Paschen De roofmoord te Leimuiden Hf? sSJkC&L Ontploffing in Heck's Lunchroom te Rotterdam DE VANGST VAN MUSSERT Lüber^alen AMMONIAK-KETEL GESPRONGEN ZONDAG 21 APRIL 1935 Feest der vernieuwing Die nedergedaald is ter helle, den der den dag verrezen van den doode, ze telt aan de rechterhand des Vaders. Vandaar zal Hij komen om te oordeelen over levenden en dooden. Zoo legt het Symbolon van Nicaea het in- hige verband tusschen de Verrijzenis en het oordeel, terwijl Sint Paulus het Paaschge- beuren ziet als de sanctie op de waarheid der Evangeliën: „Ware de Heer niet waar lijk verrezen, onze prediking zou ijdel we zen." Hoor de eigenmachtige opstanding uit het Sraf bewees de Verlosser zijn vermogen om te zegevieren over den dood. Onze God is ihachtig over al het vergankelijke. Daarom zal Hij komen, gezeten op de wolken, en Oordeelen over het voorbij gegane, over de daden der menschen en dus over de geschie denis der menschheid. Hij, die den dood overmocht, heeft recht tot vrijspraak of vonnis over de stervelingen. Zijn dood was ®en verzoeningsdood, het hoogste bewijs zijner Goddelijke liefde. Zijn verrijzenis ^as een rechtvaardiging van zijn Persoon en het hoogste bewijs zijner Goddelijke rechtvaardigheid. Wanneer wij in dit licht bet blije Paaschfeest beschouwen, zal het °ns doen nadenken over de verhouding van bet vergankelijke tot den Verrezene, van bet stervende tot Hem, die zetelt aan de rechterhand des Vaders, vanwaar Hij zal bomen om te oordeelen. Paschen is het fee^ der vernieuwing. Het is een feest, dat in de lente ge vierd wordt, wanneer de natuur ont maakt en het moderne heidendom heeft ge tracht, de gansche beteekenis van het hei lige Paaschfeest te herleiden tot een zinne beeldige viering van deze wederopstanding ber bloeiende aarde uit 't graf van winter- Sche dorheid. Alsof Paschen niet allereerst bet feest ware der innerlijke vernieuwing. £>e ziel, in het Bad der Genade gereinigd, boor het Brood des Levens versterkt, ont maakt tot schooner volheid in de vriend schap Gods. Voor de ziel is Paschen het lente-feest, waarop zij, als de Bruid van het Hooglied, de stem verneemt van haren Brui degom, die haar zegt: „Zie, Ik maak alle dingen nieuw." Een feest der vernieuwing is Paschen niet alleen voor de aardsche natuur, niet alleen voor het bovennatuurlijke leven van den enkeling, die na den inkeer van de lange vasten tot de lente-vreugde der blijdschap Gods opstaat, Paschen is ook een feest van de vernieuwing voor de gan sche Heilige Kerk. Haar doorstroomt die monderbare onuitputtelijke vloed van Gods oneindige goedheid: de heiligmakende ge bade. En deze vloed besproeit de zielen, overal krachten wekkend, overal bijstaand en versterkend. Vernieuwing van de kerk is vaak gezocht door denkers en boetpre dikers; ze werd nimmer gevonden dan in hederige medewerking met de genade Gods. He vernieuwers, die dreven op hun eigenzin- higen hoogmoed, verloren 't verband en iso leerden zich en de hunnen in halsstarrige eenzelvigheid, Zy verminkten de leer, schon den de schoonheid, verloren de biydschap yan Paschen. zy zyn in hun werken geoor deeld, deze stoutmoedige vernieuwers, wier yernieuwingskracht niet kwam uit den stroom, die door de Heilige Kerk vloeit. Toch ban de heilige Kerk niet voortbestaan zon der gedurig te worden vernieuwd door het bevruchtend water der genade. Deze ver- hieuwing, aanvangend in de ziel van den eenling, verrykt de gansche gemeenschap. Zoo vernieuwden de groote kerkvaders en berkleeraars, de groote ordestichters en hlystieken het katholieke geestehjke leven. Zoo vernieuwden de apostolische werkers en de martelaren het leven der heilige Kerk, door een schynbaar on vruchtbaren bodem te besprenkelen met hun zweet en