Schepenverkoop Toen de scheidsmuur viel DE VREUGDEN VAN HET KINDSCHAP VAN MARIA 32 Maria-Conferenties SPOORWEGEN WERKEN MET VERLIES WOENSDAG 24 APRIL 1935 I Na het overlijden van Mgr. Schioppa Deelneming in de Residentie en elders Zonder resultdat Ministerieel rouwbeklag België niet meegerekend, is de achteruitgang der Nederland' sche tonnage het grootst van alle zeevarende naties Vloot voldoet aan vervoereischen Aandeel wereld-tonnage boven 1914 door ISABEL C CLARKE Koninklijk bezoek aan Boskoop H. M. de Koningin naar de bloemententoonstelling Enkele dagen langer open N.C.R.V. naar Utrecht Voorstel tot verkoop van Gebouw voor K. en W. zal aan den gemeenteraad worden voorgelegd MOTORRIJDER IN DE SLOOT Ernstig ongeval te Haamstede Agenten door auto's aangereden Een half dozyn jongens met een gestolen wagen aan het toeren Dronken achter het stuur De Betuwe in Bloei? Volgende week Bloesem'Zondag BURGEMEESTER LASTIG GEVALLEN Aanvaller kwam van een koude kermis thuis Autobus in België verongelukt Nederlandsche en Duitsche pelgrims gewond DREIGENDE CONFLICTEN EDUARD BROM BEDIEND HET STRANDEN VAN DE „MILA" Berisping voor kapitein van smokkelschip EEN ZWENDEL-AFFA1RE Tegen verdachte een half jaar geëischt Limburg en Zeeland Onze verkiezingsuitslagen AFVALLEND GESTEENTE Doodelijk ongeluk op Staatsmijn ,JWaurits" STAKING UITGEBROKEN Conflict in het Drentsche Veenbedrijf TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN NIEUWE AANVOER VOOR HONSWIJK EEN VLIEGVELD IN WEST- ZEEUWSCH VLAANDEREN? SPIONNEERENDE DEEN? Maar zij leenen toch drie millioen aan particuliere onderneming UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Onderscheidingen Rijkswaterstaat Eervol ontslag Verschenen en verkrijgbaar in den R.K. Boekhandel: DOOR M. E. HENRY Pr., Vert. J. SOMMERPr, INGENAAID f 2.40 GEBONDEN f 3.25 'n Boek voor de maand Mei A. N. GOVERS N.V. - UITGEVER - DEN HAAG De begrafenis van het stoffelijk over schot van den Pauselijken internuntius Z. Exc. Mgr. Schioppa zal, met militaire eer, aanstaanden Vrijdag na den plechtl- gen Uitvaartdienst, welke om tien uur in de kerk aan de Parkstraat plaats heeft, op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan geschieden. In de registers voor rouwbeklag hadden reeds geteekend de vertegenwoordigers der verschil lende vreemde mogendheden te 's Gravenhage, voorts de deken van 's Gravenhage, de hoog- eerw. heer J. M. v. d. Tuyn, Mgr. dr. Th. Ver. hoeven, directeur van het R. K. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding, Mgr. Jos. Postma, Z.Exc. minister dr. L. N. Deckers, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst, jhr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland en vele andere autoriteiten. Brievan en telegrammen van deelneming wa ren ontvangen o.a. van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die Juist aan het sterfhuis arriveerde, had al. daar een onderhoud met den nuntius uit Brussel, Mgr. Micara. Hieruit blijkt, dat het Nederlandsche aan deel in de wereldtonnage ook thans nog bo ven dat van 1914 ligt. De vloot kan in haar huldigen omvang zeker nog ruimschoots voldoen aan de ver- voereischen, welke aan haar kunnen wor den gesteld op grond van Nederlands posi tie in het wereldverkeer. Er zal echter voor gewaakt moeten worden, dat de positie van dat deel der nationale scheepvaart, dat als een vitaal belang voor de Nederlandsche volkswelvaart moeten worden aangemerkt, niet aangetast wordt. De voorgenomen steunmaatregelen zullen hiertoe kunnen bijdragen. De minister acht het uitvaardigen van een scheepsuitvoerverbod ongewenscht, mede in verband met de ver strekkende gevolgen, die uit zulk een maatregel zouden voortvloeien. De wijze, waarop de steun aan de koopvaardij zal worden verleend, zal blijken uit de toelich ting tot den post, welke op de Rijksbegrooting voor 1935 suppletoir zal worden aangevraagd, nadat het algemeen bezuinigingsontwerp de