Volendam klopt H.B.C. met 3-2 ANDERHALF UUR HOOG SPANNING ;;v.: - VOS DAMKAMPI0EN VAN NEDERLAND WËÈÈÈföm DINSDAG 23 APRIL 1935 VAN HET KATHOLIEKE KAMP Tweemaal hadden de gasten de leiding genomen, maar kort voor het einde scoorde de thuisclub het beslissen de doelpunt Zwaar bevochten zege der wijdbroeken De wedstrijd First Vienna wint het Ajax-tournooi EXCELSIOR—D.H.L. 2—3 Geflatteerde Delftsche zege H.B.C. staat gelijk met Volendam Goed begin van D.H.L. in de promotie-competitie Liersche Sportkring in de finale met 70 geklopt OVERMAAS—Z. V. V. 4—2 P.S.V. en Go Ahead staan gelijk K.NV.B. O.D. S.—H.V.V. O—0 Vele gemiste kansen In de kaart van Blauw-Wit P.S.V. klopt Velocitas met 3-2 Uiterst spannende wedstrijd te Groningen Blauw Wit bijna in de eerste klasse WANDELSPORT MARSCHEN TE HILVERSUM Vijf-jarig bestaan van V. I.F. DAMMEN Bom en Rustenburg eindigen op de tweede plaats in het tournooi te Amsterdam De drie laatste ronden c. Arsenal kampioen Gelijk spel van Leicester City UIT DE SPORTWERELD OHMi Het eerste treffen tusschen de twee voor naamste pretendenten voor den titel van lands kampioen heeft een overwinning voor Volen dam opgeleverd. Gespannen heeft het daarbij van begin tot einde. Het krachtsverschil was zeer miniem en de meeningen of Volendam tenslotte de zwaar be vochten zege verdiende, loopen nogal uiteen. Technisch was zeker de Heemsteedsche ploeg de beste, doch als geheel sloot het Volendam- sche spel beter. Penter—v. Bont zorgden dat de beide vleu gelspelers voldoende aan het werk gezet werden en aan het ontplooien van dit open spel heeft Volendam zeker de overwinning te danken. Daarbij komt nog dat de spelers zich stuk voor stuk van begin tot einde gaven, wat er bij de laatste uitwedstrijden nog wel eens aan ont brak. De Volendammerachterhoede was weer in prima vorm, vooral Sier toonde zich zijn plaats onder de lat volkomen waardig. Het spel van H. B. C. was van een uitsteken de kwaliteit, vooral in het kopwerk. Het verrassende element zooals in 't Volen- dammerspel ontbrak echter geheel. De dosis pech die de gasten te overwinnen kregen bereikte wel haar hoogtepunt toen 'n penalty overgeschoten werd. Ook Volendam kreeg een penalty te nemen, maar Koning deed dit beter. De wedstrijd was zeer aantrekkelijk en be zorgde den honderden bezoekers die van hein de en ver gekomen waren een hoogst prettigen middag. Even half drie trapt Bent voor Volendam af. Direct een hachelijk momentje voor het V.- doel als Bond mistrapt, maar Sier maakt schoon schip. De Volendammers zijn in den beginne nogal zenuwachtig. Langzamerhand komen zü wat meer los. Bint geeft afgemeten af aan Smit, doch zijn voorzet gaat achter. Een voorzet van Not schiet Pooyer huizenhoog over. Een vrije schop tegen Heemstede wordt gestopt. Heemstede zit intusschen ook niet stil maar Sier, Bond en Koning zuiveren steeds met verre trappen het terrein. Een prachtig schot van den rechtsbinnen der gasten gaat juist over. Runderkamp en Sier voorkomen vervolgens door goed begrijpen een zeker doelpunt. Even later lost de Heemsteed sche middenvoor een kogel dier Sier juist cor ner kan wippen. Aan de andere zijde volgt een ware schermut seling voor het doel als Pooyer een goed ge richt schot heeft gegeven dat de keeper weer laat vallen. In een periode van Volendamsch overwicht blijkt een mooi schot van den rechts binnen Sier te machtig en Heemstede heeft de leiding (01). Nu komt Volendam eerst goed los. Een schot van Jonk wordt door een der backs met de hand gestopt. De penalty