I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws De Nederlandsche film Twaalf industrieën Locaalspoorwegen SAMENWERKING LANGS DEN WEG ZATERDAG 20 APRIL 1935 LUXOR-THEATER Goud-eiland PALACE-BIOSCOOP Karavaan FRANS HALS-THEATER Koningin en Dictator Haarlems Salon Orkest Alberdingk Thijm Personalia P. T. T.-kantoren Bloemendaal en Heemstede Haarlems Gemengd Koor Verkiezing Provinciale Staten Bij de firma Beijnes te Haarlem is men thans bezig met het bou wen van eenige electrische treinen in stroomlijn, welke op de lijn Dordrecht-Hoek van Holland dienst zullen doen. Het werk vordert reeds flink HET ONGELUK OP DEN HAARLEMMERWEG BURGERLIJKE STAND WIELRENNEN Halfwegsche wielerbaan Laval naar Madrid? Bespreking herziening T anger-verdrag De luchtverdediging van Australië Regeering stelt 28.000 pd. sterling ter beschikking De bewapenings wedstrijd Ook Irak versterkt zich Groote brand te Göteborg Lichte aardschokken te Tripoli INBRAAK TE GRONINGEN Ook de tweede dader gearresteerd Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de Nederlandsche filmindustrie, sinds maanden zoo heftig verdedigd door allen, die er aan deelnamen, en door velen, die haar evoluties uit de verte volg den, plotseling van verschillende zijden critiek heeft te verduren. Men begint in te zien, dat het zoo niet langer gaat, dat de Nederlandsche film, wil zij het pleit win nen, ook naar het buitenland het oog zal moeten richten en dat dus het niveau aan zienlijk zal moeten stijgen. De filmcritiek, die van het begin af trachtte de normen zuiver te houden en in het belang van de Nederlandsche repu tatie op filmgebied de waarden van de kitsch trachtte te onderscheiden, heeft meer dan eens het verwijt gekregen partijdig, ja zelfs filmvijandig te zijn. Dit verwijt was onverdiend en hoè onverdiend het was, moge thans blijken, nu niet alleen verschil lende publicisten, maar ook de industrie zelf tot het inzicht is gekomen, dat het „zoo niet langer gaat". Er zijn thans in Nederland niet minder dan twaalf ondemenfingen, die films maak ten, nog maken of zullen maken, en hier bedoelen we alleen nog maar die onder nemingen, die men gemeenlijk met den naam „industrie" aanduidt. Niet bedoeld zijn dus de kleinere ondernemers als Visie, Hinfilm en anderen, die zich niet als in dustrie gedragen doch als particuliere pio niers, die de verantwoorde film voor alles stellen. De twaalf ondernemingen zijn de vol gende: De Monopool, die „De Big van het regi ment" heeft voltooid; de Nationaal Film, die „Op Stap" vervaardigt; Loet C. Barn- stijn, die o.a. aan Cees Laseur opdroeg de regie te voeren over de film „Het geheim der Mondscheinsonate" naar het boek van Willy Corsari; het M. D, H. concern, dat „Op Hoop van Zegen" exploiteert; de Hol- fi, die Louis de Bree opdracht gaf „De Kribbebijter" te regisseeren; de Majestic, die „Suikerfreule" onder handen neemt on der leiding van Haro von Peski; de Am- stelfilm, wier regisseur Simon Koster een film zal vervaardigen, die vermoedelijk in Zeeland speelt; de Filmgemeenschap van Gerard Rutten, die „Dood Water" maakte en een nieuwe film in voorbereiding heeft; A. Benno, die zelfstandig gaat werken; Jaap Speyer, die tot dusver regisseerde en thans een eigen maatschappij stichtte en Leo Meyer, die eertijds met Speyer samenwerk te en nu alleen in zee gaat, maar tevens zich met Barnstijn associeerde en een de tectivefilm gaat maken; en Filma met het Blauwe Hoedje. Deze verzameling vertoont enkele nieuwe aspecten, die naar we moe ten veronderstellen, niet bevorderlijk zullen zijn voor een goeden gang van zaken. De eerste periode der Nederlandsche filmindus trie kenmerkte zich door gemis aan talen ten, waarvan het eerste gevolg was, dat er films ontstonden, die den toets der critiek, in het algemeen althans, niet konden door staan. Het succes der eerste films we zeiden het reeds bij herhaling was te danken aan het feit, dat zij de eerste Ne derlandsche