Paaschdagen - bollendagen Laatste Nieuws Verkeerstelling Mgr. L. Schioppa Jeugd op Schiphol Haarlem, 23 April GEEN SPRAKE VAN! EEN FEEST VAN KLEUR EN GEUR Aardschokken Perzie m VREEMDE SCHIETER!J TE ROTTERDAM DINSDAG 23 APRIL 1935 STADSNIEUWS Hoewel de tweede Paaschdag een heerlyken lentemiddag schonk, bleef record-bezoek uit „Flora" was sterkste magneet De drukte bij onze oude „veste" Te Heemstede Te Bennebroek Te Zand voort Tram 40.000 passagiers Flora R.K. JONGENSSCHOOL TE SANTPOORT Hedenmorgen aanbesteed KAPELAAN P. SCHRETLEN Gaat de St. Jozef-parochie verlaten Eerste plechtige H. Mis Op den rijksweg Amsterdam Haarlem tijdens de Paaschdagen Merkwaardige bijzon derheden HET GILDE VIERT PAASCHFEEST Politiehond vindt leege geldkistjes BEGRAFENIS P. A. SWEERTS WETHOUDER GERRITSZ Auto tegen een boom Twee dames en een heer vrij ernstig gewond Bijna 500 lijken geborgen uit de puinhoopen De moord te Leimuiden Het slachtoffer op beestachtige wijze afgemaakt Dr. H. Colijn hersteld Zijn werkzaamheden aan het departement hervat Officieel rouwbetoon in de residentie Bijna 2000 jongelui bezoeken de nationale jeugd-lucht- v aartdag Belangstelling van K. J.C. en Verkenners RIJKSVISCHAFSLAG AGENDA 24 April Een twaalf-jarig jongetje in den rug getroffen Paschen viel dit jaar samen met de beroemde „Bollenzondagen" en door een gunstige speling der natuur staan thans behalve de hyacinten en narcissen ook de vroegste tulpen in bloei. De pracht der Bollenvelden is dit jaar daarom van een schoonheid zooals men zelden aan treft. En daar de Betuwe zich tot nu toe als concurrente afzijdig hield, waren de verwach tingen op een overdruk bezoek aan de Bollen streek, na den veelbeloovenden PaaschZaterdag, zeer hoog gespannen. Het koude en regenach tige weer op den Eersten Paaschdag was echter een leelijke streep door de rekening en hoewel Tweede Paaschdag ons tusschen Leiden en Haarlem een heerlijken lentemiddag schonk is een recordbezoek uitgebleven. Vooral het malsche regenbuitje, dat omtrent het middag uur in Amsterdam viel, heeft de lust tot uitgaan bij duizenden hoofdstedelingen geremd. Toch heeft dit alles de liefde voor Neerlands schoonste bezienswaardigheid niet kunnen blusschen en zoo werd de jaarlijksche beevaart, den geurenden bloemen ter eere, drukker dan menigeen in de gegeven omstandigheden zou durven denken. De pelgrims, die dreigende regenbuien trotseerende, het er op gewaagd hadden, werden beloond doordat zij door de betrekkelijke rust, die er heerschte, meer ge noten van het schouwspel van tintelende vroolijkheid der bloemenvelden dan bij een cvergroote drukte het geval zou zijn geweest. In Haarlem was het gezellig. Trein en tram voerden duizenden vreemdelingen aan en in de morgenuren reeds waren tal van buitenland- sche touringcars, die hun reisplan door minder gunstige weerberichten niet in de war hadden laten sturen, op den weg. Men zag er Belgische Duitsche en zelfs Fransche wagens. Op het traject Amsterdamsche PoortWagenweg, waar honderden auto's en duizenden fietsers, zich in voorbeeldige orde door de nauwe straten van Haarlems centrum trachtten te wringen, boeide het zware maar dankbare werk van de talrijke verkeersagenten de aandacht van honderden kijkers langs den weg. De ordemaatregelen waren uitstekend. Opvallend was het groote aantal leden van de Eerste Hulp bij Ongeluk ken, dat niet alleen in Haarlem, maar in de geheele bollenstreek, was uitgezet om bij mogelijke ongelukken de helpende hand te bieden. Maar al was Haarlem voor vele touristen een gewilde pleisterplaats, het doel van den tocht, het rendêz-vouz van uitgaand Nederland lag tusschen Haarlem en Leiden, in de dorpen Hil- legom, Lisse en Sassenheim, hoewel ook de velden ten Noorden van Haarlem, Santpoort, Beverwijk, 'Heemskerk, Castricum, Limmen dit jaar veel kijkers, vooral uit Friesland lokten. Door de nieuwe verbinding langs den Zeedijk ligt deze streek voor de noordelijke provinciën als het ware vlak bij huis. Drukbezocht was de fraai gelegen verkeers weg aan den voet der duinen door De Zilk en Noordwijkerhout naar Noordwijk. Velen toefden even aan het begin van den Zilkerweg nabij het Graalhuis, waar men een van