Mgr. Jansen vraagt coadjutor H S ■lifer' IBIS SHAG Qobbelmann lekker... man! De roofmoord te Leimuiden Auto in het Winschoterdiep gereden Een edel man F abrieksarbeider gedood BRAND IN LIMONADE- FABRIEK DRIE DER INZITTENDEN OMGEKOMEN DINSDAG 23 APRIL 1935 Herderlijk schrijven in het Aartsbisdom I m v WÈÊÊi Eenige met zuurstof gevulde fles- scheit veroorzaakten explosies Bezweken aan brand wonden G. ELHORST OVERLEDEN Verdienstelijk magistraat heengegaan Oude vrouw wilde eenige kost baarheden in veiligheid brengen Dader, die reeds bekend heeft, te Lochem aangehouden Palmolive..., bereid uit verzach tende olijf- en palmoliën, houdt Uw huid soepel, Uw teint jeugdig! Jacht op yreemden misdadiger Plebaan L. Westerwoudt Uit voorzorg bediend Wagen vermoedelijk door het springen van een band over den kop geslagen Op weg naar verlovings feest Ontvluchte Tsjech nog niet gevon den. Hoe geruchten ontstaan OP EEN GESTOLEN MOTOR RIJWIEL Deksel van een steriliseertoestel gevlogen Door een auto gedood Het slachtoffer vader van dertien kinderen Auto tegen een boom verpletterd Twee leerling-chauffeurs aan het stuurrad RAADSELACHTIG ONGEVAL TE SANTPOORT Zijn liefde voor ons volk K.J.V.-reis naar Rome aangevangen Het afscheid te Breda, Den Bosch °n Roermond BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem I Zondag is in de kerken van het Aartsbis dom de volgende brief voorgelezen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen: Joannes Henricus Gerardus Jansen door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Aartsbisschop van Utrecht aan de geestelijkheid, religieuzen en geloovigen van ons Aartsbisdom Zalig heid in den Heer. Nu onze ziekte een sleepend karakter aanneemt, hebben Wij na wijzen raad te hebben ingewonnen, na vurig gebed en rijp beraad, in het belang van Ons Aartsbisdom gemeend het gewichtig besluit te moeten nemen, om aan Onzen H. Vader, den Paus, te vragen Ons te willen geven een medehel per met het recht van toekomstige opvol ging (Coadjutor cum iure futurae succes sions)om Ons bij te staan in alles, waar toe Wij zijn hulp noodig zullen hebben bij de vervulling van Onze ambtsverplichtin gen. De H. Vader heeft Ons dit verzoek goed gunstig toegestaan en Ons opgedragen de keuze en de stelling der kandidaten vol gens kerkelijke voorschriften te doen plaats hebben. Na afwikkeling van de desbetreffende voorbereidingen wachten Wij eerbiedig af de benoeming van den toekomstigen Bis schop door Zijn Heiligheid den Paus. Priesters, religieuzen en geloovigen, gij begrijpt het groot gewicht van de keuze, kandidaatstelling en tenslotte van de be noeming van den Bisschop, die eerst zal zijn mijn Medehelper en na mijn dood mijn Opvolger zal worden als Aartsbisschop van Utrecht. Daarom verzoeken Wij U thans met allen aandrang terwijl Wij U dank baar blijven gedenken voor uw gebeden reeds zoolang gestort voor Ons heil uw vroom gebed, opdat God schenke aan Utrecht als Aartsbisschop den man naar Zijn hart. Wij schrijven daarom voor als volgt: 1. In alle tot het Aartsbisdom behooren- de kerken, hlsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, zal binnen acht dagen na afkondiging dezes op een dag, waarop het door de Rubrieken wordt toegelaten, een plechtige H. Mis van den H. Geest (votiva solemnis de Spiritu Sanc- to cum Gloria et Credo), voorafgegaan door den Lofzang Veni Creator, gezongen worden. 2. Alle priesters zullen tot op den dag, waarop de benoeming bekend wordt, on der de H. Mis de oratio imperata bidden van den H. Geest. 3. Na iedere vastgestelde H. Mis zal, eveneens tot op den dag, waarop de benoe ming bekend wordt, door priester en volk gezamenlijk worden gebeden het vers met antwoord: Zend Uwen Geest uit enz. met het daarbij behoorend gebed. En zal dit Ons schrijven op het Hoog feest van Paschen, den 21 April as., in alle tot Ons, Aartsbisdom behoorende kerken, alsmede in de kapellen waarover een rec tor is aangesteld, onder de vastgestelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijze van den predikstoel worden afgekondigd. Gegeven te Utrecht, den 19 April 1935. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Op last van Zijn Hoogwaardige Excellentie J. van der Burg, Secretaris. Z. HoogwExc Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht lid van de Tweede Karrfer geweest. Door de in voering der Evenredige Vertegenwoordiging werd zijn Kamerlidmaatschap niet geconti nueerd. De regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en tot Ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw. Met den heer Elhorst is een bekwaam ma gistraat heengegaan. De begrafenis zal plaats vinden op Woensdag 24 April a.s. des voorm. 11.30 uur op de Algemeene Begraafplaats te Enschede. Hij ruste in vrede! Maandagmiddag omstreeks half vijf ontstond brand in de limonadefabriek en bierbottelarij van den heer Cornells Trouw van den Broek, te Wouw. In een oogwenk stond de fabriek m lichter laaie. Nadat het dak van het pand inéén was gestort, hadden verschillende explosies plaats, aangezien eenige gevulde zuurstoffles- schen in het gebouw waren ondergebracht. Een nog overeindstaande muur werd over een lengte van 15 M. weggeslagen. In verschillende woningen zijn de ruiten stuk geslagen. Aan het dak van de woning van den heer Havermans werd tevens eenige schade aan gericht. Doordat het publiek op grooten afstand van het brandende perceel werd gehouden, kon den persoonlijke ongelukken worden voorkomen. De brandweer wist vrij spoedig het vuur te be perken. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. jarige duozitter J. R. S., beiden uit Amsterdam. De bestuurder De B. was niet in het bezit van een rij- en nummerbewijs, waarbij een wegen- belastingkaart ook nog ontbrak, terwijl het mo torrijwiel Zaterdag j.l. gestolen bleek te zijn. Bij nader verhoor kwam men ten overvloede nog tot de ontdekking, dat de bestuurder aanvanke lijk een valschen naam had opgegeven. Deze be kende, dat hij het motorrijtuig Zaterdagavond te Amsterdam had ontvreemd met de bedoeling gedurende de Paaschdagen ritjes te gaan ma ken o.a. naar de bollenvelden en Zandvoort. Hier eindigde het pleiziertje. Beiden kregen een gratis terugrit naar Amsterdam, echter niet met bestemming naar huis, doch naar het poli tiebureau Leidscheplein, waar aangifte van diefstal van een motorrijtuig was gedaan. Zaterdagavond is te Enschede op 69-jarigen leeftijd overleden de heer G. Elhorst. De overledene, die tot de A.R. -partij behoor de, was een zeer geziene persoonlijkheid, niet alleen in Enschede, maar ook ver daarbuiten. EenflZeer groot aantal jaren was de heer Elhorst lid van de Prov. Staten van Overijssel, door welk College hij in 1924 werd gekozen tot lid van Ged. Staten van dit gewest, als opvolger van den heer Beersma. Na een eervollen staat van dienst in deze functie legde hij het vorig jaar het lidmaatschap van Ged. Staten neer, toen hij gekozen werd tot lid van den gemeen teraad van Enschede, na de samenvoeging van deze gemeente met Lonneker. Reeds eerder had de heer Elhorst zitting in den Enschedeschen Raad en wel van Sept. 1895 tot Juli 1924 Van deze periode heeft de overledene een groot aan. tal jaren een wethoudersfunctie bekleed op een wijze, welke tot op den huidigen dag nog met eerbied en dankbaarheid wordt gereleveerd. Ook is de heer Elhorst gedurende vier jaar Op den eersten Paaschdag is brand ontstaan in de woning Binnenhaven 74 te Den Helder, doordat een gascomfoor in de keuken te dicht bij de gordijnen was geplaatst. De bewoner, de heer J. de Wijn, was naar de kerk, doch zijn bejaarde echtgenoote en haar dochter waren thuis. De dochter verliet tijdig de woning, doch de 75-jarige vrouw wilde nog naar boven om nog wat geld en sieraden te redden. Dit werd haar noodlottig, aangezien het vuur de trap in middels had bereikt. Met brandwonden overdekt werd zij in de vestibule gevonden. Dinsdagnacht is de oude dame aan de ge volgen overleden. De woning brandde uit. Verzekering dekt de schade. De politie te Lochem heeft gisteravond