FINANCIEN SCHENDING VAN HET BRIEFGEHEIM RADIO-PROGRAMMA De weerstoestand Dagfilm Sport en spel WOENSDAG 17 APRIL 1935 De publicatie van een vertrou welijk schrijven van het R.K.W.V. De moord op Schier monnikoog Verdachte legt gedeeltelijke bekentenis af PRINSES JULIANA HET BOEK VAN MEVROUW DE B O ER Een tweede oplaag verschenen Suppletoire begrooting Sociale Zaken Welverdiende eervolle vermelding KOST ANDERHALVE STUIVER IS ALS GOUD ZO ZUIVER Dudok onderscheiden Treffende woorden van den Nederlandschen architect in Londen HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Centrale Raadsvergadering Donderdag 18 April 1935 Verdrag met Frankrijk Examens ziekenverpleging WOONHUIS AFGEBRAND Condities voor handel en scheep vaart vastgelegd LAFFE AANVAL Onze K. v. K. in Duitschland LANDBOUW IN OVERIJSEL EN GELDERLAND Een priester in hinderlaag gelokt Gouverneur-Generaal op Bali Neem 'n AKKERTJE Vervangend commissaris van politie te Kerkrade Eindexamens R.K. Landbouw- winterschool LENTE NADERT SLECHTS LANGZAAM Stichter Race-leening veroordeeld Tot zeshonderd gulden boete of een maand hechtenis VOLGENDE DOUGLAS- MACHINE NAAR SCHIPHOL „De Opbouw" De Standard Oil of California boekte in 1934 een netto-winst van 3 18.32 mill, te gen 7-56 mill, in 1933- V. C. B. Beslissingswedstrijd Fortitudo Olympia K.N.VJi. Programma van 2den Paaschdag Zooals wy destijds hebben gemeld heeft „Volk en Vaderland", orgaan der N.S.B., een foto gepubliceerd van een vertrouwelijk schrijven, dat aangaande den financieelen toestand van drukkerij „Lumax" is uitge gaan van het R. K. Werkliedenverbond aan de besturen van de landelijke vakbonden. Het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond heeft de zaak gegeven in handen van de politie. Dinsdagavond meldde het „Volk", dat «en onderzoek reeds resultaat had opgeleverd. Het blad schreef, dat een der bestuursleden van het R. K. Werkliedenverbond een zoon had, die lid is van de N. S. B. Deze zou opdracht hebben om speciaal op de post van zijn vader te letten, omdat er wel eens iets bij zou kun nen zijn, dat de N. S. B. interesseerde. Toen zijn vader het bedoelde vertrouwelijke schrijven had ontvangen, zou de jongen de enveloppe hebben geopend en den brief hebben laten fotografeeren. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het onderzoek nog niet in een dergelijk stadium is gekomen, dat van eenig resultaat kan worden gesproken. De zaak is n.L, dat het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond de politie zelf aanwijzingen heeft gegeven, om in die richting te zoeken, omdat men bij een der vakbondbestuurders een lek vermoedde. Onjuist is, dat het hier een zoon van een bestuurslid van het R. K. Werkliedenver bond betreft: zijn vader is n.1. alleen lid van een aangesloten vakbond. De 20-jarige verdachte van den moord op Schiermonnikoog op den heer Kerstholt, de Utrechtenaar R., heeft na een urenlang verhoor voor den rechter-commissaris te Leeuwarden bekend, op Schiermonnikoog te zijn geweest en het lyk van den heer Kerstholt in den put te hebben gestopt. Dit is dus een gedeeltelijke be kentenis en berichten, dat verdachte een volle dige verklaring heeft afgelegd, zijn dus voor barig. H. K. H. Prinses Juliana heeft het bescherm vrouwschap aanvaard van de „Nederlandsche Vereeniging voor Roode Kruisbonden." Een verheugend bericht, verheugend voor me vrouw De Boervan Rijk, wier schrijfsterstaent zoo lang verborgen is gebleven en die, haar mé moires bewijzen het, ook op papier zoo'n vlotte vertelster blijkt te zijn; verheugend ook voor de velen, die met steeds stijgende bewondering con- stateeren, hoe deze merkwaardige vrouw, on danks het klimmen der jaren, haar kunst met groote toewijding en met voortdurend succes blijft dienen. Een Jaar ongeveer is verloopen sinds mevrouw De Boer haar mémoires onder den origineelen titel „Ik kijk terug" de wereld inzond. Het rijk- geïllustreerde werk mocht zich in een onverdeeld goede pers verheugen. Dit fiet, gevoegd bij de groote p.opülariteit, die de schrijfster niet alleen in ons land maar ook