Onze partij handhaaft zich „Lijk jij op het Blue Band meisje i Na de Statenverkiezingen N.S.B. acht procent Opnieuw salaris verlaging Bij 2 pakjes ^iP^O/f A pudding GRATIS proefzakje A.7P'AMANDELTJES pudding NIEUWE BEDRIJVEN Eenige persstemmen VRIJDAG 19 APRIL 1935 Handel tusschen Japan en Indië VOOR JEUGDLEIDERS DE KWESTIE-SPOORHOUT MAC ROBERTSON OP 18 MEI NAAR ONS LAND TWEE KINDEREN OVER REDEN Moordaanslag in woon wagenkamp H.H. WIJDINGEN Stations voor expresstukgoed gesloten Bedenkelijk tekort aan inzicht Weinig opwekkend beeld Prins Hendrik herdacht Bestuur der gemeente DE TERUGGEVONDEN STEM BILJETTEN Reizen bezorgde hem constipatie De verkiezingen voor de Provinciale Staten, in het verleden zelfs tegen den achtergrond van de Eerste Ka mer vrijwel van gewestelijk belang, zijn dit maal een staatkundige krachtproef geweest. De bewegingen die Duitschland schokken en bij Winschoten niet stilhielden, de we reldcrisis, die ook over onze dijken heen sloeg, de binnenlandsche ontevredenheden vroegen en verwachtten uit deze stembus een politieke opheldering. Vooral de partij, opgekomen uit de na-oorlogsche wanhoop, schudde aan de vaste staatkundige verhou dingen van dit bedachtzame land. De uitslag in tien provinciën, waar de groote partijen zich met eenige veranderin gen overeind hielden, heeft weer bewezen, hoe steevast de constitutie en hoe moeilijk verplaatsbaar de verhoudingen zijn. Al kreeg in het katholieke Limburg de dissidenten-lijst een grafelijken naam en in vloed, die met den overloop van Vrijheids- bonders en den afval van de kleine partij tjes en democraten vijf Statenleden ver wierven om het werk van de 37 der R.K. Staatspartij te gaan saboteeren, deze partij blijft in het land als de sterkste de leiding houden. Al is zij er niet op vooruitgegaan, de ver schuivingen rondom haar zijn belangrijker geweest. De vrijzinnig-democraten zijn ach teruit geloopen.De partij van den traditiopeelen achteruitgang, de liberalen, zijn bepaald gehavend. En opnieuw vraagt men zich af, welke verhouding er toch bestaat tusschen de machtige liberale pers hier te lande en haar politieke mach teloosheid op de openbare meening. De Rot- terdamsche donderslagen van enkele weken geleden tegen de R.K. Staatspartij en de ordening, welk een rhetoriekl En welk een verdeemoediging voor het .Alg. Hbl., dat in de hoofdstad de decadente partij van nog geen zestig liberalen op de nagenoeg zeshon derd Statenleden vertegenwoordigde maar op den vooravond van de verkiezingen stofte over den liberalen candidaat: „hij kan noch den hemel op aarde, noch het hiernamaals beloven aan wie op hem stemt, hij kan alleen wijzen op de koele, taaie geestdrift en den werkelijkheidszin van het liberalisme." De Vrijheidsbond had op de Amsterdamsche bruggen laten aanbrengen, dat het in het verleden beter ging, toen de liberalen regeer den, maar de menschen geloofden het niet, want het liberalisme heeft het in 't ver leden er naar gemaakt! Ook indien men op de dalende lijn let van de S. D. A. P., de partij der tegenwoordig veel te weinig ontevredenheid en daarom afgetuigd door de communisten, die met moscovitische sluwheid den klassenstrijd driester aandurven, blijven invloed en hou ding der R.K. Staatpartij de krachtigste. Zij had de felste aanvallen van twee kanten te lijden, van de N. S. B. en van den broeder strijd der katholieke democraten. En nau welijks verloor zij zes zetels, geen ontkrach ting van beteekenis als men de verliezen vergelijkt van de Anti-Revolutionnairen en Christelijk Historischen. De Kath. Democra tische Partij is er onder de opperleiding van prof. Veraart en na een concentratie van opwinding nauwelijks op vooruitgegaan, maar de Christelijk Democratische Unie won negen zetels! Het was