Na het Volkenbondsoordeel FRANKEN'S Kostbare bewaking van een dictator Het nieuws van heden „STRESA GOEDGENÈVE BETER PASEN DE BAROMETER DUIZENDEN MANNEN VOOR EEN BROODFABRIEKEN I S VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 19 APRIL 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19297 De koloniale kwestie Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije Benesj bepleit samenwerking Nasleep van den opstand in Griekenland Krijgsraad vonnist 52 rebellen uit Sidercastro De wapenenquête in de V.S. Al te groote voortvarendheid geremd BERICHT De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Tweeden Paaschdag en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE Leveren met div.lekkernijen onder meer: Franken's Paasbrood Prima Krentenbrood Heerlijk Rozijnenbrood Moscovische Tulbanden Paastaarten alles in diverse grootte en prijs DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe plannen van Dr. Em. Lasker De oud-wereldkampioen te Bodegraven Spaansche anarchisten weer in actie Leiding der beweging te Sarra- gossa gearresteerd Sensationeele berg- beklimming Een ravijn verfilmd Meer soldatenpolitie en fascis tische militie in Stresa dan inwoners Bewaking tegen de „volksliefde" Bewaking van een dictator Storm woedt in Noord- Italië Groote schade aangericht Een wiskundig genie Student vermenigvuldigt bliksem snel getallen van zes cijfers Borah wil Europa geen geld leenen Oorlogsgevaar zou er door vergroot worden NIEUWE HAAR1EMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pa-g. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Indien Duitschland verwacht heeft, dat de Volkenbond geen veroordeeling van Duitsch- lands houding inzake de militaire clausules van het Verdrag van Versailles zou durven uit spreken, heeft het den Volkenbond en de daar in werkzame invloeden en de beteekenis der Engelsch-Pransch-Italiaansche solidariteit on derschat. De Volkenbond zou zichzelf tot een Volkomen paskwïllerig en overbodig instituut hebben verklaard, indien hü niet principieel verzet had aangeteekend tegen éénzijdige ver dragsschennis in het algemeen en tegen Duitschlands eigenmachtige handelwijze in het bijzonder. Een goedkeuren of protestloos toela ten van eenzijdige onttrekking aan verdrags plichten zou een ongehoorde aanmoediging var. elke internationale rechtsorde ondergravende machtspolitiek hebben beteekend en de laatste vertrouwensbasis aan de internationale samen leving hebben ontnomen. De rol van zoo gaarne toenadering bekokstovenden „eerlijken make laar" is Engeland tenslotte niet zóó dierbaar gebleken, dat het daarvoor de heele interna tionale rechtsorde op losse schroeven heeft Willen zetten. Al is Engeland ook beducht zich aan koud water te branden, principieel houdt het vast aan de groote internationale denkbeel den, zelfs wanneer deze, zooals b.v. de alge- hieene ontwapeningsgedachte, volkomen illusoir dreigen te worden. Dat EngelSnd Frankrijk trouwer is gebleven dan Duitschland ietwat lichtvaardig veronderstelde, heeft in Berlijn een zeer onaangenamen indruk gemaakt. En dat is geen wonder. Schreven de door de Duitsche re geering geïnspireerde bladen op den vooravond van Sir John Simon's bezoek aan Berlijn geen merkwaardige psychologische karakteristieken van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, dien zij teekenden als een nuchter en verstandig politicus met een objectieven kijk op de internationaal-politieke vraagstukken? Wel nu deze nuchtere en verstandige en zakelijke Politicus heeft verklaard, dat Stresa goed was, maar Genève beter. Hij heeft daarmee nog een schepje kolen op het reeds hoogvlammende vuur der Duitsche verontwaardiging gedaan. Op het oogenblik wordt in Duitschland zwaar geconfereerd over 't officieele ant woord, dat op de Geneefsche resolutie zal Worden gegeven, en de andere mogendheden Verkeeren in spanning, wat het