping, besloot de spreker. De aanwezige gezellen en verloofden hebben ongetwijfeld van een mooien avond genoten. De heer Bakker komt nog eens terug op het artikeltje, waarin wij vastlegden, dat een ka tholiek, die lid is van de K.D.P. of van een andere organisatie dan de Katholieke Staats partij, de eenheid der Katholieken verbreekt en dus in strijd handelt met de wenschen van H.H.E.E. de Bischoppen. De heer Bakker schrijft: Zeker, H.H.E.E. de Bisschoppen heb ben de wensc-helijkheid uitgesproken de één heid onder de Katholieken te handhaven en dat kan maar betrekking hebben op één Partij. Tot zoover zijn wij het eens, geeft hij ons toe. Maar zegt hij: toch moet men de R.K. Staats partij niet stemmen, maar de Katholiek Demo cratische Partij, want de R.K. Staatspartij wappert alleen maar in verkiezingstijd met de encycliek „Quadragesimo Anno" en bergt ze daarna weer op, terwijl de K.D.P. die encycliek gebruikt als richtlijn voor haar practische poli tiek. De heer Bakker somt dan nog een aantal grieven op tegen de R.K. Staatspartij. Zij zou onchristelijk zijn; zij helpt de arbeiders dieper in den put; door de indirecte belastingen be zwaart zij het Groote Gezin enz. enz. Het zou ons niet moeilijk vallen om deze en andere be schuldigingen te weerleggen. Wij hebben dat echter reeds zoo dikwijls en afdoende gedaan, dat het niet mogelijk is in één halve kolom nog weer eens een résumé te geven van wat jaren lang in polemieken is gezegd. Wij zouden kun nen wijzen op wat de R.K. Staatspartij voor de arbeiders, voor ons katholieke volk en vooral voor de geestelijke goederen van ons katholieke volk heeft verkregen, en vooral niet te verge ten: heeft behouden! Wij zouden op de moge lijkheid kunnen wijzen, dat zonder de hulp van de R.K. Staatspartij nog veel meer verloren zou zijn gegaan dan thans reeds het geval is; wij zouden aan rasechte arbeidersvrienden als Loerakker en Kuiper kunnen vragen eens te zeggen, wat zij van de beschuldigingen van de K.D.P. denken. Hun uitspraak zou vernietigend zijn voor de opmerkingen, die gemaakt worden in de kringen der K.D.P. Maar wij hebben dat allemaal niet noodig. Wij zeggen den K.D.P.- ers: Misschien hebt ge gelijk; laten wij samen vechten voor de verbetering der R.K. Staats partij. Maar, beste menschen, komt dan eerst in de Partij terug. Wat doet gij daar buiten? Gij staat in de lucht te slaan. Wendt uw kracht toch aan in de Partij zelf. Gij hebt ongelijk met uit de Partij weg te loopen; gij ondermijnt uw eigen kracht. Gij voldoet niet aan den wensch van uw bisschop; gij bewaart niet de éénheid. Wij kunnen met u dus niet strijden. De heer Bakker voelt wel, dat alles culmi neert in het verwijt, dat de K.D.P.'ers uit de Partij zijn weggeloopen. Hij zegt: wij hebben herhaaldelijk geprobeerd onze wenschen door gevoerd te krijgen, doch het is steeds beloven en weinig geven. Het is wel gemakkelijk te zeg gen: dat zijn scheurmakers, maar aan wie de schuld? Wij antwoorden: Vast staat, dat in een organisatie, ook en vooral in de Katholieke Staatspartij, de wil van de meerderheid plus één zegeviert. Indien de heer Bakker zegt, dat het zoo moeilijk is de ideeën van de K.D.P. in den boezem der R.K. Staatspartij uit te vieren, dan moet er iets met die ideeën niet in den haak zijn. Ze kun nen geen meerderheid vinden. Ze zijn dus niet gezond of nog niet gezond. Als ferm organi satieman moet de heer Bakker en moeten alle K.D.P.'ers dan tegen hun verlies kunnen en zich bij de meening