De Bulgaarsche regeeringscrisis fl FRANKEN'S Hitier 46 jaar De Dardanellen- kwestie DE KERKSTRIJD IN MEXICO Het nieuws van heden DUBBELE OPPOSITIE Heel Berlijn een vlaggenzee HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. RUIZ HITLER ONVERWACHTS NAAR BERLIJN Vredestriduum te Lourdes PASEN FOTO TEMPO PAASCHBOODSCHAP VAN Z.H. DEN PAUS DE BAROMETER BROODFABRIEKEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 20 APRIL 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19299 Het leger blijft de baas Zankov MEELFABRIKANT VERMOORD Op den Afsluitdijk tusschen Breezand en de Friesche Tcust sloeg een auto, door het springen van een hand, twee maal over den kop en vloog vervolgens het water in. Twee dames werden zwaar, twee heeren licht gewond, terwijl een kind geen letsel kreeg Het Weer Turksche regeering zal haar waar schijnlijk. spoedig formeel ter sprake brengen Scherp artikel van de „Times" Hollandsche 10 O-jarige in Amerika Katholieke ouders mogen hun kinderen niet meer naar openbare scholen zenden Mexicaansche consuls teruggeroepen Oneenigheid met Von Neurath over het antwoord op de Geneetsche resolutie? Spoedzitting van het Rijkskabinet Reis van den Pauselijken Legaat Boliviaansche successen BERICHT De NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT zal op Tweeden Paaschdag en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE Leveren met div. lekkernijen onder meer: Franken's Paasbrood Prima Krentenbrood Heerlijk Rozijnenbrood MoscovischeTulbanden Paastaarten alles in diverse grootte en prijs DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Fotografeeren nu goedkooper dan ooit! STEUN IN DE V.S. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Tengevolge van de strenge perscensuur. welke In Bulgarije als onvermijdelijk be geleidingsverschijnsel van de min of meer koninklijke dictatuur van kracht is, ma ken de regeeringscrises er steeds een eenigszins verrassenden Indruk. Zjj lijken er als duiveltjes onverhoeds uit openklappende doosjes te sprin gen, omdat men het brommen der zich opwin dende vee ren buiten de Welhaast hermetisch gesloten doosjes niet kan hooren. Zoo is het ook thans weer gegaan. Terwijl de kwestie van de herbew'apening in Oostenrijk, Hongarije en Bul garije sinds de eigenmachtige daad van Duitsch- land actueel geworden is en op aandringen van Mussolini te Stresa binnenkort bestudeerd en geregeld zal worden, heeft Bulgarije weer eens met binnenlandsche politieke moeilijkheden te kampen. De kernoorzaak van de verschillende regeeringscrises, welke zich in Bulgarije den laatsten tijd voltrokken hebben, moet gezocht worden in meeningsverschillen over de macht, welke de Koning in den staat dient te bezit ten. Deze meeningsverschillen doen zich niet alleen voor tusschen de burgerlijke en de mi litaire wereld, maar ook in de legerkringen zelf, waar de jongere officieren tegenover de oudere gerenommeerde goudkragen staan. Men herin nert zich den ietwat kluchtig aandoenden staatsgreep, waarbij de toenmalige minister van binnenlandsche zaken na argeloos den nacht, waarin de wet met afdoende militaire en poli- tioneele maatregelen volkomen ordelijk verzet was, verslapen te hebben, door de telefoon moest vernemen, dat hij van zijn premierschap was vervallen verklaard. Koning Boris legde zich tenslotte bij den door de Zwenogroep geforceer- den staatsgreep neer en schikte zich in het nieu we militaire regime van Georgiev, dat zeer autoritair Was, maar waarbij zijn eigen autori teit een paar veeren moest laten. Georgiev re kende krachtdadig af met de Macedonische terroristen, die de verhouding van Bulgarije met Griekenland en Joego-Slavië zoo vaak had den vertroebeld, en oefende een militaire dic tatuur uit, waaraan Koning Boris niet veel meer dan zijn naam leende. De macht en het gezag van den Koning werd eerst weer versterkt en hersteld, toen het ministerie-Georgiev óp bijna even romantische wijze als zijn voorganger Werd vervangen door dat van