De financiëele politiek van Mussolini Het jubileum van den Koning Het nieuws van heden Protesten van Berlijn WEINIG BUITENLANDSCHE SCHULD DE FEESTSTEMMING IS ER REEDS DE BAROMETER De Verrijzenis des Heer en Aan de landen, die de her bewapening hebben veroordeeld P. A. M. KAT HITLERS VERJAARDAG 1 - Roemenië's parlement op reces Geen regeeringscrisis DE MM ER-FORNUIZEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 21 APRIL 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: ..Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad „Ik zal de lire verdedigen tot den laatsten ademtocht, tot den laatsten druppel bloed" De lire en het goud Mussolini Tragisch ongeval bij een concert Aardschokken-paniek te Catania DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De zaak-Hauptmann Londen, het oude, herinnert nu aan een knappe oude dame, die plots een witte jurk met strikjes aantrekt Paaschweek in Spanje Allerwegen processies Het volk opgetogen Het Engelsche Koningspaar (Naar Baumhauer) Militaire dienstplicht in Oostenrijk Verklaring van Schuschnigg Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij ACCOUNTANTSKANTOOR Oorlogsvliegtuigen als geschenk. Gelukwenschen van den Engelschen koning ons uitzondering van Denemarken, welk land zich Woensdag j.l. van stemmen onthield. BERLIJN, 20 April. (D. N. B.) Naar aanlei ding van de invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland zijn het ministerie van Defensie uit alle lagen des volks giften toegezonden, die moeten dienen voor de ont wikkeling van de nieuwe weermacht en die on der den naam „Wehrdank" in één fonds zijn gestort. Generaal von Blomberg heeft allen gevers zijn dank doen toekomen en verder verzocht, geen gaven of collectes meer te doen of, te houden. BOEKAREST, 20 April (Reuter). De zitting van het Roemeensche parlement is heden met het voorlezen van de koninklijke troonrede ge sloten. In de troonrede wordt erop gewezen, dat de regeering Tatarescoe het vertrouwen van het volk bezit en van regeeringszijde verklaart men, dat deze zinsnede kan worden beschouwd als een teeken, dat geruchten over de moge lijkheid van het ontstaan van een regeerings crisis, nadat het parlement op recès zal zijn gegaan, niet juist zijn. Goedgekeurd door de Gasstichting Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. f 60. Imp. N.V. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'dam HAARLEMSCHE COURANT EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19300 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mede-deelingen 50 cent; idem op pag. één 35 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Duitsche protestnota overhandigd aan alle sta- (Van onzen Romeinschen correspondent) D! devaluatie van de Belga heeft in Italië minder onrust en bezorgdheid gewekt dan in andere landen, wijl het lot van de Belga de Lire betrekkelijk onverschillig kon laten. Uiteraard heeft Italië, dat juist sedert kort een algemeene contingenteering had inge voerd om zijn handelsbalans grondig te sanee- ren, terstond de noodige maatregelen overwogen, om in het ongewenschte effect, dat de Belga- devalueering op die balans kon hebben, te voor zien. Maar afgezien van dit handelsbelang, raakte de Belga-devaluatie Italië maar weinig. De waardevermindering van de Belga met haar gevolgen heeft men van hieruit vooral gezien als een episode in den strijd van de groote bankbelangen, de Engelsche en Ameri- kaansche eenerzijds en die van het goudblok anderzijds. Maar in dien scherpen strijd staat Italië betrekkelijk terzijde. Wanneer van En gelsche zijde voortdurend óók aan de Italianen de devaluatie wordt aangeprezen, is dat min der wijl Italië een brandpunt in den strijd om het goud is als wel, omdat de Engelschen nu eenmaal hun eigen voorbeeld tot universeels leer wilen verheven zien en eiken afval van het goud toejuichen. De bijzondere positie van Italië in het goud- blok, vloeit voort uit het