van de meerderheid neer leggen. Maar zij zijn er heelemaal niet zeker van, dat de heer Bakker geen voldoende mede standers kan vinden voor zijn grieven. Er wordt veel beloofd en weinig gegeven klaagt de heer Bakker. En niet éénmaal, maar telkens. Indien dat waar is, dan is er een meerderheid te vin den, die zich dat niet laat welgevallen. Laat de heer Bakker het maar probeeren. Maar als hij die meerderheid niet behaalt, laat hij- dan ook even de mogelijkheid openlaten, dat hij zich vergist. Zijn grieven kan de heer Bakker in de R.K. Staatspartij behandelen, wij herhalen het, het is niet noodig, dat de heer Bakker zich daarvoor openlijk verzet tegen den uitdrukke- lijken wensch van onzen Bisschop. De heer Bakker zal als eerlijk katholiek zijn H. Moederkerk, de Kerk van zijn vader, van zijn moeder geen schade willen toebrengen en morgen stemmen op de lijst -der R.K. Staats partij, Hjst no. 3, en niet op lijst 4, de lijst der K.D.P., want die staat er naast! Het bestuur der R.K. Propaganda te Haar lem vraagt medewerking van personen om op den dag der verkiezing zieken en hulpbehoeven den naar de stembus te geleiden. Aanbieding bij mevr. Brinkman, Anegang 19, of op den dag der verkiezing (Woensdag 17 April) aan het propagandabureau St. Bavo, Smedestraat. Het bestuur van den speeltuin van den R.K. Bond voor Groote Gezinnen maakt bekend, dat de heropening zal plaats vinden op Zaterdag 20 April, 's middags om twee uur, waarbij ook de ouders der kinderen worden uitgenoodigd. De tuin is gelegen aan den Vergierdeweg (ingang naast no. 111). In verband met de uitbreiding kunnen de kinderen zich gedurende de zomer maanden hier prettig en nuttig bezighouden. De uitgestelde lezing van den heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer, zal gehouden worden Woensdag 17 April, des avonds acht uur in het gebouw „St. Bavo" voor leden van den R.K. Vosksbond en verdere belangstellen den. Als onderwerp zal behandeld worden: „De taak der standsorganisatie in de toekomst." Deze avond is de sluitingsavond van de serie ontwikkelingsavonden van bovengenoemde com missie. De voorzitter van het hoofdstembureau in den Kieskring V (Haarlem) maakt bekend: dat op Vrijdag 19 April a.s., des voormiddags 10 uur ten Raadhuize een openbare zitting zal worden gehouden, ter vaststelling van het aantal stem- m enop ieder der candidaten, van het totaal aantal stemmen, uitgebracht in dezen lües- kring. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar jaarlijkschen Passie-avond in het Gezellenhuis Jansstraat. Deze avond welke in alle opzichten een groot succes geworden is, werd behalve door een groot aantal gezellen, mede bijgewoond door den Zeereerw. heer Pastoor Van Dijk, Kapelaan Poppen, Kapelaan v. d. Hoeven en Kapelaan Stadegaard, allen van de Parochie Sint Elisabeth en Barbara. Het programma werd geopend met het optreden van de Schola Cantorum der ver eeniging onder leiding van den heer Hendriks, welke eenige religieuze liederen uitvoerde. De heer Joop Kruijver, die zich reeds vele malen verdienstelijk voor de vereeniging heeft ge maakt, had zich voor dezen avond bereid ver klaard over het lijden van Christus te decla- meeren. Hij deed dit op zulk een wijze dat aller aandacht gespannen was en een devote stem ming geschapen werd. Kapelaan Stadegaard vertolkte eenige klaagliederen, terwijl Th. Apel doorn eenige lijdensgedichten zegde. Na afloop sprak Pastoor van Dijk een woord van waardee ring over het optreden van