vooral de N. S. B. die deze ver kiezingen politiek heeft geteekend. In de organisatie van de moedeloozen heeft zij inderdaad iets bereikt. De economische om standigheden en de niet altijd onrechtvaar dige maar schromelijk aangeschroefde kri tiek op de fouten van het Kabinet-Colijn hebben den propagandisten werfkracht ge geven, als ze op stap gingen zooals som migen hunner openlijk erkenden, om „de lui op te zoeken, die ontevreden zijn en daarom lid van onze partij willen worden." Hpe onverantwoordelijk, minwaardig en ontzaglijk wreed deze politiek van de vage algemeenheid zij, ze krijgt nu kans zich te concretiseeren. Zeker met in de veertig Sta tenleden zal zij straks in doodnuchtere poli tiek van de alledaagsche werkelijkheid scherp moeten omschrijven, hoe zij nu deze werkelijkheid zal verbeteren. De kritiek van de andere partijen en de gewes telijke pers zal hun nu geregeld narijden, de oude humbug en het meetinggebral baten niet meer. In dit vooruitzicht is het jammer, dat de N. S. B., die zonder Gelderland reeds acht procent van het aantal stemmen uitbracht, niet nu reeds gedwongen kan worden, met een werkprogram voor den dag te komen in het Parlement. Ongetwijfeld zou haar in een parlementair gevoeliger Staat als Frankrijk deze kans gegeven worden. In dien men hun stemmenmacht vergelijkt met die van de Anti-Revolutionnairen (11 pet.), Christelijk-Historischen (9 pet.), liberalen (6 pet.) en vrijzinnig-democraten (4.3 pet.), dan zou ook aan hen redelijkerwijs mogelijk een achttal zetels in de Tweede Kamer moe ten ingeruimd. Wij weten niet, of het Kabinet-Colijn zich naar deze verkiezingen zal oriënteeren. Dat echter sedert zijn optreden iets veran derde op de politieke kaart van het land, is moeielijk te weerspreken. Dat liberalen en vrijzinnig-democraten, partijen van minder stemmen-aantal dan de N. S. B., leden in het Kabinet-Colijn tellen, accentueert de poli tiek der verschuiving. En dat straks een zoo groot contingent kiezers zich niet in het Parlement kan uitspreken, als zijn oordeel wordt gevraagd over het ingrijpende bezui- nigings-ontwerp, zou in de parlementaire situatie een misteekening zijn. Vooral indien men in het oog houdt, dat de Duitsche kiezer al op twintig jarigen leef tijd naar de stembus gaat, en dat een twee jaren lang volhouden van de uitslui ting der N. S. B. en Chr. Dem. Unie in ons Parlement den groei der nieuwe partijen van de ontevredenheid ernstig zal bevorderen, krijgt de vraag actualiteit, of aan de N. S. B. c.s. niet de volle maat der parlementaire kritiek en verantwoordelijkheid moet wor den gemeten. Naar hervatting der handels besprekingen De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Hirota heeft den directeur van het De partement van Economische Zaken van Neder- landsch-Indië, mr. G. H. C. Hart, die te Tokio is aangekomen, en diens echtgenoote een lunch aangeboden, waarbij ook aanzaten de Neder- landsche gezant te Tokio, J. C. Pabst, en dr. Nagaoka, gedelegeerde naar de Nederlandsch- Japansche handelsconferentie, die onlangs te Batavia is gehouden. In Japansche kringen is men vrij optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid van hervatting der Nederlandsch-Japansche handelsbesprekin gen tot regeling van den handel tusschen Japan en Nederlandsch-Indië, hoewel geen officieele mededeeling hieromtrent is gepubliceerd. De Leekenspeldag te Lisse Men schrijft ons: De leekenspel-dag, welke den tweeden Paasch- dag te Lisse gehouden zal worden, wil het be wijs leveren, dat er ook voor de zwoegende Ka pelaans wel iets te bereiken is, mits eenig in zicht en goede wil by de leiders voorop staan. Ook op onze dorpen behoeven wij de jeugd niet langer bezig te houden met banale kluch ten of labyrinte drama's. Ook