De Rijksmiddelen in Maart m CH. is sCexfits -één. Nederlandsche Omroep Zender-Mij DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER TH. MANN-BOUWMEESTER Nog steeds beneden de raming HON IG'S SOEP/ WOENSDAG 17 APRIL 1935 lus Nederland—Japan Gasverstikking Twee kinderen te Rotterdam overleden KATHOLIEKE ONDERWIJZERS VERBOND Protest tegen de Kerk vervolging Oproep om adhaesie van alle katholieke organisaties NED. ARBEIDERSBANK Gunstige ontwikkeling over 1934 LENTE IN HET ZUIDEN Rechtspositie der huis eigenaren WILDE BUSDIENSTEN Weer ondernemers veroordeeld Met de kous op den kop PINKSTERREIS NAAR DE NOORSCHE FJORDEN DE INBRAAK TE GRONINGEN Een der daders gearresteerd Vader en zoon bijna een eeuw in dezelfde fabriek MAASTRICHT EN BELGIË'S DEVALUATIE De „Rijstvogel" naar Indië Academische examens Omtrent de taak van het nieuwe bedrijf laat het ontwerp veel in het onzekere Strikt monopolistisch karakter Radio-centrales KUNST VAN HEDEN Nederlands grootste tooneel- kunstenaresse wordt morgen 85 jaar OUDE KUNST Vereeniging van Handelaren PASSIE-AVOND „DR. NUYENS ZANGKOOR" Uitvoering te 's Gravenhage ,EHE IN DOSEN' Hamburger theater Kerkelijk leven BENOEMINGEN A Nu met het verschijnen van den Maart- staat de resultaten van het eerste kwartaal 1935 zijn vast te stellen begint er eenige teekening te komen in den toestand der landsfinanciën. Het blijkt nu wel, dat de prognose, welke *rij in de beide vorige overzichten meen den te mogen stellen, nJ. dat er alle reden ^as om den toestand als tamelijk zorgvol te beschouwen niet bezijden de waarheid Was. Gaven de twee eerste maanden in totaal een tekort op het evenredig deel der raming van bijna 6 millioen of rond 10 pCt., Maart heeft er nog een schepje opgedaan, Zoodat het tekort gestegen is tot 8'A mil lioen. Er is echter tusschen de resultaten van februari en Maart een verschil te consta- teeren dat niet zonder beteekenis is. In de sprokkelmaand immers was het tekort wel Is waar een kleine 3 millioen, doch het was slechts zoo laag, doordat de onberekenbare Successierechten door toevallige oorzaken 2 millioen boven de raming kwamen. Zonder dezen toevallgien meevaller, was t tekort dus rond 3 millioen geweest. Waar nu in de afgeloopen maand de Suc cessierechten zelfs 3 A ton beneden de ra iling bleven en de omstandigheden dus Ietwat normaler waren maakt het Maart- Sccrès tenopzichte van Februari nog zoo'n slecht figuur niet. Vermeldenswaardig is nog, dat Maart 1935 4 A millioen meer opbracht dan de overeenkomstige maand van het vorige laar, terwijl het kwartaal accrès niet min der dan ruim 17 millioen bedraagt. De middelen, welke hiertoe het meest bijdroegen zijn de invoerrechten (5 mil joen), suikeraccijns (2% millioen) tabaks accijns (bijna 2 millioen), omzetbelasting (5 millioen), couponbelasting (1.2 millioen), Successierechten (1.8 millioen). De mindere opbrengsten zijn voorname lijk de accijnzen en de loodsgelden, welke tekorten echter geen van alle tot het mil lioen komen. Voor de groote overschotten zijn echter zeer duidelijke aanwijsbare oorzaken te hoteeren. Zoo is het tarief der invoerrech ten vorig jaar verhoogd terwijl de omzet belasting toen nog niet op volle toeren liep. Voor het overige is de nog steeds door gaande daling der accijnzen een veeg tee- ken, want niets demonstreert duidelijker ban dit de verarming van alle lagen der bevolking. Wij hebben over enkele middelen hierboven reeds het een en ander gezegd; wij kunnen dus bij de be