Slatev, waarin de onwrikbaar koningsgetrouwe officieren den doorslag gavé'n. De regeering Slatev heeft drie maanden over Bulgarije geregeerd. In die drie maanden heeft de aanvankelijk neergeslagen en illegaal verklaarde oppositie weer haar dub belen kop opgestoken en nu Slatev met één slag beide koppen tegelijk afsloeg, is hij zelf over deze koppen gestruikeld. Zooals men weet, is de huidige regeerings crisis het onmiddellijk gevolg geweest van de krachtdadige wijze, waarop de minis ter-president Slatev de vroegere premiers Georgiev en Zankov met hun meest onmiddel lijke medestanders met den sterken arm naar Boergas in verbanning stuurde. Met dezen radicalen maatregel waren verschillende minis ters het niet eens en boden dies him ontslag aan. Daarop heeft Slatev het ontslag van het geheele kabinet aangeboden, dat door den ko ning werd aanvaard. Georgiev had Slatev ver weten, dat deze op een volkomen dictatuur zou aansturen, waartegenover Slatev de verklaring aflegde, dat hij het plan had binnenkort zelfs weer een parlement in te stellen. Slatev be schuldigde Georgiev en de achter hem staande Zweno-groep van ,,republikanisme", maar Geor giev is een voorstander van een autoritaire re geering, alleen wilde hij de bevoegdheden van den koning inkorten en het heele staatsgezag in handen van de gansche regeering leggen, zoodat de koning er geen doorslag gevende rol meer in zou kunnen spelen. Zankov cs. werden door Slatev verbannen, omdat zii van een na- tionaal-socialistische gezindheid blijk gaven, Welke in de officieel partljloozen staat Bulga rije niet geoorloofd is. Zankov keerde zich ook tegen den sterken politieken invloed van het leger en had onlangs in een brief betoogd, dat de officieren uit de regeeringsgebouwen dienden te vertrekken en terug te keeren naar de kazernes, Waarin zjj thuis behoorden. Dat de beide thans getroffen oppositionecle kopstukken en hun aanhang zich in de sympathie van verschillen de groepen in de bevolking mochten verheugen, is gebleken bij hun transport naar het verban ningsoord. Op verschillende stations stroomde een opgewonden menigte samen om de gedepor teerden te bespieden en de blanke sabel moest er aan te pas komen om het vuur der geest drift uit te slaan. In tegenstelling met vorige malen schijnt de oplossing van de regeeringscrisis dezen keer niet zoo vlot van stapel te zullen loopen. Ofschoon het militaire element ook in de toe komst voorloopig nog wel de zwaarste politieke troef zal blijven, heeft de koning gemeend, nu de kwestie van Bulgarije's gelijkgerechtigdheid op bewapeningsgebied aan dé internationale orde is, de uiteindelijke voorkeur te moeten geven aan een burgerlijken kabinetsformateur om de buurstaten niet al te zeer te verontrusten. De oude heer Tosjev, ex-gezant te Weenen, die sinds lang in politieken ruste leefde, heeft ten slotte de opdracht gekregen om een nieuwe re geering samen te stellen, maar of hij daarin zal slagen, dient nog te worden afgewacht. BERLIJN, 20 April Heden viert de Leider en Rijkskanselier Adolf Hitler zijn 46sten ver jaardag. Hoewel hij aanvankelijk voornemens was dézen dag op zijn landgoed in Beieren door te brengen, is hij gisteren, zooals we elders reeds meldden, per vliegtuig uit München naar Ber lijn vertrokken, om daar een spoedzitting van het Rijkskabinet bij te wonen. Geheel Berlijn viert dezen dag weer met den Führer mee. Van alle huizen waait het zwart- wit-rood en de hakenkruisvlag. Talrijke ge schenken zijn gisteren en vandaag in de Rijks kanselarij ontvangen. Bij het eerste ochtend gloren van den dag stelden Hitlerjongens zich met groote en kleine bouquetten voor de Rijks kanselarij op, om den Führer persoonlijk ge luk te wenschen. Lutze, dé chef van den staf der S.A., heeft bij gelegenheid van Hitler's verjaardag een dag order aan de S.A-troepen uitgevaardigd, waar in hij o.m. het volgende zegt: Terwijl anderen zich in de parlementen aan schoone of ook onschoone woorden te buiten gingen heeft de S.A. in