papieren Paasch- ®i, dat thans nog door de machthebbers van het ïJerde Rijk gevuld wordt, zal inhouden. Zoowel Engeland als Frankrijk alsmede Itaiië, dat zelfs Van pjan is Duitschland uit te noodigen voor de W-s. Donauconferentie te Rome, waar de kwestie Van Oostenrijks „onafhankelijkheid" definitief geregeld zal moeten worden, hebben te kennen gegeven, dat zij de onderhandelingen met Öuitschland over de organisatie en waarborging Van den vrede in Europa willen voortzetten, maar of Duitschland, dat zich diep beleedigd toont, daarop in zal willen gaan, is een tweede. Hitier heeft niet alleen verklaard, dat Duitsch land niet als een beschuldigde naar Genève Zal terugkeeren, maar ook, dat Duitschland weer in het bezit van koloniën dient gesteld te wor den om zich voldoende in eere en gelijkheid hersteld te voelen en weer zitting te kunnen hemen in de vergadering der volken. Blijft Hit- Ier op dit standpunt staan dan valt vooralsnog niet op een terugkeer van Duitschland naar Genève te rekenen. Duitschland is moreel be schuldigd en veroordeeld en Engeland denkt er niet aan van zijn koloniale bezittingen ook maar een partikel aan Duitschland af te staan. Een van de grootste bezwaren, welke Duitschland te gen den Volkenbond koestert, is, dat de Volken bond vastgekoppeld zit aan de vredesverdragen en de in deze verdragen vastgestelde regelingen. De hoop, dat dit verband zou worden verbroken, is ijdel gebleken. In het Verdrag van Versailles wordt Duitschland gebrandmerkt als een kolo niaal wanbeheerder en op dit motief hebben de overwinnaars gemeend het overwonnen Duitsch land van zijn koloniën te mogen berooven. Dat Duitschland dezen smaad wenscht uitgewischt te zien, is begrijpelijk. Maar van den anderen kant is het ook niet zoo dwaas, dat men zich thans afvraagt of het nieuwe Duitschland met zijn rassen-theorie wel zoo bijzonder geschikt geacht mag worden om koloniën te beheeren volgens de moderne begrippen van volksopvoeding, sociale verheffing en mondigmaking. Duitschland wordt door velen beschouwd als een mogendheid, wel ke, wanneer men ze één vinger geeft, gaarne de heele hand neemt. Nu Duitschland den niet ge geven éénen vinger eenvoudig heeft genomen, zijn de andere mogendheden zeker minder dan ooit bereid een heele, en daarbij nog gevulde hand uit te strekken. WEENEN, 19 April (Beuter) In een inter view met de „Reichspost" verklaarde Dr. Be nesj, de Tsjecho-Slowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken, ervan overtuigd te zijn, dat de samenwerking tusschen Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije op economisch en politiek gebied positief kan worden ontwikkeld. Ik ben voornemens, alles te doen wat in mijn ver mogen ligt, aldus de minister, om deze samen werking in den geest van Stresa tot stand te brengen. SALONIKI, 19 April (Reuter) De krijgsraad heeft het proces tegen 52 rebellen uit Sidercastro beëindigd. Twee opstandelin gen werden veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf, een tot 15 jaar, een tot 10 jaar, een tot 9 jaar, een tot 7 jaar en een tot 6 jaar. Zij zullen allen gedegradeerd worden. Bovendien sprak de krijgsraad nog 18 von nissen uit, waarbij de straffen varieerden van zes maanden tot vijf jaar gevangenisstraf. Zeven en twintig rebellen werden vrijgespro ken. WASHINGTON, 19 April (Reuter) De Brit- sche vertoogen in zake de overlegging van de correspondentie, welke is gevoerd tusschen de Amerikaansche banken en de Britsche regee ring, hebben succes gehad. Nye, de voorzitter van de commissie, welke is belast met het on- De Amerikaansche senator Borah heeft een wetsvoorstel ingediend om Europa geen geld te leenen, daar dit het oorlogsgevaar vergroot. Te Den Haag is een herdenkingsavond gehou den, gewijd aan de nagedachtenis van Prins Hendrik. (n het bezuinigingsontwerp zou een salaris verlaging voor rijksambtenaren tot een bedrag van