alle medewerken den. In het bijzonder dankte hij den praeses, kapelaan v. d. Hoeven, van wien het initiatief is uitgegaan voor dezen avond. Met een krach- In het vooruitzicht van de a.s. verkiezingen acht ik het een duren plicht U allen te herinneren aan het Vastenmandement dat het vorig jaar door het Door luchtig Episcopaat aan Katholiek Nederland werd ge geven en waaruit ik U allen het navolgende gedeelte nogmaals ter ernstige overweging aanbeveel: „Het ligt niet op den weg van Uw kerkelijke Over heden de politieke verdiensten van een partij als zoodanig te beoordeelen. Ook pleegt de Kerk de geloovigen niet zonder meer tot een bepaalde staat kundige organisatie te verplichten. Al wat Wij doen is, in naam der groote geestelijke belangen, die bij deze vragen betrokken zijn, en met het oog op de historische verhoudingen en den tegenwoor- digen toestand in ons land, U op te wekken en te blijven opwekken tot hechte eenheid ook op staatkundig gebied. Wij waarschuwen U daarom tegen de onver mijdelijke gevaren zoowel van het verbreken der katholieke eenheid als van het zich groepeeren tot neutrale bonden en partijen." Katholieken, deze duidelijke taal kan noch zal worden misverstaan door allen, die van goeden wille zijn. Ik heb hieraan dus niets toe te voegen, slechts hoop ik bij de a.s. verkiezingen te mogen zien, dat voor de Katholieken van dit Dekenaat deze waarschuwing niet tevergeefs is geweest en dat zij aan de opwekking tot eenheid waarlijk als één man en één vrouw gehoor hebben gegeven. H. C. J. SONDAAL, Deken van Haarlem. HAARLEM, April 1935. Dag prefester," zei Jansje, terwijl ze de deur open deed, om haar patroon uit te laten. Maar de professor zei niets. Hij zei niet graag Jansje, maar dat was 't ergste niet. Z'n zwijg zaamheid kwam vooral voort uit de diepte van z'n nadenken. Hij dacht na over z'n vrouw en over een heele rij meisjes, die allemaal Jansje heetten. Zoodra hij op zijn katheder zat, dacht hij echter aan geen Jansje meer. Hij begon een voordracht, half rede, half voorlezing, over de roerselen van den menschelijken wil en de rol van 't verstand daarbij. En in het vuur van z'n overtuiging dwaalde hij ongemerkt af, en hij improviseerde over wilskracht, 20 minuten lang, met vurige en fraaie woorden. En toen hij uit gesproken had, dankte hem zijn gehoor met handen en voeten. Deze hulde, en het besef, dat hij zich prach tig gehouden had, brachten den professor in een soort fuifstemming en drongen hem het verlangen op, zich altijd prachtig te houden. Met luchtigen tred, stralenden blik en een enorm gemoed, schreed hij naar huis, en.... Jansje liet hem weer binnen. En zóó ijverig werkten de^ roerselen van z'n gemoed en de inzichten van z'n verstand te za- men, dat hü geraakte tot een grootsch voor nemen. Hij had wilskracht beschreven, wils kracht gepredikt, hij zou wilskracht beoefenen ook. In z'n eigen huiselijken kring. Hij ging op treden. „Safonisba," zoo begon hij na het middag eten op minzamen, maar vastberaden toon, „ik ben van morgen uitgelaten door een nieuw dienstmeisje Z'n echtgenoote keek hem een beetje ver wonderd aan. „Het is me niet ontgaan," vervolgde de pro fessor, „dat je je dienstmeisjes, ongeacht den naam, dien ze van haar ouders ontvangen heb ben, met Johanna pleegt aan te spreken, of.... om nauwkeuriger te zijn, met de afkorting Kaatje...." „Ik begrijp niet „Laat me alsjeblieft uitspreken Sofonisba. Aanstonds zul je me beter begrijpen. Ik heb tegen die gewoonte