DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND Een stem uit het Lagerhuis van Canada vJB De toovenaar der Russische O Grasbaanmotorsport in ons land schatkist KATHOLIEKE ACTIE IN BERLIJN HET SEIZOEN BEGINT OORLOG AAN DEN OORLOG SIR PETER BARK ZONDAG 21 APRIL 1935 Dertigduizend katholieken protes teeren zes dagen tegen het modern heidendom Het nieuwe boek van Rosenberg BEZOEK AAN FLORA GEDENKTEEKEN KONINGIN EMMA DE FRAUDE BIJ „ZIEKEN- ZORG" TE ENSCHEDE SPAARKAS VOOR BELEGGING NARCISSEN EN HYACINTEN IN BLOEI M - i - li mMMM MENSCHENROOF De wedstrijden geven in den regel fraaien sportieven strijd te zien, die de belangstel ling ten volle waard is Durf en uithoudings vermogen Hotel Coomans te Rotterdam Zonder medewerking van het ge zag van den Paus kan het vredesprobleem niet worden opgelost Actueele motie SCHEPENVERKOOP NAAR RUSLAND Ir. S. Niënhuys Mulder overleden BRAND IN EEN TJALK H. M. de Koningin Bescherm vrouwe Hij was de laatste minister van financiën der Romanofs en vertrouweling van den Tsaar Door Koning George in den adelstand verheven Wijlen Mgr. Bares Nat. Reclasseeringsdag DE INBRAAK TE WIERDEN Men schrijft ons uit Berlijn: Voor mij ligt het Paaschnummer van het Berliner Kirchenblatt, waarvan de ge- heele oplage door de Geheime Staats politie in beslag werd genomen. Ik heb toch nog een exemplaar weten te bemachtigen en ontleen daaraan de volgende merkwaardige bijzonderheden die wel een heel scherp licht werpen op de vervolging waaraan de katholie ken in het Derde Rijk met den dag meer zijn blootgesteld. Vooreerst moet men den invloed van de kerkelijke weekbladen niet onderschatten. Sinds de katholieke pers aan banden is ge legd, hebben de katholieken al hun krachten geconcentreerd op de kerkelijke weekbladen. Ieder Bisdom heeft zijn eigen kerkelijk Or- gaan en ook sommige groote steden hebben hun eigen kerkelijk weekblad. Sedert het Modern Heidendom steeds meer door de officieele Nationaal-Socialistische regeeringsinstanties openlijk werd gepropageerd, hebben de officieele kerkelijke weekbladen een felle campagne tegen deze dwaalleer van onzen tijd ingezet. Een opmerkelijk verschijnsel is dat de op lage van deze kerkelijke weekbladen in den laatsten tijd enorm is gestegen. Het kerkelijk weekblad voor het Bisdom Berlijn b.v. zag in enkele maanden zijn oplage tot 70.000 exem plaren stijgen. In de huisgezinnen wordt om de kerkbladen als het ware gevochten: iedereen wil het Kir chenblatt het eerst lezen, om de moedige hou ding die in deze organen tegenover het Modern Heidendom wordt aangenomen. Nog voor Mgr. Bares gestorven is, heeft deze moedige belijder voor Christus een heel pro gram van actie opgesteld tegen het Modem Heidendom. In de Passieweek moest in iedere kerk worden gepredikt tegen de leer van Rosen berg. En men volgde daarbij heel wijselijk de z.g. indirecte methode: de dwaling bestrijden door er de ware leer tegenover te stellen. De kerken waren iederen avond in Berlijn stamp vol, iederen avond manifesteerden 30.000 ka tholieken voor hun geloof, d.w.z. dat iederen avond zes maal achtereen twee Sportpaleizen tot berstens toe gevuld waren. Dat was de op- marsch der massa, zonder dat daarvoor veel reclame werd gemaakt. Zulks was zoo niet alleen in Berlijn. Ook in Aken kwamen 20.000 mannen en jongens bijeen om te protesteeren tegen het optreden van de „Deutsche Glau- bensbewegung." Een woord van den kansel en 20.000 mannen verschenen op het appèl. De kerken waren zoo vol dat tusschen den Dom en de St. Foillan- kerk een stroom van duizenden menschen zich bewoog die in geen van beide kerken meer binnen konden, doch hoopten toch nog iets van de slotplechtigheden te kunnen opvangen. In de Völkische Beobachter, het officieele or gaan van Hitier, wordt nu ook aangekondigd, zooals wij reeds hebben bericht, dat Alfred Rosenberg een nieuw boek zal uitgeven. Toen het eerste boek van Rosenberg