ƒ10 millioen zijn opgenomen. O In Bodegraven had dezer dagen een zeer op merkelijke schaakgebeurtenis plaats, want nie mand minder dan de oud-wereldkampioen Dr. Em. Lasker gaf er namelijk een simultaan- séance. Toen de Grootmeester nog in Moskou vertoefde, werd telephonisch een afspraak ge maakt; Dr. Lasker verklaarde zich bereid, in dien men kon zorgen voor nog enkele voor stellingen in Nederland. Zoodoende zal men den grijzen schaakmeester dezer dagen in verschil lende steden van ons land aan den gang kun nen zien. De schaakclub Bodegraven, aan wie schakend Nederland deze belangrijke toumée dankt, heeft een succesvollen avond mogen boeken. Reeds omstreeks half acht was de versierde groote zaal van het Beursgebouw geheel gevuld met tallooze schakers en belangstellenden. Eerst te gen half negen arriveerde de meester uit Rot terdam, o. m. vergezeld door mr. Oskam, den voorzitter van den Rotterdamschen Schaak bond, waaronder Bodegraven ressorteert. De heer A. C. de Meyere, president van de ont vangende club, heette den gast welkom en bood onder groote hilariteit „voor dadelijk gebruik" Lasker, wiens rooklust wereldbekend is, een kistje lange zware sigaren aan. Hierdoor aan gemoedigd begon de simultaanspeler in kalm tempo zijn zware taak tegen 40 van de sterkste spelers uit Bodegraven en omgeving. Tot diep in den nacht duurde de séance. Eindelijk, na zes uur spelens, werden de nog aan den gang zijnde partijen gearbitreerd. De einduitslag werd: Lasker won 32 partijen, maakte er 4 remise, tegen de heeren A. C. de Meyere, M. van Dobben de Bruyn, J. F. W. Mannée (leden der Schaakclub Bodegraven) en A. van Klave ren (Leiderdorp) en verloor er eveneens 4, aan de heeren mr. G. C. A. Oskam, ir. D. Croll, K. Veerman en A. Scheer. Onder voorbehoud kunnen wij tenslotte nog melden, dat Lasker waarschijnlijk eenigen tijd in ons land zal blijven, om daarna in Augustus naar Moskou terug te keeren, waar het op richten van een Schaakschool overwogen wordt. Bovendien zou er sprake zijn van een revanche match tegen Capablanca, waaraan bevoegdhe den voor den winnaar zouden worden vastge knoopt om den wereldkampioen uit te dagen. In ieder geval schijnt Dr. Lasker na zijn tien jarige rustperiode weer volledig in de schaak arena te zijn teruggekeerd, wat het schaakleven slechts ten goede kan komen! Op de werf der Nederlandsche Sch eepsbouw Maatschappij in de hoofdstad wo rdt de laatste hand gelegd aan de ,Jlotula", een tankschip bestemd voor de Petroleum Mij. „La Corona" Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 756.4 Vorige stond: 752.2 derzoek in zake de wapenindustrie, heeft me degedeeld, dat de commissie, na een conferen tie met president Roosevelt en minister Huil cp het Witte Huis, er in heeft toegestemd alles te vermijden, wat bij het onderzoek in de ar chieven van de Morgan Company uit den oor logstijd verwikkelingen met buitenlandsche mogendheden ten gevolge zou kunnen hebben. Ook verklaarde de commissie zich bereid, het ministerie van Buitenlandsche Zaken te raad plegen met betrekking Tot alle correspondentie, waarvan de publicatie moeilijkheden zou kun nen veroorzaken. SARRAGOSSA, 19 April (Reuter) De anarchistische en syndicalistische vakvereeni- gingen hebben besloten een algemeene werksta king af te kondigen, om te protesteeren tegen het feit, dat de autoriteiten geen toestemming verleend hebben een congres in de Goede Week te houden. Gisteren zijn vijf bommen ontploft, waardoor een man werd gedood en drie personen werden gewond, van wie twee ernstig. De politie heeft de leiding van de anarchisti sche en syndicalistische beweging, alsmede een honderdtal verdachte personen gearresteerd. De socialistische arbeidersorganisaties, zullen aan de beweging der anarchisten en syndicalis ten geen deel nemen. KAAPSTAD, 19 April (Reuter) Drie berg beklimmers zijn er voor de eerste maal in ge slaagd