hier kan zich het jeugdspel frisch en spontaan ontwikkelen. De jongens uit de bollenstreek willen dit aan alle leiders, die maar komen willen, doorslaand bewijzen. Met groot enthousiasme hebben veertig een voudige jongens uit de bollenstreek, weken ach tereen gerepeteerd, om straks voor hun jeugd beweging een schoon en innerlijk rijk succes te boeken. Daarom noodigen zij alle leiders, die ook be langstellen in de cultureele ontwikkeling van de dorpsjeugd. Leiders, van ver over de gren zen van het Haarlemsch Diocees kondigen reeds hun komst aan. Nog vermelden wij dat 's middags om 3 uur wordt aangevangen met het demonstreeren van zang, dans, declamatie en klein tooneel, terwijl 's avonds om 7 uur het zoo blijde „Gastmaal der kinderen" zal worden gespeeld. Pl.m. 8.45 uur zal deze dag eindigen, zoodat zij die van ver komen, weer tijdig thuis kunnen zijn. Bezuiniging op salarissen der Rijksambtenaren zou f 10 millioen bedragen Naar de „N.Rott.C." verneemt, is in het bezuinigingsontwerp, waarvan de indiening spoedig is te verwachten, een nieuwe ver laging van de salarissen der rijksambtena ren opgenomen ten bedrage van 10 millioen. Het bezuinigingsontwerp zal voorts voor een belangrijk gedeelte een machtigingswet worden, waarbij de regeering zich voor een aantal be zuinigingen en daarmede verband houdende voorzieningen regeling bij Koninklijk besluit voorbehoudt. In verband met het gerucht, dat de aanvanke lijk in het ontwerp ook opgenomen aanpassing van de buiten den staatsdienst op het oeco- nomische leven drukkende lasten aan een lager niveau daaruit verwijderd is, verneemt het blad, dat hierin nader bij een afzonderlijk ontwerp zal worden voorzien. Het rapport van de Commissie uit de Tweede Kamer, welke zich onder voorzitterschap van den heer van Dijk met de kwestie-Spoorhout heeft bezig gehouden, zal waarschijnlijk begin Mei verschijnen. Sir MacPherson Robertson, die als schrijver van den eenigen tijd geleden gehouden Mel bourne Race, wereldbekendheid verwierf, zal in gezelschap van Lady Robertson op 18 Mei a.s. per K. L. M. naar Nederland komen en in het Carlton-Hotel te Amsterdam zijn in trek nemen. Bij het oversteken van den rijksweg te Ede zijn twee meisjes van 9 en 4 jaar door een auto aangereden en ernstig gewond. Beide kinderen liepen een schedelbreuk op, terwijl de een een arm en de ander een beentje gebroken had. Zij werden naar het ziekenhuis te Ede vervoerd. Verbetering stemmen-overzicht In het overzicht van het aantal stemmen, uitgebracht op de voornaamste partijen bij de Statenverkiezingen van 1931 en 1935, dat in ons ochtendblad geplaatst is, is een onjuist getal geplaatst als totaal-cijfer van het stem- menaantal, behaald door de R.K. Staatspartij in 1935. Dit moet 20.000 hooger zijn, dus 911.024. Bewoner ernstig gewond In het woonwagenkamp aan den Rimburger- weg te Brunssum is een moordaanslag gepleegd, waarbij, bericht de „Telegraaf", de woonwagen bewoner P. door een tweetal schoten ernstig ge wond werd. In het woonwagenkamp was, zooals vaker voorkwam, ruzie ontstaan tusschen vrouw S. en P. over een reeds lang loopende kwestie- De 23- jarige zoon van vrouw S. liep, zoodra hij de ruzie waarnam, naar den woonwagen, waar hij een geladen revolver greep en daarmede naar P. toesnelde. Op een afstand van ongeveer twee meter los te hij een vijftal schoten. Een der kogels trof P. in de kaak en drong door tot in den hals, een tweede verwondde hem aan het dijbeen. De politie werd gewaarschuwd en was spoe dig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Onder een fornuis verstopt werd de revolver uit den woonwagen te voorschijn gehaald en door de politie in beslag genomen. De zoon van vrouw S. werd gearresteerd en zal ter beschik king van de