Staten-Generaal zal hebben bereikt. Het ligt in de bedoeling, de regeling met terugwerken de kracht van 1 Januari 1935 af toe te passen. De verkoop van het ss. „Gaasterland" en het s.s. „Breda" naar Rusland, gaat niet door, terwijl ook de onderhandelingen over den ver koop van het s.s. „Amsterdam" naar Duitsch- land, niet tot resultaat hebben geleid. De stoomschepen „Breda" en „Amsterdam" zijn van de Kon. Ned. Stoomb. Mij. de „Gaaster land" van den Kon. Holl. Lloyd. Dinsdagmiddag heeft de Minister van Bui- tenlandsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. De Graaff, in verband met het overlijden van Mgr. Schioppa, een bezoek van rouwbeklag gebracht bij Mgr. L. Arigoni, auditeur van de Pauselijke Nuntiatuur te Brussel, tijdelijk belast met de leiding der zaken van de Internuntiatuur te Den Haag. Naar wij vernemen, is het de wensch van Mgr. Schioppa geweest, om in Den Haag be graven te worden. Minister Steenberghe heeft thans vragen van bet Tweede Kamerlid Brautigam beantwoord in verband met onderhandelingen over den ver koop van een 20-tal Nederlandsehe koopvaar dijschepen naar het buitenland en betreffende het verleenen van steun van Regeeringswege aar. de koopvaardij. Aan dit antwoord is het volgende ontleend: De verkoop van 14 schepen staat thans reeds Vast. terwijl de onderhandelingen ten aanzien Van 7 schepen nog worden voortgezet. De voornoemde 21 schepen zijn: 7 schepen ouder dan 20 jaar, met een inhoud Van 25.720 B.R.T. 13 schepen van 10—20 jaar oud, met een in houd van 57.401 B.R.T. 1 schip, 6 jaar oud, met een inhoud van 2864 B.R.T. Totaal met een inhoud van 85.985 B.R.T. Verscheidene van deze schepen lagen reeds ëeruimen tijd op. Indien België buiten beschouwing wordt gelaten, is de achteruitgang der tonnage van Nederland door sloop en verkoop het grootst van alle zeevarende naties. Van 30 Juni 1931 t/m 1 April 1935 (aan genomen, dat hoogergenoemde schepen alle worden verkocht) is de Nederlandsche vloot, inclusief de schepen met Nederlandsch-In- dische zeebrieven, afgenomen van 3.118.170 B.R.T. tot 2.537.000 B.R.T., hetgeeh een vermindering van 19 pet. beteekent. Den 30sten Juni 1914 was de Nederland sche vloot 1.472.000 B.R.T. Daar hoofdzakelijk schepen met Nederland sche zeebrieven werden verkocht, is dit gedeel te der vloot in het onderhavige tijdvak met een iets hooger percentage verminderd (±23 pet.). In verband hiermede kan het percentage voor de z.g. „home"-vloot inderdaad op ca. 25 wor den gesteld. Het aandeel van Nederland in de wereldton- hage bedroeg in 1914 3,3 pet., in 1931 was dit 4,4 pet., terwijl dit aandeel thans 3,8 pet. bedraagt. 40 In September kreeg Cymbeline zijn aanstel ling en werd geplaatst by de veldartillerie. HU bleef nog in Aldershot met zijn battery. Soms kon hy Zondags naar Londen komen, naar zyn bloeder en zus, haastige bezoeken, die Viola kost baar toeschenen. Al was Viola dankbaar, dat haar jongen niet bij het eerste contingent geweest was, toch leed Zy erg onder de spanning en algemeenen angst die er heerschte, bovendien kende zy velen, die 8-1 rouwden om hun gevallenen. Dick was terug, Was haastig teruggekomen, zoodra de oorlog uit brak en was nu vreeselijk druk bezig met man schappen af te richten voor de nieuwe legercorp sen. Dick gaf haar dadelijk moed. Nu kon zy met trots en byna zonder smart bet kostbare stuk lezen, dat Cymbeline aanstelde tot officier in het leger van den koning. De ouderwetsche bewoordingen: Aan onzen vertrouwden en zeer beminden Cymbeline Richard Chasemore Harriman, Gentleman, saluut. Daar wy bijzonder ver trouwen stellen in uw trouw, moed en goed gedrag, stellen wy u bij deze aan, om officier te zym> Dinsdagmiddag heeft H. M. de Koningin in gezelschap van een hofdame de Bos- koopsche bloemententoonstelling bezocht. H. M. arriveerde met den dieseltrein, die 15.44 uit Gouda vertrekt en 16.01 te Bos koop aankomt. i Op het station werd zy door den burgemees