geluidsfilms waren. Doch ge leidelijk aan zakte de belangstelling, zoo dat zelfs een betrekkelijk verdienstelijke film als „Op Hoop van Zegen" er onder lij den moest. Van alle industriefilms hebben de eerste, n.l. „De Jantjes" en „Bleeke Bet" goede winsten gemaakt, winsten, die men om trent of boven de honderdduizend gulden mag taxeeren. De andere films zakten aan merkelijk af en sommige zullen zich precies kunnen bedruipen. Dit alles is te begrijpen, als men nagaat voor welk een klein taalge bied de films werden gemaakt. Zoodra het nieuwe van een Nederlandsche geluidsfilm- productie af is, komt men aan andere nor men toe, die niet meer op de curiositeit be rusten en zoo kwam men in de industrie na een jaar werken tot het inzicht, dat men het afzetgebied moest gaan vergroo- ten. Dit beteekent practisch, dat men bui tenlandsche versies zal moeten maken en tevens, dat men betere films voor den dag zal moeten brengen. Er is dan ook een al gemeen streven merkbaar om het niveau te verhoogen tot aan het niveau van de bui tenlandsche film, dat tot heden zelfs uit de verte niet bereikt werd. Men vraagt zich nu af, op welke wijze deze „verhooging" zal plaats hebben. Gaat men nu de krachten binnenhalen, die totnogtoe werden genegeerd, of gaat men buitenlan ders naar Nederland dirigeeren, die be hoorlijke films garandeeren? Beide maat regelen lijken hard noodig nu de film is af gezakt naar het niveau van „De familie van mijn vrouw", een botte, smakelooze klucht, die noch met geest, noch met film iets te maken heeft. Uit de bovenstaande lijst van namen blijkt echter, dat men noch het een noch het ander van plan is. Men blijft bij de regisseurs, die men heeft en vermeerdert dit aantal met een tweetal tooneelregis- seurs. We zullen moeten afwachten, wat deze tooneelregisseurs ervan terecht bren gen, doch de veronderstelling ligt voor de hand, dat zij hun oude vak niet zonder meer op zij zullen kunnen zetten en zich voornamelijk zullen toeleggen op spellei- ding, die uiteraard tooneelmatig zal zijn. Is dit wel de juiste weg? Gelooft men werkelijk, dat men door de prestaties v&n de reeds bekende industrie-regisseurs plus die van een tweetal tooneelregisseurs en zullen zy met hun tweeën blijven? het niveau van de film omhoog zal brengen? Men behoeft zich niet te verbazen over het feit, dat thans ook de tooneelleiders naar de fihn overgaan: de geheele wereldpro ductie staat in het teeken der tooneelma- tigheid. Men vindt nauwelijks nu en dan nog een film, die waarlijk film is, doch ver reweg de meeste films zijn niet veel meer dan uitnemend verzorgde fotografische reproducties van het tooneel. Het levend tooneel, op celluloid vastgelegd, houdt op levend tooneel te zijn, hoe groot het aantal liefhebbers ook is. dat gaarne tooneel-in- blik ziet. Men vraagt zich echter af, of de tooneel- mannen goed doen met hun schoone vak vaarwel te zeggen, zoolang de nood hen niet dwingt. Worden zij werkelijk gedreven uit liefde voor de film en putten zij die liefde uit wat zij gezien hebben aan Nederland sche films? Het is moeilijk te veronderstel len. Liever hadden we gezien, dat de indus trie zich gewend had tot de vakmannen in binnen- en buitenland, tot hen dus, die in Nederland zelf getoond hebben begrip van films te bezitten en tot hen, die in het buitenland superieure prestaties hebben ge leverd. In dat geval had men ook eenige garantie kunnen hebben, dat de films, die men gaat maken behalve een behoorlijk ni veau ook de mogelijkheden tot buitenland sche versies zouden bezitten. Voorspellen is steeds gevaarlijk, doch dat het met de Nederlandsche filmindustrie nog lang niet alles rozengeur en maneschijn is of in de naaste toekomst zijn zal, ligt, dunkt ons, wel voor de hand. De commercieele preoccupaties zijn te groot dan dat men er aan denkt boven het niveau van de goedkoope kitschfilm uit te gaan en juist omdat wij een verantwoorde Nederlandsche filmproductie toejuichen, moeten