schouwing der afzonderlijke posten kort Zijn. De Dividend en Tantièmebelasting bleef ih Maart nog 4 ton beneden de raming. Dit is echter weinig verontrustend, daar dit Middel in het midden van 't jaar ruimer Pleegt te vloeien. Na de teleurstellende opbrengst der In voerrechten over Januari, Februari, geeft öie van Maart een opwekkender beeld te Zien. Met 7.362 millioen komen deze rech ten 1.6 millioen boven Februari. Toch blijven zij nog 6'A ton onder de raming. Mi nister Oud schatte vorige week de jaar- °Pbrengst op ƒ84 millioen, zoodat Maart ben beheerder onzer schatkist vrijwel in 't gelijk stelde. Wat de Accijnzen betreft, behalve sui ker en tabak gaf ook zout een verhooging te zien. Van de overige bleven die op ge slacht, gedistilleerd en bier beneden de saming. Wijn gaf, zooals altijd in Maart een behoorlijke opbrengst te zien, al bleef °°k hier het kwartaal-totaal beneden de raming en ook beneden vorig jaar. Verheugend is de nog steeds voortduren- be stijging van suiker en tabak. Het schijnt ^el, alsof hier het laagtepunt gepasseerd is. De Omzetbelasting, hoewel iets uitko kende boven v. j., bleef met ƒ5.180.000 hog weer 1.6 millioen beneden de raming. Het ziet er voor dit middel, waarop de boop zoozeer was gevestigd, wel donker hit. Registratie- en Zegelrechten blijven be hoorlijk vloeien, hetgeen erop wijst, dat het Zakenleven zich wat gestabiliseerd heeft. Hierop duidt ook het z.g. kleine ac- orès op de Loodsgelden, al mag niet worden Verzwegen, dat deze vorig jaar over het ®erste kwartaal 1.8 ton meer opbrachten. De Kohierbelastingen gaven op 31 Maart een totaal van ƒ36.508.000 tegen vorig jaar op denzelfden dag ƒ38.659.000, welk nadee- lig verschil ten laste komt van grondbelas ting (ƒ447.000), Inkomstenbel. (ƒ1.500.000), Vermogensbelasting 144.000), Verdedi gingsbelasting I (182.000), en belasting op de doode hand vorig jaar op dit tijdstip nog niet bestaande staat op kohier voor 123.000. Zal nieuwe gedachtenwisseling tot beter resultaat leiden? De directeur van het Ned.-Indische Departe ment van Economische Zaken, mr. G. H. C. Hart, die gisteren uit Sjanghai te Tokio is aan gekomen, zal morgen een bespreking hebben met den Japanschen minister van Buitenland- sche Zaken, Hirota, om van gedachten te wis selen aangaande de handelsbetrekkingen tus schen Indië en Japan. Zoowel de Nederlandsche als de Japansche regeering zijn er blijkbaar van overtuigd, dat een spoedige hervatting der afgebroken con ferentie tot regeling van den handel tusschen Japan en Ned.-Indië noodzakelijk is. Men hecht daarom groote beteekenis aan het onderhoud van mr. Hart met den Japan schen minister Hirota, waarvan algemeen wordt verwacht, dat de ongunstige atmosfeer, die veroorzaakt is door het afbreken der. Ned - Japansche Scheepvaartconferentie en door de beperking van Japanschen invoer in Ned.-Indië, er door zal worden verbeterd. Tevens hoopt men, dat bij deze bespre king weg zal worden gevonden voor de hervatting der afgebroken handelsconferentie. Toen Dinsdagmiddag de heer Kleine, wonen de in een houten noodwoning in het tuindorp Heijplaat te Rotterdam thuiskwam, bleek hem, dat de deur op slot was. Toen de deur werd geopend, kwam hem een sterke gaslucht tege moet. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw van K en twee kinderen door gas waren bedwelmd. De G. D. heeft de vrouw naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd ter verpleging. De beide kinderen waren reeds overleden toen de G.D. arriveerde. Onderhoud met den Minister Een deputatie van het Bestuur van het Ka tholieke Onderwijzers Verbond had op 15 April een onderhoud met den Minister van Onderwijs, K. en W., waarbjj de volgende wenschen van het Verbond met den Minister werden bespro ken. Aan de steunfondsen, welke in de verschil lende vereenigingen, die bij het K.O.V. zijn aangesloten, bestaan en die tot doel hebben steun te verleenen aan werklooze onderwijzers, worde door de Regeering subsidie verleend uit overweging, dat de tegenwoordige werklooze onderwijzers, die meerendeels in functie zijn als kweekeling met akte tegen geen of zeer geringe vergoeding en zich hierdoor voor hun latere taak bekwamen, een geschikte onderwijzers reserve vormen. De onderwijzers, die in 1931, 1932 en 1933 slaagden, doch door het vervullen van hun ver plichten militairen dienst, na dezen dienst geen betrekking hebben kunnen krijgen tengevolge van de wetswijziging, worden inzake benoem baarheid gelijkgesteld met wachtgelders. De kosten der keuring van kweekelingen met akte, die verplicht zijn deze keuring zelf aan te vragen om tot de school te mogen worden toegelaten, worden gedragen door het Rijk. Dezelfde keuring als voor de onderwijzers worde geëischt voor de toelating tot de kweek school. Zoo spoedig mogelijk worde uitvoering gege ven aan de motie-Ter Laan inzake het ziekte verlof der onderwijzers, voor wie eenzelfde re geling kome als voor de Rijksambtenaren. Inzake de uitbetaling van salaris na het over lijden van den onderwijzer worde eenzelfde re geling getroffen als voor de Rijksambtenaren. De Katholieke Sociale Actie te Purmerend roept alle Katholieke organisaties in Neder land op, om adhaesie te betuigen met haar plan om via de Katholieke Tweede Kamer fractie een protest te laten hooren van heel Katholiek Nederland bij de regeenng in Mexico, ia verband met de ergerlijke vervolgingen waar aan onze dierbare geloofsgenooten in Mexico overgeleverd zijn. In een openbare vergadering van de K. S. A. te Purmerend werd dienover eenkomstig met algemeene stemmen besloten. Alle katholieke organisaties, die instemmen met dit plan, worden verzocht hiervan kennis te geven aan den heer N. J. Velzeboer, voorzit ter der K. S. A., Peperstraat, Purmerend. Aan het jaarverslag over 1934 van de Ne derlandsche Arbeidersbank te Utrecht ontlee- nen wij het volgende: Het jaar 1934 is voor onze bank een gunstig jaar geweest. Niet zoozeer om het resultaat, hetwelk in het overschot wordt aangeduid, maar speciaal om de groote uitbreiding, welke "n het afgeloopen jaar weer aan onze werk zaamheden en bemoeiingen kon worden ge geven. Deze uitbreiding betrof alle afdeelingen. Zoo wel de rekening-courant-saldi als de effecten, incasso's en couponrekeningen. Toch heeft deze snelle groei in het afgeloo pen jaar ook zijn schaduwzijde. Deze komt het sterkst uit in de verlies- en winstrekening. Hoe wel de inkomsten op de provisie- en rentereke ning- aanmerkelijk zijn gestegen, zijn de ex ploitatiekosten ook zeer beduidend hooger dan vorig jaar. De steeds grooter wordende omzet kon met de bestaande bezetting en outillage niet meer worden verwerkt, zoodat een geheele reorganisatie moest doorgevoerd worden. Ondanks deze bijzondere kosten bedraagt het overschot pl.m. 1000 meer dan vorig jaar en sluit de verlies- en winstrekening met een sal do van 10638.43, zijnde ongeveer 15 pet. van het gestorte kapitaal. Bij het beoordeelen van dit resultaat moet men er rekening mede