gearresteerd den 1 9-jarigen boerenknecht C. R., zoon van een landbouwer te Haarlemmermeer. Hij werd onder verdenking bij de moordzaak te Leimuiden betrokken te zijn, naar Hoofddorp overgebracht. Bij zijn verhoor heeft hij bekend, den 52-jarigen graan- en fouragehandelaar Klaas Duiser Vrijdagavond overvallen te hebben in zijn auto, daarna te hebben vermoord en beroofd. Met een bedrag van f 1000 was hij daarna in de richting Haarlem gereden, waar hij in het Florapark den auto achterliet. De man zal vanmiddag ter beschik king van de Haarlemsche justitie worden gesteld. Hoewel alle bijzonderheden van het misdrijf nog niet bekend zijn, kan worden medegedeeld dat de jeugdige dader den moord heeft ge pleegd in de onmiddellijke nabijheid van de woning van zijn ouders. De auto is Zaterdagnacht te half twee in het Florapark door de politie gevonden. Om het onderzoek niet te bemoeilijken, is hiervan geen melding gemaakt. Op de zitplaatsen in den auto, aan het portier en op de linkertreeplank werden bloedvlekken gevonden. De auto is naar Hoofddorp overgebracht en daax ter beschik king van de autoriteiten gesteld. De politie had aanwijzingen, dat R. de ver moedelijke dader van het misdrijf was. Sinds Vrijdag was R. niet meer thuis geweest. De politie kwam er achter, dat hij na in Haarlem den auto te hebben laten staan, naar 't Oosten van het land was gegaan, waarschijnlijk met de bedoeling om te trachten over de grens te ko men. Maandag slaagde inspecteur Jelsma uit Hoofddorp erin R., in Lochem te vinden en hem aan te houden. Bij fouilleering werd op R. een bedrag van ruim f 1000 gevonden, waarbij de twee bank biljetten van 500, die de heer D. bij de Boe renleenbank had gehaald. Naar wij vernemen is de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan der kathedrale kerk en lid van het Haarlemsch Kapittel, die sinds een week in de Mariastichting te Haarlem ver pleegd wordt, gisteravond van de H.H. Sacra menten der Stervenden voorzien. De toestand is niet onmiddellijk levensge vaarlijk, maar op medisch advies is men hier toe overgegaan, omdat nieuwe complicaties niet zijn uitgesloten. Een ontzettend auto-ongeluk, dat aan drie menschen het leven heeft gekost, heeft Maandag plaats gehad aan het Winschoter diep tusschen Groningen en Hoogezand. Om half drie naderde op den smallen ver keersweg, die langs het kanaal loopt, uit de richting Groningen een personenauto, waarin een familie, bestaande uit vier personen, uit Ferwerd (Friesland) was gezeten, welke op weg was naar een verlovingsfeest te Winschoten. Ter hoogte van de werf van de firma E. J. Smit te Westerbroek onder de gemeente Hooge zand is de auto, die met een snelheid reed van ongeveer veertig K.M., vermoedelijk door het springen van een voorband, over den kop ge slagen en in het Winschoterdiep terecht geko men. Onmiddellijk snelden van alle kanten om wonenden, voorbijgangers en passeerende auto mobilisten toe. Ook een schipper roeide met een bootje dadelijk naar de plaats, waar de wa gen in de diepte was verdwenen. In den wagen bevonden zich de 35-jarige heer G. Meester, postdirecteur te Ferwerd, gem. Ferwerderadeel, diens echtgenoote en zijn ouders, ae omstreeks zestigjarige heer en mevrouw J. Meester, eveneens uit Fer werd. De jonge vrouw van den heer G. Meester, die chauffeerde, had, terwijl de auto den berm afreed, de tegenwoordigheid van geest het portief open te gooien en uit den wa gen te springen, zich aldus in veiligheid stellende. De overige drie personen konden echter niet meer uit den auto komen en zijn jam merlijk verdronken. Want ondanks het feit, dat van alle zijden hulp kwam opdagen, slaagde men er niet eerder dan na twintig minuten in de drenkelingen uit het water te halen. De levensgeesten waren geweken. De lijken werden in een arbeiderswoning in de nabijheid binnengebracht, waar de doktoren B. de Jong uit Hoogezand en Fokkens uit Schermer werden ontboden. Ook de burgemees ter van Hoogezand, de heer D. Bartels, was spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers is Maandagavond naar het lijkenhuisje te Hoogezand overgebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets met zekerheid te zeggen. Het is ook mo gelijk, dat er geen band is gesprongen, doch dat de wagen door te ver naar rechts uitwij ken in het water is gereden. Wat het eerste be- VOOR DE PUP Nog steeds loopen er de dolste geruchten over den Tsjech, die zich zou verborgen houden in de bosschen tusschen Herpen, Ravesteyn en Oss. Zondagavond vernamen wij nog, dat van meer dan een zijde geprobeerd is om den ver dachten misdadiger op te sporen. Sommigen wanhoopten reeds hem nog te vinden in het bosch, waar hij aanvankelijk gesignaleerd is, doch boeren uit de omgeving houden vol, dat zij den man meer dan eens op den provincialen weg ontmoet hebben, soms gewapend met een revolver. Naar wij van officieele zijde verna men, kloppen de gegevens, welke de bevolking van den vreemdeling gaf, inderdaad met het verspreide signalement. Maar soms laat men ook wel eens dolle geruchten los. Zoo werd dezer dagen de marechaussee uit de naaste omgeving van Oss gewaarschuwd, dat er een verdacht individu doolde in de omgeving van de grens onder de gemeente Ubbergen-Beek bij Nijmegen. Een van de marechaussees trok er onmiddellijk met zijn politiehond op uit en be landde allereerst in de jeugdherberg, waar de Duitscher zich het eerst gemeld had. Uit de jeugdherberg was hij reeds verdwenen en hij zou zich begeven hebben naar een hotelletje in de omgeving, waar de angstige Duitscher zich zoo vreemd aangesteld had, dat de hotelhou der blij was, dat de man de beenen weer ge nomen had. Het eind van het lied was dat de marechaussee onverrichterzake lang na het mid dernachtelijk uur zijn huis weer kon opzoeken. Het blijkt, dat er zich in het grensgebied tal van opgejaagde Duitschers een schuilplaats ge zocht hebben, die doodsbenauwd zijn weder naar het groote vaderland getransporteerd te worden en daar een minder aangename ont vangst zullen ondergaan. Intusschen heeft men tot nog toe geen spoor ontdekt van den gezochten Tsjech, naar wien nog steeds in de omgeving van Oss gezocht wordt, ofschoon de mogelijkheid niet uitgeslo ten is, dat hij over de grens geëclipseerd is. Bij een op eersten Paaschdag gehouden con trole van het verkeer te Zandvoort werden door de politie aldaar staande gehouden de zeven tienjarige bestuurder van een tweewielig mo- ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG" torrijwiel, (merk Simplex) P. S. de B. en de 19- treft, dit zal eerst kunnen worden vastgesteld als de wagen op het droge is gebracht. Nader vernemen wij, dat de auto op weg was naar de familie H. Repko, horlogier te Win schoten, wiens dochter zich had verloofd met den jongsten zoon van den heer J. Meester, welke verloving Maandag aldaar zou worden gevierd. Op eenigen afstand van den auto met de fa milie Meester volgde nog een andere wagen met familieleden, die hevig ontsteld waren bij het vernemen van het vreeselijk ongeluk. In de melkfabriek „De Ommelanden" aan den Frieschestraatweg te Groningen is Maandag nacht een deksel van een steriliseertoestel dat onder stoom stond, gevlogen. Door den geweldigen luchtdruk werd de 23- jarige fabrieksarbeider J. S., wonende te Niebert (gem. Marum), opgenomen en weggeslingerd. Hij bekwam ernstige brandwonden en overleed kort na het ongeluk. De recherche stelt een onderzoek in. j Maandagavond is op den weg St. Oedenrode- Schijndel, ter hoogte van eerstgenoemde ge meente, de op de fiets gezeten F. van Breugel, klompenmaker te Schijndel, door een auto aangereden. Van B. werd tegen den grond ge slingerd en was bijna op slag dood. Het slacht offer was gehuwd en vader van dertien kin deren. In den auto, welke terugkeerde van wielerwed strijden te Hilversum, waren zes wielrenners gezeten. De politie, die den auto in beslag heeft geno men, stelt een onderzoek in. Zaterdagmiddag hadden twee jongelui uit Zeist aldaar een auto gehuurd met het doel wat rond te rijden. Geen van de twee had echter een rijbewijs, daarom namen zij een minder drukken weg, den Arnhemschen bovenweg. Tot Driebergen ging alles goed, toen nam echter de minstgevorderde van de twee leerling-chauf feurs het stuurrad over en om te laten zien hoe goed hij het al kende, ging hij er al direct met een 60 K.M.