bloed. Zulke vernieuwing kan het katholieke leven hiet ontberen. Zulke vernieuwing is de op standing uit doodeiy'ke sleur en langzaam Voortwoekerende vertroebeling van leer en bractyk. Vernieuwing is een woord, dat groote aantrekkingskracht uitoefent op de kinderen van onzen chaotischen tyd. Zy willen de wereld, het leven, de maat- schappy en den staat hervormen, zy spre- ben van een geheel nieuwe periode in de geschiedenis der menschheid, welke zou bangebroken zyn na een tydperk van gelei- deiyk verval en een tydperk van pyniyken overgang. Over den aard dezer vernieuwing ts men niet overal eenstemmig van gevoelen, doch in alle christelüke landen manifes teert zich op een of andere wijze de over tuiging, dat het oude heeft afgedaan en dat „het nieuws" komt. wy leven in een tyd, die geschiedenis maakt. Hiervan is ieder overtuigd. En menigeen voelt zich hierom aangetrokken tot al het nieuwe, van kelken aard het ook weze, eenvoudig om dat het nieuwe de toekomst vertegenwoor digt tegenover een sleetsch en afgedragen Verleden. Bedenkt men ook, dat de geschiedenis niet een willekeurig verloop van fei ten is, door een blind noodlot be haald, doch het samenstel van redelyke en Verantwoordeiyke menscheiyke daden? Hat Hy, die opstond van den doode, die beloofde: „Ziet, Ik maak alle dingen nieuw" dezelfde verrezen Verlosser is die komen zai om te oordeelen over de historie met al baar personen, al haar strevingen en al haar, elkaar uitroeiende, vernieuwingen? De werkeiyke vernieuwing wordt niet be reikt, zoolang de mensch dezelfde biyft, die Hy was: geneigd om te gehoorzamen aan den roep van zyn hoogmoed, zyn gram- schap, zyn nijd, zyn traagheid, zyn gulzig heid, zyn gierigheid en zijn toorn. De wer keiyke vernieuwing van het katholieke le ven, de werkeiyke vernieuwing van staat of maatschappy, begint eerst daar,waarde mensch zich zeiven vernieuwt, den ouden Adam afwerpt en bekleed met het witte kleed der onschuld, de booze neigingen af zweert. Dit is de ware vernieuwing, de ware verryzenis, waarover Hy, die komen zal, gunstig oordeelt. Al het andere schynt maar vernieuwing en wederopstanding in 's werelds cirkelloop. Doch dit is de vernieu wing, waartoe de Apostel ons aanmaande: „Induïte novum hominem": Trekt den nieuwen mensch aan. Slachtoffer in een hinderlaag gelokt Opsporing auto gevraagd Wenschen van Z.H. Exc. den Aartsbisschop Ten behoeve van den georgani- seerden R. K. Middenstand Ut,-" A& A,. 's M. INBRAAK TE ROTTERDAM Nog een arrestatie Er ontstond een paniek onder de talrijke bezoekersmonteur ernstig gewond De schade is groot De lunchroom één ruïne Aanzienlijke schade Nog een zwaargewonde De autobusstrijd Ondernemers geven zich tusschen Amsterdam en Den Haag gewonnen KONINKLIJK BEZOEK AAN BOSKOOP H. M. de Koningin voor het eerst per Dieseltrein De zaak-Duys Uiteenzetting op het Paaschcom gras der S. D. A. P. Scherpe critiek Vliegtuigen hadden pech De PelikaanVrijdagavond in Batavia aangekomen Bij landing beschadigd De moordaanslag te Den Haag Van den dader nog geen spoor Omtrent den afschuwelyken moord te Lei muiden op de Ringvaart tusschen Oude en Nieuwe Wetering nabij den spoorovergang Hoofd dorpLeiden die Vrijdagavond is gepleegd op den molenaar en korenhandelaar D., vernemen wij nog, dat hij Vrijdagmiddag zoogenaamd was opgebeld door een advocaat te Amsterdam, met wien hij in relatie stond, omdat hij een echt scheidingsprocedure heeft loopen. Hij leeft n.l. sinds een jaar gescheiden van zijn vrouw, die thans te Hilversum vertoeft. De advocaat zou met hem hebben afgesproken hem op een bepaald punt te Amsterdam te ontmoeten. D. zou hem daar een vrij aanzienlijk bedrag overhandigen, waardoor dan waarschijnhjk de verzoening tusschen hem