feit, dat niet alleen de Italiaans'che staat weinig buitenlandscne schulden heeft, maar dat ook de Italiaansche banken slechts weinig van het buitenlandsche spaarkapitaal bewaren. Het vlottende geld bezit heeft nooit zijn veiligheid gezocht m Italië; en in de huidige omstandigheden blijkt dat voor Italië eerder een voordeel te zijn dan een nadeel. Want de internationale kapitaal- voorraden, die Engeland na de devaluatie van het pond ontvlucht zijn en overal een veilige haven zoeken, vormen eenerzijds een ge zocht bezit, maar anderzijds ook een punt van gevaar, waarop de tegenstander zijn aanvallen richten kan. Deze opvatting wordt o. a. door het „Giórnale d'Italia" verdedigd. „Door het pond te devalueeren, zoo schrijft dit officeuze blad, heeft Engeland zijn wereldprimaat op bankgebied verloren. Het tracht dat nu te heroveren, door een nieuwe devaluatie teweeg te brengen in de landen, die trouw gebleven zijn an het goud. Doch zulk een devaluatie zou ook voor Frankrijk de emigratie van een groot deel der buitenlandsche deposito's be- teekenen, en daarmee een uiterste spanning in het bankwezen. De Fransche bankmacht is dus ook een zwakte. De buitenlandsche deposi to's In de Eïansche banken bedragen on geveer 25 miljard. De huidige Fransche circu latie is voor ongeveer 80 pet. door goud gedekt. Doch zoo de buitenlandsche deposito's zouden vluchten, zou ook een aanzienlijk deel van die dekking vervliegen". Italië daarentegen, eoo betoogt men, dat weinig buitenlandsche deposito's in zijn ban ken heeft, terwijl eveneens slechts een ge ring bedrag aan lires in buitenlandsch bezit Is, heeft dus wel een minder brillante bank- positie, maar is ook minder onderworpen aan de wisselvalligheden van het angstige kapi taal. Voor Italië Is het vraagstuk der devaluatie dus geen factor van de groote bankpolitiek, doch een kwestie van zuiver economischen en staatsfinancieelen aard. Wanneer Italië trouw is aan het goud, dan is het, omdat het noch voor zijn staatscrediet, noch voor zijn economische structuur heil verwacht van de devaluatie. Het heeft velen verbaasd, dat Mussolini steeds wederom de Italiaansche spaar ders bereid heeft gevonden zijn som tijds dure politiek men denke aan de open bare werken, die ter werkverschaffing werden uitgevoerd te financieren. Dat vertrouwen van de spaarders dankt hij echter aan de sta bilisatie van de lire en aan de onwrikbaarheid, waarmee hij sindsdien aan haar goudwaarde heeft vastgehouden. De belofte, die Mussolini in 1926 uitsprak: „Ik zal de lire verdedigen tot den laatsten ademtocht en tot den laatsten druppel bloed; nooit zal ik het Italiaansche volk de economische ramp en de moreel? schande aandoen van een ondergang van de lire", die belofte heeft hij tot nu toe gehouden. De woorden staan overigens te Pesaro, waar hy ze sprak, met koeien van letters in den gevel ten, die te Genève de herbewapening veroor deelden. slechts raden. Bijzondere belangstelling heerschte voor het St. James' Park, waar de stroomlicht-lampen reeds aangebracht zijn. Zij zijn groen geschilderd en zooveel mogelijk achter groen verborgen, maar verraden hun aanwezigheid door electrische kabels. Bondstreet bij de huwelijksplechtigheid van den Hertog van Kent de rijkst versierde straat van Londen stelde gisteren de kijkers teleur. Men heeft er met de decoraties zelfs nog geen aanvang gemaakt. Maar in andere straten in de Mall en in de omgeving van het Buckingham Palace zijn of worden negen meter hooge masten opge richt, waarvan lange wimpels tot-bijna op den grond toe zullen afhangen, en die bekroond zullen worden door leeuwen. Alles verkeert thans nog in zeer rudimen- tairen toestand, en de stad is werkelijk afzich telijk leelijk. Want langs de wegen waarlangs de koninklijke stoet trekken zal verrijzen thans de tribunes, die aan ontelbare tien duizenden menschen plaats zullen bieden. Zij bevinden zich nog in verschillende staaia van verregaande