de mooiste vergezichten heeft op de bloeiende hyacinten- velden. Hier ook werd veel gebruik gemaakt van de gelegenheid om de bloemen in de tuinen zelf te bezichtigen. In Noordwijk was dit jaar voor het eerst de watertoren voor het publiek opengesteld. Van daar af genoot men van een schitterend panorama over de geheele streek tusschen Haarlem en Den Haag. Informeerende bij de politie te Hillegom en Lisse naar de drukte op de beide Paaschdagen kregen wij van deze bij uitstek deskundigen de oualificatie. dat het „knap druk" was geweest, hoewel niet zoo druk als andere jaren, een beoordeeling, die dus nog al meevalt. De Internationale Bloemententoonstelling te Heemstede was het middelpunt van belangstel ling. Er zullen niet veel „bollengangers" geweest zijn, die dit tooverpaleis en dezen sprookjestuin niet hebben bezocht. Beide Paaschdagen was 't een aanhoudende stroom nieuwsgierigen, die zich vóór den ingang van het hoofdgebouw opstelde en geduldig wachtte om toegelaten te worden tot „Flora III". Tot laat in den avond bleef het druk. Ongevallen zijn er op de Paaschdagen in de bollenstreken niet gebeurd. Wij hoorden van een motorrijder uit Enschede die Maandagmorgen te Sassenheim door een auto werd aangereden en daardoor zijn enkel brak. Nadat de eerste hulp bij ongelukken door vrijwilligers verleend was, werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar zijn been werd gezet. Hij zou later naar zijn woonplaats worden vervoerd. Bij onze oude „veste", n.l. de Amsterdamsche, is het de beide Paaschdagen enorm druk ge weest. Vele Amsterdammers e.a„ waren traditie getrouw, een kijkje gaan nemen naar de bol lenvelden, waardoor zij van den Amsterdam- schestraatweg gekomen de „Poort" moesten passeeren. De politie van Haarlem had met het oog op de groote drukte, uitgebreide maatregelen ge nomen. Het verkeer voor de fietsers van Am sterdam gekomen werd geheel omgelegd, terwijl de auto's de Heerenvest langs gingen. Een groote file auto's en fietsers werd onder uitstekende leiding van de Haarlemsche po litie in goede banen geleid. Ook de tram Haar lemAmsterdam zag men met een groot aan tal passagiers voorbij trekken. Nog zij vermeld, dat de venters goede zaken maakten. Nog wel nimmer zal Heemstede zulk een bezoek gehad hebben van vreemdelingen als deze Paaschdagen en dan vooral den tweeden Paaschdag. Zag het er in de morgenuren vrij somber uit, later klaarde de lucht op, en daar mede nam het bezoek van vreemdelingen enorm toe. Flora had daarin natuurlijk een zeer groot aandeel en het bezoek daaraan zal stel lig de verwachtingen hebben overtroffen. Maar ook en vooral langs den Heerenweg was hert den geheelen dag één file van auto's en fietsers. Groenendaal heeft ook niet over bezoek te klagen gehad. In den middag kom men tus schen het molentje en het Ververschingshuis wel over de hoofden loopen. En er viel al volop te profiteeren in van het jonge groen. De autocars in Groenendaal waren niet te tellen. Groote en kleine, uit alle provincies en uit verschillende landen. Het autoparkeerter rein van de Flora kon alle auto's niet bergen en een groot deel van Groenendaal moest als parkeerterrein dienst doen. Dank zij de zeer goede verkeersregeling ble ven ernstige ongelukken uit. Te Bennebroek viel het op, dat ook de bin nenwegen meer werden gebruikt dan andere jaren en door dit te doen is men zeker niet teleurgesteld. De electrische trams die met drie en vier wagens reden vervoerden veel publiek en van uit Bennebroek, waar altijd de eerste stoot van de drukte uit richting Haarlem moet worden opgevangen, werd dan meest de wandeling begonnen via den Zwarten weg naar Leidschevaart en Vogelenzang. Op den vier sprong aan den Rijksstraatweg was het bui tengewoon drukke verkeer uitstekend gere geld en gaarne brengen we daarvoor onze rijks- en gemeentepolitie een woord van hulde. De volgende weken zal nog veel te zien zijn, vooral Darwin- en late tulpen zullen dan in bloei staan. Er valt dus voor bloemenliefheb bers nog veel te genieten. tn verband met de verwachte drukte op de beide Paaschdagen waren op last van de po litie op de meest drukke gedeelten van Zand- voort witte verkeersstrepen en dito