verschenen was en zijn verderfelijken invloed vooral onder de jeugd en het opgroeiend geslacht deed gelden, hebben enkele professoren op verzoek van de bisschoppen een anti-Rosenberg uitgegeven, dat als bijlage van de officieele Kerkelijke Week bladen verscheen en dat door de menschen verslonden werd, zoodat de geheele oplage weldra was uitverkocht. In dit anti-Rosen berg werd de leer van den „Mythos" op weten schappelijke wijze klaar en duidelijk weerlegd. Rosenberg gaat nu een nieuw boek uitgeven waarin al de fiolen van den haat en gram schap tegen de katholieke Kerk zullen worden uitgespuwd. In de aankondiging wordt gezegd dat dit antwoord van Rosenberg van dien aard zal zijn „dat de tegenstanders niet alleen hun dom lachen zullen doen ophouden, maar dat hun voor geruimen tijd hooren en zien zal ver gaan." „Heel het kaartenhuis van het anti-Rosenberg dat door de Kerk officieel en geheel wordt gedekt zal op de meest zakelijke wijze in elkaar gedrukt worden." Het „Berliner Kirchenblatt" belooft ook aan dit nieuwe boek varj Rosenberg al zijn aan dacht te besteden. Men zij gerust. Ook Rosen berg zal de Kerk niet overweldigen. Zaterdagmiddag om 3 uur kwamen de Mel- bourne-vliegers luitenant Hansen en Jensen, tfie met een Koolhoven-vliegtuig aan die race heb ben deelgenomen, een bezoek brengen aan de Floratentoonstelling te Heemstede. Men deelt ons verder mede, dat de Flora be zocht is door den heer Fred. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Internationale Ka mer van Koophandel, door mr. dr. D. Fock oud gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië en door den ambassadeur der Vereenigde Sta ten te Brussel en den Engelschen gezant te Den Haag. Jhr. mr. A. H. van Karnebeek heeft in ge zelschap van zijn echtgenoote een tweede be zoek aan de Flora gebracht. Men verzoekt ons mede te deelen, dat in het bericht betreffende de beslissing omtrent het uit te voeren Gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin Moeder, waarin o.m. voorkomt, dat het ontwerp No. 13 motto „Regina" onder be paalde voorwaarden voor de uitvoering in aan merking komt, verzuimd is mede te deelen, dat de architect van dit ontwerp is de heer C. Brandes. De gevangenhouding tegen A. F. S., den ad ministrateur van „Ziekenzorg" in Enschede, die eenige duizenden guldens ten nadeele van de door hem geadministreerde vereeniging ver duisterd heeft is met dertig dagen verlengd. In de op 7 Mei a.s. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R. K. kerkelijke leeningen te Utrecht zal worden voorgesteld op de aandeelen een dividend uit te keeren var. 25 per aandeel van 1000, waarop 20 pCt. is gestort. De resultaten waren in 1934 zeer gunstig. De reserves konden belangrijk versterkt worden. In de rentebetaling en aflossing is geen achter stand. De beleggingen der spaarkassen stegen tot ƒ6.149.897.01. Het aantal nieuw ingeschreven deelnemers is belangrijk hooger dan in 1933. Aan de spaarkassen wordt boven het statuaire winstaandeel een extra-winstuitkeering gedaan groot ƒ5000. Met vijf kerkbesturen in het Bisdom Haarlem is een regeling getroffen inzake de rentebetaling en aflossing. De vennootschap heeft voldoende kunnen re serveeren om aan de spaarkassen een minimum rente van 4 pCt. over bovengenoemde geldlee- ningen te kunnen garandeeren. Het Comité „Lisse Vooruit" maakt bekend, dat de narcissen en hyacinten thans in vollen bloei staan. Ook, beginnen hier en daar de vroe ge tulpen reeds aardig te kleuren, zoodat het in de a.s. Paaschdagen een waar bloemenfeest zal zijn. - 'M. j De gevangenhouding tegen H. KI. S., die te Almelo gedetineerd is in verband met een po ging tot menschenroof, is met dertig dagen verlengd. i De eitjes komen vandaag gekleurd op tafel Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de doorsnee-Nederlander van de grasbaanmotor sport hier te lande niets of zeer weinig af weet en als men er wat van