en zijn vrouw tot stand zou kunnen komen. D. heeft omstreeks zes uur bij de Boeren leenbank dat bedrag opgenomen en is toen in zijn auto gestapt met de bedoeling den advocaat te ontmoeten. Het vreemde van het geval is echter, dat D. in een geheel andere richting n.l. in die van Leiden en niet in de richting van Amsterdam vermoord is gevonden. De politie staat hier voor een zeer geheim zinnig geval. Zij tracht nu uit te visschen, waar D. tusschen zes en negen uur heeft vertoefd. De advocaat in Amsterdam weet van niets en heeft D. ook niet opgebeld. Er was daartoe trouwens absoluut geen reden. Bovendien schijnt degene, die opgebeld heeft, den naam van een anderen advocaat te heb ben genoemd, een naam, die in Amsterdam niet bekend is, dus gefingeerd. Het moeten echter wel zeer goede bekenden van D. geweest zijn, die den moord hebben uitgevoerd. Immers; zy waren volkomen op de hoogte van het feit, dat D. een echtscheidings- proces voerde. De burgemeester van Haarlemmermeer ver zoekt in verband met den moord op den 53- jarigen molenaar Klaas D. opsporing en in beslagname van een twee-persoons Ford-auto, donker van kleur. De auto draagt het provin cienummer H. 58377. Voorts verzoekt de burgemeester er van in kennis te worden gesteld, wanneer betaling wordt gedaan met een bankbiljet van 500 of wanneer dit wordt ingewisseld. De nummers zijn niet bekend. Wij lezen in „De Middenstandskrant": Tot nu toe waren er alleen Bisschoppelijke Voorschriften ten aanzien van bouwwerken van R. K. Rekenplichtige Lichamen. En onze organisatie vroeg dus aan Z. H. Exc. den Aartsbisschop of het niet mogelijk was, dat Z. H. Exc. ook aan de R. K. Kloosters, Gestich ten, Scholen, enz. enz. een wensch te kennen gaf, dat de leveranties en orders zooveel als mogelijk is dienen te worden geplaatst bij den R. K. georganiseerden middenstand, bij de middenstanders dus, die gehoor hebben gegeven aan de roepstem van de Kerkelijke Overheid, om zich Katholiek te organiseeren. Z. H. Exc. Mgr. Lemmens en Z. H. Exc. Mgr. Aengenent mochten zooiets dergelijks voor hun diocesen ook bepalen. Thans heeft ook Z. H. Exc. de Aartsbisschop een wensch in die richting geuit. In de Ana- lecta van 3 April 1935 komt n.l. voor: Tevens verzoeken Wij Onze Eerwaarde geestelijkheid en via haar bemiddeling, den Oversten van Kloosters, den Schoolbesturen en anderen R. K. Instellingen den georganieserden R. K. Middenstand zooveel als mogelijk is, in te schakelen bij het doen van leveranties en het plaatsen van orders. I Een tweede stap. in de goede richting is .ook de wensch van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, dat de Parochiehuizen zoo weinig mogelijk con currentie den middenstand mogen aandoen. Deze wensch is thans ook officieel vastgelegd in Analecta no. 4, 8e jaargang. Naar aanleiding van door Ons ontvangen klachten over onnoodige concurrentie, welke hier en daar door R. K. Parochiehuizen aan verschillende middenstandsgroepen wordt aangedaan, wijzen Wij er op, dat de exploi tatie van de Parochiehuizen zoodanig moet zijn, dat het doel, waarvoor zij gesticht zijn. niet voorbij wordt gestreefd. Vooral in dezen crisistyd, nu elke, ook kleine concurrentie den middenstand aange daan, heel sterk wordt gevoeld, dienen de Parochiehuizen deze concurrentie tot het strikt noodzakelijke te beperken. In verband met de inbraak bij de firma Te kenbroek te Rotterdam, waar 1500 werd ge stolen, heeft de politie nog, als verdacht van heiing, gearresteerd den 60-jarigen J. v. A.