MdmïAacd dm da% DE ENGELSCHE KAPERS DIEFSTAL?! Dertigduizend meter boven de aarde V ALLE ABONNÊ'S ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerinien F 750. verlies van beide armen, beide beenen'of ^eideD ■JS F 750. doodelijken afloop F 250- -S ^."Eï DE NIEUWE PLANNEN VAN PROF. PICCARD VRIJDAG 26 APRIL 1935 Het gewicht van ballon en gondel mag niet meer bedragen dan ISO gram per kubieke meter Van elf tochten zijn er vier geslaagd Ir. Max Cosijns Prof. Piccard Vreeselijke dood Muzikale koeien Redevoering van Kard. Séredi De Indianengod en zijn echtgenoote Vrouwelijke president? Filmactrices en haar fotografen Witte mieren In 12 jaar geen regen aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk drie maal vier en twintig uur na het ongeval DOOR J. S. FLETCHER Prof. Piccard bereidt zich voor, zooals wij dezer dagen reeds .vertelden, op een nieu wen stratosfeertocht. Hij hoopt ditmaal een hoogte te bereiken van dertig-duizend meter. In de Pransche pers vinden wij een uitvoerige uiteenzetting van den koenen Belgischen bal- ior.vaarder over wat er allemaal noodig is om met eenige kans op succes den sprong naar de •tratosfeer te kunnen wagen. Tot heden werden er elf stratosfeertochten ondernomen, waarvan er vier slaagden. Prof. Piccard kan dus terecht opmerken, dat er uit de „stratosferische statistieken" voorloopig nog weinig te concludeeren valt. Daartegenover staat echter dat men reeds over voldoende practische ervaringen beschikt om eenige essentieele voor waarden te kunnen vaststellen. Zoo mogen op de eerste plaats de laatste toe bereidselen voor het vertrek, de vulling van den ballon inbegrepen, slechts zeer weinig tijd vragen. Daar een stratosfeertocht alleen bij mooi weer kan slagen en er niets zoo wissel vallig is als mooi weer, moet men voorzichtig zijn dat men niet te veel tijd verliest, vooral omdat het vullen van den ballon toch al min stens van den vooravond tot den vroegen och- tei a duurt. Vervolgens moet men er op letten dat zich beslist geen water in het omhulsel be vindt. Ten derde is het noodig een ring in het ventiel aan te brengen, opdat dit nooit uit eigen beweging dicht gaat. Onderweg, vooral wanneer men gaat dalen moet men lucht in het om hulsel laten. Ten vierde mag men nooit met een gioote snelheid verticaal dalen, daar het om hulsel dan begint te klapperen en zou kunnen scneuren. Voorts is een touw zonder meer te weinig om een goede werking van het ventiel te verzekeren. Daar is bovendien een betrouw baar mechanisme voor noodig. Ten zesde mee tel. zoowel de gondel als de ballonvaarders ieder afzonderlijk uitgerust zijn met valscher men. En ten laatste moeien er in den gondei evenveel mansgaten zijn als er menschen aan boord zijn, en deze mansgaten moeten makke lijk en binnen zeer korten tijd geopend kunnen woiden. Onder de gevaren, welke den stratosfeer- cnöerzoeker bedreigen, is de ontploffing van den luchtdicht afgesloten kogel, welke voor gondel dient, het grootst. In de dunne lucht zouden de gassen, welke zich in het bloed be vinden. met de kracht waarmee een kurk van een flesch champagne springt een plotselingen dood veroorzaken. Op een hoogte van negentien duizend meter zou het water, dat door het bloed vermengd is, oogenblikkelijk uit de poriën gedreven worden. Boven de 33.800 meter zou hei menschelijk lichaam zelfs op slag in een ijsblok veranderen. Zoo verschrikkelijk als het gevaar eener ont- pioiflng van den gondel is, zoo onwaarschijn lijk is het echter ook. Het komt er slechts op aar dat de aluminium-kogei met een flinke overbelasting van twee tot drie atmosfeer ge probeerd wordt. Zeer voorzichtig moet men te werk gaan bij het aanbrengen der patrijspoor ter. Deze moeten gedurende langeren tijd ge probeerd worden, want al houden zij het in btt laboratorium een half uur uit onder een druk van twee atmosfeer, dit