wij hopen, dat men spoedig tot het inzicht zal komen, dat waar vakmanschap boven alles dient te gaan. Zoolang tooneel regisseurs wegloopen uit het eigen vak en daardoor dit vak geen dienst bewijzen; zoolang min of meer habiele en economisch werkende filmmenschen hun fantasieën langs den beganen grond houden, zoolang is de kans gering, dat de Nederlandsche film zich zal herstellen. Een jaar of vijf geleden was Nederland een land, dat theo retisch en zij het in bescheiden mate practisch een zuivere houding vond ten aanzien van de film als zelfstandigen com municatievorm. Op dit oogenblik zijn de theoretici dunner gezaaid dan ooit, terwijl de practici de film duchtig in den steek laten. Totdat nieuwe nederlagen en nieuwe ver liezen de industrie tot inkeer zullen bren gen en men door den nood gedwongen zijn toevlucht zal moeten nemen tot een andere tactiek, die meer rekening zal houden met de gerechtvaardigde wenschen van de Film. Bewaking alléén vereischt op door den Minister aan te wijzen plaatsen Geen klachtenboeken POGING TOT OPLICHTING Sollicitanten op gefingeerde ad vertentie liepen er niet in PHILIPS' HUISHOUDSCHOOL Besprekingen over aankoop door het Rijk siiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiUiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiUiiiiiiiiiuiiiniiuiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiniiB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aUiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis De directie van het Luxor-Theater heeft voor de Paaschweek beslas weten te leggen op het nieuwe Metro Goldwyn Mayerproduct „Goud eiland", onder regie van Victor Fleming ver vaardigd naar den bekenden (volgens de pro ductieleiding: den wereldberoemden) roman ..Treasure Island" van Robert Louais Stevenson. Met d'eze klinkende namen is de reclame voer deze rolprent nog geenszins uitgeput, want de hoofdrollen worden vervuld door Wallece Beery, Jackie Cooper, Lionel Barrymore, Lewis Stone, enz. enz. De rol van Wallace Beery zou alleen reeds in staat geweest zijn „Goud-eiland" tot een evene ment te maken. Velen zullen zich Beery nog als Pancho Villa herinneren, de held van „Viva Villa", waarmee Luxor den Vastenavond vierde. Nu is hij de vijand, zeeman, kok, de man met één been, die alle nuancen van geslepenheid, ondoordringbaarheid, heldhaftigheid en man- nelijken moed doorloopt om de film tot haar romantisch, dus gelukkTg einde te brengen. Zoo moet men deze film gaan zien, als een stuk romantiek. En al mag men op dit punt van een film nooit te veel verwachten, er bleef genoeg van Stevenson's roman over om deze romantiek volop aanvaardbaar te doen zijn. Het verhaal begint met een kostelijken pro loog, die volgens een oud en veelbeproefd recept de epiloog vormt van de sombere en mysterieuze voorgeschiedenis, die eerst door de lotgevallen der weldra optredende helden haar bevredigende oplossing zal vinden. Op zekeren dag komt er in de Herberg „Ad miraal Benbow" aan de eenzame Engelsche kust een oude zeeschuimer met een lang wit lit- teeken op zijn gelaat, een vroolijk man. als hij een paar maatjes rhum op heeft, maar een hor.dsch en vreesaanjagend heerschap, als nij nuchter is. Maandenlang blijft de oude kapitein in deze herberg en angstvallig kijkt hij naar de zeelui rond zich heen, in het bijzonder naar een, die een houten been heeft. U voelt het, deze oude kapitein heeft een ge heim Zijn scheepskist bergt een mysterieuzen inhoud, een oude kaart van een afgelegen eiland met kostbare aanteekeningen voorzien. We zullen niet verklappen, hoe het verhaal vervolgt en we beklagen hen, die de intrigne reeds kennen uit Stevenson's boek. Natuurlijk loopt het goed af en komen de schatten van het eiland in de handen van de eerlijke men- schen, die door hun degelijkheid en onkreuk- baren moed de sympathie van het bioscooppu bliek hebben gewonnen. In het voorprogramma een mooie natuurop name van Thibet, een