DE ENGELSCHE KAPERS DIEFSTAL?! ve: DINSDAG 23 APRIL 1935 VOETBAL D. H. V. B.-uitslagen MET HAARLEM NAAR DU1TSCHLAND Fraaie overwinning in Hamburg De KennemersU. V. S. 31 E. D. O.Blauw-Wit 26 AT H LET 1 EK Dual-meet Holland-Jong Leven WIELRENNEN TRAINING TE HEEMSTEDE O.m. door R.K.W.V. „Achilles" H. S. V. de Kampioen DUIVENSPORT ,de Snelvlieger' ORANJEBONÏD „PRINSES JULIANA" Groote feesten voor de kinderen Aardige attentie Het Zilveren jubileum Voor de Stille Armen Postaal Genoegen 111= n= VERKEERSONGEVALLEN Ernstig motorongeluk Auto contra lantaarnpaal Onvoorzichtigheid Kordaat optreden van een politie-agent R.K. VOLKSBOND Bestuursraadsvergadering Kring Haarlem Noord Vergaderingen van schillen- ophalers DOOR J. S. FLETCHER Afdeeling Centrum Reserve le klasse: A: RKAV 2Volend. 3 2—5, TYBB 2Lisse 2 1—7. 2e klasse: OIV 1Alliance 1 27. Reserve 2e klasse: A: Wilskracht 3St. Mar- tinus 2 33. Reserve 3e klasse: B. RKAV 3Wilskracht 5 4—6. 4e klasse B: TYBB 5Dek 2 110. Santpoort 6v. Nispen 2 61. Reserve 4e klasse: B: St. Louis 2Oda 2 7—1. K: HBC 5—Alliance 2 0—11. Promotie en degradatie: Leiden 1The Vic tory 1 0_5, Dek 1—India 1 4—6, NVC 1—Van Nispen 1 31. Bisschopsbeker: PVCB 1De Meer 3 32. Donderdagavond vertrokken de roodbroeken voor een Paaschtoer naar Duitschland. Van het competitie-elftal ontbraken Smit en Iseger, ter wijl, behalve enkele reserves de Sparta-speler Voormolen de reis medemaakte. Na een voorspoedige reis werd in Osnabruck in hotel „Germania" overnacht, waarna Vrij dagmorgen de reis werd voortgezet naar Biele feld, waar in hotel „Kaiserhof" kwartier werd gemaakt. Des middags vond de eerste wedstrijd plaats tegen Alminia. De belangstelling bleek zeer groot, maar het terrein, waarop werd ge speeld, was zoo slecht, dat behoorlijk voetbal vrijwel onmogelijk bleek. In onzen plaatselijken Bond zou een dergelijk terrein nog een slecht figuur maken. Haarlem kwam uit met: Voogd, Van den Berg en Huisman, De la Mar, Kammeijer en Vreeken, Van Gooi, De Winter, Voormolen, Polanen en Hurkmans. Nadat aanvoerder Kammeijer een fraaien Haarlem-wimpel had aangeboden, nam het spel een aanvang. Haarlem speelde eerst tegen den heuvel op en met uitzondering van Kammeijer, die een schitterende partij voetbal speelde, had den de overige spelers aanvankelijk groote moeite om de terreinmoeilijkheden te overwin nen. Het hard werkende maar ook hard spe lende Arminia-elftal nam na een kwartier een 1o voorsprong, maar kort voor rust bracht Voormolen de partijen op gelijken voet. Rust 1—1. Na de hervatting ging het van den heuvel af belangrijk beter en Kammeijer en Voormolen gaven Haarlem spoedig een 3—1 voorsprong. Hierna volgden van den zeer onvoldoende lei denden scheidsrechter talrijke fouten, die de Haarlem-verdediging dermate ontmoedigden, dat Alminia den 31 achterstand in 'n 53 voor sprong wist om te zetten. Voormolen scoorde nog een vierde doelpunt, passeerde den doelver- dediger nogmaals, maar een achterspeler haai de den bal van de doellijn af en het einde kwam met een 5—4 nederlaag. Zaterdag werd een schitterende autotocht ge maakt en des avonds werd via Osnabruck de reis voortgezet naar Hamburg voor den grooten strijd tegen het sterke H.S.V., dat Vrijdag tegen den kampioen Schalke 33 had gespeeld. Voor den wedstrijd H.S.V.