beteekent nog heelemaal niet dat zij een volkomen veiligheid waarborgen tijdens een stratosfeertocht die heel wat langer duren kan. De groo.ste nauw keurigheid dient in acht genomen te worden bi) hc-t aanbrengen der rubber ringen, waarin de ru-ten der patrijspoorten en de sluitstukken d"r mansgaten gekneld zitten. Wanneer deze ringen niet goed vast zitten, drijft de luchtdruk ze eenvoudig uit hun naden. Ten slotte moeten ae ballonvaarders altijd voorbereid zijn op net ontstaan van kleine lekken. Bij zijn eersten stratosfeertocht redde prof. Piccard niet alleen zi.in onderneming, doch ook zijn leven en dat van ir. Cosyns, doordat hij een voorraad vase line en poe .skateen bij de hand had. Een ander gevaar is een daling in volle zee. Dit is niet steeds te voorkemen, daar men door in de wolken te verdwalen of door het weigeren var het ventiel naar zee af kan drijven. Het zal echter niet zoo heel licht gebeuren. Komt mei! echter in zee terecht, dan is het 't beste de luchtdichte gondel niet open te maken en rustig af te wachten tot er hulp komt. Vooral wanneer de golven niet al te wild zijn, heeft men een mooie kans om er met den schrik af te komen. Prof. Piccard zegt het niet uitdrukkelijk, doch geeft te verstaan dat hij eigenlijk liever in zee terecht komt, dan dat hij een slechte landing maakt op den vasten grond. Intusschen gelooft hij dat het ook met het gevaar van zulk een slechte landing nog al los loopt. Weliswaar heeft de ballonvaarder na het volbrengen van een stratosfeertocht nog hoogstens genoeg bal last aan boord om een of twee malen even op te stijgen wanneer hij verkeerd dreigt neer te komen, doch wanneer hij een goeden valhelm op heeft en er staat niet te veel wind, dan kan zijn kogel beter tegen een flinke botsing met dc aarde dan de open gondel van een gewonen luchtballon. Alleen een landing op een stellen bergwand moet hij kost wat kost voorkomen, vooral wanneer de windrichting van boven naar beneden is. In die omstandigheden moet hij al zijn instrumenten opofferen om weg te komen. Desnoods kan hij beter zijn gondel laten vallen en zijn redding zoeken in de touwen van den ballon, dan een onvermijdelijken dood te gemoet te gaan. Een heel eigenaardig gevaar moeilijkheid, zegt prof. Piccard, die een optimist moet wezen, doet zich voor bij de daling wanneer men tor een hoogte van dertig-duizend meter of meer is doorgedrongen. De Belgische stratos- fteronderzoeker, die zich dertig kilometers bo ven de aarde verheffen wil, heeft zijn kansen zeer nauwkeurig berekend en is tot conclusies gekomen welke menigeen ongetwijfeld zouden weerhouden om een dergelijk waagstuk te on dernemen. Wanneer een stratosfeerballon van dertig duizend meter naar de aarde terugkeert en men laat geen lucht door het ventiel in het om hulsel dringen, dan krimpt het volume van den bulon vrij spoedig tot ongeveer een honderd ste van het volume, waarmee de tocht begon nen werd. De weerstand is dan vrijwel nihil. De ballon valt practisch als een steen naar be neden met het gevolg dat het slappe omhulsel begint te klapperen, scheurt, en het einde is een herhaling van de ramp met den te pletter gevallen Russischen stratosfeerballon. Het is dan beslist noodzakelijk dat men door het ven tiel lucht laat doordringen in het omhulsel. Doch om een hoogte van dertig-duizend me ter te kunnen bereiken, mag het gewicht van ballon en gondel niet meer bedragen dan honderd-vijftig gram per kubieke meter. Ver onderstellen wy nu dat het gas in het omhulsel niet alleen tot een honderdste krimpt, doch zelfs geheel verdwijnt en dat de ballon, die onder de stralende zon zeer heet geworden is, gevuld wordt met lucAt, dan hoeft op den be- ganen grond het verschil van warmte binnen en buiten het omhulsel slechts 2.5 graden Cel sius te bedragen, om een landing onmogelijk te maken. De ballon