teekenfilm en het jour naal met de nieuwste nieuwtjes uit binnen, en buitenland. „Tokayer Czardas" heet deze film oorspron kelijk en die titel lijkt ons beter dan Karavaan, maar hoe de titel ook moge luiden, de inhoud is er een die met zijn vroolijke en meesleepende melodieën het wel zal doen bij het publiek. Om den inhoud, maar ook om de schitterende aankleeding, die de Foxfilm, geen kosten ont ziende, deze film heeft gegeven. Het is een min-of-meer operette-achtige in houd, die ons moet bezighouden een gravin die, om haar erfgoed niet te verliezen, vóór haar 21sten verjaardag getrouwd moet zijn, niet wil trouwen met den man, dien men voor haar bestemd heeft, daarom een zigeuner neemt, die toevallig voor het kasteel een meesleepende me lodie speelt en ten slotte toch trouwt met den neef dien ze niet wilde toen ze hem nog nooit gezien had. Er komen in deze film melodieën voor, die velen wel eens van radio of gramofoon zullen kennen: het beroemde wijnlied „The sweetest things in life" bijvoorbeeld en Ha-tsja-tsja. Charles Boyer en Loretta Young spelen de hoofdrollen van den zigeuner en de gravin en beiden doen dat uitstekend. Alles bij elkaar een film waarmee men zich goed kan amuseeren. Het voorprogramma geeft alleen de journals terwijl op het tooneel twee negers en twee ne gerinnen de zaal verbaasd doen staan met hun buitengewone vaardigheid als stepdansers. regeeren als de vrouw van den eersten presi dent Carl. Een vermakelijke geschiedenis, die door het spel van Anne Neagle (hier reeds bekend) en Fernand Graavey dubbel aantrekkelijk wordt gemaakt. In het voorprogramma natuurlijk binnen- en buitenlandsch nieuws, een dwaze comedie „Apenstreken" en een teekenfilm van Popeye the Sailor. Een goed vacantie-programma! Haarlems Salon Orkest zal op Woensdag 24 April a.s. z'n tienden amusementsavond geven in den Haarlemschen Kegelbond. Het program ma vermeldt o.a. optreden van den Rotterdam- schen humorist John Kloos, John Bos. saxo- phone-solist, Robert Speakman, conferencier- feestarrangeur en het volledige saldn-orkest o.l.v. Jack Stoffer. Met een angstig en bevend hart lazen wij den titel van het hoofdnummer, dat in de Paaschweek is het Frans Halstheater gegeven wordt. Een politieke intrigue in den tijd tusschen Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen is toch wel gelijk aan het afsteken van vuurwerk bij een kruithuisje. In onze fantasie kraakten de bioscoop-muren reeds door de vechtende bezoekers en met een zwaren slag plofte de gevel, na een kortstondig leven, reeds ineen. Bij nader onderzoek is ons echter gebleken, dat de film een buitengewoon kalmeerend ka rakter heeft en als leidraad kan dienen voor vele interne politieke conflicten, die hoognoo- dig opgelost dienen te worden. „Koningin en Dictator" komt hier op neer: een warenhuismeisje wordt plotseling konin gin, omdat zij door den dood van verschillende troonpretenden voor het denkbeeldige ko ninkrijk Syrocca als achternicht in den zooveel- sten graad voor den troon in aanmerking komt. Er is echter een republikeinsche partij, die een dictator in plaats van een vorstin prefe reert, en kort na de eerste toespraak van Hare Majesteit tot Haar volk barst de bom. Van Pa rijs vlucht het ex-winkelmeisje naar Santatil- lia. De dictator komt door de goede zorgen van den Engelschen scenario-schrijver ook in het zelfde stadje, om rust te nemen. Amor zorgt voor de rest! De twee worden verliefd op elkaar. Intusschen is in Syrocca de regeering voor de zooveelste maal omver geworpen; het volk eischt de koningin terug. De eerste minister begeeft zich naar Santatillia en ontdekt dan meteen, dat Carl, de nog niet afgezette presi dent, in hetzelfde hotel woont als de koningin. Nu gaan beiden naar Syrocca terug, de konin gin als heerscheres, Carl als gevangene. De ex-president zal wegens hoogverraad wor den terechtgesteld, doch dan wordt de konin gin weer vrouw en als oplossing voor elke