Bibliotheek in bruikleen Poppaea, de vrouw van Nero JEast van %*idbpptm$ FINANCIEN Sport en spel RADIO-PROGRAMMA Erddll vermaard door z'n glans De weerstoestand Dag film DONDERDAG 18 APRIL 1935 De Statenverkiezingen Wie in Noord-Holland uitgevallen zijn Ondergebracht in Openbare Leeszaal Don Kozakkenkoor „Platoff" Duo Lili KraussSimon Goldberg Affiche-prijsvraag N atuurschoonwet Een protest VOETBAL OPENING LICHTINSTALLATIE HAARLEM-TERREIN HaarlemFeyenoord 40 KUNST VAN HEDEN „DE ONAFHANKELIJKEN" Protest tegen prof. Huib Luns DR. ABRAHAM BREDIUS 80 JAAR MOTORSPORT DE ALKMAARSCHE MOTOR RACES Groote strijd verwacht in de senioresklasse! Zal Buttler zich kunnen handhaven? Vrijdag 19 April 1935 En Abel Hermant SPaxxs -AerpjOfAJiing, LnAiotwiA stuAAuzn jSj&X£&P-CUdcertfes VEEL REGEN EN BETROKKEN LUCHT INCASSOBANK 3V2 pet. dividend Postvluchten Stuurlieden-examens Machinisten-examens Apothekers-ass istent UTRECHT. Opgeroepen 6 candidaten. Ge slaagd: mej. A. v. d. Eyk te Lopik, mej. W. J. G. Swilde te Zeist, mej. E. R. Gosschalk te De venter en de heer: W. v. d. Berg te^Jtrecht. r In de Staten van Noord-Holland keeren biet terug: R. K. Staats PartijP. J. M. Verschure, dr. P. van Spanje, J. J. de Vries en J. D. Kla- lenbeek. S. D. A. P.: A. H. Gerhard, P. Voogd, J. van I'areren, J. den Exter, J. Westerhof, P. Zee- toan en W. F. Visser. Chr. Hist.: K. Kistemaker en mevr. Ringe lingVerhoef. V. B.: Mr. A. S. Miedema en ir. W. Schoen. V. D.: T. M. Ketelaar en J. Best. Middenst. PartijA. Weiss en A. F. Bruinsma. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de bibliotheek van deze maatschappij, vroeger Verbonden aan het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, aan de gemeente Amsterdam in bruikleen afgestaan op bepaalde voorwaarden. B. en W. hebben deze boekerij, die een zeer Welkome aanvulling is van de bibliotheken hier ter stede op het gebied der kuns geschie denis en kunstnijverheid, op de gestelde voor- Waarden aanvaard. Het ligt in de bedoeling van B. en W. de bibliotheek in gebruik te geven bij ae Open bare Leeszaal, weiae insoeiimg op net oezi. dezer oiououieek zeer veel pnjs s.elt en waar de Doekero ook voor het puunck net meesve hut zal kunnen al werpen; h.t geueeive oer boe kerij, aat meer in het bijzouuwr van oeiang ge- aciii, moet woruen Voor net muversnair oiinei'- Wbs in ue kunstgesciueueins, zaï in Diu»k-een Woraen aigestaan aan ae gocombineerue Diouo- theaen van het Kunstrnsconscn ins.ituut aer Gemeente-umversneit en het museum wiilet- Honnuysen, met ae uepaung, aac a-ze boeken ten anen ujue ler bescinkmng van ae Openuaie Leeszaal moeren woraen gcs-eid, uwnen zij auor lezers, neczü in Amsreraam, netzij Duiven Am- Sveruam, woruen aangevraaga. .uet centrale Punt, vanwaar ae boeken, aikomsv.g uit Haar lem, woraen uirge^eena, zal aus ae openjare Leeszaal zün. Gerijk van zeif spreekt zuuen de boeken, aie bij ae bibuotneek van net Hunst- hisionsch insutuüt woraen gevoegd, ook aiaaar door het publiek geraaap^eegd kunnen woraen. Na ae besnssmg, aat ue bmiiomeek uit Haar lem aan ae gemeeme Amsteraam in brtukieen Zou worden aigestaan, hieft het hoofdoesvuur ons verzocht, aen bib.io-necans dezer boekerij, den heer G. P. Tierie, van 1 Maart 1935 tot 22 Juli 1939 (datum van ingang van zijn Rülcs- Pensioen) aan de bibliotheek te werk te s.e.ien, onder toekenning van een jaarlijksche vergoe ding van 1000. L»e Nederlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel zal dan dit honorarium aan vullen tot een bedrag van 1500. Het Don Kozakken Koor „Platoff", dat onder auspiciën van impresario Ernst Krauss in ons land zal optreden, begint volgende week de nieu we tournee door ons land inZeeland. Het duo Lili Krauss—Simon Goldberg, dat vol gende week voor een reeks concerten naar ons land komt, is na het groote succes in de meeste Europeesche landen voor een 30-tal concerten naar Amerika geëngageerd. Ook zal het duo in het volgend seizoen een reeks concerten in Rus land geven. De vier eerstgekozen schetsontwerpen voor een affiche-prijsvraag van het Comité Kunst S. O. S. Varen van de heeren Fre Drost te Haar lem, J. Mekkink te