door Koning genomen doet den stand weer gelijk worden 11. De Heemsteedsche middenvoor komt vrij voor doel te staan doch Sier redt op sublieme wijze het zekere doelpunt. De toege kende corner wordt door Bakker naast ge knald. Even later schiet Pooyer in vrije positie voor de derde maal over. In de laatste minuut nog een pracht-safe van Sier en het is rusten. De tweede helft is nog geen 5 minuten oud als een mistrap van Tuyp noodlottig blijkt en Sier onhoudbaar gepasseerd wordt (12). Zeer snel blijft het spel op en neer golven. De spanning wijkt geen oogenblik. Sier maakt een grove fout door een bal die gevangen moest worden volkomen mis te trappen. Met man en macht kan het leder echter nog worden weg gewerkt. Als H. Smit mooi heeft voorgezet zorgt Ko ning met 'n welgericht schot voor den gelijk maker (22). De spanning bereikt nu haar hoogtepunt. Het volgende doelpunt zal de beslissing moe ten brengen. Sier loopt te lang met den bal zonder te laten tippen. De vrije schop kan wor den weggewerkt. Mooie schoten van Jonk en Koning worden onverbiddelijk weggewerkt. Een penalty wegens hands zal tenslotte de beslissing moeten brengen doch de Heemstede- naar schiet over! H. B. C. blijft iets sterker doch de Volendam- aanvallen zijn verrassend en veel gevaarlijker. Uit een daarvan ontstaat de winnende goal. Runderkamp geeft een goede pass aan Koning, die twee achterspVers handig passeert; de bal komt hard laag voor Bont en de keeper stor men toe, doch de eerste is er iets eerder bij en met een tam schot valt de beslissing (32). Heemstede zet er nog alles op den achter stand in te halen doch de V.-achterhoede blijft in supervorm. 't Schijnt nog dat de voorsprong vergroot zal worden, maar Bont schiet, vrij voor doel staan de' naast. Nog een corner tegen Volendam maar Not en Bont nemen den bal mee. Een daverend ap- juich gaat op als tenslotte het door Volendam lang verbeide eindsignaal klinkt. De rechtsback Koning van Volendam was des morgens te Nijmegen in het huwelijk ge treden. Een gereedstaande auto wachtte om twaalf uur na den kerkdienst om den jongge huwde met maximum snelheid naar Volendam te brengen om daar in grootschen vorm mee te helpen, zijn club met een gelijk aantal punten als H. B. C. de eerste competitiehelft te doen beëindigen. klopt, krijgen Visser en Boljé niet te micsen kansen. In de tweede helft bleef O.DJ3. sterker. Het Haagsche doel heeft verschillende „narrow es capes". De Haagsche linksbuiten geeft Pasteur vier goede kansen, maar viermaal schiet of kópte de Haagsche middenvoor rakelings oyer. Onder groote spanning komt het einde. De beide elftallen zijn geheel volledig. De Schiedammers vallen energiek aan en nemen het Delftsche doel geducht onder schot, vooral Gé Ocfcterholt is er goed in, maar Wim Alsemgeest is in grootschen vorm. Na een kwartier speelt Gé Oosterholt terug op R. v. Lingen die onhoudbaar langs den paal inschiet (10). Tok Alsemgeest wordt geducht bewaakt en alleen Hermsen breekt enkele malen gevaarlijk door. Vijfmaal achtereen stelt Gé Oosterhot W. Alsemgeest op de proef, maar steeds redt de kallm£ Delftenaar meesterlijk. Geheel onver wacht kogelt R. v. Lingen in den uitersten hoek en juist voor de pauze verkleint van Zinnen den achterstand (21). Na de thee zetten de Leeuwen overdonderend op. Spoedig heeft van Zinnen uit een scrim mage gelijk gemaakt en na een keurige com binatie gteft Stokman den bezoekers de leiding. Tenslotte raakt het spel meer verdeeld. Tot doelpunten komt het niet en wanneer scheids