blijft dan zweven. Op groo- tfcie hoogte zijn er grootere verschillen noodig orn dit te bereiken. Op 16.000 meter 22 graden. Op 21000 meter 44 graden. Prof. Piccard heeft berekend dat hij door de lucht vrijelijk tot het omhulsel toe te laten, op een hoogte van 21000 meter ongeveer blijft zweven, zonder te kunnen dalen of stijgen. Om de baas te blijven over zijn ballon, staan den stratosfeeronderzoeker twee wegen open. Ten eerste, kan hij den nacht afwachten, waar door de ballon en de lucht afkoelen, en hij van zelf op de aarde terecht komt. Prof. Piccard vindt dat echter niet „elegant" en het is bo vendien niet zonder gevaar, daar er in de stra tosfeer winden waaien tot een snelheid van tweehonderd kilometer, die den ballon eventueel zelfs ver in zee zouden kunnen drij ven. Ten tweede, is het mogelijk den lucht toevoer zoo te regelen, dat men voor onheilen bewaard blijft. Het ventiel van een stratosfeer- tnllon meet echter vijf tot zes meter middellijn en het is dus zeer wel mogelijk, maar tevens uiterst moeilijk, den luchttoevoer te regelen. En wanneer prof. Piccard in zijn onderneming slaagt, dan zal men in hem met even veel recht een koenen ballonvaarder kunnen huldigen als men reeds eerder den moedigen geleerde en aen onvermoeiden onderzoeker in hem hul digde. Te Split (Dalmatlë) is een vrouw, die bij den kapper haar haar liet golven, op vreeselijke wijze om het leven gekomen. Zij was op den kapstoel gezeten, met oe haren bevestigd aan het toestel, waarmede de permanente golven worden aangebracht, toen plotseling haar ha ren vlam vatten. De bediende verloor zijn hoofd en liep van schrik hard weg, de vrouw, die aan het toestel vast zat. alleen latende. De eigenaar van de kapperszaak, die op het geschreeuw was toegesneld, slaagde erin de vlam te dooven, doch het slachtoffer overleed korten tijd, nadat het in het ziekenhuis was opgenomen. Een boer in een dorp aan de Duitsch-Tsje- cho-Slowaaksche grens beweert dat zijn Koeien meer melk geven, wanneer hij de concertina (soort harmonika) voor ze speelt. Een zijner koeien was zoo weerspannig, dat hij besloot haar te verkoopen. Hij bemerkte toen echter, dat het dier, wanneer het de concertina hoorde spelen, plotseling handelbaarder werd. Ook de andere koeien schenen, naar hij zegt, de muziek gaarne te hoorep en zich gemakkelijker te laten mel ken, ja zelfs meer melk te geven. Thans bespeelt de boer eiken morgen zijn concertina, terwijl zijn vrouw de tevreden koeien melkt. Ter gelegenheid van de algemeene vergade ring der Vereeniging San Stefano, die alle voor aanstaande katholieke intellectueelen van Hon garije omvat, heeft Z. Em. Kardinaal Séredi een rede gehouden over de moderne denkbeel den omtrent de „massa". ,De geheele wetenschappelijke en kultureele wereld", aldus de kerkvorst, „ziet met angst en verbazing hoe het denkbeeld van „de massa" oe geen enkele verantwoordelijkheid draagt, stec-ds meer veld wint. De collectieve verant woordelijkheid drukt op niemand. De intellec tueelen zijn verplicht om hunne medemenschen cr van te doordringen, dat in iederen vorm van sociale, politieke of economische structuur, al leen de persoonlijke verantwoordelijkheid de redding kan beteekenen van de moreele be ginselen, waarop het sociale en economische leven kan worden gereconstrueerd. De leden van „Sar. Stefano" moeten dit probleem bestudee- ren, verdedigen en door middel van de katho lieke pers propageeren onder de „massa". De San Blas-Indianen, die aan de oevers der Antillen in hun primitieve rietgevlochten hut ten wonen, houden er een eigen god op na. Hun god is een der hunnen, die met zijn echtge noote, de „godin", een zeer gemakkelijk leventje leidt, omdat het echtpaar op de wenken moet worden bediend. Iedere San Blas-Indiaan, die moeilijkheden of zorgen heeft, wendt zich tot zijn god om raad en deze raad wordt