Kath. bolwerk te Amsterdam Gil Robles, een onafhankelijke politieke persoonlijkheid HOOFDPRIJS F. lOOO.- Let op de advertentie van Zaterdagavond! PWie lijkt het meest op het BLUE BAND meisje Provinciale Staten verkiezingen Doet mee aan de groote BLUE BAND- 2000 STEMMEN VOORUIT KATH. EN POLITIEKE ACTIE DONDERDAG 18 APRIL 1935 Temidden der roode en rood zwarte vloeden hield de R. K. Staatspartij stand De percentages KONINKLIJK BEZOEK Aan bloemententoonstelling te Boskoop VALSCHE MUNTERS Straffen van drie tot acht jaar geëischt Benoeming Bedri j f s-or ganisatie Door vakorganisatie in princi pieel verband Neem 'n AKKERTJE DE STAATSSCHULD In totaal drie milliard VAN LADDER GEVALLEN Ernstig ongeluk te Maastricht COMMUNISTEN OP HONSWIJK Nog slechts drie geïnterneerden TEVEEL BOLLEN GEPLANT Bloembollenkweekers voor den rechter Bedevaart naar Beauraing De leider heeft onbeperkte vol macht gekregen om naar eigen inzicht te handelen De weg uit de crisis De zetelverdeeling in ÏO provinciën 3 2 Zetelverdeeling in Utrecht TELEVISIE BIJ PHILIPS Voorloopig nog niets voor het publiek ERFENIS ACHTERGEHOUDEN Zijn broers gedupeerd DERDE ORDE-STUDIEDAGEN „ST. BONAVENTURA" Een cursus voor luchtbescherming In de hoofdstad des Rijks, in Amsterdam, heeft zich de R. K. Staatspartij een stevig bol werk getoond temidden der roode en rood zwarte vloeden. Terwijl bij de vorige Staten verkiezing in 1931 de R. K. Staatspartij 52.571 stemmen behaalde, was dit getal by de hui dige verkiezing 54.578. Tweeduizend stemmen dus hooger. Wat meer zegt: ons percentage van ruim 14 pet. (14.8 by de laatste Kamerverkie zing in 1933) handhaafde zich. Voor de Staten in 1931 kregen we 52.571 stemmen, voor den Raad in 1931: 53.763 en voor de Tweede Kamer in 1933 56.410. De percentages waren 15,2, 15,6, 14,08 en 14,4 nu. Zoo heeft zich de op een na grootste party de Kath. Staatsparty te Amsterdam niet van haar plaats laten verdringen. De grootste par ty. de Soc. Dem. Arbeiders Partij, kreeg respec- tieveiyk in 1931: 128.938 voor de Staten en 124.284 voor den Raad en in 1933 voor de Ka- toer: 119.531, om thans tot 118.031 te dalen. Ondanks de afbreuk, die de Kath. Democra tische Party met 3661 stemmen ons deed, on danks het feit, dat de N.S.B. met een katho lieken ïysttrekker uitkwam ondanks deze Voor de Kath. Staatsparty zeer ongunstige fac toren, heeft zy zich glansryk gehandhaafd. Dat is bemoedigend en moet een aansporing te meer zyn om by de komende raadsverkiezing niets onbenut te laten, doch onze uiterste krachten in te spannen. Indien we één biyven, zyn we sterk! „Het" bedenkelijke verschynsel in de hoofd stad is, naast de opkomst van de N.S.B. op haar eersten" stemdag, de roode stortvloed van het communisme en de andere revolutionnaire ele menten. De S.D.A.P. liep terug, maar de com munisten toonen 'n gestagen groeiin 1931: 24.692 Voor de Staten en 26.535 voor den Raad. in 1933: 38.307 voor de Kamer en nu: 47.291. Dit is te bedenkeiyker als we zien, dat de roode vloed óók door de Rev. Soc. Arbeiders Party met 15.553 wast! De propaganda van or.gewenschte elementen uit het buitenland blükt haar werk te doen! Indien er iets is waartegen we met al onze kracht en macht ons te weer moeten stel len, dan is het tegen dezen rooden stortvloed. De Vryheidsbond is er niet tegen bestand: zyncyfers bit de laatste jaren waren 35.638 (Staten 1931), 31.948 (Raad 1931), 38.752 (Kamer 1933) en een terugval tot 30.887 nu! De Vryz. Democraten spoelen weg: 17.922 en 16.355 in 1931 voor Sta