rechter Jos. Knappert, die uitstekend voldeed het einde aankondigde, heeft D. H. L. iets meer gekregen dan haar toekwam. Voor de kampioenscompetitie van den I. V. C. B. werd alleen de wedstrijd VolendamH, B. C. gespeeld, die met 32 door de wijdbroeken werd gewonnen, waardoor beide clubs met de helft van het programma achter den rug pre cies gelijk staan. Volendam H. B. C. Kerkrade S. D. O. U. C. Kolping 4 4 4 3 3 2 0 1 1 0 0 1 1 2 3 6 116 6 11—8 5 14—8 1 2—7 0 2—11 In Zuid II bracht Mevo ook haar derden pro motiewedstrijd tot een goed einde. D. E. V werd n.l. op eigen grond met 3—2 door de club uit Bergen op Zoom geklopt. Gennep won thuis met 42 van B. V. V. Hercules. In het Oosten won 's-Heerenberg in Beek Lobitsche Boys, terwijl Excelsior zich in met 42 van B. V. C. en Vogido met 94 van Schiedam met 32 door D. H. L. geklopt zag. De standen zijn thans: Op den eersten dag van het Paaschtoumooi dr>t Ajax in de hoofdstad organiseerde, won First Vienna na spannenden strijd van Go Ahead. Zonder dat er gescoord werd, was het einde gekomen en er moest toen 2 maal 714 minuut verlengd worden. Eerst na de wisseling slaagde de Weensche spil Hofmann er in met een prachtigen kopbal uit een corner te scoren, zoodat First Vienna in de finale kwam. Ajax, dat met haar tweede elftal, versterkt door enkele eerste elftalspelers, in het veld kwam, verloor met 54 van de Liersche Sport kring. Hier moest eveneens tweemaal 714 mi nuut verlengd worden en ook thans werd na de wisseling gescoord. Op den Tweeden Paaschdag won Ajax, dat ditmaal zes tweede elftal-spelers in haar ploeg had opgenomen, in de verliezersronde met 41 van Go Ahead, dat twee invallers had voor Th. de Kreek op de rechtshalfplaats en voor Wa genvoort op de rechtsbuitenplaats. Aan beide kanten werden zoowel voor als na de rust talrijke kansen onbenut gelaten en voor al Go Ahead miste soms de meest gemakkelijke ballen. Van Wijngaarden en Ten Have scoorden voor rust ieder 1 maal, zoodat Ajax een 20- voorsprong verkreeg. Een kwartier na rust maakte De Vries een tegenpunt, doch ondanks thans felle pogingen van Go Ahead om gelijk te maken, kwam juist een goal aan de andere' zijae. Fischer passeerde na een soloren de ge- heele Deventerdefensie. Halle incluis: 31. Van Wijngaarden viel uit en voor hem kwam Juiriaans in het veld. Roeg ging linksbuiten spelen. Een buitenspeldoelpunt van Ajax werd geannuleerd, waarna Roeg den stand even later op 41 bracht. Jan Halle ging linksbinnen spe len, terwijl Henny Koopman de spilplaats be zette, dit in verband met een blessure van Helle. De rood-gele voorhoede verknoeide echter de meest gemakkelijke kansen, zoodat het einde kwam met een 41-overwinning voor de Ajaxie- den. In de finale stonden de Liersche Sport Kring en de First Vienna tegenover elkaar. De Oos tenrijkers speelden ditmaal met wat meer dash dan Zondag tegen Go Ahead en de verschil lende kansen werden nu beter benut, ondanks prachtig keepen van doelverdediger Christiaens. Met rust leidde de Vienna met 50 en het einde kwam met 70 voor de Weeners. De Liersche had inderdaad niets tegen dit technisch zoo magnifieke spel der Weeners in te brengen. De heer van Moorsel leidde uitstekend en trad rustig maar beslist op in die momenten, dat het spaak dreigde te loopen. De resultaten waren: Verliezersronde: Ajax—Go Ahead 4—1. Eindstrijd: First Vienna—Liersche Sport- Kring 7—0. First Vienna werd dus winnaar van het tour- nooi. De Weensche voorhoede neemt het Belgi het Ajax-Paaschtournooi tusschen sche doel onder schot in de finale van Lierschen Sportkring en First Vienna H.V V. begint weer met de bijzonder diep doorgevoerde W.