Velp, Ger. Gerrits en Wil lem Klijn te Amsterdam. Uit de vier on ware grootte gebrachte ontwer pen is voor uitvoering gekozen het ontwerp van den heer Fre J. Drost te Haarlem. By beschikking van de Ministers van Econo mische Zaken en van Financiën is onder Natuurschoon wet 1928 gerangschikt net land goed „Kasteel Vorden", bestaande uit drie com plexen, tezamen pl.m. 182 H. A. Het eer, te en grootste complex ligt ten Oosten Van Vorden en ten Zuiden van den Rijksweg Zutfen—Ruurloo. Het fraaie oude kasteel vormt de kern van dit bezit. Het tweetija, veel kleinere complex ligt Oostwaarts van het eerste en hot derde ligt ten N.O. van Vorden en ten Noorden van de spoorlijn Zutfen—Ruurlo. Oud-generaal Snijders heeft een open brief Bericht aan „Overheid en Volk van Nederland", Waarin hen protesteerd, dat het hoofdbestuur her Vereeniging van Officieren der Koninklijke Landmacht den gepensionneerden generaal- hiajoor E. H. van den Akker, eere-lid der Ver eniging, als zoodanig ontslagen op grond van de overweging, dat het eerelidmaatschap dezer •■militaire belangenvereeniging" niet vereenig- baar zou zijn met het lidmaatschap eener voor militairen verboden vereeniging, in dit geval tot uiting gekomen in de candidatuur voor de Provinciale Staten, door den heer v. d. Akker Ms lid der N.S.B. aanvaard. Hij dringt voorts aan op opheffing van het N.S.B.-verbod voor militairen en ambtenaren. Woensdagavond werd onder groote belang stelling de nieuwe lichtinstallatie voor het spelen van avondwedstrijden op het, Haarlem terrein in gebruik genomen. Voor de daartoe aangebrachte luidspreker installatie sprak de voorzitter der HFC „Haar lem", de heer A. J. Schravendijk, een kort openingswoord waarna het bestuurslid van den K. N. V. B., de heer A. de Haan, de of. ficieele openingsrede uitsprak. Hierna werd de lichtinstallatie ingeschakeld en van de vier 21 Meter hooge masten op de hoeken van het veld straalden 48 lampen van 1000 Watt hun Ichtbundels over het veld en luid klaterde het applaus over de verschillende rangen bij het aanschouwen van deze inderdaad schitterende aanwinst voor onze Spaarnestad. Namens de Supportersvereeniging der HFC „Haarlem" sprak de heer C. N. Hin nog woor den van gelukwensch onder aanbieding van een fraai geschenk en na aanbieding van bloe men door de HAV „Haarlem" bracht de eere voorzitter der HFC „Haarlem", de heer J J. van den Berg, dank aan allen die hun mede werking hadden verleend bij de tot stand ko. ming van deze belangrijke verbetering der Haarlem-accommodatie, in het bijzonder aan de firma Heringa en Wuthrich, die met zooveel succes deze installatie had verzorgd. Deze openingswedstrijd is een snelle, goede wedstrijd geworden waarin beide elftallen veel al goed voetbal vertoonden. Bij Feyenoord viel het goede werk van Van Male en het kalme berekende spel der midden linie op waarin B. Paauwe en Van Heel op nieuw hun uitstekende kwaliteiten demonstreer den. De voorhoede der Rotterdammers, hoewel in het veld niet slecht spelende, was voor het doel weinig doortastend en kreeg tegen de Haarlem-verdediging daardoor weinig kans. De Haarlem-aanval bleek gevaarlijker en een keurig doelpunt van Polanen gaf Haarlem in de eerste helft een 10 voorsprong. In de tweede helft scoorde Polanen nog tweemaal en Hamstra bracht den eindstand op 40 voor Haarlem. Het Bestuur van de Vereeniging voor Beelden de Kunstenaars „De Onafhankelijken", schrijft Ons; Het bestuur van „De Onafhankelijken", ver eniging van Beeldende Kunstenaars te Am sterdam, protesteert tegen een zinsnede in de ïede gehouden door den heer Huib Luns, voor zitter van „Arti", bij gelegenheid van de ope ning van een tentoonstelling op Zaterdag 6 April 1.1. In deze rede meent de voorzitter van „Arti" °P zeer aanvechtbare gronden speciaal voor •Arti" en „Pulchri" reeds nu, dus met voor- loopige buitensluiting der andere Beeldende Kunstenaarsverenigingen, het recht te mogen stellen, de door de Regeering gevoteerde gelden int steun aan de kunstenaars, zij het voor een deel, te gaan verdeelen onder hare noodlijdencie 'eden. Met de woorden, dat de Regeering blijk baar vertrouwen weigert aan de groote