STADSNIEUWS BLACK-BOy r-k Laatste Nieuws RADIO Boerderijbrand in den IJpolder Haarlem, 17 April SITTERSemdKAR N°2 Piet Peinst: PRUIMTABAK WOENSDAG 17 APRIL 1935 Het woonwagenkamp Over acht weken is het schooltje klaar TENTOONSTELLING IN Dc. R.K. LEESZAAL Uit de collectie van dr. Sterck Gecombineerde uitvoering R.K. STAATSPARTIJ AFD. VELSEN Candid aten voor den gemeente raad Nieuw Economische Groep VELSENS BURGEMEESTER Installatie Donderdag 2 Mei JEUGDIGE DIEFJES Vreugde was van korten duur H.O.V. Motordienst De Emmabloem-collecte N.V. Hypothecaire Beleggingsbank VOORUITBETALING KRUISWEG 60 Tel.16659 Uitslag der verkiezingen DE VERKIEZINGSVELDSLAG Optimisme bij onze propagan disten NA DE FLORA-WEEK Faillissementen De kapitale hofstede „De Goede Verwachting" in asch gelegd Belastingkantoren Alleen het vee gered HINDERLIJK VOLGEN Fel debat tusschen O.M. en verdediger BURGERLIJKE STAND Eén deel der menschheid kauwt op kauwgom, Eén deel snoept uit een snoepgoedzak, Een ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK-BOY PRUIM-TABAK. GESAUSDE ZWARE Brand op Billiton 34 huizen totaal afgebrand VOETBAL E.D.O.Blauw-Wit UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE ZAANDAM Gemeenteraad Benoemingen AGENDA 18 April RONDOM FLORA RIJKSVISCHAFSLAG Naar wij van den architect Stevens verne men, zijn thans eindelijk alle moeilijkheden rondom het schooltje (ontspanningsgebouwtje) bij het woonwagenkamp opgelost. De bouw is gegund aan den aannemer M. Marchand. Waar schijnlijk zal het gebouwtje over acht weken gereed zijn. v fis Verleden week heeft de gemeenteraad een crediet van 2600 beschikbaar gesteld voor eenige herstellingen aan het kamp. Tegen den bestaanden stal zal een nieuwe van 7 'A Meter lengte gebouwd worden. De> privaten zullen vernieuwd worden. De afscheiding tusschen kamp, kerkje en school zal doorgetrokken worden. Alles bij elkaar hebben de woonwagenbewo ners hier niet te klagen! Er wordt alles gedaan om het den menschen zoo aangenaam mogelijk tc maken. De steun van de Haarlemsche ka tholieken mag daarbij eervol vermeld worden. De opening van de Thomas More—Fisher- tentoonstelling, welke gehouden zal worden in de R. K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht, is definitief vastgesteld op 3 Mei. Dr. J. P. M. Sterck heeft zijn uitgebreide col lectie over de humanisten ter beschikking ge steld, in het bijzonder de werken en platen be trekking hebbende op de Engelsche martelaren. Het belooft een hèel bijzondere tentoonstelling te worden, des te belangrijker waar de tentoon gestelde collectie daarna in veiling zal worden gebracht. Een eenige gelegenheid om een we tenschappelijke en kunstzinnige verzameling, door een onzer beste humanisten tot stand ge bracht, te bewonderen. In aansluiting aan een vorig bericht deelen wy mede, dat bij de gecombineerde uitvoering der harmonie „St. Caecilia H. N." en van de R. K. Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", tevens de R. K. Gem. Tooneelvereeniging V.O.O.T.A.G. te Santpoort, medewerking zal verleenen. Het geheel wordt besloten met bal o. L van den heer Schroder. Deze uitvoering wordt gehouden in „St. Bavo" te Haarlem op Maandag 22 April aa., des avonds te 8 uur. slechts noodig, dat we zooveel geld kunnen creëeren als er een berekenbaar tekort aan be staat, op conditie, dat dat geld renteloos, en schuldenvrij in de zakken van de consumenten en in voldoende hoeveelheid terecht komt. Het tekort kan vastgesteld worden dus ook het bedrag dat gecreëerd moet worden. Douglas geeft twee wegen aan: het Natio naal Dividend en de Nationale korting op prij zen. De Staat moet zijn souvereine recht herne men en opnieuw het recht voor het creëeren en controleeren van al het geld tot zich trekken. De banken moeten hun monopolie prijs geven. Zij kunnen blijven bestaan voor administratieve doeleinden en er is geen noodzaak ze te natio- naliseeren. Er moet dan een nationale rekening geopend worden. Daarop wordt de