om de bergkloof van de „King George's Falls", ook genaamd de Aughrabies Falls, in het niet op kaart gebrachte gebied van de Oranje rivier, af te dalen. Met behulp van touwen daalden zij 500 voet langs den steilen afgrond tot aan het water oppervlak en fotografeerden het prachtige ra vijn. Ook het avontuurlijke omlaagdalen zelf wisten zij van boven af te fotografeeren. Ook werden camera's en een filmtoestel meegenomen naar dén bodem van het ravijn. Den volgenden dag hebben zij zich naar den Noordelijken kant van het ravijn begeven, een moeilijk en gevaarlijk werk. Niet minder dan 14 stroomen moesten in een opvouwbare rub berkano worden overgestoken en waar ped delen niet mogelijk was, moest gezwommen wor den. Prinses Juliana was Donderdag in het N oord-einde te 's Gravenhage aan het win kelentoen Zij plotseling een verpleegster ontdekte, die Zij uit Apeldoorn kende. H. K. H. stapte op de verpleegster toe en hield een gezellig praatje WASHINGTON, 19 April (Reuter) Borah heeft gisteren bij den Senaat een wetsontwerp ingediend, waarbij de vergunning wordt gewei gerd voor alle publieke of particuliere leenin gen ten behoeve van vreemde regeeringen bui ten het Amerikaansche continent. Borah zeide in zijn toelichting, dat alle geld, geleend aan Europa, den oorlog mede helpt bevorderen. Het voorstel, dat in handen is gesteld van de commissie voor buitenlandsche aangelegenhe den, voorziet In gevangenisstraffen van ten hoogste tien jaar en boeten van ten hoogste ÏOC.OOO dollar bij overtreding. Het voorstel verbiedt geen vernieuwing van bestaande schulden. In de „N. R. C." vinden wij volgend buiten gewoon interessant verhaal over de allerkost baarste bewaking van den dictator Mussolini te Stresa. Dictators moeten zich nu eenmaal scherp beschermen tegen de „liefde" van hun volkeren: Stresa zal deze conferentie niét licht ver geten. Als Italiaan zou men kunnen zeg gen: De glorie van de driedaagsche aan wezigheid van Mussolini straalde ervan uit. Mussolini sliep tegenover het stadje, op het liefelijke Isola Bella onder den oever van het meer, in het lustslot van graaf Borromaeo. Hij sliep er in de kamer, waarin eens Napoleon een nacht heeft doorgebracht. Zal die kamer nu voortaan haar roem van Napoleontisch verblijf moe ten missen, overstraald als deze roem is door de nachten vol zorgen, die de Duce er heeft doorgebracht? Mussolini heeft er rust gezocht, maar niet rust alleen. Het tafereel liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Stresa en de naburige eilandjes telden in deze dagen meer soldaten, politie en fascistische militie dan inwoners en gasten by elkaar. Dit is geen wijze van spreken, maar rekenkundige waarheid. Het getal van geheime dienaren der politie, die hun taak en waardigheid voor het meerendeel niet al te zeer verborgen hielden, liep ver over de dui zend. Het plaatsje niet alleen, maar de verre om geving, wemelde van geüniformeerden. De eilandjes hadden een militaire bezetting. Be zitters van motorbooten aan het meer hadden last gekregen, hun booten onder geen beding, tenzij in dienst van de overheid, te laten varen. Gevlogen mocht er niet worden boven Isola Bella en naaste omgeving. Van den vroegen morgen tot in den avond cirkelde een eskader van drie militaire vliegtuigen hoog in de lucht, om toe te zien dat geen onbevoegd vliegtuig het eiland naderde. Te voren had men een razzia gehouden onder verdachte Duitschers, tot in Milaan. Het schouwspel was merkwaardig om te zien Alle banken op den boulevard langs het meer, in de volle lengte ervan, waren gewoonlijk door geheime agenten en zwarthemden ingenomen. Men kan zich toch niet den ganschen dag druk maken, bij vele duizenden tegelijk, met de be scherming van één enkelen man, als geen vijand zich vertoont. Wij herinneren ons hoe op een schemeravond een tröep van de ballila, van de fascistisch georganiseerde kinderen, zich