gaarne gegeven. Is het advies in den smaak van den- gene die om raad vroeg, of zijn de voorspellin gen uitgekomen, welke de Indianengod deed. dan wordt deze overladen met geld, kleeren, geschenken en wat hij maar wenscht. De San-Blas-Indianen leven zeer vreedzaam, men schrijft dit toe aan het feit, dat dit In- dianenras slechts één god aanbidt en er dus van geloofsstrijd geen sprake kan zijn. Verleden jaar September werd in de Veree- nigde Staten van Amerika een vereeniging op gericht van vrouwen, die ijveren om een vrouw als presidente en een vrouw als onder-presi dente van Amerika verkozen te krijgen. De vereeniging heeft een ledental van meer dan 3000 en treft thans voorbereidingen voor het onder-presidentschap in 1936 te nomineeren. De voorzitster van de vereeniging is een be kend rechtsgeleerde. Zij is er van overtuigd, dat men nog vóór 1940 een vrouw naar Was hington zal zenden, al is het dan niet als pre sidente, dan toch als onder-presidente. De twee vrouwen, die volgens haar meening het meest voor de functies in aanmerking komen, zijn mevrouw Florence Allen en mej. Josephine Roche, thans onder-minister van Financiën. Mevrouw Franklin Roosevelt, de echtgenoote van den huldigen president Roosevelt, is niet bijzonder enthousiast over het streven van de Vereeniging tot verkiezing van een vrouwelijk President. Meneer Priemel's embonpoint trilde van verontwaardiging. Hij was juist van één- hoog naar twee-hoog gesloft en had op iedere trede een leelijk woord achtergelaten Enfin, z'n werkster van eens in de week hoe heette ze ook weer? zou die straks met het ano'ere vuil wel wegvegen Nijdig smeet hij de deur open, wrong zich door de deuropening en sloot zich op. Het plafond x-epareeren?! Wat dacht die hoog-geboorde meneer Steltjes wel? Twee ka mers en suite met een pracht van 'n keuken en 'n zindelijke zij-slaapkamer voor 'n bagatel van veertig piek in de maand.... en dan nog com plementen over een plafond, waar 'n enkel barstje in zat. „De toekomstige grensregeling van Europa" had ie 't notabene genoemd, alsof er ooit zóóveel kleine staatjes.... Hm, niet overdrijven! 't Onnoozele brokje kalk, dat op tafel was gevallen en 'n vaasje van drie stui vers had vermorzeld, beteekende niet meer, dan de Kralingsche Plas op de kaart van Neder land. Meneer Priemel had intusschen z'n sjamber- loek een erfstuk van drie generaties terug uitgedaan en andere voorwereldlijke kleeding- stukken ondergingen een zelfde lot. Want me neer Priemel ging z'n dagelijksche bad nemen. Vroeger had dit chronisch experiment plaats in een zinken teil. Met welbehagen dacht hij nog terug aan den tijd, toen z'n omvang hem nog niet verhinderde z'n knieën op te trekken. Sinds die vertikte zwaarlijvigheid gekomen was. paste hij eenvoudig niet meer in z'n huiselijke teiltje. Nu had hij verdorie 'n badkuip moeter koopen. Verbeeld je, ze hadden 'm waaratjes 'n heele warmwaterinstallatie, met 'n douche et> wist hij wat al meer, willen aansmeren. Niks hoor! Zoo'n los bad kostte al duiten genoeg. Of huisbaasje spelen van twintig pandjes 'n weelde was! Dan zou htj zelf niet twee hoog zijn gaan huizen. Aanlokkelijke kleur kreeg dat water door de witte emaille, die er doorheen scheen. Zou 't niet te heet zijn? Nee, de thermometer wees px'ecies het streepje aan. Sjaantje zorgde maar wat goed voor 'm. Ze kon minder verkwistend met de suiker wezen en minder dik de aard appelen schillen, maar overigens.... Eigenaar dig, dat die kuip nu meer naar 't midden stond. Enfin, wat deed 't er toe. Voorzichtig ging de rechtervoet een duik pro- beeren, de linker dook hem achterna. Hier in 't midden van de kamer was de vloer bepaald 'n beetje ongelijk, want de kuip wiegelde. Geen nood! Met 'n beetje lawaai kon hij fiin de fa milie Steltjes judassen, die precies beneden hun hulskamer met die „toekomstige