geschatte waarde van 's Lands Reëel crediet, dus de waarde van ge bouwen, industrieele inrichtingen, wegen, brug gen, in het kort van alle productieve kapitaal goederen geboekt. De Nationale Prijskorting, of de rechtvaardige prijs, wordt in de Douglas-voorstellen het eerst genoemd, maar dat zegt niet, dat deze maat regel ook de eerste in toepassing moet zijn. Door berekening van den rechtvaardigen prijs, kun nen alle verbruiksgoederen beneden hun finan- cieelen kostprijs verkocht worden, en het ver schil kan dan aangevuld worden door directe betaling uit de schatkist. Ten derde moet de rechtvaardige prijs der goederen gehandhaafd worden. Al'deze voorstellen staan geheel op zichzelf. Zij behooren niet aan een of andere politieke partij, zij nemen niemand iets af en zorgen er voor, dat allen meer krijgen. Zij verhoogen het levenspeil voortdurend, zij heffen de armoede op. De lezing was zeer interessant en voor des kundigen is het de moeite waard van de theorie kennis te nemen. Zij staat buiten politieke par tijen. In het „Huis te Velsen" is in de bijeenkomst van de voorlichtingscommissie der afdeelingen, de rangorde voor de groslijst vastgesteld als volgt: 1. C. P. J. Maas, IJmuiden; 2. J. P. Nijssen, Santpoort; 3. J. Zwanenburg, IJmui den; 4. H. H. Meijer, Velsen-Noord; 5. J. Hee remans, Santpoort-Station; 6. mr. M. J. J. P. "Ior.ino, Santpoort-Station; 7. J. J. van Geelen, JJmuiden-Oost; 8. C. Diependaal, Santpoort- Station; 9. H. Sombroek, Santpoort-Station; 10. S. Stevens, IJmuiden-Oost; 11. C. Post, Sant poort; 12. P. Kee, Velsen-Noord; 13. G. C. van Kaam, IJmuiden; 14. P. van Zutfen, IJmui den; 15. W. Sanders, IJmuiden. In Haarlem is een rezer dagen een afdeeling gevormd van de Nieuw Economische Groep. Zij heeft een propaganda vergadering gehouden, waar het woord werd gevoerd door den heer e! Locb. De conflicten in de wereld worden in de eer ste plaats beheerscht door de economische toe standen. Ondanks de sinds 1914 steeds groeiende pro ductiecapaciteit, gaat vrijwel de geheele wereld gebukt onder een ernstige economische crisis. Desniettegenstaande is het geldstelsel wél in orde: we leves in 'n economischen heksenketel én op een politieken vulcaan. Versobering is thans het devies, doch waar moet men heen met het exportoverschot? De werkelijke oorzaak van de moeilijkheden schuilt in het verkeerde financieele stelsel. De eerlijke waarheid is, dat we klaarblijkelijk financieel arm zijn, doch feitelijk is men eco nomisch rijk. Het stelsel van heden vordert, dat er meer moet worden geëxporteerd dan geïm porteerd, om een goud-overschot te verkrijgen, doch dat is totaal onmogelijk. Als leverancier van goederen is de industrie uitnemend, als distributiemiddel een misluk king. De bevolking blijft tot nog toe aangewezen op loon en salaris, om in zijn inkomen te voor zien. De tegenwoordige toestand kan niet gehand haafd blijven en ten slotte zal een groot deel der menschheid in opstand komen met al de gevolgen van dien: burgeroorlog, revolutie. Is dat echter wel noodig? De fout zit in het financieele stelsel, dat eigenlijk heelemaal niet zoo ingewikkeld is als 't lijkt, In den beginne was 't distributiestelsel der goederen vrij eenvoudig, doch toen 't goud er kwam, kwamen de moeilijkheden. Langzamer hand, vooral na de invoering van de chèques, kwam het goud in handen der banken. In de practiJk bleek, dat het uitgezette geld slechts voor een tiende gedeelte werd opgevraagd. Dit stelde de bankiers in de mogelijkheid meer geld in leeningen te steken, dan zij in werkelijkheid bezaten. Een dergelijk stelsel kan inderdaad fungeeren, doch loopt spaak, wanneer er iets bijzonders gebeurt. Zoo kwam langzamerhand de geheele macht het volk te beheerschen in handen der particuliere banken. Douglas, ingenieur en gespecialiseerd accoun tant, is gaan zoeken naar éen „oplossing van de crisis." Hij heeft in zijn dubbele praktijk een Inherente fout in het financieele stelsel ontdekt, die, indien zij