ter van Boskoop, Mr. Verkerk, begroet. De korte afstand tusschen het station en het gebouw „Flora" werd te voet afgelegd. H.M. werd door de bevolking hartelijk toegejuicht. De heer J. H. van Straten van Nes verwel komde H. M. by den ingang van het gebouw. Hierna werd een rondgang door de hal van de tentoonstelling gemaakt. H. M. de Koningin was buitengewoon getrof fen door de manier van exposeeren. Zy uitte Haar opgetogenheid, toen zy de byzondere kleurenpracht aanschouwde. Vol be langstelling informeerde Zy naar de storm schade, die aanvankeiyk een schaduw op de tentoonstelling heeft geworpen. Ook over den economischen toestand van de Boskoopsche kweekeryen liet Zy zich uitvoerig inlichten. De Prinses, die eveneens verwacht werd, was verhinderd. Er was een overgroote belangstelling voor het hooge bezoek. De bloemententoonstelling te Boskoop zal zoo vernemen wij niet op Woensdag 24 April gesloten worden. De tentoonstelling zal tot en met 28 April voor het publiek toegankelyk zyn. De onderhandelingen tusschen het gemeen tebestuur van Utrecht en het hoofdbestuur der N. C. R. V. inzake den aankoop van het gebouw voor K. en W. te Utrecht door deze ver- eeniging hebben, naar de „Standaard" mee deelt, een dusdanig verloop gehad, dat het gemeentebestuur de beslissing tot verkoop van het gebouw aan Utrechts Gemeenteraad zal voorleggen. Dinsdagmiddag omstreeks half vier had de 21-jarige motorrijder M. Krijger, wonende te Haamstede, het ongeluk met een groote vaart in een langs den weg loopende sloot te ryden. Ongeveer 10 minuten nadat het ongeluk was gebeurd, werd hy gevonden. Met een zware hersenschudding en diepe vleeschwonden aan de beenen en armen, werd het slachtoffer naar zyn woning vervoerd. Vermoedelijk heeft hy met te groote vaart gereden, terwyi de weg ter plaatse van hst ongeval een flauwe bocht vertoont. hadden een scherpen bysmaak in die dagen, toen honderden versche graven in Vlaanderen en Frankrijk getuigden, dat het koninklyke ver trouwen niet misplaatst was geweest. In die korte bezoeken vond Viola, dat haar zoon ongeloofelyk veranderd was. Hy groeide plotseling op en werd de man, dien zy zich vroe ger had voorgesteld, dat hy worden zou. Weinig zoons beantwoordden zoo volledig en zoo precies aan de moederlyke verwachtingen van hun ont wikkeling, als Cymbeline Harriman. Nu begon zij ook vrede te krijgen met zijn gekozen loopbaan, want zy zag goed in, dat, indien hy niet naar de militaire Academie was gegaan, hy toch dienst genomen had, zoo als zoovele van zyn schoolkameraden nu deden. Zyn vurige geest zou toch niet afzydig gebleven zyn van dat ontzettende avontuur. Zy troostte zich met de gedachte dat hy nog te jong was om naar het front te gaan. Dan weer, als om haar die illusie te ontnemen, zag zy in de lyst van gevallenen de namen van jongens niet ouder dan Cymbeline. Later schreef Lambert haar vanuit Pagdon: „Ik denk, dat je al gauw terug zult zyn in het Oude Huis. Ik verwacht lederen dag, dat vader het zal voorstellen. Ik heb me vast voor genomen, dat ik niet de eerste" zal zyn, die het opwerpt. Maar hy heeft niets van Daniël gehoord en dat hindert hem, vooral nu er zoo veel toeristen zyn vastgehouden en geïnter neerd. Nu is hy bang, dat Daniël hun lot ge deeld heeft. Hy is nu lang zoo vredelievend niet meer, hy heeft meer dan een dozyn jonge Zondagmiddag zag de agent van politie, die op den verkeerspost Bezuidenhoutscheweg, hoek Rynstraat te Den Haag stond, vanaf de Ryn- straat een personenauto naderen, welke door een ifiotorpatrouille van de politie werd achter volgd. De verkeersagent plaatste zich onmiddel- lyk op den ryweg en gaf het stopteeken. Ir.