in België en de overzee- sche gewesten geniet, zullen er ongetwijfeld het hunne toe hebben bijgedragen, dat de firma Hol- dert en Co. te Amsterdam, by wie deze goed verzorgde uitgave indertyd het licht zag, ons thans kon mededeelen, dat een tweede oplaag verschenen is. Een bericht, dat als gezegd, niet alleen de schryfster, maar ook haar tallooze vrienden en vriendinnen met biydschap zullen vernemen. Ingediend is een wetsontwerp tot wyzlglng en verhooging van het tiende hoofdstuk voor het dienstjaar 1934. Tengevolge van de voorgestelde wyzigingen wordt deze begrooting (gewone dienst) ver hoogd met f 437.390. De begrooting (gewone dienst) wordt anderzyds verminderd met f 187.390, zoodat de uitgaven tenslotte worden verhoogd met f 250.000. De machinist bij de Ned. Spoorwegen, H. v. Eekelen te Tilburg mocht de onderscheiding van een eervolle vermelding van de directie ontvan gen, wegens door hem betoonde activiteit en oplettendheid bij het passeeren van den onba- waakten overweg te Gils'e. Voor enkele dagen toch, toen hij by mistig weer met zyn trein naby den onbewaakten overweg aankwam, ont dekte hy in den mist de silhouetten van een of meer dieren of ook wel van menscheltjke wezens op de baan, Door krachtig remmen wist hy nog juist den trein tydig tot stilstand te brengen, aan welke manoeuvre het te danken was, datdrie kinderen, die, spelende over den onbewaakten overweg, in het midden van de spoorbaan liepen, voor overrijden en van een wissen dood gevrijwaard bleven. Aan den Nederlandschen architect W. N. Du- dok werd Dinsdag, tijdens een diner van de Anglo-Bataafsche Vereeniging te Londen, de gouden medaille van het Kon. Britsch Archi tecten Genootschap uitgereikt. De tafelpresident, Sir Giles Scott, memoreerde in zyn toespraak, dat hy by de laatste twee ver kiezingen van buitenlanders de gekozenen steeds Nederlanders zyn geweest. Verder wees hy op dé aantrekkeiykheid van Dudok's werk door zyn eenvoud en het gebruik van baksteen, het na- tuuriyke Nederlandsche materiaal. In zyn antwoord zei architect Dudok, dat er iets veel belangrykers is dan goed bouwen, dat is gelukkig te leven. In deze tyden van onrust, misverstanden en wantrouwen is het aange naam te weten, dat er nog genootschappen zyn, die menschen van beide zijden van de zee uit- noodigen om samen te komen en te waardeeren wat goed en nobel is, onverschillig waar dat goede vandaan komt. Een dezer dagen kwam het Hoofdbestuur in vergadering byeen ter bespreking van verschil lende belangrijke aangelegenheden. Na de behandeling van vele ingekomen en verzonden stukken, maandverslagen centraal bureau en maandelijksch financieel overzicht, werd achtereenvolgens behandeld de „beschik baarstelling van groenten tegen lage pryzen aan steuntrekkenden". Daar juist dienzelfden dag een conferentie over deze kwestie ten departe- mente zou worden gehouden, werd de bespre king uitgesteld tot nadere gegevens bekend zul len zyn. Het ligt in de bedoeling met het bisschoppe- iyk sChryven over „steun aan den middenstand" een speciale actie te voeren. Verder kwam in behandeling: het „coöpera- tievraagstuk en de bischoppeiyke uitspraak in deze" en: „winkelweekattracties". In overleg met de N.R.K.M. zyn eenige win kelweekattracties ontworpen en aan het Minis terie van Justitie toegezonden om de noodïge sanctie. Zoodra die ministerieele goedkeuring is gegeven, kunnen deze attracties met des te geruster geweten aan de afdeelingen worden doorgezonden. Vervolgens werd gesproken over het „eigen Incasso- en Informatiebureau" en middelen be raamd om het steeds meer in de belangstelling onder afdeelingen te plaatsen. Ook werden nog besproken de „voorstellen" voor dé vergadering van den Centralen Raad", welke op Woensdag 15 Mei a.s. te Roterdam zal worden gehouden. Woensdag 15 Mei zal de Hanze haar 53ste Centrale Raads-vergadering houden in „Bristol" Hotel Coomans. Houttuin te Rotterdam. 