Vereni gingen „Arti" en „Pulchri" en dat deze Ver enigingen in een „bijkans honderdjarig ver enigingsleven doorslaande bewijzen hebben geleverd voor hun kunde en kracht", sugge- reert de heer Luns aan de Regeering, als zou den de andere vereenigingen deze bewijzen in Besnen deele of in elk geval zeer onvoldoende hebben geleverd, waardoor de voorkeur aan •Arti" en „Pulchri" voor dat doel gebillijkt zou Mjn. Deze stellingen meent het Bestuur van „Dc Onafhankelijken" als getuigend van een zeer onsolidaire houding en miskennend tegenover de andere Beeldende Kunstenaarsverenigingen te moeten qualificeeren en dat spelen met den bood der kunstenaars, niet in „Arti" en „Pui- ohri" georganiseerd, ten zeerste te moeten laken. Als blijk van de oprechte waardeering voor zroote en menigvuldige diensten door den on- vermoeiden geleerde aan de kunst en de oud heid bewezen, heeft het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap den grijzen jubilaris, dr. A. Bredius, bij het voltooien van diens tachtigsten levensjaar den eerepenning van het Genootschap aangeboden. Den Tweeden Paaschdag zal het sportpark van Alkmaar weer het centrum zijn voor motor rijdend Nederland. Dan zullen eenige duizenden uit alle provincies naar de Noordhollandxhe kaasstad komen om er getuige te kunnen zijn van de grasbaanwedstrijden op de meest gezel lige en ongetwijfeld snel: te grasbaan van Nederland. De baan is geheel herzien; speciaal de boch ten zijn onder handen genomen en waarschijn lijk sneller geworden. Van het interessante programma trekt het gedeelte der seniores de aandacht, al mag niet vergeten worden dat de juniores heel weinig voor de craks onder zullen doen. Er zijn voor de seniores herkansingsritten ingelascht, zoodat een pechvogel in zijn seri? niet direct uitgeschakeld is, maar nog eer. tweede kans krijgt, om zich te plaatsen. Verder is er voor den landenwedstrijd Neder landBelgiëDuit chland een nieuwe bepaling gemaakt, waardoor elke rijder van elk land zal moeten trachten, om een zoo goed mogelijke plaats te verkrijgen. Deze race gaat n.l. met puntentelling, zoodat niet de eerstaankomende wint, maar wel het land, dat <Ie meeste punten krijgt. Er zal dan strijd zijn om de eerste plaats, maar ook strijd om de 6e, 7e en 8e plaats! Ingeschreven hebben o.m. Sedan, Graf. Lam bert, Vital, v. Dalsum, Hartman, de Ridder, Buttler, Tuerlinx, Beverdam, v. Dijk, Houtop, Rijk, Al, Schot, v. Dijk, Westerop, Bosman, Moeke en Ziemer (D.). HUIZEN, 1875 M. KRO 8.00—9.15 Gra- mofoon. 10.001.30 Gramofoon. 1.3012.00 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor L. H. Perquin. 12 0012.15 Politieberichten. 12.15 2.00 Lunchconcert door de KRO-Boys. 2.004.00 Rond het Passieverhaal. (3.15 Precisie tijdsein). 4.154.30 Klavier-Reci tal door Willy Pens. 4.30—4.45 Mile. Dé- nise Herbrecht, Harp (Gramofoon). 4.45 5.00 Klavierrecital (vervolg). 5.005.30 Land- en Tuinbouwhalfuurtje. 5.306.20 Het KRO-Kamerorkest. 6.208.50 J. S. Bach's Matthaus Passion (aansluiting met de Thomaskirche te Leipzig), pl.m. 7.35- 7.50 Pauze. In de pauze: Thomaskantor Bach door Willi d'Ablalng, 8.509.00 Poli tieberichten. 9.009.30 Paul Huf Decla matie (Gramofoon), Elisabeth Schumann Sopraan, gramofoon. 9.3010.15 Het KRO-Kamerorkest m.m.v. Plet Hartvelt en Frits Hinze, viool. 10.1510.30 Lotte Leh- mann. Kammers&ngerin. gramofoon). 10.30 —10.35 Vaz Dias. 10.35—11.00 Het KRO- Kamerorkest. 11.00—12.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM, 301.5 M. VARA 8.00 Gramofoon. 10.35 Gramofoon. 11.20Gra mofoon. AVRO 12.00 Het AVRO-Octet. 1.30 Johannes Passie, gecomponeerd door Jos. Vranken. 2.30 Het Concertgebouw-Kamer orkest. VARA 4.00 Knipcursus. 4.45 Gra mofoon. 5.30 Strijkorkest. 6.02 Gramofoon. 6.15 Orgelspel: Joh. Jong. 6.407.00 „De intern. Bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede 1935". 10.00 VARA-Orkest 11.00 12.00 Gramofoon. LUXEMBURG, 1304 M. 8.05 Gram. muz. 12.30 Middagconcert door het Radio-Ork. o.l.v. Henri Pensis. Ouv. „Egmont" Beet hoven. Angelus. Debussy. Préludes, Liszt. 12.50 Voor den Elzas, Het Radio-orkest, Elégie funébre, Flippucci. Procession noc turne, Rabaud. Andante cantabile, Tschai- kofski. 