onvoltooidheid; geraamten van hout en ijzer, de schoonste pleinen makend tot timmerwinkels, en bij voorkeur tegen historische of architectonisch voortreffelijke gebouwen aan- gekwakt. Voor de mooie Lawcourts, aan het Strand, is geen plekje dat niet op een of andere manier uitgebuit wordt voor tribune doeleinden. In de kleinste inhammen van het nogal grillige gebouw worden zetels getimmerd, al zij het slechts voor drie of vier personen. De kerken van St. Clement-Danes en St. Mary-le-Grand zijn reeds grootendeels verbor gen achter de oprijzende tribunes. Ja, als al dat houtwerk eenmaal bekleed is, dan zal het er, zooal niet mooi dan toch fees telijk uitzien, maar ondertusschen maken wij hier eenlge weken van aesthetische ellende door, gelijk Londen sinds de kroningsfeesten In 1925 niet gekend heeft. Maar (en dit is het voornaamste) het volk is opgetogen, en bekijkt al de geraamten met de geestdrift waarmee provincie-stedelingen de groote tent van het rondtrekkende circus zien opzetten. Ieder toestel zal verder den naam dragen van een voor de beweging gevallen SA-man. Volgens een Havas-bericht uit Berlijn heeft Hitler van den Kyfhauserbund (een oud-strij dersorganisatie) eveneens een aantal oorlogs vliegtuigen ten geschenkee ontvangen. De koning van Engeland heeft den Führer telegrafisch ziin gelukwenschen doen toekomen. KEULEN, 20 April. (V.D.) Een tragisch sterfgeval heeft plaats gehad tijdens de op voering van Beethoven's Missa Solemnis. De dirigent van het Stedelijk Orkest van Keulen speelde de vioolsolo in het Sanctus, toen ny bij de woorden „Benedictus qui venit in nomine Domini" in elkaar zakte. Een hartverlamming had een einde aan zijn leven gemaakt. ROME, 20 April. (Reuter) De door bijna alle Europeesche observatoria geregistreerde aard schokken in Tripolitanië (Noord-Afrika), waar overigens een betrekkelijk onaanzienlijke schade is aangericht, zijn door de Italiaansche seis- mographische stations bijzonder krachtig waar genomen. i Te Catania werden de uitloopers van de aardbeving zoo sterk gevoeld, <}at de bevolking in paniek de huizen verliet en den nacht in de open lucht doorbracht. van het regeeringsgebouw gebeiteld; iets, wat niet iedere minister graag met zijn eco nomische programredevoeringen zou zien ge schieden. Ofschoon de lire naar veler oordeel te hoog gestabiliseerd was, is er sindsdien niet meer aan getornd en deze zekerheid is de voor naamste reden, waarom het Italiaansche staatscrediet de crisis tot nu toe met zooveel succes heeft doorstaan en van het buitenland onafhankelijk kon blijven. Wat de productie en den handel betreft heeft men hier nimmer de illusie gekoesterd met een devaluatie de crisis te kunnen bezwe ren. Dat Italië's uitvoer aanzienlijk voordeel van een devaluatie zou bespeuren, gelooven weinigen, zeker niet nu de staten reeds lang geleerd hebben hun grenzen zoo vlug en zoo afdoende te versperren, dat een prijswijziging practisch weinig effect meer heeft. De Italia nen hebben nu juist aan het Belgische voor beeld kunnen constateeren, dat deze opvatting juist is. De berichten omtrent de afweermaatregelen van andere landen tegen den Belgischen invoer en de berichten omtrent, de onrust en de onzeker heid, die de getroffen devaluatie in België ver wekten, hebben dan ook in Italië gewerkt als een bevestiging van "het eigen standpunt. Zelf bij het lot van de Belga weinig betrokken, kon Italië het Belgische experiment met een koel oog aanzien en er objectief zijn lessen uit trek ken. Die lessen hebben het, voorzoover men uit de pers kan opmaken, gesterkt in zijn trouw aan de vaste lire. Hitler's verjaardag. Lntze biedt het S.A.