-formatie, waardoor O-D.S. volop gelegenheid kreeg aan te vallen, waar bij de uitvallen van den Wassenaarschen Leeuw niet zonder gevaar waren. In de eerste minuten mist Pasteur schrome lijk. Zwang kopt aan den anderen kant juist naast. Lou Adam verknoeit twee kansen door voor te zetten waar schieten geboden was. Daar het in de Haagsche defensie niet altijd Overmaas valt direct energiek aan en over speelt de Zaankanters. Reeds direct scoort Bogert een offside goal. Het was slechts uitstel van executie, want de Geer schiet kort hierop een voorzet van Zoute- melk onhoudbaar in (1—0) en wanneer er 10 minuten gespeeld is benut Bogert een voorzet van de Geer (20). Van den aftrap kogelt de Geer tegen den staander en Jongkrijg en Fij nand verprutsen niet te missen kansen. Na de thee kwam Z. V. V. los, de rechtsbuiten G. van Dijk onderscheidde zich. Binnen de drie minuten heeft de Zaansche rechtsbinnen met een keiharden kopbal en een listigen omhaal ge lijk gemaakt. Z. V. V. blijft sterker maar bij een uitval van de Geer scoort Holleman. Nadat de Geer een penalty gemist heeft be nut hij 7 minuten voor het einde een pass van Goenée en de strijd is beslist. In een buitengewoon spannenden en ener veerenden wedstrijd is P.S.V. er in het Be Quick-Stadion te Groningen in geslaagd, Velo citas met 32 te kloppen. Zonder aan deze goede, over het algemeen verwachte prestatie iets te kort te willen doen, mag niet worden ontkend, dat P.S.V. de overwinning en in het bijzonder het winnende doelpunt erg fortuin lijk heeft verkregen. Het ontstond tien minu ten voor het einde uit een misverstand tusschen den Groningschen keeper en den half Huize- ling, waarvan Hunting dankbaar wist te pro- fiteeren. Aanvankelijk zag het er geheel niet naar uit, dat P.S.V. de zege zoo buitengewoon zwaar zou moeten bevechten. Het eerste kwar tier waren Van Run e.a. veel sterker. Zij zaten bijna voortdurend voor het Groningsche doel, dat met goede schoten door v. d. Broek en Van Kooyk danig onder vuur werd genomen. Het spel van de Groningers in deze periode kon niet in de schaduw staan bij dat, wat tegen Ajax werd gedemonstreerd. Over de geheele linie waren zij positief zwakker. Zoo kon het ook gebeuren, dat de Philips' menschen na een kwartier spelen een 20 voorsprong wisten te nemen. De eerste goal werd in het doel geloo- pen door Van Kooyk, nadat de Groningsche keeper een schot van v. d. Broek onvoldoende had gestopt. Dezelfde speler nam ook het tweede doelpunt voor zijn rekening, direct uit een voorzet van De Visser. Aarzelend ingrijpen van de Veloci- tas-verdediging was aan dit tweede doelpunt niet weinig schuldig. In verband met het aan beide kanten gede monstreerde spel, zag het er inderdaad aller minst naar uit, dat de Groningers er nog in zouden slagen den achterstand in te loopen, doch wie dacht, dat de achterstand Velocitas' moreel ongunstig zou beïnvloeden, had het mis. Niet ontmoedigd zwoegden zy dapper verder, kwamen er langzamerhand iets beter in en toen het den Groninger aanvallers bleek, dat zij in staat waren tegen de inderdaad zwak spelende P.S.V.