houden, dat wij het ge heele jaar 1934 2 pet. rente hebben vergoed op de saldi in rekening-courant en 3 pet. op de deposito's met 3 maanden opzegging, terwijl de gemiddelde rentevoet op de geldmarkt om er beneden de 1 pet. bedroeg. Tevens moet men in het oog houden de bij zondere positie, welke onze instelling inneemt ten onzichte van de liquiditeit der belegde gel den. Zoo waren wij genoodzaakt gedurende het laatste kwartaal van 1934 gemiddeld 40 pet. van het totaal rekening-courant-saldo direct op vraagbaar te houden hetgeen practise!) renteloos houden beteekent omdat' deze be dragen in den loop van den zomer gestort, gedurende den voorwinter voor diverse uitkee- ringen moesten worden aangewend. Een en ander verklaart mede, waarom, terwijl het rekening-courant-saldo per einde 1934 on geveer dubbel zoo hoog is, dan per einde 1933 het overschot niet is verdubbeld. Het saldo der rekening-courant-houders is trouwens per 31 December lang niet de hoogsten stand van 1934. Dit heeft de laatste maanden vóór De cember dikwijls aanmerkelijk hooger gelegen. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den autobusondernemer H. N. K„ wegens het zonder concessie onderhouden van een bus dienst tusschen Amsterdam en Arnhem v.v. tot een geldboete van 100 subs. 10 dagen hechte nis. Het vonnis van den kantonrechter, waarbij hij tot een zelfde boete werd veroordeeld, is door de rechtbank vernietigd. Het O. M. had 150 boete subs. 60 dagen ge- eischt. De Rechtbank veroordeelde eveneens den autobusondernemer L. A. van H., wegens het zonder vergunning onderhouden van een bus dienst tusschen Amsterdam en Arnhem v.v., resp. tot twee geldboeten van 75 en ƒ100, te vervangen door 8 en 10 dagen hechtenis. Ook in deze gevallen had het O. M. 150 subs. 60 dagen geëischt. Op 1 April zou de langverwachte verminde ring van de huurbelasting komen. De huishee- ren waren in de wolken. De prijzen van het onroerend goed stegen reeds. Eindelijk zou de tijd van vóór den oorlog voor de huiseigenaars dan weer aanbreken. Tot op het laatste moment werd door de huis eigenaars aangenomen, dat er niets tusschen beide zou komen. Er werden feesten gevierd. Het geld, hetwelk nog niet binnen was, werd door lichtzinnige huiseigenaars reeds uitgege ven. Begin April werd echter meegedeeld, dat de belastingreductie wel zou doorgaan, maar dat de huiseigenaars verplicht waren, de meer dere revenuen den Staat teleenen! De huiseigenaren hebben thans in vergade ringen de nieuwe situatie besproken. Voor de aldus aan den Staat te leenen kwijtgescholden huurbelasting zullen de huiseigenaren thans obligaties krijgen, die beleenbaar zijn en tegen vasten koers worden verkocht. Naar de Holland-Amerika Lijn ons mede deelt, hebben zich voor de Pinksterreis van het stoomschip „Rotterdam" naar de Noor- sche Fjorden (715 Juni) reeds vele deelne mers opgegeven. Ten einde de R. K. deelnemers in de gele genheid te stellen, gedurende de reis hun gods dienstige plichten te vervullen, heeft de maat schappij zich tot den Bisschop van Haarlem gewend met het verzoek, een priester aan te wijzen, om aan boord de H. Mis te lezen. Even als in vorige jaren heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent gunstig op dit verzoek beschikt en tot dit doel aangewezen den zeereerw. heer Mol, priester te 's Gravenhage, die de uitnoo- diging tot deelneming aan de reis inmiddels heeft aangenomen. Naar aanleiding van dit schrijven van den Minister heeft het Dagelijksch Bestuur