Uitvaart Z.H. E. Mgr. Schioppa Plechtige requiem-mis door Mgr. J. D. J; Aengenent ZESTIG MAAL CUP-FINALE i Het mijnconflict VERTEGENWOORDIGING VAN KONINGIN Bil'2 padjes A7PS ROMX pudding GRATIS proefzakje A7P'AMANDELTJES puddinq DE GROOTE STRIJD OP WEMBLEY Kerkelijk Leven VRIJDAG 26 APRIL 1935 rnSmmm *3 II Groot militair eerbetoon bij de begrafenis van een priester Bisschoppen rond de baar In de St. Jacobuskerk De Requiemmis De rouwstoet Een laatste groet rrrrrrrr' Het uitdragen Sheffield Wednesday en West Bromwich Albion, die de geheele cup-geschiedenis hebben mee gemaakt, zullen elkaar mor- gen de eer betwisten Blauw en wit zal over- heerschen DE ENGELSCHE BEKER FINALE TE WEMBLEY Opstelling der beide elftallen Tien voor twaalf Op het kerkhof DOODELIJKE INSPUITINGEN Uit het verhoor blijkt, dat een ge heele reeks misverstanden was ontstaan Steun aan het Mijnwerkersfonds door mijndirecties onvol doende geacht ERNSTIGE MISHANDELING Een stuk uit het oor gebeten R. K. INSTELLINGEN EN R.K. MIDDENSTAND Uitbreiding Missiehuis „Ave- Maria" te Tilburg Audiëntie Een zeldzame gebeurtenis in de Kerkhistorie van Nederland. Hedenmorgen is een priester begra ven met eerbetoon van Koninklijke zijde, met militaire eer, in tegen woordigheid van vertegenwoor digers van onze Vorstinne, uitge leid door het geheele Corps Diplo matique, omringd door tal van de hoogste Kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. De Kerkvorst van het Diocees, die door hech te vriendschapsbanden met den Internuntius was verbonden, Mgr. J. D. J. Aengenent, heeft heden in de St. Jacobuskerk te Den Haag de pontificale Requiem-mis opgedragen voor de zielerust van den Internuntius Mgr. Lorenzo Schioppa, in tegenwoordigheid van den Inter nuntius van Brussel, Mgr. Micara, en van de in ons land vertoevende bisschoppen, die daar na de plechtigheid der absoute verrichtten. Zoowel in de kerk aan de Parkstraat, als op de RK. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan wa ren talloozen uit alle rangen en standen in bet helle zonlicht van een stralenden lentemor gen getuige van een grootsche plechtigheid met militair eerbetoon, helaas in de allerlaatste ja ren in den Haag maar al te bekend. Een Romeinsch diplomaat is met den eer bied van het Nederlandsehe volk grafwaarts gedragen om in Nederlandschen grond ver van zijn geboorteland een laatste rustplaats te vinden. De fijnzinnige aristocraat, die Mgr. Schioppa was, heeft in de jaren, dat hij in ons land ver toefde, zich vele vrienden gemaakt door zijn hooge minzaamheid. Zijn waardigheid heeft grooten luister bijge dragen aan het gouden feest van onzen Neder landschen roem, Kardinaal van Rossum, bij diens huldiging in het Concertgebouw te Am sterdam. De naam van Mgr. Schioppa blijft een der roemrijkste van onze Vaderlandsche kerkge schiedenis, en in onzen grond wacht zijn stof felijk overschot de glorie van den opstandings dag af. De zwart-witte rouwversiering van het Hoog altaar en het priesterkoor was geheel in over eenstemming met de architectuur van dit bouw kundig kunstwerk van wijlen Dr. Cuypers. Een rijkdom van kaarsen verspreidde een op flakkerend licht langs de opstrevende lijnen der architectuur van het priesterkoor, in hetwelk onmiddellijk voor het schip en koor de kist met het stoffelijk overschot op een katafalk was geplaatst. De witte bisschoppelijke mijter en de gouden miskelk prijkten op het rouwkleed, waarover ook kruiselings de stola lag. Aan het voeteneinde lag een kussen met de ordeteekenen van den Internuntius. Vóór de baar, tegen het hek, waren de kransen der hooge persoonlijkheden neergevlijd, o.a. ook de krans van H.M. de Koningin, met witte arons kelken en paarse en witte seringen en met witte