pijlen aan- gebracht. Vooral op het Tramplein heeft deze maatregel bewezen zeer goed te zijn. De eerste Paaschdag is voor Zandvoort ver regend en hoewel de tweede Paaschdag het be gin hetzelfde was, heeft de badplaats zich door het middagweer mogen verheugen in een druk bezoek. Te merken was het vooral aan de vele auto's, dat het bezoek aan de bollenvelden veelal insluit een bezoek aan het strand, dat op Paaschmaandag werkelijk zeer goed bezet was. Het was bepaald een meevallertje na zoo'n regenachtlgen morgen. Van seizoendrukte kon uiteraard nog niet wbrden gesproken. Ook de tram bracht haar aandeel en zelfs de ingelegde extra-diensten kwamen 's middags propvol aan. Vanwege de directie der N. Z. H. deelde men ons mede, dat men zeer tevreden is over den gang van zaken op de beide Paaschdagen. Voor al de tweede Paaschdag maakte veel goed, doch ook op den Eersten Paaschdag is het, ondanks regen en wind, zéér, zéér druk geweest. De tramlijn HaarlemFlora reed constant met een 2K-minuten-dienst. Steeds waren de trams vol. De lijn HaarlemLeiden had nu en dan zeer veel vertraging tot een half uur toe, te wijten aan«de verkeersopstoppingen in de nauwe straten V8n de bollenstreek-dorpjes. De trams hadden hun eindpunt bij Flora en reden dus niet door naar het station te Haarlem. De autobussen naar Flora reden om de zes minuten. De busdiensten hadden dan ook extra- materieel gekregen. In tegenstelling met de vorige Zondagen was nu het vervoer niet geheel en al voor Flora. Ook voor de bollenstreek was thans een groot deel van de pasagiers bestemd. De lijn AmsterdamZandvoort had het niet zoo druk. Het was dan ook nog geen echt bad plaatsen-weer! De trams van Amsterdam naar Haarlem vervoerden niet alleen Zandvoortsche gasten, maar ook tal van bollenkijkers. Totaal werden op Tweeden Paaschdag met de stadslijnen in Haarlem (tram en bus) 40.000 passagiers vervoerd. Het vervoer op den Eersten Paaschdag was niet zoodanig, dat daarvoor een statistiek is opgesteld. Met de tram Amterdam Zandvoort werden op Tweeden Paaschdag ongeveer 16.000 pasagiers vervoerd. Dit laatste is echter niet buitengewoon groot. Ook ditmaal slokte de Internationale Bloe- mententoonsteling Flora te Heemstede weer het leeuwenaandeel van 't vreemdelingenverkeer op. Flora heeft over het bezoek al evenmin te evenmin te klagen gehad. Het was boven ver wachting. Ook was het weer zoo druk, dat men slechts voetje voor voetje vooruit kon komen. Voor het Bloemenpaleis stond weer een meters lange file doch men behoefde nu niet zoolang te wachten als vroeger, omdat het tempo ver sneld werd. Er werden meer bezoekers tot het paleis toegelaten en deze moesten wat vlugger de tentoonstelling bekijken. Het parkeerterrein voor de auto's was telkens weer zoodanig bezet, dat er in de lanen van Groenendaal geparkeerd moest worden. Er waren tamelijk vfel vreemdelingen. Hedenmorgen werd in hotel „Zomerlust" te Santpoort, vanwege het schoolbestuur van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand aanbesteed het bouwen van een zeven- klasige lagere school aldaar. Ingekomen waren 40 biljetten. Laagste in schrijvers waren Gebr. Sanders te Santpoort voor 26500. ste plechtige H. Mis op. Toen de neomist met zijn assistenten om 9 uur de kerk binnen kwam. waar zijn familie, bekenden en vele parochia nen reeds hadden plaats genomen, voerde het parochiale zangkoor, onder leiding van den di recteur-organist, den heer J. Lod. Schouten, de „Veni Creator" van Alph. Diepenibrock uit. As sistenten waren deken Rengs van Alkmaar, preshyter-assistens, rector Joh. Boon van Hei. loo, diaken en kapelaan H. Th. H. Heyink, sub diaken. Het zangkoor zong de „Mis-a Regina Martyrum" van den Lateraanschen kapelmees. ter Licinio Refice en na de H. Mis „Tantum Ergo" van J. Lod. Schouten en een priester cantate, een toepasselijken tekst op een koor uit Cuyper's „St. Alfonsus-oratorium". De predika tie werd gehouden door pater P. Eken. De feest redenaar sprak naar aanleiding van het woord van St. Augustinus „de priester een andere Christus" over de verhevenheid van het pries, terschap. Na een drukbezochte receptie ten huize van de ouders van den weleerwaarden neomist, werd