grensregeling van Europa" hadden. Hij zou ze leeren! Bij die gedachte ging Priemel warempel 'n goeie bui krijgen. Z'n gansche gewicht aan vet, vleesch en beenen was inmiddels op den email- le-bodem neergedaald. Slechts twee groote teenen, mitsgaders een hoofd van onbescheiden omvang, maakten den waterspiegel oneffen.... Gewoon een idylle! Waar was de zeep? Hij had reuzen zin om het schuim met klodders er af te laten drijven. Drommels, zoo'n eigenwijs zeepdekseltje. Hij liet 't per ongeluk uit z'n vingers vallen. Nu ging het spelevaren.... op de zilte baren-... Prie mel's mondhoeken rekten zich tot een lach, zoodat ze z'n ooren haast goedendag konden zeggen. Lollig, hij scheen nog dichterlijk aan gelegd óók. Het kind in den man rees uit zijn slaap. Hij nam 'n slok adem en begon 'n aria. „Lach dan, Palji-a-èssoü" Pracht-acoustiek bezat die kamer. Kijk, dat zeepdekseltje scheen te flirten met z'n grooten tien. Nu draalde het coquet er omheen. En de spons bleek ook al aan 't vrijbuiten geslagen. Wacht, die drijvende spons stelde nu dien verwaanden aap van 'n "WV* Aan boord van de „Zeewolf" hadden Lange Tom en Mary de jacht tusschen de boot en de belde cano's gadegeslagen, zonder dat ze iets konden doen om hun vrienen te heipen. Maar nu was één der cano's binnen het bereik van het kanon gekomen en Tom maakte zich gereed om te schieten. „Tom gaat schieten," riep Hal uit. Terwijl hij dit zei, weerklonk er een luide slag en het volgend oogenblik was de voorsteven van de cano doorboord. „Hoera", schreeuwde Hal opgewonden. Er zat voor de Indianen niets anders op, dan over haast uit de zinkende cano te klauteren. „Dat zal ze wel een beetje doen bedaren," zei kapitein Gay lachend. Steltjes voor. Hij ging 'm eenvoudig torpe- deeren. Een zeeslag in de badkuip. Met 'n zetje gleed de thermometer uit Prie mel's vingers, in de richting van sjxms Steltjes. Hij grinnikte, zooals nog nooit iemand gegrin nikt had. Een storm, een orkaan moest er ko men. Eerst langzaam, maar allengs vlugger, worstelde hij met de armen door het water heen. In z'n verbeelding ontstonden er vervaar lijke golven. De torpedo ging regelrecht on Stel tjes af. Nog 'n rukje.... pats, hij had dien Steltjes 's even mores geleerd. Van louter deugd wiebelde hij heen en weer in z'n kuipje, en wie geldeen wiegeldeTotdat Een verdieping lager stond Steltjes met z'n hoogblonde Fietje arm in arm in de deurope ning naar 't plafond te turen. Alle toekomstige grenzen leken nu woeste rivieren geworden, die buiten haar oevers traden. De druppels werden straaltjes en de „Kralingsche Plas" leverde ge woon een waterval. Meneer Steltjes liep naar boven, f maar haastte zich Z7< r, j. niet al te veel. -tjCfl VOCHtlg Jammerklachten uit de badkamer 1 dTCLfïld kwamen hem te- gemoet. De deur was op slot, maar met 'n stevige schouderduw kwam hit toch binnen. Languit lag meneer Priemel in 'n grooten plas grimassen te maken, als oefende hij zich in 't droogzwemmen. De omgevallen badkuip had hem toegedekt. Een prachttafereeltje voor de film. Meneer Steltjes trok z'n meest woedende ge zicht aan, probeerde z'n kalfoogjes te laten rol len en roffelde een granaatvuur van leelijke woorden af, als had hij 't heele rijtje uit z'n hoofd geleerd. En uit zijn stortvloed van woor den, die deels door 't geweeklaag van den zwem- menden Priemel onverstaanbaar werden, kon nog worden opgevangen: Schandaal maken,... plafond naar de maan.... meubels totaal be dorven.... eisch 500 gulden schadevergoeding., ga direct verhuizen! Toen meneer Priemel van zijn emaille deken was bevrijd en onder z'n sjamberloek stond te rillen als 'n juffershondje, werd hij zoo klein., zóó klein! Geen enkele soep wordt zoo kokend gegeten, als zij wordt opgediend. Na veel gepraat kwam er een accoordje, door beiden onderteekend. De familie Steltjes kreeg een nieuw plafond, een