linten, waarop een met goud gekroonde W. In het priesterkoor waren voor de reguliere en seculiere geestelijken stoelen gereserveerd. Het middenschip der kerk was geheel vrijge houden voor diplomaten en andere genoodig- den. In de zijbeuken konden de overigen plaats nemen. Kaarten waren daarvoor niet uitgege ven. 7e half tien vingen de Lauden aan. Agens daarbij was Mgr. Jos. Postma, geassisteerd door pastoor C. O. Bulters O.F.M. en pas toor J. Th. van Galen. Gedurende de Lauden vulde zich de gere serveerde ruimte van het middenschip succes sievelijk met de officieele persoonlijkheden, meest allen in ambtscostuum, getooid met een rijkdom van ridderorden. Een der eersten was Z. Exc. de Minister- President Dr. H. Colijn, in ambtsgewaad, die in de eerste bank plaatsnam, weldra gevolgd door zijn ambtgenooten, H.H. Exc. de Ministers dr. L. N. Deckers, mr. J. van Schaik, mr. M. Steen- berghe, mr. P. J. Oud, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine, en den Secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, mr. Snouck Hurgronje. Voorts waren aanwezig de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. mr. H. A. van Karnebeek, de gouverneur der Residentie, Jhr. Röell, de waarnemend bur gemeester van Den Haag, oud-minister S. de Vries, minister van Staat, Z. Exc. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, het lid van den Raad van State mr. dr. D. A. P. N. Kooien, e. a. De Nederlandsehe autoriteiten namen aan den Epistelkant plaats, het Corps Diplomatique, waarvan de Fransche gezant en de Belgische er. Japansche tot de eerstaangekomenen be hoorden, zagen hun plaatsen aan de Evangelie zijde toegewezen. Allen waren in ambtscostuum gekleed. Even voor tienen begaf zich Z. H. Exc. Mgr. Micara, nuntius te Brussel, en Mgr. Arrigoni. auditeur te Brussel, naar den ingang aan de Parkstraat om de officieele vertegenwoordigers van H. M. de Koningin te ontvangen, die in galakoetsen kwamen aanrijden, bestuurd door gepruikte palfreniers. Zij zagen hun plaatsen toegewezen aan het priesterkoor aan de Evan geliezijde, naast de katafalk. Even later haalde de priesterstoet langs het middenpad Z. H. Exc. Mgr. Aengenent in. Inmiddels hadden, na de Lauden, aan de Epistelzijde in het priesterkoor plaats genomen H.H. Hoogw. Exc. Mgr. Bierman, emeritus ge- neraal-overste van Mill Hill, Mgr. P. Hopmans, Tijdens de plechtigheden in de kerk aan de Parkstraat te 's Gravenhage. Bisschop van Breda, Mgr. dr. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, en Mgr. dr. Buckx, eme ritus bisschop van Finland. Voorts H.H. Hoogw. Exc. Mgr. Micara en Arrigoni, alsmede mr. J. C. van Linden, opperkamerheer van H. M. de Koningin. Tegenover hen, aan de Evangeliezijde, had den plaatsgenomen, naast de katafalk, de ver tegenwoordigers van H. M. de Koningin, de Opper-ceremoniemeester, gepensionneerd gene- raal-majoor tit. J. H. F. graaf du Monceau, grootmeester van het Civiele Huis van H. M. de Koningin en Haar adjudant, kapitein H. J. Phaff. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, was wegens ziekte verhin derd en Mgr. A. F. Diepen was in het buiten land, zoodat zij zich hadden laten vertegen woordigen door Mgr. D. Huurdeman en Mgr. F. N. J. Hendrix, beiden vicaris-generaal van de resp. bisdommen. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den prelaat F. M. Janssen, generaal abt van de Cis- terciensers, der gewone observantie te Rome, den H. EerW. Heer Mgr. van Dinther, der Kruis- heeren van St. Agatha, Mgr. de Gruyter, en vele vertegenwoordigers van Orden en Congregaties in Nederland. Aanwezig waren ook kol. J. J. J. Noordman, hoofdaalmoezenier van leger en vloot, de Hoogw. abt van de Benedictijnen van Oisterwijk, Mgr. Dr. H. Poels, Mgr. Dr. Th. Verhoeven, Mgr. P. Groenen, de Zusters van de Anna-stichting en anderen. Onder de leeken merkten wij op den oud minister Beelaerts van Blokland, jhr. von Fi- senne, den heer Weterings, directeur-hoofd redacteur van de Spaarnestad, en den heer Laudy, hoofdredacteur van het dagblad de „Tijd". Aan allen werd een met rouwband omgeven boekje met uitleg en tekst van de Requiem-mis uitgereikt. Z. H. Ex. Mgr. Aengenent droeg de Pontificale Mis op, geassisteerd door den vicaris-generaal van het bisdom, Mgr. M. D. J. Möllmann als pres- byter-assistens en Mgr. Huurdeman en Hendricks als troondiakens, terwijl deken Van der Tuyn en pastoor J. van Adrichem der St. Jacobusparochie als misdiakens fungeerden en als cantores de kapelaans J. Duyves en Groen. Na de H. Mis volgde de plechtigheid der absoute, die een eigen karakter droeg, door dat niet alleen Mgr. Aengenent, maar ook alle andere aanwezige Nederlandsehe Bis schoppen in vol rouw-omaat haar verricht ten. Een streng grootsch karakter droeg de rouwstoet, die zich na den kerkdienst vormde, en die vooral door het militair karakter en eerbetoon een zeer bijzon der aanzien verkreeg. Te ruim half elf had zich reeds in de nabijheid der kerk de militaire stoet ge formeerd en hadden zich de rouwkoet sen voor het Corps Diplomatique en de Bisschoppen opgesteld. Aan het militair eerbetoon namen deel drie detachementen van de brigade Grenadiers en Jagers, een detachement van het 8e regiment infanterie, waarin het vaandel van de Grenadiers werd meegedragen, de Koninklijke Militaire Kapel, tamboers van de Grenadiers en Jagers. Deze detachementen stonden onder leiding van den commandant van het regiment Grenadiers. Voorts namen aan den stoet deel twee detachementen van het 22e regiment Huzaren onder bevel van majoor Brevet en een detachement van het 6e regi ment veldartillerie, bestaande uit een batterij en vier stukken met tamboers. De garnizoenscommandant, kolonel Sil- levis, voerde het bevel over de gezamen lijke troepen. Een groote menigte toeschouwers had zich reeds lang voordien aan de Parkstraat opge steld. Vooral bij den ingang van de kerk ver drong men zich om de aankomst der Hoogwaar- digheidsbekleeders en de aankomst van Mgr. Aengenent te zien. De troepen van het militaire eere-escorte namen tegen elf uur hun plaatsen in de Park straat in. Ook hier had het publiek zich in dichte rijen opgesteld en bij de R. K. Begraafplaats op de Kerkhoflaan was de belangstelling enorm. Vele honderden hadden zich langs den weg opgesteld om een laatsten groet te kunnen bren gen aan den hoogen Kerkvorst. Ook langs het hoofdpad en de zijpaden van het kerkhof hadden velen zich een plaats ver schaft. Ook hier was door de politie, onder lei ding van dén waarnemend hoofdcommissaris, den heer C. Besseling, voor een uitgebreide af zetting zorg gedragen. Ter rechterzijde van de kapel hadden zich de zangers van de schola opgesteld, terwijl aan de linkerzijde de geestelijke en wereldlijke auto riteiten verzameld waren. Te ruim een uur arriveerde de stoet, die uit 32 rijtuigen bestond, op het kerkhof. ......JJAAjJjJjjJt Vol schilderachtige indrukwekkendheid was het uitdragen van het stoffelijk overschot uit de St. Jacobuskerk. Het was reeds kwart voor twaalf geworden toen de kerkdienst geëindigd was. Van de vijf Nederlandsehe bisschoppen had Z. H. Exc. Mgr. Aengenent de laatste absoute verricht en ter wijl de overige kerkvorsten zich naast de sa cristie begaven, om zich daar van hun gewaden te ontdoen, ontdeed zich Mgr. Aengenent op zijn troon van koorkap en mijter, om in zijn eappa magna, gevolgd door Mgr. Möllmann, ze genend uit het kerkgebouw te schrijden en al daar in de eerste rouwkoets plaats te