ter. en Raad, 18.876 voor Kamer 1933 en thans 9426. Dat onze vrienden, de Anti-Revolutionnairen, ha de laatste Kamerverkiezing terug zouden vallen, was te voorzien. Ze leefden immers bo ven hun stand, omdat ze toen boven hun ge- Woon getal ook de ontevredenen meekregen, die om den sterken man riepen (38.036). Hun getal 24.052 van heden is intusschen zeer bevredigend Indien we dit cyfer vergeiyken met de Staten- ®n Raadsverkiezingen van 1931: 19.895 en 20.732. De Christ. Historischen behaalden gis teren 21.472 tegen 27.603 en 26.284 voor Staten en Raad in 1931 en 18.696 by de Kamerverkie zingen in 1933. Ook in de hoofdstad heeft zich het algemeene Verschynsel voorgedaan; de opkomst der N.S.B. We moeten daarby in herinnering brengen, dat hiet alleen de crisis-winst van rond 19.000 der Anti-Revolutionnairen uit 1933, maar ook het hiet uitkomen van de Neutrale Middenstanders, die in 1931 voor de Staten 16.369 en voor den Raad 18.696 haalden, alsmede het niet uit komen van een lyst-den Hartogh, die in "31 voor de Staten 4836 en voor den Raad 5731 verwierf, hier van invloed zyn. Wanneer men een optellinkje van deze cyfers maakt, komt men globaal tot een 38.000, die met het verlies van Vryheidsbond en andere het cyfer 47.291 der N.S.B. wellicht benaderen. t>at de N.S.B. een groot aantal kiezers zou win- hen, was te voorzien. Indien men echter den stand der partyen nagaat, behoeft dit cyfer niet Zoo verontrustend te zijn als het op 't eerste gezicht lykt, al dient het gevaar van dit cyfer hiet onderschat. Een drietal fascistische groepen verkreeg Voor de Kamer in 1933 reeds gezamenlijk 2826 Stemmen. De uitslag voor Amsterdam was eerst te ruim eer. uur bekend. Om 11.40 uur waren aan het hoofdstembureau de 418 bussen geteld, maar de Eindcijfers werden eerst over eenen gepubli ceerd en bleken zelfs te drie uur in den mor gen nog niet te kloppen. Zoodat onze beschou wing uit den aard der zaak een vluchtige moet zijn. De soc.-democraten, die aanvankelijk 128.031 stemmen zouden behaald hebben, ble ken in werkelykheid maar 118.031 te hebben gekregen. Dat is een steeds neergaande lyn voor de grootste party te Amsterdam. Van 134.322 by de Kamerverkiezingen in 1929 liep bun getal terug als volgt: 128.938 en 124.284 by de Staten- en Raadsverkiezingen in 1931; 119.531 by de Kamerverkiezing in 1933 tot 118.031 thans! Ook de S. D. A. P. is niet bestand ge- b'eken tegen den stormvloed van N. S. B. en communisme. De R. K. Staatspartij staat echter als een rots in de branding. Laten we alles in het werk stellen onze positie te behouden en te verste vigen by de komende Raadsverkiezingen. De vergelijkende percentages der R.K. Staats party hebben we hiervoren reeds gegeven. Voor de A. R. is het percentage 6 voor den Raad in 1931, 10 voor de jongste Kamerverkiezing en weer 6.4 thans. Voor den Vrijheidsbond is 't percentage 9.3 pCt. Raad 1931, 10 pCt. Kamer 1933 en 8.1 nu. Voor de S.D.A.P.: 39.5 pCt. Kamer '29, 38.1 Raad 1931, 31.6 Kamer 1933 en 31.2 thans. Communisten: resepectieveiyk 6.2, 7.7, 10 en 12.5. Deze percentages geven in het kort den stand van zaken aan. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana hebben het voornemen Dinsdag 23 April in den namiddag de bloemententoonstelling te Boskoop te bezoeken. SOERABAJA, 18 April (Aneta) De Officier van Justitie eischte tegen de verdachten in de zaak van de valsche muntery de volgende straf fen: tegen den Europeaan J. G. drie jaar ge vangenisstraf, tegen den Japanner H. acht jaar gevangenisstraf en tegen den Chinees L. T. P. zes jaar gevangenisstraf, alle straffen onder aftrek van den tyd doorgebracht in preventieve hechtenis. Tot kapelaan in de parochie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis te Leiden is benoemd de weleerwaarde Pater Gonsalves Peerdeman O. P. M„ leeraar aan het Willebrorduscollege te Katwijk aan de Rijn. De Koninklijke Nederlandsche Jachtv ereeniging hield 'n slipjacht in de omgeving van Amersfoort. Een fraaie sprong Men schrijft ons van de zyde van den Ned. R.K. Middenstandsbond: „De sociale politiek moet zich bezig houden met het herstel der bedryfsschappen", aldus „Quadragesimo Anno". Klaarblijkelijk wijst de encycliek naar bedrijfs organisatie op publiekrechtelijken grondslag met de zoo breed mogelijke taak van bijlegging van den klassestrijd en ordening van het bedrijfs leven in economisch opzicht. De taak der bedryfsschappen is niet enkel de verzoening van arbeid en „kapitaal" 'n het bedrijf, niet enkel het herstel der positie van den arbeid in het bedrijfsleven, maar tevens de ordening van de economische politiek der be drijven, die niet aan het richtsnoer van vrije concurrentie of particuliere machtsvorming mo gen worden overgelaten. De bedrijfsorganisatie in sociaal opzicht is in Nederland door de Bedryfsradenwet op het ter rein der werkelykheid gekomen. Door de omstandigheden echter van dezen tijd vraagt op het oogenblik de bedryfsorde- ning in economisch opzicht in het bijzonder de aandacht. De regeering tracht op dit terrein te doen wat mogelijk is, getuige de Wet op de algemeen verbindende kracht van Ondememersover- eenkomsten, die door Minister Steenberghe zoo belangrijk werd verbeterd. Daarnaast zyn de katholieke sociale organi saties onvermoeid bezig om voor een meer blij vende en constructieve ordening van het be drijfsleven den grondslag te leggen. Zoo wordt er in Nederland gewerkt, practisch gewerkt, niet het minst van katholieke zyde aan de verwezenlijking van het waarachtige corpo ratieve ideaal, het ideaal van „Quadragesimo Anno". De verwezenlijking der bedryfsgedachte van „Quadragesimo Anno" is de groote positieve so- bij Rheumatische pijnen, Spierpijn enz. ciale taak van het katholicisme in dezen tijd! Wij wilden hierop wijzen, nu wij voor het laatst de aandacht vestigen op de speciale vak- bondspropaganda, die de katholieke midden standsbeweging in deze weken voert. Wie spreekt van waarachtige corporatieve or dening, spreekt van bedryfsorganisatie. Wie bedrijfsorganisatie zegt, zegt vakorgani satie, zeker in den middenstand. Wie vakorganisatie zegt tot den katholieken middenstander, hetzy ambachtspatroon, klein- industrieel of winkelier, zegt vakorganisatie in principieel verband. Laat het vooral de roep zyn van het waar achtig corporatieve ideaal, de roep van „Qua dragesimo Anno", die in dezen tyd „ieder ka tholiek middenstander brengt in zyn vakorga nisatie"! Wy ontvingen van de Landsdrukkerij het jaarlyksch verslag van den stand der Staats schuld. Deze bedroeg op 13 December in totaal f 3.362.302.903.50, waarvan f 2.700.305.850 ge consolideerd en f 66.997.053.50 vlottende schuld. Daartegenover stond toen een bedrag van f 354.550.839.35 aan vorderingen op verschillen de instellingen. De 21 jarige schilder M. L. uit Maastricht was Woensdag een huis aan het schilderen in de Hoenderstraat te Maastricht. Teneinde zyn werkzaamheden te kunnen vol brengen stond L. op een tien meter hooge lad der, welke ladder met het voeteinde ongeveer een meter in de straat stond. Op