bleef bestaan, tot een „crsis" moest leiden. Hij ontdekte, dat er een punt in de mecha nische productie bereikt was, waarop het ge bruik maken van arbeidskrachten toenemend geringer moest worden en dat er dus ook een toestand zou moeten ontstaan waarbij er eener zij ds een ongekende overvloed van goederen zou komen en anderzijds deze overvloed vergezeld zou gaan van universeele nooddruft. Hy ontdekte, dat dit onder het bestaande Stelsel onvermijdelijk moest zijn. Hij maakte zijn bevinding bekend en stuitte op de heftigste kritiek. Zijn analyse heeft die kritiek overleefd en vandaag leeft zij in alle landen van alle werelddeelen. Japan past zijn uit de analyse volgende voorstellen, zij het om gekeerd toe. In Australië, Nieuw-Zeeland, is zij het middelpunt der publieke en politieke be langstelling. De Staat Alberta heeft Douglas gevraagd als financieele reorganisatie-adviseur tc komen. En hij gaat, op 26 April a.s. In En geland stijgt de belangstelling met den dag. En ook in Nederland en in Nederlandsch-Indië. Uitvoerig behandelde spreker de analyse van Douglas en zei, dat de feiten de juistheid van de Douglas analyse volkomen bewijzen, wat spr. met cijfers aantoonde. Uit de analyse dringen de geneesmiddelen zich als vanzelf aan ons op. Wanneer uit de analyse blijkt dat het geld tekort schiet en wanneer ook uit de analyse blijkt, dat geld door de banken gecreëerd wordt, dan hebben we B. en W. van Velsen maken bekend, dat de nieuwe burgemeester, de heer Mr. M. M. Kwint, na zijn installatie in de vergadering van den gemeenteraad van Donderdag 2 Mei a.s. op dien zelfden dag op het gemeentehuis gelegenheid zal geven aan autoriteiten, besturen, commis sies, corporaties en particulieren tot kennisma king des middags van twee tot drie uur. Zy, die van deze gelegenheid tot kennisma king wenschen gebruik te maken, dienen zich te laten inschryven op een ïyst, die van heden af ter gemeente-secretarie is neergelegd. Dinsdagavond deed een inwoner van Lisse by de Haarlemsche politie aangifte van diefstal van zyn rywiel, dat voor een perceel aan de Oran jekade had gestaan. De politie stelde onmiddeliyk een onderzoek in en kon spoedig daarna te Am sterdam den dader, een 16-jarigen Amsterdam mer, aanhouden. Deze was in het gezelschap van een 13-jarigen stadgenoot, die eveneens op min der eeriyke wijze een rywiel bemachtigd had, dat tot ongeveer half 10 in den avond rustig tegen den gevel van een café aan de Amsterdamsche vaart had gestaan. De jongens hebben hun mis daden bekend en zyn te Haarlem in bewaring gesteld. Zy waren ongeveer half 7 achter op een auto van Amsterdam naar Haarlem gekomen. Daar hadden zy wat rondgeneusd en tenslotte naar een gelegenheid uitgezien om weer naar hun vaderstad terug te keeren. Te midden van de verkiezingsdrukte zullen enkele van onze lezers onaangenaam verrast zijn door het sombere beeld, dat wy in het achtendblad van den toestand der H. O. V. 'ophingen. Insiders zullen begrepen hebben, dat het nieuwe vereenigingsjaar niet inzette met een tekort van f 18.000, maar slechts van f 1800.—. Jammer genoeg, een tekort biyft het. De reserve le luitenants J. W. C. Hopman van het 5e, J. Modderaar van het 12e en J. Walter van het 11e Regiment Infanterie zijn met in gang van 15 April overgeplaatst by de School, compagnie van den Motordienst. „De Haarlemsche Manege" heeft een ruiter feest gehouden en de bruto-opbrengst daarvan, groot f 338,44 aan het comité „Emmabloem-col lecte" overgedragen. Alle onkosten heeft de ma nege voor haar rekening genomen. De totale opbrengst van de „Emmabloem-collecte" be draagt thans f 6378.58. Voorzeker een sympathieke en navolgens waardige geste van „De Haarlemsche Manege". In de hier ter stede gehouden alge- meene vergadering van Aandeelhouders werd het verslag over het jaar 1934 uitgebracht en werden de balans en de verlies- en winst rekening met algemeene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd, eveneens met algemeene