—Haarlem bleek groote reclame te zijn gemaakt. Aan het station was reeds een persfotograaf aanwezig en Zondag verschenen de bladen met een foto van de aankomst te Hamburg, terwijl een in het Hollandsch gesteld woord van wel kom eveneens in de dagbladen was opgenomen. In Hamburg werd het schitterende Streit's Hotel aan den Alster betrokken. De Zondag werd benut voor een grooten auto tocht door en om Hamburg en Maandagmorgen werd een bezoek gebracht aan het beroemde Dierenpark Hagenbeek te Stellingen. Smit was inmiddels ook naar Hamburg ge komen, waardoor de opstelling voor den wed strijd tegen H.S.V. werd: Voogd, Van den Berg en Huisman, De la Mar, Kammeijer en Van Gooi, De winter, Polanen, Voormolen, Smit en Hamstra. Terrein en leiding bleken inderdaad eerste klasse en het spel was dan ook belangrijk beter dan op Vrijdag. De Winter en Voormolen gaven Haarlem in de eerste helft een 2—0 voorsprong, terwijl de goed spelende verdediging, waarin ook nu Kam meijer prachtig op dreef was, de talrijke aan vallen van H.S.V. wist te bedwingen. Rust 20 voor Haarlem. In de tweede helft volgden spoedig eenige doelpunten. Eerst verhoogde Voormolen den voorsprong tot 30, waarna ook Voogd werd gepasseerd (13). Uit een pracht pass van Smit bracht Voormolen den stand op 14. Smit zorgde voor no. 5 en na een tweede doelpunt van H.S.V. bracht De Winter den eindstand op 62 voor Haarlem. Met 6—2 was het sterke H.S.V. op eigen grond geslagen. Een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan ook een vertegenwoordiger van den Duitschen Sportleider het woord voerde, was het slot van dezen geslaagden dag. Des avonds werd de te rugreis aanvaard en Dinsdagmorgen waren de roodbroeken terug in Haarlem, na een in alle opzichten geslaagde reis. In een meer spannenden dan fraaien wed strijd wonnen de Kennemers hun lsten promo tiewedstrijd. Er werden bloemen aangeboden en voor een recordmenigte vangt de strijd aan. Het begin is een zenuwachtig gedoe, doch al lengs komen beide partijen er beter in. De ach terhoedes weten voorloopig echter de aanvallen de baas te blijven. De eerste fraaie kans krijgt Steeman, doch hij schiet over. Van Goor weet dan een gevaarlijke situatie vodr het Kenne- mer doel te scheppen doch Duiveman redt. Talrijk zijn de aanvallen op beide doelen, doch tot doelpunten komt het niet. Als de heer Wit ling rust aankondigt is het nog 00. Na de rust dezelfde spannende strijd. Eens redt Lindner op het nippertje ten koste van een hoofdblessure. Kennemers neemt door Groot de leiding, doch U.V.S. maakt fortuinlijw gelijk: 11 De strijd die thans volgt, is hard doch eerlijk. Groot geeft op fraaie wijze zijn club weer een voorsprong: 21. Hard werken de Leidenaars voor den gelijkmaker, doch weer is het Groot die de Kennemersoverwinning veilig stelt: 3—1. Een uitstekend spelend Bl.-Wit werd op den Tweeden Paaschdag zeer lauw partij gegeven. Vooral de achterhoede van de roodzwarten speelde slordig en heeft door dat slordige spel zeker drie doelpunten cadeau gegeven. In de eerste helft geeft E.D.O. goed partij, maar is zeer onfortuinlijk. Met een 20-voor- .sprong gaat de rust in. Een dezer doelpunten was 'n cadeautje van den E.D.O.-rechtshalf, die den bal voor de voeten van Wilders legde. Ilct eerste doelpunt scoorde Westphal. Na de rust is het spoedig 30 door Westphal, waarna v. d. Putten fraai den achterstand ver kleint: 13. Een geweldige inzinking in de E.D.O.-achter- hoede geeft Blauwwit gemakkelijk werk. Ach tereenvolgens doelpunten Wilders en Nol, de laatste tweemaal. Een opleving in de E.D.O.- gelederen geeft een verdiend succes door H. Koene: 26. Onder buitengewoon gunstige weersomstan digheden hebben gisteren de R.K. Athletiek- vereenigingen Holland, Haarlem en Jong Leven, Amsterdam officieus het athletiek-seizoen 1935 geopend met een Dual-meet. Ondanks den deze week gevallen regen was het fraaie sportterrein aan den Zeeweg, dat Holland dit jaar als oefen en wedstrijdterrein heeft gekozen, nog zeer goed. Het programma bestond uit de n.v. numers: 100 M., 400 M„ 800 M„ 3000 M., 4 x 100 M.; 800— 400200109 M. estafette, kogelstoten, speer werpen, discuswerpen, hoogspringen, versprin gen, hinkstap-sprong en polsstokhoogspringen. Het was een geanimeerde wedstrijd, hoewel de daarvoor benoodigde tijd ons wel wat lang toescheen. Beide vereenigingen kwamen op ieder nummer met 6 deelnemers uit, waarvan 3 in de cracks klasse en 3 in de nieuwelingenklasse