-vaartje tusschen uit. Bij villa Heiöepark week de chauffeur echter teveel uit naar links, de „leermeester" trok aan het stuur rad, met als gevolg dat de wagen enkele secon den later een wrak was. De twee inzittenden kwamen er wonder boven wonder betrekkelijk goed af, een met een lichte hersenschudding en inwendige kneuzingen, de ander met 'n slagaderverbloeding. Beiden wer den naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd. Po litie maakte proces-verbaal op. Zaterdagmorgen vroeg heeft te Leiden pand werd door een zeer felle brand gewoed. Het geheele het vuur verwoest Fietser bewusteloos naast afge broken lantaarnpaal Op de gevaarlijke splitsing Hoofdstraat Rijksweg te Santpoort is Zondagavond een ern stig ongeval gebeurd over welks oorzaak en ver loop men volkomen in het duister tast. Eenige bewoners van genoemd punt,hoorden buiten een harden slag. Op het trottoir vonden ze een jongeman bewusteloos, terwijl zijn be schadigd rijwiel tegen een afgebroken lantaarn paal lag. Geen auto's of andere voertuigen waren te zien zoodat men een aanrijding veronderstelde, waar van de schuldige was doorgereden. Dr. Mak was onmiddellijk ter plaatse om eerste hulp te verleenen. Nadat de jongeman eenigszins tot bewustzijn gekomen was, constateerde men dat het was Joh. Kr., oud 21 jaar schoenmaker te Santpoort. Hij klaagde over hevige pijn in het achterhoofd. Uiterlijk waren geen verwondingen te bespeu ren. Op advies van den dokter is het slachtoffer per ziekenauto van v. Gameren naar het St. Antonius-Ziekenhuis te IJmuiden-Oost ge bracht. Daar de jongeman zich niets van het ongeval herinnerde, staat men tot nu toe voor het raadsel, waardoor de ijzeren lantaarnpaal van bijna 1 d.M. doorsnee is doorgebroken. Een voorbijganger heeft terzelfder tijd wel een jongeman per fiets in razende snelheid zien naderen, die de macht over het stuur scheen kwijt te raken. Het is dus niet onmogelijk dat de jongen zich door een auto heeft laten voorttrekken, dezen bij het begin van de Hoofdstraat heeft losgelaten en daar in volle vaart tegen den paal gebotst is. De politie stelt een. onderzoek in. Herinneringen van Mgr. Schiop- pa's oud-secretaris Pater J. Kleyntjens S.J. te Rome Onze Romeinsche correspondent seint ons: Met ontroering heeft pater J. Knelyntjens S.J., die eerst kort geleden zijn ambt als secretaris van den Haagschen internuntius neerlegde om zich te Rome aan de studie der Ordesgeschie- denis te wijden, het overlijden van Mgr. Lo renzo Schioppa vernomen. De langjarig-trouwe medewerker en vriend van den Internuntius had ongetwijfelc gehoopt dezen zooal niet in den Haag, dan toch te Rome nog eens te ontmoeten. De dood van Mgr. Schioppa heeft het afscheid tot een af scheid gemaakt. Wij hebben pater Kleyntjens gevraagd naar zijn herinneringen aan den overleden Inter nuntius. „Ik wil U nu niet spreken over het politieke werk, waarin deze fijne diplomaat zijn hooge en edeie gaven wist te ontplooien, noch over de voornaamste feiten en data, die de negen jaar van Mgr. Schioppa's arbeid in den Haag kenmerkten, ik wil enkel de herinnering geven over zijn persoon, die ik van zoo nabij heb mogen kennen. En dan mag ik in de eerste plaats spreken van zijn liefde voor het Nederlandsche volk en de Nederlandsche Katholieken, die hem net verblijf en den arbeid in den Haag dierbaar maakten, hoe zwaar zijn gezondheidstoestand hem soms ook mocht drukken. Deze neiging voor het Nederlandsche volk leefde niet alleen in zijn hart, hij heeft haar ook herhaaldelijk uitgesproken; hü heeft her haaldelijk zijn bewondering en genegenheid geuit voor den geest van rechtvaardigheid, vrede en liefdadigheid, die hij in het Neder landsche volk prees. Op de