stemmen, vastgesteld op 4'A pet. over het onver plicht gestorte kapitaal en op nihil over het verplichte gestorte kapitaal. De aan de beurt van aftreding zynde com missaris, de heer F. W. A. J. van Peski, werd herkozen en verklaarde zyn herbenoeming aan te nemen. De tweede vergadering noodig voor de voor gestelde statutenwyziging, werd bepaald op Woensdag 8 Mei a s. Hedenavond zullen de verkiezingsuitslagen weer op de gewone manier voor de ramen van onze bureaux aan de Nassaulaan bekend wor den gemaakt. Naarmate de uitslag van de ver schillende stembureaux binnenkomt, zal de stand worden gepubliceerd. Met deze publicaties zullen wij vermoedelijk omstreeks half acht kunnen beginnen. Wij hopen tusschen negen uur en half tien den totaal-uitslag in de stad Haarlem te kunnen mededeelen. Daarna zullen uitslagen van andere gemeen ten, binnen en buiten Noord-Holland, binnen komen. Hoe de zetels in de Staten onder de partyen verdeeld zullen worden, kan echter pas uitge maakt worden als alle uitgebrachte stemmen in de geheele Provincie bekend zyn. Dat zal voor Noord-Holland waarschynlyk niet vóór midder nacht zijn. De verkiezingsveldslag is vandaag weer ge leverd ,een veldslag, welke zelfs by de nog-niet- combattanten groote belangstelling ondervindt blijkens het gedrang van de schoolgaande (op dezen dag schoolvrije) jeugd voor de uitslagen op het bord aan ons bureau. Zooals gebruikelijk, hebben we den generaal van de verkiezingsactie der R. K. Staatspartij den heer J. J. Brinkman, probeeren te inter viewen. In het St. Bavogebouw vonden we de generaalsvrouw, met eenige helpsters en helpers ijverig bezig alles voor de verkiezingsactie te be redderen. Mevr. Brinkman was zeer optimistisch. De gang zit er in de opkomst der kiezers is zeer goed en er waren om ongeveer 11 uur heden morgen reeds 86 zieken en hulpbehoevenden van de omstreeks 200, die dit verzocht hadden, met de beschikbaar gestelde auto's naar een stem bureau gebracht. Vooral in de laatste dagen is de verkiezings- actie flink aangepakt. Het huisbezoek heeft zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Er waren natuurlijk uitzonderingen, maar met optimisme ziet men den uitslag in Haarlem tegemoet. Ook aan andere verkiezingsbureaux van de R. K. Staatspartij was men tevreden en vol hoop op goede resultaten. Ook de propaganda-lectuur ging vlot weg. In het Patronaatsgebouw aan het Begijnhof was men zelfs hedenmorgen al door zijn voorraad heen! Aan ieder stembureau zou een mannetje staan, die de R. K. kiezers nog eens middels een propagandabïljet op het hart zou drukken dat de R. K. Staatsparty je party is. Meestal is het niet meer noodig, zoo zeide ons een der propagandisten, de meeste kiezers heb ben als zij het stembureau betreden, hun stem al vastgesteld. Maar ja, een klein duwtje voor de nog wankelmoedigen, nietwaar, kan geen kwaad De heer H. J. Kuiper, secretaris van de Alg. R.K. Propagandaclub, deelde ons nog mede, dat in de laatste twee weken in geheel Haarlem 17.000 abonnementen van „De Opmarsch" (het strijdblad van de R.K. Staatsparty), 3000 exemplaren van de brochure „Ismaël trekt op", 3000 exemplaren van de brochure „Scheurma kers' wonderspreuken", 70O exemplaren van de brochure „Ik denk er niet aan". 500 a 600 raam biljetten zyn rond gebracht, terwyi 2Ó0 groote verkiezingsplaten op de voornaamste punten van de stad zijn aangeplakt. Sprekende cyfers! De werfactie voor leden van de R.K. Kiesver- eeniging heeft voorts eveneens veel succes ge had. Ook in Haarlem-Noord ging volgens den heer Kuipers alles uitstekend. Vele K.D.P.