startten. De eerst aankomende in iedere groep ontving 6 punten, de daarop volgende 5, enz. Alleen de estafettes werden met 14 punten voor de eerste plaats èn 7 voor de tweede plaats beloond. De beste prestaties bleven over het algemeen iets onder het geraamde, waaraan het feit dat verschillende athleten een vrij zwaar pro gramma hadden te verwerken niet vreemd was. Alleen H. de Lange toonde zich op de 100 M. nog steeds superieur, en wist weliswaar met den wind in den rug met den goeden tijd van 11 sec. te eindigen. Ook de 400 M. werd door dezen sprinter ge wonnen, hoewel het loopen van H. Endenburg, een nieuwe aanwinst van Holland, veel voor de toekomst doet verwachten. In het nummer 3000 M. voor cracks bevestigde H. Coblens de verwachtingen die ten aanzien van zijn persoon werden gesteld. Hij heeft reeds veel aan losheid van zijn bewegingen gewonnen, terwijl zijn armtechniek reeds ten voorbeeld ge steld kan worden. Nog wat meer gelijkheid in pasgrootte en tempo en hij zal de Diocesane en Nederlandsche records onder zijri bereik zien. Na de estafettes bleek het polsstokhoogsprin gen geen invloed meer te kunnen uitoefenen, reden waarom dit nummer niet meer werd verwerkt. Van de 12 cracksnummers wonnen de oranje broeken 7 maal, terwijl bij de nieuwelingen 8 maal de eerste plaats werd bezet. Door hun successen op de kortere afstanden boekte Jong Leven aanvankelijk een voorsprong die echter bij het binnenkomen van de spring en werpnummers door Holland in een achter stand werd omgezet. Met reden mocht verwacht worden dat de estafettes de balans weer in evenwicht zou brengen, zoodat het polsstok hoogspringen de eindbeslissing zou moeten brengen. De beslissing viel echter reeds bij de estafettes. Holland's combinatie op de 4 x 100 M. nieuwelingen tartte iedere voorspelling en wist na 'n spannenden en interessanten strijd de eerste plaats te bezetten. De cracks wilden voor hun jongere clubgenooten niet onderdoen en wisten op regelmatige wijze een voorsprong te nemen die ondanks zeer goed loopen van Jong Leven's laatsten man H. de Lange niet meer volledig te elimineeren was. Toen daarna ook de 800400200100 M. nieuwelingen in het voordeel van Holland eindigde, kende de vreugde in het oranje-kamp geen grenzen meer. Het slotnummer, de 800400200100 M. voor cracks bracht nog een overwinning aan Jong Leven, waarvan de grondslag door haar 800 M.-man B. Hoven werd gelegd. Nu stond Joh. Mathot, Holland's 400 M.-man, voor een hopelooze taak, waarvan hij zich toch nog bui tengewoon goed kweet. Met genoegen kunnen beide vereenigingen op deze ontmoeting terugzien. De totaaluitslag luidde als volgt: Holland 268 punten, Jong Leven 231 punten. Van de gelegenheid tot trainen op de Heem. steedsche wielerbaan (iederen dag, behalve Za terdag en Zondag) wordt d'ruk gebruik ge maakt. Een dezer dagen hebben we eens een kijkje op de baan genomen en met genoegen constateerden we, dat er velen waren opgeko men, waaronder verscheidene leden van de R.K. Wielervereeniging „Achilles". Gelukkig heerscht er. in deze vereeniging een buitengewoon goede geest en de belangstelling voor „Achilles'' neemt toe. Het gevolg is een zich uitbreidend ledental in meer en grooter successen bü de verschillen, de wedstrijden. Op de baan wordt druk geoefend, want de renner moet een harde leerschool doorloopen, wil hij een leidende plaats gaan innemen. Maar nu en dan wordt een oogenblikje gerust, dan zitten de renners kameraadschappelijk bijeen de uitslagen van allerlei wielerwedstrijden te be spreken. Maar lang kan en mag een renner niet stil zitten en even later worden in een hoog tempo weer een aantal ronden gedraaid. De Achilles- leden kunnen echter best meekomen. Ze hebben dan ook niet voor niets van den winter ernstig getraind (zoowel op den weg als in het gym nastieklokaal) om in het nieuwe seizoen goed beslagen op het ijs