's Morgens te 9 uur zal door den Zeereerw. Heer Mol, geestelijk adviseur van de R.K. Mid- denstandsvereeniging te Rotterdam een H. Mis worden gelezen in de Dekenale Kerk St. Lau- rentius, eveneens aan de Houttuinen, voor het geestelijk en tydelyk welzijn van de Bonds leden. Te 9 30 uur vangt de Centrale Raads-verga- dering aan in „Bristol" Hotel Coomans. Na de Centrale Raads-vergadering zullen de bezoekers gezameniyk optrekken naar de A.T.O.S. (De A(lgemeene) T(entoonstelling) O(p) S(lagersgebied). HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00—9.15 Gramofoon NCRV 10.00 Leger des Heils- kwartlertje 10.15 Morgendienst 10.45 Gramofoon (Joh. de Heer zingt) KRO 11.0011.30 Sacramentsliederen (gramo foon) 11.30—12.00 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perqutn 12.01 —12.15 Politieberichten 12 15—12.30 Franz Llszt (gramoioon) 12.302.00 Lunchconcert door het Kro-orkest NCRV 2.00 Cursus fraaie handwerken 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.30 Gramofoon (Kapunerchor „Caecilia") 4.00 Bijbellezing 5.00 Cursus handenarbeid 5.30 M. Keulemans en Alex. Schellevls spelen pia- nowerken v. 4 handen 6.45 CNV-kwar- tiertje 7.00 Politieberichten en Persbe richten van het Ned. Chr. Persbureau Pl.m. 7.15 ,Een kwartiertje Radio-reporta- g4"; eventueel gramofoon 7.30 Week overzicht 8.00 Vaz Dias 8.05 Dr. Stan ley Marchant. orgel (gramofoon) 8.10 Evangelisatie-samenkomst 9.45 Vaz Dias 9.5011.30 Gramofoon. HILVERSUM, 301.5 M. AVRO 8.00 Gramofoon 9.00 Het ensemble Llsmonde 11.00 Knipcursus kinderkleeding 11.30 10.00 Morgenwijding 10.15 Muziek ter nabetr. 10.30 Het ensemble Llsmonde Gramofoon 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest 2.00 Liesje v. d. Poll, Fransche chansons. Mevr. W. van HooffGualthérle van Weezei, voordracht en Lulgia Schulz. plano 3.00 Naaicursus 4.00 Voor zie ken en thuiszittenden 4.30 Gramofoon 4.45 Voor grootere kinderen 5.30 Het Omroeporkest met Henk Vlskil, tenor 6.30 SportpraatjeHan Hollander, Als gast: kap. W. C. J. Versteegh over den Nat. Luchtvaartdag op Schiphol. 23 April a.s. 7.00 Radio-volkszang 7.30 Engelsche les voor gevorderden 8.00 Vaz Dias 8.05 Het Omroeporkest. Soliste: Eileen Joyce, plano 9.10 The Palladians m. m. v. Lily Cortef, zang 9.45 „Peter Voss. de Mtllioe- nendief". Een radio-film 10.40 Gramo foon 11.10 Vaz Dias 11.10 Lichte mu ziek: Het orkest o. 1. v. Jan v. Dinteren. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gramo foonmuziek 12.20 Middagconcert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henri Fensls. Ouv. „Hamlet", Gade Valse triste. De Taye. Tros- gelaut, Clemus. Mozartiana, Tschaikofski. L' Ame sanglöte. La Gye. Nocturne, Debus sy. La Procession qui passe. Dupuis 1.20 Koersen. Daarna gramofoonmuziek 6.50 Concert en dansmuziek 7.50 Duitsche avond. Gramofoonmuziek 8.30 Zang door Anny Vogel. Monoloog uit Ariadne auf Naxos", Richard Strauss. Zuelgnung, idem. Cacilie, idem. Aria van Leonore uit „Flde- lio". Beethoven. Aria van Helena uit „Tann- hauser". Wagner 9.05 Duitsch concert door het Radio-Orkest o. 1. v. Henrl Pen- sis. Heimkehr aus der fremde, Mendelssohn. Albumblatt, Wagner. Traume. Wagner. Largo, Handel. Einsame Nachte, Clemus 9.35 Gevarieerd concert door het Radio- Orkest o. I. v. Henri Pensis. Sabbat lnfer- cal, Dowell. Berceuse, Godard. Menuet uit ,,L' Arleslenne-suite", Blzet. Marche de la Suite pour mes petits Amis. Gabriel Pierné 9.50 Populair concert o. 1. v. Henri Pen- sis. Peer Gynt-suite, Grleg. Elegie. Rachma- ninof. Valse triste. Sibelius 10.10 Reli gieuze muziek c. 1. v. Adolphe Wertz 10.50 Gevarieerd concert door het Radio- Orkest o. 1. v Henri Pensis. BERLIJN, 356.7 M. 3.50 Het Omroep- klelnorkest 6.10 Gramofoon 8.00 Het Omroeporkest 9.50 Bach-Handel-concert 11.2012.20 „Die Markuspasslon" (gr.- Pl). BOEDAPEST. 449.5 M. 9.30 Het Ope raorkest 10.55 Het Melles Strijkkwartet BEROMUNSTER, 539.6 M. 6.35 Gramo foon 7.20 Gramofoon 8.30 Gewijde aria's met strijkers en cembalo. BRUSSEL I, 483.9 M. 11.15 Gramofoon 11.50 Het Salonorkest 12.501.20 Gramofoon 4.20 Gramofoon 5.35 Gra mofoon 5.50 Zangintermezzo 6.35 Gramofoon 8.35 Het Omroeporkest 8.2010.20 Gramofoon. BRUSSEL II, 331.9 M. 11.17 Gramo foon 11.50 Het Omroeporkest 12.50 I.20 Gramofoon 4.15 Orgelconcert 5.35 Wijdingsuur o. 1. v. den E. P. Re demptorist Lammerjjn 6.35 Gramofoon 7.20 Uitzending ter gelegenheid v. d. Witten Donderdag uit de Metropolitane Kerk te Mechelen 8.05 Causerie: E. H. Prof. Karei Elebaers 8.20 Fragm. uit ,,Ba- rabbas", spel van M. de Ghelderode 9.10 Avondgebed 9.2010.20 Gramofoon (De Kruisiging. Oratorium van Sparrow). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 ML 9.35—9.50 Volksliederen 11.20 Concert uit Frankfort 12.30 Gramofoon 1.05 Gevar. concert 10.2011.35 Gramofoon (Het B.B.C.-orkest). DROITWICH, 1500 M. 10.25 Orgelspel 10.50 Gramofoon 11.10 Het Rutland Square en New Victoria-orkest 12.20 Gramofoon 1.20 Het Palace Theater orkest 3.10 Graniofoon 4.05 Orgelcon cert 4.35 Het BBC-dansorkest 6.40 Gramofoon 9.35 Het Gershom Parking- ton-kwintet 10.3511.20 Het BBC-dans orkest. HAMBURG. 331.9 M. 10.50 Orkest uit Danzig 12.20 Populair concert 7.30 Mozartconcert 10.20 Orkest uit Stettin II.2012.20 SA-groep. KALUNDBORG, 1261 M. 1120 Carl Rydahl's Instrumentaal Ensemble 1.20 Deengche liederen 2.00 Gramofoon 2,20 Het Omroeporkest 4.207.20 Diver sen 9.3510.20 Het Omroeporkest. I.ANGENBERG, 155.9 M. 9.30 Concert 10.20 Zang 11.20 Gramofoon 12.35 Het Omroepschrammel-ensemble 1.35 2.05 Quatre-mains 3.20 Het Omroepkoor 4.20 Het Weragkamerorkest 6.20 Gra mofoon 7.30 Oude Passiemuziek voor alt, cembalo, koor en orgel 9.5011.20 Or gelconcert. MILAAN, 368.6 ML 4.25 Vocaal concert 6.35 Gramofoon 7.15 Gramofoon 9.20 Orgelconcert. PARIJS, 1648 M. 11.35 Orkestconcert 8.05 Het Nat. Orkest 9.50 Dansmuziek. PARIJS, 312.8 M. 11.25—1.20 Gramo foon 6.17 Gramofoon 7.40 „Marie- Madeleine". van Massenet. ROME, 420.8 M. 4.25 Concert 5.40 Religieuze causerie door Padre Vittorino Facchinetti8.05 Symphonieconcert TOULOUSE, 328.6 M. 6.40 Mandoline concert 6.50 Klankfilmfragmenten 7.35 Populair concert 7.50 Salonorkest 8.20 Werken van St. Saëns 8.55 Sym- phonische muziek -9.05 Opera-aria's 9.^0 weensche muziek 9.35 Witte Don derdag-concert 10.20 Salonorkest 10 35 Zang 10.55 Solistenconcert 11.05 Vo caal concert 11.25 Opera-fragmenten 11.3511.50 Militair con£*rt. WEENEN, 506.8 M. 7.35 „Die Apostel von Philippi". vocaal oratorium 8.15 Het Weensch Symphonle-orkest 9.30 Het Om roeporkest 11.0511.55 Het Sedlak-Wln- terkwartet. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Op de d.d. 11 en 12 April 1935 in het St. Joseph-Ziekenhuis te Heerlen gehouden exa mens voor ziekenverpleging diploma A slaag den de volgende religieuzen: Zr. Accursla (H. Janssen), Zr. Agnesa (Th. Thomassen), Zr. An- nico (H. Willems), Zr. Antera (A. Hoebe), Zr. Fabiola (E. Friedhaber), Zr. Gangulpha (H. Lo- wissen), Zr. Rigalda (M. Arte), Zr. Rumolda (J. Droessen), en de dames W. Blom, M. de Eoy, M. v. d. Brande, J. Evers, M. Holthuizen, D. Hommelberg, W. Peeters, J. Peters, P. Schim mel, A. 'Stam, M. Timmermans en C. Vermue. Allen candidaten van het St. Joseph-Zieken- huis te Heerlen. In den vroegen morgen is, vermoedelijk door nabranden van het fornuis, brand uitgebroken in het door twee gezinnen bewoonde perceel Oud Bussummerweg 4, in de buitenwyk te Huizen. In dit perceel is een pension gevestigd, doch er waren thans geen gasten. De mannelyke bewo ners waren op hun werk te Schagerbrug, de vrouwen welden gewekt door de verstikkende rook en moesten in nachtgewaad ip allerijl de vlucht nemen. Zy werden bij buren opgenomen. Hoewel de brandweer vry spoedig ter plaatse was, moest zij zich beperken tot het neerhalen van het dak en dend achtergevel. Het pan brandde vrijwel geheel uit. Van de belde gezin nen was een der inboedels verzekerd. Het pand zelf behoort aan den heer Giysteen te Amster dam en Is eveneens verzekerd. De oorzaak van den brand ts onbekend. Slechts een klein ge deelte van den inboedel kon, In beschadigden toestand, naar buiten worden gebracht. De onderhandelingen, die gedurende eenige weken tusschen Frankryk en Nederland zyn gevoerd, hebben geleid tot de opstelling van een verdrag van handel en scheepvaart, waar van het ontwerp, dat aan de beide