weet, bestaat dit alleen hierin, dat men zoo'n wedstrijd op knallende motorfietsen beschouwt als een strijd op leven en dood, die alleen bijgewoond wordt door een op sensatie belust publiek. Namen als Vente, Bakhuijs, Pijnenburg, Wals om er maar eenige van de eindelooze reeks te noemen, zijn geheel ingeburgerd, maar van een v. Dijk, een Hartman, een van Dalsum en van zoovele onzer motorcracks, hebben slechts wei nigen gehoord. De oorzaak van de onbekendheid van dezen tak van sport is ten eerste gelegen in het feit, dat slechts een betrekkelijk kleine categorie menschen direct met de motorsport in aan raking komt en ten tweede, dat de reclame en propaganda die er voor gemaakt wordt, be trekkelijk te gering is om onder het oog van de massa gebracht te worden. Daarbij komt dan nog 't ingewortelde begrip van velen, dat motoren ondingen en motorrenners duivels in menschengedaante zijn. Om voor de grasbaansport de belangstelling op te wekken die ze verdient, is 't allereerst noodzakelijk te weten hoe een en ander in z'n werk gaat. De baan nu, waarop de strijd wordt uit gevochten, is een gras- of een grondbaan, ook wel sintelbaan genoemd. De banen moeten aan bepaalde eischen van maat en veiligheid voldoen, alles onder toezicht van de K.NM.V., die tevens de wedstrijden regelt. Een baan met groote bochten en korte rechte einden zal natuurlijk over 't algemeen een spannender wedstrijd geven en overzichtelijker zijn dan een baan met lange rechte einden en korte bochten. En we denken hierbij direct aan onze mooi ste grasbaan, n.l. die van Alkmaar. De bochten zijn hier ook nog wat opgehoogd, zoodat een enorme snelheid, juist ook in de bochten, be reikt kan worden. De duels die hier gevoerd zijn tusschen de Hollander van Dijk en de Duitscher Walter Bottler zijn onvergetelijk. Wat de renners betreft, deze worden ingedeeld in drie groepen, die der nieuwelingen, der junioren en senioren. Elke renner moet een bepaald aan tal prijzen behaald hebben om van een lagere in een hoogere groep te komen, terwijl senioren die in het geheel geen prijzen behalen in een renseizoen, onherroepelijk naar de Juniorklasse terug moeten. De nieuwelingen rijden om me dailles, de overigen om geldprijzen. Gestart wordt met motoren van 250, 350 en 500 c.c. cylinderinhoud. Meestal worden de wedstrijden in series of met puntentelling ver reden. Grasbaanraces zijn wel degelijk sport. We denken aan de nek-aan-nek races, de prach tige bochtentechniek, de juiste kansbenutting voor 't buitenom of binnendoor passeeren, 't herstellen van een slip, de juiste valmethoden. kortom er is zooveel sportiefs te zien, zooveel behendigheid, zooveel durf en uithoudingsver mogen, dat dit alles toch zeker de volle hon derd procent belangstelling waard is. Kerels zijn het, die maandenlang werken om de hoogst mogelijke snelheid uit hun machine te tooveren; die werkelijk eerlijk tegenover el kaar staan in den strijd der snelheid. Vooral nu de opening van het grasbaanseizoen weer voor de deur staat, is een warme aanbeveling voor deze sport hier zeker op z'n plaats. Aan de 29 April te houden algemeene verga, dering van de N.V. Hotel Coomans te Rotterdam wordt voorgesteld, de vennootschap te reorga- nisetren. Voorgesteld wordt de aandeelen af te stempelen op 20 pCt. en het hierdoor vrijge komen bedrag aan te wenden voor afschrijving op erven, panden en inventaris. Verder zal de vennootschap zich tot de obligatiehoud'ers wen den met het verzoek toe te staan, dat gedu rende 1935 tot en met 1939 geen aflossing op de obligatieleening plaats heeft. (Van onzen Londenschen correspondent) Het katholieke weekblad de „Universe" bevat eenige passages uit een in het Ca- nadeeoche Lagerhuis gehouden rede, waaraan voor zoover ons bekend is geen der Londensche dagbladen eenige aandacht ge schonken heeft. De afgevaardigde mr. Henri Bourassa lichtte een door hem ingediende motie toe, waarin verklaard