te komen. Ondanks vele renners der club contract op diverse banen hadden waren voor de sprint- ritten 74 renners ingeschreven. Het verloop was als volgt: A klasse: le serie 1. Molendijk, 2. Huyboom; 2e serie 1. v. Rooijen, 2. V. Barten; 3e serie 1. F. Drost, 2. Fabel. Na demifinales enz. was de uitslag der finale 1. F. Dorst, 2. F. v. Rooijen, 3 A. Molendijk. B. klasse: le serie 1. N. N„ 2. A. Barten, 3. Staphorst; 2e serie 1. de Best, 2. v. Noorden; 3e serie 1. A. v. Kersen, 2. T. de Laat. Na demi- finales enz. was de uitslag der Finale 1. A. v. Kersen, 2. N. N., 3. A. Barten. C. klasse: le serie 1. F. Veenhof, 2. A. Kruyd; 2e serie 1. H. Veenhof, 2. Opbroek, 3. v. Heulen; 3e serie 1. D. Drost, 2. Hut; 4e serie 1. A. Smit, 2. Martens, 3. Jeuring; 5e serie 1. v. d. Pols, 2. Korthals, 3. d'e Graaf; 6e serie 1. Wennink 2. Hessels; 7e serie 1. L. Drost, 2. Schenk, 3. v. d. Halst; 8e serie 1. de Vos, 2. Eckhof, 3. Krom; 9e serie 1. de Bruin, 2. Kaestner, 3. Oosthoek. Na drie tusschenritten en drie demifinales was de uitslag der groote en kleine finale: I. L. Drost, 2. H. Veenhof, 3. J. v: d. Pols, 4. D. Drost, 5. Opbroek, 6. Wennink. Junioren: le serie 1. v. d. Heyden, 2. Radlsma. 3. Hoogland, 2e serie 1. Beeldman, 2. Timmer mans, 3. Hartman; 3e serie 1. Peetoom, 2. v. d. Anker; 4e serie 1. Vijzelaar, 2. Laan, 3. ter Poorten; 5e serie 1. F. de Laat, 2. Rijseveld (ge vallen); 6e serie 1. de Graaf, 2. v. Putten, 3. Hessels. Hierin waren de uitslagen der finales: 1. v. d. Heijd'en, 2. Beeldman, 3. Peetoom, 4. de Graaf, 5. ds Laat, 6e Vijzelaar. Uitslag wedvlucht Roosendaal op 21 April. Afstand 95 K.M. P. J. van Daalen 1 2 3 4 6 8 9 12 14 17 20 25 26 30 33 35 42 46 50, W. Petri 5 7 19 40 47 48 51, C. Kraan 10 11 16 39 45, P. A. Bosse 13 28, J. W. Wolters 15 18 21 22 27 29 43 49. J. J. Petri 23 44, P. Dik 24 36, P. Zonderman 31 34 38, H. V. Roosdorp 32 53, J. de Vries 7 41, J. A. Sweerts 52. Wij zijn thans in staat om het geheele pro gramma te publiceeren, dat door bovengenoem de Vereeniging op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana (30 April) zal worden verzorgd. Allereerst wordt des 's morgens te half 8 be gonnen met een muzikale reveille. Vertrek vanaf het Teylerplein. Gedurende een vol uur zal door het Oosten van Haarlem de opgewekte muziek van de Eerste Haart. Harmonie Kapel, o.l.v den heer Pennarts, de bewoners uitnoodigen deel te nemen aan de Juliana-feesten. Om 9 uur openen de verschillende attracties en kramen, welke geplaatst zullen zijn aan de Zomervaart hunne „poorten"; een stroom van bezoekeis verwachtend. Van 10 tot plm. 12 uur hebben de wedstrijden voor de kinderen plaats in den Gem. Speeltuin aan de Zomervaart. Voor jongens: 6 tot 8 jaar zakloopen, 8 tot 10 jaar zakploffen, van 11 tot 13 jaar spijkers in balk slaan. Voor meisjes: 6 tot 8 jaar' vlagsteken, 8 tot 10 jaar bord met knikkers loopen, van 11 tot 13 jaar touwtje springen. Tijdens deze wedstrijden muziek op het terrein. Prachtige prijzen. Leden hebben op vertoon van bewijs van lid maatschap vrijen toegang, mits men zich aan de regeling in den tuin houdt. N.m. half 2 precies vertrekt de optocht van de kinderen, begeleid door twee muziekcorpsen, vanaf het Teylerplein naar de Cinema Palace. De route is als volgt: Teylerplein, A. L. Dyse- rinckstraat, Amsterdamstraat, Heerensingel, Antonie traatk O.L. Vrouwe Gracht, Lange Brug, Kampervest, Gasthuisvest, Groote Hout straat, Cinema Palace. In overleg met de directrice van het St. Eli sabeths Gasthuis zal de optocht bij het Zieken huis even halt houden. Daar zal dan het Wil helmus worden gespeeld en zal een blik biscuits worden overhandigd voor d'e zieke kinderen. Voor deze aardige attentie mogen de zieken, welke niet meer het bed behoeven te houden (zoogen. loopende patiënten) voor de ramen plaats nemen. Om pl.m. 2 uur bioscoopvoorstelling voor de