der Ka mer besloten een enquête te houden naar de na- deelen, welke reeds thans het gevolg zijn van de waardevermindering van den frank voor het bedrijfsleven in het district der Kamer. Be langhebbenden worden daartoe door de Kamer uitgenoodigd hun terzake opgedane ervaringen zoo spoedig mogelijk schriftelijk aan den secre taris der Kamer mede te deelen. Het ligt in de bedoeling den Minister binnen den kortst moge lijken tijd zoo volledig mogelijk in te lichten. De inbraak in het pakhuis van de gebroeders K aan de lage der A te Groningen, heeft Dinsdag geleid tot een arrestatie. De recherche heeft toen namelijk den auto ontdekt, die voor het vervoer van de brandkast is gebruikt. De auto bleek door een garage te Groningen te zijn verhuurd en, dit spoor volgende, kwam de politie bij zekeren J. v. A., achter wiens woning een schuurtje staat. De brandkast werd daar gevonden. Het was den dieven niet gelukt de kast te forceeren, zoodat de inhoud nog in zijn geheel aanwezig was. v. A., die 23 jaar oud is, is gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet. Dinsdagmorgen werd aan den meester ruwer H. Labordus, die sinds 1887, dus 48 jaren onaf gebroken bij de N. v. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden in dienst was, medegedeeld dat hem een pensioen is toegekend. Vermeldenswaard is dat de vader van den heer H. Labordus 44 jaar in dienst der zelfde firma is geweest, in totaal werkten vader en zoon dus 92 jaren bij de firma Zaalberg. Naar aanleiding van een desbetreffend tele gram deelde de Minister van Economische Zaken aan de Kamer van Koophandel te Maastricht mede, dat Z.Exc. de ontwikkeling van den toe stand in verband met de devaluatie van den Belgischen Frank zeer nauwkeurig volgt. Indien dit noodzakelijk is zal de Minister maatregelen overwegen, die het bedrijfsleven te gen eventueele ernstige gevolgen van deze deva luatie kunnen beschermen. De belanghebbenden zullen zich dan echter onder overlegging van zeer concrete en uitvoerige gegevens die deze gevol gen illustreeren, tot het Departement hebben te wenden. Met het maken van eenige algemeene opmerkingen zal men bezwaarlijk kunnen vol staan. De K. v. K. te Maastricht kan er, zoo meldt de Minister, verzekerd van zijn, indien de feiten hiertoe aanleiding geven, Z.Exc. niet zal na laten de noodge maatregelen te treffen. Donderdagmorgen 18 April as. vertrekt het K.L.M.-vliegtuig de „Rijstvogel" van Amster dam naar Batavia. De bemanning van het vliegtuig zal bestaan uit de heeren G. Bax (len bestuurder), F. M. Stork (2en bestuurder), H. de Jong (werktuig kundige) en P. F. Bender (radio-telegrafist). De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Amsterdam zijn. De postvluchten De „Oehoe" is op de thuisreis te Karatsji ge land. De „Havik" (uitreis) is Dinsdag uit Jodhpur te Calcutta aangekomen. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde Ir. M. J. L. Dols, geboren te Tiel, op proefschrift met stellingen, getiteld: „Vergelijkend onderzoek op ratten en kuikens over de identiteit van het kunstmatige anti- rachitische vitamine (bestraald ergosterol) en het natuurlijke vitamine D uit kabeljauw-lever traan". Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot het in het leven roepen van een naamlooze ven nootschap „Nederlandsche Omroep-Zender- Maatschappij" (Nozema). Er Wordt aan ontleend, dat verscheiden leden er hun voldoening over uitten, dat de minister er in geslaagd is, overeenstemming tusschen de vier omroeporganisaties te verkrijgen. Met het denkbeeld van een gemengd bedrijf in den vorm van samenwerking tusschen den staat en de omroeporganisaties kunnen deze leden zich in beginsel vereenigen. Mevr. Theo Mann-Bouwmeester h Ander* leden konden niet inzien, waarom "v" ïriiuiii Mjuuivrneesiei, de minister met den eenvoudigen weg gekozen heeft van een algeheele Rijksexploitatie der omroepzenders. Weer andere leden zouden er verre de voor keur aan gegeven hebben, indien de omroep organisaties, uit de vrije maatschappij opge groeid, zelf in goede samenwerking deze zaak hadden kunnen ter hand nemen, door geza menlijk een naamlooze vennootschap op te richten, onder Rijkstoezicht. Nu dit alles ech ter niet mogelijk bleek, heeft men dezen vorm te aanvaarden. Deze leden meenden, dat regeering en Kroon door het preventieve en repressieve toezicht van artikel 8 voldoende de belangen van den staat kunnen behartigen, zoodat daarnaast de overheersching van de omroeporganisaties-aan- c'eelhoudsters door den staat-aandeelhouder voor het bestaan en het behoorlijk functionee- ren van den gemengden bedrijfsvorm niet vol strekt noodzakelijk is. Eenige dezer leden achtten met name de po sitie van het staatsbedrijf der P.T.T. in den raad van beheer overmatig sterk. Met den juridischen vorm van dit omroep- zendersbedrijf konden verscheiden leden zich niet vereenigen. Zeer ernstig bezwaar hadden deze leden er tegen, dat artikel 10 bepaalt, dat de wet alleen van toepassing zal zijn, indien en voor zoo ver zulks uit de statuten blijkt. Verscheiden leden meenden, dat de statuten enderdeel dezer machtigingswet zouden moe ten uitmaken. Verscheiden leden wezen er op, dat de Nozema een strikt monopolistisch karakter zal krijgen. Waarom worden alle mogelijke zendexploi- taties aan deze maatschappij bij uitsluiting ver bonden? Zijn onder dit monopolie ook begre pen andere verrichtingen op radiogebied, niet vallende onder „zendinrichtingen voor den Ne- derlandschen radio-omroep"? Dit zouden deze leden bedenkelijk achten, omdat een vennoot schap als deze niet de bevoegdheid moet heb ben, zulke verrichtingen niet toe te laten of ze aan zich te trekken. Wil de minister een duidelijk beeld geven van de practische werking en de draagwijdte van dit monopolie ten aan zien van derden? Verscheiden leden meenden, dat het ont werp omtrent de taak van het nieuwe be drijf veel in het onzekere laat. De consi derans vermeldt niet, wat zal worden aan gelegd, beheerd en geëxploiteerd. Zij namen aan: de zendapparatuur. Maar dan dekt de considerans den inhoud van het ontwerp niet. Indien het de bedoeling zou zijn, de taak van de Nozema verder uit te breiden, dan de considerans toestaat, zouden zij zich daartegen willen verzetten. De ruime formuleering in het tweede lid van artikel 1 deed deze leden vragen, of niet langs den weg van dit lid het gemengde bedrijf, dat is dus feitelijk ook de overheid en in dit geval het P.T.T.-bedrijf, de radiodistributie aan zich kan trekken. Zij vreesden, dat deze vraag be vestigend moet worden beantwoord. Tegen een dergelijke toepassing van de ruimte, welke dit ontwerp biedt, zouden zij zich stellig verzetten. Langs dezen omweg mag het probleem der radiodistributie niet tot een op lossing worden gebracht. Verscheidene andere leden zouden zich niet aanstonds tegen de ruime doelstelling van h/t tweede lid van artikel 1 willen verzetten. Zij zouden er geen bezwaar tegen hebben, indien de vennootschap technische taken zou ter hand nemen, welke nu de omroepvereenigingen afzon derlijk moeten verrichten. Volgens deze leden moet de nieuwe vennoot schap vrij zijn, eventueel ook de exploitatie van radiocentrales ter hand te nemen. De meening, als zou de Nozema geen radio centrales mogen exploiteeren, omdat het P.T.T.