nemen met Mgr. Möllmann. De militairen te voet en te paard stonden in de Parkstraat met het front naar het kerkgebouw opgesteld, de hoofdoffi cieren te paard vlak tegenover den ingang. Op het Kerkplein had de eerewacht van Grena diers en Jagers met hun vaandel rechts en de Kon. Militaire Kapel met de trommelslagers links plaats genomen. Achter Mgr. Aengenent besteeg Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans zijn rouwkoets, daarna Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens. In een vierde koets TIJDELIJKE RECLAME PUDDINGFABRLEK A. j. POLAK, GRONINGEN Soit men noemt 't een grap en dat zal 't waarlijk ook wel zijn, ofschoon toch met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid wordt beweerd, dat de verkoop van zenuwstil- lende middelen in Engeland de laatste week van April zijn hoogtepunt bereikt. Helaas missen wij verkoop-grafieken, die het ons zouden kunnen bevestigen, overigens ligt deze periode wel geheel in de lijn der zenuwoverspanning. De periode namelijk van den grooten eindstrijd de wereldvermaarde Cup-finale, die wij gerust de klassiekste sportgebeurtenis ter wereld kun nen noemen. Toevalligerwijs heeft juist de finale van as. Zaterdag een feestelijk tintje, daai deze in de sport-annalen van het Engelsche voetbal als de Diamanten Cup-finale zal worden gere gistreerd. Zestigmaal Cup-finale, zestigmaal de sensatie en belooning voor het feit, dat twee constant spelende ploegen hun vorm zoo danig op peil wisten te houden, dat de lange rij tegenstanders stuk voor stuk het hoofd ootmoe dig hebben gebogen. Baart het daarom verwondering, dat de beide finalisten van heden deze onderscheiding dub bel op prijs stellen? Het toeval wil, dat de twee vereenigingen, Sheffield Wednesday en West Bromwich Albion, de geheele Cup-geschiedónis hebben meegeleefd, daar hun oprichtingsdatum meer dan 60 jaar in het grijze verleden ligt. De beide finalisten, die Zaterdag dan de hoog ste sport-eer van hun leven krijgen door Wem bley te mogen binnentreden, stammen uit de nijverste streken van Engeland, namelijk uit het land van het staal en het zwarte goud. Men zegt wel eens spottenderwijs, dat dit den spelers is aan te zien, want het zijn knapen van zwaar ka liber, forsch gebouwd, gespierd, doch bovenal lenig. Zoowel de Wednesday als de Albion heb ben beurtelings hun successen gehad voor de Cup. West Bromwich Albion Sheffield Wednesday Winnaar Verliezer Finale Finale 3 maal 4 maal 2 1 ,i Natuurlijk is het Zaterdag feest in beide ste den, want wie financieel nog maar eenigszins goed te paard zit en bovendien Vrouwe Fortuna op zijn hand had vanwege een toegangsbewijs voor het Empire Stadium, verlaat zijn stad en trekt naar de imposante metropolis. De blauwe en witte kleuren zullen daar over- heerschen; aanvankelijk gaf het nog een strijd punt, omdat toevallig blauw en wit van beide teams de clubkleuren zijn. Doch het geschil werd vredig en afdoende opgelost in den vorm van blauw-witte shirts en witte broek, en witte shirts en blauwe broek, zoodat het bijgeloof der spelers, dat andere dan hun clubkleuren hen noodlottig zouden worden, naar sprookjesland kan worden verbannen. Vrijdag reeds, doch grootendeels Za terdag zullen Londens straten worden over stroomd met de clubaanhangers, getooid met blauw-witte cocardes, met rozen in dezelfde kleur, parapluies, misschien zijn ze ook weer ge stoken in pakken van kleurige stof, op welken tocht hun trouwe mascotte hen niet verlaat. Ge leidelijk zakt dan de drukte af naar Baker- street, waar het groote transport begint naar de kampplaats. Wie deze diamanten finale wint? Evengoed kan u de vraag worden gesteld, hoeveel poesjes in uw stad rondwandelen, zoo problematisch is ook het