re- geeringscrisis stelt zij voor, dat, wanneer het volk een koningin wenscht, zij het zal regeeren, wenscht men een president, dan zal zij mede- De R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" geefr op Donderdag 25 April a.s., des avonds om 8 uur, in den Schouwburg Jansweg haar tweede donateursuitvoering in dit seizoen. Opgevoerd zal worden „Freuleken", comedie in drie bedrijven, door Herman Roelvink. Regie: Herman Moerkerk. Dinsdag hoopt de heer N. W. F. G. L. van Veldhuysen, electromonteur bij de N.V. Tech nische Maatschappij Heringa Wuthrich, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij deze N.V. in dienst trad. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem maakt bekend, dat de openstelling op Zon- en feestdagen van 1314 uur. van de bijkantoren Bloemendaal en Heem stede zal worden opgeheven vanaf 28 April resp. 26 Mei e.k. Maandag 29 April zal Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, de humoristische cantate „De Schipbreuk" van dr. Joh. Wa genaar uitvoeren. Deze afwisseling in het zware winterprogramma zal zeker welkom zijn. De volgende solisten werken mede: Marie Heijmans, sopraan; Louis van Tulder, tenor en Joh. Lammen, bas, terwijl de componist zelf aan den vleugel zal begeleiden. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noord-Holland, maakt bekend: dat indien tot vaststelling van den uitslag der verkiezing noodig is een loting als bedoeld in artikel 104, 4e lid, der Kieswet, deze loting zal geschieden in een openbare zitting, welke zal worden gehouden ten Raadhuize der ge meente Haarlem, op Dinsdag 23 April, des voor middags om half 11 en dat de openbare zitting, bedoeld in artikel 107 der Kieswet tot het be kendmaken van den uitslag der verkiezing, zal worden gehouden ter plaatse hierboven gemeld, op Woensdag 24 April d.a.v. des voormiddags om half 11. JH Omtrent het ernstige ongeluk, dat Vrijdag avond op den Haarlemmerweg te Halfweg neeft plaats gehad, vernemen wij nader dat het slachtoffer is de 57-jarige heer Sweers, wonen de in de Houtstraat te Haarlem en handels reiziger van beroep. Het lijk was onherkenbaar verminkt. Ondertrouwd: 19 April: A. Aarts en G. No- wak; D. v. Geenen en A. M. E. Feuerriegel. Geboren: 18 April: J. F. C. Buschman—Nord- siek z; W. v d ReepEsveldt d; 19 April: J. T. A. v Hoof—Prijden d; 17 April: J. T. de Nijs v d Mei d. Overleden:, 17 April: M. M. L. v d Berg Erdtsieck, 53 j., Schalkwijkerstraat. Op Tweeden Paaschdag zal er op de Wieler baan te Halfweg een 50 K-M.-koppelwedstrijd worden verreden, waaraan de volgende kop pels deelnemen: Pol de SchepperJ. de Reus, R. v. d. Leur— B. van Dijk, K. FruitemaA. Molendijk, C. StroopF. Zwarts, H. CuvelierJ. Balk en G. MarkusH. Pater. Verder vermeldt het programma een zeer belangrijke sprint-match tusschen H. Ooms, wiens laatste voorbereiding dit is voor zijn ver trek op 30 April naar Kopenhagen, waar hij deelneemt aan den Grand-Prix, B. van Dijk, A. Molendijk en F. Zwarts. Een koppel-achtervolgingswedstrijd tusschen Pol de SchepperJ. de Reus eenerzijds en H. CuvelierJ. Balk anderzijds is voorts een zeer belangrijk nummer, terwijl een koppel-omnium- wedstrijd met de koppels W. v. Uden—P. Lucas. Th. BankD. Fabel, A. CleerenP. Braas en H. KoningA. Scheltes het programma besluit De wedstrijden vangen aan des middags om half drie. PARIJS, 19 April. (V.D.). De Madrileensche correspondenten der bladen melden, dat in de Spaansche hoofdstad een gerucht de ronde doet over een aanstaand bezoek van den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken Laval aan Madrid. De Fransche ambassadeur Herbette zou reeds voorbereidende stappen heb ben gedaan bij de Spaansche regeering. Het zou in de bedoeling liggen, dat Laval in Madrid de kwesties zou bespreken, die samen hangen met het Middellandsche Zee-statuut en met de herziening van het verdrag van Tanger. MELBOURNE, 19 April. (V.D.) De Austra lische regeering heeft een bedrag