- plaats hieraan echter gevolg te geven, reed de besturder van den auto met volle vaart op den agent toe, zoodat deze slechts door snel opzy te springen, kon voorkomen, dat hy over reden werd. Nog even raakte de auto hem, waardoor een zyner vingers verwond werd. Op de Heerengracht werd de auto door de motor politie tot stoppen gedwongen. Het bleek, dat in den auto zaten de 15-jarige loopjongen J. van W„ wonende op den Insu- lindeweg te Amsterdam en nog een zestal andeie jongens. Van W„ die den auto bestuurde had dezen dien ochtend op het Thorbeckeplein te Amsterdam ontvreemd en was daarna met het half dozyn makkers aan het toeren gegaan. De laatsten werden in den loop van den avond op transport gesteld naar Amsterdam. In den nacht van Zondag op Maandag zag een surveilleerende agent van politie op den Wagenweg te Den Haag, een auto rijden, welke geen verlichting voerde. De agent gaf het tee- ken om te stoppen, waaraan de bestuurder echter geen gevolg gaf en de agent kon dan ook door snel ter zijde te springen, een aan rijding voorkomen. De agent achtervolgde met zijn rijwiel den auto en slaagde er in ter hoogte van den Cremerweg dezen in te halen. Daarop trachtte de bestuurder den agent tusschen den auto en het trottoir klem te ryden, waardoor de agent kwam te vallen en een snywond aan de rechterknie kreeg. Zyns rijwiel werd hierbij vernield, waardoor hy genoodzaakt werd de achtervolging op te geven. Hy had evenwel het nummer van den auto opgenomen en gaf dit onmiddellijk door met het gevolg, dat even later in de Harstenhoekstraat de auto, be stuurd door den onder drankinvloed verkee renden 25-jarigen motorhandelaax H. J. C. S., wonende in de Harstenhoekstraat, kon worden aangehouden. Tegen S. zal proces-verbaal worden opge maakt terzake van poging tot doodslag c.q. po ging tot zware mishandeling. Van verschillende zyden werd ons gevraagd hoe het staat met de bloesem in de Betuwe. Wegens het natte en gure weer dit jaar zal de bloesem zich later doen zien dan andere jaren. Ofschoon andere jaren de bloesem-Zondag samenvalt met den bollen-Zond'ag en deze laat ste met de Paaschdagen is aangekondigd, kan men veilig aannemen, dat de Betuwe Zondag 28 dezer op zyn mooist zal zijn. Maandagmiddag vervoegde 'zich een 50-jari- ge arbeider uit St. Annaparochie aan de wo ning van den burgemeester van Het Bildt, en nam een dreigende houding aan. De burgemeester, aldus het „Handelsblad", gelastte den man zich van het erf te ver wij - deren. De arbeider echter haalde een ploer- tendooder voor den dag, en nam een dreigen de houding aan. De burgemeester greep de opgeheven hand met het gevaarlijke wapen en wist het te be machtigen. Een worsteling ontstond, waarby de arbeider op den grond terecht kwam. Bur gemeester Poppinga verwijderde hem van het erf, waarby de aanvaller wederom op den grond werd geworpen, en door den burgemees ter in bedwang werd gehouden. Mevr. Poppin ga had inmiddels een der buren gehaald, en met behulp van dezen werd de aanvaller, die mannen van de fabriek toestemming gegeven om onder dienst te gaan. Tot 3eptember had hy dat allemaal tegengehouden, maar die bom heeft wonderen gedaan. Gisteren vroeg hy heel vriendelijk hoe het met Cym ging en of ik in kort iets van hem gehoord had." Viola had heelemaal geen haast cm Londen te verlaten. Zy vond het prettig C,ym zoo vlak bij te hebben. Het was wel erg, zoo naar twee kan ten getrokken te worden, maar als 't puntje bij het paaltje kwam, moest Lambert toch altyd voor zyn zoon wijken. Bovendien deed Cym erg geheimzinnig en om dat dit zoo nieuw in hem was, verontrustte het haar te meer. Primula hield ook vol, dat hy iets in het schild voerde. In de algemeene wanorde scheen het, dat hy Angela totaal vergeten had. Er had een groot aantal huwelijken plaats, of werd haastig voorbereid en Viola dacht, dat zy wel eens iets zou kunnen hooren van het hu welijk van Angela met Ernst Trustcott. Als het dan toch gebeuren moest, meende zy, moest het nu maar plaats grijpen. Cym was veel te druk bezig cm lang de pijn te voelen. Hy was dol enthousiast over zyn nieuwen werkkring. Hij concentreerde er al den werklust, energie en vasthoudendheid op, die hy van de langzamer