justitie worden gesteld. De kogel, die in den hals van het slachtoffer was terechtgekomen, is operatief verwijderd- Nederlandsch Muziekfeest Ter gelegenheid van het Nederlandsch Mu ziekfeest 1935 zal binnenkort een officieel feest programma verschijnen. Dit programma zal, Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. J. M. Buckx zal Zaterdag 20 April as. in de kapel van het Studiehuis St. Jozef te Hees-Nijmegen, de H. Wijding van het Diaconaat toedienen aan de fraters: A. Sengers, Jac. van Don, J. Laan, H. Bal- leur, J. van Eijk, Jac. van Hoek, H. Verhoeven, J. Jacobs, H. van Schalk, J- van Zeist, Jac. van Herel, Fr. Nolten, L. van Dijk, J. Wagenaar, J. Schuurmans, Fr. van Iersel, H. van Iersel, L. Fuchs en J. de Vries. Alsmede de vier mindere Orden aan de fra ters: G. Elling, P. Koevoets, J. Roessen, P. Denis, J. Bos, W. Boeren, Fr. Heus, A. Weisenborn, A. de Visser, D. van Lil, A. Boot, G. Wijfjes, J. Ruth, H. Vink, B. Veldhoven, L. Linssen, J. Ponsioen, L. Jamar, S. Bastiaanse, B. Wolte- rink. Allen van de Congregatie van de Priesters van het H. Hart van Jezus. TIJDELIJKE RECLAME PUDD1NGFABRIEK A. J. POLAK, GRONINGEN behalve alle gegevens omtrent de uitvoeringen, biographieën der componisten, teksten en toe lichtingen, tal van bijdragen en illustraties be vatten, en de volledige lijst van het eere-comité en alle medewerkenden. Voorts zal 'n overzicht worden gepubliceerd van alle door het Concert gebouw sedert de oprichting gegeven uitvoerin gen van Nederlandsche werken. Het program maboek, waarvan de artistieke verzorging in handen van Willy Sandberg is, wordt gedrukt door N.V. van Munster's Drukkerijen te Am sterdam. Ministerieel standpunt ten aanzien van steun door gemeente besturen De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een schrijven gericht aan de gemeentebesturen met het verzoek, zich van steunverleening aan nieuw op te richten ondernemingen, in welken vorm dan ook, te onthouden, zoolang geen zekerheid bestaat, dat met steunverleening het algemeene Nederlandsche belang gebaat is. Deze zekerheid kan worden verkregen indien men zich om inlichtingen wendt tot het De partement van Economische Zaken. Naar wij vernemen, zullen in verband met het doorrijden van de reizigerstreinen op de hier onder vermelde stations en halten met ingang van 15 Mei as. deze eveneens met ingang van genoemden datum, worden gesloten voor het vervoer van expressestukgoed: Acht, Assel (ook voor snelstukgoed)Capelle a. d. IJssel, Esch, Grubbenvorst (ook voor snel stukgoed), Hedel, Schalkwijk, Staphorst en Waardenburg. Naar aanleiding van de Statenverkiezingen in tien provincies bevatten de avondbladen van Donderdag uitvoerige beschouwingen. Wij laten hier enkele passages volgen. Voldoening naast zorg „De Maasbode" schrijft: Op de eerste plaats moet ons een juichkreet van het hart over het feit, dat de R.K. Staats partij zich over het geheel genomen op zoo schitterende wijze heeft gehandhaafd. Nooit heeft onze politieke eenheid een hachelijker kamp te strijden gehad: in het front bespron gen door de N.S.B., in den rug door de K.D.P. had zij een aanval te doorstaan als nooit te voren. En zie: ongeschokt bleek onze partij te staan gegrondvest in de harten van haar hon derdduizenden volgelingen. Aan den aanval van de N.S.B. weerstond zij met glans en met zeer gering verlies. Hoe dikwijls werd het ons- naar aanleiding van onze actie tegen de N.S.B. aan gekondigd in allerlei brieven van katholieke N.S.B.