eenige meters afstand daarvan had de broodbezorger D. zyn paard en wagen geplaatst. Ondanks dezen voorzorgsmaatregel wist het paard toch den wagen voort te trekken, met het gevolg, dat de wagen tegen de ladder botste en deze omviel. L. smakte op den grond en bekwam een been breuk en ernstige kneuzingen aan het gezicht en in den rug. In zorgvollen toestand werd hy in het ziekenhuis Calvariënberg opgenomen. Woensdag hebben, aldus de „Telegraaf", we derom drie communisten het werkkamp op het Fort Honswijk met onbepaalde bestemming ver laten. Zy zijn zeer waarschijnlijk naar België uitgeweken. Van officieele zyde is er op aange drongen de kosten aan het werkkamp tot een minimum te beperken. Morgen zal de helft van het bewakingspersoneel met Paaschverlof gaan. Er zyn nu nog slechts drie communisten in het werkkamp. Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag een groot aantal kweekers uit het Westland te verantwoorden gehad, wegens over treding van de bepalingen der Ned. Sierteelt centrale. De kweekers hadden n.l. een te groote hoe veelheid bollen uitgeplant, terwijl verschillende kweekers niet in het bezit waren van een ver gunning. De meesten verklaarden dat zy de bol len hadden bestemd voor versiering in eigen tuin. Echter kon een hoeveelheid van pl.m. 5 ros door den getuige-deskundige, die in al deze za ken optrad, niet als zoodanig worden aange merkt. Er was een kweeker die zelfs 17 roe te veel had uitgeplant. Sommige kweekers verklaarden dat zij de bol len niet hadden uitgeplant om te verhandelen, doch om daarvan bloemen te trekken. Een kweeker, die daarvoor geen vergunning bezat, werd tot 60 boete veroordeeld. De kantonrechter veroordeelde verder tot geldboeten varieerend van 3 tot genoemd bedrag. Op 18 en 19 Mei as. zal vanuit het Westland de zestiende bedevaart naar Beauraing werden georganiseerd. Uit het geheele land kan men zich hierbij aansluiten. (Van onzen byzonderen correspondent te Brussel) Een voorspel tot de jongste regeerings- erksis was het geruchtmakende mee- ningsverschil tusschen Gil Robles en „El Debate," tot dan toe als de spreekbuis van den leider der Ceda beschouwd, over de oppor tuniteit het naar aanleiding van de gratie- verleening aan de leiders van den October-op- stand op een regeeringscrisis te laten aan komen. El Debate was van meening, dat de rechterpartyen der regeeringscoalitie niet ver der moesten gaan, dan hun ministers tegen de gratie verleening te doen stemmen. Daarna dien den deze zich by den door de radicale minis ters gevormde kabinetsmeerderheid teweeg- gebrachten uitslag neer te leggen. Dit meeningsverschil tusschen „El Debate" en Gil Robles heeft heel wat geruchten in het leven geroepen. Voor de hand ligt alléén, dat „El Debate" niet het onvoorwaardelijke orgaan van Gil Robles en Accion Popular is, dat men er tot dan toe in zag. Hoe zyn de verhoudingen? „El Debate" is min of meer te beschouwen als het orgaan van de naar Italiaansch voor beeld gevormde „Accion Catolica," die door het Spaansch episcopaat geleid wordt. Vandaar dat in monarchistische kringen „El Debate" wel eens beschouwd wordt meer als een Spaansche uitgave van de „Osservatore Ro mano", dan als een bovenal authentiek natio naal en patriotisch blad. Nationaal en patrio- tisch in den zin dezer monarchistische kringen. Dit feit verdient vermelding omdat het mede licht werpt op de onderlinge waardeeringen in de rechtsche partijen. Uit de „Accion Catolica" nu, waarvan ..El Debate dus het orgaan is, is het meerendeel