- bedrijf een grooten invloed heeft in den raad van beheer, konden deze leden niet deelen. De hier aan het woord zijnde leden vreesden met, dat de Nozema van haar ruime bevoegd heid geen gebruik zal maken, strijdig met het algemeen belang. De Kamer houdt op verschil lende manieren de gelegenheid om haar wil kenbaar te maken. Verschillende leden wezen erop, dat uit de formuleering van de considerans en van de ar tikelen 1 en 2 zouden kunnen worden afgeleid, dat de Nozema den aanleg van de zenderappa- ratuur in eigen bedrijf ter hand zou moeten nemen. De bedoeling zal toch wel zijn, zoo meenden deze leden, dat de vennootschap aan derden opdracht tot aanleg zal kunnen geven. Zij gaven een wijziging van considerans en ar tikelen in overweging. Verschillende leden vroegen nadere inlichtin gen omtrent de aan den K.R.O. en de N.CR.V. verleende machtiging tot exploitatie van den zender te Huizen. Kan de machtiging aanstonds worden ingetrokken? Zoo ja, behooren zij dan niet schadeloos te worden gesteld? Daar een sterke zender alleen des avonds te genover den Roemeenschen zender noodig is, achtten verscheiden leden het wenschelijk, den zender te Huizen overdag in gebruik te houden. Dit verhoogt de bedrijfszekerheid. Morgen en.... overmorgen wordt onze groot ste tragedienne, mevrouw Theo MannBouw meester vijf en tachtig jaar. Morgen en over morgen. Want volgens haar eigen getuigenis is steeds op den 18den April haar verjaardag in den huiselijken kring gevierd, maar op het stadhuis te 2Jutphen staat de 19de als geboorte datum aangegeven. Nog onlangs is zij, ter gelegenheid van Albert van Dalsum's jubileum in den Stadsschouwburg door de talrijke aanwezigen staannde toege juicht. Ondanks het feit dat ze nu al geruimen tijd van het tooneel heeft afscheid genomen le ven heugenis, bewondering en waardeering nog in' veler harten en aan den wensch door haar op haar afscheidsavond 6 Oct. 1926 geuit wordt nog door talrijken voldaan: „Wanneer u mij misschien in de toekomst tegenkomt op straat, al ga ik niet veel meer uit, doe me dan door een knikje blijken, dat u me niet vergeten bent". Verleden jaar heeft ze, ter gelegenheid van haar 84sten jaardag, in een persgesprek hare belangrijke inzichten gegeven over het tooneel onzer dagen. En in haar memoires schreef ze over haar af scheid van het tooneel: ,,Dat heerlijke en toch dat vreeselijke afscheid. Wat al emoties hebben mij op dien afscheidsavond beroerd!.... Van het arme vrouwtje, dat me bij het verlaten van den schouwburg te Rotterdam met tranen in de stem vaarwel zei, tot het oogenblik dat minis ter Waszink, naast de Fransche onderscheiding „officier de l'Instruction Publique", mij per soonlijk het officierskruis van de Oranje Nas- sauorde op de borst hechtteelk dezer mo menten is onvergetelijkIn de 64 plaatsen die ik bezocht heb, wedijverde men om mijn afscheid zoo luisterrijk mogelijk te maken. Na de tournee was ik voldaan; er bleef mij nu niets meer te wenschen over „Het gordijn is gevallen, de voorstelling is af geloopen, de gevierde actrice is voor goed van het tooneel verdwenen", aldus zij zelf. Maar dat de heugenis aan haar bleef zal haar op haar 85sten jaardag nog