-ers: wacht maar op den dag der verkie zingen, den dag der wrake! D&n zouden wij sid deren en beven bij den aanblik van de verwoes tingen, door de N.S.B. in onze gelederen aan gericht. Die dag van gramschap is voorbij. En in plaats van sidderen en beven doorstroomt ons een gevoel van innige en dankbare voldoe ning, dat Wij zulk een aanval onder zoo ont zettend moeilijke omstandigheden zoo glansrijk doorstonden. Vooral verheugen wij ons zoo intens mogelijk over het zoo schamel en poover figuur, gesla gen door de K.D.P., die de omstandigheden toch in zoo sterke maté voor zich had. Moge het succes der N.S.B. en z'n eigen débê,cle aan prof. Veraart de oogen openen. Laten we het ons op den dag van heden nog eens zoo scherp moge lijk realiseeren, dat in de tegenwoordige tijds omstandigheden nog meer dan ooit. onze poli tieke eenheid eisch van zelfbehoud is. Samenvattend: een verkiezing, dis om den groei van de N.S.B. zij het dan hoofdzakelijk buiten katholieken kring en om de verliezen der groote' christelijke partijen bezorgdheid wekt, maar die ons, Katholieken, een gevoel kan ge ven van groote voldoening, doch ons tevens de meest waakzame zorg en intense activiteit gebiedend voorschrijft. Het vertrouwen behouden Of de nationale regeering, direct niet in het geding, uit den uitslag der verkiezingen iets te leeren zal vinden? vraagt „De Volkskrant". Ongetwijfeld. Op de eerste plaats dit, dat zij goed zal doen zich zoo min mogelijk naar de vrijzinnigheid te oriënteeren. De democratische vleugel van de rechtsche partijen heeft zich scherp geaccentueerd, een aanwijzing, welke een nationale regeering niet zal kunnen en willen verwaarloozen. Van de R. K. Staatsparty mag worden ge tuigd, dat zij zich heeft gehandhaafd. Voor een groote partij als deze tallen kleine verschuivingen, voor een deel het gevolg van een technische wijziging der kieswet, nauwelijks mee. Haar hoofdmacht is onaangetast gebleven, het vertrouwen van het katholieke kiezerskorps heeft ze behouden. Wat natuurlijk niet uitsluit, eer insluit, dat haar leiding en haar vertegenwoordiging in het Parlement uit den uitslag der Staten- stembus de lessen zal hebben te trekken, die daarin ook voor haar liggen opgesloten. Er valt wat anders te doen dan alleen of niet alleen hoera te roepen. De uitkomst wijst, volgens „De Stan daard" op een bedenkelijk tekort aan in zicht in de werkelijkheid en aan verantwoor delijkheid bij een belangrijk deel van ons volk. De partijen, welke zich hebben overgegeven aan een onmatige, vaak alle perken te buiten gaande critiek op het regeeringsbeleid, en aan een roekelooze speculatie op den nood van velen, komen met belangrijke winst uit den strijd, konden zich handhaven, of gingen be trekkelijk weinig terug. De achteruitgang in het percentage van de SDAP wordt vrijwel opgeheven door den vooruitgang van de Com munisten. De NSB, welke haar uiterste krach ten heeft ingespannen en geen middel onge bruikt liet ook niet dat van verdachtmaking, laster en demagogie heeft bijna acht pro cent van de kiezersbevolking aan haar zijde gevonden en verkreeg ruim 264.000 stemmen. Dit moge op zichzelf bezien naar veler oordeel, wanneer rekening wordt gehouden met de verwachtingen, nog niet onrustbarend zijn, het is nu eenmaal niet een op zichzelf staand ver schijnsel. Een belangrijk deel van deze stem men is afkomstig van hen, die voorheen stemden op partijen, welke, hoe men ook over haar principes moge oordeelen, in elk geval gerekend kunnen worden tot de „legale par tijen", en dat geeft reeds een zeer ernstig ongunstig verschil. Het duidelijkst wordt men de beteekenis van de verschuiving onder de kiezers gewaar, als men den uitslag in de twee 1 grootste steden wat nauwkeuriger beziet. In Amsterdam vereenigden de SDAP, de Comm. Partij, de RSAP, de CDU en de NSB tezamen ruim 231.000 stemme* op zich; dat is belang rijk meer dan de helft van het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen, zijnde 378-307. In Rotterdam verkregen de SDAP, de Comm. Party, de