handelende Harrimans geërfd had. De heele maand September bleef Viola met haar dochter in Londen. Het was de angstigste maand van den heelen oorlog. Men wist nooit precies of en weer niet een hoogst critlek oogen- blik was aangebroken. En wie kon ruimer adem halen, zelfs toen de slag aan de Mame uitge- intusschen tot kalmte was gekomen, naar de marechausseekazerne overgebracht. De oorza'ak van dit voorval moet zyn gele gen in het feit, dat de Woningstichting den man de huur van zyn woning opzegde wegens huurschuld. De burgemeester echter maakte geen deel van het bestuur uit. Maandagochtend kwart over elf is een auto bus uit Venlo, waarin 28 personen, die een bezoek hadden gebracht aan het bedevaarts oord Beauraing, volgens de N. R. C., tengevolge van het breken van de stuurstang, te Anton bii Andenne in de provincie Namen, op een telegraafpaal gereden en vervolgens gekan. teld. Twaalf passagiers liepen min of meer ernstige wonden op. Een tien-jarig meisje, dat verschillende ribben was ingedrukt, en drie andere personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Verscheidene andere rei zigers, die minder zware verwondingen hadden opgeloopen, zyn te Andenne door een dokter en een apotheker behandeld. De namen van de slachtoffers zyn niet bekend. De ryksbemiddelaar, de heer Bloemers, heeft heden op het stadhuis te Zwolle een confe rentie met partyen betrokken bij het dreigend conflict in het veenbedryf in de Krirn. Op het stadhuis te Rotterdam zal op 30 April een bespreking plaats hebben tusschen den rijksbemiddelaar Prof. Mr. Josephus Jitta met partijen betrokken by een dreigend conflict in het landbouwbedrijf in de Hoeksche Waard. Naar wy vernemen is de letterkundige Eduard Brom, voorzitter van den R. K. Kunstkring „De Violier", voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. De heer Brom was reeds gedurende eenigen tijd bedlegerig. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de stranding van het stoomschip „Mila" op de Zuidpunt van het eiland Gotland en de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den kapitein van dit vaar tuig wegens het vervoer van smokkelwaren. De raad is van oordeel, dat deze ramp geheel aan onvoldoende navigatie moet worden toe geschreven. De kapitein kan zich er niet op beroepen, dat hy meende op den stuurman te kunnen vertrouwen. Het was te eenenmale onverantwoord om alleen op het gezegde van den stuurman, dat het licht van Hoborg pas in zicht was geko men, aan te nemen, dat de afstand tot dat licht 20 myi was en om dan van dat gegeven uit te gaan by het vaststellen van den koers. Geheel onnoodig is het schip op de rotsen geloopen, eenvoudig door zorgelooze en slordige navigatie. Wat de klacht betreft, tegenover haar acht de raad geen misdraging aanwezig, daar de reeder, dit wil zeggen degene, die het schip van den Nederlandschen eigenaar had ge huurd, als de eigenlijke leider van het smok kelbedrijf is te beschouwen. Nu wel is aan te nemen, dat de bemanning van alles op de hoogte was, acht de raad een straf van berisping hier een voldoende cor rectie. Wederom heeft zich Dinsdagochtend voor den Haagschen kantonrechter, mr. Ferguson, te verantwoorden gehad de heer J. J. D„ di recteur van de N. V. Eerste Hollandsche Maat- schappy voor Onroerend Goed, te 's Graven hage, wien was ten laste gelegd, dat hy door vochten was? Het gevaar was te naby geweest, zelfs voor deze groote overwinning durfde men nauweiyks het woord zege gebruiken. Langzamerhand raakten de menschen gewend aan de nieuwe toestanden in Engeland. Na de eerste strubbelingen begon weer alle soort arbeid. Honderden vrouwen gaven zich op en werden opgeleid voor verpleegster. Zelfs Primula sloot zich aan by het Roode Kruis, vóór haar moeder tijd had om haar tegen te houden. Want zy was zeker veel te jong. Maar zy had een helder ver stand, zy was vlug en handig, vurig zooals haar moeder en had toch de sterke zenuwen