tweede plaats denk ik aan die edele gaven van geest en karakter, die Mgr Schiop pa tot een zoo geziene en beminde figuur maakten onder de Haagsche diplomaten. Zijn beminnelijke omgang werd verlevendigd door een fijne geestigheid, waarin de bewegelijkheid van zijn superieuren geest tot uiting kwam, terwij] zijn beproefde bekwaamheid en zijn helder oordeel door allen op hoogen prijs ge steld werden. Hij bezat in zijn persoon alle ede.e kwaliteiten, die een diplomaat in den besten zin van het woord onderscheiden Maar het meest van alles denk ik heden aan de schoone liefdadigheid, waarin deze diplomaat zijn groot menschenhart uitstortte. Overal, waar Mgr. Schioppa gewerkt heeft, zoowel in München als in Budapest, heeft hij onder de armen een onvergetelijke herinnering achter gelaten. Hetzelfde zal het geval zijn in den Haag. Som mige uitingen van zijn liefdadigheid werden ook voor de buitenwereld zichtbaar, zooals het jaar- lijksche St. Nicolaasfeest, dat hij met bijzonde re voorliefde voor de armste kinderen bereidde. Maar talloos zijn de armen en zieken, die hij hulp en troost bracht zonder dat iemand uit de buitenwereld het wist. Een waarlijk goed mensch, vol hoogen geest en hartelijke naastenliefde, is met hem heenge gaan. Hij ruste in vrede. Maandagmorgen hebben de twaalfhonderd K. J. V.-meisjes* die ter beêvaart naar de Eeuwige Stad opgaan, in alle vroegte de lange reis aanvaard. De reis naar Rome heeft ten doel om aan den Paus der Katholieke Actie persoonlijk te gaan aanbieden de jeugd van Nederland, met de vaste belofte in opdracht van de Bisschoppen het Apostolaat onder de vrouwelijke jeugd te voe ren, volgens het verlangen van Zijne Heiligheid, die jeugd voor te bereiden op haar volledige Aposteltaak van later. Het initiatief van deze reis heeft in het Bre- dasche bisdom gelegen. Het vertrekpunt lag nu feitelijk ook te Breda. Z. H. Exc. Mgr. Hopmans heeft zijn K. J. V. een goede reis gewenscht in een treffende plechtigheid, die op Paaschdagavond in de ka pel van het E. K.-Huis in de Boschstraat te Breda is gehouden. De intieme kapel was geheel gevuld met de reizigsters in uniform, die reeds van alle zijden uit het bisdom waren aangeko men, reisvaardig voor den anderen morgen. Monseigneur celebreerde een plechtig Lof, waarna hij de meisjes toesprak in eenvoudige, vaderlijke, hartelijke bewoordingen. Drie inten ties gaf Mgr. de K. J. V. mee: dat zij, wanneer zij op de heilige plaatsen zouden vertoeven, dan ook mochten denken aan hem. Bijzonder echter vroeg hij haar gebed, opdat God het bisdom van Breda heilige priesters geven mag. Tenslotte beval hij de meisjes aan, vooral van God haar zelfheiliging af te smeeken. Na het Lof zongen de meisjes een Italiaan- sche hymne voor de H. Maagd en daarna volg den de liturgische gebeden voor een goede reis en behouden wederkomst. Maandag, des morgens om zes uur was het uur van vertrek van het Bredasche station. Het vertrek van de reizigsters uit Den Bosch was van zeer feestelijken aard door de wijze waarop aan den mede-vertrekkenden bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Diepen, uitgeleide is gedaan. Vele belangstellenden waren bij het vertrek aanwezig en juichten Mgr. Diepen hartelijk toe. Zeer groote belangstelling was er ook te Roer mond bij het vertrek om circa half negen van de Limburgsche K. J. V.-sters. Voor die meis jes, die op andere gelegenheid de H. Mis niet konden bijwonen heeft Mgr. Lemmens in zijn particuliere kapel in alle vroegte de H. Mis op gedragen. Hij was eveneens aanwezig bij het vertrek van den trein. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Hem. en H. Jos.) den Weleerw. Heer J. Lansbergen; tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemelv.), den Weleerw. Heer P. Schretlen, thans kape laan te Haarlem (H. Joseph) tot kapelaan te Limmen, den Weleerw. Heer H. v. d. Heijden; tot kapelaan te Purmerend, den Weleerw, Heer P. Bottelier, thans assistent te Beemster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9