regeeringen zal worden voorgelegd, op 16 April is gepara feerd op het ministerie van Handel te Parijs door de voorzitters der beide delegaties, de heeren Lamping, directeur van de handels- p.ccoorden van het Nederlandsche ministerie van Economische Zaken en Louyriac, onder directeur van de handelsaccoorden van het Fransche ministerie van Handel. Het verdrag beeft ten doel, de algemeene condities vast te leggen voor den handel en de scheepvaart tus schen beide landen en hun overzeesche gewes ten, welke condities tot dusver slechts op onvol ledige wijze geregeld waren. sterkere beperking van het aantal mestvarkens zou tot deze verlaging leiden, maar dit heeft ook ernstige bezwaren. By de rondvraag worden inlichtingen gevraagd over de stag natie by de levering van tarwe. Echter biykt, dat de moeliykheden zijn opgelost, zoodat öe levering weer kan plaats vinden. Ook op de vraag over de ernstige vertraging by de uitbetaling van den gerststeun, wordt een bevredigend antwoord gegeven. Gemeld wordt: Het is 11 April 30 jaar geleden geweest, dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland werd opgericht te Düsseldorf door wyien den heer A. Héndrix en eenige andere al daar woonachtige Nederlanders, van wie de heer E. H. M. de Gruyter nog als lid van ver dienste tot de Kamer behoort. Geleidelyk is de Kamer uitgegroeid tot den omvang, welken zy thans heeft. De Kamer heeft, tengevolge van de groote moeiiykheden, waarmede het Nederlandsch Duitsche handelsverkeer sinds 1914 te kampen beeft, steeds aan beteekenis voor den handel toegenomen. Veel heeft zy in die jaren ten bate van den Nederlandschen handel op Duitschland kunnen verrichten; haar tydschrift is voor hen, die met Duitschland zaken doen, een ryke bron van inlichtingen. De betallngsmoeilykheden met Duitschland hebben in de laatste jaren zeer veel werk ge geven; de Kamer was In vele gevallen in de ge legenheid Nederlandsche debiteuren te helpen. Dezer dagen heeft de Geldersch-Overyselscha Maatschappy van Landbouw een bestuursver gadering gehouden. Behandeld zijn de volgende voorstellen der afdeeling Deventer. Ten eerste aandringen by den Minister, boter voor eigen consumptie tegen een zoo geredu ceerd mogelyken prys, liefst tegen kostprijs be schikbaar te stellen, zulks met het oog op het kamverbod. Hierop zal worden geantwoord dat dit inderdaad in de bedoeling van den Mi nister schynt te liggen. Ten tweede. Gevraagd wordt, waarom de garantie-bietensteun niet is verleend. Deze vraag is het bestuur niet duidelijk. Aan kleine verbouwers toch is de volle steun ver leend en aan grootere bedryven voor 75 van de verbouwde hoeveelheid bieten in het vorige jaar, mits de verbouwers zich volgens de voor schriften voor steun hebben aangemeld. Ver bouwers, die meenen, dat hun tekort is gedaan, wordt aangeraden, zich te wenden tot de Ge- westeiyke Centrale. In de derde plaats verzoekt de afdeeling Deventer by den Minister er op aan te dringen, te willen bepalen, dat Eigenheimers reeds in de IJselstreek in de eerste week van Juli mogen worden gerooid. Aan de Gewesteiyke Centrale zal worden verzocht voor inwilliging van dit verzoek te willen pleitten. Daar by de toewyzing van het aantal kalveren Gelderland in zoo'n ongunstige conditie is gekomen, dat het voor de plaatse- lyke Commissieën practisch onmogelyk is, de verdeeling biliyk te verrichten, besluit het be stuur, met den Kring Gelderland van den A. B. T. B. en van de C. B. T. B. gezameniyk een request te zenden aan den Minister, deze toe wyzing te willen herzien. Aan den wensch der afdeeling Hengelo, die zich hierover reeds schrifteiyk heeft beklaagd, is hierdoor tevens voldaan. De Wisselbeker, destijds uitgeloofd voor de beste zeug op de fokdagen van het Geldersch Varkensstamboek is verleden jaar defini tief gewonnen. Voor den fokdag van het Stamboek op 7 Mei te Zutphen, wordt een nieuwen Wisselbeker uitgeloofd, thans voor den besten beer met afstamming. Voor den Varkensfokdag te Wehl wordt wederom een verguld zilveren medaille uitgeloofd. Daar de prys der biggen te laag is ln ver