kinderen der leden in de Cinema Palace. Films en tooneel. In de pauze versnaperingen. In verband met de plaatsruimte kunnen ouders of volwassenen in géén geval worden toegelaten. Alle kinderen zijn voorzien van een oranje kleurig toegangskaartje, wat zij zichtbaar moe ten dragen. Ook is deelname aan de optocht verplicht en worden dus de kinderen individueel niet binnengelaten. Bij het einde van de voor stelling, plm. half 5, gaan de kinderen ieder op eigen gelegenheid naar huis. Zij verlaten de zaal uitsluitend langs den uitgang KI. Heilig land. Van 9 tot 11 uur 's avonds wordt een groote Bioscoopvoorstelling gegeven in de openlucht aan de Zomerkade. Het volgende programma zal worden verzorgd door „Amfilmin" Haarlem. 1. 18e Verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana; 2. Teekenfilm „De wraak van Felix"; 3. „Het vredige Stadje" (komische 2 acter)4. Teekenfilm (Felix wint den Schoonheidsprijs"; 5. „Honger is een scherp zwaard" (komische 2 acter)6. „Het edele drietal", klucht. Den geheelen dag, van 's morgens 9 uur tot 's avonds 12 uur zijn verschillende leuke attrac ties en kramen aan de Zomervaart opengesteld. Alle programma's en de benoodigde kaartjes zijn bij de leden van de afdeeling Haariem-Oost thuisbezorgd. De traditie getrouw zijn de kinderen ook nu dus weer niet vergeten, als men in aanmeiking neemt, dat zij allen ontvangen: een kaartje voor gratis rit in den draaimolen, een kaartje voor de Cinema-Palace, een kaartje voor 'n ijsco, een kaartje voor een sinaasappel; bovendien krijgen ze allen nog elk twee tractaties in de zaal. En dat nog de kans om des morgens een mooien prijs te winnen. Zie hier het officieele programma van de ah deeling Haarlem-Oost van de Vereeniging „Koninginnedag". Nog even willen wij er aan herinneren, dat morgen (Woensdag) het Zilveren jubileum door den Bond wordt gevierd, met 's middags van 3 tot, 5 uur receptie in Hommels Lunchroom. Zomervaart 146 en 's avonds een groote feest avond in Gebouw St. Bavo. Aan het begin van dezen feestavond zal aan de vereeniging een blijvend aandenken worden aangeboden door den voorzitter van het huldi gingscomité. Als attractie zal na de pauze een taart onder de aanwezigen (plm. 700) personen worden ver. deeld. Dit wondergebak heeft maar even een afmeting van 2.10 bij 1.30 Meter en zal worden gefabriceerd door den banketbakker W. Mari- nissen, Nagtzaamplein 26. Door het Electro Technisch Bureau Fibbs wordt geheel kosteloos een geluidsversterkings- installatie in de zaal aangebracht, wat zeer zeker het gesproken woord ten goede zal komen. Wij twijfelen er niet aan, of deze feestavond zoowel als de Julianadag zullen zeker slagen. M. N. Aƒ10.— Zaterdag 27 April om half negen geeft de tooneelvereeniging „Postaal Genoegen" 'n open bare uitvoering in den Jansschouwburg. Opge voerd wordt het blijspel „Een halsbrekend hu welijk" onder regie van G. H. Pollé. Het „Haar lems dansorkest" onder leiding van B. J. Stoete verleent muzikale medewerking. 5111 Als paarden werkten allen om de kostbare vondst te bergen. Met spaden werden de goudstukken op geschept, geen oogenblik gunde men zich rust, en 't duurde niet lang of alles was in kisten geborgen en naar boven gesjouwd. Toen alle geldstukken verzameld waren en zorg vuldig opgeborgen in de kisten, klommen de mannen door de opening weer naar boven. Kapitein Gay en Hal klommen het eerst naar bo ven en zagen, hoe de mannen de kisten naar buiten zeulden. Kapitein Gay telde allen, om zich te over tuigen, dat niemand achterbleef. Zondagmiddag heeft op den hoek van de Kanaalstraat en de Kerkstraat te IJmuiden een ernstig motorongeluk plaats gehad. Vanaf de betonnen brug reden in de richting van het Kanaal per motor F. en J. W. uit Amsterdam, één hunner als duo-passagier. Op den hoek KanaalstraatKerkstraat kwam vermoedelijk van links een luxe-auto, bestuurd door