om 5 uur in de Kathedraal een danklof gehouden, besloten met een plechtig Te Deum. Onverwacht bereikte ons het bericht, dat ka pelaan P. L. J. M. Schretlen de Sint Jozefpa rochie gaat verlaten. Z. H. Exc. de Bisschop heeft hem overgeplaatst naar de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Gouda, zoodat hij a.s. Vrijdag uit Haarlem zal vërtrekken. De parochianen van St Jozef zullen kapelaan Schretlen noode missen. Op velerlei wijze is hij in den betrekkelijk korten tijd, dat hij in Haar lem was, in het rijk gevarieerde parochieleven werkzaam geweest. Kapelaan Schretlen was aalmoezenier van de Haarlemsche strafgevan genis en had dientengevolge zitting in het be stuur der R. K. Reclasseeringsvereenlging; hij was adviseur van de R. K. bonden van Melk veehandelaren, Kruideniers en slagers, van de Marthavereeniging, van de Haarlemsche afdee- ling van den R. K. Blindenbond „St. Odilla", van de plaatselijke KRO-vereeniging. directeur van het parochieele leekenapostolaat en van de propagandaclub en om van vele andere func ties te zwijgen redacteur van het parochie blad „Credo". Onze beste wenschen vergezellen kapelaan Schretlen naar zijn nieuwe standplaats. Gisterenmorgen droeg de weleerwaarde pater Th. van Buggenum van de Congregatie der Montfortanen in 0e Kathedrale Kerk zijn eer, Op de beide Paaschdagen is te Haarlem bij de Amsterdamsche Poort, dus op een van de druk ste punten van den weg Amsterdam—Haarlem, een verkeerstelling gehouden, welke de volgen de resultaten had: Op eersten Paaschdag passeerden uit Amster dam: 8—9 uur 115 auto's, 261 rijw.; 9—10 uur 240 auto's, 807 rtjw.; 10—11 uur 530 auto's, 1820 rljw.; 11—12 uur 667 auto's, 1960 rtjw.; 12—1 uur 590 auto's, 1126 rljw.; 1—2 uur 290 auto's, 168 rljw.; totaal 2432 auto's, 6192 rijw. Op den tweeden Paaschdag op dezelfde uren: 100 auto's, 131 rljw.; 225 auto's, 254 rljw.; 400 auto, 588 rijw.; 514 auto's, 872 rljw.; 420 auto's, 497 rljw.; 540 auto's, 700 rljw.; totaal 2199 auto's, 3039 rljw. Op den eersten Paaschdag passeerden naar Amsterdam: 2—3 uur 350 auto's, 1623 rijw.; 3—4 uur 363 auto's, 1250 rijw.; 45 uur 510 auto's, 806 rljw.; 56 uur 520 auto's, 563 rijw.; 67 uur 482 auto's, 310 rijw.; 7—8 uur 258 auto's, 194 rljw.; 89 uur 204 auto's, 135 rljw.; 9—10 uur 136 auto's, 109 rljw.; totaal 2823 auto's, 4990 rljw. Op den Tweeden Paaschdag op dezelfde uren: 276 auto's, 629 rljw.; 340 auto's, 592 rljw.; 500 auto's, 1039 rijw.; 745 auto's, 1030 rljw.; 724 auto's, 685 rljw.; 420 auto's, 382 rijw.; 344 auto's, 260 rijw.; 211 auto's, 203 rljw.; totaal 3560 auto's, 4820 rljw. Hierbij moet worden opgemerkt, dat het aan tal fietsen op de beide Paaschdagen niet zoo groot is als op een echten badplaatsen-Zondag, als heel Amsterdam op de fiets springt om een bad in Zandvoort te nemen. Dan is het aantal fietsen vele malen grooter. Maar het aantal auto's geeft wel een goed beeld van de drukte ep een „echten" Zondag. De telling werd van 82 u. op eiken Paasch dag gehouden alleen van die voertuigen, die uit Amsterdam kwamen. De rest van den deg, van 210 uur dus, werden alleen die voertuigen geteld, die naar Amsterdam reden. Natuurlijk is het aantal fietsen veel grooter dan dat van de auto's. De fiets is nu eenmaal het nationale vervoermiddel! De auto's naar Amsterdam wa ren het meest in aantal tusschen 4 en 6 uur. In die twee uren passeerden totaal naar Amster dam 1030 auto's en motorrijwielen. Uit Amster dam kwamen tusschen 10 en 1 uur de meeste auto's. In drie uur tijds ongeveer 1780. In die drie uren passeerden gemiddeld 1600 fietsers per uur. Merkwaardig is, dat van 910 uur het aantal zeer veel minder is, n.l. 290 auto's en 807 rijwielen uit Amsterdam. Ook het uur na 12 uur geeft opeens een zeer sterke daling, n.l. 290 auto's en 168 rijwielen. De statistiek van het aantal voertuigen naar Amsterdam geeft de merkwaardigheid, dat tusschen 24 uur ruim 700 auto's reden en niet minder dan 2873 rij wielen. De twee volgende uren (46) daaren tegen is het aantal auto's gestegen tot 1030, het aantal rijwielen verminderd tot 1369. En dan gaat het aantal fietsen full speed naar omlaag. Op den Tweeden Paaschdag was het record aantal