houding met den prys der vette varkens, is door enkele afdeelingen verzocht, bU den Mi nister er op aan te dringen, alleen het aancal mestvarkens toe te wyzen, maar de teeltDe- perking af te schaffen. Het bestuur acht dit practisch onuitvoerbaar, daar men dan over eenigen tyd een groote hoeveelheid waarde- looze biggen zou hebben. Over het moeiiyke vraagstuk den inderdaad te hoogen prys der biggen verlaagd te kril- lgen, Is nog geen oplossing gevonden. Nog De pastoor van Duisburg-Hukkingen, de zee: - eerw. heer Fropst, werd eind van de vorige week opgebeld om bij een zieke te komen in een der buitenwyken van de grootstad. Toen de pastoor in gezelschap van een huisgenoot, die hem voor de veiligheid vergezelde, aan het opgegeven adres kwam, bleek er niets bekend te zyn van de boodschap en bleken er ook geen zieken in huis te zyn. De pastoor ging daarna rechtstreeks naar zijn pastorie. Onderweg reed hem een auto tegemoet, waarin vier Nazi's zaten, waarby zich nog een motorryder voegde. De vyf kerels wier pen zich plotseling op den pastoor en diens be geleider en sloegen hen neer, terwyi zij belde mannen op een ernstige wijze mishandelden. Op het hulpgeroep kwamen eenige bewoners uit de naaste omgeving toegesneld, waarop de vyf laf aards de vlucht namen. De toestand van den pastoor is niet zonder levensgevaar. Zondagmorgen boden alle Europeesche be stuursambtenaren van Bali aan den Gouver neur-Generaal en zijn gevolg een lunch aan, welke was aangericht in den passanggrahan, die schitterend gelegen is aan het Baratanmeer. Z.Exc. merkte op getroffen te zijn door de voortreffelijke samenwerking tusschen Euro- peesch en inlandsch bestuur en door den goe den geest, welke in alle geledingen van den bestuursdienst heerscht. De Gouverneur-Gene raal dankte de ambtenaren hartelyk voor de ontvangst hem bereid. Den dag te voren had de ontvangst van den Gouverneur-Generaal plaats gehad in den Poeri van Karangasam. Hier voerde de Anak Agoeng Agoeng het woord namens de Inheemsche be stuurders, die Z.Exc. souvenirs aanboden in den vorm van producten der Balische industrie, Z. Exc. schonk den bestuurders zyn portret. bii Gevatte Kou, Griep, Influenza enz. By besluit van Z. Exc. den Minister van justitie van 28 Maart j.l„ werd de heer W, M. H. Boersma, inspecteur van Politie ts Kerkrade, benoemd tot vervangend commissaris van Politie te Kerkrade. Als zoodanig werd inspecteur W. M. H. Boersma Donderdag door de Maastrichtsche Rechtbank beëedigd. ROERMOND, 10 April 1935 Geslaagd: M. Beurskens, Helden; L, Boonen, Velden; P, Delahaye, Nuth; P. Driessen, Kessel; H. Dries- sen, Baarlo; J. van Enckevort, Sevenum; M, van Enckevort, Sevenum; A. Geuns, Ospel; M. Groot, Sevenum; G. Kessels, Meerlo; M. Mer- tens, Nederweert; W. Metsemakers, Wans sum; N. Nelissen, Geleen; P, van Ophoven, Montfort; H. Puts, St. Odiliënberg; H. Ra- maekers, f.Cerkrade; L. Reinders, Melderslo; H. van Rijswick, Swolgen; Th. van Ryswick, Tienray; H. Wisman, Venray. Twee leerlingen werden afgewezen. «iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiK Terwyl allerwege in de levende natuur de teekenen van de naderende lente menigvuldi- ger worden zien wij in de weersgesteldheid geen verbetering, die gelijken tred houdt met de ver anderingen b.v. in de plantenwereld. Vergele ken met de tweede helft van Maart is er heel wat jong groen aan struiken en boomen geko men maar staat de thermometer nog steeds op ongeveer hetzelfde gemiddelde niveau. Dat het weer, wat de temperatuur betreft, in de laatste vier weken by na niets is vooruit gegaan enkele iets warmere dagen uitgezon derd is ten deele het gevolg van het feit, dat het in de tweede helft van Maart ongeveer vier graden warmer was dan normaal en dat de laatste dagen de temperatuur iets beneden de normale voor dezen tyd van het jaar is ge bleven. De natuurlyke styging, die wy zouden hebben kunnen boeken by een normaal verloop, hebben wij dus als het ware vooruit gehad en waar de temperatuur oogenblikkelyk slechts weinig beneden de normale ligt hebben wy nog geen reden tot