eindresultaat. Aan de competitie-match van jJ. Maandag, die in 11 eindigde, heeft men absoluut geen houvast. Toen werd de voorzichtigheid in acht genomen en de scherpe troeven in reserve gehouden. Wij zullen ons dan ook in geen cijfers verdiepen en slechts melden dat beide teams geïsoleerd deze week rusthouden, waarbij slechts aandacht wordt be steed aan de strategie voor den naderenden kamp. Laten wij slechts vertrouwen, dat deze rust meewerkt om deze diamanten finale tot een groot en grootsch sport-festijn te maken, waar over de geweldige menschenmenigte eenvoudig in verrukking wordt gebracht. Dan zal deze match behalve het feestelijk cachet ook sportief een der schoonste bladzijden vormen in de Engelsche voetbal-geschiedenis! Sheffield Wednesday: Doel: Brown; rechts achter: Nibloe; linksachter: Catlin; rechtsmid- den: Sharp; spil: Millership; linksmidden: Burrows; rechtsbuiten: Hooper; binnenrechts: Sur tees; middenvoor: Palethorpe; binnenlinks: Starling; linksbuiten: Rimmer. Scheidsrechter: A. E. Fogg. West Bromwich Albion: Doel: Pearson; rechts achter: Shaw; linksachter: Trentham; rechts- midden: Murphy; spil: Richardson (W.); links midden: Edwards; rechtsbuiten: Gale; binnen rechts: Carter; middenvoor: Richardson (W. GJ; binnenlinks: Sandlord; linksbuiten: Boyes. namen H.H. Hoogw. Exc. Mgr. Biermans en Bukcx plaats en in een vijfde de vertegen woordigers van den Aartsbisschop en den Bis schop van den Bosch, Mgr. Huurdeman en Mgr. Hendrickx. Commando's klinken, de militairen presenteeren het geweer, de huzaren trekken hun sabel, de kransen worden uitgedragen en de dragers daarvan stel len zich op met de bloemen tegenover de militaire kapel die treurmuziek aan heft. Juist doefloersen wolken den hemel boven het Kerkgebouw, waar een vlieg tuig der K.L.M. rondcirkelt. Voorafgegaan door een bediende, die het kussen met de orde-teekenen draagt, wordt nu de Overledene uitgedragen. Slippendragers zijn Z. Exc. Minister- President H. Colijn, de Deken van het Corps Diplomatique, Z. Exc. Baron Von Adlercreutz, gezant van Zweden, Z. Exc. Maskens, gezant van België en Z. Exc. De Pury, gezant van Zwitserland. De kist werd in een zwarten gebeeld- houwden lijkwagen gezet, overdekt door lijkkleed en stola. Paars omfloerste lampen branden aan de vier hoeken en verschillende kransen werden aan de lijkkoets bevestigd; achteraan de krans van H.M. de Koningin. De lijkkoets werd getrokken door twee zwart overhuifde paarden, van den bok gereden. Voor den wagen schreed de bediende met het kussen vol ordeteekenen. Een volgwagen met de overige kransen reed achter den lijkwagen. Waren de bisschoppen den lijkwagen vooraf gegaan, deze werd gevolgd door Z. H. Exc. Mgr. Micara, Nuntius te Brussel, als den officieelen vertegenwoordiger van den H. Stoel. Mgr. Mi cara werd vergezeld door Mgr. Arrigoni. Achter dezen eersten volgwagen kwam de hofkoets voor den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en daarna volgden in lange rij de koetsen van de gezanten en verdere genoodig- den. Hoewel de rouwstoet op zichzelf zeer eenvou dig was, kreeg hij toch een grootsch schilder achtig aspect door het aantal volgkoetsen en vooral door het militair eerbetoon, dat duizen den en duizenden langs den weg lokte. Ruim een half uur duurde het formeeren van den stoet. Door pastoor van Adrichem was van den preekstoel aan de geloovigen verzocht rustig op hun plaats te blijven tot de laatste genoo- digden met de volgrijtuigen de kerk zouden hebben verlaten. De Parkstraat was trouwens voor een goed deel door de politie afgezet. Uitgebreide politiemaatregelen waren geno men langs de wegen, die de stoet zou gaan: Parkstraat, Plein 1813, Alexanderstraat, Java- straat, Scheveningscheweg