werd dab Canada oorlog verwierp als een middel tot beslechting van internationale geschillen. Hierbij drong hij er met grooten klem op aan dat de naties den Paus zullen uitnoodigen deel te nemen aan haar beraad slagingen. „Stilzwijgend" zeide mr. Bourassa, „hechtten wij onze goedkeuring aan het geheime verdrag dat in April 1915 te Londen gesloten werd, en waarbij Engeland, Frankrijk en Rusland be sloten den Paus uit te sluiten van al hun be raadslagingen over da zaken dezer wereld. Waarom? Omdat in die dagen de Italiaansche regeering beducht was dat de Paus de kwestie der wereldlijke macht te berde zou brengen. Thans is die moeilijkheid verdwenen, aange zien de Heilige Stoel vrede gesloten heeft met de Italiaansche regeering. „Bestaat er nog eenige reden voor de we reldlijke heerschers der zoogenaamde Christe lijke naties den Paus van hun raadszittingen tc blijven uitsluiten? „Zeker is er niemand, hoe oprecht Protes tant hij ook moge wijzen, en hoe vijandig hij ook moge staan tegenover wat vijfhonderd jaren geleden de heerschappij van het Pausdom was zeker is er niemand die, zoo hij ruim ge noeg van geest is om zijn vooroordeelen te boven te komen, niet erkennen zal dat het Pausdom en de Heilige Stoel de grootste ze delijke kracht blijven welke heden ten dage op aarde bestaat. „Sinds den oorlog hebben meer regeeringen betrekkingen met den Heiligen Stoel aange- knopt dan in de daaraan voorafgaande eeuw. „Zullen wij ons op een afstand blijven hou den? Zullen wij blijven weigeren iets te leeren van dien grooten zetel van kennis? „Ik beweer dat de wereld haar problemen niet kan oplossen zonder de medewerking van de grootste en duurzaamste^ geestelijke macht die bestaat." Kranig, niet waar? Vooral die laatste zin zoo sober en IJzersterk. Maar misschien is mr. Bourassa toch wat al te optimistisch wanneer hij als van zelf sprekend aanneemt dat een ieder het Pausdom en den Heiligen Stoel erkennen zal als „de grootste zedelijke kracht welke heden ten dage op aarde bestaat.". Hij beroept zich, wel is waar, op het feit dat sinds den oorlog zooveel regeeringen be trekkingen met den H. Stoel aangeknoopt hebben. Maar het schijnt hem onbekend te zijn dat in ieder geval één regeering de betrekkin gen met den H. Stoel verbroken heeft. Waarom? Oneenigheid geweest? Volstrekt niet. Alleen maar gebrek aan „ruimheid van geest," en aan bekwaamheid om „zijn voor oordeelen te boven te komen." Z.H. Paus Pius XI Het te Amsterdam opgelegde s.s. „Almelo", van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., is naar Rus land verkocht. De „Almelo" werd in 1918 gebouwd en meet bruto 6948 ton. Op 65-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de heer 'ir. S. Niënhuys Mulder, oud- hoofd-ingenieur bij de P.T.T. De thans ontslapene heeft gedurende 31 ja ren, eerst als ingenieur, later als hoofdinge nieur, de ontwikkeling van het Staatsbedrijf meegemaakt en hem werden belangrijke wer ken opgedragen. De heer Niënhuys Mulder, die lid was van het Kon. Instituut van Ingenieurs, behoorde tot hen, die indertijd wisten te bewerkstelligen, dat de aanduiding ingenieur als' officieele titel werd vastgesteld. De Regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Door het omvallen van een pan met vet op een kombuiskachel is brand ontstaan in het achterschip van den tjalk „Twee Gebroeders", die op weg was naar Terneuzen. De opvaren den, die op het hulpgeroep van de vrouw van den schipper toesnelden, konden de vrouw uit haar hachelijke positie bevrijden en het vuur dooven. Het achterschip brandde echter gedeel telijk uit. Verzekering dekt de schade. H.M. de Koningin .heeft het Beschermvrouw schap aanvaard van de vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard B. T." orlogen kosten geld. Dat weten de minis ters van financiën wel het beste. En Zijne Excellentie Peter Bark aarzelde geen oogenblik om den Tsaar aller Russen in 1914 den