volstrekt geen bezwaar. Eer het tegendeel. Zij waarborgt een gelijkmatig heid des levens, die weldoet, rust geeft.Ze houdt ons in dien waan, dat we de echte Jo hanna, hetzelfde Jansje nog hebben...." „Wil je nu...." „Ja zeker, wil ik, lieve Sofonisba!. Ik wil je 't volkomen duidelijk maken; heb maar even geduld. Ik zei zooeven, dat je door die schran dere vondst den waan levendig hield, als had den we nog steeds het oorspronkelijke Jansje. Helaas, liefste Sofonisba, dat is niets meer dan een waan. Weet je wel, dat je vanmorgen Jo hanna de acht en twintigste in huis gekregen hebt?" „Ik...." „Kun je me één dynastie noemen, waarin zulke hooge cijfers...." „Je...." „Nog geen vier jaar zijn we getrouwd, en acht en twintig Jansjes, Sofonisba...." „Laat me...." „Neen Sofonisba, mijn besluit is genomen. Laat ik je nu eens duidelijk mogen zeggen, dat het zóó beslist niet langer gaat, dat deze Jo hanna de laatste van haar stam zal zijn, en dat we het getal acht en twintig niet zullen over schrijden." Als...." „Zonder als en zonder maar! Ik laat me niet meer beïnvloeden door tegenspraak. Ik wil en ik ben me de kracht bewust van dóór te zetten!" „Hihihi!" „Goed, lach er maar om! Lach maar zooveel je wilt.... Maar onderschat niet de macht der wilskracht en speciaal van de mannelijke wils kracht. Als die eenmaal met haar volle ver mogen optreedt „Hahahaha „Je moogt gerust lachen, daar heb ik niet het minste bezwaar tegen, maar ik houd me aan hetgeen ik gezegd heb.en dan houd je van- jQg wilskracht zelf wel op met lachen. Je zult de j rI wil eerst voelen en i iiiiiiiiiiiiiiMiniiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiil dan gaan waar- deeren. Ja, je zult er een zekeren eerbied voor gaan gevoelen.... Nummer acht en twintig blijft hier in huis, zij zal groeien en bloeien, en het is eenvoudig uitgesloten dat een volgen de Jansje hier binnentreedt, laten we zeggen het eerste jaar, om tot levend bewijs te strek ken van de nederlaag mijner wilskracht...." „Maar manlieflaat me toch óók eens wat zeggen! Ik heb dat meisje van vanmorgen vanmiddag al weer weggestuurd en.... ze is er al." „Wieis er al?" „Jansje de negen en twintigste!" Toen hij dit hoorde, had de professor al z'n wilskracht noodig om niet vóór, maar op den divan neer te zinken. In één der zalen van café rest. Brinkmann werd gisteren de jaarlijksche vergadering van den H. C. B. gehouden. Notulen en jaarverslagen werden goedgekeurd. Het voornaamste agendapunt vormde ditmaal wel de bestuursverkiezing daar de voorzitter Mr. F. A. Davidson zich nie tmeer herkiesbaar stel de. In zijn plaats werd bij acclamatie gekozen Jhr. C. L. van Lennep, door wien vroeger reeds de functie van secretaris-competitleleider was waargenomen. Bij monde van den heer H. C. Klerk, na Mr. Davidson het oudste bestuurslid, werd den scheidenden voorzitter het èerelidmaatschap van den Haarl. Cricketbond aangeboden. In verband hiermede meenen wij eraan te moeten herinne ren dat Mr. Davidson één van de oprichters van den H. C. B. is, welke 24 jaar geleden werd ge sticht. Mr. Davidson dankte voor deze onderschei ding. De jaarlijksche wedstrijd tegen de Flamingo's zal hoogstwaarschijnlijk op 15 Juni worden ge houden. Als nieuwe vereeniging trad toe de C. C. „Zandvoort", welke haar wedstrijden waarschijnlijk op het terrein der voetbalver- eeniging „Zandvoort" zal spelen. A.V.O.S. zal tijdens het komende seizoen niet aan de com petitie van den H.C.B. deelnemen. Vermelden we nog dat opnieuw zal worden getracht voor het vertegenwoordigende elftal contact met de andere bonden te zoeken, o.a. den A.C.B. Met enkele opwekkende woorden voor het ko mende seizoen beëindigde Mr. Davidson zijn taak als H.C.B.