der leidende personen van de Ceda voortge komen. Tot de oprichting van Accion Popular heeft zelfs de directeur van Accion Catolica, de als een asceet levende Angel Herrera, den voornaam&ten stoot gegeven. Angel Herrera was voordien directeur van „El Debate." Van daar begrijpelijkerwijze de zeer nauwe ban den tusschen Accion Popular (Ceda), Accion Catolica en „El Debate". Aan deze nauwe rela tie ontleent „Accion Popular" haar karakter van katholieke party by uitstek. De preferente behandeling, die deze organisatie van de zyde van het episcopaat gewordt, draagt natuurlijk voor een goed deel by tot haar bloei. Den terugslag ondervinden hiervan vanzelf sprekend de overige rechtsche partyen, de agrarische party van Martinez de Velasco en de monarchistische partyen. In het byzonder de monarchisten plegen ter zake ernstige pole miek te voeren. Zy teekenen dan protest aan tegen het feit, dat één party het monopolie van kaholicisme voor zich opeischt. Accion Popular heeft echter nimmer zulk een monopolie voor zich opgeëischt. Ook klagen de monarchisten, dat Accion Catolica lees Spaansche episco paat en geestelijkheid Accion Popular sterk voortrekt, tot nadeel der monarchisten. Het zyn niet alleen de overige rechtsche par tijen, die de verhouding van Accion Popular tot Accion Catholica een voorwerp van critiek ma ken, ook de linker partyen doen het. Zy stellen het voor alsof Gil Robles slechts de „pupiel van het episcopaat" is, zonder eigen politieke persoonlijkheid, een figuur, die vallen moet, wanneer het episcopaat de handen van hem terugtrekt. Naar aanleiding van het mee ningsverschil op een zoo belangrijk punt als de oportuniteit eener regeeringscrisis, tusschen de leiding van Accion Catolica, aan het woord in „El Debate" en de leiding van Accion Popular, voorspelden zelfs linksche politici, dat de dagen van Gil Robles gételd waren en dat de eenheid van Accion Popular van stond af aan problema tisch was geworden. Hoe zyn de linkerpartijen echter gelogen straft geworden! Op de eerste plaats weerlegde het hier besproken meeningsverschil op zich reeds volkomen afdoende den fabel, dat Gil Robles geen eigen onafhankelijke politieke per soonlijkheid had. Een fabel, waaraan trouwens niemand geloofde, die weet, dat de opbouw van Accion Popular geheel het werk is van Gil Robles' organisatietalent en de vat op de massa van zyn begeesterd woord. Accion Popular staat of valt met Gil Robles. Dat Gil Robles zoo maar door hoogerhand zou kunnen worden heenge zonden is een idee, dat tot tranen toe doet lachen. Alleen reeds, omdat de aanwezig ver onderstelde hoogerhand er niet aan ^ou kun nen denken. De algemeee raad der Ceda, die begin dezer week vergaderde, heeft unaniem en onvoorwaardelijk de houding van Gil Robles goedgekeurd en hem nogmaals geproclameerd tot den onbetwistbaren leider, die voor zyn volgelingen niet dwaalt. Hij heeft onbeperkte volmacht gekregen om naar zijn inzicht te handelen met het door de jongste regeeringscrisis en de daaraan gegeven oplossing geschapen probleem. Dit probleem heeft de laatste dagen de ge daante aangenomen van het volgende alterna tief. Herstel der oude regeeringscoalitie met een regeering, waarin Accion Popular overwegenden invloed of zelfs de leiding heeft, ontbinding van het parlement en nieuwe verkiezingen. Het is niet onmogelijk, dat Gil Robles bereid gevonden wordt het eerste lid van het alterna tief te aanvaarden. Hy zou dit met volmaakt decorum kunnen doen, daar het de inwilliging behelst van de