wederom be wezen worden. L. v. d. B. Te Amsterdam is de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van handelaren in oude kunst in Nederland, welke vergadering door verschillende omstandigheden in de beide voorafgaande jaren niet is gehouden. De jaar verslagen vermeldden de veranderingen in het ledental, de verschillende bemoeiingen van het bestuur in het belang der leden en wiezen voorts op den zeer moeilijken tijd, welke natuurlijk ook zeer zwaar op den kunsthandel drukt. Toch meende men uit de voortdurend stijgende prij zen voor oude schilderijen op de veilingen te Londen en Parijs te kunnen constateeren, dat men reeds over de ergste crisis heen is. Be treurd werd, dat in den laatsten tijd zooveel publicaties over vervalschingen verschijnen. Dit doet afbreuk aan het vertrouwen in den reëelen kunsthandel, die bovendien bemoeilijkt wordt door het optreden van onbetrouwbare personen, die zich voordoen als vertegenwoordigers van bekende firma's. Het bestuur is thans samengesteld uit de heeren J. Goudstikker, voorzitter; S. Alberge, Den Haag, penningmeester; Bernard Houthak ker, secretaris en de heeren Dr. O. Hirschmann, Etienne Delaunoy, M. Mossel en A. Huisman, Den Haag. In het gebouw Westeinde 167 te 's-Graven- hage werd j.l. Dinsdagavond door het Dr. Nuyens-Zangkoor aldaar een passie-avond ge houden, waaraan o. a. medewerkten de heeren Fl. Deen en Jos. Schouten, benevens Kapelaan F. Eppings met de blokfluitgroep der K. J. C. te Rijswijk. De avond stond onder leiding van den heer Jos. Danckaarts en werd geopend met een korte inleiding door Pater M. Kim man S. J. van de St. Teresiaparochie, mode rator van de Dr. Nuyens-vereeniging. Reeds Sf»edig na den aanvang van het pas sie-zangspel hadden de verschillende medewer kende krachten elkaar op de goede wijze ge vonden. Vooral het koor bleek uitstekend voor zijn taak berekend te zijn, zooals o. a. in het „Domine non sum dignus" uit het eerste ge deelte te bemerken viel. De tenor- en bariton- soli hadden iets voller van klank kunnen zijn, al werden deze partijen resp. door de heeren Domkaarts en Deen zeer zuiver vertolkt, waar bij zij op de piano en de luit begeleid werden door den heer Schouten. De declamatie van den heer Deen was daarnaast zeef verdienste lijk te noemen, evenals ook de begeleiding der blokfluit-club. Voor de vele belangstellen, die bij dezen avond tegenwoordig waren is de uitvoering, welke volkomen in de sfeer van de Goede Week gehouden was, zeker geen teleurstelling geweest. Na de teleurstellende kennismaking met het Hamburger Thalia Theater in Shakespeare's „Wintermarchen" heeft dit Duitsche tooneel- gezelschap, dat toch in den vreemde Duitsche kunst hoog moest houden, een onbenullig en te luchtig blijspelletje gebracht als „Ehe in Do- sen", dat ten onzent reeds door een onzer klei nere gezelschappen is gespeeld. De Hamburgers hebben een grove vergissing begaan; zij zagen Amsterdam aan voor een provinciestadje en brachten na een onbedui dende Shakespeare-vertooning een nietszeggende klucht. Maar zoodra de Nederlanders begrepen met wat voor soort gezelschap zij te doen had den, bleven ze weg. Dat was ook het lot van de voorstelling in den Stadsschouwburg gisteren avond. L. v. d. B. Z. E. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Mook den Weleerwaarden heer A M. J. J. van Haeff; rector te Smakt: den Weleerw. heer H. P. H. Wonders, die kapelaan was te Siebengewald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5