van haar vader. Als Cym iets deed om te helpen, waarom zy dan niet? Zy was trotsch op haar mutsje en zag er allerliefst in uiten het maakte haar eén paar jaar ouder. De oorlog had haar en haar broer ineens volwassen gemaakt, klaar om hun rol te spelen. Viola zeide niets en liet Primula haar gang maar gaan. Het heele land zoemde van de naaimachines. Al de werkkracht van de suffragettes werd nu in de juiste vrouweiyke banen geleid. Niemand tornde aan de veranderde toestandenalles werkte om de overwinning te behalen die i-og zoo ver af was. In November waren de vijande lijke legers bijna heelemaal in dien loopgraven oorlog geraakt, die zoovele maanden duren zou en de dunne k'hakigelederen, hoe dun wisten de bezorgde generaals het beste, weerstonden man haftig de stooten, waardoor de Duitschers een doorbraak trachtten te forceeren tot aan Calais het KanaaL middel van een agent papieren heeft verkocht, die recht gaven op gedeeltelijk eigendom van daarin genoemde stukken, welke ieder een aandeel in een loterij of premieleening waren, althans recht gaven op de aan zulk een aan deel by trekkingen verbonden winstkans, zon der dat hem, verd., de daartoe vereischte vergunning was verleend. Als getuigen werden gehoord drie menschen, die van deze affaire het slachtoffer zyn ge worden. Zy verklaarden, dat zij by aankoop van zulk een papier f 10 of f 2.50 betaalden, terwijl zy nog tien jaren daarna jaarlijks f 2.50 moesten storten. Hun was echter uitdrukkelijk verklaard, dat zij na de eerste storting het recht op het gedeelte van een eventueelen op hun lot gevallen prijs bezaten. Zy werden lid van een club, die uit 100 leden moest bestaan, zoodat zy dus ieder recht hadden op het honderdste gedeelte van een eventueelen prijs. De koopers hebben na verloop van tyd arg waan gekregen. Mr. Vissering, de ambtenaar van het O. M„ had de overtuiging dat men hier met een groote zwendelzaak te doen had. Spr. meende hier de zwaarste straf te moeten eischen, die de wet toestaat, n.l. zes maanden. Uitspraak 7 Mei as. Van verschillende zyden werden wy erop attent gemaakt, dat onze berichten over de einduitslagen der Provinciale Staten-verkie- zingen voor Limburg en Zeeland afweken van de elders gepubliceerde. Tot juist begrip van de door ons meegedeelde cijfers diene, dat wij de drie zetels van de groep-Meertens bij de 36 van de R. K. Staatspartij hebben geteld aangezien deze groep zich voor de verkiezingen bij de R. K. Staatsparty had aangesloten. Zoo verlo ren dus de katholieken in Limburg twee ze tels. In Zeeland is ten onrechte de zetel van den dissident Kalle by de katholieke zetels ge teld; ook hier is voor de R. K. Staatspartij in derdaad een zetel verloren gegaan. Zaterdagmorgen te ongeveer half twaalf is op Staatsmijn „Maurits" te Heerlen, de 27-jarige Duitscher J. Briick by den aanleg van neer braak, onder plotseling afvallend gesteente ge raakt en op slag gedood. Het slachtoffer was te Geleen woonachtig en laat een vrouw en drie kinderen achter. In verband met de voorgestelde loonsverlaging van 15 pCt. hebben de veenarbeiders-organisaties te Exloërmond—Valthermond en Nieuw-Weer- dingen hedenmorgen tot staking besloten. By dit conflict zyn ongeveer duizend arbei ders betrokken. Maandagavond is de 54-jarige vrouw J. de B., echtgenoote van den schipper B., die met zyn schip aan het Roode Torenplein te Zwolle lag, by het overstappen van het eene schip op het andere misgestapt, te water geraakt en ver dronken. Een kwartier nadat zij werd vermist, vond de man het lyk van zijn vrouw drijvende op het water. Dinsdagmorgen zijn, naar de „Telegraaf" bericht, wederom vijf communisten uit het Amsterdamsche Huis van Bewaring overge bracht naar het werkkamp op fort Honswijk. Vermoedelijk zullen binnenkort nog eenige buitenlandsche communisten uit het Huis van Bewaring in het fort worden geïnterneerd. Het bestuur van de onlangs opgerichte af- deeling West-Zeeuwsch