—D, Zaterdagmiddag heeft in Heck s Lunchroom aan den Coolsingel te Rotterdam een ontploffing plaats gevonden. Deze ontploffing ge schiedde om half zes, toen zich zeer veel bezoekers in de lunch room bevonden. In paniekstemming vluchtten allen naar den uitgang, waarbij men stoe len en tafels omverwierp. Velen lie pen hierbij verwondingen op. De gewonden zijn in ziekenauto's van den G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Een monteur, die reparaties aan een ammo- niakketet verrichtte, was er het ergst aan toe. Hij vertoonde vergtif*igi»ïgs-Jverjschijnselen en was hevig overstuur. In den zich onder de lunchroom bevindenden kelder staat een koelinrichting, welke een am- moniak-ketel en -leiding bevat. Deze koelinrichting was defect, waarom de gérant, de heer Rijken, een monteur had laten komen om deze te herstellen. Vermoedelyk heeft deze tydens het repa- reeren tegen een stop van de leiding geslagen, waardoor deze er af is gevlogen, met het ge volg dat de ammoniak met groote kracht uit deze leiding ontsnapte. Zeer langen tijd bleef de ammoniak met een sissend geluid naar bui ten stroomen en zocht zijn weg door de naden van het kelderplafond naar de boven den kel der gelegen lunchroom. De vele bexoekors roken de scherpe lucht, waarvan zij tranen in de oogen kregen. Toen de gérant hen beduidde weg te vluchten, ontstond er een paniek. Men gunde zich geen tijd jas of hoed mee te nemen. Nauwelijks waren de bezoekers buiten of met een geweldigen knal explodeerde de ketel en werd in den vloer een groot gat geslagen. Door den enormen lucihtdruk vlogen de twee groote spiegelruiten geheel aan splinters. Tot ver in den omtrek was de knal hoorbaar. In drommen snelden de wandelaars, die van het heerlijke lenteweer genoten, toe. Allerlei geruchten deden de ronde. Men zei- de, dat er dooden waren en vele zwaargewon den. Gelukkig bleek dit later niet waar te zijn. Onmiddellijk na de ontploffing verschenen de brandweer, een ziekenauto en de reserve brandweer-auto, die van alle kanten waren ge alarmeerd. Onder leiding van een inspecteur zette een aantal agenten de omgeving af. De brandweer begaf zich met gasmaskers naar binnen om te zien of er zich in de lunchroom of in den kelder nog slachtoffers bevonden. Toen dit niet het geval bleek te zijn, begaf men zich in den kelder om de oorzaak van de ontploffing na te speuren. Het bleek, dat de ammoniak nog steeds doorstroomde. De groote luxueuze lunchroom was in een ruïne herschapen. Tafels en stoelen lagen kris en kras door elkaar. Versplinterd glas, gebak jes, schotels en allerlei voorwerpen lagen overal verspreid. Voor het buffet, dat ook geheel ver nield was, was een groot gat in den vloer ge slagen. Vlak voor de ontploffing bevonden zich in den kelder nog eenige personen: een drietal koks, een magazynmeester, een spoelder en een pannenwisscher. Toen het gas ontsnapte moesten zij in allerijl vluchten. Zij waren nog in de lunchroom, toen de ketel explodeerde. Deze menschen, alsook een aantal buffetjuf frouwen, die zeer overstuur waren, werden in een naast- Heek gelegen café ondergebracht, waar zij voor zoover zij gewond waren, door den G.D. werden verbonden. E*n der dien sters moest naar het ziekenhuis worden ge bracht, maar zij kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. De cassière was tot het laatste toe gebleven, om de brandkast dicht te maken en ontsnapte ternauwernood. De kleine kas met de ontvang sten van dien dag kon zij nog in veiligheid brengen. Intusschen bleef de ammoniak doorstroomen, zoodat de lucht zelfs op straat onhoudbaar werd. Al spoedig verschenen ir. Valderpoort van de bouwpolitie, dr. van Slikke, controleerend ge neesheer van den G.D. en de inspecteurs Brink man en Beekman van het politiebureau aan de Groote Pauwesteeg. Eerst toen men er van overtuigd was dat er geen personen meer binnen waren, ging men over tot de overbrenging van de gewonden. De toestand van den monteur, den 