-esca- drille aan. Een nieuwe „nationale kerk" in Duitschland gesticht. Economische opleving in België? Werkloosheid daalt. Ontploffing in Heck's lunchroom te Botterdam; twee ernstig gewonden; paniek onder het pu bliek. Voortgezet Paaschcongres van de S. D. A. P. Noodtoestand van het visscherij - bedrij f. Nadere bijzonderheden over den moord te Lei- muiden. De z.g. wilde autobusdiensten tusschen Am sterdam en Den Haag stopgezet. Beurs van New-York: stemming vast. De positie van de lire is uiteraard niet vrij van moeilijkheden. De ongunstige ont wikkeling van de handsbalans in 1934 en de eerste drie maanden van 1935, toen de uit voer sterk slonk, terwijl de invoer (door de op leving der binnenlandsche markt) nog groeide, moest ernstige bezorgdheid wekken voor den goudvoorraad. Door de onlangs ingevoerde strenge contingenteering wordt getracht dit ge vaar te keeren. Daarnaast heeft het fascisti sche Italië alle maatregelen genomen om te vermijden, dat de lire zou lijden onder de aan vallen van speculanten. Sedert 1933 moeten de bladen den weekstaat van de staatsbank zon der commentaar publiceeren, om niet in elke schommeling een aanleiding tot onrust te heb ben. Tegen de verspreiders van verontrustende geruchten worden die scherpe en snelle maat regelen genomen, waarover het fascistische re gime beschikt. De strenge controle over de ban ken doet het overige om valutaspeculatie in het binnenland onmogelijk te maken. Dat het bui tenland vóór de recente politieke accoorden met Frankrijk was het vooral dikwijls Parijs, waar anti-fascisten en baissiers elkaar in de hand werkten somtijds op de lire drukt, is niet te vermijden, maar de beperkte bedragen, die zich in den vreemde bevinden en daarte genover een soepele koerspolitiek van de bank maken die speculatie vrij ongevaarlijk. Tegen over den vasten wil van de regeering heeft zij geen vat. De jongste ontwikkeling der binnen- en bui tenlandsche verhoudingen, n.l. de groote mili taire mobilisatiekosten en de gang van de handelsbalans, vorderen echter van de regee ring groote energie, om in haar koers te vol harden. Ook daarom hoopt men in Italië vurig, dat er een einde zal komen aan de internatio nale onzekerheid op monetair gebied en den strijd tusschen twee groepen, waarvan de pro ductie en de handel het slachtoffer worden. „De terugkeer tot een stabiel geldstelsel, geba seerd op het goud," zoo zei de directeur der Banca d'Italia dezer dagen in zijn jaarverslag, „is tezamen met de politieke opklaring een essentieele factor voor een algemeen herstel." NEW YORK, 20 April. (V. D.) Naar uit Tren ton in New-Jersey gemeld wordt heeft de ver dediger van Hauptmann revisie aangevraagd bij den procureur-generaal. Het door hem inge diende document bevat bijna 143 bewijzen voor onjuiste behandeling van het proces en 145 redenen voor het opheffen van het doodvonnis. MADRID, 20 April (VD). De plechtigheden der Paaschweek hebben overal In Spanje met een spontaan enthousiasme plaats gehad. Tal rijke processies bewogen zich door de over drukke straten met bloemen, wierook en kaarsen. Hoewel Witte Donderdag en Goede Vrijdag in de Spaansche republiek geen offi- cieele feestdagen meer zijn, waren de meeste winkels in de groote steden gesloten. Stand op Zondag 1 uur van.; 752 Vorige stand: 755.4 (Van onzen Londenschen correspondent) De dag van het Zilveren Regeerings- jubilé nadert, en Londen is druk bezig zich in feestgewaad te steken. Veel men schen zien er in hun daagsche plunje od z'n voordeeligst uit, en de meeste steden ook. Wij hebben Londen reeds menigmaal versierd en opgetuigd gezien eenige maanden geleden nog bij het huwelijk van den Hertog en de Hertogin van Kent, en het schonk ons steeds levendige voldoening wanneer de tribunes weer afgebroken, de gevels onttakeld, de masten neergehaald werden, en Londen weer Londen werd. Zelfs een leelijke stad is meestal mooier dan een mooie versiering. Londen is niet leelijk, maar het heeft toch veeleer een ernstige, een waardige en zelfs ©enigszins stugge physionomie dan een jeugdig en be koorlijk voorkomen, en wordt het kwistig op gesierd met vlaggen, wimpels, bloemen, guir- landes, dan herinnert het licht aan een knappe oude dame, die plotseling