Vlaanderen van de Zeeuwsche Vereeniglng voor Luchtvaart doet ernstige pogingen om te komen tot opening van een vliegveld op het geisoleerde West Zeeuwsch Vlaanderen. Het bestuur heeft een studiecommissie be noemd, bestaande uit de h.h. M. Wagtho, burg. van Groede, voorzitter; A. Bronswijk te Oost burg; A. I. Leenhouts, burgemeester van Re- tranchement; C. M. v. d. Broecke te Aarden burg en I. van Melle te Breskens. De marechaussee uit Makkum heeft, volgens het „Handelsblad", op den Afsluitdijk bij Korn- werderzand een Deen aangehouden verdacht van spionnage. De vreemdeling was bezig de vesting werken aldaar te fotografeeren. In November ontving Viola een telegram waarin Lambert haar verzocht, dadelijk naar het Noordep te komen met Primula. Cymbeline was juist met een paar dagen verlof thuis. Zy gin gen met hun drieën den volgenden morgen vroeg weg. Het was Donderdag, Cymbeline moest den daaropvolgenden Maandag terug zijn in zijn gar nizoen. Die paar dagen zouden zij samen zyn. Lambert haalde hen aan het station af. Hij was verbaasd en biy, Cymbeline te zien, hij had hem niet verwacht. Menigeen op het perron keek hen na, vooral den slanken jongen man in kliaki met zyn donker haar en oogen. Lambert voelde een vreemde verlegenheid tegenover Cymbeline. Hij vroeg zich af, of Viola die groote verande ring in hem had opgemerkt, die volkomen onaf hankelijkheid. Nu, zij hadden hem zijn vrijheid dan ook gegeven. „Waar gaan we heen?" „O, maar de Towers. Hij wil ons daar laten logeeren totdat wy weer in het Oude Huis kun nen trekken. Hij schijnt bang te zyn alleen. En hy zit vreeselyk in de rats over Daniël." Zy hadden niet op de Towers gelogeerd sinds dien Kerstdag byna twee jaar geleden, toen Cymbeline in ongenade naar huis was getrans porteerd. Het begin van de Angela-episode. AI de groote veranderingen die er plaats gegrepen hadden, dateerden van toen. Niets was heelemaal hetzelfde gebleven. Het kwam Viola voor, dat zy zoo veranderd waren, dat het byna onmogelijk was, om hen als dezelf de menschen te herkennen. Cymbeline was al tweede luitenant, Primula büna klaar voor Roode Kruis zuster, Lambert en De Tweede Kamerleden Van Poll en Su- ring, hebben den Minister van Waterstaat ge vraagd, of het hem bekend is, dat, krachtens acte van credietopening en hypotheeksteiling van 30 December 1933, voor notaris L. G. van Roosendaal te Amsterdam verleden, de N. V. Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht aan de te Amsterdam gevestigde naamlooze vennootschap: Werkspoor N. V. een crediet van drie millioen gulden voor den tijd van vijf jaar heeft verstrekt, welke som crediet- geefster op haar beurt van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Beheer" G. A„ te Am sterdam heeft geleend en dat Werkspoor N.V. daartegenover een hypotheek op haar fabrieks gebouwen enz. te Zuilen heeft gegeven. Heeft deze credietverstrekking op verzoek of althans onder goedkeuring dan wel met medeweten van de Regeering plaats gevonden, aldus vragen de Kamerleden 'en zoo ja, wil de Minister dan mededeelen, op welke gron den het verantwoord werd geacht, dat een met groote verliezen werkend 6emi-overheids- bedryf aan een eveneens met verliezen wer kende particuliere onderneming een crediet van drie millioen gulden verstrekt? Benoemd met 1 Mei tot burgemeester van Ophemert mr. F. J. de Bruyn Tengbergen. Benoemd met 1 Juni tot burgemeester van Schiedam mr. dr. F. L. J. van Haaren. Herbenoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom mr. drs. P. A. F. Blom; van Berkel (N. B.) A. G. M. Panis; van Eethen D. F. Brune; van Ravenstein F. G. Caners; van Wes terhoven J. A. Baken; van Echteld H. Hout koper; van Neede S. K. Haitsma Muiier; van Zevenhuizen T. H. Klinkhamer; van Alblas- serdam J. van Scheers; van Nieuwerkerk aan den Usel F. Jas; van Opsterland J. Bleeker; van Ommen C. E. W. Nering Bögel; van Grub- benvorst A. P. H. Gielen; van Houthem en Val