fietsers twee uur later dan op den Eer sten. Toen passeerden totaal van 46 uur 2069 fietsers naar Amsterdam. Van 12 uur, als de meeste automobilisten blijkens de sta tistiek aan het lunchen zijn, passeerden maar even 700 wielrijders en een uur daarvoor slechts 497! De statistiek van de fietsers is merkwaardig in overeenstemming met de weersgesteldheid. Op den eersten Paaschdag sloeg het schitteren de weer van den ochtend tegen den middag plotseling in regen om. De tweede Paaschdag, welke zich eerst somber liet aanzien, werd toch nog een prachtige dag. Op den avond van den Eersten Paaschdag heeft men zich bij afwezigheid van de bewo ners, de familie V., toegang verschaft tot het perceel Kleverparkweg 2. Men is binnengekomen door over de poortdeur aan de Wouwerman- straat te klimmen. Vanaf het binnenplaatsje kon men gemakkelijk door openschuiving van 'n raam in huis komen. In de verschillende ka mers en in het kantoor zijn alle kasten, die niet op slot waren, geopend en doorzocht. De ongewenschte bezoeker heeft het huis aan de achterzijde verlaten, dezen keer door de poort, die hij van binnen kon openen. Vermist werden 'n paar geldkistjes, waarvan één een bedrag ongeveer 35 gulden inhield, een ander een aan tal papieren. De politie is onverwijld op onderzoek uitge togen. Geassisteerd door een politiehond, vond zij in het gras aan den waterkant van den Schotersingel een klein doosje, waarin zich vol gens verklaringen van den heer V. een groot aantal stuivertjes had bevonden. In de na bijheid vischte men uit den Schotersingel een leeg geldkistje op. De politie zet het onderzoek voort. In de parochiekerk van O. L. Vrouw aan het Spaarne werden hedenmorgen de plechtige uit vaartdiensten gehouden voor de zielerust van den 57-jarigen heer P. A. Sweerts, die Vrijdag avond, rendende op een motorrijwiel, door een noodlottig ongeval werd getroffen, dat hem het leven kostte. Op het altaar werd de blanke pracht der paaschbloemen teruggedrongen door het zwart met paars der rouwe, zinrijk sym bool van de groote droefheid, die het plotseling verscheiden van dezen braven en voorbeeldiger, huisvader temidden der algemeene Paasch- vreugde geworpen heeft in den boezem van een groot en gelukkig gezin. De algemeene deernis in dit zeer droeve overlijden kwam wel zeer sterk uit in de overgroote belangstelling in de kerk. Op de R. K. Begraafplaats aan den Schoter- weg, waar de stoet om ongeveer elf uur aan kwam, was de belangstelling wederom zeer groot. De beaarding werd verricht door den weleerw. heer kapelaan Strous. De burgemeester van Haarlem had zich laten vertegenwoordigen door de heeren E. H. Tenc- kinck, commissaris van politie en A. van Driel. directeur van centraal vervoer. Verder waren aanwezig pastoor De Vlieger en de heer J. Ph. H. Castricum, resp. als directeur en als voor zitter van het Genootschap „De Stille Omgang", een deputatie van de R. K. Oratoriumvereeni- ging, de heeren H. Vissers en P. Leyendecker, namens de Vrijwillige Burgerwacht; de heer H. van de Weyer, inspecteur van het L. O. en kerkmeester van de parochie aan het Spaarne. Ook hier zong het parochiale Zangkoor cp uitstekende wijze de liturgische gezangen. Na de plechtigheden werden vijf Onze Va ders en Wees Gegroeten gebeden, waarna een groote krans van den burgemeester op 't graf werd neergelegd. Van de andere bloemstukken vermelden wij een krans van de R. K. Oratoriumvereeniging en een van het Zangkoor. De heer mr. J. Gerritsz, wethouder voor Open bare Werken, die sinds eenige dagen ongesteld is en zijn werkzaamheden niet kan waarnemen, wordt heden opgenomen ln de Boerhaave-kliniek te Amsterdam. Htj zal daar morgen een operatie ondergaan. Deze is niet van gevaarlijken aard. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is op het kruispunt Zeeweg-Groenelaan te Beverwijk eèn personenauto, waarin vier jonge lui gezeten waren, niet groote snelheid tegen een boom gereden. Twee marechaussees, die toevallig in de na bijheid waren, waarschuwden onmiddellijk de geneesheeren dr. Muys van der Moer en dr. Duterloo en voorts de gemeentepolitie, die allen spoedig ter plaatse waren. Toen men de inzittenden uit den totaal ver nielden auto had bevrijd, bleken drie van hen ernstig gewond te zijn. Mej. H. uit Wijk aan Duin had een schedel fractuur alsmede een gecompliceerde dijbeen breuk. Mej. M. uit Beverwijk en de heer J. S. uit Velsen-Noord hadden ernstige hoofdwonden en een hersenschudding opgeloopen. De be stuurder, de heer A. S. uit Velsen-Noord had een hoofdwonde gekregen, maar bleek zoodanig overstuur te zijn, dat hij het bewustzijn had verloren. Nadat de doktoren de gewonden voor- loopig hadden verbonden, werden deze per ziekenauto naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Bij informatie aan het ziekenhuis vernamen wij hedenmorgen, dat de toestand der gewon den, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk is. In- tusschen was bij mej. M. het bewustzijn nog niet teruggekeerd. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend. Vermoedelijk is de bocht met te groote snelheid genomen. De jongelui waren naar Am sterdam geweest en hadden den auto gehuurd van den garagehouder van Vuuren te Wijk aan Duin. Even voor het ongeval waren twee an dere leden van het gezelschap uit den auto gegaan. PARIJS, 23 April. (Reuter.) In de Per zische provincie Mazaderan, aldus meldt een telegram uit Teheran, zijn verscheidene honderden menschen om het leven gekomen als gevolg van een reeks aardschokken, die den laatsten tijd voorkwamen. Uit de puinhoopen in verschillende dis tricten zijn bijna 500 Hjken geborgen. Omtrent den moord op den molenaar D. te Leimuiden vernemen wij van onzen correspon dent nog het volgende: De moordenaar had het slachtoffer reeds telefonisch verzocht in een café in Amsterdam te komen met een bedrag van 1500, dus niet 1000, zooals eerder was gemeld. Hierdoor zouden de moeilijkheden, welke de verdachte met zijn vrouw had, worden opgelost. De heer D. is inderdaad per auto naar het café in Amsterdam gegaan, waar hij den moor denaar vertelde, dat de echtgerioote zich bevond in het huis van zijn vader. In dat huis heeft de echtgenoote vroeger ook al eens vertoefd. Tesamen met R. is toen de heer D. per auto naar de ouderlijke woning van R. gereden. Voor de deur van de woning heeft de moor djaar zijn slachtoffer toen op beestachtige wijze afgemaakt. E enkellner in het café te Amsterdam her kende den moordenaar, waardoor de politie een waardevol spoor kreeg. Bij zijn arrestatie werd het bedrag op ƒ40 ra compleet gevonden. De verschillende klee- dingstukken van den moordenaar zijn met bloed bevlekt. De begrafenis van het slachtoffer zal morgen tusschen haalf en een uur op de begraafplaats te Leimuiden plaats vinden. De minister-president Dr. H. Colijn, Minister van Koloniën, heeft heden na zijn binnenlandsch verlfo, in verband met de door hem ondergane operatie, zijn werkzaamheden aan het departe. ment hervat. In verband met het overlijden van Mgr. Lo renzo Schioppa is de auditeur van de Pauselijke Nuntiatuur te Brussel, die reeds eerder eenigen tijd in Den Haag heeft vertoefd tijdens de ziekte var. den Internuntius, uit Brussel naar Den Haag vertrokken, waar hij hedenmiddag zou aankomen. Aan het Departement van Buitenlandsche Zaken en aan de verschillende gezantschaps gebouwen in de residentie waren in verband met het overlijden van den Pauselijken Inter nuntius de vlaggen halfstok uitgestoken. De eerste Nationale Luchtvaartdag op Schiphol is door de groote be langstelling en niet minder door fraaie lenteweer, tot een groot succes geworden. Bijna 2000 jeugdige luchtvaart- enthousiasten, voor het meerendeel jongens, kwamen in groote getale in den loop van den morgen op Schiphol samen en hebben er ge noten van een afwisselingrijk pro gramma, dat in alle onderdeelen uitstekend was verzorgd. Reeds vroeg in den morgen heerschte er op Schiphol een ongewone drukte De vele vlaggen cp de gebouwen en langs de omrastering, welke zich vroolijk ontplooiden in de zoele voorjaars wind, schiepen een feestelijk aanzien. En de zon stond stralend aan den blauwen hemel als een belofte voor den mooist denk baren lentedag. Voor de komst van het jeugdig publiek wer den de verschillende toestellen kleine en groote uit de hangars gehaald en op het platform geplaatst. Zoo wachtten o. m. de F-36 „Arend" om