klagen al zou het prettiger zijn als wy nu mooi zacht lenteweer hadden. In dezen tyd zien wy echter, dat onder ge heel normale weersomstandigheden de natuur lyke stygende lyn in het verloop der tempera tuur in het begin van April een horizontaal verloop krijgt. De natuurlyke stijging, die een gevolg is van den stijgenden toevoer van warmte van de zon, wordt als 't ware onderbroken. Het gevolg is dat gedurende iets meer dan de eerste helft der maand de gemiddelde temperatuur van eiken dag gelyk is en eerst tegen den 18den weer begint te stygen. De oorzaken van deze onderbreking in de voorjaars-temperatuurstijging ligt eenerzyds in het telkens doorbreken van koude polaire lucht- stroomen, die zeer koude lucht uit het hooge Noorden aanvoeren en over West-Europa ver spreiden, anderzijds in de nog voortgaande da ling van de gemiddelde temperatuur der hoo- gere luchtlagen, waardoor een sterker verval van temperatuur naar boven ontstaat en de lucht naar boven stygt, terwyl koude lucht- massa's uit de hoogte daarvoor ln de plaats komen. De invloed van dit verschijnsel op het verloop der temperatuur is daardoor, dat deze niet boven een zekere grens kan stijgen, m.asw. dat het weer koel blyft. Van deze beide oorzaken is de laatste voort durend aan het werk geweest en door haar hebben wij de laatste weken bijna voortdurend koel weer gehad. Het is in de lente eigenlijk de normale gang van zaken, dat het weer koel en ongestadig is, een gunstige uitzondering, wanneer mooie, warme dagen voorkomen. Er zou pas reden tot klagen zyn wanneer dezelfde koele weersge steldheid nog lang aanhield (Nadruk verboden) Woensdag 3 Apri stond voor het kanton gerecht te utrecht een werkloos accountant terecht, inzake de overtreding van artikel 2 van de Loterijwet. Wij gaven an de hand van de verklaringen van verdachte en het resultaat van het ingestelde onderzoek een uiteenzetting over de werking van deze „grootsch opgezette leeningszaak". Zooals men zich ismschien herinnert werd gesuggereerd, dat de deelnemers kans kregen f 100.000 te bekomen tegen een zeer lage rente aflossing, hetgeen echter niet mogelyk bleek, terwyl een en ander geheel willekeurig is. De Ambtenaar va nhet O. M. eischte een maand hechtenis. Hedenmorgen deed de Kantonrechter uit spraak en veroordeelde verdachte wegens het eene andere loterij an te leggen dan de zoo danige tot het anleggen, waarvan de by de wet van 1905 vereischte toestemming is verleend, tot f 600 boete subs, een maand hechtenis. Zaterdag a. s. wordt het tweede Douglac- toestel, bestemd voor de K. L ,M., uit Cherbourg op Schiphol verwacht. Nog een mand zullen een derde en een vierde toestel volgen. De eerste Douglas- machine, „De Gaai", is inmiddels door den Ryksstudiedienst voor de Luchtvaart goed gekeurd. Het zoo juist verschenen nummer van „De Opbouw", is speciaal gewijd aan het Natio- naal-Socialisme. De verschillende artikelen zijn van de hand van PTof. mr. R. Kranenburg „De corporatieve gedachte en decentralisatie van wetgeving"; prof. dr. Ph. Kohnstamm „De geestelijke ge varen van het nationaal-socialisme"; prof. R. Casimir: „Ons Volkskarakter en tegenwoordige stroomingen"; dr. J. H. van Zanten: „Eenige economische cyfers over Duitschland". Als gevolg van het defensief van den gulden bedroeg de goudafvloeiing van de Nederlandsche Bank, blijkens den jongsten weekstaat, slechts ruim f 12 mill(vorige week f 105 mill, en de week hiervoor f 33 mill.). Blijkens de beleeningen die van f 194.9 mill, tot f 187-6 millioen afnamen, was het beroep op de bank minder groot, terwijl de direct opeischbare verplichtingen voor 70.9 pCt. door goud loerden gedekt te gen 71-2 pCt. de vorige week. De voorzitter van de Rubber Growers As- sociation te Londen betoogde omtrent het internationaal-restrictie-schema, dat een dergelijk schema voor zooveel gebieden nimmer tot stand zou zijn gebracht wan neer de minister van Koloniën en de Ne derlandsche minister van Koloniën, dr. Co- lijn, zich niet op zulk een breed standpunt hadden gesteld. Hij voorspelde, dat een aanmerkelijk grootere