eischen, welke hy in de crisis- ouderhandelingen stelde en waartegen toen een veto werd uitgesproken. Als resultaat van de verkiezingen der Prov. Staten in 10 provinciën (volgende week stemt Gelderland) kan thans het volgende worden medegedeeld: Gekozen werden: 1935 1931 Verschil R. K. Staatsparty 154 160 6 S. D. A. P. 114 116 2 Anti Rev. Partij 68 74 6 Chr. Hist. Unie 52 60 8 Vryheidsbond 29 50 —21 Vrijz. Dem. Bond 26 33 7 N. S. B. 39 +39 Staatk. Ger. Partij 11 11 Herv. Ger. Staatsparty 1 1 Comm. Partij Holland 12 9 3 Kath. Dem. Partij 5 2 Chr. Dem. Unie 10 10 R. S. A. P. 4 2 Voorts werden nog enkele onafhankelyken gekozen, terwyl een aantal andere onafhanke lyken of kleine groepjes verdwenen. In de provincie Utrecht werd op de lijst van den Vryz. Dem. Bond gekozen de heer W. K. D. Lustig te Utrecht. Deze is intus schen overleden. In zyn plaats is derhalve ge kozen de heer J. v. d. Brink te Baam. In verband met de te Berlijn gehouden proe ven met een Philips televisie-ontvanger, ver nemen wy, dat de bereikte resultaten in elk op zicht voldaan hebben. Het ligt dan ook in de bedoeling om binnen afzienbaren tijd demon straties met dit ontvangsysteem te geven. De Philips televisie-Ontvanger zal zich speciaal kenmerken door een buitengewone scherpte en helderheid van het beeld. Teneinde de laboratoriumproeven op grooter schaal te kunnen voortzetten, zal Philips in Eindhoven een televisie-proefzender op een golflengte van c.a. 7 m. in bedrijf stellen. Een experimenteele zender op 3 m. golflengte is reeds eenigen tyd in gebruik. Philips meent er echter op te moeten wyzen, dat, ofschoon in de laboratoria zeer belang rijke vorderingen zyn gemaakt, van een prac- tischen dienst voor het groote publiek voorals nog geen sprake zal kunnen zijn. Met name staat het op het oogcfnblik nog niet vast, hoe voor een geheel land een televisie-systeem op ultra korte-golven economisch verwezenlijkt kan worden. Een barbier uit Winkel, die verdacht wordt een erfenis tot een bedrag van een paar duizend gulden, waar ook nog eenige broers in zouden moeten meedeelen, in haar geheel te hebben achtergehouden, is op last van dé Justitie aan gehouden en ingesloten in het Huis van Be waring te Alkmaar. Voor de vierde maal organiseeren de Cen trale Bureaux der Derde Orde te Weert en Til burg de jaarlijksche Derde Orde Studiedagen. Zy verheugen zich in steeds grooter bloei. Dit jaar zullen ze gehouden worden in het rustige, landelijke dorpje Handel in Noord-Brabant en wei op 18, 19 en 20 Juni (Sacramentsdag). Het algemeen onderwerp is: „De Franciscaansche Broedergedachte: redding in den nood van de- zon tijd". De algemeene vergadering der Katholieke Leerarenvereeniging „St. Bonaventura" zal worden gehouden Woensdag 24 April in Restau rant „Central-National" te Arnhem. Besproken zal worden het rapport der Commissie ter for muleering van een voorstel tot wettelijke rege ling der toelating tot de eerste klasse eener H.B.S. met vijfjarigen cursus (commissie-Bol- kestein) en het standpunt der vereeniging in zake de aansluiting L. O.-M. O. De vergadering vangt aan om 10 uur. De studievereeniging voor luchtbescherming heeft op 3 en 4 Mei a.s. in het gebouw van het Kon. Instituut voor Ingenieurs georganiseerd een cursus voor luchtbescherming. Nadat de voorzitter der Studievereeniging, de heer P. L. de Gaay Fortman, burgemeester van Dordrecht, zal een aantal sprekers verschillende onderwer pen bespreken. PRIJSVRAAG ÖB.HSai8JiJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5