-verdediging doelpunten te ma ken, vlotte het allengs steeds beter. Was Meu- lema van den aanvang af wellicht om tactische redenen buiten het directe spel gelaten en trachtte Velocitas steeds over links keeper Bou- mans te belagen, langzamerhand werd Meule- ma ongetwijfeld de gevaarlijkste man in de Groningsche voorhoede meer werk gegeven en kon het naar schatting 15.000-koppige pu bliek, dat toch al reeds minutenlang om Meu- lema had geschreeuwd, genieten van de snelle en gevaarlijke rushes van den Velo-rechtsbui- ten. De groen-witten werden sterker en nadat en kele schoten van Bonzema en Meulema rake lings naast waren geschoten, gelukte het Nui- ninga tien minuten voor de rust uit een voorzet van Meulema met een goed schot Boumans te passeeren. Moreel gesteund door dit succes bleven de Velocitanen sterker en hoewel ook P.S.V. even voor de rust nog eenige fraaie kansen kreeg werd er voor half-time niet meer gedoelpunt. Was het spel der Velocitanen voor de rust teleurstellend en mochten zij, als het er op aankwam, blij zijn geen grooteren achterstand te hebben, reeds direct in de tweede helft had den de duizenden Noordelijke supporters rede nen tot juichen, want na de hervatting nam de thuisclub het spel aanvankelijk geheel in handen. Het spel der Groningers was minstens tweemaal zoo goed als in de eerste helft. Vooral de middenlinie weerde zich veel beter, hetgeen tot uiting kwam in het groote speloverwicht in het eerste half uur na de rust. Talloos waren de schoten van Meulema, Bonzema en De Groot, die óf net naast gingen óf uitstekend door Boumans werden gestopt. Enthousiast en fel zaten de Groningers op den bal, waarbij het minder goede verdedigen van Van Run en Lanegger het gevaarlijke ka rakter der aanvallen niet weinig bevorderde. Meulema scoorde na ongeveer een half uur den gelijkmaker, een fraai en onhoudbaar doelpunt, waartoe een scherpe pass van De Groot hem in staat stelde. Het pleit voor het groote uithoudingsvermo gen der Groningers, dat zij ook nadien het overwicht wisten te handhaven, doch, zooals 't wel vaker gebeurt, werd hun die meerderheid noodlottig. Bij een der weinige, doch technisch zoowel als tactisch veel geroutineerder uit vallen der snelle P.S.V.'ers, gaf De Visser een voorzet voor doel. Van Dorst en Huizeling be grijpen elkaar niet, waardoor Hunting gemak kelijk kan intrappen. De resteerende minuten verliepen, zonder dat Velocitas er nog in kon slagen wederom gelijk te maken. Voor de kampioenscompetitie van den K.N. V.B. verloor Velocitas in Groningen na span nenden strijd met 32 van PSV, zoodat de Eindhovensche club thans met Go Ahead gelijk staat. P.S.V. Go Ahead Ajax Velocitas D.W.S. 0 0 0 0 0 0 0 1 2 3 8—2 2—0 2—1 24 0—7 Voor de promotie-degradatie-competities be haalde Overmaas haar eerste overwinning door Z.V.V. in Rotterdam met 42 te kloppen. Veel zal dit de Rotterdammers wel niet meer baten en de kansen van Blauw Wit, dat aan een punt uit de twee nog resteerende wedstrijden genoeg heeft om in de eerste klasse terug te keeren, staan thans schitterend. In afdeeling II eindigde ODSHW in een puntloos gelijk spel, welk resultaat de kansen der Hagenaars iets deed stijgen. HBS en ODS behoeven hier echter den moed nog niet op te geven. Vitesse leed in het Oosten op eigen terrein een 10 nederlaag tegen Hengelo, zoodat de Arnhemmers uit de overige wedstrijden zeker het maximum aantal punten moeten halen, als zij zich nog willen redden. Willem II begon in het Zuiden goed door Middelburg in de Zeeuwsche hoofdstad met 10 te kloppen. Middelburg heeft echter een pro test ingediend, zoodat er een kleine kans be staat, dat de uitslag nog een gelijk spel wordt. Roermond verraste door een 51 zege op Palemig. Daar Hoogezand thans haar tweeden wed strijd, nu van de Kooi won, hangt Frisia's lot in het Noorden aan een zijden