-voorzitter. In de commissie met het afnemen van het schriftelijk gedeelte van het examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid als on derwijzeres) is benoemd tot voorzitter dr. Tj. Sterringa, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam, wonende alhier. De Staatscourant bevat de statuten van de Vereeniging van Onderaannemers en Leveran ciers In het Bouwbedrijf te Haarlem en Om streken, Schadecommissie Haarlem; en de ge wijzigde statuten van de Vereeniging ter be hartiging van de Belangen van het Personeel, verbonden aan de N.V. werf „Conrad", beide gevestigd alhier. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Hollandsche Manufacturenhandel „Van der Werf en Co., Haarlem," gevestigd alhier. Hedenavond houdt de spaarkas „St. Nico laas", onderafdeeling van den R.K. Volksbond, een ledenvergadering in het gebouw St. Bavo, om kwart over acht. O.a. zal besproken woren worden de kolenlevering voor het seizoen 1935- 1936. Verder organiseert bovengenoemde Spaar kas op Dinsdag 23 April een feestavond in het gebouw St. Bavo. Dan zullen optreden „De Vereenigde Haagsche Spelers", artistiek leider Pierre Balledux, die zullen opvoeren „Het Apostelspel", blijspel; „Mevrouw moet haar zin hebben", blijspel en „De goede Tip", klucht. Kaarten zijn gratis voor de leden verkrijg baar Zaterdag in gebouw St. Bavo van 4 tot 5 en 7 tot 9 uur 's avonds. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week in hare afdeelingen Zoete- straat, Overtonstraat- en Byzantiumstraat resp. 1112, 1334 en 758 porties Uit. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 115 porties verstrekt. 41 Jimmie was echter door een andere ontdek king gekomen tot het idee, om op reis te gaan. Toen hü er op stond, om Scraye te vergezel len in het huis van mevrouw Wythenshawe. had hij een niet te verklaren aandrang gevoeld, om dit te doen. Hü had een vaag gevoel, dat het hem verder zou brengen. Dit gevoel bleek hem niet bedrogen te hebben want toen hü in de bibliotheek aan alle kanten zocht naar Iets, wat hem interesseerde, viel zijn oog plot seling op een geopend spoorboek, dat naast Scraye op het bureau lag. Het was openge slagen bij de letter S en de eerste naam, dien Jimmie opmerkte, was Salisbury. Het ver- eischte geen buitengewone intelligentie, om Salisbury te combineeren met Gillenham Manor en met de markiezin die de stad verlaten had naar haar buiten was ver trokken om er eenigen tijd in stilte door te brengen. Daarbij voegde zich dus het feit, van het op Salisbury geopende spoorboek, zoodat de slotsom moeilijk anders kon zijn, dan: mevrouw Wythenshawe was met de douairière naar Gillenham Manor vertrokken. Jimmie besloot zijn kana te wagen en haar daar te gaan opzoeken. Bij zijn aankomst in het oude stadje was zijn eerste daad een restaurant binnen te gaan en een flinke portie koud vleesch, aardappelen, kaas en bitter bier te verorberen, zooals een goed koopman past. Onder het eten raad pleegde hij een zak-atlas. De groote wegen in den omtrek waren alle zeer goed, terwijl de kleinere bij droog weer ook uitstekend waren. Na den maaltijd ging Jimmie in Salisbury op zoek naar een.... fietsenwinkel. Lang duurde het niet, of hij had het gezochte gevonden. Hi) huurde een prima rijwiel, en