en ten slotte de Kerkhoflaan. Behalve de vele officieele personen, die de plechtigheden hadden bijgewoond, verzamelden zich op de R.K. begraafplaats nog andere auto riteiten en tal van belangstellenden. Na aankomst op het kerkhof werd het stof felijk overschot onder het spelen van de „Marche Funèbre" van Beethoven door de Kon. Militaire Kapel, langzaam naar de kapel gedragen, waarbij dezelfde slippendragers fungeerden als in de kerk. Vlak achter de baar volgden de nuntius van Brussel, Mgr. Micara met Mgr. Arrigone en vervolgens de gezanten der vreemde naties in hun rijkgedecoreerde uniformen. Onder de plechtigheid in de kapel werd door de schola gezongen „Subvenite' en .Libera", terwijl onderweg naar het graf „In Paradisum" en bij het graf „Benedictus" werd gezongen. Tijdens het passeeren van den lijkstoet wer den door het langs het hoofdpad opgestelde de tachement grenadiers, met het regiments vaan del d'e militaire eerbewijzen gebracht. Op het kerkhof waren ook nog aanwezig de Hoogeerw. pater B. Schaab, provinciaal van de Dominicanen en Prof. J. B. Kors O.P. uit Nijmegen. De plechtigheid der kerkelijke beaarding had plaats door Mgr. Aengenent, met as sistentie van pastoor Alphons Vermeulen S.J. m pater W. J .Goll S.J- De platas van de arcade was zoo gekozen, dat alle belangstellenden er zich omheen konden scharen. Vanmiddag zal echter het stoffelijk over schot in alle stilte naar het priestergraf wor den overgebracht. BATAVIA, 26 April (Aneta) De uitvoerige verhooren betreffende de zaak der adrenaline- inspuitingen, waardoor twee patiënten overle den, leverden het bewijs op dat in het tijdsver loop tussfchen het eerste en tweede sterfgeval een reeks van misverstanden heeft plaatsge grepen. De aanvankelijke twijfel over de juiste samen' stelling der adrenaline werd opgeheven, door dat een zuster verklaarde van den apotheker bericht te hebben ontvangen, dat de samen' stelling onderzocht en goed bevonden was. In werkelijkheid was dit niet het geval. Na het eerste sterfgeval zijn samenstelling en kleur von de injectie-stof meermalen in debat ge weest, doch door evenbedoeld misverstand werd de injectie tóch aan den tweeden patiënt ten onrechte toegediend. In verband hiermede bestaat de mogelijkheid dat niet alleen de apotheker die de adrenaline samenstelde, doch ook anderen vervolgd zullen worden. Dit kan eerst worden uitgemaakt in dien de verhooren volledig zijn afgenomen. Zooals reeds gemeld, hebben de besprekingen tusschen den rijksbemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, en de werkgevers en werknemers in het mijnbedrijf geen resultaat opgeleverd en wordt Zaterdag weer een conferentie gehouden. Volgens de „Telegraaf" stuitten de onderhande lingen in hoofdzaak af op het bedrag, dat de regeering beschikbaar wil stellen voor het alge meen mijnwerkersfonds. Dit bedrag, dat aanvankelijk 1.600.000 zou bedragen, heeft de regeering in verband met de kritieke tijdsomstandigheden terug gebracht tot 800.000. De particuliere mijn- directeuren achtten dit bedrag ten eenen male onvoldoende, daar naar verhouding van de personeelsterkte dit slechts globaal 135.000 zou uitmaken welke ten goede kwamen aan de door de particuliere mijnen te storten bedragen in het fonds. Daarom stelden zij voor dat het door de re geering ter beschikking te stellen bedrag alleen ten goede zou komen aan de particuliere mij nen, en dat de staatsmijnen het tot dusverre door deze gestorte bedrag zouden blijven stor ten. Zij deden dit voorstel op grond van het feit, dat speciaal de particuliere mijnen er bij zonder ongunstig voorstonden en wanneer de staatsmijnen ook van het door het rijk ter be schikking te stellen bedrag zouden profiteeren, dit