consumptie van rub ber tegemoet kan worden gezien. De Nivas verkocht voor export 1032 tons bruine suikers en 1886 tons afgekeurde su perieur. Voorts met bestemming voor China 1346 tons afgekeurde superieur en 137 tons afgekeurde bruine suikers. De Twentsche Bank boekte in 1934 een saldo-winst van f 1.643.258 tegen f 1.485-506 het vorig jaar. Het debiteuren-cijfer is be langrijk gedaald; de liquiditeit bleef krach tig. Tegen verliezen en te voorziene risico's schijnen de reserves thans ten volle te zijn opgebouwd. Op 24 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op Nederlandsch schatkistpa pier tot een totaal bedrag van f 45 mïlioen. De invoer van Java en Madoera bedroeg in Maart f 15-500.000 tegen f 13.100-000 in Maart 1934; van Januari tot en met Maart f 45-500.000 tegen f 42.300.000 De Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek is voornemens, een onveranderd dividend van 15 pCt. over 1934 uit te keeren. De Duitsche Handelsbalans sluit in Maart met een overschot van M 12 mill, tegen een invoer-overschot van M 57 mill, in Februari j-l., waarbij valt op te merken, dat de terug keer van liet Saargebied naar Duitschland een zekere verbetering van de Duitsche handelsbalans tengevolge heeft gehad. De Fransche Handelsbalans boekte in Maart een nadeelig saldo van fr. 437 mill, tegen fr. 422 mill, in Februari en fr- 823 mill, in Maart 1934. ..Paris Midi" schrijft op ontevreden toon, dat de gunstige Engelsche begrootingscij- fers alleen verkregen zijn ten koste van de verscherping van den economischen toe stand in andere landen. De Soirmeldt, dat naar aanleiding van de stappen, die door Rotterdam bij de Ne derlandsche regeering zijn gedaan, om de gevolgen van de devaluatie van de Belga in den concurrentiestrijd tegen Antwerpen te compenseeren, de vertegenwoordigers van de betrokken Belgische organisaties eer lang züllen bijeenkomen, ten einde over te genmaatregelen té beraadslagen. Hel Hof van Appèl te Stockholm heeft een voor de Zweedsche schatkist ongunstige uitspraak gedaan, in verband met de vor dering, ingesteld door de Stockholmsche Verzekerings Mij. tot betaling van obliga ties van een staatsleening op goudbasis en geëischt dat de Zweedsche dollar-obligaties op goudbasis betaald moeten worden. De Hudson Motor Car leed in 1934 een netto-verlies van 3.24 mill, tegen 4-41 millin 1933. Zij heeft in het eerste kwartaal van 1935 een winst behaald. De American Bemberg boekte in 1934 een netto-verlies van 494.000 tegen een winsl van 511-000 het vorig jaar. De General Electric boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 5.39 mill- overeenkomende met S 0.19 per aandeel te gen respect- 4.56 mill, en 0.14 het vorig jaar. In deze periode werd voor 3 49-37 mill. (vorig jaar 3 38-14) aan orders ontvangen. Wegens de nieuwe zandstormen in de Vereen. Staten zijn de tarwe-prijzen verder gestegen. De Socony Vacuum Oil Comp. heeft haar benzine-prijzen te Groot New York, Long Island en in West-Chester opnieuw met 2/10 dollarcent verhoogd, na de vorige ver hooging met 0.3 dollarcent. De dollar bleef gisteren te New York vrij wel onveranderd op 1.4819 tegen 14821 eer gisteren. De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9-769-78 (vorig slot 9.78 1/8); het Pond Sterling op 7.17/2—7.20 (7.20/4)de Dollar op 1.48—148% (1.48%) en de Belga op 25.02/225.12/., (25-11)- De beslissingswedstrijd om het kampioen schap voor de tweede klasse West I tusschen Fortitudo en Olympia zal a.s. Zondag worden gespeeld op het terrein van Zwaluwen Vooruit te Utrecht. Kampioenschap van Nederland: Velocitas P. S.V. Afdeeling I; Promotie-competitie 2e klasse: OvermaasZ.V.V. (21 April). Afdeeling II. Promotie-competitie 2e klasse: O. D. S.—H. V. V. (21 April) Afdeeling III. Promotie-competitie 2e klasse: VitesseHengelo. Afdeeling II. Eerste klasse: EindhovenJu liana; Promotie-competitie 2e klasse: Palemig —Roermond en Middelburg—Willem II. Afdeeling V. Eerste klasse: Sneek- H. S. C.; Promotie-competitie: HoogezandDe Kooi (21 April),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6