draad. De standen zijn: Blauw Wit 2 2 0 0 4-0 4 Overmaas 3 1 0 2 5—5 2 ZVV 3 1 0 2 4—8 2 HVV 2 1 1 0 2—1 3 ODS 2 0 2 0, 2—2 2 HBS 2 0 1 1 3—4 1 Hengelo 2 1 1 0 3—2 3 SCH 2 0 2 0 4—4 2 Vitesse 2 0 1 1 2—3 1 Roermond 2 1 1 0 5—1 3 Wilem II 1 1 0 0 1—0 2 Middelburg 2 0 1 1 0—1 1 Palemig 1 0 0 1 1—5 0 Hoogezand 2 2 0 0 4—1 4 De Kooi 2 0 1 1 3—4 1 Frisia 2 0 1 1 2—4 1 In het Zuiden werd de competitie beëindigd met de ontmoeting EindhovenJuliana, die een 3—3 gelijk spel opleverde. PSV 18 13 3 2 29 50—18 NAC 18 11 5 2 27 55—29 Longa 18 7 5 6 19 40—39 Juliana 18 6 7 5 19 35—37 BW 18 8 3 7 19 39—43 Eindhoven 18 6 4 6 16 37—42 Bleijerheide 18 5 4 9 14 e 2643 MVV 18 4 5 9 13 C 26—29 NOAD 18 5 3 10 13 31—48 Willem II 18 4 3 11 11 26—37 De afdeeling Wandelsport van de R.K. Gymn- en Athletiek-Vereeniging V.I.F. te Hilversum organiseerde tweeden Paaschdag een 25 en een 35 K.M. marsch door het Gooi, dit ter gelegen heid van haar vijfjarig bestaan. Aan deze mar- schen werd door een tiental vereenigingen en 300 personen deelgenomen. Er waren geen uit vallers te boeken. Na afloopt heeft de heer A- H. Winter te Alkmaar, voorzitter van de N-U.W. de prijzen uitgereikt. De. vereenigingen 1. Op Stap, Hilver sum, 2. D.I.O., utrecht en 3. Trekvogels, Naar- den, verwierven een beker voor den besten al- gemeenen indruk. Vif* bleef buiten mededin ging. Alle deelnemende groepen ontvingen een plaquette, terwijl allen deelnemers een medaille werd aangeboden. Vrijwillige Landstorm uit Amsterdam ontving den militairen corpsprijs, terwijl „Op Stap" nog een plaquette van V-V.V. kreeg voor de grootste deelname. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland dammen werden met de Paaschda- gen in het Parkhotel te Amsterdam beëindigd met het spelen der laatste drie ronden, welke een zeer sensationeel verloop hadden, doch waarvan het eindresultaat toch luidde, dat Vos, die deze ronden inging met een punt voor sprong op zijn naaste concurrenten, er in slaagde rich op de eerste plaats te handhaven, en daardoor voor de zesde maal het nationale kampioenschap te behalen. De uitslagen waren als volgt: •wf. E. V. O. 3 3 0 0 6 10—7 Gennep 2 1 0 1 2 7—5 D. E. V. 1 0 0 1 0 2—3 BW Hercules 2 0 0 2 0 5—8 Vogido 3 3 0 0 6 15—7 's-Heerenberg 3 2 0 1 4 9—5 Lob. Boys 2 0 1 1 1 5—10 B. V. C. 3 0 1 2 1 2—7 D. H. L. 1 1 0 0 2 3—2 Excelsior 1 2 1 0 1 2 6—5 Tevlineen 1 0 0 1 0 2-4 Zevende ronde: Van DartelenJanneman DammeLigthart RamanBom LochtenbergDukel Rustenburg—Vos Achtste ronde Janneman—Vos BomLochtenberg Dukel—Rustenburg LigthartRaman Van DartelenDamme Negende ronde: DammeJ anneman 0—2 2—0 1—1 1—1 2—0 0—2 2—0 02 1—1 1—1 2-0 Lochtenberg—Ligthart Raman—van Dartelen RustenburgBom VosDukel 1—1 1—1 1—1 2—0 Zelden heeft een finale om het Nederlandsch kampioenschap zulk een intense spanning ver oorzaakt als thans, en na de zevende ronde, toen niet minder dan vier spelers met een ge lijk aantal punten aan den kop gingen, was er van een eindresultaat bitter weinig te voorspel len. Vos, Dukel, Rustenburg en Bom gingen met een score van negen punten uit zeven partijen aan het hoofd, en het leek wel, alsof de pro grammasamensteller dit had voorzien, door in de laatste ronden juist de grootste kansheb benden tegen elkaar te laten uitkomen. Aller eerst de eindstand: J. H. Vos 9 5 3 1 13 J. M. Bom 9 3 6 0 12 W Rustenburg 9 3 6 0 12 A. K. W. Damme 9 3 4 2 10 B. Dukel 9 3 3 3 9 A. Ligthart 9 2 5 2 9 F. Raman 9 0 8 1 8 C. Janneman 9 3 2 4 8 P. J. van Dartelen 9 0 5 4 5 J. Lochtenberg 9 0 4 5 4 In