1.20 Koersen. Daarna: Gram. muz. 6.50 Concert- en Dansmuziek. 7.50 Holland- sche avond. Gram. muziek. 8.30 Gevari eerd concert door het Radio-orkest o.l.v. Henri Pensis, Manfred. Robert Schumann. Largo uit „Die neue Welt". Nocturne. Grieg Prelude. Raichmaninow. Le Rosaire. Nevin, 9.10 Rellgieuse muziek door het Koor van de Cathedraal te Luxemburg. Imprope- ria, Barnabi. Extrait de la Passion St. Jean Tenebrae factae sunt. Victoria. 9.45 Geva rieerd concert. 10.05 Kamermuziek. Kwar tet, Mozart. 10.35 Concert o.l.v. Henri Pen sis. Concert, Op. 2, No. 9. Dall'Abaco. Kwartet, Mozart, Octet, Glière. BEROMÜNSTER. 539. 6 M. 6.23 Gew. kwartetten. 7.20 Het Luzerner Privatchor 8.45—9.35 Gluck- en Beethovenconcert.: Het Omroeporkest. BOEDAPEST, 449.5 M. 7.00 „Matthaus passion" van J. S. Bach. BRUSSEL, I, 483.9 M. 11.15 Gramo foon. 11.40 Zangrecital. 11.50 Gramofoon. 12.20 Gramofoon. 12.45 Hr. Lion (fluit) en MeJ, Singelé (piano). 12.55—1.20 Gramo foon. 4.50 Gramofoon. 5.35 Gramofoon. 5.50 Chopin-recital. 8.35 Het Radiosym- phonieorkest. 9.2010.0 Gramofoon. BRUSSEL II, 321.9 M. 11.17 Gramo foon. 11 50 Het Omroeporkest. 12.50 Gra mofoon. 1.20—2.20 Anton v. d. Velde draagt voor: .De Kruisweg" van Paul Claudel, begeleid door gewijde muziek. 4.20 Gra mofoon. 5.50 Gramofoon. 6.35 Gramofoon. 7.20 Gramofoon. 7.23 Het Radio-sympho- nle-orkest. 8.20 Het Omroeporkest. 9.20 10.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 2.20 Goede Vrijdagmuziek 2.503.20 Orgelcon cert. DROITWICH, 1500 M. 11.50 Mantova- ni's Tipica orkest 12.50 Orgelconcert 1.20 Gramofoon 1.50 Het Radio-Militair orkest 2.35 Fred Hartley's Novelty kwintet. 3.20 Het B.B.C.-Midland orkest 5.20 Cello-reci tal. 6.50 Bach's „Johannespassion". 8.25 Tweede deel v. Bach's „Johannes Pas sion". HAMBURG, 331.9 M. 11.20—1.20 Het Leipziger Symphonieorkest. 2.20 Gramof. 3.204.20 Het Radio-Symphonie-orkest. 9.5011.20 Het Nedersaksische Sympho nieorkest. KALUNDBORG, 1261 M. 11.20 Mogens Hansen's Instrumentaal Ensemble. 1.50 Zangvoordracht 2.35 Gramofoon. 2.50 Het koor „Dansk Mensural Cantori". 3.20 Het Omroeporkest. 7.20 Het Omroeporkest. 8.00 Werken van H. C. Andersen. 8.30 Deensche muziek: Het Omroeporkest. 9.4010.20 Kamermuziek. LANGENBERG, 455.9 M. 9.05 Orgel concert. 10.05 Het Prisca-kwintet. 10.50 11.20 Passieliederen. 5.20-6.15 Oud-Neder- landsche muziek: Het Omroepkoor. 9.50 11.20 Gramofoon. MÏLAAN, 368.6 M. 4.25 Gewijd con cert. 7.15 Gramofoon. PARIJS, 1648 M. 11.35 Orkestconcert. 6.50 Pater Padé: La transfusion du sang de Jézus-Christ, le fils de Dieu, au coeur de l'humanité. 9.05 Het Nat. Orkest. PARIJS, 312,8 M. 11.25—1.20 Gramo foon. 7.40 „La Passion de Notre-Seigneur Jésus Christ", spel v. R. Jacquet. 8.25 Sym- phonyconcert. 9.5010.20 Gramofoon. ROME, 420.8 M. 4.25 „II convito di Madonna Poverta", spel v. Damaso. 5.15 GramofoQn. TOULOUSE, 328.6 M. 6.05 Sonate concert. 6.30 Cello-recital. 6.40 Orkestcon cert. 7.05 Religieuze muziek. 7.50 Wag- ner-concert. 9.10 Ge wij ei vocaal concert. 9.20 Symphonieconcert. 10.20 Symohonie- concert. 10.50 Kamermuziek. 11.3511.50 Opera-muziek. WEENEN. 506.8 M. 6.50 „Stabat ma ter", Dvorak. 7.50 „Altes Tiroler Osterspiel" 9.50 Gramofoon. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS SCHOENCRÊME Groote doos 10 ets, Extra groote doos 15 ets. Het bericht, dat Abel Hermant, lid der Fransche Academie, op welhaast zeven tigjarigen leeftijd een boek heeft ge schreven over de beruchte Poppaea Sabina, de echtgenoote van keizer Nero, klinkt eenigermate sensationeel. Weet men daarenboven, dat dit boek verscheen in een serie, die „Les grandes pécheresses" heet, dan begint men onwillekeu rig te denken aan verkapte vuilschrijverij. Doch wat men Abel Hermant ook al moge verwijten, hij heeft in zijn lang schrijversleven steeds te veel goeden smaak en ook te veel gezond ge voel voor echten humor aan den dag gelegd, dan dat hij, zonder zichzelf geheel ontrouw te worden, ooit pornographie zou kunnen vervaar digen. Hieruit valt overigens niet te besmiten, dat aile boeken van Abel Hermant voor kinder- oogen geschikt zouden zijn. Met name het