juichend van een aantal banken meester maakte, toen deze werkelijk een oogenblik vrij waren. De hotels zaten stampvol zwarthemden, en schitterend uitgedoste officieren. In de eetzalen waren altijd de meeste tafels door hen inge nomen. Het waren allen vriendelijke en beleef de lieden, die hun best deden vreemde talen te spreken tot de vreemdelingen, en geen vertoon van stuursche gestrengheid aan den dag legden. Maar de gestrengheid was er. Toen ik het land binnenkwam, werd mij zorgvuldig afgevraagd waar ik heenging. Toen ik Stresa noemde, werd er militair toezicht bijgeroepen. Of ik wapens bij mij had? Geenszins! Geen legitimatie kon my voor een onderzoek van mijn bagage be schermen; alleen aan een al te nauwkeurig on derzoek kon ik erdoor ontsnappen. Wy verlie ten met twee of drie menschen den trein te Stresa, want ik was laat. Het station stond vol al dan niet geüniformeerde politie en zwarthemden. Niet vol bij wijze van spreken, maar weer werkelijk stampvol. De passen wer den nauwkeurig met de „zwarte lijst" verge leken. Teerwijl de andere gedelegeerden in hotels te Stresa hun tenten hadden opgeslagen, heeft Mussolini vijf maal zijn eiland slechts voor korten tijd verlaten: Een keer om de Fran- schen op het station te ontvangen, en één keer voor de Engelschen. Daarop voor een diner op den vasten wal, en nog een keer voor een noenmaal bij de Engelschen. En ten slotte nog, om met een aantal van zijn gasten een voorstelling in de opera te Milaan, de beroemde Scala, te gaan bijwonen. Later leken mij de voorzichtigheidsmaatregelen wat te verslappen. Die voor het diner waren merkwaardig om aan te zien. Er was volkomen leegte geschapen, over vele honderden meters afstand, tus schen de plek, waar Mussolini aan land stap te, en het hotel. Ook rondom het hotel. Mili tairen in veldtenue, de bajonet op het geweer, en een sterke macht van politie en militie wer ken daartoe samen. De militaire afzetting zag er dreigend uit in het donker, langs den leegen boulevard. Later rukten spreekkoren aan van kinderen, die om den Duce riepen. Laat ik niet klagen. Als vreemdeling ben ik mede toege juicht, als tijdverdrijf van de kleinen der bal lila, die langs den weg naar Milaan, toen Mussolini naar de Scala zou gaan, In de dorpen waren opgesteld. Wat mij bij dit alles het meest heeft getrof fen is dit: Er is heel veel noodig voor een dic tator om rustig te slapen. Ik moest denken aan een foto, die kort geleden in de krant stond: Koningin Wilhelmina en prinses Juliana, rustig fietsende langs een grooten weg. Zelfs door de nauwe straten van Stresa joeg de auto van Mussolini in onstuimige vaart, toen hij naar het station reed om zijn gasten te ontvangen. MILAAN, 19 April (Reuter). In den afgeloo- pen nacht heeft een hevige storm groote schade aangericht in verscheidene dorpen in de landstreek Brianza. Door de kracht van den storm is te Seregno een in aanbouw zijnd huis ingestort. Daken werden afgerukt en boomen ontworteld. MOSKOU, 19 April (Reuter) Een student aan de geologische faculteit van de Universiteit te Kazan, genaamd Kogan, onderscheidt zich door een bijzondere wiskundige begaafdheid, aldus meldt Tass. Bliksemsnel vermenigvuldigt hij uit 't hoofd getallen van zes cijfers, verheft ze in de tweede macht en trekt de vierkantswortel uit getallen van elf cijfers. Reeds als leerling der lagere school kreeg hij vermaardheid om zijn rekenkundige vaardig heid. Sedert 1931 is de rekenkunde zijn lieve lingsbezigheid. Dagelijks houdt hij zich bezig met allerlei berekeningen, vermenigvuldigingen, deelingen, worteltrekkingen en niet alleen thuis, maar ook op straat. Kogan heeft zijn vaardig heid reeds eenige malen in het openbaar ge demonstreerd, waarbij zijn zenuwen echter sterk te lijden hebben. Zijn pols doet vaak 129 sla gen per minuut. Hij is nu 23 jaar oud.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1