40-jarigen G. Langeveld, was ernstig. Na de ontploffing ontstond er in den kelder nog een begin van brand dat door de reserve brandweer met een straal op de waterleiding werd gebluscht, onder leiding van brandmeester van Zwet, brandmeester Breeman en hoofdman ten Broek. De heer D. D. Reeser, gedelegeerd commis saris van de Mij. tot 'exploitatie van Heck's lunchrooms, was toevallig in de-omgeving toen de ketel explodeerde. Hij deelde ons mede, dat de schade zeer aanzienlijk was, doch dat ver zekering de schade dekte. Ook was de mij. tegen bedrijfsschade verzekerd. Jammer was echter dat het ongeval moest geschieden vlak vóór Paschen, terwijl men op een groot bezoek had gerekend en er groote voorraden waren ingeslagen. Ongeveer drie kwartier na het ongeval heb ben eenige monteurs de stop weer op de leiding geplaatst. Nader vernemen wij, dat ook de 47-jarige spoelder P., wonende te Rotterdam, in het zie kenhuis aan den Coolsingel is opgenomen, daar hij ernstige brandwonden aan het onderlijf had bekomen. Het zal geruimen tijd duren voor Heek weer geopend kan worden. Na de beslissing van den Hoogen Raad op Donderdag j.l. en de inbeslagneming van auto bussen door het Rijkstoezicht op het verkeer, hebben de ondernemers van 'de z.g. wilde auto busdiensten tusschen Amsterdam en Den Haag besloten geen auto's meer op dit traject te laten rijden. Men deelt ons mede, dat H. M. de Koningin Dinsdag a.s. bij haar bezoek aan Boskoop van den Haag S.S. tot Gouda reizen zal in haar sa lonrijtuig met den trein die 14.12 van den Haag S.S. vertrekt. Te Gouda zal H.M. plaats nemen in 'n gereser veerde afdeeling van een der Dieseltreinen die gedurende de Tentoonstelling op deze lijn rijden, en om drie uur te Boskoop aankomen. De terug reis zal op dezelfde wijze worden gemaakt. Dit zal de eerste keer zijn, dat H. M. per Die seltrein reist. Na de reeds door ons vermelde openingsrede deelde de voorzitter onder hilariteit van het congres mede, dat de Communistische Partij Holland toegang voor een delegatie had ver zocht om het congres de eenheid van actie aan te bieden. Onder applaus verklaarde de heer Vorrink. dat wel niemand er bezwaar tegen zou hebben wanneer dit verzoek werd afgewezen. De Zweedsche minister van sociale zaken, Gustave Muller, hield namens de Zweedsche soc. dem. partij een korte begroetingsrede, waarin hij een uiteenzeting gaf van de opvat tingen, waarmee de sociaal-democraten, toen zij in Zweden aan het bewind kwamen, den strijd tegen de crisis hebben aangebonden en die er in de eerste plaats op gericht waren de koopkracht van de bevolking te vergrooten. Pogingen tot socialisatie zijn door de sociaal democratische regeering, die haar meerderheid verkreeg op een verkiezingsprogram van sociale maatregelen niet ondernomen. Pas wanneer de meerderheid van het Zweedsche volk, en niet alleen de arbeidersklasse, zich duidelijk voor socialisatie uitspreekt, zal de regeering haar macht daartoe gebruiken. Namens de congres-commissie werd voorge steld een groot aantal agenda-punten van de agenda af te voeren, o.a. alle voorstellen die betrekking hebben op het z.g. Rapport-Bonger, inzake het disciplinaire onderzoek naar het aftreden van het Kamerlid Mr. J. E. W. Duys, alle voorstellen betreffende de cumulatie van functies, pensioenen en inkomens en alle voor stellen over de landsverdediging, mobilisatie, wapenfabricage en luchtbescherming. De voorzitter, de heer Vorrink, gaf een over zicht van de procedure-Duys. Het was de Par tijraad, die Tieeft besloten, dat deze zaak uit moet zijn. De uitspraak van den Partijraad zoo wel als van de ingestelde commissie was een volkomen rehabilitatie van den heer Duys. Niet belet hem, zich weer te plaatsen midden in de actie