op stel over de vrouw van Nero behandelt uiter aard echtelijke verhoudingen, welke moeilijk als voorbeeldig kunnen gelden. Aan bronnen betreffende de verhouding tus- schen keizer Nero en zijn gemalin is de histo rie niet bijzonder rijk. Tacitus en Suetonius voelden nu eenmaal niet veel voor wat tegen woordig zoo aardig „la petite histoire" wordt genoemd en Petronius doet weinige, daaren boven weinig betrouwbare mededeelingen. Feiten en Verbeelding Zoo kon Hermant zich het recht toeeigenen vrij te fantaseeren op een motief, dat slechts in groote trekken was aangeduid en hij begint al dadelijk met als model te nemen een schil derij, voorstellende Poppaea Sabina, en ver vaardigd door Claudio Monteverde in den Renaissancetijd. Deze schilderij zegt hem méér dan de schaarsche gegevens der historici. Wat hij dan verder mijmert over de opvoeding der mooie dochter van een mooie, maar meer dan lichtzinnige moeder, is buitengewoon charmant, tevens buitengewoon wijs. Verder vertelt hij met groote scherpzinnigheid over de intrigues die noodig waren voor het huwelijk. Hij ont leedt "met de hulpmiddelen der moderne psy chologische romankunst den aard van Nero's verliefdheid en komt dan tot de reeks van gruwelijke moordgeschiedenissen, die de fami lie van Nero berucht maakte. Met een verfijnde belangstelling, die toch vrij is van allen ongezonden sensatielust, bemijmert Hermant de bekende feiten. Zooals Racine in zijn „Britannicus" het geval-Nero behandelt, diep doordringend in de psychologie der hande lende personen, zoo gaat Hermant te werk in zijn verhalend essay, dat als de voorstudie tot een klassieke tragoedie aandoet. Maar de schrij ver heeft daar levendige opmerkingen en rake paradoxen doorheen gemengeld. Vooral het hoofdstuk: „Un ménage d'artistes" is voor zijn stijl kenmerkend. Hü teekent daarin het vol gende portret van zijn heldin. „Ze is wel de Romeinsche vrouw, die wil kennen uit het treurspel, of, zoo gij wilt, uit Een der aardigste Paasgescbenkea voor Uw ge:in en U w vrien den en kennissen is zeker wel Lux Toilet Zeep in liet ileurige kleed, dat U kiernaast ziet afgebeeld. Breng de lente »n Uw kuis op deze originele wijze M aar stel ket' met uit! de voorraad u keperkt l 4T3 65-». Abel Hermant, caricatuur van C. Albin de conventie. Zij speelt haar rol in de per fectie, want van haar prilste jeugd af heeft ze die rol ingestudeerd, ja, ze heeft die altijd in de puntjes gekend en het was niet eens noodig dat ze leerde of repeteerde. Het mas ker, dat de Latijnen trouwens persona noem den, was bij haar de persoonlijkheid zelve. Zonder dien schijn en zonder het prestige, dat ervan uitging, had ze eigenlijk niet veel te be duiden. Ze was een zwak schepsel, dat door de verdwazing der eerzucht kon worden vervoerd, doch dat niet eens meer een houding zou kun nen aannemen, zoodra ze deze verschrikkelijke vervoering missen moest." Het „artisten-huifhouden" van Nero en Poppaea geeft den schrijver aanleiding tot menige juiste notitie. Men weet, dat keizer Nero zelf optrad in de theaters en zelf de „claque" betaalde, die hem toejuichte. „Zeker wist Poppaea beter dan iemand, wat die toejuichingen kostten en ook wist ze heel goed hoe weinig spontaan ze waren, maar voor de vrouw of de moeder van een kunstenaar heeft de herkomst van den roem niet veel be- teekenis. Ze weet er wel van, doch vergeet het, en dan is het voor haar, alsof ze er niets van wist. Waarom zou ze zelfs niet de voorkeur ge ven aan de betaalde reclame, die natuurlijk geen maat of verhoudingen kent, boven de be- langelooze kritiek, welke ten minste den schijn in acht neemt en zich dus wel wacht, ware het slechts uit een overblijfsel van bescheidenheid, een zoo groote keel op te zetten? Maar Poppaea was toch te geslepen om niet haar heldere oogenblikken te hebben, waarin ze uit de toejuichingen, die haar echtgenoot ontving, hoogstens een illusionnair behagen kon scheppen, omdat ze nu eenmaal zoo wilde. En soms liet die wil haar ook al eens in den steek. Dan kwam ze in opstand tegen de leugen van de bewondering en tegen do plotseling opkomende gevoelens, die haar pijn deden. Ze haatte de