den heel* ten H. uit Egmond. Beide voertuigen kwamen in botsing. De motorrijder J. W. brak daarbij zijn enkel, terwijl zijn neef F. W. een gecom pliceerde beenbreuk kreeg. De heer Prins verleende de eerste hulp, als lid van E. H. B. O. Toen dr. Rutte ter plaatse kwam achtte deze overbrenging per ziekenauto naar het ziekenhuis te IJmuiden-Oost nood zakelijk. Het minst ernstig getroffen slachtoffer werd per ziekenauto vervoerd naai' zijn woning te Amsterdam. Zoowel het motorrijwiel als d'e luxe-auto werden door de politie in beslag ge nomen. Zaterdagnacht één uur reed een luxe auto, bestuurd door J. K .uit Noordwijkerhout. op de Leidsche vaart te Vogelenzang tegen een lan taarnpaal, welke werd vernield. De automobilist bleef ongedeerd. De auto werd licht beschadigd. Een surveSüöerend nachtwacht en politie agent zagen het ongeluk gebeuren. Een gas fitter uit Heemstede was spoedig ter plaatse om de leiding te repareeren. De autobestuurder verklaarde oververmoeid te zijn, waardoor hij een moment de kluts k^ijt raakte. Op de Zandvoortschelaan nabij het kruispunt Bentveldweg had tweeden Paaschdag een aan rijding plaats tusschen een taxi uit Amsterdam en een wielrijder, komende uit de richting Zand- voort. Bij dit kruispunt stak de wielrijder plot seling den weg over en kwam hierdoor in bot sing met de taxi. De wielrijder kwam te vallen, zijn rijwiel werd gekraakt en vernield. Hijzelf bekwam bloedende hoofdwonden. Na verbonden te zijn door dr. Dibbelts uit Aerdenhout, kon hij per taxi terugkeeren naar zijn woning te Sant poort. Volgens getuigenverklaringen trof den taxi-chauffeur geen schuld. Deze heeft door plotseling remmen en naar links uitwijken nog getracht een aanrijding te voorkomen. Proces-verbaal is opgemaakt. Zondagavond omstreeks negen uur werd een meisje, terwijl zij met haar rijwiel aan de rech terzijde van den weg stond, ter hoogte van het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Wijket- straatweg te Velsen-Noord, door een auto aan gereden, terwijl de schuldige doorreed. Hoewel het meisje niet ernstig gewond werd, vond de politie-agent de B., die het ongeluk zag gebeu ren, het toch noodzakelijk den dader te achter halen. Den eersten den besten auto liet hü stoppen en daarmede zette men den doorgere den autobestuurder achterna. Het mocht geluk ken te Beverwijk den gezochte te achterhalen- Deze werd gedwongen terug te rijden naar den politie-post Velsen-Noord, waar proces-verbaal kon worden opgemaakt. Vrijdag 26 April des avonds acht uur houdt de R.K. Volksbond een bestuursraadsvergade ring van alle besturen der onderafdeelingen. Aller opkomst is dringend gewenscht. Woensdag 24 April des avonds acht uur houdt de Kring Haarlem-Noord van den R.K. Volks bond een ledenvergadering in het café „Suisse" aan den Rijksstraatweg. O.a. zullen behandeld worden voorstel studie beurs. de agenda der centrale raadsvergade ring, enz. Leden van den kring Haarlem-Noord zijn alle Volksbonders die wonen in de St. Liduinaparo- chie ten Noorden van de Zaanenlaan en Zaa- nenstraat en verder de geheele parochie van St- Bavo, Haarlem-Noord. Men schrijft ons: Door den nood, die er heerscht in verband metde Crisisvoorschriften, belegt de Vereeni' ging van Schillenophalers „Door Eendracht Sterk" voor hare leden en ook voor niet-leden een tweetal vergaderingen, waarzal gesproken worden over: „Voorheen, thans en dé Toekomst der bedrijven in verband met de Crisismaatre gelen". Deze vergaderingen zijn uitsluitend toeganke lijk voor de schillenophalers uit Amsterdam. Haarlemmermeer, Haarlem, Sloten, Over het IJ> Amstelve enen Omgeving, Diemen, enz. Een onderhoud met dé Regeering is bereids aangevraagd Komt dus allen op Donderdag 25 April om half acht in café „De Uitkijk", Amstelveensche- weg 1166 of op Dinsdag 30 April a s. in café „Het Rechthuis" te dorp Sloten, eveneens om half acht. 46 