RSAP en de NSB tezamen ruim 136.000 van de 260.751 geldige stemmen, dat is eveneens meer dan de helft. D.w.z. als de kie zers in die steden niet spoedig tot bezinning komen, dan zal er mede moeten worden gere kend, dat aldaar straks raden worden ver kozen, welke niet tot het besturen van die steden in staat zün. Elke regeering kweekt ontevredenen, merkt het „Handelsblad" o.m. op, in een crisis zelfs zeer veel ontevredenen terecht of ten onrechte en het is in onzen tyd een gewoon verschijnsel, dat velen dan gaan gelooven in de mogeiykheid van het oplossen van allerlei regeermoeiiykheden door het volgen van één persoon; te gereeder als die persoon nog nooit geregeerd heeft en dus geen politieke fouten heeft kunnen maken. Een groot verlangen dat er meer positief opgetreden moet worden te gen de bedreigingen van het Marxisme; tegen alles wat de vaderlandsliefde zou verslappen, dryft ook velen in die richting te gemakke- ïyker, omdat men zeker wist, dat deze stem ming toch nooit de regeerverantwoordeiykheid op de NSB zou leggen en de gevaren van dic tatoriaal bewind dus heden nog veraf ïyken. Inderdaad willen 92 pCt. van de kiezers nog niets van de NSB-staatsinrichting weten. Thans zal deze nieuwe party niet slechts haar intree in de Staten-colleges, maar ook in de Eerste Kamer doen. Met belangstelling zien wy nu het optreden der NSB'ers in die colleges tegemoet. Tegenover het respectabel aantal kiezers, die aan deze groep hun ver trouwen hebben geschonken, is de party van ir. Mussert verplicht, nu ook te laten zien, dat zy in het belang van het geheele Nederland sche volk tot practischen, staatkundigen arbeid in staat èn bereid is. zy kan in die colleges nu toonen, dat ook al regeert ze niet, ze werkeiyk genoeg vader landsliefde heeft om in het tegenwoordig sy steem mede te werken tot leniging van 's lands nood. De „N. Rott. Courant" wijst er op, dat ue uitslag der verkiezingen een weinig opwek kend beeld geeft van de tegenwoordige kie zersmentaliteit. Aan de winnende hand waren de revolutionnaire en radicale partijen, die hun winst boekten ten koste van de vüf regee- vir.gspartijen (de r.-k., a.-r„ c.-h., lib. en v.-d.), hoewel deze met 57.5 pCt. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen tegen 61.9 pCt. in 1933 (Kamerverkiezing) en 67 pCt. in 1931 de meerderheid van de kiezers aan hun zijde f.adden. Dit is een verkiezing, waarby de economische nood en de daardoor veroorzaakte ontevreden heid grooten invloed hebben gehad. Men ziet het aan de 39 zetels, waarop de N. S. B. beslag heeft gelegd; aan de 10 zetels, waarmede ook de Chr. Dem. Unie haar intrede in de Staten zal doen; aan de 4 zetels winst voor de Kath. Dem Arb.-P.; aan de 3 zetels winst voor de commu nisten en 1 zetel winst voor de Rev. Soc. P. Uit al deze winsten spreekt het naieve geloof, dat de daarby betrokken partyen by machte zullen zijn, verbetering in den toestand te bren gen, waartoe deze partijen wel het laatst in staat zy'n. Gezwegen nog van het onheil, dat er op ander dan economisch gebied zou worden gesticht. Genadelooze veroordeeling? De uitslag van de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, zooals die thans voor op één na ahe gewesten bekend is, beteekent, naar de meening van „Het Volk", een buitengewoon hard aankomend vonnis over het kabinet-Colijn en de nu sinds twee jaren door deze regeering met niets ontziende hardheid doorgezette aanpas singspolitiek. Hy beteekent een genadelooze veroordeeling van alle vijf de regeeringsparty'en, die dit minis terie en deze crisispolitiek, hetzü met onver deelde instemming, hetzy onder het uiten van bedenkingen, maar niet minder standvastig, gesteund hebben. Moeilijkheden vergroot „De Telegraaf" constateert, dat het ka- bmet-Colijn