belachelijkheid van dat „heb je daar haar man gezien?' Want ze had Nero lief, en hoe? Op een manier, die haar totaal on waardig was. Om dit juist weer te geven moet men wel de taal van de achterbuurt gebruiken. Nero was haar „kerel", ze was „smoor" op hem. Wat haatte ze het, dat ze zóó veel van hem hield! Ze liet hem ervoor betalen door hem uit te schelden en wat erger is, te be spotten op een gemeene, onvergefelijke ma nier, zooals er alleen gespot wordt achter de schermen van kleine en zelfs van groote schouwburgen. Het artisten-huwelijk werd, wat zulk een huwelijk altijd wordt: een hel. Men kan zich gemakkelijk voorstellen, hoe de igno- bele kibbelpartijen eindigden, want dat is van daag nog precies eender. De menschelijke na tuur, vooral op dat niveau, is in de eeuwen der eeuwen vrijwel onveranderlijk Haar dood Poppaea schonk aan Nero een dochtertje, dat h(j Augusta noemde; het kind stierf vroegtijdig en de smart van den vader bij den dood van zijn kind was niet geringer dan de vreugde bij Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apotheker Dumont. Ga proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén hèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 stuks 60 cent TïlaJcen. Schoon. Schip /NEDEDLANOSCH product •isiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiisistsisiisitisiiiiiiiiiiiiiir De depressiekem over de Britsche Eilanden bleef stationnair, en vulde aan alle kanten op. Ten Zuidwesten van Ierland verscheen een nieuwe secundaire, welke zich wel Oostwaarts zal verplaatsen, zoodat het weer ten onzent nog zijn buiige karakter zal blijven behouden en bij den aanvoer van vochtige lucht uit Zuidweste lijke richtingen nog geen verandering van tem peratuur te wachten is. Rond de depressiekern waait het hier en daar krachtig, eveneens op het grensgebied van hoogen en lagen druk in Polen en de Randstaten. Er viel over het geheele waarnemingsgebied uitgebreide en plaatselijke zware neerslag. Ook hedenmorgen meldden veel stations regen, ter wijl bijna overal de lucht zwaarbewolkt of be trokken is. Over IJsland, Noord-Schotland en ons land w'erd het iets kouder, in het overige gebied steeg de temperatuur een weinig. de geboorte. Die smart en die vreugde kwamen niet voort uit keizerlijken hoogmoed, ze waren echt menschelijk. Een prinsje zou in Nero de instincten van den heerscher hebben verblijd; een prinsesje sprak alleen het vaderhart aan. „Hun beider vreugde en smart kwamen dus alleen voort uit het verlangen naar een kind, dat van hen beiden, van hen alleen zou zijn, onverschillig of het een jongen of een meisje was en onverschillig wat het beteekenen zou voor de stad en voor het keizerrijk. Dit is weer echt een trek van hun „artisten-huishou- aen," dat, zooals alle „artisten-huishoudens" in den grond zéér burgerlijk was. Het moest op een burgerlijke wijze beëindigd worden eenige maanden na den brand van Rome. Poppaea was wederom in blijde verwachting; haar humeur werd hierdoor, indien wij Suetonius mogen ge- looven, erg beïnvloed. Nu vierde men juist in die dagen de vijfjaarlijksche feesten en Nero nam er aan deel. Wij kennen tegenwoordig de inborst van sportieve menschen! Niets telde meer Nero, zelfs Poppaea niet sn bet kind, dat hü toch zoo gespannen verwachtte Kortom, Nero, die door den Senaat als over winnaar bekroond werd („er zat niets anders op" insinueert Tacitus) kwam wat laat thuis.. „Hü vond er zün vrouw in een slecht humeur. In plaats van hem te complimenteeren met zün overwinning, overlaadde ze hem met ver wijten: „Waar ben je zoo lang gebleven?" zoo luidde de herhaalde vraag van Poppaea. O, wat is dat alles burgerlük inburgerlük! Men moet erbü denken aan onze grootmoeders, die om vüf minuten over zessen over de trapleu ning hingen uit te kijken, als opa er nog niet was en die bezield waren van even veel angst als een visschersvrouw, wanneer de boot uit IJsland dagen te laat „aan" was. „Wat is er toch met je gebeurd? Wü zitten te sterven van ang£t." ..Onze grootvaders gromden in die om standigheden wat binnensmonds om te laten hooren, dat zü toch eigenlük de baas waren, maar ze gromden niet veel, want ze