den strijd op straat, in zaal-slagen en in het zich dagelijksch gereed houden voor de partij, Zich zelf in den waren soldaten-geest opgevoed en dén geest gescha pen, die alleen in staat was het moeras van het parlementarisme te overwinnen en in het volk de geestelijke en zedelijke voorwaarden te scheppen voor zijn volksche en militaire weder geboorte. Wanneer ik vandaag onzen Leider uit uw al ler naam een uiterlijk teeken mag overhandigen, dan is dat slechts mogelijk door uw trouw, uw offer, uw bereid zijn en dit is heden wensch en belofte tegelijk. Zoo was het, zoo is het, zoo zal het steeds zijn. Heil onzen Leider, heil on zen oppersten S.A.-leider. De vroegere afgevaardigde Willis Baldwin, een der rijkste meelfabrikanten van Canada, heeft men te Baldwin Mills, in den staat Quebec, vermoord gevonden. Zijn schedel was verbrijzeld en in zijn mond vond men een prop papier. Van den dader is tot nu toe geen spoor gevonden. VERWACHTING: Zwakke tot mati- gen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, licht tot half bewolkt, later wellicht toenemen- js de bewolking, aanvankelijk droog weer, later eenige kans op onweer, aanvankelijk iets warmer. Hoogste stand: 766.8 te Isafjord. Laagste stand: 746.6 te Valencia. Zon op 4.55 - onder 7.04 - Licht op 7.34 §j Maan op n.m. 9.45 onder v.m. 4.51 Laatste kwartier 26 April illillllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllliniillili LONDEN, 20 April (Reuter) De „Times" wijst in een hoofdartikel den te Genève opnieuw ter sprake gebrachten eisch van Turkije, om de Dardanellen te versterken, krachtig van de hand. Het lijdt geen twijfel, aldus het blad, dat de Turksche regeering de Dardanellen- kwestie spoedig formeel ter sprake zal brengen. Het voorwendsel hiervoor zal de toekenning van militaire rechtsgelijkheid aan Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije bie den. Er is echter onmogelijk een logischen samen hang tusschen deze beide kwesties te ontdek ken. Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije zou den op goede gronden de erkenning van mili taire rechtsgelijkheid met de aangrenzende staten kunnen eischen. Turkije heeft echter, in tegenstelling met deze staten, geen opgedron gen vredesverdrag onderteekend, daar het ver drag van Lausanne na lange en taaie onder handelingen tot stand is gekomen. Zelfs wanneer herbewapening van den di- recten nabuur, Bulgarije, werd toegestaan zou er geen aanleiding bestaan voor bevestiging der Dardanellen, want Turkije en Bulgarije zijn niet slechts door het Volkenbondsconvenant, ooch ook door een, bij het verdrag van Lau sanne gevoegde speciale overeenkomst en door een wederzijdsch neutraliteits- en arbitrage verdrag verbonden. Ook is er geen werkelijke tegenstrijdigheid tusschen de nationale belangen van Turkije en Bulgarije te ontdekken. Bovendien heeft Tur kije een grooter leger en een grootere bevol king dan Bulgarije. Er bestaat werkelijk geen enkele steekhoudende reden, waarom de En- gelsche, Fransche en Italiaansche regeeringen een verandering in den tegenwoordigen toe- De walbeschoeiing van de Alkmaarsche kaasmarkt stortte plotseling in, een boom meesleurend stand aan de Dardanellen zouden moeten toe juichen. De Dardanellenkwestie raakt niet slechts Sovjet-Rusland, Turkije en de Middelandsche Zee-staten, doch iedere staat, die den Donau- waterweg gebruikt. Elk dezer staten dient bij de besprekingen zijn stem te laten hooren. Mrs. Adelaide Foss, die in 1835 in Nederland is geboren en zich op zeventienjarigen leef tijd in de Vereenigde Staten heeft gevestigd, heeft op 4 April j.l. haar honderdsten ver jaardag gevierd. Deze gebeurtenis is door alle parochies van Cincinnati met grcote plech tigheid gevierd, in verband met het feit, dat mrs. Foss 5 harer 10 kinderen aan de kerk heeft geschonken. Vier harer dochters zijn lid van de Notre Dame te Cincinnati, haar zoon, die in de orde der Jezuïeten was getreden, is in 1914 overleden. Ofschoon in de pers dezer dagen, naar