van de partij. Als hy dat niet doet komt dit voor zijn eigen verantwoording. Bij de hervatting der zitting, Zaterdagmid dag begroette namens de Belgische Werklieden Partij de heer De Boucherie het congres. Vervolgens was aan de orde het beleid van bet Partijbestuur, de beide Kamerfracties, de redactie van de „Arbeiderspers" en van het par- tijorgaan „De Sociaal-Democraat", enz. Een groot aantal sprekers voerde hierover het woord. Geconstateerd werd dat de leuzen, waaronder de verkiezingsstrijd is gevoerd, n.l. tegen fas cisme, tegen de aanpassingspolitiek van Colyn en voor de welvaartspolitiek, te weinig positiefs bevatten. De financieele positie van de gemeenten is zeer moeilijk geworden. Mag men nog elke be zuiniging afwijzen en op elk verzoek om aan passing neen zeggen? zoo werd gevraagd. Alge meen is men van meening, dat voor sluitende fcegrootingen moet worden gezorgd. Scherpe critiek werd uitgeoefend op sommige sensatie-reportages van de Arbeiderspers en op de wijze, waarop het propagandablad „Vrijheid, Arbeid, Brood" wordt geredigeerd. Men is van rceening, dat er te weinig aandacht wordt be steed aan de strijdvragen binnen het socialisme. Betreurd werd dat de Kamerfractie het wets ontwerp tot contingenteering van de steenkool niet krachtiger heeft verdedigd. Bezwaar werd ook gemaakt tegen de wijze waarop het devaluatievraagstuk wordt behan deld. BATAVIA, 20 April. cAneta.) De gezagvoer der van de „Pelikaan", de heer Brugman, deel de in een interview aan een vertegenwoordiger van Aneta mede, dat tydens de vlucht van Rangoon naar Calcutta de middenmotor plot seling stopte. De „Pelikaan" bleef echter rustig op twee motoren doorvliegen totdat na twee uren het eerstvolgend landingsterrein, dat te Calcutta, bereikt was. Bij het hier ingestelde onderzoek bleek, dat de motor niet hersteld kon worden, daar een klep was gebroken. Hier voor moest een nieuwe worden aangevraagd, die door de Zondagmorgen uit Bandoeng ver trokken „Oehoe" Maandagavond te Calcutta werd afgeleverd. Na de herstelling vertrok de „Pelikaan" Don derdagmorgen weer van Calcutta naar Batavia, waar het toestel gisteren tegen den avond aankwam. SEMARANG, 20 April. (Aneta.) Een toe stel van de K.N.I.L.M., dat op weg was van Batavia naar Soerabaja, liep bij de landing op het vliegterrein alhier iets te ver uit, waar door het toestel in aanraking kwam met eenige pisangboomen. Tengevolge hiervan werden de schroef en de middenmotor eenigszins bescha digd. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Van het vliegveld Tjililitan te Batavia 'is inmiddels reeds een reserve-toestel naar Se- marang vertrokken, met aan boord een nieuwen motor en technisch personeel. Het reservetoestel neemt te Semarang de post en passagiers voor Soerabaja over, terwijl het beschadigde toestel te Semarang zal worden gerepareerd. Omtrent het gebeurde Vrijdagavond in een perceel aan het Lamgroen te Den Haag verne men wy nog, dat het politieonderzoek nog geen resultaat heeft opgeleverd. Het signalement, dat de vrouw van haar bezoeker kon opgeven, is vrij vaag, zoodat de politie hieraan weinig houvast heeft. Wel bestaat de mogebjkheid, dat degene, die een dezer dagen het broodzaagmes waarmede de aanslag gepleegd is, verkocht heeft, zich bij de politie komt aanmelden, waardoor wellicht eenige meerdere zekerheid omtrent den persoon van den dader verkregen zal worden. Wat de motieven tot de misdaad geweest zijn, staat nog in het geheel niet vast. Er is echter niets ontvreemd De toestand van de vrouw is goed. De ver wondingen zijn niet van emstigen aard. Na door den Geneeskundigen Dienst verbonden te zijn, is zij vannacht naar haar woning terug gekeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5