omdat de eige naar hem niet ten volle scheen te vertrouwen, gaf Jimmie den man eenige banknoten tot onderpand. Zooals men hem verteld had, was de af stand van Salisbury tot Gillenham acht mijl. De zon wierp haar laatste stralen over de lage heuvels,, toen Jimmie van af een hoog punt in den weg op het gezochte dorp neer keek. Het was een typisch oud Engelsch dorp; het rood en blauw der daken stak scherp af bij het donker wordende groen den hooge boomen, in de enkele onregelmatig gevormde straten speelden de kinderen en hun geroep drong tot Jimmie door. De lage vierkante toren der kerk domineerde over de huizen en schuren. En buiten het dorp omgeven door een muur en hooge boomen zag Jimmie een groot buiten liggen. Dat moest ongetwijfeld Gillenham Manor zijn. Jimmie reed het dorp in en had weldra een herberg gevonden, waar hü den nacht wilde doorbrengen. De menschen, die wel be- grepen, met welk doel hij naar het platteland was gekomen, luisterden geduldig naar het verhaal, dat hij opdischte, over de koopen, die hij wilde afsluiten voor oude voorwerpen van weinig of van veel waarde. Na het avond maal ging hij bij het open vuur zitten, stak een pijp op, en praatte met den waard over koetjes en kalfjes. Toen hij echter zijn slaapplaats opzocht, wist hij, dat de markiezin gisteren was gekomen. De tuinman had het verteld, hij wist echter niet, of zij voor lang of kort zou blijven. Jimmie had die mededeeling, welke hoogst be langrijk voor hem was, kalm aangehoord. Hij had elke vraag over het buiten en zijn be woners vermeden, om toch maar onder geen voorwaarde den schijn op te wekken, dat hij hier voor iets anders kwam dan om anti quiteiten koopen. Onder voorwendsel nog 'n luchtje te willen scheppen, liep Jimmie wat later op den avond de laan af, die naar Gil lenham Manor voerde. Het was een zeer groot huis, van grijze groote steenen opgetrokken, en dateerde waarschijnlijk uit den tijd der Stuarts. Hier en daar brandde achter de ven sters licht en Jimmie had er goud voor willen geven, om te weten te komen, in welke ver trekken de dames zich ophielden. Een moment kwam 't in zijn gedachten, dat hier misschien ook zijn tante en Eva zaten opgesloten. Een wilde drang, om nu reeds de vesting binnen te dringen, kon hij slechts met groote moeite beheerschen. Langzaam keerde hij teruj, steeds nadenkend over het plan, aan welker uitvoering hij morgen zou beginnen. Dit plan was erg eenvoudig. Hij moest op de een of andere manier de markiezin te spreken krijgen en dan zou hij haar dwingen. Hij zou haar laten zien, dat haar spel was ontmaskerd, dat hij haar relaties met de geheime vereeniging kende; hü zou het doen voorkomen, alsof hij veel wist, veel meer dan hü in werkelükheid kon weten. Hij had zich voorgenomen in geen geval te vertrekken, vóór hü er zeker van was, dat zün twee dames zouden worden vrij gelaten en wel onmiddelhjk. Den volgenden morgen om tien uur stond Jimmie met den waard vóór de deur van de herberg te praten. Op den weg van het buiten goed kwam een rijtuig, getrokken door twee paarden, aangereden. Toen het voorbij Jimmie reed, kon hij juist zien, wie erin zaten. Hü herkende de twee, die in een zeer ernstig ge sprek gewikkeld schenen te zün, direct. De een was douairière de markiezin van Scraye de ander was haar stiefzoon Lord Scraye. HOOFDSTUK XXXI EEN PLEIZIERIGE, LANDELIJKE VACANTIB Reeds gehard in het doorstaan van onver wachte gebeurtenissen, liet Jimmie niets blijken van den schok, dien