Deze woorden zijn de basis geworden van mijn verdere leven. Er zijn menschen, die veel bezitten; er zijn er zelfs, die te veel hebben. Ik veronderstel, dat u per jaar ongeveer twin tig duizend pond ontvangt. Daar gebruikt u niet de helft van de rest pot u natuurlijk op. Zooals u zijn er natuurlijk zeer velen. In uw eigen geval, bij voorbeeld. Jimmie maakte een afwijzend gebaar. Wat zou u er van denken, als u per soonlijkheden achterwege laat? Ik interes seer mij wel voor uw ideeën. Ja, natuurlijk! Wel zooals ik u reeds zei er zijn er die overvloedig hebben! En ik had niets. De eenige weg, die mij openstond, was: Help uzelf! Natuurlijk warén moeilijkheden. Ik kon niet naar Carnëgie of naar de Rockefellers gaan en het geld, dat zij te veel bezitten, wegnemen. Ook zou ik waarschijnlijk niet in de safe van de Engelsche Bank gekomen zijn, om daar het begeerde geld te halen. Ik kreeg echter een magnifieke gedachte! Er zijn menschen, zooals Lord Scraye dien den rijkdom al te lang hebben om er nog bijzonder waakzaam over te zijn. Ze zijn er even onverschillig mee als een arme drommel met een boterham. Ik zocht en vond eenige mannen ik kon alles niet zelf doen die evenals ik, tot de meer geestrijken be hoorden; zij hebben, evenals ik, durf, gevoel voor originaliteit; zij zijn vindingrijk. Met hen maakte ik het plan het nog niet ontgonnen terrein der slordige richards te bewerken. Met andere woorden: u vormde een vereeniging om te stelen, en wel speciaal in de huizen van de Engelsche grooten! Prach tig! Maar gaat u verder het interesseert mij in hevige mate. Het is inderdaad een onderwerp, dat interesse afdwingt, vervolgde de Doctor. Ik verheug me erover, dat u dat begrijpt. Ik zou willen, dat de omstandigheden u bij ons hadden gebracht, om u aan te sluiten.... Maar eh wat is dat in mijn tuin? Jimmie keek, evenals de dokter, naar buiten en zag, dat eenige mannen op het terras waren verschenen. Zij droegen werkkleeren, blauwe kielen en vuile broeken; zij hadden werktuigen bij zich; een van hen duwde een handwagen, waarop materiaal lag. En plotseling herkende Jimmie tot zijn groote verbazing onder hen het gezicht van.... Nicholson Packe. HOOFDSTUK XXXV DE POST EN TELEGRAFIE Het kostte Jimmie ontzaglijk veel moeite niet in jubelen uit te breken, toen hii Packe zag. Ondanks de gemoedelijkheid, waarmee hij Doctor Frobenius had aangehoord, waren zijn zenuwen ten zeerste gespannen. Want het was hem onder het verhaal duidelijk geworden, dat hij te doen had of met 'n idioot of met een van de meest begaafde misdadigers, die de wereld kent. Maar wat kwam Nicholson Packe hier doen wat? Natuurlijk hen bevrijden uit de netelige positiemaar hoe kon hü hier binnendringen? Doctor Frobenius was voor het raam gaan staan, om te kijken, wat de mannen van plan waren. Daardoor kon Jimmie. zonder te veel op te vallen, Packe rustig bekijken. De roman schrijver was gekleed in een met olie be smeurd werkpak. Hij had een oude pet zoo over zijn hoofd getrokken, dat een duidelijke herken ning van zijn sprekende trekken onmogelijk was. Hij hield een vuile pijp in den mond en had zich zeker in geen twee dagen geschoren. Zijn gezellen waren allen stevige kerels, bijna athleten. Packe had zijn mannetjes om hen te bevrijden waarvoor zou hij anders geko men zijn? zeer goed gekozen. Doctor Frobenius wierp plotseling het raam open. Wat moet dat beteekenen? riep hij uit. Een heel leger werklieden, voorzien van ge reedschappen en materiaal. Wat wenschen jullie, mannen? Ik heb u niet besteld! Een der mannen kwam naar voren, nam zijn pet af en zei: Post en Telegrafie, mijnheer. Reparatie, mijnheer wij komen uw installatie nakijken We zullen eerst buiten alles nakijken mijn heer. Dat wil zeggen, dat je dadelijk binnen komt, merkte de Doctor op. Zoo zoo! moet u spoedig in mijn studeervertrek zijn? Ik ben zeer bezet! Geen