van 28.000 pond sterling onmiddellijk beschikbaar ge steld voor de luchtbescherming. Voor de ver dediging van Melbourne en Sidney zullen machtige stukken afweergeschut worden aan geschaft. Ook de kustbatterijen zullen worden gemoderniseerd. Verder zullen nieuwe batte rijen worden opgesteld o.a. bij New Castle, Darwin en ten Zuiden van Sidney. JERUZALEM, 19 April. (V.D.) Volgens be richten uit Bagdad zal in Irak de eerste bank- afdeeling van het Iraksche leger worden ge vormd, terwijl daarenboven de luchtstrijd krachten belangrijk zullen worden uitgebreid. Een aantal parlementsleden is voornemens bij het weer bijeenkomen van de Kamer te eischen, dat ook in Irak de dienstplicht zal worden ingevoerd. Zooals men weet behoorde Irak aanvankelijk tot dezelfde groep van man- daatsgebieden, waartoe ook Palestina en Syrië behooren, doch sindsdien is het een onafhan kelijke staat geworden. Sinds geruimen tijd is hier de militaire versterking in vollen gang. langs den weg, déér gaat het om! Niet alleen om de eigen auto of fieta denken, maar ook reke ning houden met ande ren. Dan zal het ver keer vlotter worden. Dan wordt de verkeersveilig- he d grooter. Helpt allen mee: meer samenwerking STOCKHOLM, 19 April. (V. D.) Door tot dusverre nog niet volkomen opgehelderde oor zaak is hedenmorgen in de z.g. bazaar wijk in Göteborg een brand uitgebroken, die snel om zich heen greep. Eerst na drie uur blusschings- werkzaamheden gelukte het verdere uitbreiding van het vuur tegen te gaan. Ongeveer een derde gedeelte van de geheele wijk, ongeveer 20 za ken, zijn door den brand vernield, die gretig voedsel vond in de opgeslagen olievoorraden. Een brandweerman kreeg door glassplinters ern stige verwondingen. Ook moesten eenige brand weerlieden wegens rookvergiftiging in het zie kenhuis worden opgenomen. TRIPOLI (N.-Afrika), 19 April. (Reuter.) Er zijn hier vandaag twee lichte aardschokken ge voeld. Hier en daar is eenige schade veroor zaakt, doch slachtoffers worden niet gemeld. Thans is ook de tweede dader van de inbraak bij de Gebr. Kampinga aan de Lage der Ax te Groningen alwaar Dinsdag een brandkast werd gestolen, aangehouden. Het is de 24-jarige ongehuwde chauffeur J. A., wonende te Gronin gen. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Met ingang van 1 Juni e.k. komt te vervallen het Algemeen Reglement Dienst voor de Lo caalspoorwegen en van dat tijdstip af wordt van kracht een nieuw reglement, waarvan wij het volgende ontleenen: Met afwijking van art. 33 der Spoorwegwet, wordt de spoorweg alleen afgesloten, op de, door den Minister van Waterstaat aan te wij zen plaatsen. De w ij z e van afsluiting op die gedeelten zal door den minister worden be paald. Ook wat bewaking van den spoorweg betreft, zal deze in tegenstelling met de thans geldende bepalingen voortaan alléén ver eischt zijn op die plaatsen, welke door den minister worden aangewezen, en slechts zoo lang er treinen worden verwacht. Wat betreft spoorwegen of spoorweggedeel ten, aangelegd op openbare wegen (zooals zij op verschillende plaatsen in ons land nog wor den aangetroffen) bepaalt het nieuwe regle ment, dat op die spoorwegen niet van toepas sing zijn de artikelen 34 en 35 der Spoorweg wet. Dat wil zeggen, dat degenen wier landen of erven door een dergelijken spoorweg van den „gemeenen weg of van de gemeene vaart" worden gescheiden, in tegenstelling met het bepaalde bij de Spoorwegwet, géén recht van uitweg kunnen laten gelden. Voorts is het verbod om langs of op den spoorweg te loopen of te rijden, op die spoor wegen niet van kracht. Wel is het verboden, met of zonder voertuig op den spoorweg te verblijven of paarden, vee of andere dieren daarover te drijven, wanneer een trein in aan tocht is, en deze daardoor op eenigerlei wijze in zijn loop belemmerd zou kunnen worden. Nog is de verbodsbepaling opgenomen, dat een der gelijke spoorweg niet bereden mag worden met voertuigen, welke niet tot