wilden zich tegenover hun vrouwen netjes houden tot het noodzakelüke gesprek onder vier oogen. Maar Nero was een bohémien! Hü beant woordde de lastige vragen van zijn vrouw met een schop, recht in haar buik. De schop was doodelük. Eenige uren later stierf Poppaea." Nero's Rouw „Verbü'sterd boog Nero zich over het lük, het eerste, dat voor hem lag, zonder dat hij het zelf gewild had. HU was even bedroefd als op den sterfdag van zijn dochtertje. Zelfs Ta citus is overtuigd, dat hü zün vrouw niet moed willig heeft vermoord. Maar hü vervolgt met de satyrische scherpte, die hem kenmerkt: „Het lichaam van Poppaea werd niet, volgens Romeinsch gebruik, verbrand, doch naar de wijze der Oostersche vorsten gebalsemd en bü- gezet in den grafkelder der Julii. Ze werd open baar begraven, en de keizer, die op een ver hooging bü het graf stond, prees de schoonheid van haar gelaat, de goddelijkheid van het kind, waarvan zü de moeder geweest was en de ga ven, die de fortuin haar had verleend.... in plaats van deugden." „Hoe haat ik zegt Hermant dat laatste zinslid van Tacitus, dat niets anders is dan een litterair effect, terwül er toch rond dien onbedoelden moord zooveel geheimzinnige en afschrikwekkende dingen zijn, welke wü maar moeten raden, omdat degenen, die ons er over konden inlichten, ze niet wisten uit te drukken en misschien niet eens wisten te zien...." DOM MUET. Aan het jaarverslag over 1934 van de Incas- sobank ontleenen wü het volgende: In October 1934 hebben wü büna alle uit gegeven aandeelen der Disconto-Maatschappü N. V. te Rotterdam gekocht tegen een koers van 94 pet. De Disconto-Maatschappü N. V. is daar na in liquidatie gegaan. De relaties dezer ven nootschap hebben bijna zonder uitzondering hun rekening naar een onzer Rotterdamsche kantoren overgebracht. In verband met voor noemde transactie hebben wü een aantal inge gane pensioenverplichtingen der Disconto-Maat schappü N. V. overgenomen, terwül een deel van het personeel door ons werd gepensionneerd. Deze pensioenverplichtingen kome nulteraard niet ten laste van de Stichting „Pensioenfonds van Beambten der Incasso-Bank", zoodat wü gemeend hebben daarvoor een afzonderlijke pensioenreserve te moeten creëeren. Wü zouden tot dat doel uit de winst van het afgeloopen jaar beschikbaar willen stellen een bedrag van ƒ400.000.—, te boeken onder het hoofd „Cre diteuren". Ons belang bü debiteuren in Duitschland en andere Midden-Europeesche Staten is. zooveel als in ons vermogen was, veerder geliquideerd; wij vertrouwen dat de in het vorige Jaar te dezer zake gevormde reserve voldoende zal zün. Na afschrijving van 400.000.op de reke ningen „Gebouwen" en „Meubilair" bedraagt de winst ƒ2.214.731.50 tegen ƒ2.028.293.38 ovei 1933. Voorgesteld wordt tegen dubieuse vorderingen ƒ500.000.te reserveeren, voor de pensioen verplichtingen Disconto-Maatschappü N. V. ƒ400.000.beschikbaar te stellen, terwül bo vendien de „Bijzondere reserve voor eventueele risico's wordt gedoteerd met ƒ155.731.50, waar na een dividend van pet. kan worden uit gekeerd. Op de vergadering van de Ned. Ind. Port land Cement Mij. werden besprekingen ge voerd over de voorgestelde renteverlaging op 6 pCt. obligaties met l'/z pCt. tot 1941, terwijl de mogelijkheid bestaat, dat in dien tijd; indien er winst werd gemaakt, dividend op aandeelen zou worden uit gekeerdObligatiehouders gaven uiting aan hun meening, dat zij in verhou ding tot de aandeelhouders een te groot ofjer zouden moeten brengen en achtten het rechtvaardig, een dividend uit te keeren, wanneer zij weder volledig in het genot van hun rente zouden worden gesteld. De Nederl. Kabelfabriek boekte een winst van 1.237.091 tegen 1-281.577 het vorig jaar en keert een onveranderd dividend uit van 16 pCt. Volgens het jaarverslag van het Unilever concern zijn de schulden op langen termijn in 1934 met 5.75 millioen gedaald en de vorderingen op langen termijn met j 20-59 millioen gestegenBij de realisatie van surplus kasmiddelen in landen, waar de gelduitvoer is beperkt, zijn zware verliezen geleden, die echter ten laste van de loo- pende resultaten zijn afgeschreven. De prij zen van