haast, mijnheer. We zullen 't u tijdig laten weten, mijnheer we hebben tijd genoeg we zullen eerst eeps rondkijken, mijnheer! Doctor Frobenius sloot het venster en maakte een hatelijke opmerking aan het adres der werklieden. Hij ging weer zitten en nam een snuifje. Nu waar waren wij ook weer gebleven? zei hij over zijn voorhoofd wrijvend. Ik heb zoo veel dingen, om aan te denken en hij wendde zich opeens om en keek naar Scraye, eh onze vriend schijnt niet zoo vlug tot zijn positieven te komen als ik wenschte ik wensch over de financieele kwesties met hem te praten. Scraye, die hoorde, dat het over hem ging, hief het hoofd op en keek naar Doctor Fro benius. Ik ben in orde, mompelde hij. Hoorde wat u zei. Groot belang heel groot belang! Ik wil betalen ik wil mijn woord geven ook. Dat wil ook Trickett daar ben ik zeker van! U zoudt beter over het geld met mij kun nen praten, zei Jimmie, vluchtig een blik naar Scraye wendend. Lord Scraye is niet eh in staat om het te doen nog niet. Scraye keek weer op. Ik ben er toe in staat, zei hij. Ik ben in orde ik voel me goed. Ik kan in elk geval een chèque teekenen heb groote bank rekening. Hij lachte dwaas en trok een gezicht tegen Jimmie, die door dit optreden meer en meer in de war werd gebracht. Scraye haalde een chèque-boek uit zijn zak. Hoeveel? vroeg hij aan den Doctor. Wil alles betalen wat redelijk is. Leven en vrijheid onbetaalbare dingen, eh? Hoeveel? Zal een chèque schrijven. U moet hem toch wel iets heel bijzonders gegeven hebben, om hem zoo te maken, zei Jimmie. Hü is niet in staat iets te doen. Praat met mij laat hem met rust. Doe dat chèque-boek weg en houd je kalm! zei hij boos tegen Scraye. Houd op. Scraye protesteerde zwak; Jimmie, die er zeker van was, dat er spoedig iets zou ge beuren, duwde hem zonder plichtpleging in zijn stoel en wendde zich weer tot den Doctor. Zeg mü, wat u wilt! Ik zal küken, of het aannemelük is. Maar op de allereerste plaats wil ik iets weten! Wat gebeurt er met de gestolen voorwerpen, die ik in Parijs vond? By voorbeeld het kruis van Lord Scraye? wordt dat teruggegeven? We geven nooit iets terug, antwoordde Doctor Frobenius. Absoluut niet! Het komt niet overeen met de macht der vereeniging, om iets terug te geven, wat zij eenmaal heeft genomen. En dan nog iets, vervolgde Jimmie. die tüd trachtte te winnen. Als ik betaal, wil ik iets waardevols hebben als contraprestatie. Wie zün lid van uw vereeniging en wat heeft zij al/ gedaan? U bent verplicht mü dat te vertellen, als u mij voor een man van eer houdt. Doctor Frobenius voelde dezen eisch waar- schünlük als zeer billük en het scheen hem te vleien, dat er met zoo'n belangstelling naar zijn werk werd gevraagd. Het werk, dat wü deden, was hoogst interessant. Ik wilde u er juist over gaan vertellen, toen die werklieden kwamen. Zooals ik zei, ik heb eenige mannen gevonden, die evenveel goede eigenschappen voor dit werk bezitten als ik. Samen hebben we eenige plan nen uitgewerkt. Onze werkkring lag in de aristocratische huizen van Europa. Een zeer moeilüke taak was 't vinden van betrouwbare agenten. Doch onze vindingrijke geest wist daar een prachtige oplossing voor. In de krin gen der aristocraten komen heel veel menschen voor, die wel een hooge opvoeding hebben ge noten, doch die ook zeer arm zijn. Ondanks hun gebrek aan geld zijn zij toch overal wel kom. Van dit geldgebrek hebben wij gebruik gemaakt. Wü zochten en vonden eenige per sonen meestal dames die zoodra zü ergens te gast waren, moesten trachten een kostbaar voorwerp, liefst met historische waarde weg te nemen. Zü gaven die voorwerpen aan ons en kregen dan tot belooning rijf en twintig procent der opbrengst. Ik heb een zeer hanïige dame gekend, die in ongeveer 12 maanden niet minder dan twee duizend pond op die wijze wist te verdienen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 12