zich door jeugdige oogen te laten bewonderen. Tegen tien uur kwamen de eerste bussen en bootjes met jongelui aan, terwijl langs de toe gangswegen naar Schiphol honderden jongens zich per fiets naar het vliegveld begaven. Een groot aantal gidsen stond hier gereed om de jeugdige bezoekers rond te leiden, zoodat zich weldra naar alle zijden groote groepen over het veld verspreidden, waar zij op de hoogte werden gebracht van de inrichting der lucht haven en de verschillende typen der opgestelde vliegtuigen. Zwaar werk hadden de gidsen niet, want de kennis djer zaken bij het gros der jeugdige be langstellenden leek perfect. Zij hadden, wat de tneorie betreft, waarlijk niet veel meer te leeren, al was het voor velen toch pas de eerste maal, dat zij een vliegveld bezochten. Opvallend groot was de belangstelling van de zijde der K.J.C. Vele honderden Jongens, voor het meerendeel in hun groene uniform, waren uit Amsterdam, Haarlem en Den Haag naar Schiphol gekomen. Hier gaven trouwens rector van Spanje, directeur van de K. J. C„ en de weleerw. heer van der Lugt, secretaris van het mannelijk jeugdwerk in het Bisdom Haarlem, persoonlijk blijk van hun belangstel ling. Ook de verkenners waren in groote getale op den luchtvaartdag vertegenwoordigd en niemand minder dan Oubaas drs. Polman gaf hier het voorbeeld. Het was trouwens feest voor de verkenners. Zij vierden St. Jorisdag. Des morgens waren zij samengekomen ln de H. Mis in de St. Hubertus- kapel en vandaar was men gegaan naar Schip hol. Naast de opgestelde vliegtuigen had het gaan en komen van de lijntoestellen het bedrijf var, alle dag de groote aandacht van de jongelui. Geen oogenblik was het motorgeronk van de lucht. De auto-giro „Dulcinea" beschreef verschil lende rondjes over het veld. Een auto-catapult trok een zweefvliegtuig de lucht in en precies cm 11.45 uur verscheen in volmaakte orde een escadrille verkenners van de iparine-lucht- vaartdienst boven Schiphol. Eindelijk kwam ook de nieuwe Douglas, de Gaai", waarmee piloot Duimelaar den heer Piesman naar Stuttgart had gevlogen, op Schip hol terug. Voor den eersten luchtvaartdag was een wed strijd uitgeschreven in het bouwen van vlieg tuigmodellen. Onder leiding van den heer I. A. Aler, de voorzitter van de jury, brachten zij etn bezoek aan de loods, waar de ingezonden mooellen van zweef- en motorvliegtuigen waren geëxposeerd. Een zeventigtal modellen, allen met de groot ste zorg geconstrueerd, gaven een indruk welk een groote plaats de luchtvaart Inneemt in de belangstelling van de hedendaagsche jeugd. Verschillende firma's stelden voor de jeug dige constructeurs een groot aantal prijzen be schikbaar. IJMU1DEN, 23 April. Rijksvischafslag. Tar bot 1.301.60 per kg. Griet 17.0027.00 per 50 kg. Tong 0.80—1.10 per kg. Zetschol 21.00, kleine Schol 3.70—19.00, Schar 4.90—6.50, Tongschar 17.00—24.00 per 50 kg. Rog 9.50—12.00 per 20 stuks. Vleet 1.25—3.40 per stuk. Groote roode Poon 29.00, middel roode Poon 30.0033.00, kleine roode Poon 23.00, Pieterman en Poon 3.00 —9.50, middel Schelvisch 15.00—18.00, kl. midd. Schelvisch 13.0025.00, kleine Schelvisch 9.00 16.00 per 50 kg. Kabeljauw 16.5032.00 per 125 kg. Gullen 6.0011.00 per 50 kg. Leng 0.30—2.20 per stuk. Heilbot 0.751.20 per kg. Wijting 3.80 —6.00, Makreel 2.10—6.00 per 50 kg. Gebouw „St. Bavo" Spaarkas „St. Nico- colaas" 8 uur; St. Caecilia 8 uur; Rechtskundig Bureau 8 uur; Federatie Groenten- en Fruit handelaren 8 uur; Vacantiebonnen Bouwvak- bond 79 uur. Frans Hals theater „Koningin en Dicta tor", 2, 7 en 9.15 uur. Luxor-thater „Goudeiland", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Tokayer Czardas". Op het tooneel „The 4 Day Wills", 2.