de meerderheid van het land biyft vertegenwoordigen. Het blad stelt dit voorop zonder zich de illusie te maken, dat aan de regeeringscoalitie geen aanzieniyk verlies aan prestige is toegebracht. By na alle party en die in dete zware en donkere jaren de verantwoor- deiykheid hebben gedragen, moesten aan poli tieke tegenstanders stemmen afstaan. Een factor van beteekenis is het dat alle par tijen met een sterk ontwikkeld sociaal program genade gevonden hebben in de oogen der kie zers. Wie het meeste heeft beloofd, heeft de meeste stemmen verworven. Voor de anti-revo- lutionnairen is de snelle groei der Chr. Demo craten een bedreiging. De R. K. Staatsparty, die van alle regeeringspartyen het sociale vraagstuk het meest op den voorgrond schoof, oracht het er betrekkeiyk goed af, maar moest niettemin aan de Katholieke democraten stem men afstaan. De S.D.A.P. verkeert in bijna de zelfde positie als de R. K. en handhaafde zich eveneens door haar sociaal program. Wat ligt nu meer voor de hand, dan dat de druk der Katholieken op de tegenwoordige regeerings coalitie zal toenemen en dat zij luider nog dan tot nu toe het geval was op sociale maatregelen zullen aandringen. Het ondankbare werk, dat de Regeering ver- ricnt, moest aan haar populariteit afbreuk doen. Dn werk moet echter volbracht worden wil het land op den duur geen groote schade lyden. Voorbeeld van hulpvaardigheid Aan den vooravond van den verjaardag van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik was door de Koninklijke vereeniging „Oranjebond" een herdenkingsavond georganiseerd in Pulchri Studio te Den Haag gewijd aan de nagedach tenis van den Prins, die van 1902 tot aan zyn dood beschermheer van de vereeniging is ge weest. By deze plechtige bijeenkomst was H. M. de Koningin vertegenwoordigd doorHaar Kamer heer-ceremoniemeester, R. A. baron van Har- denbroek van Hardenbroek en Prinses Juliana door Haar Kamerheer mr. J. C. baron Baud. Op het podium was een portret opgesteld van Prins Hendrik. Na een kort welkomstwoord herdacht de voorzitter van den Oranjebond, de heer A. C. Verbeek, eerbiedig de groote hartelijkheid en vriendelijkheid, welke de vereeniging steeds van den Prins had ondervonden. Na eenige gezangen sprak dr. N. .Japikse, directeur van het Koninklijk Huisarchief, de gedachtenisrede uit. In een boeiende toespraak schetste dr. Japikse allereerst het Mecklenburgsch karakter, waarin enkele slavische trekken over zijn ge bleven. Vervolgens wees dr. Japikse er op, dat er talrijke betrekkingen bestaan hebben tusschen Mecklenburg en Nederland. Daarna gaf spr. een schets van het karakter van 's Prinsen vader, die een zoo belangrijke rol heeft gespeeld in de Duitsche Nationale beweging Wat de levensloop van Prins Hen drik betreft, het militaire beroep trok hem eigenlijk toch niet aan. Landbouwzaken, reizen, jagen, bergklimmen, dat waren dingen, die de volle liefde van den Prins hadden. Hoeveel heeft hy niet gedaan voor den bosch- bouw op het Loo. Met groote sympathie heeft hy er voor gestreefd hier iets moois en iets nuttigs tot stand te brengen. Dr. Japikse gaf een overzicht van 's Prinsen werkzaamheden op publiek terrein en herin nerde aan zijn moedig optreden bij de Berlin- ramp, aan zün jarenlange leiding van het Roode Kruis, aan zijn werk voor de Padvinders. Steeds was hij geneigd om te helpen, daar waar geholpen kon en moest worden. Deze karaktertrek deed hem de groote sympathie van de geheele natie verwerven. Zijn leven is in meer dan één opzicht een nuttig leven ge weest, in het belang van lan£ en volk. Na de pauze werd nog eenige muziek ten gehoore gebracht. Het slotwoord werd gesproken door den Zuid-Afrikaanschen gezant, dr. H. D. van Broekhuyzen, die de schoone taak van het