eenigen weg te wijzen, waarop de kei zerlijke Russische schatkist, waarvan de bodem steeds beter zichtbaar werd, weer gevuld zou kunen worden: een leening in Engeland. Dat Peter Bark kans gezien heeft op een oogenblik dat Groot Brittannië iedere penny vergaarde om zich voor den wereldoorlog gereed te maken, een aanzienlijk kapitaal naar Petersburg te brengen, is een bewijs, dat hij den naam van „tooverkunstenaar der Russische schatkist" vol komen verdiende. Dat deze leening der Londen sche city aan den Tsaar voor de naaste toe komst gerust kan worden afgeschreven, daar de Sovjets haar niet erkennen, is Bark's schuld niet. Integendeel: men waardeerde de buiten gewone activiteit van Peter Bark, den laatsten Montagu Norman, de gouverneur van de Engelsche Bank, een trouwe vriend van Sir Peter Bark minister der Romanofs, bood hem later zelfs de leiding van een Londensche bank aan en thans heeft de Engelsche koning hem in den adelstand verheven, een onderscheiding, welk; tot dusver aan geen enkelen Rus ten deel viel. De Barks, ofschoon van Deensche afkomst, be! 'oorden reeds eeuwenlang tor de aanzienlijk ste Russische families, aldus vertelt een Londen sche medewerker van het Neue Wiener Journal in zijn blad. De vooruitzichten van een mooie carrière waren daarom voor Peter Bark zeer gunstig. Hij studeerde aan de Universiteit van Petersburg, was eenigen tijd werkzaam aan het ministerie van financiën en vertrok dan naar Berlijn, waar hij in het bankiershuis Mendels sohn de noodige practische kennis opdeed. Hier na keerde hij weer naar Petersburg terug, waar hij in de directie der Russische Bank werd op genomen. In korten tijd werd hij bevorderd tot directeur van de Tsaristische circulatiebank, kwam als onderstaatssecretaris in het ministe rie van Handel en nam daarna de leiding op zich van de grootste particuliere bank in Peters burg, de Wolga-Kamatbank. Op den vooravond van den wereldoorlog in den zomer van 1914 werd hij benoemd tot minister van financiën in de regeering-Goremikin, welken belangrijken post hij tot de ineenstorting van het Tsaristisch regiem in 1917 bekleedde. Dat zijn de droge feiten uit de carrière van Sir Peter Bark. Toen de Russische revolutie uit brak vluchtte hij met zijn familie naar Enge land. Hij werd op den dag, dat de Tsaar ver moord werd, gearresteerd, maar na eenige weken weer in vrijheid gesteld. Hij behoorde niet tot de reactionnaire ministers en werd door de nieuwe machthebbers niet als een gevaarlijk te genstander beschouwd. Hij zag kans naar de Krim te vluchten en kwam tenslotte na ontzet tende ontberingen met zijn vrouw en kinderen in Frankrijk aan om zich vandaar naar Londen te begeven, waar hij buitengewoon vriendelijk werd ontvangen. De moeder van den Tsaar Ma ria Feodorowna, een tante van den Engelschen koning, vertoefde reeds bij haar zuster, koningin Alexandra in Londen. Een Britsche kruiser had haar met eenige getrouwen van de Krim naar Engeland gebracht. Zü leefde met haar zuster, de gemalin van den overleden koning Eduard VII in Malborough House, zoo goed als zonder vermogen, geheel aangewezen op de hulp van het Engelsche koningshuis. Prins Dolgouruky fungeerde als haar adjudant. Men verzocht Pe ter Bark haar als financieel adviseur bij te staan om het kleine vermogen, dat door een edelmoedige gift van een Deenschen reeder, die de vroegere Deensche prinses niet in be hoeftige omstandigheden wilde zien verkeeren, weer eenige beteekenis kreeg, te beheeren. Ook de financieele aangelegenheden van Groother togin Xenia, de zuster van den Tsaar en ge malin van Grootvorst Mihailovic, werden van toen af door Peter Bark in orde gebracht en verder beheerd, nadat de Engelsche koning zijn nicht een huis in Windsor ten geschenke had In anasluiting aan het vorige bericht betref fende de samenstelling van het dagelijksch comité, belast met de voorbereidingswerkzaam heden van den „Nationalen