hü op dat moment kreeg. Alsof er niets gebeurd was, praatte hij nog even door, haalde toen plotseling zün horloge te voorschün, en verschrok. Sapristie! riep hü uit. Ik maakte met een boer langs den weg een afspraak, om over zaken te komen praten. Het is al over rijd. Ik zal me moeten haasten! Hü nam zün fiets, sprong op het zadel en riep den waard nog toe: Tot vanmiddag bij het eten! Toen Jimmie den hoek had omgeslagen, zei hü bü zichzelf, dat hü waarschü'nlük nooit meer een voet in die herberg zou zetten. Hü moest het nu anders aanpakken. Hü begreep, dat Scraye nog den vorigen avond naar Gillenham was gekomen; dat hü gekomen was, om met de markiezin te praten en haar waarschünlük de consequenties van haar daden zou voorhoven. In ieder geval moest Jimmie hen volgen. 'Het was immers best mogelük, dat Scraye zijn stiefmoeder naar een veiliger plaats zou bren gen. Wat den Lord echter ook mocht bewogen hebben hierheen te komen, het zou geen invloed hebben op Jimmie's plan, om de markiezin tot in het oneindige desnoods te volgen. Waar zij ging, zou ook hü gaan. Toen Jimmie op den hoofdweg kwam, zag hij, dat het rijtuig reeds een heel eind verwü- derd was. Met eenige moeite zou hij het echter kunnen inhalen; voorloopig hield hij zich nog op een behoorlüken afstand. Jimmie had ge dacht, dat het tweetal naar Salisbury zou gaan, doch de weg, dien zü namen, leidde naar het Zuiden. Bü een gehucht, dat tusschen twee heuvels verscholen lag, hielden zü stil voor een huis, dat op eenigen afstand van den weg stond. Jimmie kwam voorzichtig wat naderbij en bekeek het oude, grijze huis van middel matige grootte, dat omgeven werd door gras velden en tuinen, die weer werden afgeschei den van den grooten weg door een hooge heg. Het was een gezellig, landelijk en vreedzaam uitziend buitentje, dat voor een gepension- neerden stedeling een paradüs zou kunnen zün. Volgens de meening van Jimmie was het waar schünlük gebouwd in den rijd van Queen Anne doch er was iets, dat van lateren datum stamde, namelük een aantal telefoon- en telegraafdraden. Door een gat in ds heg zag Jimmie, dat het rijtuig vóór de voordeur stil hield. Een mannelüke bediende ontving de reizigers en leidde hen naar binnen. Eenige minuten later kwam dezelfde man weer buiten, waarschün- lijk om den koetsier een order over te brengen, want de laatste keerde zün rütuig en reed den hoek van het huis om, naar een stal op het eind van een der tuinen. Daaruit concludeerde Jimmie, dat de Lord en zijn stiefmoeder een visite van betrekkelük langen duur zouden maken. Hü stapte daarom weer op zün fiets en reed terug naar een herberg, die hij zoo juist had gepasseerd. Onder het drinken van een glas bier vroeg hü den waard eenige büzonderheden over de omgeving, voorgevende dat hü dien dag nog eenige boeren moest bezoeken. En wie, informeerde hij voorzichtig na een lang gesprek over het dorp en de mogelük- heden die het hem als opkooper van oudheden zou kunnen bieden, wie zou er wonen in het kleine huis, waar de telegraafdraden aanhan gen? Een oude heer, veronderstel ik? Oh, u bedoelt Covert Lodge, mijnheer! Ah daar woont een vreemde heer laat 's küken dat zal achttien maanden geleden zijn, dat hij hier kwam. Sommigen zeggen, dat het een Amerikaan is, anderen weer spreken van 'n Duitscher. Zün eigenlijke naam is Frobenius. Doctor Fiobenius noemt hü zichzelf,» hoewel hij nooit patiënten wil ontvangen XW.ordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9