kenburg P. A. Hens; van Sevenum W. P. Everts en van wynandsrade J. G. A. Opfergelt. De nieuwe burgemeester van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, werd 29 Januari 1886 te Beek bij Nijmegen geboren. De heer van Haaren is thans procureur-gene raal by het Hof van Justitie, tevens onder voorzitter van den Raad van Bestuur van Su riname. De nieuwe burgemeester van Ophemert, mr. F. J. de Bruyn Tengbergen, werd 18 November 1898 te Didam geboren. Hy woont thans te Velp en is volontair ter gemeente-secretarie van Duiven. By K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer V. Rexhauser, hoofdingenieur bij den Mijnbouw in Nederl. Indië. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in zil ver aan J. van Donselaar, tuinbaas in dienst van den heer mr. C. van Lennep, te Heem-, stede. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eeremedaille in brons aan W. van der Ham, tuinman in dienst van douairière C. A. A. W. Baron van Lijnden. ge boren A. W. A. Gravin van Limburg Stirum van Warmond, te Wassenaar. Bij B. K. is verleend de eeremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver aan W. M. Waterreus, koster aan de Roomsch Katholieke kerk (van den H. An- tonius Abt) te Scheveningen. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau J. C. Herbschleb, tweede concefltmaester van het Concertgebouworkest te Amsterdam. By K. B. zijn benoemd tot hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat de hoofd ingenieurs van den Rykswatersttaat ir. V. J. P de Blocq van Kuffeler te 's Gravenhage, dr. ir. L. R. Wentholt te Zutphen en ir. W. H. Brinkhorst te Utrecht en is benoemd tot hoofd ingenieur directeur-titulair van den Ryks waterstaat de hoofdingenieur van den Ryks waterstaat ir. P. J. van Voorst Vader te Haarlem. B. K. B. is aan G. L. van Lanschot Hubrecht, directeur der Directe Belastingen, Invoerrech. ten en Accijnzen .te Zwolle, op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1935 eervol ontslag ver leend uit 's Rijks dienst onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten aan den lande bewezen. Bij beschikking van den minister van Onder wijs, K. en W. is aan F. H. L. van Os op zyn verzoek eervol ontslag verleend als conservator bij de pharmacie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en is als zoodanig tijdelijk benoemd dr. H. Ch. Milius. Bij beschikking van den minister van on derwijs, K. en W. is aan A. Brester op zyn verzoek eervol ontslag verleend als conservator bij de medische kliniek aan de Rijksuniversi teit te Utrecht en is als zoodanig tydelijk be noemd dr. L. A. Hulst, arts, thans hoofd assistent. SPECIAAL VOOR U DAMES ii de rubriek WAT DE TONG STREELT (Pa9. 4) zijzelf zagen elkaar na drie maanden scheiding terug. En een volkomen verzoening in het voor uitzicht op ^le Towers. Van een geldelijk oog punt bezien, was dit het meeste welkom. „Vroeger of later verwachten ze de Zeppelins hier," zei Lambert onderweg. „Als zij den ouden Schulz meebrengen als waarnemer, dan zal hy van groot nut zijn, omdat hij de situatie tame lijk nauwkeurig kent." Cymbeline luisterde zwijgend. Hy dacht aan den man dien hij eens had zien vliegen over de heide, als een grooten vogel, zoemend en snor rend. Hy keek omhoog naar de grijze herfstlucht, die al een violette avondtint aannam. En met die herinnering, die zooals hij wist, hem zoo diep beïnvloed had, kwamen er plotselinge gedachten aan Angela, aan den dag, dat hy neergezien had op Valleylands, eens het beloofde, nu het ver boden land. Wat had Angela al die maanden gedaan, daar diep in de eenzaamheid? Het was onwaarschijn lijk, dat zy zyn naam in de lyst van benoemden had gezien. Er waren er iederen dag honderden en niemand kon eigenlijk de heele lyst doorlezen. Maar misschien had zij het wel geraden of ge hoord, dat alle cadetten van een bepaalden rang, hun aanstelling kregen. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3