feitelijk toch weer ten voordeele van het rijk zelf zou komen. Zelfs indien de geheele steun hun ten goede zou komen, meenen zij nog nadere voorstellen te moeten doen betreffende loonsverlaging e.a. ten einde de exploitatie der bedrijven op den duur zonder verliezen te kunnen voortzetten. Van werknemerszijde werd te kennen gege ven, dat men niet wenschte in te gaan op voor stellen die verslechtering der loonen of ar beidsvoorwaarden zouden inhouden. De rijksbemiddelaar zal vóór de conferentif van Zaterdag de geopperde bezwaren en voor stellen met den minister nader bespreken. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich moeten verantwoorden de 45-jarige brandstof- fenhandelaar P. C. B„ wonende, te Rotterdam, ter zake van mishandeling. De dagvaarding legde hem ten laste dat hij een vrouw", met wie hij vroeger in relatie had gestaan, den 21en November op den grond had geworpen en haar vervolgens een stuk uit het oor had gebeten. Verdachte voerde tot zijn verdediging aan, dat de vrouw in een beleedigingszaak een valsc^ft verklaring tegen hem had afgelegd en hierover, was hij zoo woedend geworden dat hij zich zelf had vergeten. Dr. K. Penon, psychiatrisch arts, heeft een onderzoek ingesteld naar de geest vermogens van verdachte, doch het resultaat hiervan kan geen aanleiding zijn om verdachte voor zijn daden niet aansprakelijk te stellen. Verd. maakte op den arts den indruk zeer eigen gereid te zijn. De officier van justitie, mr. Schutter, achtte het feit zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van 1 y, jaar. De verdediger bepleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, heeft eenigen tijd terug tot de Eerw. Geestelijkheid, de Eerw. Oversten van Kloosters, de R.K. Schoolbesturen en andere R.K. Iinstellingen het verzoek gericht om den R.K. Middenstand te steunen door zelf geen handel te drijven, indien dit niet voor hun noodzakelijk bestaan noodig is, en hun inkoo- pen te doen voor zoover mogelijk bij den plaat- selijken of gewestelijken RK. georganiseerden middenstand. Mgr. acht het gewenscht, zoo lezen wij in „St. Bavo", thans een verzoek te doen ten bate van de R.K. georganiseerde ambachtspatroons, en beveelt dientengevolge den bovengenoemden besturen zoo dringend mogelijk aan, him on derhoudswerken te geven aan de R.K. georgani seerde middenstandspatroons. Mgr. vertrouwt, dat met zijn wensch in deze rekening zal worden gehouden. Vier jaar geleden werd het St. Odulphus Lyceum te Tilburg aangekocht door de Paters Oblaten van den H. Franciscus van Sales, met de bedojling een reeds bestaand klein Missie huis daar onder te brengen en verder uit te breiden. De eerste twee daaropvolgende jaren bood het in een Missiehuis veranderd lyceum nog plaats genoeg voor het steeds groeiend aantal studenten, maar al spoedig moest over gegaan worden tot aanbouw van nieuwe loka len, benevens van een nieuwe kapel, welke laatste in Augustus van het vorige jaar ge reed kwam. Momenteel is het aantal studenten 57 en zijn de klaslokalen en de twee slaap zalen zoo vol, dat, met het oog op de nieuwe opname van studenten met September opnieuw en voor de laatste maal begonnen is met den aanbouw van klaslokalen en studiezaal, een ruime slaapzaal en nog enkele kamers voor personeel. Hiermede is dan voldoende ruimte geschapen voor het onderbrengen van de zes gymnasiale klassen. Er kan dan met September a.s. nog een flink aantal jongens geplaatst worden, om er hun roeping voor missionaris te volgen. Voor alle inlichtingen wende men zich tot Pater Rector van het Missiehuis ,Ave- Maria" te Tilburg. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Donderdag geen audiëntie ver- leenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5