grondstoffen zijn gestegen, de liquiditeit bleef onverzwakt en de omzetten en winsten van zeepen en margarine bleven weinig veranderd. De Cultuur Mij. Tjiranggon boekte in 1934 een winst van f 22.698, waardoor het ver- liessaldo tot f 20.426 werd teruggebracht. Blijkens den jongsten vjeekstaat van de Duitsche Rijksbank is de goudvoorraad van M 80-854.000 tot M 81.013-000 toegenomen. Laura en Vereeniging boekte in 1934 een winstsaldo van f 71.355 tegen f 119.446 het vorig jaar- Volgens het jaarverslag heeft de Nederlandsche regeering een matige con- tingenteering voor buitenlandsche steen kolen ingevoerd. De maatregelen zullen ech ter moeten worden versterkt, indien het als een nationaal belang wordt erkend, dat de Nederlandsche steenkolen-maatschap pijen in staat moeten worden gesteld, aan de economische moeilijkheden het hoofd te bieden en de broodwinning van de Ne derlandsche mijnwerkers te verzekeren. De Amerikaansche minister van Land bouw Wallace drong in een radiorede op vermindering der uitvoerrechten aan om den uitvoer te stimuleeren. Er bestaat on middellijk gevaar voor een verdere vermin dering van den uitvoer, tenzij maatregelen worden getroffen, om grooteren invoer uit het buitenland mogelijk te maken. Alleen in den landbouw zou Amerika 40 tot 100 mill- acres bouwland permanent braak moeten laten liggen. „Iron Age" raamt de staalproductie in het midden der week op 46l/2 pCt. der capaci teit tegen 46 pCt. de vorige week. De omvang van de bedrijvigheid kon gehandhaafd blij ven en het aantal bedrijfstakken, waarvan orders komen, neemt toe. De noteering voor „Call-money" te New York i<s gisteren tot >/4 pCt. verlaagd, het laagste punt dat ooit bereikt werd. Deze verlaging was noodig, omdat de niet-offi- cdeele noteering tot /4 pCt. was gedaald. Wallstreet overweegt hieraoor de mogelijk heid van een verlaging van het disconto der Federale Reserve Bank te New York, dat se dert Februari 1934 V/2 pCt. noteert- Het voorstel van de leden der New York- sche effectenbeurs, om de markt Zaterdag a.s. gesloten te houden, werd van de hand. gewezen. Wallstreet acht de nieuwe bepalingen der beurscommissie minder drastisch dan ge vreesd werd. De plannen hebben ten doel, aan het beleggend publiek grootere zeker heid te verschaffen en de speculatie van makelaars te beperken. De Viscose Corporation, de grootste Ame rikaansche kunstzijde-pr oducente, heeft den prijs van kunstzijde-garens met ge middeld 5 a 6 dollarcent verlaagd, als ge volg van het feit, dat de confectie-indwstrie in den laatsten tijd veel meer echte zijde dan kunstzijde gebruikt. De kunstzijde- voorraden zijn daarom sterk gestegen. Dertig groote Amerikaansche onderne mingen boekten gezamenlijk in het eerste kwartaal aan netto-winsten 15-87 mill. d.i. 4.29 mill- of 37 pCt. meer dan in het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De voorzitter van de financieele commis sie van den Amerikaanschen Senaat Harri son heeft een wetsontwerp ingediend, be treffende een bonus aan de oud-strijders, welk ontioerp van de schatkist 500 mill, zou vergen- Hij verklaarde, dat het wets ontwerp bij aanneming door den Senaat, door Roosevelt eveneens zou worden goed gekeurd. De Federale Reserve Bank deelt mede dat gisteren een bedrag van 16-90 mill, aan goud uit Nederland ontvangen werd, 10-83 mill, uit Frankrijk, 1.67 mill, uit Canada en 347.000 uit Engeland. De dollar bleef gisteren te New York op 1.4817 tegen 1-4819 eergisteren, vrijwel on veranderd. De Fransche frank bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 9.76</>9.77V, (vorig slot 9.77); het Pond Sterling op 7-17—7.20 (7.19); de Dollar op 1.48-1-48(1-48 3/16 en de Belga op 25.0525.1214 (25.08). De „Havik" (uitreis) is uit Bangkok vertrok ken en in Medan aangekomen. DEN HAAG. Geslaagd voor Stuurman Kleine Stoomvaart de heeren M. Groen en E. Smid. DEN HAAG. Geslaagd voor het Dilpoma Ma chinist a. b. van Stoomvisschersvaartuigen. M. Melker, B. Zwanenburg, J. van der Burg, P. J. Raspoort, allen te IJmuiden; G. Hankel, Haar lem; G. van der Schee, Vlaardingen en H. Plug, Noordwük a. Zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9