den spoorwegdienst behooren, doch welke er wel op ingericht zijn. om een of meer der wielen langs of op de spoor staven te doen loopen. Van de thans als algemeen voorschrift gel dende bepaling, dat in de hoofdsporen geen „verzonken" sporen en geen draaischrijven worden toegelaten, kan voortaan de inspecteur- generaal ontheffing verleenen. Nieuw is ook de bepaling, dat op locaal spoorwegen geen hectometerpalen, geen boog- ijzers en, wanneer de helling niet sterker is dan 1 op 200; geen hëllingwijzers aanwezig be hoeven te zijn. Ten aanz envnadei Ten aanzien van de thans geldende bepaling, dat de komst van eiken trein tenminste drie minuten tevoren aan de wachters moet worden aangekondigd, is thans een restrictie ingesteld, n.l., dat zij alleen van kracht zal zijn op de baanvakken, waar de inspecteur-generaal, na dat hij de bestuurders van den spoorwegdienst heeft gehoord, zulks nodig zal achten. Klachtenboekenbehoeven op locaal spoorwegen niet meer aanwezig te zijn. Of zij op die baanvakken nimmer gevraagd werden, of dat er zooveel noodig waren, dat de aan schaffing te kostbaar werd, wordt met ver meld. Ten aanzien van de snelheid der locaalspoor wegen, welke tot nu toe algemeen op 60 kilo meter was gesteld, gelden ook nieuwe voor schriften. De minister stelt n.l. voor eiken lo- caalspoorweg de grootst toegelaten snelheid van vervoer vast, welke niet overschreden mag worden. De vaststelling van de snelheid houdt verband naar ons van deskundige zijde ver zekerd werd met den bouw van de spoor baan. Voor reizigers-treinen is de grootst toe gelaten snelheid voor locaalspoorwegen vast gesteld op 75 kilometer per uur. Voor treinen, samengesteld uit tramwegmaterieel, op 45 kilo meter per uur. Tenslotte kan ook door den inspecteur-gene raal ontheffing verleend worden van het aan tal beambten, dat (op grond van art. 79 van het Algemeen Reglement Dienst) op eiken trein verplichtend is. In een der te Enschede verschijnende dag bladen kwam dezer dagen een advertentie voor, waarin een aankomende kantoorbediende werd gevraagd tegen een aanvangssalaris van ƒ70 per maand. Het laat zich begrijpen, dat op deze aanbieding tal van personen ingingen. Kort dearop ontvingen verschillende sollicitanten een schrijven van een zich noemend informatie bureau te Almelo, waarin hun werd medege deeld, dat dit bureau opdracht had nadere in formaties over den sollicitant in te winnen. Verzocht werd deze informaties te verstrekken en den brief, vergezeld van een rijksdaalder voor informatie- en portokosten te bezorgen bij een met name genoemd café te Enschede. De geadresseerden waren zoo verstandig daar op niet in te gaan, doch het advies der recher che te Enschede in te winnen. Toen dan ook de steller der advertentie, die, zooals men in tusschen reeds begrepen zal hebben ook de directeur" van het informatiebureau was, zich aan het bewuste café vervoegde om de inge komen brieven en rijksdaalders in ontvangst te nemen, trof hij er een rechercheur aan, die hem uitnoodigde hem naar het politiebureau te volgen. Het bleek te zijn de 23-jarige A., kan toorbediende te Friezenveen, die te Almelo een z.g. informatiebureau hield. Hij viel al spoedig door de mand en bekende de advertentie uit sluitend geplaatst te hebben met het oogmerk om eventueele sollicitanten een rijksdaalder lichter te maken. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt we gens poging tot oplichting. Naar wij vernemen, heeft het Rijk bij de N.V- Philipsfabrieken te Eindhoven een aanvraag ingediend tot het aankoopen en overnemen van de Philips' huishoudschool, gelegen aan de Gagelstraat te Eindhoven om in dit gebouw tot centralisatie van de rijksbelastingdiensten te komen. De N. V. Philips heeft op deze aanvraag haar voorwaarden medegedeeld. De onderhandelingen zullen worden voort gezet en men mag wel aannemen, dat hier eeO gunstig resultaat zal worden bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4