de zevende ronde verloor Vos zoowaar van Rustenburg, in een van te voren bij Gezellig Samenzijn gespeelde partij, waarin Vos eenige belangrijke fouten maakte, waarvan de Am- sterdamsche kampioen op handige wijze profiteerde. Weliswaar werd de partij afgebro ken, doch na de hervatting kostte het Rusten burg weinig moeite om, zooals later bleek, zijn clubgenoot de eenige nederlaag toe te bren gen. Het liep alles geheel anders, dan algemeen verwacht werd: Dukel kon hoe hij het ook pro beerde, niet tegen Lochtenberg een twee boe ken. daar de veteraan, ook al had hij geen kansen meer om de laatste plaats te ontgaan, zich zoo kranig verdedigde in een va-banqua partij, dat de IJmuidenaar zeker niet meer dan een puntenverdeeling verdiende, ook al kwam dit resultaat voor hem als een klontje uit de pap. Bom deed wat verwacht werd, en speelde met Raman remise. Hoe kon het ook anders, waar Rar/ran in dit tournooi als remisekoning triom fen viert? Damme slaagde er eindelijk in om zijn ge middelde te behalen door een keurige winst partij tegen Ligthart. Helaas komt zijn herstel te laat, want zijn puntental was te gering om ook door een stevige eindspurt onder de leiders te komen. Ten slotte speelde van Dartelen scherp va- banque tegen Janneman: hij had niets meer te verliezen, doch alles te winnen, trachtte door den Rotterdammer te overbluffen nog wat re sultaat te bereiken, maar het mocht den Zand- voortenaar niet gelukken. Janneman nam zijn kansen waar, zooals deze zich voordeden, en het einde werd nog verhaast door een foutieve voortzetting van Van Dartelen, hoewel het spel toch verloren was. De achtste ronde werd gespeeld onder een enerveerende spanning, onder geweldige be langstelling van het publiek, dat blijk gaf van medeleven met zijn supporters. Natuurlijk ging die interesse uit vooral naar de ontmoetingen JannemanVos, BomLochtenberg en Dukel— Rustenburg. Vos had het theoretisch het gemakkelijkst, maar practischde geniale G.S.'er speelde een partij, waardig aan een kampioen. De Rot terdammer kwam al heel gauw in de verdruk king, en wanneer Vos eenmaal „beet" heeft, laat hij niet gauw meer los. Janneman, die be trekkelijk ook nog een heel klein kansje had, met een punt achter, had geen verdediging te gen den met zooveel beleid gevoerden aanval van Vos, en na een zwaren strijd gaf hij zich gewonnen. Intusschen voltrok zich aan het andere bord Dukel's fatum. De IJmuidenaar, die het tour nooi, zoo slecht inzette, maar zich zoo prach tig herstelde, was voornemens, doordat hij zijn kansen in eigen hand had, om alles op alles te zetten. Maar in Rustenburg, misschien wel de taaiste aller deelnemers, had hij een kwa den tegenstander. Ondanks aanval van Dukel moest de IJmuidensche meester een aanval doorstaan, die zijn positie geheel ondermijnde, en langzaam maar zeker voltrok zich zijn na deel. Op schitterende wijze leidde Rustenburg den aanval, en er baatte den IJ.D.C.'er niets meer. Door zijn nederlaag werd hij definitief uitgeschakeld voor titelwinst, werd het leiden de trio tot drie leden gereduceerd,. Want: ook Bom wist zich, evenals Rustenburg, te hand haven, maar dit ging wel wat anders. Lochten berg toonde zich allesbehalve een gewillige prooi, gaf meesterlijk partij, zoodat het na zes uur spelen erg remise-achtig begon uit te zien, met zelfs den G. S.'er in de meerderheid. Maar uit de vele aanwezige remise-varianten Bom had zich reeds met remise tevreden gesteld koos Lochtenberg juist de eenige verkeerde variant, die tot verlies voerde, zoodat