aan leiding van een Amerikaansch bericht de stille hoop werd uitgesproken, dat de Mexicaansche Regeering haar koers zou wijzigen, blijkt uit de jongste berichten, dat tot heden hiervan nog niets te bespeuren is geweest. De hevig heid, waarmede de katholieken worden ver volgd, en die zelfs de methoden der Sovjet terroristen overtreft, is nog in geenerlei mate afgenomen. Het is vooral de jeugd, die aan de duivelsche aanvallen is blootgesteld. Op de meest brutale wijze tracht men de onschuldige kinderzielen te moorden. Doch langzaam be gint onder het katholieke volk een oppositie te groeien, welke groei thans nog slechts ten ge volge heeft, dat de aanvallen op de jeugd in lievigheid toenemen. Het socialistisch onder wijs is tot een volslagen atheïstisch onderricht geworden. In Jalapa in den Staat Vera-Cruz moesten de bijzondere scholen allen gesloten worden, omdat de ouders eenvoudig weigerden, hun kinderen nog langer daar heen te zenden. Deze ouders zullen thans een verzoekschrift ii dienen bij president Cardenas om te verkrij gen dat op de bijzondere scholen althans het socialistisch onderwijs niet zal worden doorge voerd. Door den Senaat van de Nationale Autonome Universiteit in Mexico wordt een regeling ont worpen waardoor het mogelijk zal zijn dat zoowel openbare als bijzondere scholen zich bij de Universiteit kunnen aansluiten. Deze Universiteit is de eenige, waar het Atheïsme niet is doorgedrongen en van hieruit zou dan op de bij haar aangesloten scholen controle worden uitgeoefend. Tot nog toe hebben 20 scholen zich opgegeven. Mgr. Ruiz y Flores, Pauselijk Nuntius voor Mexico heeft een schrijven gericht aan de ka tholieke ouders van Mexico, waarin hij op nieuw de ouders verbiedt, om hun kinderen naar openbare scholen te zenden of naar scho len waar atheïstisch onderwijs wordt gegeven. De Nuntius leeft in ballingschap in San Antonio, Texas, en ondanks alle pogingen van de Mexicaansche regeering is zijn schrijven over het geheele land verspreid. Mgr. Ruiz wijst oaarbij ook Op het verbod, om scholen op te richten of in stand te houden, waar z.g. socia listisch onderwijs wordt gegeven. Dit laatste schrijft de Nuntius naar aanleiding van het onlangs van kracht geworden wetsartikel, waar bij het socialistisch onderwijs ook óp de bij zondere scholen moet worden ingevoerd. „Wij willen geen stelling nemen tegenover de arbeidersklasse" aldus schrijft Mgr. Ruiz. „Wij willen integendeej gaarne in een vrucht baren arbeid met haar samenwerken, maar wij kunnen niet toestaan, dat het Mexicaansche socialisme in haar woorden en daden zich ver grijpt aan de goddelijke wetten en nog minder kunnen wij toestaan, dat dit aan katholieke kinderen wordt opgedrongen. Daar wü weten dat er katholieken zijn die onze woorden op een andere wijze trachten te, verklaren dan wij bedoelen, zien wü ons ge noodzaakt te verklaren dat zoolang het so cialistisch onderwijs volgens art. 3 van de Grondwet verplichtend is gesteld, het voor katholieken verboden is openbare scholen op te richten of te onderhouden, w«ar deze wet op een of andere wijze in toepassing moet worden gebracht of hun kinderen naar deze scholen te zenden, onverschillig of het open bare of bijzondere scholen zijn." Mgr. Ruiz wijst ook den priesters op hun groote verantwoordelijkheid, wanneer zij kin deren toestaan openbare scholen te bezoeken. Deze bevoegdheid kan nooit gelden waar het anti-katholieke scholen betreft. De Mexicaansche consuls in Los Angeles en San Bernardino, wier optreden tijdens de pro cessies ter eere van O. L. Vrouw van Guade loupe, in December jj. groote opschudding te weeg heeft gebracht, zijn overgeplaatst. De ka tholieken hadden in Washington geprotesteerd tegen een dergelijk ingrijpen van vreemde coiisuls. De consul te Los Angeles, waar onge twijfeld de meeste Mexicanen in de Ver. Sta ten wonen, is overgeplaatst naar Tuscon in Ariz. De consul te San Bernardino is naar Mexico teruggeroepen. Deze mutaties zijn on getwijfeld het