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt-theater „De Big van het Re giment" Op het tooneel „The Kadex Four", 2.30, 7 en 9.15 uur. Café-Restaurant Gebr. Bimkmann Jaar vergadering vereeniging van leeraren en onder wijzers in de Lich. Oefening in Nederland", 2 u. Gebouw „St. Bavo" Bestuur Comité v. Actie, half negen; Bestuur Melkhandel „St. Joseph", half negen; Proza, 8 uur; Oranjebond „Prin ses Juliana", 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap „De Narren" „De kleine Lord", half 3. Café „Suisse", Rijksstraatweg 191, Haarlem- Noord R. K. Volksbond Kring Haarlem- Noord, 8 uur. Schouwburg Jansweg Vereeniging „Geloof en Wetenschap" Vertooriing van de religieuze geluidsfilm „Die Schwarze Schwester", kwart over 8. Sociëteit „De Vereeniging", Zijlweg Kenne- mer Fotokring, 8 uur. Gebouw H. K. B„ Tempeliersstraat Amuse mentsavond Haarlems Salon-Orkest, 8 uur. Frans Hals-Theater „Koninging en Dictator", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Goudeiland", 2.30, 7 en 9.15 U. Cinema Palace „Tokayer Czardas". Op het tooneel „The 4 Day Wills", £'.30, 7 en 9.15 u. Rembrandt „De Big van het Regiment". Op het tooneel „The Kadex Four", 2.30, 7 en 9.15 uur. In den Blij dorppolder, die eenige jaren geleden zoo vaak ter sprake is gebracht door den moord op een 9-jarig meisje, heeft zich thans een geheimzinnige gebeurtenis afge speeld, waarvan een 12-jarig jon getje het slachtoffer is geworden. Bedoelde jongen liep Zondagmiddag met zijn moeder in dezen polder te wandelen. Het was de 12-jarige Johannes Boshoven uit de Delftsche- straat te Rotterdam. Het tweetal was op weg naar een in den Blij dorppolder gelegen volks tuintje, dat door zijn vader, die hoofdconduc teur is bij de Nederlandsche Spoorwegen, is aangelegd. De jongen liep spelenderwijs voor zijn moeder uit. Toen zü ongeveer ter hoogte van de Cein tuurbaan waren gekomen, zag de moeder plotseling haar zoon neervallen. Aanvanke lijk dacht zij dat de jongen een grapje uit. haalde, zooals zij wel meer van hem ge wend was en dat hij wel weer overeind zou springen, wanneer zij hem bereiken zou. Toen zij de plaats, waar de jongen lag, was genaderd, bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat haar zoon onwel was geworden. Hij klaagde over hevige pijn in de buik streek, bovendien zelde de jongen dat zijn beenen stijf begonnen te worden. Daar de knaap niet in staat was op te staan, was de moeder buiten zich zelve van angst. Eenige oogenblikken later heeft een dokter den jongen onderzocht. Deze zag uiterlijk niets bij zonders aan zijn buik, zoodat hij vermoedde hier met een acute inwendige buikaandoening te doen te hebben. Op advies van den arts is J. B. onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, en eerst daar vertelde de moeder zich te herinneren, dat haar zoon neer gevallen was, even nadat zij een schot had hooren klinken. OogenblikkelUk heeft men toen een nauwkeurig onderzoek Ingesteld en het bleek dat er in zijn rug een klein kogelgat viel waar te nemen. Er werd een Röntgen.foto ge nomen, waaruit men constateerde, dat een kogel door den rug het lichaam was bin nengedrongen en om de ruggegraat heen den buik van den knaap was binnengedrongen, zon der edele deelen te hebben geraakt. Tot nu toe is men er nog niet in geslaagd den kogel te ver wijderen. Zondagavond was de jongen zonder levensgevaar. Toen deze raadselachtige gebeurtenis plaats had, bevond de vader van den jongen zich te Haarlem. Oogenblikkelijk is hij naar Rotter dam ontboden. De politie heeft terstond na het bekend wor den van deze schieterij, een zeer uitvoerig on derzoek in den Blij dorppolder ingesteld om den dader op te sporen. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat er meerdere malen moet zijn geschoten, want er zijn takjes gevonden, die kogelgaten vertoonden. Zondag stond de politie nog voor een raad sel; het is mogelijk, dat bepaalde politieke groepen zich met schietwapenen aan het oefe nen waren, voorts is het niet uitgesloten te achten dat er op zich in den polder bevindende konijnen is geschoten, met het gevolg dat een verdwaalde kogel den knaap heeft geraakt, ter. wijl voorts de kans niet gering is, dat jongens spelenderwijs met een revolver aan het schie ten zijn geweest met het bovengenoemde nood lottige gevolg. Heden zal dr. Klngma Boltjes den kogel uit het lichaam van den jongen, trachten te verwijderen. De kleeren van den Jongen zijn onderzocht, en in de jas en de onderkleeren werd een kogelgat aangetroffen. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri ceering en gelijkvormige zetwijze. Billijk han delstarief.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2