maand huur cadeau vanwege het onbewoon baar zijn, enz. en de maandhuur werd van 40 op 35 gebracht.... Nog maanden later sneed meneer Steltjes in zijn stam-café op over zijn prachtmeubeltjes, die hij wijselijk vóór de overstroomingsramp reeds uit de bewuste kamer had verwijderd, en over den punktroller, die hij in 't geheim bij zijn huisbaas onder de badkuip had gelegd. Daardoor had het vochtige drama zich kunnen afspelen, waarmee Priemel murw was gemaakt. WIL BOAR. Filmactrices en -acteurs houden er meestal een eigen fotograaf op na, in wten zij vertrou wen stellen en dien zij niet gaarne zouden wil len missen. Zoo is het William Daniels, die reeda meer dan tien Jaar lang Greta Garbo in alle denkbare poses en houdingen heeft gefoto grafeerd. Deze gewilde filmactrice zou haar fotograaf niet gaarne willen missen en Daniels heeft zelf eens verklaard, dat hij het liefst voor Garbo werkt. Mariene Dietrich's fotograaf is de sedert ja ren in Hollywood wonende Lee Garmes. Ook Victor Mllner fotografeert haar vaak. Katharine Hepburn, die er voor bekend staat dat zij heel gemakkelijk en dankbaar fotografeert, heeft haar fotograaf. Henry Gerrard, onlangs door den dood verloren. Deze Henry Gerrard was o.a. ook de fotograaf van den Wild-West-acteur Tom Mix. Niet minder dan 86 films fotogra feerde hy van Mix. Dezer dagen zagen de bewoners van verschil" lende wyken van Adelaide geheele zwermeO witte mieren, die zich in zuidwesteiyke rich ting over de stad bewogen. Aanvankeiyk dacht men aan een sprinkhanenplaag, doch toen heele scharen op de straten neerdaalden, ontdekte men, zooals gezegd, dat men met witte mieren te doen had, die op de paringsvlucht waren. De Australische bladen vermelden met groot® koppen het heugiyke feit, dat het in de Noor- deiyke districten van het Vasteland heeft ge regend. Deze gebeurtenis is inderdaad het ver melden overwaard, want sinds twaalf jaar was er geen druppel water meer gevallen. De scha pen en honden werden door het natuurver schijnsel zoo verontrust, dat zy alle afzettingen der farms verbraken en in panischen schrik op hol sloegen. 49 Packe klopte hen op de schouders en wees hen op den detective die naderby kwam Hy droeg iets wits in zyn hand wat bleek te zyn de witte lokken die den jongen man gehol pen hadden om zich als een ouden heer voor te geven. Hier is iets. dat wel een verklaring zal kunnen geven zei hy met een glimlach. Het is anders frappant dat Doctor Frobenius die zichzelf vermaakte met die comedle zyn einde vond in een derfceiyke tragedie Opeens zag hy het gezicht van den dooden jongeman. Hij bukte zich en wendde zich toen met een verrassenden uitroep tot zyn gezel len. Ik ken dien kerel! zei hy. Hy is de man dien ik een jaar of drie geleden heb helpen arresteeren het is een deugniet die er toen- tertyd makkeiyk afkwam. Hy is het ongetwy- feld. Ik had me dikwyis afgevraagd waar hy zou zitten. Maar wie is het? vroeg Packe. Zyn eigeniyken naam zou ik u niet kun nen zeggen, dien ben ik vergeten. Maar wel herinner lk me dat hy drie Jaar geleden werkte onder den naam van Wahba. Hy was toen een Egyptische waarzegger hij woonde in de New Bond Street die vele menschen op handige manier wist te bedriegen. Ik ben benieuwd te weten hoe hy het thans heeft aangelegd. Daar staan de eenige menschen die u dit waarschyniyk zullen kunnen vertellen, zei hy. De anderen keken op en zagen de mar kiezin van Scraye en mevrouw Wythenshawe, die Juist uit een auto waren gestapt. Scraye liep hen tegemoet toen zy wilden afdalen. Het is niet noodig dat zy dit zien, zei hy. We moeten zorgen dat die ïyken hier weg komen. De detective bood aan, hiervoor te zorgen. De drie mannen gingen de dames tegemoet en overreedden haar, terug te keeren Doch het scherpe vrouweiyke oog had reeds het ge volg van het auto-ongeluk gezien, zy keken Scraye vragend