-ers waren bij het huisbezoek bekeerd! Een overmatige verkiezingsdrukte konden we hedenmorgen bij de stembureaux niet consta- teeren. Er stonden wat propagandisten van allerlei slag. Groepjes personen bespraken den gang van zaken en een hevig hoofdknikkende meneer be weerde met veel nadruk en omhaal van woor den, dat hy van politiek geen verstand heeft. Vreemd, dat hij dan zyn mond niet hield! Vanavond als de neuzen geteld zijn zal biy- ken hoe groot het succes van de verkiezingsactie voor de R.K. Staatsparty is. Moge het optimis me geiyk krijgen! Gistermorgen is in de Barteljorisstraat een kleine storing ontstaan. Door wind en regen was een slinger van de versiering los gegaan. Door nat hing zy over de stroomlyn van de tram en stond dus onder vollen stroom. Daar er een groot eind naar beneden hing te bengelen, was de toe stand levensgevaarlyk. De trams gingen met den beugel omlaag er onder door en het personeel waarschuwde de politie, waarna de gevaarlijke slinger verwyderd werd. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op 16 April failliet verklaard: P. Visser, chauffeur, wonende te Koog aan de Zaan, Mariastraat 14. Curator mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. D. Koning h. v. L. Driehuizen, houdster van een cantinetent, wonende te Zandvoort, Prin- sesseweg 9. Curator Mr. A. Bruch, alhier. W. de Wit Dzn., timmerman en aannemer, wonende te Koog aan de Zaan, Jan de Witte straat 67. Curator Mr. F. van der Goot, alhier. „Our Home" meubelfbriek N. V., gevestigd te Haarlem, KI. Houtstraat 48. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-Commissaris: Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven zyn wegens gebrek aan actief de faillissementen van: C. P. Kraakman, expediteur, wonende te Be- verwyk, Aagtendykstraat 10. Curator Mr. J. O. Baron, alhier. G. Rijnders, uitgever, wonende te Zandvoort, Kostverlorenstraat 303. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. Geëindigd zyn wegens het verbindend wor den der eenige uitdeelingslyst de faillissemen ten van: J. Seysener, aannemer, wonende te Hille- gom. Curator Mr. F. M. Hagemeyer (na ver zet). J. Schol, reeder, wonende te IJmuiden, Bik en Arnoldkade 41. Curator Mr. H. O. Drilsma, alhier. De kantoren van de directe belastingen en de wegenbelasting alhier zullen Vrydag 19 en Za terdag 20 April gesloten zyn. Hedennacht tusschen half één en twee uur is de kapitale boerderij „De Goede Verwachting" aan den Nieuwen Weg in den Grooten IJpolder door een feilen brand ge heel in asch gelegd. Omstreeks half één bemerkten inzittenden van een particulieren auto, welke door den Grooten IJpolder reed, dat er brand was uit gebroken in de kapitale boerdery, bewoond door den landbouwer Bram v. d. Bijl aan den Nieuwen Weg. De vlammen sloegen hoog uit de groote schuur. Onmiddellijk reed men naar de woning en maakte alarm. De boer en zijn gezin, bestaande uit vrouw, vier kinderen en een dienstbode, verlieten in nachtgewaad ylings het huis en vonden bij buren onderdak. Men slaagde er nog in vier paarden en een koe uit den reeds brandenden stal te bevryden en het veld in te jagen, maar verder viel er aan redden niet te denken. De Westelijke wind wakkerde het vuur aan en in korten tijd vormden schuur, stallen en het aangebouwde woonhuis één loeiende vlammenzee, welke tot ver in den omtrek zicht baar was. Dichte rookwolken en een felle vonkenregen joegen over het land. Telefonisch werd de Amsterdamsche brand weer gewaarschuwd, welke van het Haarlem merplein, de Rozengracht en de Nieuwe Ach tergracht uitrukte en onder bevel van hoofd brandmeester Hartdorff den stryd met het vuur aanbond. Daartoe was het noodig over ongeveer 200 Meter slangen uit te leggen naar een tocht, waar twee motorspuiten voor aan drijving zorgden. Een vol uur had het vuur vrij spel gehad, toen om ruim half drie krachtige stralen het offensief openden. De schuur en de stallen waren toen reeds geheel platgebrand, maar het woonhuis vormde nog één laaiende fakkel. Moedig togen de gehelm de mannen ten aanval en nu week de vuur gloed zienderoogen tot na een half uur het pleit was beslecht. Nog slechts de kroon- Iyst brandde toen en binnen werd het vuur uit zijn laatste schuilhoeken verdreven. Het nablusschen, vooral van de stalruïne, nam echter nog geruimen tijd in beslag. Met de schuur zyn twee vrachtauto's, eenig mate riaal en een voorraad gerst verbrand. De boer derij was eigendom van den heer P. v. d. Byi te Halfweg, vader van den bewoner. Alles was verzekerd. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vastgesteld. Evenmin is de oorzaak bekend. De politie van het bureau Adm. de Ruyterweg was met een overvalauto van de Raampoort ter plaatse. Bij nader onderzoek is hedenmorgen gebleken, dat bij den brand in den grooten IJ-polder, welke de geheele boerenhoeve van de familie van der Bijl verwoestte, toch twee paarden en een koe zyn omgekomen. Verder hebben twee paarden zulke ernstige brandwonden opgeloo- pen, dat zy hoogstwaarschynlyk zullen moeten worden afgemaakt. Omtrent het ontstaan van den brand was he denmorgen nog niets bekend. Hedenmorgen stonden voor den Haarlemschen Kantonrechter twee jongemannen, drukkers leerlingen, terecht, omdat zij op 26 Februari by de drukkersstaking van Warnier twee werkwil ligen gevolgd hadden van de Gierstraat door de Koningstraat naar den Kruisweg. Zy hadden hierdoor het wetsartikel betreffende „hinderlijk volgen" overtreden. Verdachten ontkenden, op een vraag van den Kantonrechter, geroepen te hebben, wat bevestigd werd door een inspecteur. Deze zei ook, dat de twee partijen op een af stand van 25 M. van elkaar geloopen hadden. De ambtenaar, mr. van den Burg: „Het was de bedoeling, dat de werkwilligen jullie zouden zien. Het was om een bepaalden indruk te wek ken." Verdachten: „Wy wilden hen laten zien dat ze ons het brood uit den mond stelen." De ambtenaar: „Dat zit nog." De gemachtigde, mr. O. H. Drilsma: „Dat voelt u niet zoo De ambtenaar: „Daar moet men een bepaalde mentaliteit voor hebben! Verlaat uw bond dan!" Mr. Drilsma: „U praat over dingen waar u geen verstand van hebt." Het O.M. achtte het hinderiyk volgen bewe zen. Het is tyrannie op de openbare straat. Hoe wel spr. er veel voor voelde een hechtenisstraf te vragen, luidde de eisch 25 subs. 25 dagen voor ieder. Mr. O. H. Drilsma meende, dat het betreffen de westartikel eerst overtreden wordt, als de gevolgde zich omdraait en te kennen geeft dat het volgen hem hindert. PI. zeide veraer: ,,&is vrije Nederlander zyn we tegen alle tyrannie, maar in dit geval is geen sprake van tyrannie!" Hier onderbrak de Kantonrechter pl. met de mededeeling, dat de zaak geschorst werd ten einde de gevolgden te kunnen hooren. Geboren 13 April. C. StouteStahl, d. 14 April A. ToorenentGruyters, d. A. M. Mar ree—Brandsteder, z. G. J. Steggink—Kauling, dochter. Overleden: 13 April. P. v. d. Lende 75 jaar, Maasstraat. 14 April. M. J. Lapidoth, 72 jaar. Gasthuisvest. H. H. M. van Elkvan Duren, 28 jaar, Fonteinlaan. 15 April. F. W., 2 jaar, Ryksstraatweg. J. Jong—Bakker, 69 jaar, L. Heerenvèst. BUITENZORG, 17 April (Aneta). De Resi dent van Banka seinde aan de regeering, dat op 15 April j.l. te 11 uur n.m. in de Chineesche wyk te Klapakampit, op Billiton, 34 huizen zijn afgebrand. De schade bedraagt ongeveer 30.000.waarvan 10.000.door verzeke ring wordt gedekt. De oorzaak is vermoedelyk het onvoorzichtig omgaan met een petroleum lamp. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. Op 2en Paaschdag speelt E. D. O. in het Noorder Sportpark een vriendschappelyker. wedstryd tegen Blauw Wit. Personalia Te Amsterdam slaagde voor het examen jur. cand. de heer P. J. M. Ruysenaars, vroeger wonende alhier. Spaarkas St. Antonius Bovengenoemde vereeniging, ten doel stellende het coöperatief inkoopen van brandstoffen en dekens, hield Dinsdagavond een zeer drukbezochte ledenver gadering. Na opening met den chr. groet en een uit voerig verslag der algemeene vergadering der DIC Haarlem volgde het hoofdpunt der agenda de vaststelling der myn waaruit dit jaar de brandstoffen zullen worden betrokken. Een voorstel om uit eigen land te betrekken, om zoo mede te werken aan den stryd tegen de werkloosheid in eigen land, ook al zou dit dan ten koste gaan van eenig financieel na deel, vond algemeen byval, waarna besloten werd