gevolg van het hevig protest der katholieken tegen het optreden van beide consuls waarop de regeering te Washington neeft ingegrepen. LONDEN, 20 April. De „Daily Telegraph" meldt: Er is oneenigheid ontstaan tus schen Rijkskanselier Hitier en den minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath. De besprekingen te München zijn afgebroken en Hitler is per speciaal vliegtuig naar Berlijn teruggekeerd, waar een spoedzitting van het Rijks kabinet zal worden gehouden om te beslissen over stappen in antwoord op de veroordeeling van het herstel van den militairen dienstplicht in Duitschland, welke de Volken bond heeft uitgesproken. De gisteren te München geëindigde confe rentie ving Dinsdag jJ. aan achter gesloten deuren in het hotel „Vier Jahreszeiten," dat streng werd bewaakt door politie en S. S- mannen. In goed-ingelichte nationaal-socialistische kringen, aldus ontleent de „Tel." nog aan de „Daily Telegraph", betwijfelt men ernstig of Hitier zal besluiten een nieuwe volksstemming te doen plaats vinden. Algemeen gelooft men, dat Duitschland den een of anderen kracht maatregel zal treffen om uiting te geven aan zijn misnoegen over de beslissing van den Vol kenbond. Men laat echter deze zaak geheel aan den Führer over. Z. H. de Paus heeft, zooals bekend is, Zijn Staatssecretaris, Z. E. Kard. Pacelli, benoemd tot Zijn Legaat bij het Vredestriduum te Lourdes tot sluiting van het H. Jaar. De Fransche regeering zal den Legaat plech tig ontvangen. Kard. Pacelli reist over Genua en wordt aan de Fransche grenzen ontvangen door Minister Marin uit naam van den presi dent der republiek. De minister zal den Le gaat in den restauratiewagen een gala-diner aanbieden. De eigen trein van den president wordt den Legaat ter beschikking gesteld. LA PAZ, 20 April (V.D.) Het Boliviaansche Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de Bo liviaansche troepen door herhaalde aanvallen de Paraguaansche stellingen in den sector Boyuibe hebben verbroken. De Paraguanen werden gedwongen, versterkingen naar dit ge deelte van het front te zenden, waardoor een vooruitgeschoven positie in de provincie San ta Cruz is verzwakt. Hitier gisteren onverwachts naar Berlijn ver trokken; heden spoedzitting van het Rijks kabinet. De Prinses zal het Ned. Muziekfeest bijwonen. In Nederland wordt een huldiging voorbereid van Z. Exc. Mgr. Tarcisius van Valenberg. Gruwetöke moord in de Haarlemmermeer. Moordaanslag te Den Haag. Ariëns-commissie opgericht, om meer bekend heid te geven aan het leven van Mgr. Ariëns z.g. als priester. Balda rolfilm-camera, 6x9, anastig- nat F 4,5 7ÏV... 18.75 Prima rolfilm-boxen, 6 x 9 2.5» Solide metalen statieven 1.65 Prima snelle platen, 9 x 12, per dozijn 1. ROLFILMS, 6 x 9, 8 opnamen, vanaf 0.40 Fraai, snel en goedkoop afwerken van Uw op namen. 's Morgens vóór 10 uur gebracht, 's avonds gereed Beide Paaschdagen geopend van 91 uur. BREESTRAAT 6 TELEFOON 14365 ROME, 20 April (V.D.) Paus Pius XI heeft gisteren de plechtigheden van Goeden Vrijdag in de Sixtijnsche kapel bijgewoond. De H. Vader is voornemens om morgen een Paaschtoespraak te houden, die over de ge heele wereld zal worden uitgezonden. WASHINGTON, 20 April. (Reuter.) Het wets ontwerp inzake den steun aan werkloozen en het ouderdoms-pensioen, dat in het Congres is aangenomen, voorziet in een ouderdoms-pen sioen van 85 dollar op 65-jarigen leeftijd. Als het bezit van een eigen huis een ONONTVREEMDBAAR EN DE GEZONDST DENKBARE VORM VAN BEZIT is, waarom verschaft ge U dan niet zoo'n geruststellende zekerheid? Wendt U daarom met vertrouwen tot „Boer- rigter's Landhuisbouw", die in mooi Sant poort in het park'rond de R.K. Kerk schit terend gelegen en op prima stand, solide landhuizen klaar en in aanbouw heeft. Populaire prijzen v.a. 5200. Inl. op het werk en Mr. Cornelisstraat 21, Haarlem Telefoon 14742. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 755.4 Vorige stand: 756.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1