de Hage naar met Vos en Rustenburg gelijk bleef. De overigen partijen van deze ronde waren niet meer van invloed. Raman schoof snel re mise met Ligthart, terwijl ook Damme en Van Dartelen een dusdanig resultaat boekten. En zoo moest dus de laatste ronde de beslis sing brengen en ondanks het mooie weer was de drukte toch wederom verrassend groot. Vos zwoegde tegen Dukel, de laatste nu kans loos, maar met den sportleven plicht om te vech ten, om het Vos zoo moeilijk mogelijk te ma ken. En hij deed dit zoo goed mogelijk, speelde zijn gewone aantrekkelijke genre, maar kreeg nadeel. In een stelling van negen om negen volgde een beslissende fout, die Vos direct winst bracht. Zoodat de G.S.'er reeds voor 50 pCt. kampioen was, en zijn aandacht kon con- centreeren op de partij Rustenburg—Bom. Deze twee spelers deden wat ze konden om door te winnen nog met Vos gelijk te komen, maar tijdnood gooide roet in het eten, in dit geval hun deel streven. Rustenburg had iets voordeel nam in tijdnood een voortzetting, die hem min stens remise waarborgde, maar dan ook niets meer. Eenige zetten er na besloten zij tot de putenverdeeling, waarop Vos de felicitaties deel achtig kon worden. De overige partijen waren toen ook alle be ëindigd. Van Dartelen speelde met Raman remise, en Lochtenberg deed dit met Ligthart. De laatste party van het tournooi was Damme- Janneman, die eerstgenoemde won, zoodat zqn score uit de laatste drie partyen toch vyf pun ten bedroeg. Na de beëindiging van die laatste party kon de officieele huldiging plaats vinden welke geschiedde onter leiding van den vice- voorritter van den Nederl. Dambond. den heer van Baaien. Bü de op Tweeden Paaschdag voor de eerste divisie van de Engelsche League gespeelde wed- stryden won Arsenal met 10 van Middles brough, waardoor de Londensche club wederom kampioen geworden is. De andere clubs kunnen het puntenaantal van de Arsenal niet meer bereiken. De uitslagen waren: BirminghamLeeds United 31 Derby County—Everton 41 Leicester CityGrimsby Town 22 MiddlesboroughArsenal 0X PortsmouthManchester City 42 Preston North End—Sunderland 1—1 Stoke CityLiverpool 11 West BromwichSheffield Wednesday 11 Wolverhampton WanderersChelsea 61 De stand luidt thans als volgt: Arsenal 40 22 12 6 110—42 56 Sunderland 40 18 15 7 84—48 51 Manchester C. 40 19 8 13 75—63 46 Sheffield W. 40 17 12 11 67—62 46 Liverpool 40 19 6 15 82—81 44 Grimsby T. 40 16 11 13 75—59 43 W. Bromw. A. 40 17 9 14 83—80 43 Derby C. 40 17 8 15 79—65 42 Everton 40 15 11 14 84—84 41 Preston N. E. 40 15 11 14 62—65 41 Aston V. 39 14 12 13 73—79 40 Stoke C. 40 17 6 17 68—68 40 Portsmouth 40 15 9 16 69—67 39 Chelsea 40 15 8 17 67—78 38 Huddersfield T. 39 14 8 17 73—66 36 Wolverh. W. 40 14 8 18 86—88 36 Blackb. R. 40 13 10 17 60—77 30 Birmingham 40 13 9 18 59—76 35 Leeds U. 40 11 12 17 69—89 34 Leicester C. 40 12 8 20 57—80 32 Middlesbrough 40 9 13 18 65—88 31 Tottenham H. 40 9 10 21 46—88 23 TWEEDE DIVISIE: Bamsley—Bradford City 20 BradfordBrentford 23 Hull CityNorwich City 10 Notts CountyPort Vale 32 Oldham AthleticBurnley 12 Plymouth ArgyleNottingham Forest 52 Sheffield UnitedFulham 12 Southampton—Manchester United 1—0 Swansea Town—Bolton Wanderers 21 West Ham UnitedBlackpool 21 Aan den kop is de stand thans déze: Brentford 39 25 8 6 87—42 58 West Ham U. 40 25 4 11 77—60 54 Blackpool 40 21 10 9 78—54 52 Bolton W. 39 24 3 12 90—46 bl Newcastle U. 40 21 4 15 85—65 4b Manchester U. 40 21 4 15 72—85 4b

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10