Reclasseeringsdag" op Zaterdag 18 Mei a.s., wordt ons medege deeld, dat in dit comité nog de volgende per sonen zitting hebben genomen, vertegenwoor digende de tusschen haakjes geplaatste ver- eenigingen en instellingen. M. P. v. d. Bijl (N.C.G.O.V.), H. C. Cijs (I.O. G.T.), S. J. Donker (L. d. Heils), G. H. Ho ning (Hulp v. Onb.), J. Harders (Ver. t. bev. v. h. herst. v. drankz.), A. E. Joachimsthal 'Gen. Z. Verb. v. Gev.), J. L. Koenen (Hulp v. Onb.), U. Kooiman (Centr. Bur.), J. Lamar (I.O.G.T.)B. Levie (Ned. Ver. t. afsch. v. Alc.h. Dr.), dr. F. S. Meyers (Ver. Zielszorg), Am. v. Praag (Joodsche Reel. Comm.), J. C. Reusen (Centr. Bur.(, J. Schouten (Prot. Chr. Reel. Ver.), J. H. Varekamp (Cons.bur. v. alc.), mevr. M. VerkooyLeijendekkers (R. K. Reel. Ver.), W. v. d. Veen (Geref. Ver. v. Drankbestr.) Het secretariaat van bovengenoemd comité is gevestigd in het voormalig schoolgebouw, Marnixstraat 404 te Amsterdam en is telefo nisch onder het nummer 31422 te bereiken gegeven en een jaargeld ter beschikking had gesteld. Eenige jaren later stierf de keizerin-weduwe Maria Feodorowna in Kopenhagen. Peter Bark gei „akte hierdoor weer in moeilijkheden. Pre cies tien jaar geleden ontving de financieele expert echter een uitnoodiging van Montagu Norman, den gouverneur van de Engelsche Bank. Norman deed Bark het aanbod om de leiding op zich te nemen van de liquidatie werkzaamheden der Anglo-Austria» Bank. Hier gaf de Russische bankier opnieuw een bewijs van zijn kunde, doordat hij binnen korten tijd de reorganisatie van de bank tot stand bracht welke voortaan de Anglo-International Bank genoemd werd en een belangrijk instituut was voor het financieel verkeer in Centraal Europa. Peter Bark, die sindsdien zeer nauw bevriend is met Norman, lijkt sprekend op den geheimzin- nigen „toovenaar der Londensche City", die thans reeds voor de zestiende maal herkozen is tot gouverneur van de Bank of England. Daar Montagu Norman in het buitenland altijd incognito reist en zich slechts zelden laat fotografeeren heeft men Peter Bark dikwijls voor zijn Engelschen collega gehouden. Sir Peter houdt zich altijd op den achter grond. Zijn portret zal men nooit in éen krant vinden en zijn naam hoort men alleen wanneer de jaarvergadering gehouden wordt van zijn bank en als hij met den koning een conferentie heeft. Als men iets' uit zijn verleden wil te weten komen, dan moet men bij zijn Russische vrien den informeeren. Zij vertellen, dat Peter Bark destijds het bijzondere vertrouwen van den Tsaar genoot en dikwijls door hem in particu liere audiëntie werd ontvangen. Sir Peter Bark, die met Paschen zijn 66sten verjaardag viert, werd als een der scherpste tegenstanders be schouwd van Raspoetin, wiens invloed op de keizerlijke familie hij, voorzoover het tenminste zijn terrein betrof, trachtte te verminderen. De herinneringen aan dezen geheimzinnigen mon nik, de schitterende feesten aan het hof, waar Excellentie Peter Bark met zijn echtgenoote, barones Behr, een der belangrijkste figuren was, de herinnering aan de bloedige revolutie-dagen tijdens welke hü verscheidene malen nauwelijks aan den dood ontsnapte, en de eerste moeilijke jaren in ballingschap, zijn intusschen vervaagd. Thans is Sir Peter Bark slechts bekend als een der geniaalste financiers der City, die nu en dar. een paar weken rust gaat nemen op het landgoed van zijn dochter dicht bij Marseille om daar nog eens te droomen van den tijd, dat hij groot-grondbezitter in Rusland was.... De rechtbank heeft de gevangenhouding van de vier verdachten, die thans voor de in braak in de Coöperatie in Wierden in het Huis van Bewaring te Almelo gedetineerd zijn, G. W., Th. R. en C. v. d. W. met dertig dagen ver lengd. Vrouw B. M. C. uit Den Haag, die ook in verband met deze inbraak in verzekerde bewaring was, is weer in vrijheid gesteld. Bollendaa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6