den inval krijgt een lichte witte jurk aan te trekken en het haar met wufte linten en strikken te tooien. De groote massa der Londenaars evenwel neemt het zoo nauw niet en de stad is druk met duizenden en duizenden inwoners die de in wording zijnde versieringen inspecteeren. Piccadilly zagen zij omzoomd met dozijnen masten van goud en blauw, maar naar de groote houten poorten welke deze befaamde hoofdstraat overspannen zullen, konden zij nog WEENEN, 20 April (Reuter). Bondskanselier Schuschnigg hield heden een Paaschtoespraak, tot het Oostenrijksche volk, welke door de ra dio werd uitgezonden. Schuschnigg verklaarde o.a., dat in de naaste toekomst een bedrag van 34 millioen Oosten rijksche schilling zal worden uitgegeven voor de voorbereiding van den in Oostenrijk in te voe ren militairen dienstplicht. BERLIJN, 20 April. De Duitsche re geering heeft heden aan de mogendhe den, die hebben medegewerkt aan het besluit van den Volkenbondsraad van 17 dezer, waarbij de Duitsche herbewa pening veroordeeld werd, een protest nota doen toekomen. In deze protestnota welke door de Duitsche ambassadeurs in de resp. hoofdsteden werd overhandigd, wordt verklaard, dat regeeringen niet het recht hebben zich tot rechter over Duitschland op te werpen, dat het besluit van den Volkenbondsraad een poging is tot nieuwe ontrechting van Duitschland en dat de Duit sche regeering dit besluit daarom met de groot ste beslistheid van de hand wijst. Tegelijkertijd heeft de rijksregeering den be trokken regeeringen medegedeeld, dat zij zich voorbehoudt haar standpunt ten aanzien van de in genoemd besluit behandelde afzonder lijke vraagstukken binnenkort bekend te ma ken. De protestnota is overhandigd aan alle le den van den huldigen Volkenbondsraad, met Verwachting: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, meest half tot zwaar bewolkt, kans op eenigen regen of onweer, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Bewolkt met r- kans op regen of onwter. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiii OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 BERLIJN, 20 April. In verband met den ver jaardag van Hitler was het den geheelen mor gen zeer druk in de omgeving van de Rijkskan selarij. Tegen elf uur reed o.a. Göring, verge zeld van Von Blomberg, voor. Ook Göbbels was in de Rijkskanselarij verschenen. Een menigte van 10.000 personen had zich op den Wilhelm- platz verzameld. De rijkskanselier had tallooze geschenken in ontvangst te nemen. Göbbels vereerde hem met een geschilderd portret van zijn dochter, Helga Göbbels. De chef van den S.A.-staf, Lutze, overhandig de den rijkskanselier de oorkonde van een ge schenk van veertien vliegtuigen, die gezamen lijk het jachteskader S.A. vormen. Hitier doopte het eskader met den naam „Horst Wessel". Indien de Paaschmorgen even stra lend en vol lentebeloften is als de Paaschzaterdag dan verheugen zich de ontelbaren die met Paschen Gods natuur hopen te genieten. Dan is de uiterlijkheid van ons Paaschfeest symbool van de innerlijke verblij ding. Want Paschen is het feest van Gods lente, van de opstanding uit den dood- leder jaar komt deze Paaschver- kondiging tot den mensch en ieder jaar is ze weer even nieuw en won derlijk. We kunnen Gods goedheid niet omvatten. Christus stierf voor ons en is herrezen om Zijn Godheid ons te bewijzen. Ja, we hebben onze hoop niet op de woorden van een zwak mensch maar op die van den wezenlijken God gebouwd! Hij voor zegde on$ leed en strijd hier op aar de maar Hij zelf gaf ons de zeker heid van de opstanding uit den dood: de zekerheid van het eeuwige leven- Hij beloofde ons een ongekend geluk indien we zouden opvolgen Zijn wil. En in die beloften verbleeken alle zor gen en menschelijke narigheden on zer dagen. Christus verrees! We heb ben Zijn zekerheid voor de toekomst. Zij kan ons niet ontnomen worden. God met ons!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1