aan. Zy zyn beiden dood, zei hy zacht. De wagen vloog door die afsluiting. We kunnen daar beneden niets meer doen laten we daarom terug keeren en trachten uit te vin den waar we zyn en of er geen huis of school ln de nabyheid is. Na zich even georiënteerd te hebben zei Scraye, dat er dichtbij een klein stadje moest liggen. Daar zouden zy wel een hotel vinden. Ik voel me ziek, zei hy, en verlang naar iets opwekkends Maar.... vervolgde hy en keek mevrouw Wythenshawe beteekenisvol aan, voor we verder gaan zou ik en ook Packe en Trickett willen weten, wie die man was? Mevrouw Wythtenshawe, die het bericht van de catastrophe met veel kalmte had aange hoord, wilde het antwoord graag geven. Dat is, zei ze, niet zoo moeiiyk te ver tellen, Het geeft tevens de verklaring voor onze aanwezigheid hier en voor onze be moeiingen in deze vreemde zaak. De dou airière en ik ontmoetten den man verleden jaar. De waarheid is, dat wy wenschten geld te leenen. Wij lazen een advertentie, waarin geld ter leen werd aangeboden, we 3chreven er op en kwamen toen in aanraking met dien man, die zichzelf toen Mr. Hyacinth Mortimer noemde. We hadden verschillende bespiekin- geh met hem en het resultaat was, dat hy ons uitnoodigde lid te worden van zyn Annexatie Sociëteit. We namen ten slotte zyn voorstellen aan, want wy voorzagen, dat we hier iets te doen kregen, wat per saldo waardiger was, aan geld te leenen tegen zestig procent. We moesten wilden we slagen ons spel gced spelen. We trachtten zyn vertrouwen te winnen en handelden steeds zooveel mogeiyk volgens zyn plannen. Hy had zich intusschen gepromo veerd tot Doctor Frobenius en de gedaante verwisseling ondergaan. Wü hebben nooit iets willen stelen daaraan wilden wy niet mee doen. Slechts éénmaal moesten wy om het vertrouwen niet te verliezen iets weg nemen, het was het kruis van den Tsaar. Ik nam het weg, zond het naar de stad en bracht het den volgenden dag naar dien hoedenwinkel waar een van Frobenius' agenten woonde. Het kruis werd echter te vlug naar Parys gebracht, want toen ik den vol genden dag eenige detectives naar het huis zond, kwamen zy te staan voor een vuurzee, waaruit later het hjk van Madame Charles te voorschyn kwam. Dus moesten we andere, wegen zoeken enenfin, u ziet het resultaat, eindigde zy en wees met een kort gebaar in de richting van de hooge rotsen. U denkt dat Doctor Frobenius Madame Charles vermoordde? vroeg Packe. Ik weet het niet, antwoordde mevrouw Wytenshawe. Maar ik ben tot de conclusie gekomen, dat het wel byna zeker moet zyn. Myn gedachte is, dat Madame Charles in Londen en Monsieur Charles in Parys de agenten der firma waren. Toen zy tot de ontdekking kwam dat er eenig gevaar dreigde, wilden zy deserteeren. De makkeiykste manier om hun het zwygen op te leggen was hen te dooden. Ik heb het idee dat Doctor Frobenius niet veel gewetensbezwaar maakte tegen een dergeiyke handeling. Zoo zal het wel gegaan zyn, zei Scraye. Wat zeg jy er van, Trickett jy hebt het grootste aandeel gehad in deze zaak? Maar Jimmie antwoordde niet. Hy had iets gezien dat op een hotel geleek en als een hazewind liep hy er heen, zonder Scraye op zyn vraag geantwoord te hebben. Tien minuten later stond hy in een tele fooncel en met eenige angst wachtte hy het opgeroepen nummer. Het kwam hem voor dat hy uren moest wachten en toen hy ten slotte de welbekende stem hoorde, verloor hy een oogenblik zyn zelfbeheersching. Wel Kentover? zei hy. Kentover's stem antwoordde uit Londen: De dames zijn juist hier aangekomen» mynheer. Alles in orde, mynheer en heele maal gezond, zy zouden graag willen weten, mynheer. Ja? ja ja??? riep Jimmie. Of u het goed maakt, mynheer? ver volgde Kentover. Jimmie zuchtte heel diep en met alle krach8 die in hem was, riep hy terug: Als nooit te voren! EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 10