dit jaar de brandstoffen te betrekken van de Wilhelminamyn. Medegedeeld werd dat de levering weer zal plaats hebben om omstreeks half Juni. Werden vorige jaren door middel van de afdeeling Haarlem dekens verstrekt, dit jaar zal de af deeling zelf monsters laten komen. Met een aansporing om de omzet dit Jaar nog boven de 205 ton anthraciet te brengen sloot de voorzitter de vergadering met den chr. groet. Burgerlijke stand Geboren: dochter van J. H. BoumanHamstra; dochter van J. de Borst-Bergknecht; zoon van J. P. Driessen- Jacobs. Ondertrouwd: L. C. SchelievisM. W. Lod der; P. A. van KesterenH. P. Hendriks; H. M. Schurman—E. R. Ruch. Getrouwd; P. A. BroersC. H. Oolders; H. Th. A. M. CuypersH. A. M. Smit. Overleden: H. Klumper 47 jaar ongeh.; M. C. C. Turenhout 7 mnd.; Jac. Visser, 16 jaren. Er was vergadering op Dinsdag 16 April. Ingekomen is o.m. een adres voor afschaffing van de z.g. meterhuur en tot wyziging van het tarief voor hen, die muntinstallaties hebben. Ter zake is mede ingekomen een motie van het raadslid Poppe, waarby B. en W. worden uitgenoodigd op korten termijn met voorstellen te komen, ter tegemoetkoming van de geopper de bezwaren. Naar aanleiding van dit verzoek en mede de motie van den heer Poppe (O.S.P.) deelt de VOORZITTER mede, dat zooiets nog niet in de debatten gehaald kan worden. Het voorstel van den O.S.P.-er om de zaak thans te behandelen, wordt met 2 tegen 21 stemmen verworpen. Van de bewoners aan den Zuiddyk is een schrijven ontvangen, waarby zy vragen maat regelen te nemen tegen de stofplaag, die veroor zaakt wordt door de sintelbedekking van den Burcht. Prae-ad'vies. Aan de orde is o.m. de benoeming van een directeur van het Armwezen. Hiervoor worden door B. en W. aanbevolen: 1. W. J. Nolet, 2. G. P. Hoensler, beiden ambtenaren ter gemeente secretarie en J. van den Brander, directeur van Maatschappeiyk Hulpbetoon te Leeuwardera- deel. V De heer HALLIE (V.D vraagt waarom van het advies van Burgeriyk Armbestuur zoo is afgeweken, terwyi dé heer DORJEE de benoe ming van een vakman op dit gebied bepleit. Daar bij de eerste stemming de heer v. d. Brander 10, de heer Nolet 7 en de heer Hoensler 6 stemmen verkreeg, volgde herstemming, waar bij thans de heer v. d. Brander met 15 stem men een voldoende meerderheid verkreeg en dientengevolge hiervan benoemd werd. Hierna volgden voorstellen van B. en W.: Samenvoeging van Zaangemeenten (vervolg der beraadslagingen van de zitting van 5 Maart j.l.). Teruggenomen en verplaatst naar het ein de van de agenda, doch met het oog op het late uur tenslotte op de agenda van de volgende zitting geplaatst. Kleedinggeld voor de politie. B. en W. stellen voor dit als volgt vast te stellen: voor de inspecteurs op f 175, met inbe grip van wapens, brigadiers f 120, hoofdagenten f 115, agenten f 110. Aangenomen. In zake de salarieering van den nieuw te benoemen directeur van het armwezen stellen B. en W. voor, indien deze tevens zou worden benoemd tot directeur van den Armenraad, Gebouw „St. Bavo" Arbeidsontwikkeling, 8 uur. Proza 8 uur. Gem. Concertzaal Concert „Die Spaerne- Sanghers" en „Haarlems Vrouwenkoor", kwart over 8. 2e H. B. S. Santpoorterplein Ned. Natuur- hist. Vereeniging, kwart over 8. Raadhuis Bloemendaal Gemeenteraad, 2 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann Nederl. Maatschappy voor Nyverheid en Handel, kwart over 8. Flora Bloemententoonstelling lederen dag van 9 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts. Kunstzaal Reeker Bloemschilderyen van Haarlemsche schilders. lederen dag van 107 uur. Alleen op Zondagen van 24 uur tot en met 14 April. Teyler-Museum Bloemschilderyen van Haar lemsche schilders. lederen werkdag van 104 uur. De Zondagen 7 April van 13 uur en 5 Mei van 1—4 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling geschie denis Bloembollencultuur, lederen werkdag v. 104 uur. Zondags van 103 uur. R.K. Leeszaal Tentoonstelling van werken over planten en bloemen, dagelyks