Roode Kruis schetste, dat steeds klaar staat om de helpende hand te bieden. Laten wy ons allen door het voorbeeld van wijlen Prins Hendrik geïnspireerd gevoelen om dezen schoonen arbeid voort te zetten. Onderzoek naar de wenschelijk- heid van wijzigingen in de methode „Maatschappij-Belangen", het maandelijksch orgaan van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel bericht, dat de voorzitter der Maat schappij, de heer ir. A. Plate te Rotterdam, een commissie onder presidium van prof. mr. C. W. van der Pot heeft geïnstalleerd, die zich zal bezig houden met de vraag, welke wijzigingen etJ' in de methode van bestuur der gemeente (spe-" ciaal dr groote gemeente) dienen te worden'' aangebracht, opdat de bestuurscapaciteit ver beterd worde en meer aangepast aan de gewij zigde maatschappelijke, speciaal economische eischen. De commissie bestaat uit de heeren prof. mr. C. W. van der Pot, hoogleeraar in het Staats recht te Groningen, voorzitter; leden, de heeren: H. de Bordes, burgemeester van Bussum; mr. J. Dutilh, lid van den gemeenteraad te Rotter dam; W. Drees, lid van de Tweede Kamer; A. J. van Gerrevink, burgemeester van Oegstgeest; prof. mr. A. C. Josephus Jitta, ir. A. de Kanter, directeur van Wiltoi^ Fijenoord; mr. A. Koelma, secretaris der gemeente Alkmaar; mr. dr. P. L. G. 2?. M. Vonk en Both, burgemeester van Til burg en mr. J. Bool, commies-redacteur ter se cretarie te Leiden, secretaris; als adjunct secretaris is de heer mr. S. O. van Poelje aan de commissie toegevoegd. Het is en blijft raadselachtig Omtrent de vondst van de vermiste 400 stem biljetten, waarover wij reeds een en ander pu bliceerden, vernemen wij nog nader, dat Don derdagmiddag om half drie het pak is terug gevonden, ingepakt en in ongeschonden toe stand, in de school aan het Weltevredenplein te Haarlem, en wel door een aannemer, belast met het plaatsen en weghalen der stemhokjes. Het pak lag in een schoollokaal, gelegen naast het lokaal, waaruit het werd vermist. Men vond het achter een stemhokje 'óp een schoolbank. Op die plaats heeft het zeker niet gelegen toen het vermist werd, aldus garandeert de re cherche. Men heeft bij de vermissing het ge heele gebouw nauwkeurig onderzocht en het is dan ook raadselachtig hoe en waarom het pak later op die plaats terecht is gekomen. Ook een onderwijzer heeft verklaard by de vermissing het geheele lokaal doorzocht te hebben zonder het pak te vinden. Het onderzoek der recherche wordt voortgezet. (Ingezonden Mededeeling) Verkooper vertelt, hoe hy zich „fit" houdt. „Ik ben handelsreiziger", schrijft iemand ons, „en als ik er niet steeds iets voor inneem, heb ik door het voortdurend zitten in den trein steeds last van constipatie. Kruschen Salts is het eenige middel, dat hiervoor inderdaad goed helpt en toch mijn werk niet stoort. Eiken Zaterdagavond neem ik een groote dosis Kruschen en op Zondag, als ik niet hoef te werken, hebben de zouten hun uitwerking. Op weekdagen neem ik direct na het opstaan een kleine dosis. Den geheelen dag door moet ik in de weer zyn en Kruschen is het eenige juiste middel, dat me den geheelen dag fit houdt. Ik heb ook wel eens andere laxeermiddelen ge probeerd, maar ik heb de ervaring, dat deze óf wel onvoldoende waren óf te krachtig werkten."' V. L. Kruschen Salts is een natuurlijk recept om een inwendige lichameiyke zuiverheid te be houden. De zes zouten in Kruschen sporen Uw afvoerorganen zachtjes tot regelmatige wer king aan. Zoodoende wordt Uw organisme vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, in dien ze zich kunnen ophoopen, den algeheelen gezondheidstoestand schaden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappü, Amsterdam, voorkomt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5