van 10—5 en 7—9 uur. het salaris aan eerstgenoemde betrekking verbonden, te verminderen met de helft van het salaris, in de tweede betrekking genoten. Goedgekeurd. Voor het gereed maken van een buitenlandsch paspoort wordt thans slechts 50 cent als leges geheven. Dit achten B. en W. met het oog op het werk dat hieraan verbonden is, te gering, om welke reden zy voorstellen dit te brengen op 1.50 voor een gewoon en 2.50 voor een collectief paspoort. Goedgekeurd. Afwyking van de rooilyn in de westzyde naar is aanleiding van het verzoek van de wed. Ver- heyden, Westzyde 15, die haar perceel ter plaatse wil vernieuwen, waarmede gepaard gaat een overname van, gelegen voor bedoeld perceel. Wethouder PRINS (S.D.A.P.) verdedigt het voorstel van B. W„ waarna de stemming uit maakt, dat het verzoek met 19 tegen 4 stem men is toegestaan. Bouw van 235 woningen door de vier woning bouwverenigingen, waarvan Leo XIII er 40 voor haar rekening neemt. Te zamen wordt hiervoor een bedrag van 795.222 als voofSehot gevraagd. De huurprijs zal zyn 4.60, 4.65 en 4.70 per week. De heer TILKEMA (A.R.) juicht deze plan nen wel toe, doch had liever gezien, dat de huren van de bestaande woningen verlaagd had den kunnen worden. De heer HALLIE (VX>.) komt tot de con clusie, dat de gemeente den particulieren bouw van goedkoope woningen, waaraan geen enkel risico voor haar verbonden is, niet zoo ge zind is. Ook de heer KÖHNE (V.B.) meent, dat deze bouw niet noodig is. Wethouder KAN (A.R.) vraagt hoe het staat met den woningtoestand in Zaandam. Van een nypend woninggebrek is geen sprake. Onlangs nog stonden in onze gemeente 200 woningen leeg. Het zou veel verstandiger zijn om van de bestaande woningen tot huurverlaging te ko men. Deze massabouw zal wel eenige maanden werkverruiming geven, doch niet zooveel als er particuliere bouw plaats vindt. De voorzitter bepleit warm de voordracht van B. en W. door er op te wijzen, dat er sinds 1933 2000 inwoners meer zyn. Het voorstel van B. en W. komt tenslotte in stemming en wordt met 20 tegen 3 aangenomen. Salarieering van den onlangs aangestelden directeur van den geneeskundigen dienst. B. en W. stellen voor, omdat hij reeds 12 dienstjaren in Oost-Indië heeft, zyn salaris niet op het minimum te bepalen, doch op f 7500 dit op 16 Maart te verhoogen tot f 7700 en verder nog tweemaal om de 2 jaren met f 400. Aangehouden tot volgende zitting. Voorstel om niet in te gaan op het verzoek om de levering van gratis cokes aan de werk- loozen aan de Zaandamsche brandstoffenhan- delaren op te dragen. Deze regeling, zeggen B. en W. behoort niet by den Raad, maar by B. en W. De caféhouders hadden gevraagd om een sluitingsuur: in de week om 12 uur en Za terdags en Zondags om half een. B. en W. achten dit niet gewenscht. De heer Ranshuyzen had zich in de vorige vergadering reeds in dien geest uitgesproken. Aangehouden tot volgende zitting. Betreffende de Interpellatie van den com munist Makkinga inzake het colpoi'tageverbod deelt de voorzitter mede, dat deze aangelegen heid door de rechtbank onderhanden is en de uitspraak hiervan afgewacht dient te wor den. De interpellatie Poppe (O.S.P.) inzake de weigering van B. en W. aan het P.A.S. om op 1 Mei een demonstratie op de Burcht te hou den handelt de voorzitter eveneens op korten termyn af. IJMUIDEN, 17 April Rljksvischafsiag. Tarbot 0.951.70 per kg. Griet 17.0038.00 per 50 kg. Tong 1.001.40 per kg. Zetschol 33.0040 00, klei ne Schol 3.80—21.00, Bot 6.00—7.50, Schar 6.50— 8.00, Tongschar 32.0010.00 per 50 kg. Vleet 3.60 per stuk. Pieterman en Poon 5 5012.00, groote Schelvisch 26.0029.00, middel Schelvlsch 22.00 31.00, kl. midd. Schelvlsch 17.0022.50. kleine Schelvisch 7.0016.50 'per 50 kg. Kabeljauw 28.00 60.00 per 125 kg. Gullen 10.0021.00 per 50 kg. Leng 0.45—2.50 per stuk. Heilbot 0.70--1.20 per kg. wyting 1.205.00 per 50 kg. Koolvisch 15—90 cent per stuk. Makreel 3.004.50 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2